a n a 8 8 X X X X 8 X 8 X X X X Tv X 16 3/5/74 - De Voorpost De burgemeester is de ombudsman van de gemeente. Mensen met problemen moeten altijd bij hem terecht kunnen. Hij is hun raads- en leidsman, hun huisvaderen dienaar. Hij moet goed zijn vooralle lagen van de bevolking, zeker voor de minsten onder hen, de zieken, sukkelaars en armen. Hij moet luisteren, verzoenen, vooruitzien, bijstaan, helpen en altijd ter beschikking zijn. Hij is hoofd van politie en brandweer, zit de gemeenteraad voor en stippelt het beleid van de gemeente uit. Maar wat is hij daarbuiten? Welk is zijn beroep? Welke zijn z'n hobby's en hoe brengt hij zijn vrije tijd door? Deze en andere vragen stelden we aan de burgervaders van de 26 gemeenten in het Voorpostgebied. Los van elke politieke kleur of prestatielijst, bieden we u aldus een informeel portret van de man-met-de-tricolore-sjerp buiten het gemeentehuis. AALST Burgemeester Marcel De Bisschop van Aalst staat full-time ten dienste van zijn bevolking. Hoewel hij eigen lijk apotheker en microbio loog is. Sedert 1970 reeds is hij de vertegenwoordiger van de Koning, hoofd van politie en brandweer en voorzitter van college en raad. Hij wil in de eerste plaats de burgervader zijn, de ombudsman van Aalst. Een mens dus die zijn we tenschappelijke kennis en inzicht volledig in dienst stelt van zijn medeburgers. En vooral oog heeft voor een gezond en efficiënt milieu beheer. Gaever al zijn vrije tijd aan op. Tenminste als hij niet op een of andere vergadering moet zijn van bijvoorbeeld de Ko ninklijke Liberale Harmonie Sinte-Cecilia, waarvan hij ere-voorzitter is. Of van de plaatselijke vereniging vrij willigers bloedgevers (ook ere-voorzitter), de plaatselij ke N.S.B. (ere-voorzitter e- veneens), de C.V. Geluk in ons huis (bouwmaatschap pij waarvan hij beheerder is) en EDAS (kommissaris). Of als hij 't gemeentebestuur niet vertegenwoordigt bij T.M.V.W., D.D.S., Edas en Olympos. BAARDEGEM Burgemeester Robert De Pauw van Baardegem volg de de economische weten schappen aan het Atheneum in Aalst en behaalde de diploma's expertboekhou der en fiscaal-sociaal raad gever. Sedert hij in 1971 burgemeester werd (maar reeds gemeenteraadslid was sinds 1958) heeft burge meester De Pauw nog maar weinig vrije tijd. Ongeveer twintig uur per week is hij burgemeester en tracht de bevolking te helpen bij alle omslachtige administeratie- ve verplichtingen. Nog eens ongeveer dertig uur per week oefent hij het vrije beroep uit van fiscaal en sociaal raadgever, expert boekhouder en deskundige bij de rechtbanken. Als lid van de beheerraad van de V.V.V. De Falluintjesstreek en eerste ondervoorzitter van de V.V.V. De Dender streek koestert hij uiteraard een buitengewone interesse voor het lokaal toerisme. Voor het overige baart ook hem, net zoals zijn collega uit Aalst, het leefmilieu de meeste zorgen. BAASRODE Josse Van Gaever is reeds sedert 25 januari 1947 ge meenteraadslid van Baasro de en sedert 1 januari 1959 burgemeester. Nu zelfs full time, want hij is gepensio neerd handelaar. Steeds gaat hij om et de brede lagen van zijn bevolking om ze beter te leren kennen en tegemoet te komen aan hun behoeften. Ja zelfs om ze t'ontdekken in al hun vor men van ontspanning, daar offert burgemeester Van een sterke industrie aan te trekkendie zijn gemeente tot een der bloeiendste maakt. Burgemeester De Landts- heer brouwt en doet dus aan werken van barmartigheid. Hij durft zich ook aan andere dingen wagen. Zijn sommi ge van die pleisterplaatsenn langs de E3, waar men enkel koffie en zo kan krijgen ook niet van hem? Zijn gemeente wordt be stuurd door een grote CVP- meerderheid die in beste verstandhouding werk met d oppositie. Waar het goed ^aat.zijn er weinig opposan ten. DENDERBELLE Burgemeester Edmond Saeys van Denderbelle is ooit eens de jongste burge meester geweest van België nl. op 30 december 1926 bij zijn installatie. Vóór hem was zijn vader reeds 24 jaar gemeentesekretaris, zijn grootbader gedurende 35 jaar achtereenvolgens sche pen en gemeentesekretaris en zijn overgrootvader zelfs Maire tijdens de Franse Re volutie. Hoewel hij nog steeds secretaris-ontvanger is van de Polder «Derderbel- BERLARE Marcel Leys was reeds bijna 10 jaar gemeenteraadslid toen hij in augustus 1965 burgemeester werd van Ber- lare. Ongetwijfeld een com plex ambt, als we hem mogen geloven, want hij kan zich niet precies uitspreken over zijn voornaamste taak. Het moet wel een beetje in zijn aard liggen, die com plexiteit bedoelen we. Want burgemeester Leys heeft een zeer veelzijdige en uit eenlopende belangstelling: sport, toneel, vissen en wandelen zijn nu niet on middellijk aanverwante vor men van vrijetijdsbesteding, vrije tijd die de heer Leys wel kostbaar is als u weet dat hij zowat een dozijn uur per week voor zijn officieel ambt staat, en ten minste negen uur per dag druk in de weer is op het sekretariaat van de muttualiteit. Samen dus een zeer drukke werk week van ongeveer 60 uur. le-Broek» en medebeheer der van D.D.S.-Dendermon- de, is hij officieel op rust en slijt hij zijn dagen tussen het gemeentehuis en het bui tenland. In zijn gemeente huis zit hij elke dinsdag- en vrijdagvpormiddag om alle standen, arm én rijk, te dienen.Onpartijdig en ge wetensvol. Tijdens zijn rei zen door Europa en Klein-A- zië stilt hij als lid van de Oudheidkundige Kring van Dendermonde zijn honger naar wetenschappelijke en vooral antieke preciosa. BUGGENHOUT Burgemeester Adolf De Landtsheer is waarschijnlijk de meest besproken burger vader uit de streek. Op korte tijd wist hij te Buggenhout Als burgervader van een gefusioneerde stad heeft hij het niet onder de markt. Hij moet afrekenen met de ver schillende wijken en vooral met de verkozenen ervan. Wellicht is hij één der burge meester die het meest be zorgd is om het échte wel zijn van zijn stadsgenoten. Hij begrijpt best welke de noden zijn van de gewone man en tracht voor elk probleem een door iedereen aanvaardbare oplossing te vinden. DENDERMONDE Albert Cool zwaait te Den dermonde de scepter. Hij was vroeger burgemeester van Appels. Hij deed dat waarschijnlijk zo goed dat hij met grote trom na de laatste gemeenteraadsver kiezingen het Dendermonds stadhuis betrad, gesteund door een groot pak voor keursstemmen. Burgemee ster Cool doet in het gewone EREMBODEGEM Erembodegem heeft een burgervader die meer dan alleen van de gemeentelijke administratie en wetgeving vertrouwd is met 's lands instellingen. Burgemeester Frans Boel is immers amb tenaar bij het Rekenhof te Brussel. Reeds vijftien jaar burge meester over een ekspansie- be gemeente, eerste met meen BSP-CVP koalitie, kan burgemeester Boel sedert de jongste gemeenteraads verkiezingen uitsluitend met een CVP volstrekte meerder heid - acht op vijftien zetels - Erembodegem besturen. Een bijzonder verhaal is er wel verbonden aan de h. Boel zijn burgemeester schap. Bij verkiezingen van '58 voor het eerst gemeente raadslid geworden, werd hij bij overlijden van de toen malige burgemeester Oscar De Cock, in juli '59 burge meester. Een snellere poli tieke karrièere op gemeente lijk vlak is niet denkbaar. De heer Boel is tevens voorzitter van de Interkom- munale «Land van Aalst». GREMBERGEN Burgemeester Gaston Reyns van Grembergen is reeds sedert 1973 op rust. Toch wil hij nog elke dag en elke ogenblik van de dag zijn inwoners «dienen». Dat doet GIJZEGEM Burgemeester Jozef Lejuste van Gijzegem is reeds sedert 1946 gemeenteraadslid en sedert 1958 burgemeester. En hoewel hij er per week slechts een twaalf uren moet voor opoffersn, klaagt leven heel gewoon aan ver zekeringen. Vroeger was hi] werkzaam op het A.C.V. Hij is voorzitter, bestuurlid en lid va honderd en een vereni ging. Het liefst speelt hij echter met de duiven. Waar haalt die man eigenlijk de tijd vandaan? hij toch dat het voor zijn beroep niet voordelig is. Jozef Lejust is immers bloe- 'mist en heeft als dusdanig nog maar weinig tijd over om de gemeente te bestu ren. Er blijft momenteel zelfs helemaal geen tijd meer over om nog eens zijn favoriete sport te beoefe nen, nl. de jacht op klein wild. Vroeger lukte het hem wel nog, nu zelden. Soms eens op een zondag met een vriend, maar zeer zelden. Toch verwaarloost burge- meester Lejuste zijn plich ten niet en wil hij de burger vader zijn, gelijk voor ieder een. Welke politieke kleur iedereen ook moge hebben. In tal van plaatselijke vereni gingen, vooral socio-folklo- ristische maatschappijen zoals fanfares en sportgroe- pen, is hij trouwens ere voorzitter of ere-l id. overgehouden hebben aan zijn handelszaak van vroe ger. Nu echter heeft hij het drukke jachtige leven van handelaar verwisseld voor dat van vredig gepensio neerde die, als 't even kan zijn zieken gaat bezoeken en troosten, en behagen schept in een flink partijtje voetbal. hij trouwens reeds sedert 1964, zo'n vijftien uur per week. Volledig ter beschik king van de bevolking in 't algemeen en de sport in 't bijzonder. Vroeger reeds stond hij als vakbondsse- kretaris ter beschikking van de arbeiders. Tot hij onge veer tien jaar geleden burge meester werd v erkozen en zijn aktieterrein ging uit breiden. mens. Getuige daarvan zijn belangstelling voor allerlei grote en kleinere verenigin gen: het arrondissementeel bestuur van de CVP (lid), de provinciale adviesraad van de landelijke gilden (lid), de vriendenkring van Agenten Assurantie Belgische Boe renbond Aalst en omgeving (voorzitter), de fiscale com missie (lid), de gewestelijke Landmaatschappij «ons zonnig huis» (commissaris), de V.V.V; De Faluintjes (beheerder), de Raad van Beheer (secretaris), de Bond van Grote en Jonge Gezin nen Herdersem (lid), het Davidsfonds Herdersem (Lid)» Het kerkzangkoor (lid) de supportersklub van voet- balklub «De Patrovrienden» (ere-voorzitter), het Weijk- komitee Alfons De Cock- straat (ere-voorzitter), de vriendenkring Gemeentelijk Onderwijs (ere-voorzitter), de toneelbond (De Vrienden kring» (Lid en oud-speler), de muziekmaatschappij «Conccordia et docilitas» (Steunend lid), het werk der Volkstuinen, de plaatselijke kaatskluben Wielerclub «De Trekvogels» (lid). Als burge meester is hij bovendien elke dag van 11 tot 12 uur op het gemeentehuis en elke 1e en 3e vrijdag van de maan van 18 tot 20 uur. Gelukkig is hij als verzekeraar aan geen uur of tijd gebonden zodat een en ander wel gekombi- neerd kan worden. Begrijpe lijk ook dta hij in zijn vrije tijd liefst met vrouw en kinderen uit wandelen gaat min Gods wijde wereld. Mens sana in corpore sano gezond van geest, maar ook en vooral gezond va li chaam. !Sla< eesi I47 HOFSTADE Burgemeester Maurits De Smedt staat reeds sedert 1959 aan 't roer in Hofstade. En sinds hij vier jaar geleden op rust ging, nu zelf voor 100 procent. Een en ander uit zijn beleid zal hij allicht stuur. Af en toe geraakt de meerderheid daar eens in de minderheid en omgekeerd zodat van alles mogelijk is. Lebbeke is een beetje een speciale gemeente. Voor de kabeltv hebben zij een ande re maatschappij genoemen dan de omliggende gemeen ten, terwijl zij momenteel een spiksplinternieuw zwembad aan het bouwen zijn, dat op vier kilometer van Dendermonde, een zwa re slag kan toebrengen aan de al niet rooskleurige finan cies van Olympos. Maar ja, men moet toch iets realise ren en dan nog liefst iets spektakulairs. LEDE Burgemeester Oscar Raes van Lede heeft er een hele werkweek (veertig uur) voor over om zijn mensen te helpen. Openstaan voor ie dereen en de gemeentebe langen behartigen zonder partijpolitieke kleur, dat is HERDERSEM Burgemeester Antoine Muy- laert van Herdersem is op zijn minst gezegt ernstig bekommerd om zijn mede- te staan. Reeds vijftien burgemeester, besteedt nu nog ongeveertien uui, week aan zijn ambt. VooiP overige is hij vertegenw 1 diger van een oliern61 schappij en, vooral, dui' melker. Als er dan nog overblijft gaat hij het li naar wielerwedstrijden ken LEBBEKE Livien Bosman is drukker en burgemeester van Lebbeke. Wie Lebbeke zo een beetje kent weet dat daar burge meester zijn, geen sinecure is. Op een bepaald moment begreep niemand nog hoe de toestand nu juist was in het Lebbeekse gemeentebe- eek n f us iens srga en f MESPELARE Bndi OO burgemeester Heriemr Van den Hooff van Mesp re wil zijn gemeente be >r N ren als een goed huisva roo En dat doet hij reeds sejet R maart 1965. Ongeveer jnd mbt Kind uur per week officieel,! rest elk uur van officieus. Een raad hier, i tip daar. een hulp ginder! als hij niet op de Directie j de Handelsdienst van I N.M.B.S. in Brussel toefl niet op een of andere verj dering van hedagelijks stuur van de intercommyj Ie D.D.S. moet zijn, w 't liefst van al vissen of vol hij geïnteresseerd de spoj wielrennen, voetbal en tiek, in die volgorde. 1) De burgemeester miner het werkelijk hoofd zijn viee de gemeente en aldus asn gemeentelijke dienstje kennen en volgen in werking 2) Hij moet op vastgestelag uren ter beschikking zijn v ag de bevolking 3) Hij moet zie vooral deb kommeren om het lot van i minstbedeelden, zonderden derscheid van gezindheids» politieke keur, aldus de btr» gemeester. MOORSEL Burgemeester Raymo Uytersprot van Moor >VI heeft net als zijn collega Moerzeke een zeer druh ter werkweek, met zeer weir en hlin Jen nel het zijn leefregel. De rest van de week is hij aannemer van openbare werken en uiter aard voor 100% geïnteres seerd in de evolutie van wegen-en woningbouw. De interesse moet bij hem trou wens reeds vroeg gerijpt zijn, getuige daarvan zijn studies maan de tekenaca demie St.-Lucas te Gent. Of burgemeester Raes buiten zijn beroep en officieel ambt (reeds sedert 1964 staat hij aan 't hoofd van de lede naars) nog veel tijd over heeft voor een hobby, is een open vraag. Volksvermaak en reizen zijn voor hem twee manieren om het aangena me aan het nuttige te paren. Onder de mensen leert hij het best hun karakter ken nen, en op reis kan hij zijn archltekturale horizonten verruimen. vrije tijd buiten de jaarlij! vakantie. 20 uur staat hij fl dienste van de bevolk! (sinds 2 maart 1965 ree<| en 40 uur ten dienste van H Ministerie van middensta als ambtenaar. Daarent ven is burgemeestersp ook nog provinciaal Raat 'id. Al bij al is hij dus zz|zei goed geplaatst om de bel<lar gen van zijn inwpners verdedigen: gemeentelij iv< provinciaal en nationaal. Ajes hij dan toch tijd overhee kijkt hij 't liefst naarvoetbc tij elh MELDERT Zoals alle duivenmelkers heeft ook burgemeester Al- bert De Vos van Meldert het karakter van de inzachte huisvader die het als zijn mi he MOERZEKE 9e Ook burgemeester Gilbi :a Lemmens van Moerzel houdt van vissen, de mei "j en de natuur. Een en and houdt natuurlijk verbai^f voornaamste taak ziet elke inwoner met raad en daad bij met zijn vroegere studie l (Grieks-Latijnse Humanioi e en eerste en tweede kand bi datuurgeneeskunde)en hu dig beroep (tuinbouweili fruitkweker). Zijn beroe |t neemt hem overigens voo k ongeveer 67 uur per week i a

De Voorpost | 1974 | | pagina 16