n n n u 8 8 8 8 MEIZINGEN Op uitnodiging van toneelgroep «De Schakel» GERARD VERMEERSCH UNICUM IN DE VLAAMSE KLEINKUNSTWERELD WANDELTOCHT DOOR 'T LAND VAN AALST BURGEMEESTER De Voorpost - 3/5/74 - 17 islag, zijn ambt van burge- eester19: sedert oktober Jfi47 elke dag anderhalf uur 't gemeentehuis van 11 1(it 12.30 uur, elke dag ook >t doornemen van de cor- spondentie bij hem thuis én uur ongeveer), elke eek een schepencollege in plus minus drie uur, de gemeenteraden, ienstreizen, bijhorende irgaderingen en huwelij- en heel 't jaar door. Bo- indien is burgemeester erjemmens ondervoorzitter D.S., plaatselijke voorzit- be >r N.S.B., dijkgraaf polder va rootbroek, voorzitter van sejet Rood Kruis en voorzitter K.B. Eigenlijk logisch dat ruitkweker-burgervader ïmmens meen goedom- Ind idee heeft over zijn mbt. 3dt Romain Galmart is genees heer van beroep, meer in 't bijzonder Rijks-P.M.S.-ge neesheer met een consulta tiekabinet in Wetteren. Geneesheer-burgemeester Galmart combineert aldus zijn twee levenstaken tot het welzijn van zijn onmiddellijk medeburgers en voert een beleid dat is afgestemd op de toekomst. vroeg overleed, kreeg hij op slag een zware ergenis: een man als de heer moens opvolgen was geen lacher tje. Tijdens de raadszittingen bleek dadelijk dat burge meester Derde niet door de omstandigheden over spoeld, zonder colplexen, maar met vee zin voor rea liteit en met open oog en oor voor wat zich rond hem afspeelt, leidt hij zijn ge meente zoals hij zelf niet had durven dromen. Ver schillende gedurfde projek- ten, zette hij op stapel, en wat er niets aan bederft, hij is geen man die zich streng aan «zitdagan» houdt: wie bij hem de belknop indrukt, wordt steeds even vriende- lijk onthaald 'UDEGEM iort is ok de voornaamste Iteresse avan Florent Lam- acht, sinds 1964 gemeen- iraadslid van Oudegem en nds 1970 burgemeester. 2I tenminste als hij nog tijd SCHOONAARDE Domien Luyckx is burge meester van Schoonaarde sinds 2 juni 1955. Maar vroeger nog was hij reeds erheeft. Want ook burge- n dieester Lambrecht heeft a en volledige werkweek op isi e controledienst van het hlinisterie van Financiën in endermonde, is elke dins- teljagmiddag, donderdagmid- n ag en zaterdagvoormiddag er beschikking van zijn me- I lleburgers op 's gemeente- uis, neemt elke avond op 't iréemeentehuis de corres- idpondentiedoor, enspeelt bfnet de duiven. De zoveelste turgemeester-duivenlief- ebber. raadslid (1946-1952) en schepen (1952-1955). Nu hij op rust is, verdeelt hij zijn tijd tussen dienstbetoon aan de bevolking (ongeveer 12 uur per week) en wande- len-uitgaan. Wellicht houdt deze vrijetijdsbesteding ver band met zijn voornaamste interesse, nlde landbouw. UITBERGEN Burgemeester Jozef Peel- ma, va Uitbergen zag het niet zo goed zitten dat burgemeesterschap, toen we hem daarover opbelden. no orpVERMERE .ouis Jacobs is burgemee- uléter van Overmere. Je moet iffan hem niet verwachten dat Ij tijdens een gemeente- dszitting plots rechtveert aan een gloedvol betoog igint of als een vechtgraag vokaat uitvaart tegen de positie. De burgervader de Boerenkrijggemeente rustig wat hij te «In zo'n klein gemeentje betekent dat niet veel, niet waar», aldus zijn kommen- taar. Meer zijn we verder ook niet te weten gekomen. Spij tig voor die Uitbergenaars die dan toch nog geven om hen gemeente. z2 leggen heeft, zonder tiere- lantijntjes doch ook zonder 1 mooipraterij en op voorhand i. «van buiten geleerde zinnet jes.» Hij is eerder een man ie lie de situatie nuchter be- 33kijkt, het pro en contra tegen elkaar afweegt en pas dan met een voorstel uitpakt als het zowel door zijn «partij- jenoten» als de oppositie 3( <an aavnaard worden. Een e in ander heeft wellicht te e( naken met zijn beroep als 0 landelaar in veevoeders, ar veet hij uiteraard zeer goed loe hij een zaak (want dat is ien gemeente tenslotte toch 1 vel) moet leiden. Zowel het inancieel aspekt als de nenselijke kant spelen hun olletje. In alles de gulden middenweg bewandelen is •urgemeester Jacobs' voor- laamste troef. WICHELEN Dat Frans Derde, de huidige Wichelse burgemeester in de dorpspolitiek verzeilde, verbaast noch hemzelf noch de bijna 4.000 inwoners van de Scheldegemeente. Zijn vader ging hem voor en was op een bepaald moment zelfs waarnemend burgerva der. SCHELLEBELLE ifl domain Galmart van Schel- 31 ebelle is nog niet zo lang dburgemeester, nl. pas se- u dert 24 februari 1972. Voor- ei Jien was hij sedert 1965 e lemeenteraadslid, en sinds 'Oiovember 1971 provinciaal i aadslid. Frans Derdes naam stond op een goeie dag op de lijst van de Katholieke Volks vrienden, waarvan de be treurde Herman Moens kop man was. Hij werd op slag verkozen en kreeg zelfs de trikolore shirt van tweede schepen rond de lenden. Na de jongste verkiezingen schoof hij nog een beetje dichter bij de top en toen zijn vriend herman veel te goed zijn taken en plichten kennen en voor elke mens in de gemeente een raadsman zijn. Avil, zoals hij in de volksmond genoemd wordt, is Dr. in de diergeneeskun de. Sinds 1942. Op 23 maart 1971 werd hij tot burge meester verkozen en op 't einde van datzelfde jaar 71 werd hij kameerlid. Boven dien is hij beheerder van de Discontokantoor Dender- monde, van Noordstar- Boerhave Gent, van Noord- starfonds Gent, gemeente lijk aangesteld beheerder van Interwaas, Imeloost en D.D.S., ondervoorzitter van Themis Antwerpen, voorzit ter van de Bond van Grote en JOnge gezinnen Zele en ondervoorzitter van de Heemkundige kring. Dit laatste allicht uitinteresse voor de geschiedenis. Wordt hij niet in beslag genomen door zijn ambt (20 uur per week ongeveer) of andere funkties en beroep (nog eens 20 uur), dan is hij op stap, de wijde natuur in, want burgemeester Geerinck wil een gezonde geest in een gezond li chaam. Wat hem reeds en kele marathonbrevetten wandelen opleverde. Wij achtten het nuttig nog een te recapituleren, en daarom hieronder een lijst met namen, adressen en privé-telefoonnummers van alle burgemeester uit het Voorpost-gebied. Aalst: Marcel De Bisschop, Gentsestraat 24, 053/218.93: Baardegem: Robert De Pauw, Machelseweg 5, 053/35811 Baasrode: Josse Van Gae- ver, Kapellestraat 24, 052/326.27 Berlare: Marcel Leys, Mo- lendreef 17,052/433.24 Buggenhout: Adolf De- landtsheer, Mandekenstraat 209. Denderbelle: Edmond Saeys, Veer 1,052/225.36 Dendermonde: Albert Cool, Bevrijdingslaan 25, 052/226.92 Eremoodegem: Frans Boel, Hoge Weg 106, 053/297.29 Grembergen: Gaston Reyns Bakkerstraat 75, geen tel Gijzegem: Jozef Lejutste, Muntstraat 2, 053/247.42 Herdersem: Antoine Muy- laert, A. De Cockstraat 12a, 053/269.61 Hofstade: Maurits De Smet, Steenweg op Dendermonde, 54,053/231.04 Ldbbeke: Livinus Bosman, Lange Minnestraat 24, 052/353.03 Lede: Oscar Raes, Hoog straat 34,053/2053.33 Meldert: Albert De Vos, Molenweg 2,052/350.87 Mespelare: Herman Van den Hooff, Niewe Baan 1, 052/223.70 Moerzeke: Gilbert Lem- mens, Bootdijk 68, 052/477.31 Moorsel: Raymond Uytter- sprot, Kaal berg 6, 053/297.57 Oudegem: Florent Lam brecht, Mevr. Courtmans- straat 7, 052/260.49 Overmere: Louis Jacobs, Ke rk s t raat 48,09/67.50.14 Schellebelle: Romain Gal mart, Dorp 2, 09/69.12.37 Schoonaarde: Domien - Luyckx, Schuitepias 23, geen tel. Uitbergen: Jozef Peelman, Veerstraat 4, geen tel. WichelenFrans Derde, Krabbegem 25a, 052/434.13 Wieze: Frans Mertens, Nieuwstraat 38, geen tel. Zele: Avil Geerinck, Lange- muntstraat 3,052/451.03 WIEZE Burgemeester Frans Mer tens van Wieze is Dr. in de Rechten en Kandidaat Wijs begeerte en Letteren. Bur gemeester sinds 1 januari 1953 en afgevaardigde-be- Van zodra hij op scène komt een statige verschijning met een sympatiek gelaat, grijzende haren, twinkelende ogen, straalt Gerard Vermeersch goed humeuren rust uit, die het publiek onmiddellijk het gevoel geven ik hoor erbij. ZELE Burgemeester Avil Geerinck van Zele was de eerste die ons onmiddellijk antwoord gaf op de aan elke burge meestervoor deze reportage gestuurde vragen. Op 23 januari verstuurd, zat de brief reeds de volgende dag in onze bus. Het pleit alles zins voor burgemeester Geerincks stiptheid en be langstelling. Het is trou wens een van zijn deviezen Hij begint te praten over niets zeggende dingetjes, men zou geloven dat hij improviseert, en weldra krijgt hij alle toeschou wers aan de lippen. Hij onder houdt ze op een pittige ondeu gende wijze met belevenissen uit zijn jeugd en met feitjes van elke dag, ze kunnen zo uit het leven van ieder van ons gegre pen zijn v.b. de bouw van een huis met gesprekken tussen de aannemer en de klant, door- heerder D.D.S., gaat zijn totale bekommernis naar de Wieze naren: ze raad geven, bijstand verlenen en voor hun welzijn en veiligheid zorgen. Voor het overige sluit hij zijn tijd met lectuur en duivensport. Zoals nog andere burgemeesters, lijkt de duivensport precies in de aard te liggen van onze burgervaders. Een en ander heeft te maken met hun zacht en liefdevolle inborst. Gerard Vermeersch (jm) spekt met Westvlaamse vol zinnen. Hij werpt familiale gebeurte nissen op en imiteert op bril jante wijze de franstalige land loper. Deze taferelen, niettegen staande hun alledaagsheid, zijn zo fijn gevonden, zo origi neel weergegevenze getui gen van een rake observatie geest. Gerard Vermeersch ob serveert de mens van elke dag midden zijn problemen die de huidige maatschappij stelt Wij hebben zeer veel genoten van het verhaal van de kleine jon gen, Kareltje, die zijn sleutel vergeten was, en wachtend op de terugkeer van zijn ouders, gezeten op het tapijt voor de deur van het appartement. Tal van gedachten gaan door het kleine hoofdje, in verband met zijn ouders, met de geburen en het hondje. Gerard Ver meersch vertelt dit alles een voudig, raak, waarheidsge trouw, en tussen de reakties van het jongetje tekent hij met heel gevoelige en humoristi sche trekken een realistisch beeld van onze hedendaagse maatschappij. Vermeersch is op zijn best als hij het over de allernieuwste regering heeft, een primeur voor Aalst. De meeste minis ters krijgen hun imitatie, afge wisseld met kommentaar. Ook de vrouw krijgt haar deel. Pa rodieën uit wetteksten vol tooien de politieke humor. 't Is 't scheiden van april en mei. In de straten bloeien nieuwe meisjes, in bloemige jurkjes wiegend op hoge benen, het dak van auto mag weer open, kleine meisjes springen touwtje op het trottoir, hemdsmou wen rollen vrolijk naar omhoog. En buiten Was je al 's buiten Iedere boom davert van 't vogelgeweld, zodra het maar even op-licht, 's morgens. Op vage gronden vlamt de brem op de adem van Croesus, die over de heide is gegaan. In de tuintjes staat er jonge, malse sla in dat eerste, aarzelende groen, dat nog niet goed durft, de radijsjes zwellen er knal rood en de bonestaken staan reeds gereed, waarlangs de bonen straks in gotische slingers naar de hemel zullen stre ven. 't Is 't scheiden van april en mei. Bent u ook deel van die grote, blijde verwachting, die adem-' loze stilte voor je weet niet precies wat komen moet, maar dat toch zal komen Ik weet het wel, het is een samenzwering tegen de trage, schone gang van de seizoenen. We zijn in steeds geringere mate afhankelijk van weer en wind, van koude èn zon. De snijboontjes worden diepgevroren, de aardbeien worden opgejut zodat ze met kerstmis te eten zijn en ook de tomaten worden het hele jaar door om de tuin geleid. Maar vroeger moet de lente een feest zijn geweest, een zucht van opluchting, een nieuwe koningin, die men inhaalde met vlaggen en vaandels, met slaande trom. In mijn dorp vertrekken ze vanavond weer, de muzikanten, om de mei te gaan zingen. Het is een gebruik dat op vele andere plaatsen in dit land om hals is gebracht door politie verordeningen en praktische bezwaren allerhande. Bij ons is dit echter geen nacht om te slapen, nu de verwach ting in de avond groeit. Cesar en Frans pakken trom en tuba uit het zwarte foedraal, nonkel Miel heeft een goeie stem en Piet natuurlijk, Piet ook. Die gaat mee met z'n trompet. Ze lopen zacht pratend de nacht in, blij, met kinderogen. En overal in de vensters zitten horren, om er vooral niets van te missen. Bij de notaris blazen ze hun eerste airke, aarzelend, een beetje onzeker. Maar als de notaris vanuit het slaapka merraam een briefje van honderd in de hoed van nonkel Miel heeft gegooid, begint het al beter te gaan. Je hoort hoe ze op hun gemakske dichterkomen. Nu zijn ze bij de champetter, nu bij, nee, nu gaan ze weer verder, da's zeker bij de slager, nu komen ze al dichter, naar het huis van Fiel toe... De avond draagt hun blijheid ver. Een traag walske, iets van Preudhomme. een aanaeoast Beatle-wijsje. En je ligt in je bed, en je wou dat j'er erbij was. HENRI VAN DAELE Konférences, woordspelingen, geraffineerde dubbelzinnighe den brengt hij aan een duize lingwekkend tempo, dat de toeschouwer moeilijk op adem laat komen. Of hij nu ontroert, of laat glimla chen, of dat het publiek schudt of plooit van het lachen, Ver meersch bereikt zijn doel, he lemaal alleen, zonder een mu ziekje als back-ground, zonder regisseurmet oorspronkelijke teksten en zijn welluidende stem. Op geen enkel ogenblik heeft het publiek de kans zich van hem los te maken. Werke lijk een unicum in Vlaanderen. Verpauzen dat hoort erbij (jm) Traditiegetrouw richtte de voetbalklub, een onderafdeling van de vriendenkring van F.F.R., op woensdag 1 mei, met de steun van de Vlaamse Wandelaarsbond, afdeling V.A.B., en de Wesf- en Oostvlaamse Wandelaarsbond een wandeltocht in over goede en slechte wegen over Erpe, Mere, Nieuwerkerken, Ottergem, Vlekkem, Burst, Bavegem, Zonnegem, Oordegem en Vlierzele. Het zonnige weer zat er wel voor een deel tussen, er kwamen 1.511 deelnemers aan de start, waarvan er zich 211 waagden aan de 50 km., 88 aan de 43 km., 307 aan de 35 km., 498 deelnemers gaven zich op voor24 km. en de voorzichtigen (407) wandelden 13 km. Rond 17 uur sijpelden de eerste deelnemers de eerste deelne mers de feestzaal van FFR binnen, sommigen moe, anderen nog fris alsof ze zo maar een wandelingetje hadden gemaakt. Met de oudste deelnemer hadden we een gesprekje. Wie nu denkt dat de tachtigjarige Honoré De Sutter afkomstig uit Eeklo, doodmoe was, heeft het mis. Hij was rond negen uur gestart, kwam rond vijf uur aan de aankomst en heeft zich maar «drie» kilometer mislopen. Alsof het niets was. «Ik heb al heel mijn leven gewandeld, vroeger om te gaan werken, nu als vrijet ijdsbesteding» zei hij. In 1973 heeft hij in totaal 1.700 km. afge legd en hoopt dit jaar de 2.000 km. te kunnen wandelen. Zijn geheim«Een beetje wandelen, een pintje pakken, nog wat wandelen en nog een pintje pakken». Deze kranige tachtiger hoopt in augustus te starten voor de 100 km. van Bornem. Onder de deelnemers waren ook een groep mentaal gehandi capten van Levensvreugdeuit Aalst. Zij ontvingen een tinnen schotel, de prijs van minister Chabert. De jongste deelnemer konden we niet treffen. Het was de vierja rige Herbert Lambrecht. Bloso-konsulent Van Malder was naarstig bezig gezondheidsrally-paspoorten uit te reiken aan diegenen die op verschillende posten langs het parkoers in proeven (hinken, over touwtjes springen, evenwichtsoefeningen enz...) waren ge slaagd. Opmerkelijk is dat de wandeltocht, benevens de oude getrou wen en de wandelklubs, een zeer groot aantal jeugdige deelne mers aanlokte. Verplegers en verpleegsters hebben dit jaar het zeker niet druk gehad, misschien zat hier ook het weer er voor een deeltje tussen. Begon de tocht met een vinnig zonnetje, overvloedige regen en hagelbuien zullen plaatselijk wel voor de nodige afkoe ling en natte voeten gezorgd hebben. RVDP Rendez-vous na de wandeltocht (Jni)

De Voorpost | 1974 | | pagina 17