MARVA, EEN VASTE WAARDE IN DE VLAAMSE SHOWWERELD IK WOU LERARES WORDEN, MAAR VOGELHANDELAAR WIJZIGDE MIJN PLANNEN SUKSES KWAM NA MIJN HUWELIJK 18 - 3/5/74 - De Voorpost Met de regelmaat van een klok brengen de platenfirma 's in Vlaanderen nieuwe singeltjes op de markt, die steeds weer gezongen worden door even nieuwe sterren. Als we gespecialiseerde showbladen mogen geloven bulkt ons kleine landje van talent op hetshowgebied. Hitparades en fanclubs rijzen uit de grond en ons legertje vedetten neemt steeds toe. Het heeft er aardig de schijn van dat iedereen zijn deel wil van het vele klatergoud dat omheen de showwereld hangt. Geld en roem zijn de twee polen waar het allemaal omheen draait. Rond het lichte lied is een ware industrie ontstaan. Het in leven roepen van radiopiraten is een ver schijnsel dat die industrie nog enorm stimuleert. de rol van het zingende huis moedertje drong. Ik geef gerust toe hoor dat mijn huwelijk een gunstige invloed heeft gehad op mijn loopbaan, maar dat had dan vooral te maken met mijn karakter. Door mijn huwe lijk heb ik enorm aan zelfver trouwen gewonnen. Maar aan image-building heb ik noch mijn omgeving ooit bewust ge werkt». REGENTES Man/a is een kind van de zee. Zij is geboren in Den Haan op 1 augustus 1944 en zij groeide ook op aan zee, namelijk te Blankenberge, waar haar papa een grote zaak had in sierver- lichting en waar mama een lin geriewinkel uitbaatte. Marva Mollet was een intelligent meisje en volgde in de badstad de Grieks-Latijnse humaniora. «In die tijd droomde ik ervan om lerares te worden, ik vond dat echt het mooiste beroep ter wereld. Mijn geliefkoosd vak was geschiedenis. Die droom veranderde echter toen ik in de vijfde latijnse zat. Ik mocht toen met mama mee naar een film gaan kijken. Het was een ver filmde versie van de operette 'De Vogelhandelaar'. Die film ben mee naar Duitsland ge trokken en heel eerlijk tot nog toe heb ik daar nog geen mo ment spijt over gehad. HUWELIJK Marva was meteen beroeps zangeres. Er volgde dan ook gauw een plaatje met als titel «Geef mij nog één kans», een vertaling van een frans num mer dat toen door Richard An thony werd gezongen. Het nummer liep erg goed, maar toch duurde het heel wat voor aleer er een tweede plaatje kwam. Ondertussen had Marva immers kennis gemaakt met Walter Van Den Bussche, een dokter in de rechten, en zij trad met hem in het huwelijk. Zij wilden van mij een soort tieneridool maken en die mocht per definitie niet gehuwd zijn. Ik hield echter voet bij stek en huwde toch. «Dat was me toen nogal een situatie,» vertelt Marva, «mijn platenfirma wilde immers niet dat ik trouwde. Wanneer je onze showwereld eens echt zakelijk gaat bekij ken kom je echter onwillekeu rig tot de konklusie dat er heel wat meer geblaat is dan wol. Echte vaste waarden in het showvak zijn er in Vlaanderen immers niet erg veel. Met vaste waarden bedoelen we dan mensen met een goed gevulde optredenskalender en met een platenverkoop die echt winst gevend is. I n dat verband willen we er toch even op wijzen dat het ge goochel met tienduizenden verkochte exemplaren vaak grote onzin is en klinkklare bluf. De verkoopcijfers van Will Tura en van Willy Sommers liggen al enkele jaren erg hoog. En wel licht is er af en toe een ander zanger die een hit maakt waar van er enkele tienduizend de winkel uitgaan, maar het is toch niet zoveel voorkomend als men ons wil doen geloven. Wij noemden daarnet twee namen van Vlaamse showmensen die al enkele jaren tot de echte Vlaamse vedetten dienen ge rekend te worden. We zijn er bewust één van vergeten, een dame, die louter kommercieel bekeken heel wat boven haar konkurrenten uitstijgt. Haar naamMarva. Ruim dertien jaar staat zij op de planken en vooral de laatste vijf jaren kon je haar regelmatig in alle Vlaamse hitlijsten aantref fen. De verkoopcijfers van haar platen liegen er niet om en haar agenda staat regelmatig vol geboekt met optredens. Marva is een vedette die naam waar dig. Waaraan heeft zij dat te danken. Wij gingen het haar zelf vragen. Het is zeker niet makkelijk een verklaring te vinden voor het sukses van Marva. Haar inne mende lieve verschijning zit er zeker voor heel wat tussen. Maar wij kennen heel wat erg lieve meisjes, die bovendien erg vriendelijk zijn, maar die toch al jaren staan te trappelen om het in de Vlaamse showbu siness waar te maken. Marva zelf weet er ook geen verkla ring voor Wanneer wij opperen dat het misschien haar image is van het zingende huismoe dertje, schudt ze al heftig ont kennend het hoofd, vooraleer onze vraag volledig geformu leerd is. «Geloof me, ik heb nooit be wust een bepaald image ge creëerd. Ik vond het zelfs ver velend wanneer men mij zo in maakte toen op mij een enorme indruk. De dagen en weken die erop volgden, ver eenzelvigde ik mij steeds met Christel, één van de zingende hoofdfiguren uit de prent. Van toen af dateerde mijn passie om ook zangeres te worden. Ik wist toen wel niet of ik kon zin gen en ik oefende mij overal waar men mij niet kon zien in bad, op het toilet, enz Ge moet weten dat ik in die tijd ge weldig schuchter was». ORKESTZANGERES Enkele jaren later sprak Marva met haar ouders over haar op zet om zangeres te worden. Haar ouders namen het heel ernstig op en zij lieten hun dochter private muzieklessen nemen. Marva werd dan lid van een koor in Blankenberge en dat was meteen de eerste stap. De dirigent van dat koor had immers kontakten met verschil lende orkestleiders en Marva werd ingeschakeld als orkest zangeres. «Ik zat in de poësis toen het orkest een toernee in Duitsland ging ondernemen en men stelde mij voor om mee te gaan. Voor mij was het kiezen mee naar Duitsland of mijn studies verderzetten. En ja, het klinkt misschien gek, maar ik heb mijn studies gestopt en ik Je hoort nogal eens de opmt king dat showbusiness rot en door en door korrupt. Hi denk jij daarover B Sf k. Ik moet zeggen dat het voor r in ieder geval niet rot is, ik h< al erg veel mooie dingen me gemaakt in het vak, maar da moet ik dan wel eerlijk aan to voegen dat ik in feite niet m mijn twee voeten in het shov leven sta. Ik ben zangeres en ga naar optredens en repel ties, maar voor de rest hou ik mij zoveel mogelijk buiten, ga bijvoorbeeld nooit naar rei j cepties en dergelijke. Van intriges achter de schermt weet ik dan ook niet veel af moet niet vergeten dat ik e« man heb en een zoontje en d mijn huishouden mij ook wel en toe opslorpt en daar ben zeer gelukkig om Zou je willen dat je zoontje o«J~ beroepszanger wed Het betekende meteen de scheiding van mijn eerste pla tenfirma. Men schreef toen 1964. Een jaar later kwam er dan een nieuw plaatje van Marva uit bij de firma van RoccoGranata. «Het liedje van de zee» luidde de titel en het werd een hit. «ledereen praatte toen over een come back, maar dat was in feite fout, want ik was er in feite nog nooit ge weest. GEEN SONGFESTIVAL Zoals vele van onze Vlaamse showmensen dankt ook Marva veel aan Canzonissima, een liedjeswedstrijd, die enkele ja ren terug werd ingericht als se- lektie voor het Eurovisiezong- festivalMarva bracht er enkele zeer geslaagde nummers. «Laat ons goede vrienden zijn», «Een eiland in groen en blauw» en «Montezuma», da teren uit die tijd Ook aan de Europabeker zangvoordracht te Knokke nam zij deel. «Hoewel dat allemaal zeer be langrijk is geweest voor mij, toch hou ik niet van wedstrij den. Zelfs voor een deelname aan het songfestival zou ik feestelijk bedanken, denk ik, tenzij natuurlijk ik op voorhand zou weten dat ik zou winnen,» zegt Marva. Jij bent een van de enige Vlaamse zangeressen die echt sukses hebben. Toevalliq ben jij gehuwd. Denk jij dat 'dat er iets mee te maken heeft Is het voor een meisje niet mak kelijker om sukses te hebben in Vlaanderen als ze onge huwd is Ik geloof eerlijk dat het al dan niet gehuwd zijn van een zan geres in Vlaanderen vrij onbe langrijk is. Kijk, er zijn nu toeval lig een boel grote zangeressen die stuk voor stuk gehuwd zijn. Denk aan Barbara Streisand, Petula Clark, Sheila, Marie La- föret en ik kan zo verder gaan. Voor een jongen liggen de za ken waarschijnlijk wel anders. Kijk, je moet het zo zien. Het grootste deel van de fans zijn meisjes, zowel voor een Willy Sommers als voor mij. Die meisjes zullen het misschien wel aan Willy Sommers kwalijk nemen als hij huwt. omdat zij allen misschien heimelijk zelf hopen met hem te trouwen. Daarentegen hebben die meis jes er uiteraard niets tegen dat ik in het huwelijk zou treden Dat is een moeilijke vraag, vertrek van het principe dat Fi lip mag worden wat hij wil. dien hij het showvak in zou wil len zou ik hem natuurlijk w< aanraden om eerst nog wa anders te leren, een diploma t( halen, zodat hij altijd iets heel waar hij op terug kan vallen z( de showwereld een ontgooche ling zou worden. Filip zelf stoort zich voorlopij bitter weinig aan al die drukti rond zijn mama. Met enkelfi vriendjes stoeit hij in de tuin achter de gezellige woning van Walter en Marva te Tielrode. Een toffe familie, dachten wij bij ons afscheid. TekstMare Heymans Foto's MieVermeil

De Voorpost | 1974 | | pagina 18