1 MARC POPPE DE FIETSENDE KANDIDAAT-INGENIEUR DIRK HEIRWEG «LATER MISSCHIEN ALLES OP DE SPORT» ETIENNE DE WILDE MET DE GROTE TROM ie Zele BELANGSTELLING VOOR MINIVOETBAL 20 - 3/5/74 - De Voorpost Een karrevracht palmen veroverde Mare Poppe vooralsnog niet. De pittige Berlarenaar had andere katten te geselen dan alleen aan zijn koersfiets te denken. Studeren stond centraal en het resultaat van de geleverde inspanningen was een humaniora-diploma. Mare liet het er niet bijhij «reist» nu elke dag naar het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs te Aalst, waar hij over een goeie twee jaar technisch ingenieur elektronika hoopt te worden. Marc is sinds 15 oktober van vorig jaar 18 geworden. In 1971 dt xjteerde hij bij de nieuwelingen. Twee overwin ningen hield hij aan het verblijf bij de jongsten over en als ju nior klopte hij de konkurrenten één enkele keer. Drie keer winnen in evenveel seizoenen is niet om op de daken te klim men en alleluja te schreeuwen. Doch het ziet er naar uit dat Poppe in 1974 aan de «grote doorbraak» toe is hij mikte de jongste weken heel hoog en hij was twee keer erg dicht bij de hoogvogel. In tegenstelling met een massa andere jongeren is Mare niet spraakzaam als we over zijn in tenties en zijn kijk op de wieler sport meer willen vernemen. Wel vernemen we van hem dat vader onmiddellijk entoesiast was toen zoonlief vertelde dat hij wilde koersen. Ma bekeek het allemaal zeer argwanend, maar nu supportert ze ook al. Een verzorger heeft hij nietpa Marcel staat voor alles in. Toch REGLEMENTEN Uiteraard is minivoetbal een zaalsport. Maar als men het bedenkelijk klein aantal in- doormogelijkheden in Vlaan deren onder ogen neemt, is het vanzelfsprekend dat deze sporttak, zowel als volley en basket in openlucht beoefend wordt Het terrein is rechthoe kig met als minimum afmetin gen 16 m breed en 32 m lang en maximum 26 m breed en 46 m lang. De doelen zijn 2 meter breed en 1 m hoog. Het wordt met een bal tussen de 340 en 390 gram gespeeld. De duurtijd bestaat uit twee speelhelften van 25 minuten en 1 minuut rust per speelhelft. leder ploeg bestaat uit 5 spe lers met drie wisselspelers. Vervangingen mogen gebeu ren gedurende de ganse duur van de wedstrijd op het ogen blik dat de bal «dood» is, d.w.z. wanneer de bal zich b jiten de lijnen bevindt. De overtredin gen of persoonlijke fouten wor den opgetekend en een speler met 5 persoonlijke fouten moet het terrein verlaten en mag vervangen worden dpor.een In principe is er even inhakend op het doping probleem, zegt Mare. «Of pepmiddeltjes al dan niet schadelijk zijn en welke pro- dukten een schadelijke invloed hebben, kan alleen een dokter weten. Ik meen dat het schade lijke gevolgen moet teweeg brengen als je op kunstmatige manier meer wil presteren dan normaal mogelijk is. Vroeg of laat wreekt zich dat». Intussen is Poppe al aan zijn vierde sei zoen toe en nog geen enkel keertje is hij gekontroleerd ge worden. Als we al de antwoor den van de door ons totnogtoe ondervraagde renners naast mekaar leggen, dan kunnen we er slechts één enkele kon- klusie uit trekken die met veel bombast aangekondigde «ge zondmaking» van de wielren nerij is een lachertje. Mare Poppe Een jongen die er kan komen en die binnenkort met een vierde palm naar café Normandië in de Broekstraat zijn supporters van «De Spur ters» verrast. Miniatuurvoetbal of minivoetbal heeft de laatste paar jaren zulkdanige uitbreiding genomen, dat het zich stilaan opwerpt tot een zelfstandige discipline en niet zozeer afhankelijk is van de voetbalsport Minivoetbal spartelt zo een beetje tussen voetbal en basket bal. De speluitvoerlng ligt in elk geval dicht bij voetbal maar het grootste gedeelte van de reglementering daarentegen is ontleed aan de basketbalsport. Minivoetbal wordt gespeeld op een kleinere ruimte, waardoor het voor de beoefenaars noodzakelijk is over een goede techniek te beschikken, want gezien de afmetingen van de doelen komt het er op aan om open doelkansen te scheppen. En dit kan maar wanneer de speler in staat is om numeriek in de meerderheid te komen. geen doelverdediger voorzien, maar praktisch is er een speler opgesteld als doelverdediger, doch is volledig gelijkgescha keld met de andere spelers en mag dus de bal niet aanraken met de handen. De meest voorkomende fouten die in vloed hebben op de spelont- wikkeling zijn vooreerst de cor nerpenalty of strafschop, die genomen wordt vanop de hoekvlag naar een tweede spe ler, die zich achter de 5 m lijn of strafschopzone bevindt. Wan neer een ploeg vier corners af dwingt mogen ze een corner bal trappen, die door een spe ler wordt gegeven vanop het cornerpunt naar een medespe ler, die moet trachten te scoren met het hoofd zonder dat de bal de grond raakt. Bij het uitvoe ren van deze spelonderdelen moeten alle andere spelers achter de middellijn plaatsne men. VERTAKKINGEN Minivoetbal is ongeveer 10 jaar geleden in België door gedrongen, maar veel vroeger werd het reeds beoefend in landen als Oostenrijk, Duits- De jongste weken is Dirk Heirweg in de aktualiteit gekomen. Nee, we bedoelen daarmee nu echt niet dat de Zeelse junior vroeger in de schaduw van zijn rivalen fietsteveeleer beves tigde Dirk zijn aangeboren winnaars-allures Tot vorig jaar was koersen voor hem veeleer een hobby TUSSEN DE VLOAGEN DOOR OP DE FIETS KLIMMEN EN TIJDENS DE VAKANTIES DOORDUWEN DEED HIJ TOEN. Een humaniora-diploma Latijns-Wetenschappelijke behalen was toen hoofddoel. Dat belette hem in 1973 niet dertien keer met de overwinnaarspalm te wuiven. Aan zijn drie «huzaren stukjes» te Zele zelf beleefde Heirweg meest pret en vooral zijn soloren op de wijk Hansevelde staat met goud onder streept. O ja Dirk heeft zich na de hu maniora niet volledig op de sport toegespitsthij wil licen- ciaat lichamelijke opvoeding worden en het eerste jaar zit er bijna op. De deur op een prof- karrière als renner zet hij op een kier. Als hij de kans krijgt een goed beroepsrenner te worden wimpelt hij die niet af hij fietst graag, is er veel mee bezig en zou het erg jammer vinden het racekarretje aan de wilgen te moeten hangen. KAMPIOEN GEKLOPT Beleefde hij meest pret aan de overwinningen «in eigen nest», de voornaamste zegepralen vindt Dirk Heirwegh toch die te Zonnegem waar hij Wim Mijngheer voor schut zette en te Kieldrechttoen klopte hij de driekleurige Miel De Haes. Wat zijn Heirwegs sterkste wa pens Moeilijke vraag hij won zowel in de spurt als na afloop van een eenzame vlucht. Of hij al dan niet kan klimmen, weet hij voorlopig zelf nietde wed strijden in Vlaanderen lopen hoogstens over een heuve lachtig parkoers. Gevaarlijk is die hardrennerij niet, zegt Dirk. Natuurlijk zijn er bepaalde risiko's aan verbon den, maar in welke discipline heb je die niet Veel hangt af van de «koereur» zelfje moet voldoende stuurvaardig zijn en je vooral flink koncentreren. Goed uitkijken naar wat voor en naast je gebeurt zodat je tij dig kunt reageren als er met de een of andere wat verkeerd loopt. In een massaspring moet je dubbel uit de doppen kijken sommige kereltjes ha len onvoorstelbare waaghalze rijen uit en durven al eens trek ken en duwen. De enen pak ken opzettelijk met die onve rantwoorde streken uit om je de duivel aan te doen, anderen slalommen er maar op los om dat ze niet eens behoorlijk de stuurstang kunnen vasthou den. SPUL Doping «Ik weet er praktisch niets over,» zegt Dirk Heirweg. «Wel beweert men dat zelfs ju niores al stimulerende midde len slikken. Het zijn dwazen ze maken zichzelf en de wiel rennerij kapot. Ze moeten niet komen aandraven met het fa beltje dat het «spul» ongevaar lijk is er zijn genoeg voorbeel den van renners die zich do peerden en nu nog slechts wrakken zijn. Het zich kunst matig oppeppen door jongens die niet aan de nefaste gevol gen denken, trekt bovendien de waarde van het wielrennen als sportdiscipline naar om laag iedereen moet met ge lijke middelen zijn kans kunnen verdedigen. Als doping niet uitgeroeid wordt zal er een dag komen dat de wielerfan zich af keert. En zonder publieke be langstelling bloedt de sport wil lens nillens dood. Gezond zijn en blijventwee primordiale faktoren om ergens te geraken. Om lichamelijk in orde te blij ven raadpleeg ik een dokter, een gewetensvol man die me ook zal vertellen wanneer ik fy sisch niet in orde ben en dus niet mag koersen KOPMAN Een verzorger in de letterlijke zin van het woord heeft Dirk Heirweg niet. Wel zijn hem een viertal mensen behulpzaam pa brengt zijn fiets in orde, ma zorgt voor de koerskledij en verder zijn er ook nog Freddy De Rop en André D'Hollander die niet moeten gepraamd worden om hun poulain met de beste zorgen te omringen. Misschien wordt Dirk Heirweg mettertijd wel prof. Vorig jaar «zag» hij het nog anders. Of het al dan niet zo ver komt, hangt van een heleboel omstandig heden af«Iedere renner zou ooit wel eens kopman willen worden. Dat is ook mijn droom, ik steek het niet onder stoelen of banken, al meen ik dat een goeie knecht ook zijn broodje verdient. Ik zou bovendien aanvaarden dat iemand naast het beoefenen van de wielren nerij ook een nevenberoep heeft, al meen ik dat de échte beroepsrenner daar weinig tijd voor heeftde levenswijze en de training vergen niet alleen een volledige inzet maar slor pen je helemaal op». Thuis is niemand kontra het wielrennenDirk kan op de steun en de goede raad van zijn ouders rekenen. Aan sup porters ontbreekt het hem evenmin. Namen vooropzetten doet hij niet graag. Het lijstje zou te lang worden en mis schien vergeet hij iemand. Zijn vurigste fans zijn pa en ma. En dat is toch wel een pluspi b'i die ruggesteun is een fant< sche morele stimulans hem. Heel lang heeft Etienne De Wilde niet moeten wachten voor aleer zijn naam in de koppen van de sportrubrieken kwam. Vorig jaar debuteerde hij bij de nieuwelingen en toen het seizoen afgesloten werd, waren al veertien overwinningen binnen schot. Hoeveel keer hij al met een palm huistoe kwam op het ogenblik dat dit stukje over deze belofte verschijnt, durven we gewoon niet pronostikeren. In elk geval waren er dat op 21 april reeds elf. Het kon meer geweest zijn, doch te Wetteren was hij goed op weg naar een mooi resultaat toen hij in volle sprint tegen een afsluiting terechtkwam en in het hospitaal belandde. Geluk kig was het niet zo erg als ge vreesd, want enkele dagen la ter klom hij weer op de fiets om te winnen. STUDEREN Alles zette Etienne voorlopig op de wielrennerij niet. Alhoe wel insiders in hem een «su perbelofte» zien, al moet men met jonge rennertjes altijd zeer voorzichtig zijn, wil De Wilde eerst een diploma vooraleer hij zich volledig op de sport kon- centreert hij is laatstejaars als kandidaat-paswerker en draaier, zodat hij eventueel in de industrie terechtkan als hij «onderweg» blijft haperen en niet de vedette wordt die som migen uit hem willen zien groeien. Etienne De Wilde vindt koer sen een prettige bezigheid. Gevaar schuilt er weinig in, al ziet hij toch wel een beetje op tegen een massasprint. Ik werd eens in volle spurt tegen de nadarafsluiting geduwd en hield er builen en bulten aan over. Het had slechter kunnen aflopen. Ze moesten die dui zendpoters die overal rond zich heen graaien en stampen eens flink straffen. Maar komhet gebeurt allemaal zo razend- vlug en geniepig dat de wed strijdleiders er meestal geen kijk op hebben». SUPPORTERS Een heleboel supporters heeft Etienne De Wilde. Ze zijn alle maal lid van de «Etiennes- vrienden» en vergezellen hem naar alle koersen. Zijn beste fans zijn toch De Wildes broers. Ze kunnen geen kwaad horen over hun favoriet. Vooral omdat ze weten hoe naarstig hij traint en hoe fel hij zich op de sport koncentreert. Etienne zelf blijft kalm bij alles wat over hem gezegd en geschreven wordtde weg naar de top is nog ver en lastig. Intussen weet hij dat een bijna onweer staanbare spurt zijn scherpste wapen is, doch temporijden ën klimmen kan hij ook zeer goed, fli >r d nch zodat hij alle kwaliteiten vai geboren kampioen bezit. Als hij mettertijd kopman worden, zal hij dat aanbod afslaan, doch hij zou er eens tegen opzien een persfunktie te aanvaar< Maar dan moet hij met zijn roep een goedgesmeerde terham kunnen verdienen, nieuweling reeds specuU l op grof geldgewin, vindt Wilde een verkeerde men instelling je moet vooral gr op de fiets zitten. Dat b# kentgeen schrik hebben v harde en lange trainingen. r™0 ders kan je er onmogelijk men. Is Etienne De Wilde entor overtuigd dat het «goeie» merr> ten zijn om hem te klopjj» dan heeft hij toch ook oog vfe de beste tegenstanders errst< is de eerste om hun talent erkennen. Jongens waar km insteekt zijn Luc Collyn, An^ Van der Haegen, John f Croock en Jan Bogaert f>r hen zal steeds af te rekeijn - blijven. land en Denemarken, vooral met de hoofdbedoeling om tij dens het «dode» voetbalsei zoen de kompetitievoetballers als spelend bezig te houden. In België kwam een eerste kom petitie tot stand in 1964, onder impuls van Endre Gaal, die het voor mekaar kreeg bij de Fe deratie voor Vrijetijdsbesteding te St.-Michiels-Brugge het mi nivoetbal te introduceren. De Belgische Mini Bond werd gesticht en het miniatuurvoet- ren. De BMB werd erkend door BLOSO en kon in die funktie bal kon beginnen aan zijn pro- pagandatocht door Vlaande- dan ook rekenen op bepaalde tegemoetkomingen. Maar zoals het wel eens gaat bij jonge disciplines waar men or ganisatorisch nog niet honderd procent bestand is tegen aller lei problemen kwam er een kink in de kabel, die leidde tot de stichting van een tweede bond: het Nationaal Onafhan kelijk Minivoetbalverbond. Omdat het gaat om twee ver schillende vertakkingen heeft het NOMV de reglementering lichtjes aangepast, in die zin dat het gespeeld wordt met 4 in plaats van 5 spelers, en ook «Zele, Oud en Jong» het doel werd groter gemaakt om hogere scores te bekomen, die de tak aantrekkelijker moe ten maken. Deze laatste bond, die reeds 1000 leden telt en af delingen telt in Brabant, Lim burg en West-Vlaanderen en waarvan de zetel in Gent is ge vestigd en in Oost-Vlaanderen goed doorbreekt, tracht nu ook erkenning te krijgen van B.O.C. ZELE WIL HET INTENSIEF PROPAGEREN De eerste regionale kompetitie kwam tot stand onder impuls van de te Lebbeke wonende Zeienaar Roland D'Hondt, die het voor mekaar kreeg vol doende ploegen te vormen om een interessante kompetitie te laten betwisten. Een regle mentsbepaling in verband met de ouderdom, was de aanlei ding dat enkele jonge mensen in Zele tot een plaatselijke kompetitie kwamen, omdat ze niet konden deelnemen in het Lebbeekse verbond omdat ze te jong waren. Het drietal Quin- tyn M., Van Hille L., De Roover P., animators van M.V. Zele, deden een schuchtere poging om op eigen gemeente vol doende mensen wakker te krij gen om aan minivoetbal te doen. Vorig jaar starten ze met een eerste Zeelse Minivoetbal kompetitie, die een groot suk- ses kende, want de zaterdag namiddag en zondagvoormid dag lokte het Pius X-terrein grote belangstelling. En alras bleek het dat er een paar ploe gen over de goede konceptie beschikte om het ver te schop pen in deze sporttak. De eerste kampioen Oud en Nieuw, met technisch sterke voetbalatle ten, die (nochtans ergens het beetje fighting spirit ontbraken om het in VOETBAL ver te brengen, schilderden op het miniterrein mooie bewegingen. Het tweede seizoen wordt nog beter dan het eerste want 14 ploegen spelen 26 wed strijden en iedere weekend worden er te Zele op verschil- lende terreinen (Pius X-College en Sportstadion) zeven minivoetbalwedstrijden gespeeld en zeker vijf tot zes teams mogen op een goede minivoetbalkwotatie rekenen want ze trachten er voor zich zelf, de ploeg en de sportlief hebber, die ze voor hun tak moeten winnen, het beste van te maken. Want Minivoetbal is geen gemakkelijke spo.1: kor te, snelle en afwisselende be wegingen uitgevoerd op een harde grondbedekking vragen veel van de fysiek van de beoe fenaar, daarbij moet men op een korte ruimte gemakkelijk een tegenstrever kunnen om zeilen om snel naar doel op te rukken, want suksesrijke af standsschoten zijn eerder raar. Op een zestal speeldagen van het einde van dé tweede Zeelse Minivoetbalkompetitie, zijn er nog vier kanshebbj voor de kampioeneneer. zoals het er nu naar uitziej het wel zo dat deze organis. steeds meer uitbreiding nemen, met één spijtig nevi aspekt het gebrek aan ideale akkomodatie. OUD EN NIEUW *e Het behalen van de eerste til 4 sterkte de spelers van Oud F Nieuw in de overtuiging dat! op nationaal vlak misschieri de dans konden komen. Ze s ten aan bij de Nationale On/ hankelijke Minivoetbalbond l treden er aan in de tweede I deling. Dit verbond legt not tans de verplichtingen op wedstrijden in zaal te betv ten, zodat de Zeienaars i verplicht zijn om hun thuiswd strijden in de zaal van school te Kwatrecht te betwi ten. Hun sterke aanvalskrad met technisch sterke knapj als Luc en Jef Poppe, André D Waele, D'Hollander, Eric Tn noy en andere Willy Tulkei bracht hen onmiddellijk m aan de kop van hun reeks. A< ter het ongenaakbare Zelzc strijden ze voor de twee plaats. De aansluiting van Zeelse klub bij een nationé kompetitie, zou wel eens aanleiding kunnen dat binnj een paar jaar, het minivoetl vaste voet krijgt in de sportb fi oefening op de gemeente als een volwaardige tak z plaats zal verwerven. to BEN

De Voorpost | 1974 | | pagina 20