WERKGROEP LEEFMILIEU MAAKT BALANS OP VAN 1973 MILIEUKRANT DENDERMONDE SLUIT AAN BIJ DDS HUISVUILVERWERKING Baasrode DENDERMONDE KRIJGT EEN WATERZUIVERINGSSTATION 4 - 3/5/74 - De Voorpost De Werkgroep Leefmilieu is zowat de jongste Baasroodse vereniging. Onlangs werd het éénjarig bestaan gevierd en reeds zouden verscheidene bladzijden kunnen gevuld wor den met een historiek van deze dynamische vereniging. In haar jonge bestaan wist zij zich in de afgelopen maanden ver scheidene keren in het nieuws te protesteren. De Vlaamse T.V. wijdde heel wat belang stelling aan de aktie rond de vatenwasserij Toutfuts en het gemeentelijk stort in het Baas roodse Broek. Aan het eerste probleem was eveneens een deel van het radioprogramma «Aktueel» gewijd. Het ligt ge enszins in de bedoeling van de mensen van de Werkgroep radio-of T.V. sterren te worden. Wel willen zij zoveel mogelijk bekendheid geven aan de ver schillende vormen van milieu verontreiniging in Baasrode en omgeving. Asfaltfabriek Begin februari werd door de N.V. Betonwegenbouw een aanvraag ingediend om op het Keur te Dendermonde een be- toncentrale met asfaltplant op te richten. Deze fabriek zou echter een grote milieuveron treiniging met zich brengen, wat bleek uit een dossier dat de firma ter inzage had ingediend, uit de getuigenissen van inwo ners rond soortgelijke fabrie ken en uit de informatie ver strekt door bioloog H. Smet. Door de overheersende wind richting zou vooral Baasrode te lijden hebben onder de milieu hinder teweeggebracht door rookuitwasemingen. Samen met een aktiekomitee van het Keur besloot de Werkgroep een motie ter ondertekening aan de bevolking voor te leg gen, waarin tegen de oprich ting geprotesteerd werd. Niet minder dan 800 van de 1.000 petities werden ondertekend. Verschillende volksvergader ingen werden belegd en het Dendermonds Schepenkolle ge, samen met vele verenigin gen en andere bedrijven nam stelling tegen de asfaltplant. Het Baasroods schepenkol lege weigerdeeen standpunt in te nemen. Later werd aan de bevoegde diensten van de Brusselse Vrije Universiteit ge vraagd over dit probleem een studie te maken. Dit althans werd tijdens een gemeente raadszitting beslist. Bij ons we ten is van dergelijke studie nooit iets in juis gekomen, zo dat mag verondersteld worden dat ofwel de studie niet ge maakt wer, ofwel het schepen kollege de resultaten van de studie geheim gehouden heeft. Wat er ook van weze, door het massale protest is de aktie tenslotte tot een sukses uitge groeid: Minister Glinne besliste dat de asfaltplant niet op het Keur mag komen. Volgens de jongste berichten zou er echter geen bezwaar zijn tegen de op richting van een betoncentrale aldaar. Tegen een nieuwe aanvraag voor de oprichting van een asfaltplant temidden van een natuurgebied te Gijze- gem kwam opnieuw heel wat protest. Vatenkot De bevolking van de Ouden Briel protesteert reeds 13 jaar tegen de stank, het lawaai en de rook van de vatenwasserij Toutfuts (in de volksmond 't Va tenkot geheten). De firma zou volgens sommigen ook een zeer schadelijke watervervuiler zijn. Onder impuls van de Baasroodse Werkgroep wer den petities opgesteld, werden onderhandelingen gevoerd met alle mogelijke gemeente lijke, provinciale en gerechte lijke instanties. Ook met de ba zen De Pauw uit Merchtem, nauw verwant met burgemees ter De Landtsheer uit Buggen- hout op wiens grondgebied Toutfuts gevestigd is, werden uitgebreide gesprekken ge voerd, volgens de mensen van de Werkgroep zonder enig be langrijk resultaat. Er werd een betoging op touw gezet door heen Baasrode, Buggenhout en Merchtem met een 300-tal deelnemers. Radio, geschre ven pers en T.V. werden bij deze aktie betrokken; affiches werden opgehangen, verga deringen gehouden. Steeds volgens de woordvoerders van de Baasroodse Werkgroep Leefmilieu hadden de bazen gedreigd de fabriek te sluiten en de ongeveer 60 werkne mers op straat te zetten. Uit eindelijk hebben zij een mil- joenkostende nieuwe oven aangekocht voorzien van een naverbranding. Bovendien werd een groenscherm ge plaatst. Gehoopt wordt dat dit alles een einde zal stellen aan de grootste hinder. De Werk groep zal echter waakzaam blijven. Stort in het Broek Einde maart 1973 bleek dat het Baasroods gemeentebestuur een aanvraag had ingediend om de gemeentelijke stort plaats temidden van het Broek in stand te houden en het met een even zo grote oppervlakte uit te breiden. Aangezien het Broek een enig stuk natuur vormt, gelegen in het «Natuur park Scheldeland» en de Inter- kommunale D.D.S. over een al ternatief op korte termijn be schikt, besloot de Werkgroep tegen deze aanvraag te protes teren en voor te stellen de huisvuilverwerking door D.D.S. te laten uitvoeren, d.w.z. ge- kontroleerd storten te Berlare op een industrieterrein. Petities werden ondertekend door on geveer alle socio-kulturele-en jeugdorganisaties van Baas rode, evenals door honderden inwoners. Naar aanleiding van deze aktie publiceerde de werkgroep een dossier, «Baas roods huisvuil waarheen waarin uitgebreid op dit pro bleem wrodt ingegaan. In ver band met de gemeentelijke stortplaats in de Vlassen- broekse polder trof de Besten dige Deputatie van Oost- Vlaanderen volgende beslis sing: INSTANDHOUDEN EN UITBREIDEN VAN DE STORTPLAATS WORDT GEWEIGERD. Bij het aflopen der vergunning in augustus van dit jaar moet de stortplaats uit het Broek verdwenen zijn. Dat niet alle gemeenteraads leden met deze beslissing van de Bestendige Deputatie, ten gevolge van de aktie door de Werkgroep gevoerd, gelukkig zijn, hebben wij gehoord tij dens de jongste gemeente raadszitting. Positieve balans Naar onze bescheiden mening heeft de Werkgroep Leefmilieu Baasrode in de afgelopen maanden positief werk gele verd. Zij heeft de beperkte middelen welke te herer be schikking staan doeltreffend aangewend, zij het soms een beetje al te voortvarend. Deze voortvarendheid is echter ei gen aan elke jonge vereniging die zich als drukkingsgroep te genover de gevestigde orde opstelt en door haar werking sommige ontegensprekelijke wantoestanden aan de kaak stelt. De Werkgroep telt in haar rangen genoeg talentvolle me dewerkers die voldoende reali teitszin aan de dag kunnen leggen om de milieuproblemen aan te pakken op een wijze waarop ook de belangen van de belastingbetalendeburger niet geschaad worden. De pa rabel uit het Nieuwe Testament over het woekeren met talen ten zal hier eens te meer be waarheid worden. Tot de men sen van de Baasroodse Werk groep Leefmilieu zouden wij zeggen: «Ga verder op de weg die jullie de jongste tijd inge- i bent». ROBERT PEETERS Naast de problemen in verband met het ophalen van het huisvuil waren vragen rond de huisvuilverwerking de knel punten op de raadszittingen van verleden jaar. Om uit die niet altijd erg hygiënische diskussies los te geraken, stelde raadslid Michem (VU) toen voor een kommissie op te richten die de zaak van de huisvuilverwerking eens ernstig zou bestuderen. Schepen Hubert Maes werd voorzitter van deze komissie, z'n mede-schepenen zetelden ambtshalve in de kommissie en verder namen de heren Brants of Janssens, Michem, Verberckmoes en Cammerman deel aan de bespre kingen. En de kommissie pakte de studie inderdaad serieus aan: deh. Hoomaert en PW-volksvertegenwoordiger Poma hielden uiteenzettingen over verschillende systemen inzake huisvuilverwerking met de voor- en nadelen die eraan verbonden waren. Eveneens bestudeerde men de kostprij zen, die aan de onderscheiden systemen verbonden waren. De huisvuilkommissie ging ook ter plaatse de toestanden onderzoeken en bracht bezoeken aan de verbrandingsin stallaties van Lokem en Wiiiebroek en aan de verkleiningsin stallaties van Schoten en Meise. DE PRIJZEN Men weet dat de interkom- munale Dender^ Durme en Schelde vroeger reeds be sliste een verkleiningsin stallatie te bouwen en daar aan een gekontroleerd stort te verbinden. Het terrein voor dit gekontroleerd stort ligt op het grondgebied van de gemeente Berlare en Dendermonde,in het westen van de stad Dendermonde in de driehoek die door de Schelde, de ontworpen snelweg Brussel-Zelzate en de baan Gent-Dendermonde gevormd werd. Op dit ogen blik is het zo dat er met de meeste eigenaars een ak koord tot aankoop van de gronden bereikt werd. Om het terrein reeds als gekon troleerd stort in gebruik te kunnen nemen in afwach ting van de oprichting van de verkleiningsinstallatie werd in februari 1973 reeds be slist eigen materiaal aan te kopen en personeel in dienst te nemen. Daar men zo vlug mogelijk van start wou gaan, werden de gron den - in afwachting dat ze aangekicht werden - ge huurd zodat nog tijdens datzelfde '73 de volgende gemeenten hun huis- en grofvuil konden storten: Schoonaarde, Kalken, Leb- bekee en Mespelare. Een bulldozer werd aangekocht en een machinist voor deze machine werd aangesteld. Voor het opmaken van het ontwerp van de verklei ningsinstallatie werd de Ge meentedienst van België aangesteld, waarbij ingi- nieur-architekt J. Vincart uit Dendermonde voor de bur- berlijke bouwkunde zal in staan. Einde maart jl. werd overgegaan tot het openen van de aanbiedingen voorde elektro-mechanische uit rusting. Vijf firma's maakten hiervoor een prijsofferte. De minste bedroeg 41 miljoen, de meeste 79 miljoen frank. Nadat de ontwerper deze offertes zal onderzocht heb ben zal de raad van beheer van DDS een voorstel tot aankoop van het ministerie ter goedkeuring voorleggen. Het dagelijks bestuur van DDS kreeg intussen de ma chtiging om leningen tot 30 miljoen aan te gaan bij het GEmeentekrediet.t erwijl de provincie om tussenkomst in de interestlasten verzocht werd. DDS hoopt nog dit jaar het ontwerp van de gebouwen te kunnen opma ken Het zou onlogisch ge weest zijn, mocht de huis vuilkommissie niet met de realiteit van het DDS-stort en de DDS-verkleiningsin- stallatie rekening gehouden hebben. De kommissie maakte dan ook een verge lijkende studie over kostpris van onderhoud van het eigen stort aan de Maaistraat en het gebruik van de stort plaats van DDS. Hieruit bleek dat de kostprijs onge veer gelijk is en dus gaf de kommissie er de voorkeur aan nu reeds gebruik te maken van de stortplaats van de DDS. Bij de raming van de kost prijs van het eigen stort werd rekening gehouden met volgende elementen huur van de stortplaats 5.000 Fr., loon van de toe- zichter (twee dagen per week) 88.400 Fr., werkings kosten bulldozer 480.000 fr. en de afdekkingsgronden 50.000 Fr. Dit is een totaal van 623.000 frank. De hui dige uitgaven van de DDS- stortplaats worden op 1.201.027 fr. geraamd voor de gemeenten Lebbeke, Schoonaarde en Kalken. In dien Dendermonde nu zou toetreden wordt slechts een verhoging van de totale kostprijs verwacht met vijf tigduizend frank, die be stemd is voor de afdekgron- den en steenlaag. Het aantal inwoners wordt echter ver hoogd van 20.300 tot 42.800, zodat de kostprijs per inwo ner zou dalen van 60 fr tot 29fe. Mocht de gemeente Hamme eveneens toetre den, dan zou de globale kostprijs met 350.000 fr. verhogen, daar er meer per soneel zou moeten tewerk gesteld worden. De bedie nende bevolking zou daarte genover tot 60.300 inwoners verhogen en zo zou de kost prijs dalen tot 26 fr. per inwoner. Zelfs indien me voor de stad rekening houdt met hogere aanvoerkosten, ligt de kostprijs voor de stad niet hoger dan het gebruik van de DDS-stortplaats als voor de eigen stortplaats. Daarenboven zou de stort plaats aan de Maaistraat kunnen gesloten worden. VERKLEININGSINSTAL- LATIE Anderzijds staat de stad Dendermonde voor het vol dongen feit van de oprich ting van een verkleiningsin stallatie door DDS. mOm deze. beslissing te nemen heeft de interkommunale DDS reeds vanaf 1970 een grondige vergelijkende stu die gewijd aan de verschil lende mogelijkheden inzake huisvuilverwerking. Reke ning houdend met deze stu die en vooral met de vergelij kende kostprijs tussen een verbrandingsinstallatie en een verkleiningsinstallatie, werd voor dit laatste sys teem geopteerd. Zonder re kening te houden met de nogere investeringskosten en de daaruit voortvloeiende leningslasten, kan men aan nemen dat de verwerkings kosten met een verklei ningsinstallatie tussen 100 en 160 F per ton liggen, sterwijl deze voor een ver brandingsinstallatie tussen 240 en 450 fr. per ton zouden liggen. Daar de stad als af zonderlijke entiteit niet over de mogelijkheid beschikt om gelijk welke verwer kingsinstallatie zelf op te richten, is het volgens de kommissie aangewezen dat Dendermonde zou aanslui ten bij de verkleiningsinstal latie van de interkommunale Dender, Durme en Schelde. De wens wordt evenwel uit gesproken dat voor de toe komst de interkommunale zou rekening houden met de technologische evolutie zich op het gebied van de huisvuilverwerking in de ko mende jaren zal voordoen. De huisvuilkommissie vraagt dat DDS reeds voor bereidingen zou treffen om de verkleiningsinstallatie door nieuwe en aangepaste middelen te vervangen, zo dat in de toekomst de stor ten niet alleen uit de stad Dendermonde, maar ook uit het arrondissement Dender monde zouden kunnen ver dwijnen. Uiteraard moet de zeoptie van de huisvuilkom- misie nog in een beslissing van de gemeenteraad omge zet wordenDaar de vier par tijen in de kommissie verte genwoordigd waren - stads- sekretaris Fr. Beckers was sekretaris -, zal deze kwestie geen ellenlange debatten meer op de raadszittingen uitlokken. Paul van den Eede Tijdens een referaat over de mllieuknelpunten te Dender monde lichtte de schepen van welzijnszorg, Hubert Maes, de plannen toe in verband met de bouw van een waterzuiveringsstation te Dendermonde. De stad Dender monde dacht in de eerste plaats aan het oprichten van een zuiveringsstation dat uitsluitend bestemd was voor de zuivering van het industrieeel afvalwater van als voor het huishoudelijk afvalwater zou instaan. De optiek van het ministe rie van volksgezondheid gaat meer in de richting van het bouwen van enkele grotere zuiveringsstations dan van meerdere kleinere. Daarim werden met ver schillende omliggende ge meenten kontaktvergade- ringen gehouden teneinde hun medewerking te verkrij gen. Deze gemeenten zijn Baasrode, Buggenhout, lebbeke, Denderbelle, Ou- degem, Schoonaarde en Opwijk. Daar Opwijk echter tot een andere provincie behoort, zal het ministerie zelf rechtstreeks kontakt met deze gemeente opne men. Nog niet alle gemeen ten hebben op dit ogenblik hun toezegging en mede werking beloofd.'Dit is na- meijk het geval Grember- gen dat aan de overkant van de Schelde is gelegen en ook reeds over eigen plannen beschikte. De uit voering van het door hét ministerie van volksge zondheid voorgestelde pro- jekt vergt dat de verschil lende opgesomde gemeen ten in de eerste plaats en dan gekoördineerd over gaan tot het opstellen van algemene rioleringsplan nen. Slechts na het opstellen van deze algemene riole ringsplannen kan de ont werper van het zuiverings station, die in dit geval Agro-techniek zal zijn met de plannen voor het zuive ringsstation beginnen. Wat de timing betreft, zal men toch nog op een periode van twee drie jaar dienen te rekenen alvorens het wa terzuiveringsstation zal worden opgericht en zal werken. Voor Dendermonde werd reeds een ontwerper voor het algemeen riole ringsplan aangesteld en mag men zich dus aan de verdere uitvoering verwach ten. Een definitieve inplan tingsplaats voor het zui veringsstation werd nog niet vastgesteld, maar men denkt dit wel te doen in de omgeving van het indu strieterrein. Ook in andere gewesten, ondermeer in het voor Dendermonde be langrijke Aalst, wordt aan het oprichten van een zui veringsstation of stations gedacht. Een tikje hoop voor helder parelend water zit er dus voor de nabije toekomst wel in. PVDE AANDACHT, HONOENLIEf- HBBBERS AANDACHT Brengt een vrijblijvend bezoek ean onze toonzaal 'van alle ras honden. B.V. Plngsters, Peke. neesjes. Owerg poedels, zwart en gcfjs. brom en geplekte Cockers. Daknatièrs. Mechelse en Duitse Schepers. Bij sterfte gratis andere hond (zelfde ras). Bewijs inenting, alsook dek- reuen ter beschikking. Voor 't scheren van uw poedels het enige adres in de Dender streek (Uefat op afspraak). HonderikwekerIJ A. DE MUNTER Mechelsesteenweg 239 Keur Skit-GilHs-Oend. (Oude baan naar Vlassenbroek achter Café 't ©land). Tel. 052-245.33 rile dagen open. ook zon- en feest dagen van 9-20 oor. 3452

De Voorpost | 1974 | | pagina 4