AALST JLV. BETONWEGENBOUW IfyllSPLAATS IN WOON- en REKREATIEZONE "PRONDELEN IN 'T APOSTELKEN CORUM ALOSTUM IMPERIALE MET HEEL VEEL ROMANTIEK OP ZWIER AALST EEN ZWEED IN GALERIJ PI ETER COECKE SLECHTS DUWEND DOOR DE STRAAT De Voorpost - 3/5/74 - 9 -fJit ^Jntf lit de diskussie die zich na de terpellatie van de heer Van Hoorick ontspon, bleek vrij vlug sn overduidelijk dat nagenoeg alle raadsleden zowel deze /an de meerderheid als deze /an de oppositie het er roe rend over eens zijn dat voor noemd bedrijf niet op zijn plaats is aan de Zeebergbrug. Het veroorzaakt lawaai, stank an stofneerslag en het uitzicht arvan is bovendien bepaald jeen opkikkertje voor het toch ai weinig aantrekkelijk stads- jeeld in deze omgeving. Het stadspark tenslotte heeft be slist beter verdiend. Een dergelijk bedrijf hoort niet huis in de onmiddellijke na- Mjheid van een woon- en re- (reatiezone, ja is daar letterlijk nisplaatst. In dit geval dan foor de Bestendige Deputatie ran de provincie Oost- /laanderen, die toenmaals de sxploitatievergunning voor hef nstalleren van een asfaltplant jp deze plek heeft toegestaan. Sedane zaken namen in dit leval best wel een keer. Maar 10e? op de prondelmarkt drente len en met oog en oor naar de prijzen vragen en het ander oog op hun lieve echtgenote houden geves tigd terwijl ook de centen beugel niet uit het oog wordt verloren. En om in die oog terminologie te blijven: de mensen komen om te kij ken. Als ze dan toch iets kopen is het omdat het «hen iets doet». Verder hoeft er over een prondelmarkt met geen woord gerept. Je loopt tussen al die anderen en kijkt en verwijlt misschien via de spullen een paar ogenblikken bij het wat een voudiger ritueel dat de ten toongestelde voorwerpen oproept. Prettig omdat de waren op de straat staan uitgestald, het weer best meevalt en je op 1 mei geen klop hoeft te verleggen. Gewoon plezant omdat je op zo'n dag toch iets voorhan den hebt. Voor mij, na driemaal drie keer mea cul pa, voldoende omdat je zelfs in zo'n bescheiden aktiviteit aanvoelt hoe een stad leeft wegens overdreven en abnor male burenhinder. Deze ma nier, de bestrijding van milieu verontreiniging langs privaat rechtelijke weg, vertoont ech ter belangrijke nadelen. Wat dient verstaan onder «stoornis» die de maat van de gewone buurschapsnadelen overschrijdt moet voor elk kon- kreet geval onderzocht wor den. Bovendien houdt de rechtspraak ook rekening met het globale karakter van de streek wie zich gaat vestigen in een sterk geïndustriali seerde omgeving moet vrij hoge «normale buurschaps nadelen» verwachten. Het ge vaar bestaat dat bestaande vormen van milieuvervuiling meer en meer als «normaal» beschouwd worden. Boven dien staat het slachtoffer van een konkreet geval van bezoe deling bijna steeds voor be langrijke bewijsmoeilijkheden. Sommige uitspraken tonen nochtans aan dat suksesrijke akties mogelijk zijn, althans in frappante vervuilingsgevallen. Maar zoiets kost geld. BETWISTING Maar er is meer. Op dit ogen blik is er een proces hangende, ingespannen door de stad Aalst tegen het Asfaltbedrijf wegens het wederrechtelijk in palmen van een gemeentelijke weg. Wat is namelijk het ge val Op de plaats waar het asfalt bedrijf zich eertijds vestigde liep (en loopt nog steeds) de Oude Brusselse steenweg. Toen het spoorwegviadukt werd aangelegd raakte dit ge deelte van de weg in onbruik en werd verlaten. Tot de tweede wereldoorlog stonden er nog enige huizen doch deze wer den in de oorlogsjaren totaal vernield. Volgens artikel 76 par. 7 van het gemeentelijk reglement gaan door de Staat verlaten wegen automatisch over in het gemeentelijk patrimonium. Dit stuk weg kon Betonwegen- bouw, zoals diens advokaat beweert, dus onmogelijk door de Staat in huur gegeven wor den samen met het aanpa lende terrein, vermits dit weg gedeelte op het ogenblik van de in-huurgeving niet meer tot het staatsdomein maar reeds tot het gemeentelijk patrimo nium behoorde. Dat is althans het standpunt van de stad die van de maatschappij eist dat men deze weg opnieuw vrij maakt. Juridisch gezien maakt de stad een goede kans door de recht bank in het gelijkte worden ge steld, doch de procedure werd enigszins vertraagd doordat haar advokaat, op een ogen blik nochtans dat de zaken in een voor de stad ongunstige richting leken te evolueren, zijn dossier om persoonlijke rede nen heeft teruggegeven. Het stadsbestuur heeft dan ook een nieuwe raadsman onder de arm moeten nemen. UITVOERINGS BESLUITEN Eén ding is onderhand wel dui delijk geblekeneen dergelijk bedrijf hoort niet thuis in een woon- en rekreatiezone. In de ons omringende landen (bij voorbeeld Duitsland) bestaat trouwens reeds lang een dwin gende en nationale reglemen tering waarmee men een der gelijke verregaande luchtver vuiling effektief kan bestrijden. België staat op dit punt nog nergens. Men beschikt wel over een kaderwet(= wet die slechts algemene principes aangeeft) betreffende de be strijding van de luchtveron treiniging doch tot nu toe werd inzake industriële verontreini ging geen enkel uitvoerings besluit getroffen. Officiële normen i.v.m. de zuiverheid van lucht werden nog steeds niet gepubliceerd en zullen waarschijnlijk ook in de nabije toekomst niet worden uitge vaardigd. Tegen industriële luchtveron treiniging kan bijgevolg alleen worden opgetreden op grond van de reglementering op de hinderlijke bedrijven, die in het beste geval verouderd is, in het slechtste geval niet of te laat wordt toegepast. In het belang van de Aalsterse en van gans de Belgische bevolking moch ten ook de Aalsterse parlemen tairen er bij de nieuwe staats- sekretaris voor het milieu, de heer Poma, eens op aandrin gen dat achter het nemen van de broodnodige uitvoerings besluiten spoed wordt gezet. Niémand loopt graag rond met longen vol steenslacjstof. FRANS KIECKENS <De NV Betonwegenbouw aan de Zeebergbrug is er de jlaatste tijd herhaaldelijk in geslaagd zich in het nieuws te iverken, of beter gezegd, zich in het nieuws te vervuilen. I Op woensdag 17 april ontving Burgemeester De Bis- \schop een afvaardiging van de omwonenden, die de ver regaande luchtbezoedeling door dit asfaltbedrijf aan de Ikaak stelden. Tijdens de gemeenteraadszitting van vorige week kwam het geval, op vraag van raadslid B. Van Hoor ick andermaal ter sprake. eens enkel en alleen uit interesse tussen de oude boeken - seks heeft de bovenhand maar je kan er soms toch wel een eksem- plaartjeop de kop tikken dat je alleen voor de principes mee naar huis neemt om het eigenhandig in de kachel te kunnen stoppen - gebruiks voorwerpen van ons groot moeder zaliger, Vlaams handkantwerk en mensen die het blijkbaar ook prettig vinden zomaar wat rond te dolen tussen prutserige en leuke dingetjes - enkel it pure interesse dus zouden wij daar zijn- kon het na enkele minuten al niet meer door de beugel. Joernali- stieke misvorming haalt het dan op gewoon zomaar wat rondkuieren en iets kopen omdat je het mooi vindt, omdat er een herinnering aan vastzit, omdat je moe der zoveel van een kinkee hield en jij de hare onwetend hebt doorgespeeld aan de vuilnisprondelaars. En dan bega je daar een onherstel bare blunder en ga je vragen aan de mensen waarom ze Ook een andere weg (de bur gemeester gaat over tot de voorlopige sluiting van de in richting of verzegeling van de toestellen) is slechts praktisch haalbaar zo de overtreding volgens alle regelen van de administratieve kunst werd vastgesteld. Dit behoort door gaans tot de bevoegdheid van een technisch ambtenaar in dit geval een ambtenaar van de Technische Inspektie van de Administratie van de Arbeids veiligheid die in een rapport de inbreuk op de exploitatie voorwaarden behoort vast te stellen. Wat naar ons weten tot dusver nog nooit is gebeurd. Tijdens verscheidene kontro- lebezoeken zou de inspektie er nooit in geslaagd zijn iets ab normaals te bespeuren. Tot grote verwondering (en verbijs tering) van een aantal bewo ners van de getroffen wijk. EXPERTISE Om hun klacht tegen het as faltbedrijf meer kracht bij te zet ten zouden dezen er mis schien, zo Betonwegenbouw zich opnieuw op het pad der bevuiling begeeft, goed aan doen op eigen initiatiefeen deskundig onderzoek te laten uitvoeren. Zo deze expertise inderdaad uitwijst dat wel dege lijk van een (te) hoge graad van vervuiling sprake is, zou het op zijn minst eigenaardig aan doen, indien de Technische In spektie blijft beweren dat er letterlijk geen vuiltje aan de lucht is. Begrijpe dan, wie be grijpen kan. Een goed ver staander heeft in ieder geval maar een half woord nodig. Daarmee is voor wat het pro vinciaal en gemeentelijk be stuur betreft, zo ongeveer alles gezegd. Maar ook de recht bank kan in deze zaak nog een hartig woordje meepraten. RECHTSGEDING De omwonenden kunnen zich burgerlijke partij stellen en te gen de NV Betonwegenbouw een rechtsgeding inspannen MOGELIJKHEDEN Er zijn verschillende mogelijk- leden. Het stadsbestuur kan ine aan de heer De Meester, de be eigenaar van de gewraakte kei onderneming, vragen uit eigen Va wil Aalst te verlaten. Dit ware jlfdroor elkeen ongetwijfeld de ir i neest interessante en diplo- s f natieke oplossing. Spijtig ge- Daaioeg is het ook de minst waar- laschijnlijke. Geld speelt hier een rdele belangrijkerol. rtjdTweede mogelijkheid de be- c héstendige deputatie (het dage- •Ofiijks bestuur van de provincie), nretiie de exploitatievergunning steheeft verleend, schort deze hd/ergunning op of trekt ze in. Dit )erfs slechts mogelijk zo manifest ginbewezen wordt dat de opge- eejlegde exploitatievoorwaarden i in dit geval de verplichting iteide uitgestoten lucht stofvrij te da naken, zodat deze de buurt ke liet hindert niet nageleefd h< werden. a 'Jaar jaarlijkse gewoonte vierde de hele vdereld, nou ja dan 'Htoch ongeveer, op 1 mei het Feest van de Arbeid. Aan 't Apostelken te Aalst had men het naar aloude gewoonte weer ^teens netjes uitgekiend: die arbeidsfeestdag zou de 0 rustende mensen wel aan het prondelen brengen. En daarin ladden ze weer maar eens overschot van gelijk. Een ruime z"16 tublieke belangstelling en een boel ouwe spullen zorgden ^aan de Apostelhuizekes vooreen ludiekeéénmeiviering. ^Prondelen is in. Vooraleer 'orwe daar even anekdotisch ->n pasje verder op ingaan c willen we toch niet nalaten 9ehet wierookvat te zwaaien. J9Naar de ploeg die het ron- e€ dom en in 't Apostelken tel- kens weer en meer ineen- hebokst. Zij hebben weliswaar st een aktieve buurt achter zich en een reeds gevestigde faam gekoppeld aan de ui terst prettige omgeving en een rustig dynamische sfeer maar de pluimen voor iedere organisatie gaan toch naar hen, hardwerkende anima tors. Alhoewel we met het vaste voornemen waren gestart nu Het Conim Alostum Imper iale alleen de naam doet ons even de wenkbrauwen fronzen is niet aan zijn proefstuk toe. Heelhuids door de karnaval geraakt met her en der in de bierhuizen van Aalst's markt te zingen, ging het koor weeral op trektocht naar diezelfde instellingen, en dit op de avond van één mei, met romantische en prettige liedjes uit de oude doos. Om toch maar niets te missen trokken stille genieters van het koor mee van café naar café. Op Hemelvaartdag, 23 mei, zijn ze weer terug, (jm) Wikking Svensson, een 59- jarige Zweed, schijnt in zijn land een grote meneer te zijn. Hij verbleef te Parijs van 1946 tot 1955, genoot er een oplei ding bij André Lhote, Mac Avoy, Othon Friesz en Fernand Léger, en kwam er natuurlijk in kontakt met de internationale kunstrichtingen uit die tijd. Eens terug in zijn vaderland heeft hij stelselmatig elke beïn vloeding geweerd, om met een typisch Skandinavische gela denheid de aard en het karak ter van de mens weer te geven. Remi De Cnodder beschrijft Svenssons werk als volgt «Geleidelijk is hij de kleur als attraktief element als opper vlakkig gaan en/aren; Boven dien ging hij zijn vormgeving uitzuiveren en werd deze her leid tot een rudimentaire plasti sche kracht die hem thans tus sen de kunstschilders van zijn land markeert als een opmer kelijke kunstenaar. Het is de sensibiliteit van de gebruikte materie die opvalt. Beurtelings zijn er de sensuele ervaring van de materialiteit van hpt naakt, van het landschap en van de marine, maar ook de overdrachtelijke poëtische spanning van hert onderwerp». Voor ons werd het een ont goocheling. Wanneer we zijn naakten bekijken, vinden we zeker niet de verfijnde vrouwe lijke vorm terug. Door zijn uit zuiveren bekomt hij een niet anatomisch verantwoorde schepping, die je een raar ge voel geeft. Noch de kleur, noch de vormgeving van zijn naak ten, maakt zijn werk aantrekke lijk. Zijn landschappen en marines zijn er beter aan toe Ook al schildert hij ze ontzettend ruw, de sfeer van zijn land komt er sterk naar voor. Welke kunststroming een werk ook mag hebben, ergens vindt men toch de schoonheid, het verfijnde terug. Bij Svensson, die schijnbaar aanwezig zou zijn op de vernissage maar niet kwam opdagen, kunnen we dat niet vinden. Ook al maakte Wiking Svens son allerlei studiereizen en ontving hij van de Zweedse staat diverse studiebeurzen, voor ons werd het geen open baring. De tentoonstelling in galerij Pieter Coecke loopt van 26 april tot 13 mei. Open van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur. Zondag van 10 tot 12.30 uur. RVDP Blijkbaar moet een Erembodegemnaarzich betrekkelijk snel en gemakkelijk aangepast hebben aan de slepende energiekrisisen voorzien zijn op alle eventualiteiten. Auto's kregen er al geen doorgang meer om van het station naar het centrum te gaan. Zelfs een onschuldige fietser mag er niet door in deze richting of het verkeersreglement zit om zijn nek. Wie een uitstapje wil ondernemen, hij doet het dan maar liefst op het primitevere vervoer zoals aangegeven. Maar of vrouwlief mee zal willen...

De Voorpost | 1974 | | pagina 9