RIK VAN LEMBERGEN DE VETTE JAREN MOETEN NOG KOMEN JOHNNY DE NUL MEER DAN EEN SPURTER /ONZE*/ 8ul<iéM£eST£R KRUipT U/EER op T£fJ TOREN. 20 -10/5/74 - De Voorpost In de Nijverheidsstraat 2 te Oudegem woont Rik Van Lembergen, licentiaat lichamelijke opvoeding en in zijn vrije uren voetbaltrainer! Toen hij na het seizoen 1968-69 tot het besef kwam dat hij zich als voetbalspeler niet meer kon uitleven zoals vroeger trok hij inderdaad naar de Heizelschool om het «Beroep» van oefenmeester te leren. Na twee jaar kon hij de opgedane voetbal- en mensenkennis aan belang hebbende klubs overdragen.De eerste in de rij was VW Hamme, na één jaar gevolgd door Oudegem, een club uit vierde provinciale. leden van Opwijk stappen ondernomen om de com- munikatie tussen hen en Van Lembergen te her stellen. Laatstgenoemde kreeg te horen dat men hem speler-trainer wilde maken. Hij aanvaardde en verdedigde nog twee jaar, de geel-blauwe kleuren. Ondertussen had Van Lembergen zich laten in schrijven in de heizel school, waar de kandi daat-trainers toen nog na twee jaar studie een di ploma konden behalen: «Op het gebied van tac tiek heb ik er veel bijge leerd. Alle spelsituaties die zich op een voetbal veld kunnen voordoen worden van naaldje tot draadje ontleed en be sproken. Ook medische problemen, die bij het spel met de leren bal om het hoekje komen kijken, krijgen hun beurt. Kor tom alles wat een voetbal trainer van ver of in detail moet wetenkomt aan bod.» Dat school-lopen heeft van Van Lembergen heel wat opofferingen ge vraagd, maar achteraf was hij toch dik tevreden met het bereikte resultaat. Men zou het voor minder! Hij kwam als eerste van de Vlaamstalige selectie uit de bus en kreeg na dien een plaats als lesge ver LO in de nieuw opge richte regionale afdeling te Gent, waar de Vlaamse «Studenten» hun eerste van de drie jaar moeten kloppen. Vanaf volgend seizoen mag hij er ook voetbal onderwijzen. Veel van voetbal afweten en die wijsheid kunnen meedelen betekent echter nog niet dat men als trai ner succes kent. Om u daarvan te overtuigen la ten we de oudegemenaar het verhaal van zijn Hams avontuur uit het seizoen 1972-73 vertellen «Door toedoen van be stuursleden van Opwijk, die in Hamme naar een speler-trainer waren gaan zoeken, en een vrienden relatie ben ik in Hamme terechtgekomen. Omdat ik het een goed voetbal lende ploeg vond heb ik onmiddellijk aanvaard. De oefenwedstrijden verlie pen tamelijk vlot en ik had goede hoop dat we een eervol resultaat zou den behalen. Eens de competitie be gonnen, kwam echter aan het licht dat het spelers- potentieel door het ver trek van vier titularissen gevoelig verzwakt was. Dat was dan ook de voor naamste oorzaak van de degradatie. De verhou ding tussen mij en de spiers was goed - zij aan vaarden mij - en ik had geen moeilijkheden met het bestuur». Ondanks alles heeft mislukte start hem t( aardig wat Teven swijsh bijgebracht. Hij heeft h namelijk doen inzien voetbal eigenlijk n meer is dan een spel r een relatieve waarde. Dat alles bracht met z| mee dat Van I embergj aanvankelijk geen zin en naar nieuw «werk» te kijken. Hij wilde jaar rusten en alles ea goed overdenken. Na vt #heel en weer gepri kwam hij evenwel in f tremis op zijn beslissi terug. Hij gin^het a nieuw proberen. Ditmj bij Oudegem, een n| jonge vereniging met a bestuur dat geld nocj moeite spaart om iets bereiken: «Ik beklaag het mij r dat ik van gedacht ven dert ben. In een club Oudegem gaat het er gemoedelijk aan toe. fv staat heel dicht bij spelers. De persoonli voldoening is groot en gepresteerde werk wo beter gewardeerd dan grote klubs. Of Van Lembergen bij degem blijft stata n menteel nog helem niet vast: «Ik weet n niet wat ik volgend jaar doen. Na alles wat ik heb meegemaakt lig ik ook niet van wakker, hoop dat ik nog ee hogerop kan gerak< maar ik bekijk alles h< nuchter. Als de gelegj heid zich voordoet zal wel toeslaan.» (Mike) Een goede trainer kan men beoordelen naar de trainingen die hij geeft en het spelersmateriaal waaro ver hij beschikt. Het is iemand met veel geluk! Enkele seizoenen als scholier en één wedstrijd bij de reserven gingen zijn debuut in de eerste ploeg vooraf. Als zestienjarige k knaap mocht hij al onmid dellijk de vreugde van ee kampioenenviering sma ken. Opwijk promoveerde naar tweede provinciale, vertoefde er één jaar en degradeerde opnieuw naar derde. Daarna ging het in een vijftal jaar naar bevordering! Van 1963 tot 68 speelde Opwijk nationaal. Het laatste seizoen uitgezon derd, behoorde halfback Van Lembergen (geroemd om zijn fysiek en werk kracht) samen met neger Kanionga («een echte fan tast») en de gebroeders Hofman tot de vaste waarden van een elftal dat Vader en moeder De Nul zouden waarschijnlijk liever gezien hebben dat Johnny nooit op een koersfiets klom. Hij kon behoorlijk tegen een voetbal stampen en in de jeugdrangen van Eendracht Aalst was hij meer dan een «meeloper». Maar wat wil jeJohnny werd door de koereursmicrobe gebeten en daar was geen enkel kruid tegen gewassen. Ma heeft er zich voorlopig nog niet kunnen mee verzoenen, maar pa draaide later bij en moedigt zoonlief aan. De op 14 november achttien jaar geworden Schoonaardenaar heeft geen «stage» bij de nieuwelingen achter de rug. Hij debuteerde pas in 1973 en zijn leeftijd verplichtte hem onmiddellijk een junioreslicentie aan te vragen. Lang heeft de aanpassing niet geduurdtwee overwinningen na een denderende eindspurt, tegen gereputeerde renners dan nog wel, plaatsten Johnny onmiddellijk in het zonnetje. beweren. Het komt erop aan fit te zitten als je op de eindstreep afstormt dan beschik je nog over alle reflexen en plets je niet zo rap tegen de wereldbol. Het kan natuurlijk gebeuren dat je van de ene of andere een geniepige stoot krijgt of dat een leperd je bij het shirt trekt, doch je moet een beetje lef hebben, anders word je als de eerste de beste sul in het hoekje ge drumd. Zich laten overdonde ren is het laatste wat Johnny De Nul gedoogt. Hij wil iemand voetbal van goede kwali teit liet zien en kameraad schappelijk een sterk ge heel vormde. Moeilijkheden met het be stuur, waardoor hij alleen op het einde van het sei zoen toen de degrada tie naar eerste provinciale al bijna vaststond - in de eerste ploeg mocht aan treden, waren er direct de oorzaak van dat hij in 1968 zijn geluk ergens anders ging beproeven. Zijn keuze viel op Macca- bi, een ploeg uit derde nationale. Daar beleefde Van Lembergen, ondanks allerlei kwetsuren, het mooiste jaar uit zijn voet balloopbaan. De Joden die de touwtjes fn handen hadden gedroegen zich als fijne mensen en het elftal speelde een heel goed seizoen. SC Macca- bi eindigde met evenveel pmunten als kampioen Racing Mechelen, maar had méén wedstrijd min der gewonnen. Achteraf kwam er een kink in de kabelde dokter legde hem koersverbod op en sommigen voorspelden al «het begin van het einde». Het vechterke kwam echter terug en na een inaktiviteit van zowat zes we ken bewees hij dat hij nog niets van zijn kwaliteiten verloren had te Wichelen klopte hij ie dereen na een overtuigende prestatie. SPRINTEN Johnny De Nul vertelt van zich zelf dat zijn voornaamste kwali teit zijn vlijmscherpe spurt is. De tegenstrevers zeggen dat Johnny niet alleen over een vrijwel onweerstaanbaar eind- schot beschikt doch nu in de eerste plaats een strijder is hoeveel malen hij tijdens een wedstrijd aanvalt, wegwipt, bressen dicht en met een de marrage de boel op stelten zet, is bijna onvoorstelbaar. Loon naar werken kreeg hij dit jaar nog niet, maar insiders bewe ren dat Johnny's dagje niet meer veraf is. Of ze het al dan niet bij het rechte eind hebben weten we nog niet, doch ge zegd wordt dat De Nul al meer dan eens op het hoogste trapje van het schavotje had gestaan indien hij opportunistisch had gefietst, indien hij de kat uit de boom keek en op het gepaste ogenblik zijn sprinterstroeven uitspeelde. Hoe ook wij zien liever een vechtjas aan de trok als iemand die verstoppertje speelt en de anderen de kas tanjes uit het vuur laat slepen. Zoals Johnny De Nul nu koerst, kan hij er komen. Hij leert «af zien» wat hem later zal ten goede komen. PROF Johnny De Nul mikt hoog wielrennen is voor hem geen «lolleke» of een plezant tijdver drijf. Hij ziet in die keiharde dis cipline veel meer dan een dure hobby. Als het kan wordt hij la ter prof. Of dat als «luitenant» van een grote mijnheer zal zijn of om zelf de lakens uit te de len, weet hij vandaag nog niet. De toekomst moet uitwijzen hoe hoog zijn kwaliteiten rei ken. Wel meent hij dat hij vol doende moet kunnen verdie nen met koersen en links of rechts geen «bijjob» dient uit te oefenen, anders loont het de moeite niet te leven als een monnik en te trainen als een Spartaans soldaat. Als hij niet slaagt wordt Johnny De Nul metaalbewerker. Zover is het nog niethij houdt nog een heel stel troeven achter de hand en pas als hij niet «de goeie kaarten» op tafel kan gooien, verandert hij het ge weer van schouder. Is koersen dan geen gevaarlijk beroep «Ik meen van niet,» zegt Johnny kordaat, «zelfs een massaspurt is niet zo af schrikwekkend als sommigen Met het diploma op zak naar Hamme Vóór het seizoen 1970-71 werden door de bestuurs- Van Lembergen als scholier bij Opwijk -1954- onderaan tweede van links als speler-trainer van Opwijk in het gezelschap van Karei Hofman -1970 - Van Lemberen viel dus van het ene uiterste in het andere. Een en ander hield verband met bepaal de ontgoochelende erva ringen die hij bij de Ham- se fusieploeg had opge daan... Met Opwijk naar bevorde ring Onder impuls van een voetbalidealist, die de jeugd op de vrije donder dagnamiddagen onder zijn hoede nam, kwam Rik Van Lembergen in het begin van de vijftiger ja- ran voor het eerste met de officiële voetbalinstanties in concact en liet hij zijn in zijn geboortedorp Op wijk bij de plaatselijke club SK St.-Paulus aan sluiten. worden in het leven. De wiel rennerij lijkt hem het beste middel om dat doel te bereiken. Na dat mooie voetbaljaar, dat uiteindelijk het eerste deel van zijn carrière af sloot, was hij als speler nooit mer de oude. Het jaar inactiviteit als gevolg van de weigering om nog voor zijn oorspronkelijke klub te spelen kwam dan ook niet erg gepast. En toch had hij als speler nog niet volledig afge daan! ais trainer van VW Hamme -1972- bovenaan links «Een goede speler is iemand die, naast de nootf" kelijke voetbalkwaliteiten, een goed karakter beziti steeds bereid is om zich voor anderen in te zetten.»

De Voorpost | 1974 | | pagina 20