ATAKDMBEN BIJLANGE GEEN SINISTER OORD ZO ZIE JE DAN MAAR WEER HOOGSTUDENTENKLUB «DE DOMPER» GAAT VAN START! ERDERSEM i/IJFDE FEEST VAN VRIJZINNIGE JEUGD 3 AALSTERS KORT NIEUWS Aalst «VOOR TAAL EN VRIJHEID MIKT BOVEN HAAR MOGELIJKHEDEN. Diamanten bruiloft. Aalst ARTSENKRING ESKULAAP HIELD SYMPOSIUM ISOTOPENDIAGNOSE Dc Voorposl - 10/5/74 - 27 WÊLKO M Een niet zo beste prestatie van «Voor Taal en Vrijheid» (jm) Enkele weken geleden verscheen in deze kolommen het be richt waarin de heroprichting van de Leuvense hoogstuden- tenklub «De Domper» in het vooruitzicht werd gesteld. Vele positieve reakties hebben ervoor gezorgd dat dit een feit zal worden. Inderdaad, vele studenten uit de Denderstreek wor den hierdoor verenigd zodat de klub haar bestaansrecht niet zal hoeven te bewijzen. Studenten uit de streek van Ge- raardsbergen, Aalst en Denderleeuw kunnen steeds kontakt opnemen. Sympatisanten en oud-leden kunnen financieel hun steentje bijdragen door het bestellen van een ere-lidkaart aan de prijs van 500 frank. Dit kan gebeuren bij Daelemans Dirk, Guido Gezellestraat 7, 9308 Hofstade of bij 't Kindt Jo- han, Burgemeestersplein 21 Aalst, die ze dan eerlang zullen bezorgen. 2Ufnneer je In Herdersem aan iemand naar de katakomben vraagt u.-i iedereen je onmiddellijk zeggen: «die staan in de Alfons De lekstraat. U zult er telaren aantreffen, maar een net wit gebouw, slechts even boven het niveau van de weg uitsteekt. r gelegenheid van de inhul- ring Burgemeester Muylaert 'ens inwoner van de Alfons Cockstraat) werd Herder- erj i in tien wijken onderver- V ld, die elk hun eigen bijdra- leverden voor de feeststoet. tegenstelling met de meeste lere wijken waar na de uldigingsfeesten in 1971 de litees ontbonden werden jf dit van de Alfons De .•kstraat, Kerkwegel en St. .straat niet alleen voortbe- in, doch is het zijn aktivitei- gaan uitbreiden. Tijdens algemene vergadering arop alle bewonrs van de k waren uitgenodigd werd gend bestuur samengesteld, •voorzitter. Burgemeester geiylaert, voorzitter De Sutter -^ur, ondervoorzitter Vermoe id Paul, sekretaris De Neef bert, schatbewaarder De >or Roger en de leden Mevr. n Keer-De Cock, Put Frans, nckman Alfons, De Rop Veldeman Robert en i der Steen Alberic. een sprookjesachtige sfeer, en in een gebouw dat meer leek op de ruïnes van een versterkt kasteel dan op de reten van een brouwerij, maar het sukses was groot, en het bestuur en hun medewerkers trokken er hun besluiten uit voor het volgend jaar. Onmiddellijk na het be ëindigen der eerste katakom- benfeesten werden de werk zaamheden aan het gebouw voortgezet en het geen dat er van dat ogenblik af tot de tweede feesten gepresteerd is, grenst werkelijk aan het onge looflijke. Iedere zaterdag, soms van vier uur 's morgens werd er gezwoegd en gezweet. Tonnen beton en metselwerk werden verwijderd, nieuwe materialen werden aangevoerd. Er werd gemetst, geasfalteerd, geverfd, een oprit en een parking aan gelegd. Al deze aktiviteiten werden gedaan door mensen waarvan een groot gedeelte niet gewoon is met schop en hou weel om te gaan. Het resultaat heeft echter op zich niet laten wachten, want de katakombenfeesten 1973 waren uitgegroeid tot iets enigs vijf dagen lang duurden deze feesten, tot groot genoegen van de wijkbewoners.die de bekro ning smaakten van hun on baatzuchtige samenwerking. De opbrengst van de feesten worden in de wijk zelf besteed, voor het inrichten van gratis filmavonden, koffietafels met gezellig samenzijn, een kamp vuur, een paasfeest voor de kinderen enz. Speciale aandacht worden ech ter de ouden van dagen en de gehandicapten geschonken; ie der jaar wordt een driekonin genfeest ingericht en bezoeken de drie wijzen alle gepensio neerden en gehandicapten van de wijk om hun geschenken pakket te overhandigen. Zowel aan deze van de wijk als aan de ongeveer 140 bejaarden uit eerste betrachting van de ■tuursploeg bestond er in een :aal te vinden dat kon igepast worden voor hun :rse aktiviteiten. Hun oog op de oude brouwerij l^lerheist Gebr.» die eigendom mrden was van Firma De tte en zonen. Die niet alleen gebouwen ter beschikking fin|de maar ook haar medewer king om de gebouwen aan te ^sen aan de nood wend ighed- 9% van de wijk. Gezien het de bedoeling lag enkel de ders te gebruiken werden de enverdiepingen afgebroken, ontstond vrij spoedig de >rN$ni «Katakomben». e-< it man en maht, en met derne middelen zoals buil der en zware vrachtwagens, f*1 g men van start. In augus- 1972 hadden de eerste takombenfeesten» plaats in mdp. 2- '"Dp 11 mei te 15 uur heeft in de feestzaal van F.F.R. Dender- londesteenweg 77 te Aalst het vijfde feest van de vrijzinnige eugd plaats. Dit feest is meteen een lustrumviering van het Humanistisch Verbond. 'raditiegetrouw zal het bestaan uit een bezinningsgedeelte en ien ontspanningsgedeelte met het mimegezelschap Frederik fan Melle. 3it feest wil vooral een hulde zijn aan de leerlingen en leer- rachten zedenleer en een beklemtoning van de universele proederlijkheid. Het is een unieke gelegenheid voor de aanwezigen de groei ende traditie van de vrijzinnige levensbeschouwing in onze extftreek te versterken. e**Naar aanleiding van dit feest van de vrijzinnige jeugd heeft het irganisatiekomitee een tekenwedstrijd ingericht. Daarmee s leoogde men de jongeren tot een duidelijk vrijzinnig geïnspi- eerde kreativiteit te brengen. Aan alle winnaars zal een prijs in )atura geschonken worden. De bekroonde tekeningen zullen r tentoongesteld worden. frijdag 17 mei gaat burgemeester De Bisschop, met enkele an zijn randgemeente-konfraters, waaronder zeker de R. De Pauw, burgemeester van Baardegem, op studiereis ar Essen (W. Duitsland), om aldaar het kombinaat luisvuilverbrandingsoven-waterzuivering wat van naderbij te eren kennen. r^Vat moeten vergrijsde politici en welmenende burgers wel lenken van volgende woorden van onze konfrater van Het lieuwsblad, verslag uitbrengend over de jongste gemeente- aadszitting: «Vooraf legde de h. Albert Steenhaut (BSP) de led af als nieuw raadslid bij de oppositie in vervanging van de J). Willy Vernimmen. Daarna werd het ernst». Voorwaar, 'oorwaar .'oals reeds eerder vermeld, krijgt Aalst tijdens de zomer- op laanden, en wel van 29 juni tot 31 augustus zijn permanent g «ristisch informatiebureau, ondergebracht in het gebieds- ciüisje van het Belfort. Dagelijks zal iedere bezoeker voor E formatie niet alleen van en over Aalst zelf maar over gans de denderstreek, er terecht kunnen van 10 tot'12.30 u. en van r4.30 u. tot 18 u. Hostesses zullen er iedere toerist wegwijs h. laken. Meer dan waarschijnlijk plant het bureau zelfs bustrips aar Geraardsbergen, Ninove, de Falluintjes. Alles gebeurt in en samenwerking tussen de Kommissie voor Toerisr.-\ de ederatie van Toerisme voor Oost-Vlaanderen, de Mandels- hajamer en Horeca. (JV) huize «Denderrust». Dat het in deze wijk aangenaam is om te leven bewijzen de drie gouden huwelijksjubileums die reeds mochten gevierd worden sinds het ontstaan van de wijk in 1971, namelijk de echtparen Saeys-De Bièvre. Verleden jaar mochten zij een eeuwelinge vieren in het rusthuis- Mevr. André Cecile, thans 101 jaar. De wijk is steeds vol aktivi teiten die eigenlijk nooit op houden want het einde van een feest betekend de geboorte van een ander. Ook wordt er ter gelegenheid van het katakom- benfeest een lied op tekst gezet, waarin* het voorbije jaar word bezongen. J»s Muysewinckel. De personages raken in heel wat rare en ingewikkelde situa ties verzeild om de ware ge schiedenis voor de achtbare kardinaal verstopt te houden en de eer van de familie te red den. Ongewild komt hij de hele zaak te weten en het happy end kan zich voltrekken. An toinette en Hubert willen niet meer scheiden, worden ver liefd en blijven getrouwd. Arlette Schellinck, die de zieke Myriam Bockstael als Lucie moest vervangen weet zich he lemaal niet te gedragen op een scène, wenkt haar tegenspe lers om op te komen, ver spreekt zich veelvuldig en trekt de nodige zogezegd veront schuldigende grimassen naar haar tegenspelers. Toneel spe len kan voor de spelers zelf erg belangrijk zijn in het licht van hun persoonlijke ontplooiing of door anmikaal entertainment. Om zich in het seizoen 1974- 75 waar te maken zal echter aan «Voor Taal en Vrijheid» hogere eisen gesteld worden wat techniek en talent betreft. Belachelijk detail: het doek gaat open... de gravin staat nog niet op haar plaats, vlucht in paniek naar boven, hilariteit in de zaal. Van een flop gesproken ROEL VAN DE PLAS Dergelijke ingewikkelde situa tie stelt regisseur en spelers voor een zware taak. Wat vol gens het programma een sprankelende komedie, een dol-leuke strijd om een vrouw, een fortuin, een titel, zelfs een kardinaalshoed moest worden is ontaard in een grenzeloos vervelend langdradig tam en slordig afgewerkt geheel. De spelers van «Voor Taal en Vrijheid» hielden zoniet zich zelf dan toch het publiek voor de gek, publiek dat zij wat smaak betreft niet zo hoog aanslaan. Als amateursgroep kan men natuurlijk zo redene ren, dat een stuk voor eigen volk wel ergens zal inslaan. Dit geldt dan in de mate dat Jan in de zaal wel zal appreciëren wat Piet op scène presteert. Er zijn echter nog andere normen die al dan niet bepalen of een stuk goed gebracht wordt. Voor eerst is er de rolkennis die bij de meesten te wensen overliet, door grondige repetities dient een vlotte repliek bekomen te worden, verder moet de speler zich in de huid van zijn perso nage steken (of dat proberen) en dat met een aangepaste Na hun zeer goede produktie «Kent U de Melkweg» koos «Voor Taal en Vrijheid» voor hun tweede optreden «Ik ben er... en blijf er» een komedie in drie bedrijven van Raymond Vincy en Jean Valmy, in het nederlands bewerkt door Molly Pintelon. Het verhaal speelt zich af op het kasteel van de gravin. Neef Hubert die bij haar inwoont is tien jaar geleden getrouwd met een bedriegster die er na en kele dagen met de inhoud van de brandkast vandoor ging. Antoinette een jonge vrouw die te Parijs een restaurant uitbaat wenst te trouwen met Jefmaar verneemt op het stadhuis dat dit onmogelijk is. Voor de wet is zij de echtgenote van baron Hubert, allemaal te verklaren als men weet dat zij haar identi teitspapieren ooit eens verlo ren heeft en nooit meer het ori gineel terugkreeg, papieren waar de bedriegster indertijd dankbaar gebruik van maakte. Baron Hubert, verliefd op Gisèle wenst te scheiden.een zaak die de eer van de familie op het spel zal zetten. Antoinette komt op het kasteel, beweert de wettige echtgenote te zijn. kan dit bewijzen en wenst ook te scheiden van de man die zij nooit gekend heeft, net voor het bezoek van de kardinaal, huisvriend van de gravin. grime (hals en nek inbegre pen aksentueren. Claudine Beeckman als Antoinette, Nor- bert De Sutter als Patrice en Denis Daelman als Jef staken hoog boven hun medespelers uit. De hé hé hé van Claudine Beeckman vergeten we maar even. De gravin, vertolkt door Jeanne Schaepdrijver, was te tam, daar waar een gravin toch met meer nuance zou moeten optreden. Jo Beeckman was een te jonge kardinaal, die in de richting van de tekststeu- ners toespeelde, personen die zo hard dienden voor te zeg gen dat het tot in het midden van de zaal te horen was. Gisèle, gespeeld door Rosa De Boom bracht een goede type ring. Mare De Jode als Baron Hubert was te stereotiep (korte pasjes, benen wijd open, steeds terugdeinzend) wat de uitbeelding van een ietwat simpele geest moest worden werd gekarikatuseerd tot een klownesk spel. Het is gebeurd. Weliswaar geen morbus turelutibus, dagmer ries, slapeloosheid of dergelijke afwijkingen meer zullen we ervan overhouden, maar toch. Tenslotte, het is niet meer dan een ballon die effe werd doorgeprikt. Wij koesterden tot nutoe de stille hoop ooit eens pralend en nekkend te kunnen uitpak ken en zeggen dat we over elk Aalsters gezin iets hadden geschreven. Die prik willen we in deze zoziejedanmaarweer herstellen: aanleiding is dus een ontgoocheling. Stappen we deze week boordevol goeie bedoelingen en met in het hoofd een tritsje vragen naar de Acacialaan. Ergens in die straat moest het zijn,, we hadden het zorgvuldig nage gaan. Voor diegenen die zich helemaal netjes en korrekt wensen te situeren kunnen we er nog bijvoegen dat het in nummer 30 is voorgevallen. Een statig burgerhuis precies op het hoekje van genoemde laan en de Hugo Lefevrestraat. De klank, volume, timbre en nagalm van de bel zouden we even tueel nog kunnen weergeven. En daar we de ogen wijdopen hadden het was al bij de middag zou het ook niet zo lastig zijn te vertellen welke indruk onze «slachtoffers» maak ten toen de deur langzaam openging. Om heel beknopt te vertellen wat in vele volzinnen ook kan gezegd worden: wij zouden samen met de bewoners van dit huis een praatje maken. Om te beginnen uiteraard over koetjes en kalfjes maak de mensen van wie ge iets meer wil vernemen eerst rustig en laat hen aanvoelen dat er werkelijk interesse is voor het onderwerp, zo staat het in het boekje en later, wanneer de borrels al een keertje waren bijgevuld dat hoeft niet in het vraaggesprekboekje te staan zouden we dan een spits vraagje stellen en het was weer eens in de doos. Wie op de feiten vooruitloopt riskeert echter al eens het deksel op zijn neus te krijgen. En in dit geval hadden we buiten de waard gerekend. Het wordt-zo stilaan tijd dat we bedoelde waar even voorstellen: een echtpaar, zij 86 hij 83, samen volle zestig jaar in het huwelijksbootje. Mensen die wel al zullen weten hoelang de eeuwigheid zo ongeveer moet duren. Mensen van bij ons die het allemaal wel heel erg bescheiden en stil hebben gemaakt maar die toch wel iets te vertellen hebben. En al vinden sommigen dat niet zo netjes, hun dia manten bruiloft was voor ons de gelegenheid om het echt paar De Ridder we mochten de naam niet noemen effe in het krantenzonnetje te laten staan. Met luider stemme, onze allen/hendelijkste snoet opgezet en wijdse, overduidelijke gebaren trachten we het mijnheer die de deur open kwam maken aan te smeren. Net op het mo ment dat de deur een stuk verder had moeten openzwaaien kwam een buurvrouw aangehold met een ruiker. Buurvrouw met bloemen binnen, wij met schrijfblok buiten. Wij hadden rustig de tijd om het toneeltje dat zich daarbinnen afspeelde te fantaseren, de gevel van de woning schuinrechtover te bestuderen en de prijs van de groenten uit de buurtwinkel te noteren. Buurvrouw zonder bloemen buiten, deur met een knal dicht. Met engelengeduld aanbellen omdat je mensen die het presteren zestig jaar getrouwd te zijn niet alles kwalijk kan nemen. Mevrouw aan de beurt. Herhalen waarvoor je komt en iets leuks verzinnen en overvloedig feliciteren omdat je aanvoelt dat er wat mis schijnt te lopen. Mijnheer die zijn echtgenote komt vervoegen meteen veelbetekenende niets zeggende «Ah, ja van de gazet». En net als in die bange en uitbundige ogenblikken van zestig jaar terug tot heden zetten ze zich schouder aan schouder om wat komen ging te trotse ren. Mekaar onderbrekend en aanvullend kletsten ze het eruit: dat ze niet graag veel tamtam maakten en allebei van het hart wisten. Dat laatste misschien wat overbodig, je zou het voor minder. Het geweer van schouder veranderen, stie- kum de bandrekorder inschakelen en vragen hoe oud ze zijn, hoeveel kinderen ze hebben en welk beroep mijnheer uitoe fende. Korte antwoorden en de opmerking van mevrouw terwijl ze met verwrongen gezicht de mijnlijke linkerflank koestert dat ze zo kwaad was omdat 't reklamblad had ge schreven enzovoort... Stillekensweg in eigen haard blijk baar dus nog steeds goud waard —zouden ze het een beetje vieren. En meteen stonden we godvergeten alleen op de stoep van de Acacialaan. Misschien hadden we bloemen moeten kopen of vermomd als telegrambesteller een af luiste rapparaat binnensmokkelen. Misschien was het toch maar beter helemaal niks te vertellen over die diamanten bruiloft. Dat zou ook gebeurd zijn ware het niet... Toen ik thuiskwam stond mijn vrouw me op te wachten. «Weet ge» zei ze, «als wij zestig jaargetrouwd zijn dan doen we het in alle stilte met een feestje voor ons en de kinderen». Misschien bestaat de Voor post dan ook nog. ANDRE HEYVAERT Op zaterdag 27 april '74 werd in het O.L.-Vrouwziekenhuis te Aalst een symposium «Isoto- pendiagnose» gehouden door de artsenkring Eskulaap. Dr. M. De Roo van de K.U.L. Leuven, Dr. L. Schelstraete van de R.U.G. Gent en Dr. H. Spiessens van de U.I.A. Antwerpen verleenden hieraan hun medewerking, naast de dokters Dhont en De Winter, welke sedert twee jaar de dienst Nukleaire Geneeskunde in het O.L.-Vrouwziekenhuis verzorgen. De nucleaire geneeskunde is een tak van de medische we tenschap, die zich bezighoudt met de diagnostiek, de thera pie en de bestudering van ziek ten door middel van radio- aktieve verbindingen. Dit spe ciale terrein van de medische werkzaamheid kon pas tot ontwikkeling komen toen de fy sici erin geslaagd waren kunstmatige radioactieve iso topen te vervaardigen en het de technici gelukt was be trouwbare detektieapparatuur te ontwikkelen. Pas na de tweede wereldoorlog was aan deze voorwaarden voldaan. De laatste tien jaar heeft de nu- kleaire geneeskunde een stormachtige ontwikkeling ge kend. De radio-isotopen worden ge bruikt als speurders of «tra cers» om de biologische pro cessen te bestuderen. Zij laten een morfologische en een funktionele studie van een be paald orgaan toe. Met een speurdosis radio-aktief jood kan men de vorm en de funktie van de schildklier nagaan. MET TECHNETIUM, EEN ANDER VEEL GEBRUIKT ISOTOOP, KAN MEN EEN ABNORMALE HAARD INDE HERSENEN DETECTEREN. Lever, milt en nieren laten zich middel van raaio-isotopen mooi in het licht stellen. Isoto pen maken het bv. ook moge lijk zeer vroegtijdig een aantas ting van het skelet op te spo ren. Deze ekele voorbeelden mo gen volstaan om aan te tonen welke de belangrijke aanwinst de nucleaire geneeskunde voor de diagnosestelling bete kent.

De Voorpost | 1974 | | pagina 27