IS (SOMS) MOEIIIJI boeykens- reizen Mm LOTUSBLOEMEN IN THAILAND VERBERGEN PROBLEMEN NIET Dc Voorpost - 10/5/74 - 5 /aren én dat is niet de schuld van de Printers is zo ge- kommercializeerd dat het de vreemdelingen een gor dijn voorhoudt en hen belet de waarheid te zien. Thailand, het wonderbare rijke land van Boemibol en Sirikit, het lachende Oos terse land met de rijkste tempels, met een eeuwen oude kuituur en een ge schiedenis die de mensen fier heeft gemaakt omdat ze nooit een vreemde bezet ting kendentenzij die van de dollarkoningen van daag is ons tegemoet ge treden als levende poëzie, als een feeërie van bloe men en goud, maar wij heb ben niets gezien van de enorme moeilijkheden die daar losgebarsten zijn toen, de studenten op kop, nieuwe stromingen met geweld op straat kwamen om zich los te rukken uit een ancestrale politiek die een rem was op de weg naar modernisme, meer wel vaart en meer vrijheid voor allen. U hebt toch andere din gen gezien in Thailand Ongetwijfeld. Maar de pracht en de rijkdom van dat alles geeft een zeer onvol- UW FOTO'S IN DE KRANT Alle Belgian Printer Trot ters vertellen geestdriftige verhalen over hun reis naar het Oosten en spreken van de honderden foto's die zij daarbij gemaakt hebben. De Voorpost zal graag de mooiste staaltjes van de Printer-fotokunst publice ren. Printers doen er dus best aan zo spoedig mogelijk hun best geslaagde beel den naar de redaktie te stu ren. de wa,»rki>nt k»"< *Un hoogtepunt op de vlottende markt van Dantnersaduang. Op deze alledaagse mannn^en H T i T" w?rï',"lk alles vlnden en k°Pen- T"ssen de zeer geprezen rambutan-vruchten de formaten T^Slfdl Piï! men 9rocne boontjes - gebakken visjes en zells schildpadden van alle formaten. Terwijl de marktkraamsters op klanten wachten kan er best een «babbeltje-met-de-konkurrentie» af Foto: F. Herreboudt bezielende en regelende rol van het Boedhisme heeft veel bijgedragen tot de vorming van heel het de Thallanders, met hun gastvrijheid, verdraagzaamheid, openheid van geest en boven alles vriendelijkheid. Ook deze lieve jonge dame was een en al gedienstigheid voor de Foto F. Herreboudt afgestoven om het allemaal honderdvoudig te fotografe ren en te filmen, wij hebben ons opgedrongen in het maatschappelijk en per soonlijk leven van vreemde mensen en wij dachten dat wij alles mochten omdat wij betalende toeristen wa ren. Nochtans zouden wij anders reageren moesten honderd Indiërs of Nepale- zen gewapend met fototoe stellen en cameras op ons afstuiven wanneer wij een geliefde dode begraven Let wel, het zou onrecht vaardig zijn de Printers die houding te verwijten. Gans het Westen lijdt aan het zelfde euvel. Ervaren reizi- de zon in het gebied de Everest wanneer boven de wolken staat het zonlicht van overal in eindeloze hemel ziet val- terwijl onder u de lagere Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 052-216.32 - 248.93 Telex 26795 dat een verrijkende open heid afremt of in de weg staat en kwetsend moet zijn voor de mensen van ginder. Onbewust is in ons de kolo niaal en de racist wakker gebleven. Niet alleen zijn wij misschien terecht overtuigd dat bij ons alles zoveel beter is maar reeds bij een eerste vluchtig kon- takt durven wij de anderen beoordelen en veroordelen. Uit de ivoren toren van onze pretentie kijken wij zo jovi aal als meewarig neer op de mensen van ginder. Wat wij niet onmiddellijk begrijpen, wat ons vreemd voorkomt of ons niet bevalt, vinden wij verkeerd, bela- BANGKOK: Aan de oevers van de Klong. Heel het familieleven ligt en verloopt er aan de waterkant. Al zou een «Club tegen milieuverontreiniging» heel wat bezwaren kunnen aanvoeren, toch blijft de Klong-Thai trouw aan zijn water- 4 tontFoto: F. Herreboudt vlet 68 koffers zijn de Belgian Printer Trotters uit het vaderland vertrokken, vlet 100 koffers, pakken en zakken zijn zij uit het Oosten weergekeerd. Hadden zij de toeslag voor het vele overgewicht aan bagage moeten ïetalen dan waren zij nog ergens tussen Katmandoe en Bangkok op ïedeltocht om de enorme bijkosten te dekken. Maar Belgen weten altijd padzodat zij met dubbelgewicht tegen de normale prijs huiswaarts logen. De sympatieke groep gaf op sommige ogenblikken de indruk hdia, Nepal en Thailand te willen leegkopen, zo uitgelaten geestdriftig as hij over wat hij elke dag te bewonderen kreeg tijdens een weliswaar \ware en zeer vermoeiende, maar alleszins zeer mooie reis, de mooiste vie de Printers ooit meemaakten. Sommige deelnemers hebben gedu- pnde die trip van veertien dagen meer dan twee uur kleurfilm gedraaid, nderen schoten over de duizend foto's en dia's en nog anderen betaal den aan geschenken en souvenirs méér dan voor de ganse reis, «alles pbegrepen». Telkens de bus met Belgen ergens halt maakte was het of en wolk sprinkhanen de lokale winkels overviel en met een blinde koop goede (tegen betaling) leegplunderde. Sedert de Printers terugzijn steekt en stuk India en Thailand in tientallen woningen tussen de zee en de vempen. [och voel ik mij na derge- jke reis ongelukkig en chaamd, vertelt een van Ie deelnemers diskreet. )ngetwijfeld hebben wij looit een mooiere reis peegemaakt. De organisa- was tiptop. Alles werd programma-getrouw uit gewerkt en praktisch waren t geen onverwachte of bij- tomende kosten. De hotel- tkomodatie was buiten- jewoon wat betreft komfort service. Daarenboven varen de deelnemers rela- (zeker van harte), wij minder talrijk dan anders was de ifeer losser, kameraad- happelijker, prettiger ook. >log nooit hebben we tij lens een van onze reizen oveel sensationele en irandioze dingen gezien ils nu. Alleen al het opgaan luchten als zeeën wegglij den boven het betoverende landschap, is onvergetelijk en laat onvergetelijke her inneringen na. Tevens heb ben we op onze weg veel gastvrijheid en vriendelijk heid ontmoet, werden we overal royaal ontvangen, zoals in de drukkerij opleidingsschool van Agfa-Gevaert te Bangkok die 1000 jonge mannen wegwijs maakt in de pro blemen van de drukkunst. Maar dit alles ten spijt ben ik verdrietig. Langzamerhand krijg ik sterk de indruk dat wij, Westerlingen, op reis gaan met ons egoïsme, met onze sinds eeuwen vast- geankerde meningen over de rest van de wereld, met. ons brutaal superioriteits gevoelen, met een meer- derwaardigheidscomplex chelijk en dom. Wij hebben de slechte gewoonte naar andere werelden met an dere zeden te reizen, wel iswaar met aangepaste uit rusting, kledij en bagage, maar met onze vastge roeste mentaliteit. Wij bekij ken het leven, het doen en het laten van vreemde mensen met onze eigen problemen, doorheen onze eigen problemen, in funktie van onze persoonlijke over tuiging, en wat wij te zien krijgen trachten wij te inter preteren volgens onze op voeding en onze opinies. Wij bekijken de wereld van de anderen als folklore en wij begrijpen niet de liefde, de droefheid en al de liefde en het geloof dat achter die zogenaamde folklore steekt. Wij hebben lijken zien verbranden, zijn er op ledig beeld van het werke lijke Thailand. Denkt u niet dat de toe rist niet met allerlei proble men moet worden overla den Ik geloof dat de toerist recht heeft op ontspanning, dat het geen kwaad kan dat kunnen. Het leren doet de mens achteraf. Als hij thuis zit te mijmeren over wat hij zag. Een reis als die van de Prin ters is een vormend ca deau... maar meestal on dervindt men ervan de wei- Deze prachtdeur van de Dusit Maha Prasad een van de konin klijke paleizen, is één van de honderden aantrekkelijke fotokansen Wat dèér te Bangkok aan meters film (Agfa, Gevaert of Kodak, wie zal het zeggen) dagelijks verschoten wordt, is niet te schatten. De Prin ters alléén riskeerden er voorzeker 2 2500 shots III FotoF. Herreboudt wanneer hij is losgerukt uit dé eigen beslommeringen van elke dag hij de wereld door een mooie bril mag bekijken. Misschien. Maar als wij echt reizen om te leren moet het toch ook anders daad, slechts maanden zo niet jaren nadien. Als 't zo is, zullen we nog maar wat naar de pracht van de monumenten kijken. Beslist. Ook daar uit leert men kuituur en be schaving kennen. ('t vervolgt) gers en reporters zijn net dezelfde. Zelfs iemand als Jef Geeraerts die momen teel zijn «Gangreen» uit bloot Kongo vergeet om net als wij naar Nepal en de Everest te trekken heeft het in zijn reisdagboek ten slotte veel meer over zijn eigen problemen, zijn eigen kwalen en pijnen, zijn eigen bedenkingen dan over de realiteit waarin hij is terecht gekomen. De Europeanen hebben de wereld afgelo pen, misschien hebben zij enorm veel gezien, maar ik zou niet durven denken dat zij veel hebben geleerd. Fei telijk ligt de positieve kant van reizen als die van de Printers in het feit dat de deelnemers stilaan leren reizen, dat wil zeggen, dat ze langzamerhand opge voed worden om andere werelden te benaderen. In die zin is het goed dat DE VOORPOST een samen vatting brengt van ons bele ven, want het leert achteraf tot inkeer komen en ons be zinnen over de waarde van wat wij hebben gezien. Wij hebben in Thailand oli fanten en mensen aan het werk gezien, wij hebben in het land van de vriendelijke mensen en lotussen een droom van goud bewon derd, wij hebben monumen tale tempels honderdvoudig gefilmd, wij hebben de in landse guitarist die ons spe levaren op de rivierboot be geleidde in het water zien vallen, we hebben daarbij hartelijk gelachen maar het is pas nu dat wij weten dat die knaap bij elke toeris tische tocht gewild en schijnbaar slapend in het water rolt om de vreemde lingen een toeristische sen satie te meer te geven. Het internationaal toerisme

De Voorpost | 1974 | | pagina 5