MOORSEL HERDENKT BARON JAN DE MEER CIVIELE BESCHERMING WAT? WAAR? HOE? HOOGSTUDENTENKLUB «ROS BEIAARD»: NIEUW BESTUUR! MARC DE BRUYN t STELT TENTOON 6 - 10/5/74 - De Voorpost Over gans het land werd gedurende deze winter de Boerenkrijg herdacht. De Moorselse Heemkundige Kring «Morcella» heeft gemeend deze gebeurtenis niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. De Moorselse Baron Jan de Meer was de enige edelman die meevocht en zijn leven offerde voor «Outer en Heerd». Op zondag 5 mei 1974 ging een grootse hulde door waartoe de ganse gemeenschap werd uitgenodigd en waaraan een groot deel van de bevolking deelnam. In de kasteeldreven werd door de verschillende verenigingen een stoet gevormd, stoetsgewijze ging hetnaar de St.-mar- tinuskerk. Hier ging een plechtige eucharistieviering door gecelebreerd door Dom Joris van de Abdij van Affligem. Na de heilige mis werd een houding van de bezetters en bronzen gedenkplaat ont huld ter ere van Baron Jan de Meer en zijn gezellen. Tot slot werd ten gemeentehui ze een receptie aangeboden aan de personaliteiten en de afgevaardigden van de ver schillendeverenigingen. HISTORIEK In 1526 liet de toenmalige abt van Affligem en bis schop van Doornik, Karei van Croy, te Moorsel een kasteel bouwen. Achtereen volgens werd het eigendom of bewoond door de families van Croy, de Luu, Ie Boy- teux, Don Lucas Cairo, d'AI- velda, de Coxie, de Herzel- les, Stalins de la Tour, Saint- Saint-Quentin en de Meer. De enige dochter van baron Jan Jozef de Meer huwde J.B. Van der Noot van Vre- chem. Hun jongste zoon huwde de Ierse Elisabeth Heyland. Hun dochter huw de Thomas-George Ball. Hun zoon Francis huwde Kathleen Mary Mac Mahon uit Dublin. Hun zonen An,- toon en John Ball erfden het kasteel na de dood van hun moeder in 1938. Het kasteel van Moorsel is geklasseerd als historisch monument en wordt be woond door de Weledele heer Antoine Ball. «VOOR OUTER EN HEERD» Gedurende de Franse bezet ting werden op 11 november 1796 tussen 11 en 12 uur in de voormiddag de monniken van Affligem uit de Abdij verdreven. De inwoners van de ganse streek waren diep geschokt jn hun godsdienstige over tuiging. Het beletten van de godsdienst, de ondraaglijke belastingen, de hatelijke niet het minst het verdrijven van de monniken deed de opstand uitbreken. Overal in het Vlaamse land waren reeds kernen van op stand. Op de afgesproken dag, 2 januari 1797, luidden de stormklokken. Ruim 200 man verzamelden op de bin nenkoer van het kasteel. Onder leiding van Baron Jan Jozef de Meer trokken onze voorouders door de Falluintjes naar de Bospoort van de Abdij Affligem. Te 9 uur bereikten zij de Abdij. Na een kort gevecht zetten de Fransen het op een lopen. Spijtig genoeg had men beslist de opstand een jaar uit te stellen. Dit bericht had echter Moorse niet be reikt. Slechts 24 uur later moesten Baron de Meer en zijn gezel len het hoofd bieden aan de goed georganiseerde Fran se troepen die kwamen aan gerukt uit Brussel en Gent. De Franse kanonnen, opge steld op de hoogten va Boekhout, schoten de abdij tot puin. Baron de Meer en zijn gezel len moesten op de vlucht slaan, twee doden e drie gevangenen achterlatend. Op 14 januari verschenen de drie gevangen voor de krijgsraad te BrusselJan De Nil,' kamerknecht van de baron, landbouwer Donatus Colliereneen gewezen Oos tenrijks soldaat jan van Saksen. Dezelfde dag te 5 uur in de namiddag werden zij op de huidige Koninklijke Plaats voor de kop gescho ten. De bijstand van een priester werd hen gewei gerd. Baron Jan Jozef de Meer die was ondergedoken te Waal- hem, in de omgeving van Mechelen, werd verraden en De onthulling van de gedenkplaat (jm) op 15 januari aangehouden. Onwettig ter dood veroor deeld door de Franse bezet ters, werd hij op 20 januari 1797 gefusilleerd op dezelf de plaats als zijn strijdmak kers. Hij werd bijgestaan door zijn vriend en Moorse- laar, de Jezuiét Pater Smet Met hem verdween de enige edelman, uit het ganse land, die de moed had zijnvolk te leiden en samen met hen te strijden «Voor Outer en Heerd» (voor altaar en haard) Herdenking Na deze korte historische schets mogen wij de her denking, georganiseerd door de Heemkundige kring «Morcella», als een noddza- kelijk en. prachtig initiatief bestempelen. Dat het grootste deel van de Moorselse bevolking de me ning van de organisatoren deelde, bewees de grote publieke opkomst. Bijna al le verenigingen waren, met hun vlaggen, vertegenwoor digd. De plaatselijke fanfare en harmonie zorgden voor de musikaleomlijsting. Gedurende de plechtige eu charistieviering schetste Dom Joris het historische gebeuren. Na de H. Mis hield de huer Permentier, voorzitter van de Heemkundige Kring, een toespraak fot de aanwezi gen. De heer Permentier plaatste het optreden va Baron Jan de Meer en zijn strijdmakkers in het kader van onze nationale en Euro pese geschiedenis. Om hen blijvend te geden ken en hun dierbare nage dachtenis voor onze kindeen en hun nakomelingen te bewaren, heeft de Heem kundige Kring een gedenk plaat laten aanbrengen aan één der pilaren aan de uit gang van de Sint-Martinus- kerk. De heer Permentier verzocht de Weledele heer Antoine Ball, afstammeling van de grote leider, in naam van de ganse bevolking, het ge denkteken te willen onthul len. Tijdens de onthulling liet de Koninklijke Harmonie St.- Cecilia «De Vlaamse Leeuw» Enkele tijd geleden hield het Moorselse korps der Civiele Bescherming haar jaarlijks ledenfeest. Naar aanleiding hiervan dachten wij een artikeltje te brengen, maar na een onderhoud met instrukteur Herman Van Gyseghem hadden wij een heel andere visie over deze organisatie. Wij, en de meeste lezers met ons, kennen het bestaan van een afdeling Civiele Bescherming links en rechts en iedereen weet ook dat te Liedekerke een ploeg mensen full-time in dienst zijn als leden van de Civiele Bescherming. Doch wanneer wij de uiteenzetting van de heer Van Gyseghem hoorden, hebben wij het raadzaam geacht de lezer nader in te lichten over het waarom en de organisatie van de korpsen die luisteren naar de naam Civiele Bescherming. Het doel van de Civiele Be scherming is tweeledig- In de eerste plaats hulp verlenen en beschermen van de bevolking, qn daarnaast ook het patrimo nium van het land vrijwaren in oorlogstijd en tegen de gevol gen van rampspoedige gebeur tenissen in vredestijd. De wet plaatst de Civiele Bescherming onder recht streeks gezag van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken. Dit zorgt voor de oprichting, organisatie en de leiding van alle diensten die hulp dienen te verlenen bij rampspoedige ge beurtenissen. Een poging tot hulpverlening aan de bevolking bij luchtaanvallen werd in 1939 gedaan door een koninklijk besluit. De tweede wereldoorlog heeft, vooral in Duitsland en Engeland, het enorm nut aan getoond van een degelijke en goed uitgeruste civiele bescher ming. Naar dit voorbeeld werd in België in 1951 het korps Burgerlijke Veiligheid opge richt. De steeds toenemende inter venties bij allerlei rampen, vooral overstromingen en branden, hebben de betekenis van de CB in vredestijd in zulke mate doen toenemen dat men door de wet van 1963 meer nadruk ging leggen op deze tussenkomsten. WAAR? Het korps is georganiseerd op lands-, provinciaal- en geweste lijk vlak. In landsverband on derscheiden wij: Het Nationaal Centrum dat deel uitmaakt van het Ministerie van Binnenland se zaken en waaronder ook de Brandweerdiensten vallen. De Mobiele Kolonnes, een natio nale reserve van hulpverle ningskrachten. zijn over het land verspreid- te Liedekerke, Brasschaat, Ghlin en Kemseke De Nationale school, gevestigd te Florival, heeft tot doel instrukteurs te vormen die in de gemeente, aangeduid door tde Minister van Binnenlandse Aan materiaal ontbreekt het zeker niet bij het C.B.-korps te Moor sel. Om) De garage van interventiecentrum 431 Moorsel waarin de hulp wagen en het materiaal geborgen worden. De ruimte voor de garage zal later vrijgemaakt worden om dienst te doen als oefen terrein (jm) Zaken, hun kennis dienen door te spelen aan de plaatselijke krachten. In provinciaal verband hebben wij het provinciaal bureau en- de interventiekrachten. Voor Oost-Vlaanderen is de heer Postelmans de provinciale chef, gelast met de koördinatie van de interventies bij rampspoe dige gebeurtenissen. Onze pro vincie is onderverdeeld in vijf gewesten Gent, Sint-Niklaas, Aalst, Oudenaarde en Eeklo. Aalst omvat drie interventie centra voor wat betreft de redding: Moorsel, Dendermon- de en Ninove. Te Erembo- degem en Denderleeuw heeft men nog een opleidingsklas, ingeschakeld bij de Mobiele Kolonne Liedekerke. Te Moer- zeke beschikt men eveneens over een opleidingsklas, toege voegd bij interventiecentrum Hamme. Te Aalst bevindt zich een vaste post in de kelders van de vroegere Pupillenkazerne. Deze heeft als opdracht het meten van de radioaktiviteit in oorlogstijd. HOE? Als voorbeeld zullen wij nu de stuktuur van het eerste inter ventiecentrum Moorsel, van het gewest Aalst, even uitpluizen. Dit korps werd opgericht in 1960. In 1965 werd de heer Herman Van Gysegheni aange steld als instrukteur van dit korps. Na al de opleidings- kursussen in de school van de C.B. te Florival, de sessies bij de Nationale Vereniging voor beveiliging tegen brand, de kursussen van het Rode Kruis, volgt hij voor het ogenblik in het post-universitair centrum te Hasselt de studies van Master in de Wetenschappen van het Werkmilieu (Arbeidsveiligheid) Hij hoopt in 1975 zijn eindwerk te kunnen naar voor brengen. De heer Van Gyseghem is tevens instrukteur te Dender- monde en Moerzeke en verant woordelijke voor het gewest Aalst. Door zijn toedoen werd de plaatselijke afdeling omge vormd tot een renderend ge heel. Door een systematische en doelmatige aanwerving van ernstige personen is men tot een degelijke ploegvorming ge komen. Het plaatselijk korps bestaat uit een reddingsploeg en sinds 1973 werd er een Mobiele detektieploeg aan toe gevoegd. REDDINGSPLOEG De reddingsploeg is uitgegroeid tot 42 agenten (er zijn nog 8 plaatsen vacant), onderverdeeld in twee sekties onder leiding van sektiechefs Leon Meessens en René Van der Straetcn. Beide sekties bestaan uit twee ploegen. Ploegchefs Louis Wille en Philemon Merckx in sektie I en Alfons Van der Borght en Remi Matthys in sektie II hebben elk 12 manschappen onder hun bewind. Deze afdeling krijgt 20 lesuren per jaar. Viermaal twee uren theoretische les en viermaal Aalsters «GULDEN BOEK» terug van weg geweest. Het Aalsterse schepenkollege zat nog niet weinig in de piep zak. Het zo honorabel «gulden boek» van de stad Aalst was zoek. Waar het behoorde te zijn, daar was het niet. De beste zorgen van het Schepenkollege voor het boek vol grootse herinneringen sedert 1922 konden niet verhinderen dat bij he jongste bezoek van Eerste Minister L. Tindemans eind februari dit jaar, tijdens de verkiezingskampagne het boek er niet meer was en Tindemans' handtekening aan het boek voorbijging. Tot deze week stadssekretaris Willems het boek opdiepte en daarmee de kaliografische namen en handteke ningen van zovele prominenten sedert de handtekening van Leopold III, in 1922, indertijd Prins van Brabant, naar Aalst gekomen bij gelegenheid van de onthulling van het Pumillen- moment op de Graanmarkt de Fronters met een fluitkoncert aan het adres van zijn Majesteit droegen er zorg voor dat het nog jaren zou duren vooraleer een koning Aalst aandeed redde. Het Gulden Boek biedt een uitzonderlijke kollektie van nemen: Minister Spaak, Van Glabbeke, Leburton, Van Oudenhove, Eyskens, Van Mechelen, Louis Major in gezelschap van Eddy Merckx Luc D'hoore, Willy Claes, Custers... naast ambas sadeurs, redereijkerskamers, oprichting van monumenten,' verjaring van koren, elektrifikatie van de spoorlijn... Nu het boek weer terecht is kan het Schepenkollege verder een van zijn verplichtingen vervullen en beslissen welke eer biedwaardige burger of vereniging te boek gesteld wordt met de prachtige versieringen van Monique Kieckens om daaron der zijn handtekening te plaatsen. Zo mogen wij redelijker wijze aannemen dat Staatssekretaris Louis D'Haeseleer de eerstvolgende gegadigde zal zijn. weerklinken, waarne de Ko ninklijke Fanfare «De Jonge Garde» dit plechtig gebeu ren bekroonde met «Het Belgisch VOIkslied». Na 'deze plechtigheid wer den de afgevaardigden van de verschillende verenigin gen, de geestelijkheid en het gemeentebestuur ten gemeentehuize ontvangen. Burgemeester Uyttersprot wenste de leden van de Heemkundige Kring profici at met hun prachtig initia tief, waarna de heer Permen tier iedereen nogmaals be dankte voor de aktieve me dewerking. Wij hopen dat de gedenk plaat niet enkel zal dienst doen aa de inrichters van toeristische zoektochten, maar dat iedereen hieraan de betekenis zal hechten die de leden va de Heemkundige Kring eraan geven. Wij wensen de mensen va «Morcella» proficiat met hun initiatief en hopen dat zij in de toekomst mogen door gaan met dergelijke organi satie. F.VB. De Leuvense Hoogstudentenklub «Ros Beiaard» die de stu denten van Dendermonde, Zele en Opwijk en omgeving in een studentenklub verenigt koos het nieuw bestuur voor het vol gende akademiejaar. Ziehier haar samenstelling met tussen haakjes de studenten naam: Praeses: Goossens Luc (Rammeleir), Vice-praeses: Tirez Hans (Troel), Scriptor: Mariën Wilfried (Stoef), Sekreataris: Van Praet Luc (Pikkels) en Schachtenpere: Pauwels Mare (Poit). Deze dynamische klub die het afgelopen jaar onder leiding van Kilo een bloeiende werking kende en vele nieuwe schach ten mocht verwelkomen, wensen we een nieuw vruchtbaar werkjaar. DAELEMANS DIRK In één onzer vorige edities hebben we de beeldhoüwér en, leraar aan de Akademie Mare De Bruyn belicht. Deze kunste naar die benevens prachtige beelden ook akwarellen schept, stelt deze tentoon te Oombergen in de herberg «In den Vos». Geen traditionele vorm van tentoonstellen dus, maar met het voordeel dat niet alleen de kunstliefhebber met de schoonheid en de eenvoud van De Bruyn's akwarellen uit de Zwalmstreek kennis maakt. Voor wie een aangenaam uitstapje wenst te maken, we beve len Oombergen en de akwarellen van Mare De Bruyn aan. drie uren praktijk. De praktijk is vanzelfsprekend de konkrete uitvoering van de aangeleerde theorie. Er wordt gewerkt met kettingzaag, snijbrander, motor pomp, air-magic toestel, licht- aggregaat, hydraulische dom me krachten en allerlei red dingsmateriaal. Indien u soms een boom of een autowrak hebt, waarmee u geen blijf weet, dan hoeft u maar beroep te doen op de civiele bescher ming. Zij zullen het ten zeerste op prijs stellen bij u te kunnen oefenen en u tegelijkertijd een dienst te kunnen bewijzen. Hoeft uw kelder te worden leeggetrokken? Met de civiele bescherming geen problemen! MOBIELE DETEKTIE De detektieploeg bestaat voor het ogenblik uit tien man. Ook hier dienen nog een 8-tal agenten aangeworven te wor den. Voor deze ploeg werd Mare De Block als ploegchef aangeduid. Het gaat hier mees tal om theoretische kennis, het omvat vooral NBC-bescher- ming. Dit betekent Nukleaire, Biologische en Chemische be scherming. Het gaat om het meten van de radioaktiviteit. waarvoor zij over speciale ap paratuur beschikken (Geiger- Müller tubes), het opsporen van ziektekiemen en het detek- teren van gassen en radio- aktieve bronnen. Zij dienen vertrouwd te zijn met kaartlezen, opmaken van verkenningsverslagen, vooruit zichtengrafieken. gevaarsitua ties. radioberichtgeving, enz.... Om al deze zaken aan te leren krijgt de Mobiele Detectieploeg jaarlijks twintig lesuren en daarnaast nog acht provinciale oefeningen waarbij een reële situatie wordt geschapen. MATERIAAL In 1968 werd met eigen midde len en met de medewerking van alle agenten een garage opge richt langs de spoorweg ter hoogte van de zagerij De Co- ninck. Deze garage werd ge bouwd met het oog op het herbergen van het materiaal. Naast de garage bevindt zich een oelëntoren van 7,5 m hoog. Hiermee worden de verschil- lende reddingsmethodes inge oefend om slachtoffers te eva- kueren. In de garage is een 3 ton vrachtwagen (huifwagen) geher bergd. een motorpomp (800/ minuut), draagberries, 100 dekens, 20 ladders, 5000 zand- zakjes (te gebruiken bij over stromingen), een lichtaggregaat (1000 watt), 5 schijnwerpers, schoppen, houwelen, allerlei hamers, touwen, kettingen, ver- bandmateriaal, enz. Kortom al wat komt kijken bij reddings operaties. Voor het geven van de lessen kan de lesgever steeds beschik ken over het gepaste didaktisch materiaal films, dia's, een vol ledig uitgeruste reddingswagen van de provincie, enz.... VRIENDENKRING In de werking van de Civiele Bescherming vervult de Vrien denkring, ondervoorzitter Louis Beeckman, sekretaris René Van der STraeten, schatbe waarder Honoré Goossens, Lo kaalhouder Marcel Aelbrecht en leden Wille Louis, Van der Borght Alfons. Merckx Phile mon. Matthys Remi, Goeman Jozef en Clement, Schelfthout Henri, Van den Berghe Cyriel, Philips Marcel. De Coster Jan, Van Geit Albert en De Petter Louis. Als inkomsten beschikt de Civiele Bescherming uit sluitend over de gemeentelijke subsidies en de opbrengst van de jaarlijkse tombola. Wij vragen ons af hoe zij het hebben klaargespeeld om op zo een korte termijn dit alles te verwezenlijken. Er moeten ze ker ook persoonlijk bijdragen aan te pas gekomen zijn die zeer doelmatig werden aange wend. JAARLIJKS FEEST Enkele weken geleden tijdens het jaarlijks feest van het korps werden door burgemeester Uyt- tersport 28 eerste-hulpkoffers. ter waarde van 800 fr. over handigd aan de laatst aange worven agenten. De ouderen hadden dergelijke koffer reeds ontvangen in 1969. deze 24 agenten kregen nu een aai vullingspakket. Dat het Moorselse korps ee belangrijke plaats inneemt c provinciaal vlak bewijst de aar wezigheid van de provincia direkteur van de civiele b< scherming van Oost-Vlaandi ren, de heer Postelmans. Oo majoor Creeten, bevelhebb* van de eerste Mobile Colonr Liedekerke, was op deze plecl tigheid aanwezig. Dat de voo naamheid van het Moorsels korps in grote mate te danke is aan instrukteur Herman Va Gyseghem hoeft geen betoog. OPROEPEN Jaarlijks wordt onverwachts ei mobilisatie gehouden. De laai ste twee jaren was dit Drongen en Ninove. Telken heeft het Moorselse korps b« wezen dat zij hetgeen wer aangeleerd weten om te zette in een geest van solidariteit e zinvolle hulpverlening aan hui medemensen. Gelukkig hebben zij tot nogto nergens moeten ingrijpen, verkeerden zij tweemaal alarmtoestand bij de overstro mingen te Temse en omgeving Deze alarmtoestand houdt ii dat het korps verwittigd word zich klaar te houden om ziel eventueel zo vlug mogelijk t kunnen verplaatsen om op t treden op de plaats des onheils TOETREDING Ernstige lieden die eventuee interesse zouden hebben on toe te treden tot de civiel bescherming, kunnen kontak opnemen met de heer Hermar Van Gyseghem, Molenstraat 1( te Moorsel. Dit geldt ook voo mensen van de omliggend: gemeenten Baardegem, Mei dert, Wieze en Herdersem. De toetredingsvoorwaarde is 21 jaar oud zijn, ofwel vrij vai legerdienst. Er worden vergoe dingen uitgekeerd door he Ministerie van Binnenlands* Zaken, ook voor de oefeningen Elk lid is gedurende de diens! verzekerd tegen mogelijke om gevallen. Fred Van Bieser

De Voorpost | 1974 | | pagina 6