TEATER RHETORIKAZELE SPEELDE CARLOTTA 'T ROS VERRAST DOOR TWEEDE OVERWINNING ZELE Aan HUGUETTE DE BACKER De Voorpost - 10/5/74 - 7 Mensen die de wenkbrauwen verbauwereerd omhoog trokken toen ze het rekordaantal punten van schaakklub 't Ros in de tweede kwisronde zagen, konden hun wenkbrauwen in de derde ronde van het Dendermondse kwistornooi nog enkele uren omhoog laten, om even verbauwereerd vast te stellen dat 't Ros ook deze ronde won. Niet alleen mocht 't Ros voor een tweede overwinning in drie kwisronden tekenen, maar behaalde de schaakklub in de derde ronde zes punten meer dan ATB De Natuurvrienden de ploeg met wie 't Ros na de tweede ronde in de algemene rangschikking leidde. Gevolg is uiteraard dat 't Ros nu de algemene rangschikking aanvoert. Een paar honderd mensen hadden deelgenomen aan de vorige zaalkwis. Zevenendertig van hen herkenden Sportweekend, Beertje Colargol, The Patridge Family, Canon en Het Grote Koraalrif als korrekte antwoorden op de hoofdvraag, terwijl drie deelnemers wisten te vertellen welke de gemiddelde schoen maat van de juryleden was. Hun namen: Godelieve Heyvaert, Luc Wauters en Marie-Jeanne Wezemael. De tengere, onschul dige kinderhand van Erik van Hese toverde Godelieve Heyvaert als winnares uit de wisselbeker. Van het Handelscentrum Sint- Gillis mocht zij een prachtige verrekijker en bijhorende tas ontvangen. De andere twee winnaars mochten een interessant boek ontvangen, om hun kwiswijsheid nog aan te vullen. De zaalkwis van de derde ronde bestond in het erkennen van bekende personen aan de hand van hun ruige stemmen, terwijl het schatten van de totale leeftijd van de jury tot op één kilo na de schiftingsvraag vormt. Vanavond (lees dit weekblad 's vrijdags) zal Gust De Ridder meedelen dat vijf kandidaten zowel de hoofd- als schiftingsvraag foutloos beantwoordden. Opnieuw zal een onschuldige kinderhand handig moeten manoevreren, om te bepalen wie een armbanduurwerk van J. Dfe Ridder-Robbrecht rond zijn tedere pols zal mogen binden. OPMARS VAN VOXLAND Na de prijsuitdeling voor de zaalkwis, opende juryvoorzitter Gust De Ridder de eerste reeks tussen Elckerlyc, Cantecleer, Jongsocialisten, Volksunie, Ritompklub, Opba, Voxland en CVP-jongeren. Elckerlyc nam een zwierige start door na tien vragen reeds negentien punten te boeken. Elckerlyc werd op de voet gevolgd door Opba uit Wetteren en dus dacht het gezondste deel van het publiek en de teams dat de overwinning naar één van beide ploegen zou gaan. Niks van, de mannen van de Landwacht schreeuwden «Voorwaarrrts, mars! Links, rechts. Links, rechts» en rukten ijselijk marcherend op naar de eerste plaats. Vierentwintig punten, meneer. De jongsocialisten die niet veel van mannen die fiks marcheren, moeten hebben, kwamen dan op de vierde plaats met éénentwintig punten. Dan kwam Cantecleer met een vijfde plaats en 19 punten afgezakt en Ritompklub deed het met een plaatsje en een puntje minder. Voor de Volksunie werd het een kwaaie dag: een zevende plaats en zestien punten, na nochtans knappe prestaties in de vorige ronden. Hun enige troost was dat de CVP-jongeren er ook al met teneergeslagen blik en een blozende kop met wangen vol schaamrood bijzaten. De jeugdige kristen-demokraten haalden twaalf punten. In de tweede reeks werden gelukkiglijk meer punten gescoord dan in de eerste 175 tegen 155 punten. Toen waren er ook teams als Zenith, Jeugd zonder Dak, Familie Michiels, Vlaamse Klub, Lovebird, KWB Buggenhout, Eureka en Wijze Wuitens. Vlaamse Klub zat eerst gezellig te glimlachen om de klop van de VU in de vorige reeks en miste tijdens de eerste tien vragen slechts één luttel vraagje. Die glimlach werd dus steeds maar voller, maar werd in de laatste vragen heel zuinig, toen de ene misser de andere verdrong: vierentwintig punten en de derde plaats. En omdat het lentefeesten waren, en de vogeltjes schuifelden en Jeugd zonder Dak op weinig dagen veel geld ging verdienen en omdat Jeugd zonder Dak intelligent speelde, wonnen de dakloze Kerels deze reeks met 26 punten. Zenith had 's anderendaags enkel een DJ-wedstrijd voor de boeg en werd dus tweede met 26 punten. Na Vlaamse Klub volgden de Lovebirds met 23 punten. De Wijze Wuitens werden vijfde met 22 punten, KWB Buggenhout had één klein puntje minder, 19 punten voor de Michielsen en de hekkensluiters in deze reeks werden de mensen van het Eurekateam met vijftien punten. DE ABONNEES Schaakklub 't Ros en ATB De Natuurvrienden in de derde reeks samen met Juvenes Zele, de Jonge Natuurvrienden, 't Toreken uit Lebbeke, Loodam Antwerpen, VOK Moorsel, Averechts en KSA Jong-Vlaanderen. Locodam Antwerpen nam een revelerende start, die hen normalerwijze op leidersplaats moest brengen. Na tien vragen stonden ze met éénentwintig punten stevig in de eerste positie. In de laatste vijf vragen scoorden ze echter maar drie punten en dat was natuurlijk dodelijk. Ze moesten de leidersplaats afstaan aan schaakklub 't Ros, die met zevenentwintig punten opnieuw de reeks en de bak bier won. Locodam met vierentwintig punten op de tweede plaats, werd door ATB De Natuurvrienden op de derde plaats gevolgd. ATB haalde éénentwintig punten, KSA twintig punten, jeugdklub 't Toreken achttien punten, de Jonge Natuurvrienden en VOK Moorsel haalden beiden zestien punten en deelden de zesde plaats. De achtste plaats kreeg thuisploeg Averechts toegewezen met veertien punten en deze ploeg liet hiermee nu eens de laatste plaats aan een ander team nl. jeugdklub Juvenes met twaalf punten. AVONDSTAND 1. 't Ros 27 p. 2. Jeugd zonder Dak 26 p. 3. Zenith 25 p. 4. Voxland, Vlaamse Klub, Locodam 24 p. 7. Elckerlyc, Lovebird 23 p. 9. Opba, Wijze Wuitens 22 p. 11. Jongsocialisten, KWB-Buggenhout, ATB De Natuurvrienden 21 p. 14. KSA Jong-Vlaanderen 20 p. 15. Cantecleer, familie Michiels 19 p. 17. Ritompklub en 't Toreken 18 p. 19. Jonge Natuurvrienden, Volksunie en VOK 16 p. 22. Eureka 15 p. 23. Averechts 14 p. 24. CVP-jongeren en Juvenes. NA DRIE RONDEN 1. Schaakklub 't Ros 79 p. 2. ATB De Natuurvrienden 73 p. 3. Jeugdklub Zenith en Voxland 67 p. 5. Opba Opwijk 66 p. 6. Vlaamse KLub en Wijze Wuitens Hamme 65 p. 8. Locodam Antwerpen 63 p. 9. 't Toreken Lebbeke, Ritompklub en Jongsocialisten 61 p. 12. Volksunie, Lovebird Wetteren en Elckerlyc 59 p. 15. Jeugd zonder Dak 57 p. 16. VOK Moorsel en KSA Jong-Vlaanderen 56 p. 18. Jonge Natuurvrienden en KWB Buggenhout 55 p. 20. Familie Michiels 50 p. 21. Cantecleer 49 p. 22. Juvenes Zele 47 p. 23. Eureka 45 p. 24. CVP-jongeren 44 p. 25. Averechts 38 p. Gaan de twee eerstgerangschikten nu het geval onder hun beitjes uitvechten of gaat de hele reeks teams tussen 67 en 61 punten nog een poging ondernemen om het fameuze 't Ros-rekord te breken? Dit zal men kunnen zien, voelen en horen in de voorlaatste kwisronde op vrijdag 10 mei e.k. om 20 uur in het koninklijk atheneum aan de Zuidlaan. Dit week-end wordt een kwismaraton, want op zaterdag 11 mei gaat het eerste kwisbal door in het Gildenhuis aan de Otterstraat. Inkomstkaarten kosten vijftig frank. The Bluelines spelen ten dans vanaf 20.30 uur. Wie er is, zal er zijn. Paul Van den Eede. Voor het eerste sinds jaren programmeerde Teater Rhe- torika weer een thriller n|. Carlotta van Miguel Mihura voor de selektie van het Provinciaal Tornooi, het werd meteen een voltreffer. Carlotta is inderdaad een boeiend kijkstuk geworden, niet het minst door de zeer verzorgde en impressionan- te regie van Paul Haeme- linck. Een eenvoudig gegeven Douglas Hilton, detective bij Scotland Yard wordt uit genodigd bij Charlie Bar rington en vindt diens vrouw vermoord. Gedurende twee uren worden de zes mogelij ke daders gekonfronteerd en ten slotte komt een zo boeiende als verrassende ontknoping. ponder afbreuk te doen aan de verdiensten van de ande re akteurs willen we toch een speciale vermelding ma ken voor Martine Baert, Eric Depoortere en Etienne De Brandt, die als hoofdvertol kers het stuk werkelijk ge stalte gaven. Ook Marie- Christine De Brandt, Claire Van Acker, René Van de Velde, Claire Vertongen en Eddy Oosterlinck wisten elk voor zich hun rol van moge lijke verdachte zeer geloof waardig uit te beelden. Leo De Schepper, die voor het eerst op de planken stond, Delia De Bondt, ma- rie-Jeanne Janssens en Oc taaf Van Acker waren uiterst verdienstelijk in de vertol king van de nevenrollen. De klank- en lichtregie was zeer verzorgd, het veelvul dig gebruik van flash-backs maakten het stuk weliswaar aantrekkelijker maar zeker niet gemakkelijker voor ak teurs en technici en daarom mag de h. De Wilde fier zijn op zijn technische ploeg. Het werd een fel gesmaakte vertoning en we kunnen alleen maarwensen, dat een nog ruimer publiek de in spanningen van deze ge waardeerde toneelgroep zal bijwonenZe zijn het waard Dit zijn de spelers van Rhetorika die Carlotta opvoerden.(gb) Een tandartsvrouw uit Grembergen kon haar talent niet verbergen Zij dichtte te hard maar mag voor mijn part nog eeuwen Louis Verbeeck tergen Er zijn mensen die meer kunnen met hun taal dan anderen. Voor ons liggen vier dossiers met taalvaar digheden, honderden bladzijden vol spitsvondighe den, puntige gedichtjes, limericks, grafschriften, kindergezegden, liedjesteksten, parodieën en weet- ik-veel-meer van Huguette De Backer. Zij is een van die begenadigden die met hun taal omspringen als een priester met zijn kwispelkwistig rondstrooiend van wat zij te veel hebben. Huguette is voor de man die zich resoluut van de tv heeft afgekeerd om opnieuw het gezellige van een radio-avondprogramma te ontdekken zeker geen onbekende. Zij stuurde honderden teksten in voor Louis Verbeecks programma «Kaskroet» dat op maandagavond liep, zodat wij ons uiteindelijk gin gen afvragen wat Louis zonder haar zou beginnen. «In mijn kelder staan meer dan honderd van de 'kruikjes',» lacht Huguette, «alle maal gekregen van Verbeècks program ma. Ik kon gewoon geen tekst inzenden of er volgde prompt een kruikje. Uiteindelijk werd het zo erg dat de andere deelnemers al over mij begonnen te schrijven». Je ziet het haar zo aan dat zij graag lacht. «Wat valt er nu toch over mij te schrij ven zucht zij. «Veel,» zegt echtgenoot Willy Depouillon, die blijkbaar beter van de tongriem is gesneden dan zijn vrouw. «Zij zal het wel weer allemaal doodgewoon vinden wat zij doet.» En inderdaad, Hu guette zit beduusd in een grote zetel, een beetje verloren om de drukte die rond haar wordt gemaakt. «Het gaat allemaal zo ge makkelijk,» zegt zij, «maar zo'n artikel schrijven dat moet moeilijk zijn». Bijna werd de interviewer geïnterviewd. AAN DE DEUR «Hoe het begon Had ik wat beter geluis terd naar de «uffra» in 't school dan had ik waarschijnlijk nooit één versje geschre ven. Maar in plaats van op te letten schreef ik lekker grafschriftjes over de leraren en toen die briefjes dan doorgegeven werden en de onvermijdelijke hilariteit veroorzaak ten, vloog ik aan de deur. Uren heb ik er gestaan, en daar kon ik nog veel meer van die spitse dingen bedenken. Eigenlijk ben ik er nooit mee gestopt en toen Louis Ver beeck op maandagavond Vlaanderen en vooral Limburg begon te teisteren met «Kaskroet» wou ik daar wel eens aan meedoen om te zien wat er van mijn ge- schrijvel gedacht werd. Het verdere ver loop ken je al.» DE KOERIER «Door mijn vele inzendingen voor «Kas kroet», verzocht Louis Verbeeck mij om ook teksten te leveren voor het weekblad «Koerier», waarvan hij hoofdredakteur is. In dit blad worden gedichtjes, limericks en andere korte dingen leuk geïllustreerd door een fijne tekenaar». LIEDJESTEKSTEN «Na een tijdje word je die korte dingen wel wat beu en dan kijk je uit naar iets anders. Naast parodieën op bestaande schlagers, heb ik ook teksten gemaakt voor zangers en zangeressen. De gewone liedjes, dat gaat vrij vlot, maar kabaretteksten schrij ven dat is wat anders De lui van het kaba- ret zijn zeer veeleisend». Als voorbeeld nemen we een strofe uit een lied dat handelt over een kwezel die de vrolijke toer opgaat De slager roddelde zich hees, over de zwakheid van haar vlees, de groenteboer sprak op de straat over de wortels van haar kwaad; de bakker zei, wat uit zijn lood, iets over brood, of over bloot, en die bloemist liep hard te fluiten, die zag de bloemekes al buiten. Een parodie is voor de lezer wel vrolijker omdat hij dan kan vergelijken met de be staande tekst. Ter illustratie een refrein uit een parodie op Tura's «Er is een plaats in mijn armen» Z'had een mikroob in haar darmen, z'had die al wel van in mei, en die mikroob in haar darmen kwam van gespoten porei Z'had een mikroob in haar darmen, 't kind zag zo bleek als de dood, mikroben zijn klein I Maar ocharme, de last die ze geven is groot KLEINIGHEDEN Met veel binnenpretjes en een lichte glim lach hebben wij de honderden bladzijden doorworsteld die Huguette heeft samen- geschreven. Omdat wij onze lezers niet te afgunstig mogen maken voelen wij ons verplicht hier en daar nog wat op te die pen BEPALINGEN Call-girl een meisje met kokke-motieven Paola in bed ingelegd prinsesje Zware jongen uit Antwerpen Filoe d'Anvers. GRAFSCHRIFTEN Hier ligt Nasser, hij was er. 't Is zoals ge leest, hij is er geweest. Hier heeft men Willem Kloos gesmeten, de dood kwam onverwacht. Die stoefer kon het toch wel weten, in 't diepst van zijn gedacht. Hier rust Bardot Brigit zelfs in haar graf zit snit. Men hield er bij de delving rekening met haar welving. PARODIEËN OP SCHLAGERTITELS Eerst Pien, maar daarna geloven Koren, Sien en Vrijen Verloren taart, verloren room Mijn wintervoetje Twee honden, drie katten en honderd vlooien Ich trau mit ein Schlonss. HERBERGSPREUKEN Voor elck wat pils Daar alleen kan leute wonen, daar alleen wordt er geleefd, waar men stil en ongedwongen zich maar aan de drank begeeft. Ook in het Lebbeeks, de taal van haar geboortedorp, liet Huguette De Backer zich niet onbetuigd. De borst van alle Leb- bekenaren moet van fierheid bijna gebar sten zijn, toen zij deze «verklaringen» op de radio konden horen «Wacht een minuutje» is bij ons «wacht rèzzekes», En snullen dat zijn troetensofwel «tèzzekens» «Straks» is sebietof «bots» of «flees» Een dikke «kus» dat is een even dikke «bees» Een «vork» dat is hetzelfde als een frin- ket» En «Liefste Meter» wordt met nieuwjaar «Liefste Mèt» «Aardappelen pletten» dat is patatten dèsteren» En als er vonken springen is het vuur aan 't «kèsteren» Een «tuin» dat is een «lochtink» of een «achterooit» En boezemheet «balkong» ofwel «ver- rooit» De kinderen schommelen niet maar zitten op een «bauis» (bijs) Een «ijskreem» is een «pakske kaad» of een «potaaisj» (pot ijs) Een «snob» is een «fafoel», een «veel vraat» is een «schoefeleir» En eene met zijn handen zó (verkeerd) is een «kazjoefeleir» Pantoffel is ne sletsen herretitsbete kent salamander Een «Engels èsken» (huisken) is W.C. met sas, amai schoejn vloms es 'teen en 'tan der rammelen Postiches voor imponeergrage man nenborsten. Korte sprookjes RoodkapjeEn Roodkapje zeiDat oma zelf koeken bakt. Ik ga naar de wolfkes. SneeuwwitjeZei de boze stiefmoeder «Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de mooiste van het land Zei de spie gel «Miss België». Kindergezegden Oma heeft een perkament in haar haar. Gebruik kikvors in een zinAls kik groot ben, word kikvorst. Mijn oma zegt tegen iedereenjenevert u maar niet Om te besluiten een prachtstukje DE PANTOFFELHELD Marieke, laat mij er vanonder toe, blijf niet op je voetstuk staan al spreekt de buurt over een wonder, laat mij eens op m'n lappen gaan Je zult er nikske bij verliezen, Marieke, hef je sloef eens op, laat mij een half uur gaan wiezen, een half uurke en ik stop Dan kuis ik morgen de garage, ik boen de vloer, ik klop de mat, en pak jij zwierig je bagage, en ga eens bij je zuster, schat. Ofweet je, koop dat frisse kleedje met die geslaagde dekoltee En mijn nieuw pak, wel dat vergeet je dit kan gerust nóg tien jaar mee Marie Marie of hoorde nie Strijk aan mijn dag een vleugje verf, Ik krijg genoeg op mijne folie Laat mij gaan wiezen, of ik sterf. Huguette heeft twee kinderen. Waar haalt zij de tijd De limericks kunnen echt niet op Zij ging bij een dokter in Peer, en zeiAls ik hier duw doet het zeer» «Madam» zei de dok en keek op zijn klok Tweehonderd frank, en duw daar niet meer». Uitvindingen voor een nabije toe komst Deodorant, onzichtbaar te gebruiken als ze met uw voeten spelen Geluidsdemper voor als ze ermee Merci Marie, je bent een toffe He wel, ik heb wat geld gereed. Daarvan koop ik je nieuwe sloffen Want op dit paar komt blijkbaar sleet. Zo zouden wij nog uren kunnen doorgaan. Maar wij houden ermee op. Huguettes echtgenoot zou ons auteursrechten kun nen doen betalen Nu beseffen wij maar al te goed dat er sceptici zijn die konden menen dat het toch allemaal maar gemakkelijk is. Probeer het MARC DE BACKER

De Voorpost | 1974 | | pagina 7