SAUNA GEZONDHEIDSKUUR OF MODEGRIL H ■pep 8 - 10/5/74 - De Voorpost Sauna is een woord niet helemaal ontdaan van een vleug romantiek en een tikkeltje avonturisme. De enen vinden geen woorden genoeg om de geneugten er van te beschrij ven, bij anderen lokt het een schouderopha lend «bah» uit, en derden lachen wat geheim zinnig met in hun achterhoofd gedachten aan orgieën. Ondertussen gaat er toch geen week voorbij of tussen de stapels reklamepapier vinden we ook een kleurige folder bij voorkeur met half naakte vrouwen (waarom geen mannen?) als blikvanger, die in alle toonhoogten de lof van de sauna bezingt. Er wordt veel over gesproken. Men beweert zonder enige reden maar met vaste overtui ging dat het «gevaarlijk» is of dat het juist «buitengewoon veel goed» doet. Heel wat mensen onder ons willen het wel zelf graag proberen maar durven het niet zo goed aan. Eigenlijk weet men zo weinig over dit mysterieuze woord «sauna» dat in bevattelij ker termen ook «droog luchtbad» of «zweet bad» genoemd wordt. De bedoeling van deze reportage is in alle objektiviteit dit veelomvattend woord en be grip bloot te leggen, de voor- en nadelen er van toe te lichten. Daarvoor dokumenteerden wij ons aan de hand van uitreksels uit de zeer karige sauna-literatuur, gingen we ons licht opsteken bij drie saunahouders uit de streek en wonnen we het advies in van een dokter. Omdat wij eenieders mening eerbiedigen en personen om anonimiteit verzochten, ver melden we geen namen. der badjas of handdoek gaat men liefst voor een open ven ster heen en weer wandelen om voor men kou voelt of in een koud bad onder te dompelen of een koude zwakke douchewa terstraal over zich te laten bib beren en daarna zittend of lig gend te relakseren toegedekt met handdoek of badmantel, er voor zorg dragend dat vooral de voeten warm blijven. Deze afkoelingsperiode duurt zo weer acht a vipen minuten. Hetzelfde ritueel herhaalt zich drie keer. Tussen de eerste en de tweede kan een massage heilzaam zijn. Dit vervangt het slaan met berketwijgen. LICHAAM HARDEN Als men zich blootstelt aan zeer hoge temperaturen dan moet het lichaam zich hierte gen verdedigen om te beletten dat de eiwitten zouden stollen. Het doet dit door zoveel moge lijk vloeistof naar de opper vlakte te sturen die daar ver dampt wordt. De hoge tempe raturen kunnen aldus niet schaden want door die ver damping ontstaat een afkoe ling, die de invloed van de ge weldige hitte op het lichaam mildert. In een saunabad kan men soms tot 1 a 3 liter zweet ver liezen. Omdat voor dit belangrijk pro ces van inwendige zuivering zeer veel bloed nodig is, moet men indien mogelijk met een ledige maag en best met lege darm het saunabad nemen. De saunabaden bieden voor gezonde mensen de veelal nog RITUELE BAD VAN DE FIN De sauna is eeuwenlang een eksklusieve Finlandse aange legenheid geweest. Een Fin kan niet leven zonder sauna. Het saunabaden is er een ritus geworden, na afloop leent het zich tot gelukzalige mijmerin gen aan de boorden van één van die 60.000 meren die Fin land rijk is, aan die boorden treft men ontelbare saunahuis jes aan, maar ook veel partiku- liere huizen, flatgebouwen en buitenverblijven bezitten er één. Er zijn in totaal zo'n 500.000 sauna's voor een be volking van vijf miljoen men sen. De Fin stapt de hete kamer binnen om zich een tiental mi nuten fijn te relakseren en het alleen maar warm te hebben. De hete lucht is gekruid met de geur van houtvuur en berke- takken waarmee hij zich na af loop ranselt om de bloedsom loop te versnellen. Daarna neemt hij een duik in het koele water van een nog heldere rivier, om weer in de hitte van zowat 120° te verdwij nen. Vijf tot zes keer «bakken» vindt hij normaal. Na het laatste zwempartijtje is hij aan rust toe en ondergaat als het ware her boren het wonder van de na tuur en de reuk van de pijnbo men. Het blijkt dat in de winter na het hete luchtbad hij zich in de sneeuw rolt of zelfs (dat zijn wel de taaie!) een gat kapt in het ijs om het bad niet te hoeven mis sen. Dat het bij ons niet zo'n vaart loopt is een feit. Waar zouden wij nog een fris riviertje kunnen ontdekken zonder de bezoede ling van fabrieksafval? Waar in ons land is de lucht nog puur en zuiver om ons deze openlucht- kuur te gunnen? Toch is dit Finse hete luchtbad bij ons steeds meer in trek. Het deed zijn intrede na de wereld tentoonstelling 1958 Het aan tal installaties stijgt voortdu rend. In dit opzicht bezitten de Belgen een merkwaardige voorsprong op Groot-Brittanië, zijn ook vooruit op Nederland en Frankrijk, doch moeten het afleggen tegen de Duitsers. HOUTEN KAMER In de sauna schommelt de vochtigheidsgraad tussen 5° en 18°. Vergelijken we met de vochtigheidsgraad van een appartement met centrale ver warming, gemiddeld 45° tot 75°, dan konkluderen we dat een warmte van 30° in het ap partement ondraaglijk is, terwijl men in de sauna temperaturen van 80° tot 100° kan verdragen. De saunaruimte is volledig gemaakt van hout, bij voorkeur houtsoorten die een masimum aan vocht j^Sorberen. De wanden en de deuren zijn van rode den uit het Noorden of pijnboom van Oregon. De rustbedden, de banken en de rekken zijn meestal van es pehout, een zeer poreuze houtsoort die de eigenschap heeft niet te verhitten. Verwarmer met vulkanische stenen of keien. (JM) De verwarmingsbron kan be staan uit, in primitieve installa ties een houtvuur, in moderne inrichtingen een elektrische verwarmingsketel die een he vige hitte uitstraalt, er worden vulkanische stenen van Fin land of strandkeien in opgesta peld. Gloeiend bereiken ze een warmte van 300°. Aan het einde van de badduur giet men soms een half glas water met enkele druppels pij- nolie op de keien. Dat heeft een hogere vochtigheidsgraad, met als gevolg een sterkere transpiratie. ALS EEN CEREMONIE Een saunabad nemen is een niet zo eenvoudige zaak. Het is een opeenvolging van hande lingen waar ook heel wat water aan te pas komt. De doorsnee sauna bestaat uit drie ruimten: de kleedruimte waarin ook rustbedden staan, de wasruimte met douches of waterput en de sauna zelf. Een sauna wordt volledig naakt ge nomen. Vooreerst wordt ge heel het lichaam met water en zeep gewassen en afge droogd Koude voeten kunnen door een warm voetbad op een normale temperatuur gebracht worden De begintemperatuur van de huid is 15°. Dan stapt men de hete kamer binnen en gaat liggen of zitten op één van de banken die trapsgewijze langs de muren zijn gebouwd. Hoe hoger men ligt hoe warmer (verschil 20°). De eerste saunagang duurt zo 8 15 minuten, dan is het de be urt aan de afkoelingsperiode buiten de saunakabine. Zon- ongekende mogelijkheden tot het behoud van de gezondheid en de harding van het lichaam. De grootste gezondheidsfaktor bij het saunabad ligt niet zo zeer in het transpireren, al is die ook zeer nuttig maar in de koortsige verhitting van het li chaam. We kunnen stellen dat een saunabad een kunstmatige koorts ontwikkelt, inderdaad, het is voor het lichaam in de sauna op de duur niet meer mogelijk door verdamping zijn normale temperatuur te hand haven, zodat deze stijgt tot 38 39 C. Zonder afkoeling blijft deze koorts ongeveer ander half uur duren Het is algemeen geweten dat men na een heet bad gemakke lijk kou vat, de ervaring heeft echter geleerd dat het sauna bad een zekere vrijwaring biedt tegen verkoudheden. Dit is te verklaren door het feit dat juist door die overhitting een grote warmtereserve wordt opgesla gen. Het bloed stroomt sneller door het lichaam, allerlei giftige stof fen worden uitgescheiden, af- weerstoffen in het bloed ver meerderen. Inwendig schep pen we dus door het saunabad een soort «alarmtoestand» waarop het lichaam op zijn best gewapend is tegen storingen van buitenaf. SCHOONHEIDSSPECIALIST: SAUNA IDEAAL! Hij hekelt vooreerst de op- plooibare saunainstallaties. De opwarming gebeurt er met een infrarood warmtebron of onder het stoeltje of aan de wand. Verder is het geheel zeer on- konfortabel, men zit er in een gedwongen houding en vooral de warmtebron, te dicht bij het lichaam, geeft een onprettig gevoel. De temperatuur kan moeilijk 95°C behalen, het hoofd steekt er buiten, wat al een erg onnatuurlijke situatie is. In ons land worden ze zeer veel verkocht. Is massage na sauna nood zakelijk? Vele mensen denken aan de schandalen waarin de naam sauna en massage worden misbruikt, daardoor is de massa afgeschrikt. Ik raad de massage na een saunabad sterk aan. De bloed circulatie wordt opgedreven en de spieren opgefokt. Diezelfde massage is tevens nog een ex tra stimulans tot ontspannen. Het ganse lichaam wordt ge masseerd of met een vibrator (cyclomasseur) of met de han den, liefst tussen de 2de en 3de saunagang. Is sauna een vermagerings kuur? Per sauna verliest men wel on geveer 1 kg, dat is niet verma geren. Geleidelijk aan kan men wel tot resultaten komen. Begeleid je elke klant? Zeker als de klant alleen is, men mag ze niet aan hun lot overlaten. Men kan eigenlijk nooit weten wat er gebeurt. Wie mag er niet in? Daar men door sauna een ver hoogde hartslag 100 tot 110 krijgt, is het niet aangeraden voor personen met hartstoor- nissen (o.a. diegenen met een vernauwing van de aorta). In werkelijkheid is het niet de hartklop die verhoogt maar de stuwkracht van het hart die vergroot. Welke voordelen zie je? Men is vlugger van een ver koudheid af. Kleine kwalen worden voorkomen, men is minder onderhevig aan infek- tieziekten, men bouwt een im mune laag op. Het lichaam wordt zuiverder. Ik raad het saunabad ook voor zwangere vrouwen sterk aan. Kinderen kunnen van als ze hun eerste stapjes doen ook van sauna genieten. Mijn twee kinderen (1 jaar, 8 maanden) gaan er steeds in en ik stel vast dat vooral de jongste veel levendi ger is en nog nooit ziek was. In mijn saunakabine is een kur ken vloer die antibakterisch bewerkt is. De traditionele hou ten vloer is een oord voor bak- teriën, want zweet wat een zuur is, brengt verrotting mee met het gevolg: gevaar! Wie heeft belangstelling? Arbeiders, bedienden, perso nen uit de gegoede burgerij komen er op af, maar meestal zakenlui. Sommige personen komen wekelijks, andere om de maand, enkelen sporadisch (wat geen zin heeft). 70% van de klanten komen van buiten de stad. SPORTFIGUUR: SADISTISCH GEDOE Deze sauna-installatie biedt slechts plaats voor één per soon. Het is een Zweedse sauna met twee verdiepingen en droge brander die tempera tuur op zichzelf ontwikkelt. Ons gesprek met deze per soon verliep uitermate vlot. Deze saunahouder met 14 jaar praktische ervaring, staat helemaal niet «achter» sauna, hij heeft zelfs spijt dat hij het ooit liet installeren, want rendabel is het te Aalst zeker niet. Het publiek is bevooroor deeld, men denkt aan de Brus selse schandalen, waar men ging saunabaden zonder ooit sauna te zien, en zeer veel personen uit de streek trekken naar de grootstad omdat ze vooral incognito een sauna wil len nemen, misschien is het schaamtegevoel. Verder vindt hij dat sauna toch iets individu eels moet blijven, vandaar zijn eenpersoonskabine die de in timiteit waarborgt. Waarom houd je die sauna? Men moet de normen bijhou den. 't Is de caprice van de tijd Sommige willen het puur uit snobisme, met veel fantasie, frisdranken, in je blootje voor een venster staan enz Het idee fiks, zonder sauna ben ik niet in de mode, speelt bij velen een grote rol. Ikzelf vind het een beetje sadis tisch, water op de keien gieten en met berketakjes zichzelf slaan, stel je voor! Hoe is je behandeling? Ik volg de metode van de gelei delijkheid, begin met een tem peratuur van 60° om op te drij- Relakskamer met op de achtergrond een massageruimte, (jm) ven tot 85°. Hoe sneller tempo bij de behandeling, hoe betere resultaten. Verder komt nie mand de sauna binnen zonder een doktersattest. Ik wil geen enkele verantwoordelijkheid nemen, want sauna is niet al leen voor hartlijders gevaarlijk. Het is ook af te raden voor per sonen met akute reuma, erg nerveuzen en diegenen die last hebben van neurose, voor asthmalijders, mensen met huidletsels en littekens die vol ledige droogte vragen. Voor wie is het wel goed? Het biedt natuurlijk voordelen bij zware vermoeidheid, het heeft een sterk huidreinigend effekt, samen met een aange past dieet is het een uitste kende vermageringskuur, wanneer men het motorisch kan doorstaan ideaal voor ge wrichtsaandoeningen. Sauna moet echter f rekwent genomen worden, liefst één maal per week. En wat met de massage? Het is noodzakelijk. Het is vooral het goede moment, de spieren relakseren, de af scheiding van de aminozuren die zich in de spierweefsels ophopen worden erdoor mee uitgedreven. KINESIST: NIET RENDABEL Deze persoon bezit een grote Finse sauna bestaande uit drie wat zeker onhygiënisch is en een last voor de uitbater meeb rengt, de relakszetels worden er achteraf nat van. Voor personen die denken dat aan sauna een reukje hangt kan gezegd worden dat seksu eel kontakt wegens de hoge temperatuur in de kabine, uit gesloten is. Zelfs lezen of pra ten wordt afgeraden, trouwens men heeft daar geen zin in. Van zodra men de gewoonte van de sauna kent is men totaal vrij in bewegen. Goed of slecht? Elke gezonde jonge mens vindt er baat bij, de andere vragen liefst een doktersadvies. Per sonen wiens lichaam een te hoog vochtgehalte (water in de benen) heeft, komen regelma tig. Het is een voorbehoeds middel tegen griep, maar wordt toch meest genomen om ge woon te relakseren. Sauna ge eft een gezonde slaap (perso nen vallen in slaap in de re- lakskamer). Diegene die lijden aan een angstgevoel zijn er niet op hun plaats, ook diegenen met een lage bloeddruk en sommige hartlijders. DOKTER KNIKT JA, MAAR De dokter is er voor als een speciale manier om het li chaam te trainen en ziet sauna Een Finse sauna met twee verdiepingen (Ib) verdiepingen met vijf ligbanken of tien zitplaatsen. De gebruikte metode is de klassieke hierboven beschre ven. Hier vinden we ook bene vens een stortbad een onder- dompelingsbad met ijskoud water waarin men «mag» afda len langs een ladder. De relak- speriode wordt opgevrolijkt met radiomuziek of TV- beelden. Wie komt? Een identiteitskontrole wordt niet uitgevoerd, maar naam, adres en telefoonnummer wordt toch tijdens de afspraak gevraagd. De drempelvrees bestaat hier zeer sterk. Niet ie dereen is geneigd om naakt in een kabine te gaan zitten onder het wakend oog van de uitba ter. Sommige personen krui pen er zelfs in zwembroek in, De mensenhuid bestaat zowat twee miljoen zweetklie tjes en evenveel poriën, di door het overvloedig transpir* ren afvalstoffen uitscheider Sauna heeft vooral een zuiva ende werking. Het kan heilzame gevolg* hebben maar zeker niet vo iedereen. Het valt te betwijfelen of de ir vloed van koude lucht op infel ties wel aan te raden is. De Geregeld baden geldt als ee langzame vermageringskui op voorwaarde dat men zich zo'n bad, dat de eetlust scherj en vooral dorstig maakt, ni< bezondigt aan overvloedi eten en drinken. Het kan gevaar opleveren vo< sommige hartpatiënten. Wat reuma betreft, alle warml is er goed voor, maar niet zc zeer voor akute reuma, het ha staat onder stress, dus kan ee terapie misschien niet uitg< voerd worden. die de NIET GOEDKOOP Betekent de sauna een verte delijke oplossing voor de z^ nuwlijders en de gelntoxikee den die wij geworden zijn, tc is het na verloop van tijd een duur grapje. Want om ee maksimaal voordeel er uit halen dient wekelijks sauna genomen. Gaat men i groep dan wordt het goedkol per, van 180 fr. tot 220 fr. pej persoon. Is men op intimite I dan kost het 280 fr. meer als een vorm van sport dan als een paramedische be handeling. Hij kan een patient wel een ad vies geven, maar terapeutisch gezien is het bijna niet mogelijk een patient saunabaden voor te schrijven gezien er niets te rugbetaald wordt door de mu tualiteit. Iedere persoon is een individu en men kan hier zeker niet ver algemenen. Sauna is in onze landen vooral nog onvol doende bestudeerd om de juiste gevolgtrekkingen te kun nen maken. Niets staat vast, in medische tijdschriften zwijgt men in alle talen! De dokter verrijkte onze be perkte kennis van het mense-, lijk lichaam BEWERINGEN De meningen over «sauna zijn nogal uiteenlopend en nie zelden bij het samenstella van een enquête stuit men q tegenstrijdige verklaringen We geven er hier enkele va weer, uit de mond van kennis sen. Eén doet misschien den ken aan de vernuftig uitge kookte publiciteitsteksten maa onze ongelovige Thomasoref zijn er de getuige van. Paul is een hardwerkende mai van 45 jaar, de sauna lof kom zeer spontaan: «Ik kan nie meer zonder, ik vergeet d< moeilijkheden op het werk, d diskussies over grote en klein problemen, het spitsuurver keer, zo'n saunabad heeft b mij een nawerking van eer drietal dagen.» Annie, is huismoeder en zo* het vooral onder invloed var haar vriendin samen proberen In een damesblad hadden z< gelezen dat de skandinavische vrouw haar mooie tint te dan ken heeft aan sauna, en enkele pondjes mochten er ook wel af «Het is de eerste en de laatste keer geweest. Ik heb het zo benauwd gehad in die kabine en mijn hart klopte zo vreselijk hard en het water was o zo koud, achteraf had ik zo'nj dorst, ik dronk een hele fle: drank leeg Brr ik vond h< eng.» Onze jongeman (25) staat er erg skeptisch tegenover, vindt het een onnatuurlijke situatie en zal zich nooit of nooit naar een saunabad begeven. Lof, een onprettige ervaring, een vooroordeel, we kunnen met dergelijke uitspraken een gans blad vullen en eens te meer konkluderen dat sauna een persoonlijkhe aangele genheid is, en een algemene konklusie moeilijk getrokken kan worden. ROEL VAN DE PLAJ

De Voorpost | 1974 | | pagina 8