GILBERT MOERMAN loopbaan kampioen NA TWINTIG JAAR VOO! nrivp amm DE EERSTE KEER IN ZIJ/ iw BURGER- b BESCHERMING IN DE KONINKLIJKE ft SERRES 16 - 17/5/74 - De Voorpost «Jij voetballen manneke. Nooit of nooit: ik kraak je nog liever zelf de benen. Zo'n brutale sport pak je nooit aan. Koop liever een boog en pijlen...» Pa Moerman was niet mals voor zijn jongste zoon toen die vertelde dat hij net als zovele anderen graag tegen een balltje zou trappen. Pa wist trouwens wat er allemaal kon van komende oudste van de Moermanbrothers had tijdens een op het terrein aan het Donkmeer betwist matchke een serieuze trap gekregen: een lelijke wonde aan het been hield hem wekenlang thuis, en omdat in die tijd nog helemaal geen vergoedingen betaald werden, betekende dat naast «pijn cn smarten» ook nog een financiële strop. Kortom: Roger, de ouste, hing de shoes aan de wilgen. Niet omdat hij dat shotten zo hardstikkebeu was, maar veeleer omdat zijn liefje haar veto stelde. Het moet zijn dat hij toen al braafjes luisterde als zijn latere ega hem wat beval, want met het voetballen was het amen en gedaan. Gilbert trok mettertijd toch naar het «groene veld»broer Fred lapte na zijn legerdienst het vaderlijk verbod aan de zolen van zijn schoenen, ondertekende een aansluitingskaart voor SK Overmere en werd voetballer. ste kwade ervaring niet. Tegen Kemzeke werd im mers ook eens een beslis sende wedstrijd verloren en in De Pinte had Overmere aan een drawn niet genoeg om de champagneflessen te ontkurken. Die 1-1 tegen De Pinte was een normaal re sultaat, weet Gilbert Moer man. Te Kieldrecht was het een ander paar mouwende man die aangewezen was om te arbitreren, had een woordje te veel «gelost». Of hij het ernstig bedoelde, kan betwijfeld, doch het was zeer onvoorzichtig een werk- makker, toevallig suppor ter van de «Boerenkrijgers» op voorhand een prikje on der water te geven«Wacht maar vriend, uw ploeg haalt het lekker niet.» Dat die «uitdaging» als een lopend vuurtje de ronde deed, kan men zo raden. Gevolg van die uitdaging was, dat de vurigste fans een beetje opgepept naar het voetbal terrein trokken en de ref streng op de vingers keken. Er is herrie van gekomen. De Overmeerse keeper De Bak ker kreeg het zo erg op de heupen dat hij ten lange laatste «doorslaggevende argumenten» gebruikte en achteraf voorgoed op het strafbankje moest. Gilbert Moerman is in al die «esbat tementen» opvallend kalm gebleven«je voelt je bloed soms koken, maar als sport man moet je jezelf genoeg zelfsdiscipline kunnen op leggen om je niet aan dwaze dingen te buiten te gaan. En toch is hij eens de laan uitgestuurd: «Dat gebeurde te Kieldrecht. Van lomber- gen heette mijn rechtstreek se tegenstander. Een kei hard ventje. Ik was midden velder en rukte regelmatig op naar het doel van de «vijand». Ik scoorde dat sei zoen trouwens doelpunten op een rijtje. Die Van Lom- bergen wist dat ik reuzege vaarlik was en zat me voort durend op de huid. Mij de bal afsnoepen ging moeilijk De zestienjarige Gilbert Moerman trok met Fred mee naar de trainingen, speelde enkele matchen met de in- vallersploeg en promoveer de nog in datzelfde seizoen 1953-54 tot titularis van het fan ionteam. Hoeveel keren hij sinds die voor hem en voor zijn klub memorabele datum het terrein oprende, kan hij niet zo precies zeg gen: het moet in alle geval een eind boven de 600 lig gen. En pa? Wat kon die anders dan in zijn binnenste -grommen dat «de jeugd van heden» alle goeie raad in de wind sloeg en alle bevelen negeerde om toch haar kop pig zinnetje door te drijven. Het kwam zelfs van kwaad tot erger tot erger: zowel vader als moeder Moerman trokken week na week naar «het sta dion» en supporterden voor Fred en Gilbert... PIER GOOSSENS «Pier Goossens ligt eigen lijk aan de basis van mijn loopbaan,» vertelt Gilbert Moerman die sinds een paar weken zijn twintigste sei zoen achter de rug heeft en voor de allereerste keer in die twee decennia een titel veroverde. «Pier akteerde naast mij, spoorde mij aan als het af en toe eens tegenviel en stond mij zelfs zijn vaste plaats in het elftal af. Een kanjer van een vriend is die Pier. Vandaag is ie trouwens nog mijn vurigste fan. Zelfs toen Overmere na die fameuze knock-down te gen Gijzegem begon te «sla bakken», bleef Pier erin ge loven. Je ziet wel dat hij al naai niet vergeefs volhield». Die knock-down tegen gij zegem? «Je mag het geloven of niet, maar nog nooit in mijn leven ben ik zo ontgoo cheld geweest. Stel je voorr op de allerlaatste dag van de kompetitie hadden we aan een schamel puntje genoeg om naar «Tweede» te klim men. Gijzegem moest win nen. Mensen die nog nooit een entreeticketje gekocht hadden, waren die dag pre sent. Om de haverklap jui chen voor een doelpunt deed niemand. Er werd wel zenuwachtig doch erg spor tief gespeeld, de verdedi gers keken goed uif de doppen en vooral de Over- merenaars waren blij dat de minuten verstreken en dat de 0-0 alsmaardoor op het bord bleef. Achter de om heining stonden de muzi kanten van de fanfare te popelen van ongeduld om een denderende «overwin ningsmars» aan te heffen. Binnen de krijtlijnen hield referee Jos Willemsen, een reus van een vent die zo uit een catchbarak kon wegge lopen zijn, alleman braafjes en de minuten gleden lang zaam voorbij. Wat kon er in d eslotfazen nog gebeuren? Niet veel meer: Gijzegem geraakte niet door de hechte Overmeerse defensiegordel en de aanhangers van de groenzwarten keken sip toen de arbiter af en toe eens naar zijn chronometer gluur de om te zien of het nog geen tijd was om af te fluiten. Roger Vermeiren, vandaag nog even entoesi- ast als «toen», wipte zijn auto in, laadde er dertien grote ruikers in de bagage koffer en tufte ermee naar het voetbalterreinom kwart voor vijf precies zouden die bloemen aan de titularissen en de invallers van Overmere overhandigd worden. Toen Robert met zijn fleurige vracht arriveerde, riep men hem links en rechts toe dat hij best rechtsomkeer maak te... Wat er gebeurd was? De Gijzegemse «all-round- speler» Nolle De Schrijver, een hoogopgeschoten hoogblonde jongeman die het «sluitstuk» van de verde diging was, verliet zijn egel stelling, ging in de spits van de aanval spelen en kraakte Overmere. Nolle graaide een verre voorzet mee, rukte en plofte uitgerekend op het goeie moment zijn zware voet tegen de bal die voorbij de verbauwereerde Over meerse keeper tegen het net keilde. De Gijzegemse fans begonnen meteen aan een dolle zegedans: Overmere zou binnen de drie minuten moeten terugslaan, en dat zat er niet meer in. Scheids rechter Willemsen had geen enkele «onregelmatigheid» gezien. Zijn vlaggeman e- venmin. De Goal werd dus gevalideerd... «Echt, wat toen in ons omging, is onbeschrijflijk», vertelt Gilbert Moerman, «als kleine kinderen hebben we toen in de kleedkamer ons verdriet uitgehuild. Met een was voor de Overmeerse klub een periode van duide lijke teruggang aangebro ken: Achiel Van Driessche, onze doelpuntenmaker, was over het beste heen. Ver scheidene «ouderen» zwak ten af en de een na de ander legde het bijltje neer: de «glorietijd» was voorbij. O- vermere en Berlare fuzio- neerden, en al bleek dat huwelijk eerst minder geluk kig omdat de ploeg door een ongunstige samenloop van omstandigheden uit «derde» degradeerde, een nieuwe aanpak maakte de zaak ge zond: Overmere is kam pioen en stijgt. NIET DE EERSTE KEER Die flop Overmere-Gijzegem was Gilbert Moermans' eer- en daarom hakte hij er maar op los. Bij ieder kontakt schopte hij me tegen de wereldbol. Ik had me al een paar keren bij de arbiter over die gang van zaken beklaagd doch de man in het zwart wimpelde mijn jeremiade glimlachend af en liet de «beenhouwer» betijen. En toen gebeurde hetik inkas- seerde mijn zoveelste schop tegen de schenen, hoorde mijn vrouw roepen: «geef hem van hetzelfde laken ee broek» en deed warempel wat «mijn wettige echtgeno te» vroegik gaf de kerel een draai om de orenRezultaat we mochten het allebei af trappen. Ik mocht vier zon dagen op het strafbankje, Van Lombergenzeven.» BROEDERLIEFDE Gilberts vier jaar oudere broer Fred werd op een goeie dag het slachtoffer van zijn «voorbeeldige» broederliefde. Tijdens een spelfaze haalde een tegen stander Gilbert met een bru tale tussenkomst tegen het gras en gaf hem zelfs nog een duwtje als toemaat. Er werd voor fout gefloten, maar Fred vond de tussen komst van de «hakker» zo ^gortig dat hij de vent met een flukse oplawaai be dacht. Het vervolg van het verhaaltje is zeer simpel: Fred vloog buiten en Gilbert trapte de vrijschop in de goal. Over goaltjes gespro ken: «in Beervelde scoorde ik er tijdens een bepaalde match drie op een rijtje en we verloren nog. Ik heb de «jongens van de verdedi ging» toen niet uitgekafferd, zoals logischerwijze van mij werd verwachtze hadden hun best gedaan en knden het ook niet helpen dat «de anderen» beter waren. Overmere heeft in ons pro vinciaal voetbalwereldje een roemruchte naam: het zijn gevaarlijke mannen, je moet op je tellen letten of je krijgt er van langs en weet ik veel. Hoe zit de vork eigenlik aan de steel? «Op het terrein zelf gebeurt zelden of nooit iets. Jawelde klassieke «wrij- vingskens» beleef je wel eens. Maar voetbal impli ceert nu eenmaal kontak ten: bij volley zijn de ak- teurs door een net geschei den en botsingen tussen spelers zijn uitgesloten. Als je de straflijsten over het hele jaar onder de loep neemt, stel je vast dat de voetballers van Overmere er goed uitkomen. Het kwaad geschiedt altijd via enkele heethoofdige supporters. Dat zijn er slechts een hand jevol maar het is genoeg om je goeie naam te bederven die mensen denken dat ze de klub dienen door hard en luid te schreeuwen of dwaze streken uit te halen. Hun bedoelingen zijn misschien goed, maar ze bereiken een ongewenst boemerangef- fektde klubkas kan voor hun boze buien opdraaien. Een vereniging kèn doodge woon niet zonder vurige fans, doch ergens moet een grens zijn: die driftkoppen zouden beter thuisblijven in plaats vanalsmaardoor de boel op stelten te zetten en de faam van degenen die het goed menen, door het slijk te sleuren.» TEENNAGEL Gilbert Moerman is een «harde». Hard voor zichzelf althans. Schoonpa Emiel Roels heeft het allemaal meegemaakttwee keer per week traint Gilbert. Het ge beurde al een keertje dat hij ertegen opzag, dat hij zich niet lekker voelde, maar als het tijd wordt om zijn spul len in het valiesje te steken, kan iet of niemand hem tegenhouden. En een match missen? Dan moet het al biezonder erg zijn. OP een goeie keer mest een teenna gel verwijderd worden. Voor de meesten zou dat een uitstekende reden zijn om een zondag rust te vragen. Gilbert Moerman liet rond dat «uitsteeksel» een be schermendezwachtel draai en en... voetbalde. Eens zat hij met een bronchitis ge plaagd. Zegde de dokter: «als je willens nillens wil shotten kan dat: met een spuitje kikker ik je op. Maar of je maandag naar je werk zal kunnen is wat anders. Gilbert heeft het risiko ge nomen hij liet zijn klub niet in desteek. Hijzelf zwijgt erover als ver moord, doch zijn «entoera- ge» weet wat hij heeft moe ten doen om op bijna 37-ja- rige leeftijd en na een twin tigjarige loopbaan nog steeds een «vaste waarde» te zijn in een ploeg, ook al is dit geen vereniging met we reldfaam. DROOM Eén enkele keer in zijn leven kampieon worden, is altijd de droom van Gilbert Moer man geweest. Dit jaar lukte het«toen we na de laatste match lachend en schreiend in mekaars armen vielen, was dat voor mij de mooiste dag die ik heb gekend. Achteraf is dit hele huis hier omgetoverd in een bloemen tentoonstelling kijk maar w met wat ze hier de jongste dagen binnensjouwden.» Is dit een eindpunt? «Ik geloof het niet: wekenlang heb ik in alle toonaarden gezongen dat het nu uit was. Vandaag zie ik het totaal anders: als de trainingen voor het komende seizoen beginnen, trek ik weer twee keer per week naar de Over meerse Kloosterlandstraat. Valt het mee, dan lap ik ern nog een jaartje bij. Doch als er bekwame jongeren zijn om de fakkel over te nemen, mogen ze me gerust bij de invallers opstellen. Ik zal er niemand kwaad voor bekij ken. Waaraan is die langdurige fysische en mentale paraat heid van Gilbert moerman te danken? «Eerst en vooral aan mijn liefde voor de sport en het tikkeltje karaktervast heid dat anderen me toe schrijven. Primordiaal was nochtans de morele steun van Georgine, mijn vrouw. Zij stond altijd achter mij. Al je geen begrijpende echtge note hebt, is het vlug opge doekt met een sportcarrière» Er moet ook een reden zijn voor de huidige hoogkon- junktuurvan FCSK OVerme- re. «Inderdaad: een aantal jongeren meldden zich, en de inbreng van begaafde elementen als Vermoens en Steeman was niet vreemd aan de «revival». De spelers kunnen het echter niet zon der degelijke leiding: onze trainer Laurent Veldeman was altijd een uitstekend voetballer, en als oefen- meester heeft hij ook gezag Met hem valt niet te sollen, en het is maar best ook. En de dirigenten? Ik kan niet genoeg de nadrk op hun verdiensten leggen: wat die mensen doen, is misschien minder spektakulair, omdat ze vooral «in de schaduw» werken. Maar ze vormen een homogene ploeg en dat is van zeergroot belang.» HULDE Over enkele dagen wordt kampioen Overmere gehul digd en er is ook een kampi oenenbal in de buurt van de voetbalkantien wordt dan een reuzetent opgetommerd mdie voor de gelegenheid volloopt. Een spetterend feest wordt dat. Maar intus sen dokteren de dirigenten al aan de «ploeg van de toekomst»: of er al dan niet naar buiten gekeken wordt voor degelijke transfers, we ten we vandaag niet. Feit is dat Overmer in «derde» een degelijk figuur wil slaan en misschien genoopt wordt bij andere klubs over het muurtje te gaan lonken. Al dient gezegd dat een gezonde jeugdpolitiek ge huldigd is en in de «eigen kweek» materiaal voorhan den is dat in een verre of nabije toekomst aan de ver dere uitbouw kan meewer ken. Overmere stilaan maar zeker hogerop te zien klim men zou Gilbert Moerman erg prettig vinden, ook moet dat mettertijd zoni hem gebeuren. Er is imm een wet van komen en ga< Misschien kan hij over en Ie jaartjes voor zijn ei{ pagadders supportert Marc is nog maar elf en c te jong voor de kadetii doch trainen doet hij reeft h Gert is pas zeven jaar er trapt ook graag tegen balEen teken aan de wai MARC MAR( ike d ch ■Jt Het is een traditie geworden dat de Dendermondse burgerlijk^ bescherming regelmatig korte en halflange uitstappen organiJ n seert. Voriga week vrijdag, 3 mei, werd een autocar ingelegd naaj de Koninklijke Serres in het Koninklijk park te Laken. De serres zijn sinds 1 mei jongstleden voor enkele weken c 's avonds opengesteld voor de duizenden bezoekers. De we reld van de fauna komt door de aangepaste verlichting no< sterker tot uiting in al zijn pracht en praal. Reeds onmiddellijk komt men in een echte 'jungle'-sfeer, D< irigangshal met zijn reusachtige bananenbomen, slingerplan ten, lianen en varens, waartussen kleine bosbloemperken zijl aangelegd doen U in een andere wereld terechtkomen. Het i net alsof men elk ogenblik een aapje uit een der dichtbebla derde bomen zal zien verschijnen. Een met hortensia's be zaaide trap leidt de bezoekers naar een overwelfde bloemen gang waar diverse «fauna-artikel en» uit het Braziliaans» Amazonegebied zijn aangebracht. In de verschillende zalen, onderling verbonden door gangen die langs de zoldering en de wanden met bloemen, vetplanter en dergelijke zijn versierd, ontdekt de bezoeker vele bomen u alle streken der wereld. De Ficus Elastica (Aziatische Tropen) de Fuchsia (Peru en Chili), de Ficus Pumila (Japan, China e Australië), de Platycerium Hillii en Platycerium Tomaria (Aus tralische Tropen), verschillende soorten varens, vetplanteri zijn enkele namen van de honderden verschillende soorte die men er aantreft. De frisheid en de heerlijke geuren van de niet met honderdei maar met duizenden gegroepeerde azalea's, geraniums, be gonia's, stokrozen, hortensia's, roodendrons, enz. maker een bezoek tot een onvergeetelijk iets. f Links en rechts zijn er enkele zijnissen aangebracht welk$ ai prachtig verlicht zijn. Op de achtergrond bevinden zich witte griekse beelden omgeven door sleutelbloemen, viooltjes, ro- ma zen, vergeet-me-nietjes, enz. Hier, in deze wereld herleef ,en de geschiedenis der sprookjes uit 1001 nacht len In de wandelgangen en zalen zijn hier en daar ook borstbeel- >na den aangebracht, onder meer dat van Louis Paras, de eerste re hovenier van het Koninklijk Domein van Laken. 1 In de gangen zijn de wanden uit bloemen opgebouwd dooijpN middel van bloempojten met witte, roze en rode bloem- soorten zodat men tot twee schuine bloemenwanden^ komt. c toe ELEKTRIEKER GEVRAAGD nd. De Burgerbescherming zal de reis zeker niet zo vlug vergeten, oh» niet alleen vanwege de overweldigende pracht van kleur en^ec geur, maar tevens vanwege het uitvallen van de verlichting Eenmaal opgenomen in de file tussen ingang en uitgang moe men steeds vooruit. Wanneer men dan ongeveer halfweg is*" het licht uitvalt en de duizenden bezoekers in het donka ff worden gezet, indien dit bijna drie kwartier duurt, het lichi da%n aangaat voor een kleine vijf minuten, terug dooft, dit laatste L zich nog drie maal herhaalt, dan is dit een (onprettige) ervaringwa; die men niet zo snel vergeten zal. Slagzinnen zoals 'De koning w vraagt 10 elektriekers voor de serres', 'Lichtenherstellers, >tor goed loon, gevraagd. Zich wenden Koninklijk Paleis te Laken', blijven dan niet lang uit. Doodjammer was het dat in de laatste reuzenzaal met eeuwe- n e noude torenhoge, inlandse en tropische boomsoorten een overdekte minihof (maar wat is hier mini?) waar de bezoe- kers kunnen in rondwandelen en uitrusten op de in het lover mt verscholen rustbanken, de verlichting niet meer te hersteller i was jat

De Voorpost | 1974 | | pagina 16