VREDESBEWEGING BRACHT MET PRINSES BOURBON s)E PARME INFORMATIE UIT DE EERSTE HAND SINGETENDEWESET FRO TRACK UNITED SUPERSHOW tóALST BAARDEGEM KRIJGT REKREATIEZONE IN DE MAAK Dendermonde ZATERDAG 18 MEI 1974 OPTREDEN VAN ONVERGETELIJKE FELIM—FEESTEN TE LEBBEKE Hengst ont brak op het rende vous De Voorpost - 17/5/74 - 3 e Aalsterse afdeling van de Belgische Unie ter verdediging ,j]an de Vrede heeft drukke dagen achter de rug. Begin deze t (eek had de B.U.V.V. een delegatie van de Spaanse Vredes- eweging te gast, die na een ontvangst op het ABVV-bureau oor vakbondsvrijgestelden van zowel ACV als ABW, een ntmoetingsavond belegden. nfgelopen weekeinde organiseerde de BUW tevens een d oëzieavond, waarbij de vredesproblematiek centraal stond. D ich e Aalsterse afdeling is een van e kernen van de Belgische Unie r Verdediging van de Vrede die ede poogt - met de bescheiden iddelen waarover men beschikt - jn ruime informatie aan zoveel ogelijk mensen door te spelen ior wat de eigen zowel als de in- tionale politieke- conomische situatie betreft, aast deze informatieve taak, via vonden, uitzenden van sprekers, Bt eigen tijdschrift «Vrede», info- andjes en zo meer neemt de ■JIUVV een globale waakzaam- ^eidstaak voor de vredesproble- Vatiek op zich. et nadruk verwiist de BUW naar jn onafhankelijke opstelling, raarbij de bewustheidsgroei bo en ae partijgrenzen heen lede een belangrijk objektief is. en samenwerking met konfes- onele groeperingen zoals Pax hristi, ligt dan ook in de lijn van de rerking. •OEZIEAVOND (unstschilder Felix Everaert - iraarvan een vijftal werken in de aal opgehangen waren - verdui- lelijkte zijn werk dat een spontane eaktie tegen de dwalingen van de nassa steeds als uitgangspunt leeft. Zijn werken zijn het resultaat ian de koude rillingen die de ge- neenschap de kunstenaar be- orgt Deze kontestatie, deze be- iering, dit onmachtsgevoel spreekt zo uit de werken als «De dwazen» naar de moord op de Chi- l!«n<a. dichter Victor Jara, of uit «Eviva Espana» waar de ge boeide arbeider meer aanklagena is dan het scherpste politiek pam flet Dichter Willy Verhegge sloot met zijn poëtische geuite kritieken op de kleinburgerlijke maatschappij en de roep om grotere sociale ver antwoordelijkheid die de inspira tiebron is voor meerdere dichtbun dels van zijn hand, volledig aan bij de maatschappelijke bewogenheid van Felix Everaert SPAANSE VREDESDELEGATIE Na de ontvangst van de delegatie op het ABW-bureau waar gepraat werd over de sindikale problema tiek en de organisatie ervan in Spanje, werd deze afvaardiging van de Spaaanse Vredesbewe ging voorgesteld op een ontmoe tingsavond, waar eenieder ruime gelegenheid kreeg uitvoerig in te gaan op de huidige Spaanse situa tie, dit met Prinses Thérèse Bour bon de Parme, lid van de Carlisten- beweging, Marcos Ana, dichter en sekretaris van het Internationaal Komitee voor informatie over en so lidariteit met Spanje, en Augustin Puig. priester-arbeider Prinses T. Bourbon de Parme schetste indringend de Spaanse si tuatie en de heersende repressie, daartegenover stellend de aktie- punten van diverse klandestiene groeperinngen om finaal de strijd niet beperkt tot louter Spanje te zien, doen internationaal tegen de opdringerige technokraten Pnesterarbeider en Katalaan Au gustin Puig belichtte de visieuze cirkel waarin de arbeiders verzeild zijn en daarnaast de rol van kerk en religie ontledend, van de burgeroor log tot heden en de evolutie die zich aan het voltrekken is binnen de kerkelijke hiërarchie. Dichter Marcos Ana, die zelf dri eëntwintig jaar in de gevangenis verbleef, hing een weinig bemoe digend beeld op van de situatie sinds de dood van Carréro Blanco en de honderd dagen aan de macht zijnde nieuwe Spaanse re gering. BUW-AALST De Aalsterse BUVV-afdelIng se dert anderhalf jaar aktief te Aalst bracht met deze twee manifesta ties direkte informatie enerzijds op artistiek gebied, anderzijds een po litieke situatieschets uit de eerste hand, en bevestigde daarmee nut en waarde van werking. Wie in Aalst of omgeving iets meer over de B.U.V.V wenst te vernemen, kan steeds terecht bij iemand van het Aalsters B U.V.V.-komitee:Jef De Wolf. voorzitter. De Visschere- straat, 15 Aalst; Jos De Geyter, se kretaris,Hoge Vesten, 6, Aalst; Anne-Marie Van Geert, penning meesteres, Parklaan 47, Aalst; Ho noré Pattyn, ondervoorzitter, Wel vaartstraat 104, Aalst; William De Bruyn, P. Coeckestraat, 77, Aalst; Luc Van der Helst, Parklaan, 26, Aalst; Roger Dhondt, Groenstraat, 110, Aalst; Yves en Sonja Van der Steen, Graanmarkt, 15, Aalst Het paneel tijdens de vredes- en poëzieavond ingericht door de Aalsterse BUW. (JM) vervolg van blz.1 veel belang hecht aan het Baarde- gemse orgel en zij vraagt üm zo vlug mogelijk het nodige te doen om het orgel te kunnen plaatsen. De raming bedraagt ongeveer 1.700.000 fr. De burgemeester zei dat het kollege hierover nog niet heeft beslist. Hij verklaarde ook nog steeds te wachten op een overzichtelijk verslag van de be voegde architekt over de nog uit te voeren werken aan de gerestau reerde kerk en wat hierin het aan deel van de gemeente zal zijn. Vol gens een ruwe schatting van de reeds uitgevoerde werken zou het gemeentelijk aandeel ongeveer 7 800 000 fr. bedragen; hiervan heeft de gemeente reeds 4.000.000 fr. betaald. Wat zal er nog allemaal volgen En dat voor een gemeente van minder dan 2.000 inwoners. Wie zal dat beta len WEGENISWERKEN Het wegenispakket is nog altijd bij het ministerie van Landbouw. De opgelopen vertraging is groten deels te wijten aan de vorming van het nieuwe kabinet. Over het bun del van de Hoogstraat is er nog steeds geen nieuws. De overheid zegt geen grachten meer te dem- oordeze diatechnieken krij ien een extra-pluim op de Ijkversierde Fro-hoed. USSEN «STUDIE» en HAPPENING" )e vijftien nummers gaan ntleden is een onbegonnen zerk. Alle nummers zouden dezefde adjektieven loeten meegeven van gra- ieus tot fantastisch en a- embenemend. Ve willen toch een loffelijke ioging ondernemen enkele oogvliegers maar dat ijn ze allemaal - even nader e bekijken. )e«Fro-Trip» moet aan Pier- Van Der Vekens - Hij orgde voor de artistieke idviezen, regie-assistentie in de ontwerpen van kostu- nes en heel wat materiaal - lit laatste in samenwerking net Ivan Van Hese - hee wat iren werk bezorgd hebben. )e op zich muziek van «Baby lephant» - in koreografie fan Staf Rombout - voortbe wegende bende had elk een mij onduister bordje in de land. Toen op het einde al lie bordjes samensmelten :ot een grote wereldkaart der "ro-trips moesten we toch iven slikken. Het applaus leed onze trommelvliezen iijn barsten. feel sukses ook voor de angs alle kanten opduiken- le en langs cirkusladders leerdalende clowns. Een folledige evokatie van het irkusgebeuren met de lowns als centraal middel- >unt. Dat was «Humoreske op de tonen van de elektro magnetische polka en de farandolle. frederikvanmelle... De bekende Gentse mime- acteur, verzorgde de koreo- jrafie van «Mensen». Een nummer dat de hoogste sporten van de symbolische adder bereikte. Ze zijn hier allemaal: kleu ren en mensen, gekleurde mensen, optimisten en lachtlopers en wij zoeken fier en daar wat hoop. weer >orlog en een sprankel hart. Iferweg een wit gemaskerd einddoel. De strijd van de mensen tussen de oorlog vervolg van blz.1 (zwart) en het wit gemaskerd einddoel (de vrede, al het goede en schone in het leven) met daartussen zwe vend de (rode)hoop. Dan haalt de ene het, dan de andere. Er is nooit een goede oorlog geweest oe een slechte vrede (Benjamin Franklin). Maar de hoog blijft: de hoop die de tweede ziel is van de ongelukkigen. Het moderne hoogtepunt, een kleurensymfonie van mime en dansop muziek van Wegner, The Soft Machine, Smith en R. Strauss. Voor velen «het» nummer van zestig seizoenen Fro. ZEG: KIJK EEN VOGEL En leer me de vogel zien Zeghet leven is een brood om in te bijten en de appels zien rood van plezier en nog, en nog, zeg iets... (herman deconinck) Het hoogtepunt, voor ons althans, was de Happening, fn de koreografie van Roger De Proft en Leo Janssens, en op muziek van The Crusa ders en de Hongaarse Rap- cient), Hugo De Vriendt en sodie3 van Liszt. Gerrit Pintens die voor de De happening, waaraan alle foto's zorgden, Ivan Van Fro jongens deelnamen, Hese (ontwerp kostumes) en was Fro op zijn paasbest. De Pieter Van Der Vekens (ont- toeschouwers-en dat waren werp kostumes, artistieke er heel wat tijden de vier adviezen, regieassistent), vertoningen - kregen een We we zeker niet mogen HERDERSEM ZAAL KLETSER Aanvang 20 uur. Platen gratis de zaal in. onvergetelijke les in levens vreugde en levensblijheid. Wij leven van de vreugde. De jongens met de nieuwe Fro emblemen op de borstkas dansten, galoppeerden, vendelden, sprongen dat het een lust was voor het oog. Koude rillingen liepen'over onze rug. Velen zullen onge twijfeld even een krop heb ben moeten wegslikken. De kroon op het geslaagde werk van vijftien jaar arbeid. ZIJ LEVEN VAN DE VREUG DE Enkele mensen achter de schermen hebben wij reeds vernoemd. Een symbolische lauwerkrans is oververdiend voor de mannen die reeds vijftien jaar het beste van zich zelf inzetten voor alles wat leeft in en rond de Dendemrondse CIOLLEGE- groep. Staf Rombout (artis tieke leiding en koreogra fie), André Waterinckx (de man diedealgemene leiding draagt en zijn volledige vrije tijd ten behoeve stelt van de groep) zijn die mannen van het eerste uur. Maar ook hulde aan al de andere medewerkers van de ze Fro happening. Hugo Aeyels (coördinatie, vorm geving en regie), de koreo- grafen Roger De Proft en leo Janssens, Roger Van Aco- leyen (muzikale leiding) Ro ger Van den Abeele (coör dinatie kostumering), Jan Willems en Paul Ver- meersch die zorgden voor de technische uitwerking, Petrus Vander Steen (inspi- vergeten te vermelden zijn de Fro jongens zelf. Zij die leven van de vreugde, de bazuinen der levensvreug de. Hun namen misstaan geenszins in ons weekblad Piet Maetens, Guy en Kris Oosterlinck, Karei Mest- dagh, Luc Pieters, Frans De Lepelaere, Geert De Gendt, Jo Michem, Dirk De Hert, Filip Hoogewijss, Vic Van De Moortel, Patrick Maes, Dirk Huyghe, Kris Van De Velde, Bert Jacobs, Frank Duerinck, Peter Spittaels, dirk Van Langenhove, Koen Van Der Vreken, Luv.c De Bruyne, Dirk Van Steerte- gem, Joris De Bruycker, piet Buysse, dirk Van Gijse- ghem. Geert Van Hove, jan Neirjnck, Ignace Van Wey- enberghe, Bruno De Gendt, Donald Pieters, Luc Aeyels, Ivan Van Den Bossche, J.P. Sertijn, Wil Ravijts, Patrick Bijnens, Geert De Pauw, jan De Pauw, Bert Maetens, Chris Michem, Wlm Perdu, Lucien Beeckman, Rik Mi chem, Joris Lorré, Maurits D'Hollander, Luc D'Hollan- der. Ward Meys en Johan De Ridder. Al deze mensen hebben duizenden toeschouwers la ten meegenieten van hun uitdrukkingen van kleur, vreugde, mimiek, pantomi- neen aktie. Vijfiten jaar Fro zijn achter de rug. Met deze basis kan de kaap der dertig niet gemist worden. MMD pen omdat alles dient uitgevoerd in funktie van het rioleringsplan. Plan dat nog steeds niet goedgekeurd is. Raadslid Monsieur informeerde naar de werkzaamheden van de tewerkgestelde werklozen en ge- meentepersoneel gedurende de laatste weken. Schepen van Openbare Werken De Boeck ver duidelijkte dat volgende werken werden uitgevoerd: het verven van de lijnen op de openbare wegen en van de wachthuisjes voor de auto busreizigers. De parken werden verzorgd. Het stort werd bijgewerkt en buizen geplaatst tussen de er ven Semal en Moens. De kosten voor het materiaal werden gedra gen door de eigenaar Mr. Pollijn. Waterleiding Het bevel tot aanvang der werken is gegeven. Doch de ondernemer stelt als aanvangsdatum 1 augus tus voorop. Er zou gewerkt worden met sekties. Er is een onoverkome lijke vertraging opgelopen wegens de energieschaarste en de leve ring van materialen, inzonderheid kranen. KABEL—TV Hiervoor zou ook gewerkt worden met zones. Wanneer dit artikel de lezer bereikt, zullen waarschijnlijk ook de eerste beelden Baardegem bereiken. Meer nieuws hierover in één onzer volgende nummers. OPENBARE VERLICHTING De burgemeester heeft geïnfor meerd naar de oorzaken van de voortdurende defekten. Het hele net wordt uitgetest. Dit jaar zal de Hoogstraat van een totaal nieuwe leiding worden voorzien. WERKEN AAN DE PASTORIE De burgemeester heeft geïnfor meerd naar de oorzaken van de voortdurende defekten. Het hele net wordt uitgetest. Dit jaar zal de Hoogstraat van een totaal nieuwe leiding worden voorzien. WERKEN AAN DE PASTORIE Dit punt werd uitvoerig besproken tijdens de vorige zitting en dan ook in ons verslag. Ook de elektrici teitswerken werden onmiddellijk uitgevoerd. Er werden geen nieuwe prijsaanvragen opgevor derd. De overheid gaf haar ak koord omtrent de ene aanvraag en gezien de hoogdringendheid diende onmiddellijk overgegaan tot de uitvoering. REKREAT1EGEBIED De eigendom De Cuyper aan de Dorpsstraat zou aangekocht wor den om dienst te doen als rekrea- tiegebied. De akte van aankoop werd ten gemeentenhuize reeds ondertekend, onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeen teraad, Bestendige Deputatie en Ministerie, want deze aankoop dient vastgelegd door een Konink lijk Besluit. Deze eigendom, 98a 64ca groot, werd geschat aan 2.545.425 fr. Hij werd aangekocht voor 2,5 miljoen. Wat is nu de bedoeling van het gemeentebestuur? De burgemeester verklaarde dat men zal trachten een gedepoliti- zeerd organisme, een soort vzw op te richten. Het terrein zou aan dit organisme verhuurd worden door de gemeente en de Raad van Be heer zou dan moeten instaan voor de verdere inrichting van het re- kreatiedomein. Wat betreft de staat van de gebou wen is de voorbouw nog in goede staat, terwijl de achterbouw slecht is. Het terrein zou zeker moeten ter beschikking gesteld worden van de jeugd, inzonderheid gemeente scholen en de plaatselijke vereni gingen. Raadslid De Bie merkte op dat er wel een grote nood is aan speelterreinen, maar in het licht van de huidige financiële toestand wenste hij toch enig voorbehoud te maken. De burgemeester repli keerde dat men de moed moet hebben te investeren waar het no dig is, zelfs al kost het geld en zelfs al gaan we moeilijke tijden tege moet. Het gemeentebestuur zal trachten subsidies te bekomen in dien mogelijk. Ten slotte werd de aankoop door de raad goedgekeurd met 5 stem men bij3 onthoudingen (de opposi tie). Raadslid Van den Bossche was afwezig. Tijdens deze raadszitting werden ook nog volgende punten goedge keurd de rekeningen 1973 van de kerkfabriek en COO. Het gemeen telijk aandeel in de brandweer voor 1973 ten bedrage van 125.145 fr. Verkoop van grond van de COO aan de heer De Maeseneer. Ver pachting van het jachtrecht van de COO voor 8ha 80a aan de heren Schockaert Jules en Verbeken Laurent voor de jaarlijkse pacht prijs van 5.000 fr. Fred van Biesen Felim-voorzitter Alfons De Mol had tijdens het afgelopen weekend alle redenen om gelukkig te zijn. Niet minder dan achttien liberale muziekkorpsen uit alle Vlaamse provincies zorgden te Lebbeke voor een onvergetelijk spektakel van muziek, show en dans. Een paar duizend toeschouwers in de Laurierstraat dienden zelfs nadarafsluitingen aange bracht waren getuige dat de muzikale folklore in onze gewesten nog steeds hoogtij viert. Op het Lebbeekse dorpsplein brachten 500 muzikanten van de verschillende deelnemende groe pen de uitvoering van «Orpheus 100», gekomponeerd door ere- dirigent van de Lebbeekse fanfare, de h. Frangois Schollaert. Het was immers ter gelebenheid van de vie ring van het honderdjarig bestaan van de Lebbeekse fanfare «Orp eus» dat de Felim-feesten in de gemeente plaats hadden. Nadien volgde een muzikale, ritmi sche dansshow, uitgevoerd door vier jeugd- en majorettengroepen uit Brugge, Avelgem. Blanken- berge en Mechelen. Deze laatste groep was speciaal naar Lebbeke gekomen om hulde te brengen aan de ex-Mechelaar Marijn Van Damme die zich jarenlang inge spannen heeft, voor de opbouw van de Mechelse Arendjes, een muzikale jeugdgroep welke beslist tot een van de beste van het land mag gerekend worden. Met tranen in de ogen dankte Marijn Van Het verslag over de 1 mei-manifestatie te Aalst, verschenen in onze editie van 3 mei jl., lokte een opbouwende - reaktie los zowel aan B.S.P. als een K.P. zijde, waar het hen voornamelijk ging om het gebrek of beter het totale gemis aan «progressieve frontvorming» te Aalst, dat als uitgangspunt voor het verslag vooropgesteld werd. Volksvertegenwoordiger B. Van Hoorick wijdde in het weekblad «Voor Allen» van 10 mei een artikel aan de vorming te Aalst van de progressieve frontvor ming waarvoor het 1 mei verslag van De Voorpost aan de basis lag. Volksvertegenwoordiger Van Hoorick maakt hierbij twee bedenkingen die in alle objektiviteit essentiëel te noemen zijn in het groeiproces van de pro gressieve frontvorming. Enerzijds historisch ge zien bleef de Aalsterse BSP doorheen alle natio nale partijtribulaties heen trouw aan de oproep van Collard. Anderzijds ont.- hielden de Aalsterse - tra ditioneel - linkse partijen zich van elk elektoraal op bod t.o.v. elkaar. «Wij moeten tot onze spijt verklaren dat wij langs kristen-demokratische zij de er vooralsnog geen gat in zien», schrijft volksver tegenwoordiger Van Hoo rick. En daar zit hem pre cies het hele dilemma voor een Aalsterse progressie ve frontvorming. Wat nationaal gezien niet vordert, zelfs niet beweegt - zie de recente verklarin gen van A.C.V.-er Hout- huys - is er helemaal niet op regionale noch op ste delijke schaal. Deze lacu ne, met een waarde van to be or not to be, tekent zich inderdaad scherp af in dit arrondissement, precies in dit arrondissement waar ooit frontvorming tussen daensisten en socialisten tot stand kwam. En net zoals 11 juli niet de dag is van één partij of beweging mag 1 mei niet het mono polie betekenen voor een andere partij. De dag van de arbeid kan slechts maar aan betekenis win nen wanneer allen die be gaan zijn met sociale voor uitgang blok vormen: een eenheid in de verscheiden heid. aHet «lief zijn voor elkaar» 'van partijen en organisa ties is in deze optiek niet voldoende. Een spoor van samenwerking bv. in een plaatselijke 1 mei-stoet, kan een merkteken worden voor een verdere groei J. Velghe Damme voor die blijken van sym- patieke hulde. De apoteose van de avond werd gebracht door de muzikanten, het trommelkorps en de majoretten van de jubilerende fanfare Orp heus in totaal 100 uitvoer ders allen voor het eerst optre dend in hun nieuw origineel uni form. Vooral de lichtgevende sticks van de majoretten oogstten bij het publiek ruime bijval. Tijdens deze uiterst geslaagde Felim-feesten. waarop heel wat volksvertegenwoordigers, burge meesters. schepenen en raadsle den aanwezig waren, werden bloemen geschonken aan voorzit ter Alfons De Mol, Frans De Saede- leir, Oktaaf Van Den Broeck en Frangois Schollaert. Vermeldenswaard is eveneens de puike ordedienst, verzorgd door de Lebbeekse politie, die een aantal straten voor het verkeer afsloot, ten einde de feesten ongestoord te laten verlopen. VRP Vergeten is menselijk. Reeds meer dan eens hebben we het verhaal gehoord van de soldaat die zonder zijn wapen ten strijde trok en het er dan nog goed vanaf bracht ook. Wat de h. Poppe uit Zele over kwam ligt zowat in dezelfde lijn. In het bezit van een hengst met super-kwaliteiten, trok de koene Zeienaar een paar dagen geleden richting Berlare, waar hij de viriliteit van zijn hengst voor de zoveelste maal aan den merrie-lijve zou laten ondervinden. Te Berlare aange komen werd alles in gereedheid gebracht voor de keizerlijke intrede ■van het bronstige mannetjesdier. Poppe wreef zich in de handen, hij zou die mannen van Berlare eens bewijzen dat er te Zele poeier ach- tersteekt. Met de nodige ceremo nie werd de vrachtwagen u weet wel «Vervoer van dieren»ge opend. Alle blikken waren gericht op de hengst die zou buitenstap pen. doch... niet kwam opdagen, omdat Poppe hem gewoon te Zele was vergeten. Miljaar, dacht Pop pe, wat een affrontMet heel wat minder allure dan dat hij gekomen was, droop de Zeienaar af. Als je dan eens wat wil bewijzen.... PIERRE VAN ROSSEM

De Voorpost | 1974 | | pagina 3