TIEN DOLLAR VOOR EEN ZONSOPGANG B.S.P.-DENDERMON- DE HEKELT HOUDING EIGEN C.O.O.-LEDEN AALSTERSKORT NIEUWS RERUM NOVARUM VIERINGEN IN HET ARR. DENDERMONDE PRINTERS POTPOURRI boeykens- reizen De Voorpost - 17/5/74 - 5 De B.S.P.-afdeling Dendermonde kwam in algemene vergadering bijeen op 12 mei jl. Nadat Ivan Verleyen het verslag van de vorige jaarvergadering had voorgelegd, gaf hij een gedetailleerd werkings- verslag van de afdeling. Hierin behandelde hij zowel problemen als de nieuwe voorziene fusie, de verkiezingen en de afdrachten, als de organisatie tussen de wijken en de afdeling. Vervolgens gaf Maurits De Pieker een knap naar voor gebracht finan cieel verslag. De financiële situatie is noch nefast, noch optimaal. Hij sprak echter de hoop uit niet al te vlug voor grote financiële uitgaven te komen staan. Daarna was het de beurt aan de gemeenteraadsleden H. Brants, G, Van Ghijsegen en P. Debergh om respektievelijk de algemeen ge volgde politieke lijn in de gemeenteraad, het personeelskader en de werking van verkeerscommissie uiteen te zetten. Overgegaan werd tot een grondig onderzoek van de situatie in de COO De twee B.S.P.-COO-leden, met name Jef De Vos en Frans Osselaar, waren reeds menigmaal in flagrante overtreding met de B.S.P-statuten Zo bereiden zij bv. nooit de COO-vergaderingen voor in kader van het B.S.P-bestuur en nemen een zeer matte houding aan in de COO waar zij haast steeds de C V P. steunen. Herhaaldelijk werd hen in dit verband geschreven opdat zij zich in orde zouden stellen met de B.S.P-statuten. Zonder resultaat. Ook toen men hen onlangs vroeg ontslag te nemen kwam er geen enkele reaktie. Daarom werd op deze jaarvergadering voorgesteld de betrokkenen uit de B.S P-afdeling te sluiten op grond van art 39 der afdelingsstatuten. Op twee onthoudingen na werd dit voorstel unaniem door de alge mene vergadering aanvaard Bij dit alles is de afdeling er zich terdege van bewust dat Jef De Vos de hoofschuldige is, gezien F Osselaer personeelslid is van eerstge noemde bij Bond Moyson. Desondanks betreurt de afdeling het deit dat zij niet eerder ontslag namen om zo een einde te stellen aan deze moeilijke situatie. Tengevolge van deze beslissing van de algemene vergadering is het nu zo dat beiden voortaan nergens het woord meer mogen nemen in naam van de B.S.P. Tot besluit van deze vergadering werden van de bestuursleden van de afdeling herkozen. Na enkele nog bijkomende vragen en opmerkin gen werd de algemene jaarvergadering van de B.S.P. Dendermonde besloten NORBERT DE BATS ELI ER Gisteren donderdag belegde schepen van Openbare Werken, de H. Jan De Neve, met de bevoegde instanties een vergadering waarbij een planning opgemaakt werd van de nog te realiseren werken, voor de resterende bewindsperiode van de huidige bestuursmeerderheid. Enerzijds wordt het lijstje klaargemaakt, van de nog daadwerkelijk en konkreet uit te voeren werken, terwijl anderzijds een inventaris opgemaakt wordt van de studieplannen die dienen doorgenomen te worden, zoals o.m. het struktuurplan voor het stadscentrum, de diverse BPA's rond het centrum, het plan voor het behoud van de "historische gebouwen Schepen Jan De Neve gaat het een ogenblik niet zoeken in Openbare Werken. Met ijver zet hij zich immers maan een uitgebreide brosjure, die de prozaïsche betiteling «Hoe groen doen in Aalst» meekrijgt. Voor de Kamer van Koophandel gaat op dinsdag 28 mei a.s. in de salons Carlton, Zonnestraat een kolloqium door over de bescherming van de oppervlaktewateren tegen verontreiniging. Het verschijnen van de Pauselijke Wereldbrief «RERUM NOVARUM» wordt door de christelijke werknemersbeweging (AOW.) van het ar rondissement Dendermonde traditioneel ter plaatse herdacht. Het is daar dat de werknemers leven en de beweging het sterkst is uitge bouwd. Zoals vorige jaren zullen in heel wat gemeenten de zieken en gehandicapten intens bij de feestelijkheden worden betrokken en zullen de plaatselijke verantwoordelijken aan de kerkdeuren de be- delhand uitsteken. AKTIE WERELDSOLIDARITEIT VORMINGSPROJEKTEN IN HET TEKEN VAN ZELFBEVRIJDING. Vorming, een van die sleutelwoorden van alle organisaties die het lot van mensen willen veranderen. In een land zoals India, waar 80 90% van de volwassen plattelandsbevolking noch lezen, noch schrijven kan een waar de overgrote meerderheid leeft onder het levensmini mum, moet men over een groep goed-gevormde en toegewijde mili tanten kunnen beschikken om de massa door een aktieproces tot zelfbevrijding te brengen. Het van de politiek afhandelijke Indiase Vakverbond van gelovige arbeiders wil dit proces op gang brengen Voor dit reuzewerk kunnen ze op «WERELDSOLIDARITEIT BELGIE» rekenen Daarom zullen de kerkgangers gevraagd worden hun solida riteitsbijdrage in de hen aangeboden omslag te steken In 1973 hebben wij het hen mogelijk gemaakt leiderscircussen op touw te zetten voor 1.500 militanten Bovendien hebben wij ons geën gageerd voor de mede-financiering van een vast vormingscentrum in Calcutta en dat ten belope van twee en een half miljoen frank. Dit moest de kweekschool worden van arbeiders-leiders die voor de opgang van hun volk een dynamische arbeidersbeweging uit de grond zullen stampen. Met een kleine groep entousiaste mensen die weten wat ze willen is veel mogelijk. De bewijzen liggen voor het rapen. Van de kerkdeurenaktie «Wereldsolidariteit» zal worden gebruik gemaakt om de kerkgangers informatie te verstrekken over het Indiaprojekt. TWEE ARRONDISSEMENTELE HOOGTEPUNTEN De plaatselijke vieringen kennen twee uitschieters. Op zaterdag 18 mei 1974 wordt om 20 uur de Rerum Novarumweek feestelijk ge opend te WETTEREN in de grote zaal van het Werkmanshuis. Het gekende beroepsgezelschap van het Groot Limburgs Toneel komt voor de eerste maal naar onze gouw Het brengt het blijspel DE MAXIBULEN van Marcel Aimé voor het voetlicht. Deze voorstelling gaat onder de auspiciën van het Ministerie van Nederlandse Kuituur dienst Volksontwikkeling. Toegangskaarten aan 40 Fr. aan de kassa van de zaal. Het wordt een toneel- en verbroederingsavond waar de verwachte 600 toeschouwers veel deugd zullen aan beleven. Een tweede hoogtepunt wordt het KWB. tentoonstellingsweekend «Grond- en Huisvestingsbeleid in het arrondissement Dendermon de» Dit gaat door in het Stadhuis van Dendermonde van 25 mei tot en met dinsdag 28 mei '74. Naast een kennismaking met de ACW. visie op de problematiiek van de grond het grondbeleid, de ruimtelijke ordening, de sociale huisves ting en de woonomgeving wordt tevens het jongste kaartmateriaal van de studiegroep G.D. over de sociale woonplanning in ons gewest en de toeristische uitbouw van onze streek aan de bezoekers getoond. Wij komenen in een volgende editie uitvoerig op dit gebeuren terug. Rerum Novarum 1974: een ontmoeting van en met een christelijke werknemersbeweging die weet wat ze wil Ik ben ook op reis geweest met de Belgian Printer Trotters Eén avondje maar, genoeg om te leren dat het een zo boeiende als vermoeiende bezigheid is. Op uitnodiging van de heer en mevrouw A. De Cuyper zijn dezer dagen een twintigtal Printer Trotters naar de Dendermondse redak- tie van De Voorpost gekomen om met de prachtige kleurfilm van de h. Deckmijn en de honderden indrukwekkende dia's van de h. Merlevede te bewijzen hoe fantastisch de reis naar India, Nepal en Thailand geweest was. Ik weet niet of de talloze vertoonde beelden op geluidsband waren opgenomen de levendige, direkte, spontane en mekaar overvleugelende kommentaar van de aanwezigen maakte het onmogelijk enig ander geluid waar te nemen. De biezonderste cicerones bij de vertoning waren de olijke apoteker Fernand Malfeyt, de vaderlijke Rik De Kimpe, de gewichtige Jacques Merlevede, de wijze mevrouw De Kimpe en de longplaying van het gezelschap de westvlaamse mevrouw F, Merlevede-Goethais. Er waren ook twee missiezusters om vast te stellen dat de autenticiteit en de kuituur van India, in tegenstelling met die van Zaire, niet in de bomen maar in eeuwenoude monumenten schuilt. Ten slotte was er ook een bezadigde pater van de abdij. Daar de reis fataal een eeuwenoude sexshop zou aandoen mocht het hele geval niet uit de hand lopen. iets biezonder zijn. Het baard haar moet de h. De Kimpe nochtans weinig houvast heb ben gegeven, want hij is als trouw kristen naar het vader land teruggekeerd. EVEREST Tijdens hun verblijf in Nepal zijn elf Printers zo moedig ge weest om vier uur voor dag en dauw uit de veren te krui pen om hoog in de bergen, op meer dan 3000 meter, getuige te zijn van een fantastische zonsopgang boven de Everest. Ik wist niet dat Dendermonde zo groot was. De Westvlaamse Printers verklaarden openhar tig dat zij te laat op de bijeen komst verschenen omdat zij gedurende een uur in Dender monde hadden rondgereden eer ze de bureau's van de Voorpost vonden. Toen wij jong waren liepen wij onze lieve vaderstad te voet op en af in minder dan een half uur. Dat men er nu per auto een uur over doet vervult ons met vreugde en fierheid want het is niet te geloven dat West vlamingen niet onmiddellijk hun weg zouden vinden in Oost-Vlaanderen. Wie van plan is de Printer Trot ters te vergezellen moet onte gensprekelijk over een sterke lever en een sterke maag be schikken want het is duidelijk dat de trouwe deelnemers nooit op stap gaan zonder voorafgaandelijk zowel als on derweg de innerlijke mens op diverse en rijke manieren te versterken. Daarna kon een begin gemaakt worden met de eigenlijke filmreis die wij hier onmogelijk meter na meter kunnen volgen maar die wij in een Printer-potpourri hierna zullen (trachten) samen te vat ten. Als rotsvast kristen (journalist) heeft de h. R. De Kimpe inte resse voor de konkurrentie. Derhalve ging hij in Oud-Delhi op pelgrimage naar de moskee om er de kameellederen san daal en één haar uit de gewijde baard van de profeet Mahom- med, plus talrijke legendari sche relieken uit de Islam van nabij te zien. Alhoewel hij in zijn rijkgevulde carrière veel baard- flaminganten aan het werk zag is de h. De Kimpe niet zo on derlegd in het beoordelen van één haar uit de baard van de profeet. ««Ik kan alleen getui gen,» zegt hij «dat ik in een fijn buisje een zeer zeer fijn draadje gezien heb. Ik kon niet achterhalen of er enig verschil is tussen het haar uit de baard van een profeet en een ge wone baard van bij ons maar gezien de vergoeding die men venvacht om het heilige haar uit de eeuwenoude heilige baard van de grote profeet te bewonderen moet dat ene haar Deze dode was voor de Westerse reizigers geen mooi toeristisch beeld, maar wel een getuige van het diepe geloof dat de Hindu bezit. De kennissen van deze waarschijnlijk plots overledene laten hem. liggen tot zij genoeg geld hebben bijeengebracht om een krans te kopen en hout voor een brandstapel, zodat hij kan verbrand worden en zijn asse in de Ganges gestrooid. Zonder dat ritueel is geen incarnatie mogelijk, (dia Merlevede) Een typisch geveltje van een Thailandse woning. Let vooral op het sierlijke dak en de prachtige uitsnijdingen in de voorgevel, (foto M. Robbens) «Om de bergen in te rijden hadden wij een chauffeur ge huurd die bereid was, zei hij, ons allen samen tegen betaling van 10 dollar aan boord van zijn minibus ter plaatse te brengen,» vertelt de h. Merle vede. Wij hebben die ochtend eén uur gereden en toen de bus niet meer verder kon zijn we te voet nog een uur gaan klimmen. Na zonsopgang wekte de chauffeur ons uit onze roes en onze geestdrift met de lakonieke opmerking dat hij ons niet naar het dal zou terugrijden indien wij geen 10 dollar per persoon betaal den. Wij zegden dat hij zijn woord had gegeven dat de prijs 10 dollar voor de kleine groep zou bedragen, maar hij be weerde dat ons Engels niet be ter was dan het zijne, dat er een misverstand was en dat het 10 dollar per kop zou wezen. anders reed hij niet. Hij wist dat we een paar uur later een vlieg tuig moesten halen en dat het Iedere Thailander moet gedurende 3 6 maanden de pij aantrekken van de bedelmonniken. Arm en rijk trekken zich zo samen terug in de tempels om er te bidden en te mediteren, (foto Mplfeyt) ons onmogelijk zou zijn te voet naar het dal terug te keren. Het is dan tot een eindeloze dis- kussie gekomen in een klein beetje Engels en heel veel Vlaams en inlands dialekt. Alsof wij een soevenir waren uit verre onmogelijke landen is de chauffeur gaan bieden eerst was het 10 dollar, dan vijf dol lar, dan drie dollar, altijd per persoon. Bijna kwam het tot een woest gevecht in de ber gen maar de man begon toch te rijden terwijl hij alsmaar 10 dollar per persoon eiste. We hebben tenslotte niet meer be taald dan de afgesproken 10 dollar voor het geheel maar hemel komt, dat een wereld boven de wolken en boven de wereld van de mensen geleide lijk aan in de felste klaarte zet, dat stilaan de contouren van de bergen tekent terwijl op je heen een gewijde prangende stilte hangt die je van innig geluk vervult, dat alles dringt door je ogen tot diep in je hart waar het blijft hangen, je hele leven lang. Hier voel je dat niet de natuur maar de hemel en God zelf met licht en kleuren spelen, hier ben je dankbaar en gelukkig een kleine mens te zijn die naar het toppeke van de wereld mag kijken en gedurende enkele ogenblikken aanvoelt wat wer- Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 052-216.32 - 248.93 kelijk geluk en kunstbeleven is.» Na zoveel tere emotie heeft de heer Merlevede zijn vrouw eens goed vastgepakt. Onder zoveel overdadige schoonheid, voelen man en vrouw zich nog veel dichter bij malkander, zegt hij. En van 't vertellen heeft hij dorst gekregen. Louis De Lentdecker f't vervolgt) de man heeft ons vervloekt en voorspeld dat we nooit meer de Everest zouden zien Terwijl de h. Merlevede met al de kracht van zijn gewicht nog uiting geeft aan zijn veront waardiging over het feit dat Bel gen in het verre buitenland- worden uitgebuit gooit zijn poë tische echtgenote het over een andere boeg «Al die diskussies vergeet je voorde herinnering aan de fan tastische pracht van die ont roerende zonsopgang.» zegt zij. «Het is alles nog duizend maal mooier dan men met films en dia's kan tonen. Je staat hoog boven de wolken, je ziet in de verte de hemel zonder eind, de eeuwige sneeuw van de hoogste berglandschappen waarop langzaam de eerste lekken zon vallen. De tover van De markt In Thailand. Vrouwen venten hun koopwaar die ze hebben gestouwd in kleine prauwen van huis het eerste licht, de eerste stre- tot huis tussen de paalwoningen langs de rivierdelta in Bangkok, (foto M. Robbens) lingen van het leven dat uit de

De Voorpost | 1974 | | pagina 5