PEGGY MANGELSCHOTS WORDTZESDE BLOEMENPRINSES DENDERMONDE SCHITTERING BIJ DE KAMPIOENSVIERING VAN KAVDOPHET STADHUIS Dendermonde Wf 6 - 17/5/74 - De Voorpost Tussen de brede, kleurige vlaggen die al enige weken de voorgevel van het Dendermonds stadhuis sieren, wapperde tijdens het voorbije weekend heel triomfantelijk en een tikje trots de paarsblauwe kampioenenvlag van KAVD. Rasechte KAVD-supporters slaan zowat alle kleuren van de regen boog uit om hun paarsblauwen, maar bitter weinig onder hen weten waarom KAVD precies in het paarsblauw speelt. Wie de stijlvolle doorleefde kampioenenhulde van KAVD op zaterdag 11 mei mocht meevieren, leerde toen dat de Dendermondse voetbalentoesiasten die kleur voor hun ploeg kozen omdat ze tijdens een internationale wedstrijd in Gent een uitzonderlijk snel en vaardig speler in zulk plunje goal na goal zag scoren. En, zo vertelde de voorzitter van het sportkomitee van de Belgische Voetbalbond Paul Goossens, die fameuze paarsblauwe voetballer heette Cadron. Of het om Armand Cadron, één van de eerste en van de beste KAVD-spelers ging, wist Paul Goossens niet meer. In ieder geval werd de kranige en krasse Cadron tijdens de viering eens hartig in de bloemetjes gezet. De volks vertegenwoordigers Jan Lenssens en Franz Ver- berckmoes en omzeggens de ganse Dendermondse ge meenteraad hsad in de raadszaal plaatsgenomen om KAVD voor zijn promotie naar derde klasse te huldi gen. De Koninklijke Atleti sche Vereniging Dender- monde van haar kant was met een honderddertigtal van haar kernfiguren naar het stadhuis getrokken. Ook de Grembergse burgemees ter Reyns en zijn schepen Burghgrave, beide oud-spe lers bij KAVD, waren van de partij. EEN TOPPRESTATIE Het was de Dendermondse burgemeester Cool die de akademische zitting open de. Hij zei zeer opgetogen te zijn dat het stadsbestuur de vele blijken, die deze dagen van alle zijden toestroom den, als het ware in één overkoepelend officiéél ge baar mocht opvangen door de ontvangst van KAVD op het stadhuis. «KAVD, aldus de burgemeester, is één der langstlevende voetbalploe gen van ons land en heeft een topprestatie op haar aktief. Hierin hebben de jeugdige voetballers hun leeuwenaandeel, maar droe gen ook de oudere spelers hun steentje bij.» Burge meester Cool onderstreepte niet alleen de verdiensten van de spelers, maar ok de kwaliteiten van de oefen- meester en het bestuur van KAVD. «En aan de top van de ganse voetbalploeg, zei de burgemeester, staat ie mand, die wij biezonder moeten toejuichen en geluk wensen Iemand van wie zijn vrouw mij onlangs nog zei dat hij meestal zijn spelers liever ziet dan zijn vrouw.» Die man was natuurlijk KAVD-voorzitter Guy Piret, die dan ook een krachtige ovatie in ontvangst mocht nemen. Applaus was even min uit de lucht bij de uit reiking van de herinnerings médailles door de burge meester men de schepen va sport Luc Wiemeersch. De ze eer viel te beurt aan de KAVD-spelers: André Wal- rave, Gerard Verhelst, Oscar De Bleekere, Joël Van den Bossche, Alain Verstraeten, Rudy Van Belle, André Tem merman, Alfons De Bock, Julien De Weirt, Gilbert Wit- tevrongel, Alex Nijs, Hugo De Loose, Jacky Van Crae- nenbroeck, Marc Van Meer- beeck, Raoul Abbeel, Jerry Frangois, Walter Reid en Theo Moriaux. Die herin neringsmédaille was er eveneens voor dokter Paul Zegers, trainer Eddy Ber- tels, afgevaardigde van het eerste elftal Roger Buyle, verzorger Fernand Dierick, terrein bewaarder Alfons De Man, terwijl voorzitter Fer- Guy Piret de zeldzame, spe ciaal gegraveerde stadsmé- daille mocht ontvangen. Dan sprak schepen van de sport Luc Wiemeersch. Hij sprak de hoop uit dat KAVD binnenkort op «eigen veld» dat wil zeggen in Dender- monde zelf, zou kunnen spelen, dat kan door twee omstandigheden gebeuren door de fusie van Grember- gen met Dendermonde of door de aankoop en inrich ting van een stedelijk voet balstadion. Schepen Wiemeersch sprak er zijn vreugde over uit dat KAVD nu van de abscure sportbladzijden van de lage re klassen kan verdwijnen en onderstreepte de verdien sten van KAVD in verband met de propaganda van de sport in de smtad en van de stad zelf. 425SPELERS Aan KAVD-voorzitter Guy Piret kwam de eer toe om de eigenlijke feestrede te hou den. «Het voetbalseizoen is beëindigd, de bekomen uit slagen en promoties van ons elftal naar derde nationale zijn het werk geweest van velen. Onze klub heeft de laatste jaren blok gevormd en de verbondenheid van haar spelers, bestuursleden en ook van de anders zo wispelturige supporters hebben ertoe bijgedragen dat de eenheid van onze ganse familie gaaf gehou den werd. KAV Dendermon de, betoogde de snel op dreef komende meester Guy Piret, telt op dit ogenblik 425 aangesloten spelers in haar rangen en drieëntwin tig bestuursleden geven hun beste krachten om de reuze- taken, die aan het beleid verbonden zijn, onder elkaar te verdelen, op te vangen en te verwerken. Als we bij deze spelers en bestuursleden nog het aantal supporters voegen, die a rato van 2.300 voetbalentoesiasten per wedstrijd de kompetitie een gans jaar door volgden, dan meen ik daaruit te mogen afleiden dat KAV Dender monde op dit ogenblik op nieuw de vaandeldrager ge worden is van wat de sport aan onderscheiden discipli nes inhoudt. De statuten van onze vereniging zonder winstoogmerk beogen de bevordering van onze jeugd in de sport. De sport komt pas tot zijn volle ontwikke ling, als ze de fysische kapaciteiten van de mens ontwikkelt en meteen ook zijn morele waarden op een hoger peil brengt. De voet bal discipline dient als sport in de hoogste kategorie van deze waarden gerangschikt te worden. We opteerden terecht voor deze voetbal discipline.» Bij het schetsen van de historiek van KAVD noemde meester Piret een opmerkelijk speler uit de jaren 1900, Armand Cadron, die een ereteken in ont vangst mocht nemen. «Tus sen de periode 1920-40, vervolgde de voorzitter, vin den we de naam van ons fanionelftal terug in de be vorderingsreeksen en zelfs in de eerste divisie va 1934 tot '36. De periode na de tweede wereldoorlog bleef KAVD al evenmin onbespro ken. ONder de fel opge merkte spelers zien we dan de huidige burgemeester van Grembergen Gaston Reyns, de heer Geubels, oud-internationaal keeper Frans Gyssels, de huidige vrederechter Robert Verwil- ghen, advokaat Luc Van Hoeyweghen» de Grember- se schepen Herman Burgh grave en nog anderen. Ook namen van bestuursleden bleven in gouden letters gedrukt in het boek van onze vereniging: wijlen voorzitter Alois De Blende, de voorzit ter van de arbeidsrechtbank Georges Heyvaert, de voor zitter van het sportkomitee van de Belgische Voetbal bond Paul Goossens, de direkteur-generaal van «Bruggen en Wegen» Arthur Van Dammeenzomeer. Onze vereniging zag in de lop der jaren zijn jeugd en spelers opgeleid door en/a ren oefenmeesters als Cop- pée, Jef Van INgelghem, Grünbaum, Van Mele en Frangois De Man. Persoon lijk denk ik nog steeds aan een goeie vriend en speler Jefke Boon, waarvan de KAVDer op de derde mei schreef, toen Jef op smarte lijke wijze verontgelukte, dat de herinneringen die we van hem zouden bewaren, zouden aaneenrijgen tot een snoer van kleurige koralen.» «De promovering naar derde nationale, besloot meester Guy Piret, bracht ons op nieuw binnen de achtenzes tig beste ploegen van het land, zodat we weer ons stamnummer zevenenvijftig waardig zijn geworden. Het is nu de tweede maal dat ik op uw stadhuis kom om een promovering van ons eerste elftal te vieren. Ik hoop er weldra te mogen terugke ren. NATIONALE HULDE De KAVD-voorzitter liet niet an om als dank aan het Dendermonds stadsbestuur een prachtige schaal te schenken aan de burge meester, die hierop een dankwoord tot de schenker richtte. De koninklijke Bel gische Voetbalbond liet zich in de hulde niet onbetuigd en in haar naam sprak de voorzitter van het sportko mitee van de KBVB, Paul Goossens. De lieve Peggy Mangelschots uit de Dendermondse Donckstraat zou je de Eddy Merckx van de Dendermondse Missverkiezingen '74 kunnen noemen. Tenminste als Merckx nog zou rijden als in de vorige wielerseizoenen. Peggy sleepte imemrs op 27 februari laatstleden de sierlijk titel van Miss FC Donckstraat '74 in de wacht en ging dan in de nacht van 11 op 1é mei met de al even frivole titel van Zesde Bloemenprinses lopen. Negentievierenzeventig wordt dus een uitermate druk jaar voor Peggy: présences gaan verrichten zowel voor den FC als voor de Sint- Gillisse Bloemencorso. Een derde titel zal er dit jaar niet meer bijkomen, als we Denise Van Geel, het mamake van Miss-ende Prinses, mogen geloven. «Nu is 't genoeg voor vijftien jaar», kreunde ze na de schitterende verkiezing van dochterlief. GOEIESFEER De hele prinsesverkiezing ging traditiegetrouw door in dé enige Dendermondse feestzaal, die zo'n pak volk kan slikken: Het Konings hof. «Vijftienhonderd kaar ten hebben we verkocht,» wist de pronte feestleider Constant Vermeulen te ver tellen. Het grootste deel van die kaarten was natuur lijk in voorverkoop verkocht en die kaartenverkoop was eens te meer in een massa verkoop ontaard. Het Ko ningshof zat goed vol, mis schien was er wel wat min der volk dan op de vorige en gelijkaardige prins-, prin ses- of missverkiezingen. De konkurentie was immers die avond biezonder sterk: The Bluelines die gewoon lijk op het bloemenbal speelden gingen nu muzi kaal doen voor de kwissers in het Gildenhuis; in Appels vond metn het nog dringend lentefeesten te organiseren enzomeer, enzoverder. En toch was er goed volk in het Koningshof: braaf en lief volk, zatte en zotte mensen, altije dezelfde natuurlijk. En er waren vijf schrandere grietjes, die een carrièere als Bloemenprinses ambiti- ëerden. Peggy, uiteraard, Godelieve Putteman uit St- Gillis, Frieda Jacob uit Leb- beke, Linda Van Weyen- bergh uit Denderbelle en Christine Van de Velde uit Ninove. Om dik elf uur stelde Constant Vermeulen niet zonder enige fierheid - hoe zoudt ge zelf zijn? - het vijftal voor aan het opge wonden loerend publiek. Deze vijf juffrouwtjes had den al een pre-selektie ach ter de blanke of eventueel bruingebrande rug. De jury leden hadden de kandidaten ook al eens van dichtbij kunnen bestuderen en dat gebeurde om half elf in de bar onder het podium. Veer tig punten moesten ieder van de negen juryleden ge ven. Die punten1 gevende juryleden heetten Paul Huylebroeck, redak- teur bij Gazet van Antwer pen; Petrus Verhelst, sche pen van openbare werken en grondbeleid van Dender monde; Octaaf Van den Broeck, arrondissementeel voorzitter van het Olym pisch Komitee, Mevrouw Vi- viane Madeleyne, sekreta- resse van het provinciaal Olympisch Komitee; Albert Van den Broeck, bloemist uit Wieze; de h. Smaele uit Gent; Fred Smet, redakteur bij het Volk; de h. Semal, vertegenwoordiger van de Brusselse Bloemenveiling; Mevrouw Constant Vermeu len, die op het laatste nip pertje de verontschuldigde voorzitter van het Olym pisch Komitee Fernand Ha- net verving. Deze bekende vrouwenkenners brachten volgende punten uit: 140 punten voor Christine Van de Velde uit Ninove, 81 punten voor Godelieve Put teman uit Sint-Gillis, 33 punten voor Linda Van Wey- enbergh uit Denderbelle, 48 p. voor Frieda Jacob uit Al dat vrouwelijk schoon liet een groot gedeelte van het Dendermondse schepencollege niet onverschimirr »g.(v) Lebbeke en 98 punten voor Peggy Mangelschots uit Dendermonde. LEVE PEGGY! De bloe menprinses '74, Peggy Man gelschots, ontving boven dien een geschenk van FC Donkstraat.maurice De Pae- pe, er steeds als de kippen bij als het om jong vrouw volk te doen is, schonk dit geschenk. Die Maurice toch! De verkiezing van z'n Miss Donckstraat tot Bloe menprinses was voor het wellicht de schoonste dag van zijn leven, met uitzon- dering van de dag van zijn eerste kommunie. Na de zoentjesgeverij en handjes drukkerij werd het nachtbal heropend. Na een verwoede telpartij in het bovenzaaltje van Het Ko ningshof, kon Constant Ver meulen namens het inrich tend komitee, het komitee voor lichamelijke opvoe ding, sport- en ontspan ning, de uitslag bekend ma ken. Vijfde werd Christine Van de Velde uit Ninove met 156 punten, vierde Godelie ve Putteman uit Sint-Gillis met 241 punten, derde en dus tweede hofdame wer£ Linda Van Weyenbergh ufeag Denderbelle met 269 punjnaé ten, tweede en daarom eerper ste hofdame werd Friedf)e Jacob uit Lebbeke met 491 punten. En Peggy Mangelschot# werd nummer één met 69# punten. Ze stond trouwen#' als een hele avond met hef] nummer één in haar fijnge voelige handen. De lang niefö misse Missen werden dart overladen met geschenkerji stel Paul Van den Eedfrer Er zijn ook goede zijden aan het schepenambt.(v) De KAVD-ploeg en supporters, samen met bestuur en de officièlen tijdens de huldiging.(v) Spreker had het over de verbazing en de verwondering die er bij de KBVB heerste om het feit dat KAVD de dertig wedstrij den speelde zonder er één te verliezen. Afgezien dva U- nion Saint-Gilloise, de be ruchte Union 60, slaagde er omzeggens nooit een klub -in een dergelijk nstaaltje uit te voeren, paul Goossens zei dat de KAVD steeds een speciaal plaatsje in zijn voetbalhart ingenomen heeft, omdat het dank zij zijn vroegere bestuursfunk- tie als sekretaris van KAVD is, dat hij karrièere kon maken op het nationale vlak. Tenslotte sprak Léon Salière nog namens de Nationale Liga van de Bevorderins- klubs. Daarna verspreiden de honderdvijftig aanwezi gen zich in de gangen van het staahuis voor ene ver zorgde receptie, waar nu eens naast de klassieke «stadhuiswijn» ook pittige mSangria werd. Dan dachten de beni velde geesten aan de maaj en mochten de gasten schuiven aan een keurig smaakvol koud buffet. *velen deed bedenken di- KAVD eens meer moef kampioen spelen. Paul Van den Eecl Een gelukkig toeval heeft ervoor gezorgd, dat 1974 het jaar van de folklore samenvalt met de 125" p verjaardag der oprichting van het Houten Muziek «Vermaak naar Vermogen» te Hamme-Zogge. In 1849 werd de kerk van deze wijk ingehuldigd en het ontstaan van het houtenmuziek hangt nauw samen met deze plechtigheid. In de annalen der maatschappij staat vermeld, dat de vroede Vaderen bezorgd om het feestelijk karakter van de kerkwijding en in de onmogelijkheid verkerend een koperen fanfare op te richten naar andere middelen zochten om hun muzikaal talent ten gehore te brengen. Een paar pientere inwoners van de wijk kwamen op het idee, blaasinstrumenten in hout te vervaardigen. Een paar trommels waren gauw gevonden. Het geheel kreeg de toepasselijke naam «Vermaak naar Vermogen». Nu op 26 mei a.s. kleine kermis te Hamme-Zogge, zal de Maatschappij in samenwerking met het Gemeentebestuur van Hamme, de Heemkundige Kring, het plaatselijk feestkomitee, een groot folkloristisch feest inrichten om de125* |jr verjaardag te vieren. Men deed beroep op andere merkwaardige verenigingen o.a. het houtenmuziek «De Vreugdebroe ders» uit Wetteren, de folklore maatschappij «De Bolhoeden» uit Moerzeke, de zangmaatschappij «De Vlamingen Vooruit» van Zele-Hansevelde en het hoommuziek «De Ware Vrienden» van Hamme-Meers8traat. De jubilerende maatschappij «Vermaak naar Vermogen» krijgt ter dezer gelegenheid een nieuw vaandel overhandigd. Kapelmeester F. Audenaert laat zijn 40 man sterke formatie duchtig oefenen om op 26 mei a.s. het muzikale geweld bot te vieren. De antieke standaard daterend van 1859, met zijn in hout gebeeldhouwde versierselen, in top een klauwende leeuw, werd indertijd uitgevoerd door de Zogse kunstenaar Raymondus Quinteiier. Deze artiest was ook als schilder niet onverdienstelijk. De prachtige kruisweg in de kerk is eveneens van I zijn hand. Het nieuwe vaandel dat een getrouwe weergave is van het antieke pronkstuk, werd uitgevoerd door de hh. M. D'Hondt van Tielrode en Van Der Linden, leraar aan de Koninklijke Akademie van Antwerpen. De inrichters verwachten veel volk en goed weer. De stoet wordt gevormd te 16 uur. Te 17.30 uur kan men de overhandiging van het nieuwe vaandel meemaken. Wie meer inlichtingen wil vernemen over deze merkwaardige vereniging kan terecht bij Jerome Vercammen, Heirbaan 27, Hamme-Zogge. Tel. 052-47696 en bij de heemkundige Gustaaf De Bondt, V Mandemakersstraat 2 te Hamme. d

De Voorpost | 1974 | | pagina 6