ZOEAVENDAG UW WOORD 3ENDERMONDE ZILVEREN ARTHUR BLOCK IN «DE HUZAREN» PROS BOSTEELS RETROSPEKTIEVE TE BUGGENHOUT Aalst MELDERT GEMEENTERAAD DEED HET RUSTIG AAN NIEUWE GEZINSRAAD TE EREMBODEGEM LEEDSE JUBELPROCESSIE DE BIOLEY: WOORD EN WEDERWOORD. De Voorpost - 17/5/74 - 7 De vriendenkring van de pauselijke zoeaven met in hun midden de bezieler de h. P. de Paepe. (JM) 3 h een levendig dorpje bij Milaan siddert een troepje spagettikerels m dito dames voor de komst van Napoleon. Vurige, Italiaanse tem- y paramenten kommentarièren deze gebeurtenis. Sommigen vinden ir>: te Franse charmante, sympatieke lui en anderen zien in hen ver- j:, (lachte moordenaars, plunderaars en verkrachters. Wat moet men Ni doen Gewoon thuis blijven en door een goeie verkoop veel poen verdienen, meent de lakenkoopman Guisseppe Llppi. Zo vlug mogelijk ophoepelen, roept z'n eega Maria daarentegen. En zoals dat pel meer In dit lieve leven gebeurt, krijgt Maria gelijk. De Lippi's kinnen echter nog niet vertrekken want hun zoon Piètro en diens 'prouw Elisa zijn spoorloos verdwenen. Terwijl men besluitloos hun terugkeer afwacht, komen twee huzaren van het Franse leger in het llorp toe. Ze zijn er niet gaarne bij, want «men» het hele toneelstuk liehelst de speurtocht naar deze «men» heeft hun paarden gepikt, terwijl de huzaren heel vlot stonden te urineren. En in het Franse pleger staat daar een zeer ernstige straf op. Flicot heet de éne huzaar pn de andere kreeg de roemrijke naam van Ange-Marie Legouce nee. Wie kan zich een mooiere huzaar voorstellen dan déze Arthur Block, die voor zijn zilveren jubileum een geknipte rol te spelen kreeg.(v) Huzaar Arthur Block, omringd door zijn medespelers, luistert aandachtig tijdens de redevoeringen die na de opvoering werden naar voren gebracht.(v) streepte ook de verdiensten van Arthur Block als onderdeken van de kamer en bedacht hem en zijn echtgenote met een schilderij en bloemen. Geschenken en toe sparken kwamen er eveneens van de h. Verniers van de Sint- Genesiusgilde van het NVKT, van de Rosiers en Wullen is Kunnen, van het stadsbestuur, van de h De Rop van de Denderbelse Iverlin- gen, van direkteur De Keyser van de Nationale Bank te Aalst. Een fors besnorde Arthur Block gaf daarna op zijn onsterfelijke manier enkele anekdoten ten beste, hij dankte voor de huldeblijken en np- digde uit tot de receptie. Hier ein digt dan ook het officiële verslag van de vereniging. PAUL. VAN DEN EEDE Te Buggenhout Opstal verkeerde men tijdens het voorbije weekend werkelijk in feeststemming. Niet alleen was er mde jaarlijkse kermis, maar bovendien was er de herdenking van Pros Bosteels. Pros Bosteels is een Buggenhouts kunst schilderdie in 1881 in de bosgemeente geboren werd en er 10 jaar geleden ook stierf. Dat de viering te Opstal werd gehouden lag voor de hand aangezien Bosteels jarenlang schoolhoofd is geweest van de vrije aangenomen jongens school op dat Buggenhouts gehucht. De retrospektieve was een idee van de heren Temmer man en Moortgat en het werd uitgewerkt door de gemeentelijke kulturele raad die daarmee aan haar eerste belangrijk initiatief toe was, dat zeker geslaagd mag ge noemd worden. De feestelijkheden begon- ben reeds zaterdagnamid dag toen te Opstal een nieuwe straat werd ingehul digd die de naam van Pros per Bosteels mkreegDe vier Buggenhoutse muziekmaat schappijen, die aan de vie ring meewerkten gaven het geheel nog een feestelijker tintje. De gezamelijke uit voering die zij aan de nieuwe straat brachten was dan ook gewoon indrukwekkend. In zijn oprningstoespraak zeg de burgemeester De Lantds- heer dat deze feestelijke opening van een nieuwe straat in feite tekenend was voor de bloei die de Opstal- se gemeenschap de laatste jaren kent op alle terreinen. Het traditionele lint werd vervolgens met de even tra ditionele schaar door ge knipt en stoetsgewijs trok men naar het centrum va Opstalwaar aan het school huis ook nog een gedenkt- plaat Pros Bosteels werd onthuld. Schepen van cul tuur De Ridder belichtte hier vooral de figuur van Pros Bosteels als pedagoog. Daar mee was het nog niet afgelopen want in het Beu kenhof werd vervolgens de retrospectieve van Bosteels geopend. Na een welkom woord van Wiske Ceule- ma,s voorzitter van de ge meentelijke culturele raad, werd de tentoonstelling in geleid door de heer Verstre pen, conservator van het stedelijk museum te Den- dermonde. Het laatste woord was voor burgemees ter De Landtsheer die hulde bracht aan de culturele raad voor het geslaagd initiatief en ook een speciaal woordje van lof over had voor het enthousiasme en de dyna miek waarmee Wiske Ceule- mans haar taak als voorzit ster van deze raad vervult. Tot slot opende hij de ten toonstelling, die het hele weekend voor het publiek toegankelijk bleef. De Buggenhoutse bevolking is Pros Bosteels nog lang niet vergeten, dat werd over vloedig bewezen door de rote belangstelling die de tentoonstelling kende gedu rende het hele kermisweek- end te Opstal. Voor de culturele raad betekent hjet meteen een eerste geslaagd initiatief en dat moet zeker bemoedigend zijn om in dezelfde zin verder te wer- ken.(MH) Voor mensen met enige kennis van Latijn moet het was vreemd aandoen, zo'n zaligmakende ti tel: pro petri sede. En als we even nader toelichten dat het om een vereniging gaat van af stammelingen der Pauselijke Zoeaven waarbij ook hun sym pathisanten een plaatsje krijgen dan zullen nog wel een aantal mensen meer even met de ogen knipperen. Om te beginnen een gehuegenver- frissertje voor allen die niet direkt met een perfekt volledige geschie deniskennis kunnen uitpakken. Duidelijk wordt dan meteen dat het ietwat pejoratief gebruik van de naam er in wezen geen snars heeft mee te maken. Italië. 1860-1870: onder het motto «Italië moet één zijn» tracht een leger onder de dat mag wel gezegd kundige leiding van enen Garribaldi de toe nmalige paus zijn provincies te ont futselen. Niet helemaal naar de zin van Pius IX, dat kan evenmin ont kend. Een flink part pausgezinden uit zowat alle windstreken kon daar ook niet zo blij om wezen en ver zamelde de moed en wapens om de snoodaards die het waagden het hoofd van de Roomse kerk te belagen eens een duchtig pak voor de broek te verkopen. Dat alles om een nadere kennismaking met de vereniging die op dit moment nog altijd bestaat te Aalst in te leiden. Denderende aktiviteiten hebben ze misschien niet de 60 70 leden die eraan houden die gedenkwaardige voorvaderen in de geest na te vol gen. Een eenvoudig kransje met wat koffie en bijbehorende spullen. En een authentieke zoeavenvlag was er ook nog bij. Zeggen zij, pausgezinden, hoe zou dat anders kunnen: die strijd van onze voor ouders is doorheen de geschiede nis al te vaak bestempeld als nutte loos, waardeloos enzovoort. Het is immers zo dat de zoeaven in hun «kruistocht» wel een paar fameuse overwinningen wisten te bewerk stelligen maar uiteindelijk met lege handen terugkeerden. Toch willen ze die moedige en vooral onbaat zuchtige handelswijze blijven ge denken: het is volgens hen een van die vele enige voorbeelden door heen de tijden die de kracht van hun godsdienst uitmaakt. En daar het onze taak is alle reilen en zeilen van Aalst weer te geven, willen we het niet nalaten ook deze mensen aan bod te laten komen. Misschien al even bescheiden als hun aktivi teiten, toch het vernoemen waard. (ha) leerde en zelf akteerde, is het er niet van gekomen. Tijdens die be sprekingen heb ik al kolossaal veel van u geleerd. Ergens vond ik het spijtig dat men nergens in de artike len en speechen ter gelegenheid van uw toneeljubeleum gesproken heeft over de toneelkritieken, die ge toch al jarenlang voor verschil lende kranten schreef Die toneel kritieken waren en zijn legenda risch geworden, soms waren ze heel scherp, vaak een tikje ge waagd, vooral in die historische pe riode toen de Tosiers-regisseur over de Leeuwerckenaers schreef en gij, Arthur, als ondervoorzitter van de Leeuwerckenaers kritieken schreef over de Rosiers Die kritie ken zouden eens als bloemlezing moeten uitgegeven worden. Toen uw dienaar zo'n twee jaar geleden allerlei artikeltjes in dit weekblad begon te schrijven, hebt ge verte derd uw zware arm op m'n schou der gelegd en met uw wijsheid als persdeken gezegd: «Luistert jon gen, ge zult van ze leven veel am- bras krijgen met politiekers, veeeel ambras.» Dan zweeg je enkele momenten en orakelde verder: «Maar den ambras die ge met de mannen van 't toneel zult krijgen, kent doodgewoon geen naam Achteraf bezien is dat juist geble ken. En daarom, Arthur, is het zo moeilijk om over uw optreden als Ange-Marie Legouce iets aan vaardbaars te schrijven. Ge had natuurlijk weer geluk: uw lieve lingsregisseur Leo Vertongen be geleidde u, Ange-Marie Legouce was een figuur waar een man als gij iets kon uithalen en ge hebt dat dan ook gedaan. Vooral die oet- en drinkpartij uit het derde bedrijf was echt goed. U moet daar wel regel matig voor gerepeteerd hebben. EN SPEECHEN De h. Odillon Van Den Sype, deken van de koninklijke rederijkerska mer De Leeuwerckenaers, was de eerste om Arthur Block te huldigen. Hij schetste de verdiensten van Ar thur, sedert die na zijn debuut bij Willen is Kunnen vanaf 1952 bij de Leeuwerekenaars speelde. De h. Van Den Sype somde de ruim der tig rollen op die Block bij de Leeu werekenaars speelde en had het ondermeer over Tuurs' rol als La zarus Kraus in «Het huis van de Nacht». Toen betitelde de kritiek de h. Block als «Arthur Le Dur», omdat hij, in weerwil van een flinke scheut wodka, zonder verpinken zes mensen, waaronder zijn geliefde en zijn beste vriend naar de hel zond. «Kontrasterend hierop, al dus deken Van Den Sype, volgde de rol als rechercheur Blinkers in het knotsgekke «De dubbele Mau- rits», verder de geneesheer in «Kleine Wals in La Mineur», kolo nel Julian in «Rebecca» met felici taties voor buitengewone rolken- nis, iets wat wij toen van u gewoon waren. Ter gelegenheid van het toneeljubileum van Francis Ghys- brecht en Wilfried Cornelis ver tolkte gij de rol van Veltman in «De Kuise bruidegom». Negentienzes tig voorzag in «Een Buitenkansje» van Paul van Morchhoven, waarin ge, als de gelukkige sterveling met zijn «Coupe Saint-Antoine», een geslaagde kreatie bracht van de «Mek» die reeds menig avontuurtje had doorgemaakt. Spreker onder- ilERLIJK SPEL deze Ange-Marie Legouce ts het allemaal te doen in de lie-komedie «De Huzaren» van Brial. zoals dit stuk door de toninklijke rederijkerskamer De A/ieeuwerckenaars in een regie van (jleo Vertongen voor het voetlicht ebracht werd. Want Legouce was iemand minder dan Arthur Block, Ie met deze vertolking zijn vijfen- intigjarig toneeljubileum vierde, ie Huzaren» was een fijnzinnige, ir wat langdradige komedie ien vrij beperkt gegeven werd er ruim twee uur uitgesponnen, en de rake woordspelingen en jo- :es die er uiteraard op tijd en stond issen gezwierd werden, konden ganse teatertekst niet volledig maken. Subliem is «De Huza ren» dan ook niet geworden, maar 'an een misser gewagen zou eneens een grove vergissing ijn. «De Huzaren» werd een goed aterstuk, een toneelstuk dat op m behoorlijk peil gespeeld werd, :onder dat daar direkt veel hoog- iegers tussenzaten. Wellicht was it eerder aan het teaterstuk zelf egen, dan aan de regisseur en :eurs. Niet minder dan dertien teurs zagen en hoorden we over planken evolueren en meestal het om kleinere rollen, waar niet direkt veel kon mee invangen. ■en rol met meer volume en moge- ijkheden had Nelly De Hert als Co- na, een lieflijk dorpsmeisje dat iciëel verkeert met Rafaele, een •oot oog heeft op Giacomo en dan issendoor de huzaren met die ty- ische vrouwelijke trukjes moet :oet houden Ook al waren haar inders zo blonde haren in een pik- 'arte, zogezegd Italiaanse, pruik 'eranderd, toch akteerde Nelly ieel knap: een duidelijke uit- traak, een heel beweeglijk optre- i, goeie stemverheffingen, kor- i, een glansrol André Pauwels als Flicot was ook knap: een unieke hiinimiek en clowneske gedragin gen, vooral in het derde bedrijf. In Kristien Vercammen, het kranige, erpuwe dametje van een Signora ul6aglione zat ook wat in: een kort, -inmaar fijn optreden erRené Legat (meneer Lippi) en Tita >d£e Mulder (madam Lippi) konden igfjiet goed bij elkaar vinden. Freddy Denert speelde Giacomo, Pia Ver tongen vertolkte Elisa, Etienne De 31yauw deed het als Elisas' man Pië- 'o. Guido Keppens en Guido Wil is hadden nu eenmaal een rol it weinig allures als die van de Mtein en de soldaat. Jan Verton- n lag als Cesare Carotti aan de >is van de laarzen-historie, Jaak 'erhelst heette nu Rafaele en Leo 'ertongen voerde regie. Verdien- telijk waren grime (Carlos De- ;déremmerie), klank (Maurits Ver- immen), belichting, (Frank Kic- lyt) en kostumering (Maes-Tielt). ët dekor daarentegen was nu niet ■ecies om over naar huis te schrij- 'en. Mogelijk zijn de Italiaanse lisjes nogal armtierig, maar toch is het geheel eerder sober. [LEVE TUUR Gewoonlijk, Arthur, bespreken we I tussen de pauze en na de opvoe- ring van een toneelstuk wat we ge- 1 zien en gehoord hebben. Nu je jubi- Op maandag 13 mei vergaderde de Meldertse gemeenteraad. Raads leden Frans Kindermans en Jozef Pieters waren afwezig. De agende vermeldde een reeks minder spektakulalre punten: 1. Ontslag aangenomen van Mevrouw C. Van den Broeck- Creygelman als kuisvrouw van jongensschool en gemeentehuis en dit met ingang van 1 april. 2. Om in deze vacature te voorzien zullen de plaatsen voor 2 tijdelijke kuisvrouwen openverklaard worden. In afwachting zal de gemeen tewerkman het kuisen en onderhoud van de jongensschool op zich nemen. Er wordt aangedrongen op een spoedige procedure in deze kwestie. 3. De rekening van de K.O.O. wordt eenparig doedgekeurd. Ze sluit met een mali saldo van circa 126.000 fr. 4. De bijdrage voor de brandweerdienst wordt met 16.000 fr. ver hoogd en komt zo in totaal op 161.000 fr. Tussendoor verzoekt de heer L. Van de Sijpe om meer voorzichtigheid bij het besproeien van de paden. 5. De goedkeuring van de aanpassing van geldelijk statuut van het personeel K.O.O. gebeurt met gesloten deuren. 6. Het proces-verbaal van het kasonderzoek van de K.O.O. gedu rende het eerste kwartaal van 1974 wordt goedgekeurd. 7. Op vraag van het Provinciaal Bestuur zal de motovering van de toelage van 20.000 f r. aan de VeBLOM en 80.000 fr. voor het wekelijks vervoer naar de zwemkom te Asse worden ingestuurd. 8. Wijziging van het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad. In plaats van het aflezen van het verslag van de vorige raadsvergade ring zal het verslagboek vóór de zitting ter inzage liggen van belang stellende raadsleden. Deze wijziging draagt eenieders goedkeuring weg. Het voorstel van Ir. Van Nuffel om, behoudens dringende geval len, steeds te vergaderen op een maandag te 19.30 of te 20 uur wordt, voorlopig althans, niet weerhouden. 9. Een kaderwijziging van het gemeentepersoneel zal worden aan gevraagd aan het Provinciaal Bestuur voor het aanwerven van een half geschoolde werkman in vast verband. JOS MUYLAERT Het skepticisme over de onafdoende werking van de vorige gezinsraad bleek bij de installatie vorig weekeinde te Erembodegem van de vernieuwde gezinsraad wegge werkt te zijn. De stichtingsvergadering liet bij alle leden van de raad een gewettigd optimisme ontstaan. Aan de representativiteit van de raad werd er inzonder heid gedokterd, zodat naast afgevaardigden van de BGJB, vrouwenverenigingen, de diverse scholen van de gemeente, het Nationaal werk voor het Kinderwelzijn, de K.O.O. in de raad opgenomen zijn. De leden van het schepenkollege kunnen voor specifieke problemen de vergadering bijwonen. Na goedkeuring van de statuten werd de h. Paul Peereboom als voorzitter aangewezen en de h. Gerard Boelaert als sekretaris. Een 560 jaar Mariaverering te Lede vormt de aanleiding om van de jaarlijkse processie ter ere van O.L.-Vrouw- van-de-Zoete-Nood-Gods een jubelprocessie te maken. Afbeeldingen van O.L.-Vrouw van Lede, het werk van beeldhouwer C. Joos, werden voor deze gelegenheid gekreëerd, terwijl tevens in de processie naast het mirakuleus beeld, dit jaar nog veeriten andere O.L.- Vrouwbeeldenzullen meegedragen worden O.L.Vrouw ter Druiven uit Aafst, van Zeven Weeën uit Zele, van Troost uit Gent, van de Boskapel uit Gijzegem, van Vreugde uit Grimminge, van Zeven Weeën uit nevele, van Ter Nood uit Denderleeuw, van Victorie uit Kallo, van Goede Raad uit Gent, van Zeven Weeën uit Steenhuize- Wijnhuize, O.L.Vrouw van Halle uit Gent, ten Doorn uit Eeklo, van Wittentak uit Ronse, Van Vrede uit Affligem. Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat Naar aanleiding van het artikel «Zaak de Bioley eindelijk uit het slop verschenen in De Voorpost van vrijdag 10 mei ontvingen we vanwege Burgemeester De Bis schop volgend schrijven: Geachte Heren, Uw artikel over de gronden «De Bioley» is zeer eenzijdig. Men ruikt van kilometers wie Uw infor- mator is, maar wiens naam niet in verband wordt gebracht met be paalde toestanden en feiten. ik zou het fairplay gevonden heb ben, als ge mijn naam vernoemt in verband met bepaalde feiten, U ook eens even tot bij ons zoudt ge komen zijn om onze versie te ho ren. In elk geval is het feit in ver- •band met mijn naam slechts ge deeltelijk juist. O m. heb ik wel ge tracht de gronden «De Bioley» over te dragen aan de groep Sociale Woningbouw «Goedkope Wonin gen» maar «sub conditione» Tot zover de Heer Burgemeester. Tij dens een onderhoud op het stad huis op dinsdag 14 mei kon geen overeenstemming worden bereikt over de tekst van een eventuele rechtzetting. De Heer De Bisschop gaf er de voorkeur aan zelf een uitgebreid Recht van Antwoord op te stellen. Recht van Antwoord dat dan ook zal gepubliceerd worden zodra wij dit in ons bezit hebben.

De Voorpost | 1974 | | pagina 7