MINI LUCHTGEVECHTEN TE EREMBODEGEM UITBERGEN RUSTOORD MOET VEILIGER WORDEN zaal koningshof dijkstraac 92 dendermonde donderdag 23 mei 20 uur NELE ONTMOET SARIE MARAIS ten voordele van de missiewerken van dom amandus vermeren toegang100 fr. Mespelare VAN DER JEUGHT STUURT ZIJN KAT NAAR GEMEENTERAAD TOT EEN HARDE KON FR O NT ATI E? LEEDSE BURGEMEESTER FEESTEN OPGEDOEKT? WEENSE MEI-AVOND 8 - 17/5/74 - De Voorpost Een achttiental jonge mensen vormen samen de Circulaire Aere Club Erembodegem, die officieel vanaf 1 november 1973 bestaat. Ze houden zich bezig met het bouwen van en vliegen met modelvliegtuigen. Vroeger waren de meeste van deze mensen ingeschreven bij de ACA, Aero Club Aalst, maar enige tijd geleden werd besloten de klub in twee te splitsen, en werd de C.A.C.E. gesticht. De klubs verschillen hierin, dat de mensen van Aalst hun vliegtuigen telegeleid besturen, terwijl de jon gens van Erembodegem aan rondvlucht doen, t.t.z. aan hun vliegtuig hangt een kabel vast die zij in de hand houden. Het toestel kan dus alleen maar een grote bocht beschrijven, maar het is ver bazend wat de piloot met zijn vlieg tuigje allemaal kan uitvoeren, en kel en alleen door met de kabels te werken. De piloten, men kan hen moeilijk anders noemen, bouwen al de toestellen zelf; er zijn in de handel bouwdozen verkrijgbaar, maar men kan ook werken met een plan. De vliegtuigen zijn uitgerust met een zuigmotor van 2,5 cc. Vo rige zondag, 12 mei, richtte de CACE voor de eerste maal een wedstrijd in, echter alleen maar in klubverband. Wel hadden ze een paar mensen van de RAAC, Royal Antwerp Aviation Klub uitgeno digd. De wedstrijd bestond uit twee delen een deel gevechtsvliegen en een deel marathon. Bij de mara thon komt het er op aan in een zo kort mogelijke tijd honderd ronden te vliegen, waarbij het toestel ech ter tussen de één en de twee meter boven de grond moet blijven. De brandstoftank mag ook geen grotere inhoud hebben dan 20 cc, waardoor men verplicht is een tus senlanding temaken. Het komt dus ook op de snelheid en behendig heid aan van de helper, om de brandstoftank zo vlug mogelijk te vullen en het toestel terug in de lucht te krijgen. Deze tak is echter minder interessant om te bekijken, want men ziet niet veel meer dan een vliegtuigje dat in een ronde vliegt. Het gevechtsvliegen daar entegen is wel sensationeler. Hier bij wordt aan de staart van het toe stel een lang papieren lint beves tigd. De twee piloten stellen zich op in een cirkel van ongeveer twee meter doorsnede. Het komt er nu op aan om van het lint van de te genstrever stukken af te snijden met de schroef. Voor elk stuk be haalt men 100 punten. Het loont echt de moeite deze minigevech- ten eens te gaan bekijken. Vorige zondag waren het wel gevechten van de bovenste plank, wat niet te verwonderen is, daar twee van de deelnemers tot de besten van Be- Igié gerekend mogen worden. Het zijn Mitller Olivier en Van Mechelen Ludo, beiden van de RAAC. Het verbaasde dan ook niemand dat Mitller het gevechtsvliegen won, alsook de maraton. Uitslag gevechtsvliegen Mittler O. Van Mechelen L. Van de Maele R. De Boeck G. Smekens L. Uitslag marathon Mitller O Vande Maele R. Wils L. Van Kut U. Van de Maele M. Wie zich voor de rondvlucht mocht interesseren kan altijd terecht bij de voorzitter van de klub Frangois Van Mol, Welleweg 69. 9440 Erembodegem. RAAC RAAC RAAC 544 CACE 5 49 CACE 5 50 CACE 5'58 Bij heuse luchtgevechten kan het tot brokken komen. (LB) Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Uitbergen kre gen de vroede vaderen DDS-direkteur Herman Rupus op bezoek. De man kwam eens praten over de uitbreiding van het rekreatieoord aan het Donkmeer. Naast de zowat 75 ha die het domein voor de aktieve rekreatie beslaat, komt daar nu nog een peulschilletje van een kleine honderd ha bij. DDS koopt die bossen, weiden en landerijen van baron de Crom- brugghe de Picquendaele. Om bij het gemeentekrediet de nodige fondsen te kunnen lenen moeten de betrokken ge meenten zich borg stellen. De 35 miljoen, want daar gaat het om, worden voor de helft door de provincie gewaar- Het enige overgebleven raadslid Frans Van Der Jeught is niet komen opdagen tijdens de jongste raadszitting te Mespelare. Bijgevolg werd de agenda afgehandeld door de burgemeester en zijn twee schepenen. Voor de zitting overhandigde schepen Van Mossevelde ons een fotocopie van een faktuur in verband met uitgevoerde wer ken aan zijn mesthoop. Aan de hand van deze rekening, ten bedrage van 1.060 fr. en door de schepen zelf betaald, kan men het zo stellen dat de mesthoop van de eerste schepen niet op kosten van de belastingbetaler werd leeg gehaald en opgevuld. Schepen Van Mossevelde verklaarde ron duit dat hij niet gelukkig was met het artikel dat twee weken geleden in dit verband in ons blad gepubli ceerd werd. Wij wensen hier wel op te merken dat de suggestie als zou de mesthoop van de eerste sche pen op kosten van de gemeente leeggehaald zijn, niet van ons kwam maar wel van oppositielid Van Der Jeught, die tijdens een vo rige zitting geen antwoord kreeg op zijn vraag of de grachten in uurloon of per lopende meter gekuist wer den Hiermee beschouwen wij deze zaak trouwens als afgehan deld en verwijzen wij de mesthoop van de schepen naar de archieven. Het enige belangrijke punt tijdens de jongste zitting was de bespre king van het ontwerp voor wegen- werken in de nu al 7 jaar oude ver kaveling. alsmede in een gedeelte van de nieuwe verkaveling. Op bevel van de Bestendige Depu tatie en na klacht van Van Der Jeught dienden immers de infra- struMuurwerken in die oude verka veling afgewerM alvorens men zou mogen overgaan tot het bouwrijp maken van een dertigtal percelen in de nieuwe verkaveling De kostprijs voor de wegenwerken in de oude verkaveling wordt ge raamd op 2 miljoen 513.000 fr De werken zullen integraal op kosten van de gemeente uitgevoerd wor den in de Denderstraat, Beneden straat, Hoekstraat, Scheutlage, Dreef eb Kapelweg. Er wordt te vens voorzien in de aanleg van een volledig nieuwe weg met een rond punt. Burgemeester Van Den Hooff was van oordeel dat de oppositie haar verantwoordelijkheid ontvlucht door afwezig te blijven, gezien het hier een project betreft waarover diezelfde oppositie al twee jaar in de gemeenteraad praat De bur gemeester vestigde er tevens de aandacht op dat de gemeente Mespelare door de verwezenlijking van bovenvermeld project van we- geniswerken een grote financiële inspanning levert. Na goedkeuring door de provincie zal de gemeente de infrastruktuurwerken moeten fi nancieren door een lening van on geveer 2 miljoen 500.000 fr aan te gaan bij het Gemeentekrediet. Geen klein bier als men weet dat de Mespelaarse begroting voor 1974 slechts 1 miljoen 500.000 fr over gans de lijn bedraagt. De prijs van de bouwgrond in de nieuwe verkaveling bedraagt gemiddeld 225 fr. per vierkante meter. Een peulschil als men deze som verge- lijkt met de prijs die gevraagd wordt voor bouwgrond in naburige ge meente In geheime zitting werden de zit- penningen van de raadsleden van 125 op 200 fr. gebracht. De Mespe laarse kroegen kunnen bij deze verhoging van de zitpenningen al leen maar baat vinden Na de zitting belde Van Der Jeught ons op om zijn afwezigheid tijdens de jongste raadszitting te verkla ren: Vermits de burgemeester stel selmatig weigert op mijn vragen te antwoorden, aldus Van Der Jeught, is het nutteloos dat ik nog langer de zittingen bijwoon. De bewering van de burgemeester als zou ik mij niet voldoende dokumen- teren is volledig uit de lucht gegre pen. Telkens ik op het gemeente huis navraag ga doen over ge meentezaken verwijst men mij naar de burgemeester. Deze wei gert dan op mijn vragen te ant woorden. Tot wie moet ik mij dan wenden om uitleg te krijgen? Ik heb de indruk dat ik telkens van het kastje naar de muur gespeeld wordt. Trouwens, volgens mij, zijn alle beslissingen welke in mijn af wezigheid getroffen worden in strijd met de gemeentewet Tot daar een verklaring van Van Der Jeught die hij wenste in ons blad gepubliceerd te zien. ROBERT PEETERS Brugemeester Van Den Hooff Dreigt met ontslag. Burgemeester Herman Van Den Hooff, uit Mespelare. zal ontslag nemen uit al zijn gemeentelijke funkties indien het Ministerie van Nationale Opvoeding niet afziet van een terugvorderingseis aan de gemeente van een som van 20.000 F, In die zin heeft de h Van Den Hooff een brief gericht aan de gouver neur van Oost-Vlaanderen. Het geschil dat gerezen is tussen het gemeentebestuur van Mespelare en Nationale Opvoeding dagtekent van begin 1973. Voorheen kwam een verificateur van het ministerie, de h. Ciesters uit Ninove, tot de vaststelling dat een gedeelte van de rijkstoelagen aan de intussen opgedoeMe gemeenteschool niet zou opgebruiM zijn. Aan de hand van het rapport, door de verificateur opgesteld, het onderzoek ging terug tot in 1959 besloot Natio nale Opvoeding op 2 maart 1973 de som van 20.000 frank (afgerond) terug te eisen Dit bedrag moest voor 3 mei van vorig jaar terugbetaald geweest zijn. Burgemeester Van Den Hooff heeft steeds geweigerd aan de terugvorderingseis gevolg te geven. Volgens hem werden de rijkstoelagen aan de gemeenteschool wel opgebruiM. Het enige wat men osn kan aanwrijven, aldus Van Den Hoof, is een administratieve fout bij de boeking van die toelagen. In die zin trouwens schreef hij destijds een brief aan de toenmalige Minister van Nationale Opvoeding waarop nooit een antwoord geko men is. Ook met de arrondissementskommissaris had de h. Van Den Hooff over deze zaak een onderhoud. Intussen is te Mespelare op 26 april jl. een tweede aanmaning tot betaling vanwege het provinciaal bestuur binnengekomen (volledig in orde met de voorschriften van wet van. houdt U vast 30 maart 1836, artikel 88, gewijzigd in 1887) Wraakroepend In zijn antwoord van 30 april jl. aan de gouverneur heet de burgemees ter wraakroepend dat voor dergelijke kleine som zoveel kabaal ge- maaM wordt, terwijl er in sommige gevallen miljoenen weggegooid worden voor de uitbating van scholen die onnodig en zelfs ongewenst zijn. Het toppunt is dan nog, aldus Van Den Hooff, dat wij in Mespelare die gewraakte 20.000 frank kunnen verantwoorden. Indien deze zaak blijft aanslepen, zal hij een beroep doen op alle media om de publieke opinie nopens dit geval te sensibiliseren. Des noods zal hij het Ministerie Van Nationale Opvoeding in zijn hemd zetten. In het uiterste geval zal Van Den Hooff zelfs als burgemeester en als raadslid ontslag nemen en het laat zich aanzien dat de twee schepe nen dit voorbeeld zullen volgen Volgens Van Den Hooff is het nutteloos dat nog verdere aanmaningen tot terugbetalingvan de 20 000 fr naar het gemeentebestuur gestuurd worden Indien de overheid het nodig acht, aldus Van Den Hooff, een bijzonder kommissaris naar Mespelare te sturen dient niet langer getalmd. Het wachten is thans op de reaMie van de kersverse Minister van Nationale Opvoeding Herman De Croo. ROBERT PEETERS borgd. De rest a rato van het aantal inwoners door Berlare, Overmere en Uitbergen. Voor de gemeente van burgemees ter Jozef Peelman wordt dat 2.463.000 frank. De inwoners moeten niet vrezen dat ze plots in hun geldbeugel of brandkof- fer moeten tasten: zelf financi eel opdraaien moeten ze niet. Wel maakten de gemeente raadsleden zich een beetje be zorgd wat er met de landbou wers zal gebeuren die gronden pachten die in het domein ge legen zijn. De h. Rupus stelde iedereen gerust: binnen de tien jaar gebeurt er niets en iederen kan er rustig zijn koeien laten grazen of zijn graan zaaien. Campings komen er in de buurt al evenmin en er mag zelfs geen enkel gebouw gemetseld worden. Op dat stuk is de om geving er dus volledig «safe» Na een gedetailleerde uitleg moest over de borgstelling ge stemd. ledereen zegde ja, op uitzondering van de hh. De Coster en De Martelaere die zich onthielden. Er is ook ge praat over de verbouwings- en veiligheidswerken aan het KOÖ-rustoord. In het vooront werp staan heel wat zaken die niet dringen, maar van een aantal broodnodige beveili gingsvoorzieningen wil men toch zo spoedig mogelijk werk maken Vooral de brandveili- ging krijgt voorrang: het bou wen van een wenteltrap en het installeren van een noodver lichting. Een mortuarium met een bergplaats komt er even eens en enkele onafgewerkte kamers worden mettertijd be woonbaar zodat de kapaciteit tot ongeveer 28 bedden voor bejaarden wordt opgetrokken. Signalizatie, het afsluiten van de traphal, uitbreiding van het sanitair en de centrale ver warming staan eveneens op het lijstje. Met de hele zaak is, zonder BTW, een klein miljoen gemoeid, doch sommige din gen, zoals het aanlegeen van de tuin, zullen moeten wach ten. Bovendien zal de KOO de hoogste mogelijke toelagen vragen. Atletiekklub De atletiekklub is uit de nesten geholpen door de heer De Cos- ter. Omdat de veldwegen en landbouwbaantjes verhard zijn, konden de atleten niet meer trainen zoals het hoorde. Het gratis ter beschikking stel len van een perceel grond waarop een noodpiste kan aangelegd, maakte de zaak weer gezond. De dirigenten van de klub hebben zich aan het werk gezet om alles zo goed mogelijk zelf te doen, maar toch zijn er kosten die de penningmeester boven het petje gaan. De klub schreef een zeer omstandige brief en vroeg een éénmalige toelage. Daar is een hele tijd over gepa- laberd: de h De Martelaere zegde dat de jeugdklub des tijds een bedrag vroeg om in het lokaar elektriciteitsleidin gen te laten plaatsen, maar dat het verzoek afgewimpeld werd omdat toen gezegd werd dat de gemeente op haar kosten niet aan prive-eigendommen mocht laten knutselen. Geant woord werd dat de atletiekklub geen tussenkomst voor het uit voeren van werken vraagt, doch een toelage. De vraag werd tenslotte ingewilligd. Raadslid De Martelaere ont hield zich bij de stemming. De subsidie bedraagt 6.000 fr. Groene Dijk De kosten van het gewestelijk brandweercentrum Wetteren bedragen voor 1973 79.151 fr, wat minder is dan het jaar voordien. Na heel wat palavers is ook een politiereglement voor de Groene Dijk, de ver bindingsweg tussen Uitbergen en de wijk Donk, goedgekeurd. Een en ander is het gevolg van een door een afgevaardigde van het Ministerie van Ver keerswezen geformuleerd ver zoek. In de toekomst zal het doorgaand verkeer moeten beperkt blijven tot 2,5 ton. Er is een uitzondering voor de aan gelanden: die mensen moeten ten slotte toch hun akkers be werken en hun vee naar de weide kunnen voeren. Het KOO-personeelskader ondergaat een wijziging: een kok komt op de tabel niet meer voor Wel kan, als het noodza kelijk wordt geacht, een beroep gedaan worden op een derde bejaardenhelpster. VH BOLASKA GROEIT EN BLOEIT Gesticht in 1946, is na een dode periode de oudleerlingenbond van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten «Bolaska» in 1973 over gegaan tot een totale bestuursvernieuwing. De vereniging bloeit, het ledenaantal stijgt voortduren en de aMiviteiten volgen elkaar met de regelmaat van een klok op, Het pas gestichte boekenfonds schijnt de zware financiële kosten te kunnen dragen. Hun laatste verwezen lijking is het net verzorgd kreatief, kritisch en polemisch tijdschrift «Bolaska» dat zes maal per jaar zal verschijnen, met het doel de kommunikatie tussen de personen met artistieke interesse, zowel leden van de bond, studenten als buitenstaanders te verbeteren, en ze op de hoogte te houden van elke kunstmanifestatie in en (soms) rond Aalst. Prestaties van leraars en leerlingen van de Akademie worden op de voet gevolgd en belicht. In het eerste nummer vonden we onder andere een gesprek met Herman Muys en Miki Van Der Eecken, met mooie illustraties en foto's. Er werd ook een wedstrijd uitgeschreven «Ontwerp omslag grafisch kenteken Bolaska». Wie op de hoogt wil blijven van wat om en rond de Aalsterse Akademie gebeurt, wie bepaalde kunstenaars beter wil leren kennen kan zich op «Bolaska» abonneren. ROEL VAN DE PLAS Wie vorig jaar de Leedse burgemeesterfeesten bezocht, zal wellicht niet vermoed hebben dat dit zijn laatste kans zou zijn. Het moet zowat tien jaar geleden zijn dat deze feesten voor het eerst werden ingericht. Toen burge meester Raes voor het eerst als burgervader werd gehuldigd, sierde een reusachtige tent het Leedse dorpsplein. Twee dagen werd er gefeest. De organisati kende enkele jaren van grote bloei maar begon de laatste tijd toch tekenen van verval te vertonen. Er was dringend nood aan nieuwe frisse ideeën. De feesten van vorig jaar kenden een dieptepunt op het stuk van de publieke belangstelling. Ook hier moesten de inrichters ervaren dat de formule «grote tent - orkest men vedette» plus enkele minder belangrijke nevenaktiviteiten lang niet meer aan diezelfde aantrekkingskracht uitstraalde als enkele jaren terug. Zonder onvoorziene wendingen, zou het dan ook vast staan dat de Leedse burgemeesterfeesten tot het verleden behoren. Tijdens zijn laatste vergadering besloot het Feest- en Sportkomitee om dit jaar af te zien van de organisatie. Of er naar een nieuwe vorm zal gezocht worden, in de aard van de «gemeentefeesten», blijft een open vraag. MARCOLE In de gerestaureerde feestzaal had een operette parade plaats ingericht door «'t Land van Riem». Het wordt een jaar lijkse traditie, het bestuur van 't Land van Riem mag te oordelen nar het overdonderend sukses van dit jaar wel uitzien nar een grotere even stemmige zaal. De vrouwelijke aanwezigen waren fijn uitgedost, en ware het niet dat de lange kledij ingeburgerd raakt, wij zouden van avondkledij durven gewagen, sommige kappers zullen hun maandag rustdag wel vergeten zijn. De mooi fluwelen stoelen waren voor de gelegenheid vervangen door plastieken ongemakkelijke zitsels, maar wie voelt dat als hij meegesleept wordt door de zo populaire operette melo dieën. Tot in de gang ston den de belangstellenden reikhalzend te luisteren. Presentator Piet Rombaut, spijtig van zijn eentonige stem, dankte het publiek om zijn talrijke opkomst. Hij bracht hulde aan wijlen Paul Rubens, een der steun pilaren van de toneelbond en stelde voor dit koncert ter zijner ere op te dragen. De koninklijke symfoniekring «Door eendracht Groot» on der leiding van dirigent Ra- oul Ladeuze zette de avond in met de ouverture uit «Der zigeunerbaron» van Johann Strauss, werk gekompo- neerd in het jaar 1885. Een mooi stukje muziek, beter afgewerkt, zou het prachtig overgekomen zijn. Piet Rombaut stelde de be kende tenor Sylvain Adri- aenssens voor die uit Wals droom van Oscar Strauss de «Entree van Nico» bracht. Deze zanger is voor het «Land van Riem» geen onbe kende meer. Hij trad reeds diverse malen op. Een lieftallige verschijning, in een rode plissé jurk is sopraan Leo Crauwels. Zij zong de wereldbeoremde «Wlen wird schon erst bei Nacht». Om hun eerste op treden af te ronden brachten beide artiesten een twee zang uit «Der Zigeunerba ron» waarbij het ons opviel dat de mooie sopraan bij elke hoge do een persoon uit de eerste rang toe knipoog de. Ter afwisseling was het weer aan het symfonieor kest die met de «Pizzicato Polka» een moeilijk stukje tokkel werk voor viool tot een goed eind brachten, toch schijnbaar opgelucht ach teraf... Lea Crauwels en Sylvain mAdriaenssens brachten een selektie gekende melo dieën uit de «Czardas Vor stin». En een Weense avond zon der de schone blauwe Do- nau is ook al ondenkbaar. Raoul Ladeuze dreef de stemming ten top en hier en daar durfden toeschouwers nootbewust zachtjes mee neuriën. Eventjes nog vreesden we dat een lieve dame de taak van de zangeres zou overne men. Ze kon het wellicht allemaal van buiten. We weten niet of het soms de lezers ook opvalt dat onze goeie huisvrouwen operet- te-minded zijn. Het gebeur de ons laatst dat wij midden op de voormiddag vauit een bovenvenster de welbeken de Blauwe Donaumelodie boven het geluid van een stofzuiger hoorden uitgal men. Uit «De graaf van Luxem burg» werk van Frans Lehar zong het duo verschillende bekende arias. Vooraleer te besluiten met een avondje bij Paul Lincke bracht de Koninklijke sym fonie de bekende «Tritsch- Tratsch Polka» van Johann Strauss. Een avond waar de operette liefhebbers ruimschoots aan hun trekken kwamen, een verdienstelijke organi satie van «'t Land van Riem» Roel Van de Plas

De Voorpost | 1974 | | pagina 8