MERKWAARDIG GALAKONCERT OP HEMELVAARTDAG METCANTATE DOMINO GROENKOMITEE ORGANISEERT MILIEU BESCHERMINGSDAGEN KUNSTVEILING IN ARCATE GREMBERGEN WILLYSOMMERS FANBAL DENDEREND SUCCES DE KOZAKKEN-.NIEUWE FOLKLORISTISCHE GROEP UIT DE DONKSTRAAT LEBBEKE OPPOSITIE STEMT TEGEN VERHOGING ZITPENNING- EN DER RAADSLEDEN TE BERLARE De Voorpost - 17/5/74 - 9 Op donderdag 23 mei te 19 uur gaat in de St.-Martinuskerk het tra ditierijke gala-koncert van de koren van de Schola Cantorum Cantate Domino onder leiding van Michaël Ghijs door. Dit jaar krijgt dit muzikaal hoog feest een bijzondere attraktie. Sa men met v.z.w. Azymuth Cen trum voor internationale kulturele betrekkingen wordt een unieke koncertreis doorheen ons land in gericht met het Poolse kameror kest Capella Bydgostiensis. Maar er is nog veel meer: het Poolse ensemble brengt ook meer dan 50 instrumenten mee waaron der een schat aan historische. Zo krijgt men de zeldzame gelegen heid bijna exotisch klinkende in strumenten te horen als rebec, go- thische harp, psalterium, pommers kromhoorns, flautino, positief or gel, portatief, en regaal, terwijl de middeleeuwse tintinnabulae voor een apart klokkenspel zorgen. De koncertreis door Azymuth inge richt start met een TV-produktie op 19 mei, op 20 mei wordt gekon- certeerd te Lokeren, in de St.- Laurentiuskerk. op 21 mei in de gothische St -Michielskerk te Gent, op 22 mei is het gezelschap te gast in de Brusselse St.- Michielskatedraal en op 23 mei wordt Aalst het hoogtepunt en cen trum van deze reis. Tenslotte wordt op 24 mei een slotkoncert in de Abdij van Male gegeven en neemt het orkest afscheid met een sere nade in de salons van de Poolse ambassade te Brussel. In samenwerking met «Cantate Domino» zal W. Szymanski en Michaël Ghijs de kreatie in België verzorgen van het bij ons vergeten meesterwerk «Requiem» van Zwierschowski. Dit requiem is een revelatie op zichzelf en wordt enkel te Aalst uit gevoerd. Het is geschreven in een pre-klassieke stijl met rijke barok- tinten en opgevat voor soli, koor en orkest. Een aantal wondermooie aria's, die wij vergeten wel eens dat het requiem eigenlijk voor de kristelijk geïnspireerde de hemel vaart is door de taal van de mu ziek een gans speciale klanken sfeer oproepen waaraan de dood de verrijzenis direkte inspiratie hebben gegeven. Herinneren wij nog even aan de indrukwekkende aktiviteiten waar aan Cantate Domino de laatste maanden medewerking heeft ver leend. Er was de tweede koncert reis naar Israël, er waren de Mat thaus Passionen (te Hasselt, Ou denaarde en Dendermonde en ook in aanwezigheid van de Groother togin te Luxemburg), er was de als belijdenis ervaren Johannes Pas sion (eigenlijk de eniae autentieke knapenversie in België) en ten slotte is er de medewerking in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten aan twee meesterwerken van Villa-Lobos. Vergeten wij dan niet de koncert reis in Fuitsland en de medewer king in de Nationale Opera aan Wir Bauen eine Stadt, van Hindemith. Azymuth zelf die als overkoepe lend organisator optreedt heeft in zijn muzikale lente naast de geci teerde koncertreis ook nog de voorpremière van België te zien als try-out voor de Dendermondse Abdijkoncerten de Messiah van G.F Handl te Lanaken in originele bezetting en met autentieke barok- instrumenten (op 20 mei te La- naken St.-Servaaskerk) en tevens een Bach-Koncert dat de regionali- teit overstijgt te Lokeren op 17 mei met de koncertos voor klavecim bels van Bach met Johan Huys Jos van Immeiseel en Ton Koopman en het Amsterdamse barokorkest Musica Antiqua. Plaatsen voor het koncert van Aalst bij de leden van CD. Cantate Domino treedt op in de Sint-Maartenskerk op Hemelvaartsdag. Het Lebbeekse Groenkomitee behoort tot de meest aktieve natuurbeschermingsorganismen uit de streek. Zoveelste bewijs hiervan is hun organisatie van vier «Milieubescher- mingsdagen» op 23,24,25 en 26 mei e.k. Tijdens dit weekend worden diverse manifestaties geprogrammeerd. Blikvanger wordt beslist de ten toonstelling over de situatie van het Lebbeekse leefmilieu. Deze expo sitie, een organisatie van het minis terie van Volksgezondheid, is te bezichtigen in de raadzaal van het gemeentehuis. De bezoeker zal er aan de hand van een honderdtal In de Galerij Area te Grem- bergen, Dorp 46, wordt za terdag 18 mei te 14 uur een merkwaardige openbare kunstveiling gehouden. Na een eerste tentoonstelling die reeds heel wat positieve reakties uitlokte, is deze tweede realisatie toch van uitzonderlijk belang, vooral wegens de aard van de werken en voorwerpen die te koop worden gesteld. Er zijn een honderdtal schil derijen en een veertigtal bronzen beelden. De doeken zijn getekend met bekende namen waarvan wij de be langrijkste wel even vermel den: L. Clesse, F. Cour- tens, E. Laermans, F. Mase- reel, Pieter Gorus, Keelhoff, Robbe, Van Biesbroeck e.a. Speciaal willen wij de aan dacht vestigen op de streek- schilders Courtens en Go- rus en op een reeks houtsne den van Frans Masereel. De bronzen beelden zijn van de hand van Picault, ambeau, Pautrot, Bastin, Carpeau, Moiquiez, H.en A Moreau, Mascro, De Wever, Kos- sowski. enz. i: aktuele foto's een overzichtelijk beeld krijgen van zowel de posi tieve als de negatieve aspekten van het Lebbeekse leefmilieu. Me teen ook wordt de eigen, doch daarom niet steeds gekende, leef omgeving belicht. De vooropening van deze tentoonstelling gaat door op woensdag 22 mei te 19 uur. TEKENWEDSTRIJD De tekenwedstrijd uitgeschreven naar aanleiding van deze milieu- beschermingsdagen kende een overweldigend sukses. Niet min der dan 634 inzendingen bereik ten het groenkomitee. Een beroep werd gedaan op de Lebbeekse kunstkring «Als ich can», die de in zendingen, verdeeld in een zestal leeftijdskategorieën zal beoorde len. Het bedrag aan prijzen zal schommelen tussen de 6 8000 fr.en vooral bestaan uit boe ken i.v.m. de natuur en de natuur bescherming. De uitreiking der prijzen gaat door op zondag 26 mei te 10 uur. Elk schoolhoofd zal in het bezit gesteld worden van de lijst der laureaten. Deelnemers die niet te Lebbeke schoollopen zullen persoonlijk verwittigd worden bij eventuele bekroning. PAPIERSLAG Ook de rijpere jeugd blijft niet bij de pakken zitten. Zij zetten zich zater dag 25 mei in voor een papierslag onder het motto «1 m3 papier 1 boom». Zo spektakulair mogelijk o.a. per kruiwagen en huifkar zal de jeugd die dag oud papier verzamelen. De opbrengst van de verkoop vloeit terug naar de di verse jeugdorganisaties. Deze pa pierslag zal bovendien door een kameraman van de BRT gefilmd worden en uitgezonden worden tij dens de uitzending van 9 juni e.k. «Leef Nu». KONTROLE OP DE UITLAATGASSEN Door de organisatoren werd even eens een beroep gedaan op de Dendermondse rijkswacht die op zaterdag 25 mei van 14 tot 16 uur op het Dorp de uitlaatgassen van de wagens zal kontroleren. Het gaat hier vanzelfsprekend om een preventieve kontrole, zodat geen enkele autobestuurder de kans loopt geverbaliseerd te worden. Ook zaterdagnamiddag zullen en kele bereidwilligen een demonstra tie geven hoe men uit eenvoudige plastic-zakken keurige bloembak ken kan vervaardigen. Om de gemeente een kleuriger uit zicht te geven, wordt de bevolking gevraagd deel te nemen aan de bebloemingsaktie: de bloemekes mogen, letterlijk nu, buitengezet worden. Het weekend wordt besloten op zondagnamiddag met een wande ling, die vertrekt aan de Mot. Pierre Van Rossem Naast de hoofdzakelijk ro mantische doeken en bron zen zijn er nog een twintigtal oude klokken en shouwgar- nituren, een verzameling Kongolese wapens en ver scheidene stukken porce- lein, meubelen (o.a. een mooie Chinese kast), Ivoor, etsen en gravuren. Wij zijn ervan overtuigd dat de Gale rij Area op zaterdag 18 mei stampvol zal zitten. Waar overal ten lande het vrolijke leven in de samenhangen de wijken en buurtschappen vedwijnt, doet zich in de Donkstraat juist het tegenovergestelde verschijnsel voor. Daar kende het volksleven de jongste drie, vier jaar een enorme heropleving. Dit jaar zal de spontane volksbeweging in de Donkstraat ongetwijfeld een hoogtepunt kennen ter gelegenheid van de feestelijkheden voor het gouden jubeleum van de wijkkermis. Naast de klassieke «Café»- wedstrijden staan er d ebelangrijkere voetbal- en handbal- tornooien op het programma en zal een speciale feestavond markt in de Donkstraat doorgaan. Maar één van de hoogtepunten in de het hele feestprogramma wordt zeker en vast het eerste optreden van De Kozakken, een spiksplinter nieuwe folkloristische groep met mensen uit de Donkstraat. SCOUTSBEWEGING OOK VOOR GEHANDICAPTEN Begin september 1973 werd door enkele jongelui het plan opgevat om te starten met een scoutsgroep voor minder- validen. Alras stuitte men echter op een pak moeilijkhe den, de meeste jongeren die als jeugdleider een vorming hebben zijn werkzaam in reeds bestaande groepen, een lokaal is niet zo meteen gevonden, hoe los je het verplaat singsprobleem op? Intussen zijn de voorbereidingen ech ter reeds zo ver gevorderd dat men hoopt bij de aanvang van het nieuwe scoutsjaar, in september, met een groep van een vijftiental motorisch (fysisch) gehandicapte jon gelui (meisjes en jongens tussen 8 en 11 jaar te kunnen starten). Voor de leiding wordt gezorgd door een tiental jongeren tussen de 17 en 25 jaar, die allen reeds min of meer aktief zijn in scouting. Het doel van dit initiatief, dat sinds vele jaren reeds in Gent, Antwerpen, Landegem en enkele andere steden werd genomen, is meei voudig. Vooreerst wil men de min- dervalide kinderen één keer per week weg halen uit hun instituut waar ze veelal als «een geval» behandeld wor den, en dit om ze gedurende enkele uren (bijvoorbeeld op zondagnamiddag) in een familiale sfeer met leeftijdsge nootjes een zinvolle ontspanning te geven. Maar men wil ook door middel van deze speciale groep een voorbereiding nemen tot de integratie van de minder- valide in de maatschappij. Ouders van fysisch gehandicapte kinderen tussen 8 en 11 jaar kunnen in verband met dit initiatief gerust kontakt opnemen met Jo Wynant, Volksverheffingsstraat 42, Aalst, tel. 053-719.69 of met het sekretariaat van AKABE, p.a. Mare Vlassenroot, August Marcelstraat 45 te Aalst. Alle inlichtingen worden dan opgestuurd of indien je dat wenst komen de initiatiefnemers eens met je praten. LIEVEN EN MAAR NAAIEN Bij de joviale Leo De Man, al tweeëntwintig jaar chauf feur, gingen we even ons licht opsteken en hij wist te vertellen dat de idee om een dergelijke groep op te rich ten van Maurits De Paepe kwam.Maurits, ondervoor zitter van de sportraad, lid van de middenstandsraad, voorzitter van FC Donk straat, voorzitter van het feestkomitee mvan de wijk kermis, kortom, iemand die zijn vrouwtje Trees omzeg gens iedere avond alleen laat koekeloeren, werd ere voorzitter van de folklore- groep De Kozakken. De Donkstraat heeft, nu al vele jaren geleden, nog een ver klede groep gehad onder de vorm van de mannen die toen het vurig Ros Donk straat droegen en begelei den. De groep die de Donk straat nu gaat krijgen zal voorlopig uit twintig man bestaan, maar het is de bedoeling dat de groep tot een dertig, veertig man uit gebreid wordt. En die men sen gaan zich verkleden. Ze krijgen allemaal dezelfde kostuums, de kloeke man nen kruipen in een zwarte broek, een witte vest, die in 't rood omrand wordt en een hoge, diepbruine must met een rood oppervlak. Het izjn een soort buishoeden, die in het begin van een optreden nog kaarsrecht op de nuch tere koppen zullen staan, mar na enige cafébezoeken al schots, scheef en wag gelend op de broeierige, zatte koppen zal tronen. De vrouwen dragen een zwart kleed dat tot op hun voeten hangt en rood omrand is. De groep gaat uit in koppels en dus moeten er evenveel mannekes als meiskes zijn. En dan is er ook nog de maskot van de bende: Christel Veranneman, tien jaar. Driehonderd frank kost de kledij van één lid van de groep en die moet dat zelf bekostigen. Om uit de kos ten te komen zal men echter aan verschillende karnaval- stoeten deelnemen. Een echte karnavalgroep wordt het echter niet. De Kozakken willen bijvoorbeeld ook op stappen in stoeten als de Dendermondse Reuzenom- megang met Katuit. De naam «Kozakken» is slechts voorlopig, omdat de groep zich, als het financiëel mogelijk is, een andere kos tumering wil aanschaffen. Leo De Man denkt dat dit binnen twee, drie jaar zal ge beuren. Intussen ziet men er naar uit om de Kzakken ook dansen aan te leren, zodat het optreden iets stijlsvols wordt. EN MAAR KNIPPEN Terwijl Leo De man dit alles zit uit te leggen, is z'n Georgette druk aan het knip pen en snijden en naaien, om de glanzende lappen stof tot een sjiek kostuum om te toveren. Georgette heeft nu natuurlijk meer dan haar handen vol, maar ze doet het gaarne. Zij stond er trouwens op dat, als men toch een folkloristische groep ging oprichten, dat de groep dan een mooi geheel van gelijkaardige kostuum ging vormen. Het zijn de Kozakken die met Donk straat-Kermis aan de ouden van dagen geschenken zul len uitdelen. U ziet, geen bevolkingsgroep werd door het kermiskomitee verge ten. PVDE Op zaterdag 11 mei kwamen uit alle hoeken van het vllaamse land meisjes, en een minderheid jongens, naar het Zeiehof te Zele gestroomd om hun idool aan het werk te zien. Niet alleen de verliefde en dwe perige fans waren van de partij maar ook een groot deel van de bezadigde klas se, de middelbare leeftijd, wou er bij zijn. Marva mocht als gastvedette het feest in zetten. Kort daarna ver scheen willy zelf in een zilverwit pak op het podium. Begeleid van zijn erg goed en proffesioneel orkest «Sommerstip» bracht deze populaire vedette de leidjes die alle goede fans natuur lijk kennen. Hij begon met «attraaktie-promotie», een erg goed nummertje met veel pit en onmiddellijk had hij de massa volk entoesiast gekregen. Een enorme be lichting deed de stemming ten top stijgen. Na drie kwartiers verdween Willy plotseling en verschenen er twee go-go-girls die op het ritme van het fantastische orkest de kroonprins van het vlaamse lied de kans gaven zich om te kleden. Nadat het witte pak plaats gemaakt had voor een wit hemd en een rood satijnen kostuum kon de show verder gaan. De sfeer was door de korte af wezigheid van Willy zeker niet gebroken. Het publiek zong uit volle borst de grote hits mee zodanig dat toen het laatste liedje van de avond, «Bruiloftsklokken» natuurlijk, de electriciteit even uitviel het volk zelf alleen verder zong. De show was geslaagd, het was een zielsgelukkige Willy Som- mers die zijn fans bedankte en die minutenlang stapels bloemen in ontvangst nam. Hij heeft weer eens bewezen dat hij zijn succes niet te danken heeft aan een goed figuur maar dat hij werkelijk een man van het vak is. Rijen meisjes en vrouwen drumden om nog even bij hun superstar te gaan om een foto, een kusje men een en gelukkig weer naar huis. lach en gingen dan tevreden GDP Het zal wellicht wel bij het symbolisch gebaar blijven dat de CVP- oppositie maandagavond te Berlare stelde door in blok tegen te stemmen op het voorstel om de zitpenningen van de raadsleden aan te passen en van 400 fr. op 500 fr. te brengen. Het voorstel werd vanzelfsprekend goedgekeurd de meerderheid kon natuurlijk moeilijk tegen haar eigen voorstel stemmen zodat ook de CVP- raadsleden aan het einde van het jaar de aangepaste zitpenningen zullen opstrijken. Alhoewel de dagorde in hoofdzaak punten van administratieve aard behelsde, vielen toch een paar belangwekkende zaken te noteren. Zo werd op voorstel van de h. De Moor van de provinciale administratie voor Toerisme, een tussenkomst van 15% goedgekeurd in de kosten voor de bewegwijzering van een toeristisch «Bareldonkpad». Indien wij het goed begrepen hebben gaat het hier om een wandelpad van een vijftal kilometer in gesloten omloop vertrekkend aan de kapel van Bareldonk langs de Kapellebergstraat, Schriekstraat, Olmen- dreef, Willebochten, Bareldonkdreef, Veldweg, Broekstraat, Kruien- berg, Broekstraat, Vliet, Sluis, Groene Dijk, Donkoever terug naar de Bareldonkkapel. Die 15% zou in effektieve cijfers circa 5.000 fr be dragen. Zeker geen te hoog bedrag om onze gemeente mee te betrekken in het Donktoerisme Zo noteerden wij ook dat de raad eenparig zijn goedkeuring hechte aan een voorstel om aan de Interkommunale DDS een waarborg te verlenen voor een bedrag van 5.335.000 F voor het bouwen van sociale woningen in onze en andere gemeenten van het gewest. De verkaveling Boomvenne waar de DDS momenteel goedkope bouw gronden ter beschikking stelt, gronden die trouwens vrijwel allemaal verkocht zijn, zal worden uitgebreid met een strook waarop de DDS dan zelf sociale woningen zal bouwen. In dit verband wist de h. Bur gemeester Leys te vertellen dat het dossier van de verkaveling «Ven- newegel» waar men zinnens is een 100 sociale woningen te bouwen, volledig gereed is en dat enkel gewacht wordt op de toelating om in aanbesteding te geven. Men zoekt momenteel de ministeriële dien sten ertoe te bewegen die toelating zo snel mogelijk te geven. Aan de bestendige deputatie zal een ontwerp van politiereglement ter goedkeuring worden voorgelegd, dat het verbod inhoudt om zonder machtiging van het schepenkollege hoogstammige bomen te vellen. Fruitbomen zijn hierin vanzelfsprekend niet begrepen. Als wij goed ingelicht zijn, gaat dit voorstel uit van raadslid Vanhouwe die een betere kontrole wil op het beschermen van het leefmilieu en de groen- beplantingen Aan dit onderworpen zijn aan een machtiging van het schepenkollege is ook de voorwaarde verbonden de gevelde bomen te vervangen door jonge. Nagekomen onteigeningsdossiers voor een totaal bedrag van 78.842 fr. in verband met de waterbeheersingswerken werden even eens eenparig goedgekeurd. Voor de rest kregen het kasnazicht van de COO 1ste kwartaal 1974, en de dienstjaarrekening van de COO 1973, evenals de dienstjaarrekening 1973 van de kerkfabriek St.- Martinus, eenparig gunstig advies, en werden het kasverslag van de gemeente voor het 1ste kwartaal 1974, en de dienstjaarrekening 1973 van de gemeente voltallig goedgekeurd. In geheime zitting tenslotte werden de heren Lucien De Rudder en Quirynen respektievelijk als eerste en tweede kandidaat voor het vrijgekomen ambt van politiekommissaris voorgedragen. Over enkele weken zullen wij dan wel weten wie van deze beide heren door de minister zal worden aangeduid om te Berlare in te staan voor het handhaven van de orde. AB

De Voorpost | 1974 | | pagina 9