ZEELSE KULTURELE RAAD BLIJVEN INDIVIDUALISTEN IN DE KOU STAAN? TWEEDE BOOKHAMERSMARSEN TE ZELE WIE WORDT MISS PANTER 1974 TE BAASRODE 4 24/5/74 - De Voorpost Op 18 april II. vond in de raadzaal van het Zeelse Gemeentehuis, onder het serene voorzitterschap van burgemeester Geerinck, een installatie-vergadering plaats voor de al sedert geruime tijd op te richten Kulturele Raad. Als gastspreker en socio-kultureel technikus sprak de heer A. Buyst, van het Seminarie voor Toegepaste Ekonomie van de Rijksuniversiteit Gent. Uitgenodigd waren de «kulturele verenigingen» van Zele en een handvol eenlingen, waaronder uw dienaar. Over deze vergadering werd in dit en andere bladen summier bericht, zonder dat daarbij voldoende de gebleken tegenstelling tussen de kollektieve en individuele kuituurdragers behoorlijk uit de verf is gekomen. Burgemeester Geerinck stelde daarom een nieuwe bijeenroeping van de vergade ring in het vooruitzicht. Deze moet normaal binnen de veertien dagen plaatsgrijpen en daarom is het wellicht nuttig, op één en ander even dieper in te gaan. Per (stencil-)brief van 28 maart, ondertekend door de heren Anthuenis, De Kimpe en Geerinck, respektievelijk gemeentesekretaris, schepen van kuituur en burgemeester, werden een niet nader begroot aantal betrokken uitgenodigd op bovengenoemde installatie-vergadering voor de Zeelse Kulturele Raad. Blij kens deze brief zou de heer A. Buyst, voornoemd, een uit eenzetting houden over nut en doelstellingen van een ge meentelijke kulturele raad, waarna de aanwezigen gele genheid zouden krijgen tot het stellen van vragen. Bij deze brief was een voor ontwerp gevoegd van de statu ten. Deze voorzien in een alge mene vergadering en een door deze vergadering verkozen raad van beheer, die zelf haar voorzitter kiest. De algemene vergadering zelf is krachtens art. 5 opgesplitst in drie werk groepen (algemene vorming; muziek en toneel; biblioteken, hobbybeoefening en toeris me). Deze werkgroepen wijzen elk drie leden aan in de raad van beheer (art. 17). Op basis van datzelfde artikel zetelt in de beheerraad ook de schepen van kuituur. De algemene vergadering is dus zowat het parlement, de beheerraad de regering van de kulturele raad. Deze verge lijking gaat zelfs in zoverre op, dat in art. 22 zonder meer de in alle demokratieën heer sende krisis van de wetge vende macht, als d dwingend basisbeginsel wordt aange nomen «De Beheerraad of het dagelijks bestuur beschikt over alle machten welke niet door de statuten aan de alge mene vergadering zijn voorbe houden.» Dit zij evenwel maar een kant tekening (het wordt nog wel er ger), maar terwijl we toch in de tailwerk zitten, nog even iets over art. 5 (de werkgroepen): Algemene vorming krijgt een werkgroep en dus drie verte genwoordigers in de beheer raad, muziek en toneel ook drie vertegenwoordigers, bibliote ken, hobbybeoefening en toe risme ook drie. Dit lijkt me een nogal lukrake verdeling. Het wil me voorko men dat dit helemaal niet steunt op cijfers of statistieken. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk kan gesteld wor den dat «algemene vorming» in de beheerraad met drie verte genwoordigers zeer slecht ver tegenwoordigd is ten opzichte van bijvoorbeeld biblioteken, hobby's en toerisme! Maar, passons, er zijn andere dingen aan de orde! Bij het doornemen en bestude ren van de statuten valt onmid dellijk op dat voor het rekrute ren van een algemene verga dering wordt gesteund op mandatarissen van de kultu rele verenigingen, die elk twee vertegenwoordigers stu ren. Nu wil ik geen kwaad woord gezegd hebben van enige kul turele vereniging. Ik vind het al lemaal even verdienstelijk. Van Sambre et Meuse spelen op de kiosk, over het poten van aar dappelen en het ten tonele voeren van een werk van Shaw, tot het gezamenlijk ha ken van pannelapjes. Als er maar wat gebeurt, zeg ik maar, het geeft niet wat we zitten al uren genoeg achter de kijk- buis Maar is kuituur beperkt tot kultureel verenigingsle ven? Geen zinnig mens zal daar po sitief durven op antwoorden. Ik heb daarover na de vergade ring nog gediskussieerd met een zeer wijs persoon, die het maar kuituur vond worden als het binnen een vereniging ge beurde. Bij zo'n dingen word ik zéér wanhopig. Ik ben dan nog zo stom om het dadelijk te wil len gaan uitleggen, want er zit in mij een eigenwijze school meester ik was hem liever kwijt, maar het is nu eenmaal zo! Tegen zo'n monstruositei ten trek ik onversaagd ten strij de, met wapperend banier en blozende konen. Het bleek bo ter aan de galg te zijn. Maar, passons, vrienden, eens zal de nieuwe dag boven Vlaanderen gloren, en dan zul len we allemaal ons verstand krijgen! Waar de statuten in alle talen zwijgen over deelname van de individuele kuituurdragers aan de besluitvorming in de alge mene vergadering, was de heer Buyst wel genegen om al leenstaande kunstenaars in het werk van de raad te betrek ken. Ik meende al te mogen zuchten van opluchting, maar toen kwam de kat pas goed op de koord: de heer Buyst stelde voor om deze kunstenaars, omwille van hun verdiensten, bewezen prestaties of kunde, te koöpteren in de algemene vergadering, ja, hen daarin zelfs een stem toe te kennen! Ondanks het hoge gezelschap had ik moeite om mijn tranen te bedwingen! Ik zag me al ge- koöpteerd in de algemene ver gadering, lees, getolereerd door de vertegenwoordigers van de verenigingen, helemaal alleen in een hoekje en dus on gevaarlijk en met een nauwe lijks opklinkende stem in het kapittel. Het was te veel. Ik ben rechtgestaan, heb de krop in m'n keel weggeslikt en heb de heer Buyst alvast bedankt voor de eer. Ik heb altijd gedacht dat kuituur de meerwaarde is, die mensen toevoegen aan de beschaving die ze hebben geërfd. Meer waarde, onder welke vorm dan ook. Of je dat nu doet door to neel te spelen of bugel, een kookklub op te richten of bo men te planten. Maar als iemand werkt aan zijn innerlijke beschaving, als ie mand (door persoonlijk te rea geren op en binnen de heer sende, van vorige generaties ontvangen en verworven kui tuur) kreatief is, en het resul taat van deze kreativiteit mee deelt aan anderen, hoe beperkt hun kring ook, dan is er zeker toch wel sprake van het toe voegen van een meerwaarde? Hoe rijk en verdienstelijk ons verenigingsleven ook is op kul tureel gebied, het is toch on betwist zo dat er onder ons mensen individueel werkzaam zijn, die lokomotieven zijn voor ons kuituurleven? Dit zijn beide uitingen van kui tuur; het is niet hier de plaats om te onderzoeken wat er het meeste waarde heeft. Maar als een kulturele raad op een ge meente een katalysator wil zijn voor het kulturele leven en pre tendeert dat op een demokrati- sche manier te willen doen, dan kan men toch individueel werkenden niet uitsluiten? En in dat licht gezien is de voorge stelde koöptatie een zoethou dertje, een kluitje waarmee we in het riet worden gestuurd. Waarom? Volgens de heer Buyst is het aartsmoeilijk, ook de individuelen te betrekken bij het werk van de kulturele raad. Waarom zou dat moeilijker zijn dan een algemene vergade ring laten proberen een kultu rele raad met deugdelijke sta tuten te installeren? Er werd, zij het niet door de heer Buyst, door verschillende deelnemers opgemerkt dat, als de individuelen in de raad wil den zitten, zij zich dan maar moesten verenigen! Dit is een eigenaardige opmer king voor mensen die deel uit maken van een samenleving die ondermeer is gegrondvest op de vrijheid van vereniging (wat impliceert dat men vrij is zich niet te verenigen!). Er zijn beslist Zeelse kunste naars die niet willen of kunnen lid worden van enige vereni ging, die hun belangen als kunstenaar dan in de verga dering en de raad zou moeten verdedigen. Men kan met kun stopvattingen en eigen, diep- persoonlijke kreativiteit zó al leen staan, dat men zich bin nen welke vereniging of rich ting ook zou opgesloten voe len, belemmerd, gebonden. Kreativiteit vraagt om indivi dualisme. Kijk naar zoveel dui zenden jaren kunstgeschiede nis en maak de balans van de kollektieve en de individuele kunst. U moet mij het juiste antwoord niet op een briefkaart sturen, ik kén, het! Dit alles om te zeggen dat een demokratisch samengestelde algemene vergadering en be heerraad voor een kulturele raad, naar verhouding moet samengesteld zijn en repre sentatief voor èlle kuituurdra gers. De individuele kunstenaars moeten niet liefderijk gekoöp- teerd worden door de verte genwoordigers van de vereni gingen, omdat die toevallig in een goede bui zijn. Dit is schijndemokratie. Er moet gewoon worden voor zien in de statutaire aanwe zigheid en vertegenwoordiging van de twee groepen, niet al leen in de algemene vergade ring, maar ook in de beheer raad! Ik heb me laten vertellen dat er «kulturele verenigingen» zijn te Zele met om en bij twintig leden (ik hoorde iemand vertellen dat hij een vereniging kende met vijf leden, maar laten we even bij twintig blijven). Die twintig worden net zo goed vertegen woordigd door twee mandata rissen in de vergadering als een vereniging van zes- of ze venhonderd leden. Maar zijn er in Zele géén twintig alleenwer- kende, bij geen enkele vereni ging aangesloten kunste naars? Wat zeg ik, twintig? Het kon gemakkelijk ook een vijf- of een tienvoud zijn! Welnu, kunnen deze mensen niet om het jaar of om de twee jaar worden uitgenodigd hun mandatarissen aan te wijzen? Zijn zij niet talrijk genoeg om in één van de werkgroepen (art. 5) een vertegenwoordi ger in de beheerraad aan te duiden? Ik stel maar even de vraag! Op de volgende vergadering moet het daarom gewoon an ders worden. We hebben gezien wat ervan komt, als de autoriteiten met een prijzenswaardige geste de besluitvorming uit handen ge ven en haar overlaten aan de basis waaruit zij tenslotte ema neert; spraakverwarring, een loopje nemen met de essenti- eelste spelregels, géén resul taten, onzekerheid! Ik heb de knuppel in het hoen derhok gegooid, niet voor me zelf, zoals velen denken, maar voor een groep van mensen, die zich in hetzelfde geval als ik bevinden. Laten zij daar zijn, op de volgende vergadering. Zij hoeven helemaal geen uit nodiging! De secretarie weet veel, maar niet alles, en over het hoofd gezien worden is geen reden om boos weg te blijven. Doet u iets aan kuituur, aan kunst, in wat voor tak ook, en bent u onverenigd, wéés daar. U bent een stem, u hebt belan gen. Wilt u het toch keurig doen en zoals het hoort, ga dan bij de sekretaris of de schepen van kuituur langs, schrijf of telefo neer, en vraóg om de uitnodi ging waar u recht op hebt. Maar hoe dan ook, kom! HENRI VAN DAELE De wandelsport is in en vorig jaar hebben een paar KWB'ers onder impuls van De Waele en De Brauwere ook getracht om in Zele de wandelsport te propageren en hun eerste uitgave van 1973 was dermate gel ukt dat ze in bepaalde kringen het wandelen hebben laten los komen. Voor de eerste Bookhamersmars waren er voor de 42 km ongeveer 100 deelnemers en voor de 21 km legden er een 90tal moedigen het trajekt af. De familietocht waar de inrich ters hun grootste verwach tingen op gebouwd hadden kende maar een matige be langstelling. Dit jaar kozen de KWB-ini- tiatiefnemers zaterdag, 25 mei om hun tweede uitgave te laten plaatsvinden. Het vertrek en de te vervullen formaliteiten hebben plaats in het Gildenhuis, Klooster straat te Zele, waar er tevens wasgelegenheid is en 's middags wordt er gratis soep bedeeld. Er zijn ook belegde broodjes te verkrij gen. De deelnemers zijn verzekerd en op de omloop worden er Rode Kruisposten opgesteld. De bijdrage be draagt 50 F voor de 42 Km, 30 F voor de 21 km en W2Ó F voor de 12 km of familie- tocht. Leden van een wan- delklub genieten verminde ring. Er zijn voor de wande laars die het voorgeschre ven trajekt afleggen medail les voorzien. Voor de 42 km een gouden medaille en brevet, voor de 21 km een zilveren medaille en brevet, voor de familietocht een brevet. Het trajekt werd derwijze uitgestippeld dat het er niet op aankomt om alleen te marcheren maar dat men ondertussen het nog over blijvende Zeelse natuur schoon kan bekijken. Om 9 uur start het eerste gedeelte van 42 km en een 21 km route die vertrekt aan het Gildenhuis en via de Markt gaat naar de Zwaanstraat, Veldekensstraat, Veldeken, kalvariestraat, Heirbaan, Dijkstraat en dan de baan Dendermonde-Zele voerste- ken naar Huiveldestraat en via een veldweg naar de Buffelstraat, Noord lange- straat, Langevelde, Vander Moerenstraat, Durmen, Donkerputstraat, naar Kei zers, Hoek en de baan Loke- ren-Zele oversteken naar Hoeks Bos en via een veld- wegel en een onbewaakte overweg tot aan de Tuime laarskapel naar Cederlaan, Eikenlaan Ravestraat, Eist- straat, Zevensterrestraat, Industriepark, Industriezo ne, Hamseweg, Zandberg, Kloosterstraat, Gildenhuis. Om 13 uur vertrekt het tweede gedeelte van de 42 km en een nieuwe omloop van 21 km met vertrek aan Gildenhuis, -Bookmolen- straat, Dreefwegel, Eist- straat, Beukenlaan, Eiken laan, Tuimelaarskapel en de kapelbaan volgen tot voorde E3 en dan naar de E3 brug en via een kalseideweg naar de Molenstraat, Kromme Hei straat en de grote baan Gent-Zele oversteken rich ting Kamershoek, naar Meerskant, Vaartstraat langs een veldweg tot aan de dijken naar Scheldestraat, langestraat, Roskotstraat, Zwaanstraat, Dorp en eind punt Gildenhuis. Van de familietocht die om 14 uur vertrekt verwachten de deelnemers een ruim succes. Deze omloop gaat van het Gildenhuis, naar de Markt, Zwaanstraat, Ros kotstraat, Burgemeester Van Ackerijk: A-B en K- straat en via de wegels naar de Nieuwe Kouterdreef en dan de wegels volgen naar de Oude Heirweg, Meers kant tot kapel, Vaartstraat naar de dijken, Schelde straat, langestraat, Roskot straat, Zwaanstraat, Dorp en terug Gildenhuis. Dit initiatief van de KWB mag zeker toegejuicht wor den en verdient niet alleen belangstelling van de wan delaar in klubverband maar iedereen kan hier aan mee doen. BENO Het is weer bijna zover: tijdens het Pinksterweekend (1-2 juni), wordt voor de zoveelste maal een Miss gekozen te Baasrode.Miss Panter Ingekaderd in de Brasfeesten. belooft deze verkiezing dit jaar een echte boem te worden. Inderdaad: Wie ONZE Miss wordt, hoeft helemaal niet tevoet naar huis te keren. Haar hoofdprijs zal een prachtige wagen zijn. Aangeboden door het verzekeringskantoor Tony Baetens en garage Van Den Abbeele, zal Miss Panter in het bezit worden gesteld van een spliksplinternieuwe Opel Manta En of dat geen prijs is. Voor de mensen die er vroeger al bijwaren is het geen nieuws te vertellen dat de meisjes die zich kandidaat stellen, zich moeten on derwerpen aan een mondelinge proef (niet in publiek): tijdens dit gesprek wordt elke kandidate getest op haar kennis (en zo moeilijk is het niet). Verder is er uiteraard een presentatie in stadskledij en strand kleding De verkiezing wordt dit jaar over twee avonden gespreid, nl. zaterdag en zondag. Het is pas op Sinksen zelf dat men zal weten wie Miss Panter 1974 geworden is. Uiteraard is de muzikale achtergrond van deze feesten meer dan goed verzorgd. Zo zullen wij o.a. Ann Christy mogen begroeten, en krijgen wij ook een optreden van de Top Hits. De presentatie van de verkiezing is in handen van BRT man Roger Troch. Wil je er de andere dagen ook bijzijn (een gouden raad: doe dat), dan kan je vrijdagnamiddag al een show meemaken voor de ouden van dagen, en maandagavond een regelrechte judoavond mét échte kampioenen. Het hoeft ook niet gezegd dat je zowel zaterdag 1 juni, zondag 2 juni en maandag 3 juni terecht kan in de jaarbeurs. U wordt er trouwens opgewacht door een schare vlaamse vedetten die U zullen onthalen op een echte geschenkenregen Onze afspraak het ganse pinksterweekend te Baasrode voor de Brasfeesten. mét allerhande festiviteiten en mót de verkiezing van Miss Panter 1974. De reuzetent bevindt zich zoals altijd op de grote plaats. P.S. Kandidaturen voor de Missverkiezing bij het bestuur van B.B.C De Panters. 3>E BEl£VENISSetJ VAN cyRIEL.. t/AvAmJ> Müer oe hè KahxeÜCATCh Op Ti/ Liz/en pa s 2o'/v VEN T T5C]£b/ pa T£M MA it//A J>A (jAAr MOC7/jL ^A/£ MATCH Z'jH 2ULU Niks vaH!!qee/v <r/tro//\cnTcn Ik MIL LOSSE QAoei/E ZEÉ] mm" va was jyir LAWAAi CiiSTCH- I CATCH imp ey jullie

De Voorpost | 1974 | | pagina 4