DE TEMPELS VAN KHAJURAHO 100JRAR WICHELEN pV'ó) 4 o PRINTERS- POTPOURRI i>e Kievwissev m cyRiBL De Voorpost - 24/5/74 - 5 rc YRifi. I'S MEr Z(jto ^oto req£A/ e£v ^~\goort Gegevtfj' IS HJJ (jEKtvtTST Auce/v eeiv paar TARK6/V QeKRAART. eieiuïlrii eemkringvoorzitter Gust De Maes Jbliek luisteren aandachtig.(vdv) Gust De Maesschalck tijdens zijn openingstoespraak. Burgemeester Derde en het mens hadden, toen reeds, de plaats ingenomen van de versieringen. De kunstenaars zagen mens en dier in het tijdsgebeuren.(Foto Fr. Herreboudt) Wanneer de Printer Trotters over de hete tem pels van Khajuraho (India) vertellen sturen ze de kinderen wandelen, hopen ze dat de maagde kens zullen blozen, spreken ze met stille stem en beginnen hun ogen te schitteren. Spontaan ma ken ze vergelijkingen met Sluis en met de mo derne sexshops. De heren worden bescheiden en de dames kijken verwijtend. De tempels, dui zend jaar geleden gebouwd, tonen in steen al wat intiem tussen man en vrouw, zowel in 't en kelvoud als in 't meervoud, kan gebeuren en gedroomd worden. De erotiek druipt er van eeuwenoude muren die slechts vijftig jaar gele den uit het overwoekerende groen van het oer woud werden blootgelegd. Al wat door Jef Gee- raerts, Jan Cremer en andere handige jongens als moderne en bevrijdende pornografie op de markt wordt gesmeten staat daar in details in de stenen gehouwen. De liefdedaad wordt er meermaals gereduceerd tot een acrobatie die de westerling met verstomming slaat. Hij wist niet dat de vindingrijkheid en de fantazie van de oosterlingen zoveel sterker waren dan die der Westerlingen. buurprochie» Sers- np. O ja: Valeer Lam- ns zat op de bok van de irdetram en leverde al de misgangers die niet goed poot» waren veilig en de I «ter bestemming» af. hebben in Wichelen latjesschieters gezien. Ze iveerden er met een zeer i/arieerde gamma toestel- van het simpelste appa- itje tot het meest gesofi- keerde, en dus dure, «ge- Aan één film hadden de lesten niet genoeg om de ow in te blikken e voor het ageslacht» vast te leggen, maakten halt bij de won- rdoktoor, want voor één ertje had dokter Verlinden witte kiel geruild voor ene zwart pak en een glim- inde buishoed. Hij be- )fde kosteloze genezing n alle kwalen. Chemische eparaten kreeg de kranke st te slikken. Als het niet terde met een «straffe ilot», kon men nog altijd k rngezond worden met ïee van de dertien blom- ekes», «vliersiroop», «het Dnderbare brood van Sint Hubertus» of... met «kerne- melk»... De «achttiende mei van ht jaar Onzes Heren 1974» pro duceerde een mirakel - zon. Het was warm voor al dege nen die hun zomerplunje hadden aangetrokken. De «antieken», uiteraard gevan gen in verschillende kilo grammen kleren van beto vergrootmoeder of bonpa, maakten het niet zo goed: ze zaten in een Turks bad gevangen. Maar dat hadden ze er al na al graag voor over. Ze waren mooi. Onder die gloeiende zon keken zaterdag duizenden naar een urenlange show. Moriaan, Sarida en Iraldo dansten rond de Bohemen- seminiwoonwagen. Dansen deden ook «De Sterreman», Toon en Tineen de Wichelse «boerkes en boerinnekes, en voor de hoempapamuziek stonden de voor de gelegen heid uit Dendermonde geïm porteerde «Ratten en Mui zen» van «Meester Pieters» in. Sint Sebastiaan was er ook in hun blauwe kiel mikten d vervolg van blz.1 eschutters naar de keizers- vagel. Charles Van Boven haalde die naar beneden onder luid applaus van de «broeders»... OUDE AMBACHTEN Allemaal waren ze op post: de blinde mandevlechter en de blokmaker, de lepelver- tinner en de wever, de kant werkster en de smid, de wever en de beenhouwer, de pataconmakers en de been houwer die een schaap aan het spit hing en bloedtrie- pen bakte... En onder luid jolijt plantte men de meiboom. In de schaduw van die boom ver koos Toon de meigravin. Hij pikte Lydie Van den Abbeele op uit tientallen frisse Wi chelse maagdekens. Eigenlijk was er nog veel meer: Sooi Vereecken kroonde zich tot de oudste «Paddenhoekenaar». Zijn geboortedatum? 29 decem ber 1174voor zijn gezegen de leeftijd zag hij er warem pel nog uitstekend uit. In de vooravond althans. Een tapijt hebben we ook D liepen de Wichelaars erbij tijdens de viering van het achthonderdjarig bestaan van hun gemeen- (vdv) s gezien. Ontwerper is Dries De Block: zijn werkstuk ka- rakterizeert Wichelens he den en verleden zo frappant, dat het een. blijvende ere plaats verdient in het ge klasseerde en recent geres taureerde oud-gemeente huis. HOOGMIS Luisteren naar de mooie Gregoriaanse misgezangen kunnen we niet zo dikwijls meer. In de 100 -jarige Sint Gertrudiskerk gebeurde dat zondag wél. En bovendien was het een heel schouwspel, die massa «gelovigen uit vorige eeuw» onder de spitsbogen van de tempel te zien zitten en riep het jeugdherinneringen op te luisteren naar de preek en de «geboden van den huwe lijken staat». Wie niet in «tenue» was, betaalde één frank «amende» aan de strenge sjampetter Karei Leys. Dat was de inzet van de zondagsfestiviteiten die naast de «ingezetenen» van Wichelen en ommeland, een massa kijkgragen uit ver schillende hoeken van het Vlaamse land aantrokken Hoogtepunt van de namid dag was de modeshow: tientallen «koppels» defi leerden voorbij de pui van het oud-gemeentehuis. Lau reaten van de wedstrijd wer den de heer en mevrouw Etienne Eeckhout. Hun fel ste konkurrenten het duo Oscar Van de Meirsche- Bonnaerens, «baron» Victor van den Abbeele en zijn achtbare gade, en Raf en Noëlla Verstraeten. In de bierwinkels en op straat zong Mandje De Vos de «straatliedekens» op een rijtje, jan Rasschaert en «belleman» Bart Van Hau- wermeiren verkochten het allerlaatste eksemplaar van de unieke «Gazet van Wiche len», de bolders toonden zich onvermoeibaar en, al stond dat niet op het pro grammablaadje, Achiel Van Hee maakte een duik in het onbezoedelde Scheldewater en stak uren nadien nog onder deolie... Aan de Scheldeoever ging de sprookjesverlichting aan. «miss foklore» De Visch was huistoe, de «fakteurs» van «postmeester» Schottes kantoor klapten de boeken dicht en in de café's schuim den de laatste pinten «Oud Zottegems». «Wichelen 800» is voorbij. Maar over enkele tijd beleven we de tweedaagse nog maar eens. Ook al gebeurt dat dan via de «Echo» van «meester De Smet», de man die ongetwij feld iedereen inviteert om naar zijn diamontage te ko men kijken. M. Van Hauwermeiren «Ik dacht niet dat het allemaal mo gelijk was. Mijn mond is van verba zing opengevallen,» zegt apoteker Malfeyt. De Printers die naar De Voorpost kwamen om ook de films en dia's over die erotische kracht patserij te tonen waren allen eens gezind: wat ze in Khajuraho zagen overtreft alle verbeelding. Terwijl de heer Merlevede met een West- vlaamse rondborstigheid de beel den van kommentaar voorzag, een kommentaar die niet direkt voor publikatie geschikt is, hielden de aandachtige toeschouwers ter sluiks ook de aanwezige klooster zusters in de gaten. Hoe zouden die reageren op al het bloot dat vol gens Westerse normen meer ob sceen dan normaal is De zus ters, zij gaven geen kik. Sereen lie ten zij de oosterse beelden aan hun zachte oog voorbijglijden, zonder ergernis, zonder schaamte. Ze waren minder opgewonden dan de anderen. Misschien kenden zij het woord van Ghandi die eens heeft gezegd: «Het zijn de bezoe kers uit het Westen die ons geleerd hebben dat veel van onze gebrui ken, die wij totdantoe in alle on schuld beleefden, prikkelend en obsceen noemden» Inderdaad, de Westerling die in Khajuraho met zijn neus, zijn passie en zijn frustra ties tegen de minnende beelden gekwakt wordt krijgt een schok. Nochtans zijn die beelden op zich zelf niet kwetsender dan een van onze Middeleeuwse schilderijen waarop een Madonna het Kind de borst geeft. Misschien zitten wij Westerlingen zo in onze frustraties gevangen dat wij niet meer kunnen aanvaarden dat die erotische béél den iets anders zijn dan porno grafie. In feite zijn zij een kunstige uiting van diep en zuiver geloot. Meer nog dan de betrachting naar het eeuwig geluk in de Nirvana leeft in de Indiërs de drang naar eigen kinderen. Dat is door de eeuwen heen altijd zo geweest. Daaruit volgt de grote betekenis die hij hecht aan de sexuele kracht en aan de ritten rond de aanbidding van de symbolen van voortplanting en vruchtbaarheid. Uit de oudste tijden werd de kultus van de phal lus van geslacht tot geslacht over geleverd. Shiva is de god, de phal lus is zijn beeltenis. De schep pingskracht van Shiva wordt toe geschreven aan zijn gemalin Kali en de Linga en de Yoni, de afbeel dingen van de mannelijke en' vrouwelijke voortplantingsorganen zijn de zuiverste symbolen van de godheid. Volgens de oude Indiërs konden alleen minderwaardige onderontwikkelde geesten iets verkeerd zien in die beelden. In het land waar de phallus op duizenden monumenten prijkt als een gebed zijn de sexuele zeden en gebruiken zuiverder, natuurlijker, ongedwon- gener, beschaafder dan bij ons. De Indiër beleeft zijn erotiek diskreet en waardig. Wat in steen op tem pels gehouwen werd ziet hij als iets goddelijk dat, wanneer het tussen de levenden gebeurt, schroomval lig en diskreet moet worden ge houden. De eredienst van Shiva is ondanks het uiterlijk vertoon een van de meest strenge ascetische en zuivere uit de geschiedenis van de mens. Zo kon de Indische schrijver Mulk Rat Anand zeggen dat «de liefdedaad de mens de mogelijkheid biedt om het metafy sisch mysterie uit te diepen waarbij twee een eenheid gaan vormen» Zo hebben de gidsen het ook aan de Printers uitgelegd. Natuurlijk hebben deze dat niet onmiddellijk aanvaard. Men doet niet makkelijk afstand van zijn eigen gedachten, van zijn eigen opvoeding, van zijn zondebesef. De Indiër weet sedert de Kama Sutra (eerste eeuw na Kristus) dat de onkuisheid niet in het lichaam maar in de geest zit Wij zijn anders opgevoed, wij heb ben het altijd anders gezien en ook de moderne pornografie leert het ons anders. Wij weten ook dat ondanks godsdienst, idealen en fi losofie de waarheid van het mensenleven soms anders is. dat ook India altijd met zedeloosheid had af te rekenen, dat reeds eeu wen voor Kristus kleine legers be roepsprostituees eigendom waren van de koningen ten gerieve van de opleiding en de verpozing van de mannelijke heersers. Geen wonder dat de westerling bij het eerste kontakt met de tempels van Khajuraho opgewonden is omdat hij niet begrijpt welke de diepere betekenis is. Alle Printers hebben tijdens de reis ook de inlandse vrouw gefotografeerd die tegen be taling en ten aanschouwe van ie dereen de borst ontblootte om haar kind te zogen. bij het zien van de kleurrijke sug gestieve foto's over de sextem- pels, de eerwaarde missiezusters kalm en sereen bleven: het leven tussen de primitieven in de jungle heeft hen geleerd de dingen te aanvaarden zoals ze komen en nooit te schrikken omdat met de mens, waarin tegelijk de hemel en de hel zitten, alles mogelijk is. De vele verhalen uit de mond van de Printers op bezoek in De Voor post hebben mij overtuigd dat het goed is dat onze mensen zoveel mogelijk op reis gaan: in India leert de Westerling dat hij niet de navel is van de wereld of van de kuituur, dat ook bij de anderen die wij niet altijd begrijpen alles een zin heeft. Zo is het ook niet zonder reden dat in Nepal de doden op de brandsta pel gelegd worden vlak tegenover het gebouw waar krankzinnigen een onderdak hebben gevonden. Immers, degenen die wij krankzin nigen en zenuwzieken noemen, leven in een andere wereld, in een wereld waar men wellicht de dood anders ziet en begrijpt dan wij, een wereld die voor ons de zoge naamde toerekenbaren zo ge sloten en geheimzinnig is als de dood. Misschien begrijpt de zot de Khajuraho is niet alleen de stad (of het stadje met de vele erotische tempels. Ook onvolprezen beeldhouwwerk uit de eeuw- wisselingstijd weerstond nog flink de «tand des tijds» .(Foto Fr. Herreboudt) Voor méér geld was zij bereid de twee borsten te tonen. De Printers waren verbaasd dat de vrouw zich tot zoiets liet verleicen. In feite was de inlandse vrouw ver baasd dat zij betaald werd voor een zeer gewoon iets in het leven van elke dag. Daar ligt ook de diepe reden waar om, terwijl de Printers grapjes maakten en de dames giechelden geheimen van de dood beter dan anderen. Het bezoek van de Printers aan De Voorpost bewees dat landgenoten op reis in het oosten kleine for tuinen spendeerden aan duizen den foto's, dia's en films. Het is niet nutteloos geweest. Ze zijn er rijker bij geworden. Rijker naar de geest. LOUIS DE LENTDECKER Khajuraho Foto's doen het altijd. Men kan trouwens niet geloven dat deze erotische beelden de buitenwanden versieren van de tempels die reeds in de jaren 1000 het hoogtepunt van de middeleeuwse hindoe-architektuur uitmaakten.(Foto Fr. Herreboudt)

De Voorpost | 1974 | | pagina 5