3ESPREK MET JOZEF VAN OVERSTRAETEN JYNAMISCHE PERSOONLIJKHEID, STICHTER VAN DE V.T.B. IET NIEUWE UNIFORMEN KON. FANFARE «VREUGD IN VRIJHEID» UIT APPELS BESTAAT HONDERD JAAR EERLANG KABELTELEVISIE TE Dc Voorpost-24/5/74-7 hii itie /er Vanaf vrijdag 24 mei zal de appelse muzikale eeuweilnge door allerlei o. v nenifestaties uiting geven aan haar traditie, maar ook aan haar levenskracht. Bestuur, muzikanten en leden van «Vreugd Jn irijheid» hebben dan ook besloten aan dit jubileum de nodige luister SP e schenken en allen hebben hun beste beentje voorgezet om een alisfuim feestprogramma te kunnen aanbieden. 0p( HISTORIEK wordt een majorettengroep opge- Dat Appels met momenteel nog- richt. Als eerste tamboer-majoor pn( vier spelende muzieken een lange ar" nuziektraditie heeft willen wij grif aeloven. Naar het schijnt bijt de maatschappij «De Kinderen van vro de Schelde de spits af met het itichtingsjaar 1854. In 1872 echter iteken een aantal mensen de toppen bijeen en besluiten over te ,kr Jgaan tot de oprichting van een fan- .are die zal begiftigd worden met 0 1e naam «Vreugd in VrijheidOf- rfideel wordt op 1 juni 1873 van tad start gegaan, zoals blijkt uit het al- 3lik ereerste kasboek van de «Maat- arv< ichappij Vreugd in Vrijheiddat nog steeds, als een relikwie bijna, Eojporgvuldig bewaard wordt. Het oont echt de moeite dit boek in in sierlijk handschrift door de teer Leopold Sacré, de eerste schatbewaarder, gehouden iven in te kijken. Het vormt een ïistorisch overzicht van het wel en wee van de maatschappij in de 4 laatste honderd jaar. Zo leren wij dat de inschrijving der leden voor de eerste keer plaats vond op nieuwjaardag 1873 (wellicht na wis het tedigen van de destijds tradi- ,gei ionele druppelkens?) Het lid maatschap bedroeg 5 Frank, wat sen hele som was in die tijd. Vol- lo gende eremanbersstortten ,g evenwel een voor die tijd fantasti- aa, sche bijdrage: Beurms Auguste nen (eers'e voorzitter) 400 fr, Beurms :aai Felix 150 fr, Beurms Frangois 185 fr, Fierlafijn Louis 50 fr, Beurms Fe- 'ix 150 fr, Beurms André 100 fr, Van Overstraeten Jean 135 fr. Zo kon het muziek van start en het ling goed, want al snel werden uitstappen ingelegd hoewel er slechts negen muzikanten waren. Bij het uitbreken van de eerste werledoorlog zwegen de instru menten om plaats te maken voor Hjj kanonnen gebulder, maar in 1919 werd opnieuw van wal gestoken. Tussen beide wereldoorlogen ling het bepaald voor de wind. let kasboek dat toen werd bijge houden door Maurits de Troyer fegt er niet om. Op 8 april wordt de laatste uitgave voor het uitbarsten van W.O. II genoteerd. Zij luidt als volgt: «Bijleg aan giften voor muziekleden-soldaat aan 10 frank de man is 60 frank» (de ouderen zullen zich wellicht nog wel het pakske van de soldaat Jierinne- ren!) Op 21 april 1945 hernemen de re petities en acht dagen later heeft reeds de eerste uitstap plaats, weze het dan in een serene stem ming. De Plechtige hoogmis, spe ciaal gecelebreerd voor de oor- 'ogsslachtoffers wordt bijgewoon en nadien vindt een korte maar ontroerende plechtigheid plaats op het kerkhof De tweede uitstap kan daarentegen heel wat pretti ger beschouwd worden want op 3 mei 1945 wordt de thuiskomst ge tierd van Roger Callaert, krijgsge vangene en Jozef Verbeeck, poli tiek gevangene. De derde uitstap op 8 mei, «V-dag» gaat door in een litbundige vreugde... w weer hernemen de aktiviteiten ran Vreugd in Vrijheid» met her nieuwde kracht en animo. Repeti ties, uitstappen in eigen gemeente in in de vreemde, koncerten, bals, toneelvoorstellingen, St- Oeciliafeesten, Vlaamse Kermis sen enz. volgen elkaar in een da verend tempo op. Het muziekle ven te Appels floreert! In 1969 zwaait My rial De Koninck heel flink de stok terwijl in 1972 haar taak overgenomen wordt door Gode- lieve Cool. NAMEN De eerste voorzitter was Auguste Beurms, die in deze funktie werd opgevolgd door de heren Amedé De Rijcke, Clement Andriessens, Theophile De Smet en George De Smet. Als dirigenten noteren wij Judokus Va, der Jeught, Jules en Pierre De Wolf, Florent Ruyssinck en Raymond D'Hondt. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld Voorzitter Georges de Smet, On dervoorzitter André Cooreman, Sekretaris-schatbewaarder Borms Marcel, de raadsleden Constant Bosteels, Frans Bos- teels, Frans De Coninck Roger de Paepe, Frangois De Paepe, Mau rits de Troyer, Jozef De Vis, Frans D'Hondt, Octaaf Franssens, Al- fons Huttener, Pierre Pee, Theofiel Van den Bossche, Jean Van den Broec, Ronald Van den Broeck, Clement Van Hecke, muziekchefis Raymond D'Hondt, lesgevers zijn Pierre Pee (jonge muzikanten) en Clement Van Hecke (majoretten- korps), tamboer-majoor is Gode- lieve Cool, vaandrig Victor Heir- man, knaap Germain Van Hecke. Zeker moet nog de medewerking vermeld worden van de Liberale Vrouwenbond van Appels die on der stuwing van haar voorzitster Pelagie Canters, steeds nauw be trokken is. Enkele dames hebben zich speciaal onderscheiden bij het vervaardigen van de kostumes der majoretten: mevr. André De Cooman, mevr. Alfons Huttener, mevr. Maurits De Troyer, mevr. Roger De Paepe en mevr. Frans De Koninck FEESTPROGRAMMA Vrijdag 24 Mei 1974 te 20 uur Kunstconcert gegeven door «Vreugd in Vrijheid» op het Zand te Dendermonde (Appels) Zaterdag 25 Mei 1974 Vanaf 16 uur wandelconcerten in de Appelse straten door plaatse lijke en vreemde muziekmaat schappijen. Tussen 19 en 20 uur, in de zaal FLORA (Zand), receptie aangeboden aan de Besturen van de gastfanfares. Te 21 uur aan vang van het GROOT JUBI LEUM BAL (gratis goegang') Het orkest «The Flying Stars» nodigt u allen uit ten dans Zondag 26 Mei 1974 Te 14 uur 30 huldigingsplechtig heid op het oude gemeentehuis te Appels door het Stadsbestuur Dendermonde. Vereremerking van verdienstelijke muzikanten. Te 15 uur 30 rondgang van de Konin klijke Fanfare «Vreugd in Vrijheid (in gloednieuw prachtuniform) langs de bijzonderste straten van Appels Zoals u kunst vaststellen beloven 24, 25 en 26 mei 1974 werkelijk unieke feestdagen te worden in de annalen van «Vreugd in Vrijheid». De Appelse lucht zal dan ook da verend zinderen van de feestelijke muziekklanken Zulks zal ongetwijfeld het beste bewijs vormen dat de muziek maatschappijen nog steeds een vast bestanddeel uitmaken in ons hedendaags milieu en dat hun leefbaarheid en hun kulturele uit straling geen ijdel begrip zijn. Vreugd in Vrijheid anno 1911. Sedert 1 maart 1972 werd de intercommunale maat schappij voor televisie-dis tributie in Oost Vlaanderen TEVEOOST gesticht. Deze gemengde vereniging omvat 103 gemeenten waar toe Schellebelle behoort, sedert 1 september 1973 beschikken de gemeenten Wetteren, Eeklo, Zelzate, Melle. Zele, Oostakker. Me- relbeke, Evergem en Malde- gem reeds over de eerste beelden. Ook Schellebelle zal 1n de komende maanden worden uitgerust met de hoofdleidingen waarvoor de werken reeds gestart zijn. De beelden komen uit het antennestation te Oosterze- le. Wat het aansluiten betreft zullen de inwoners van Schellebelle de nodige papieren en folders ter be schikking worden gesteld. Deze dienen te worden inge leverd bij de maatschappij TEVEOOST. MOGELIJKHEDEN Naast de ontvangst van de 17 programma's zullen de aangeslotenen ook kunnen beschikken over al de be schikbare FM radiopro gramma's met inbegrip van de stereo-uitzendingen. Ook de kleurenprogramma's zullen deel uitmaken van de T.V. distributie. Dit brengt met zich dat dank zij de omzetting van de kleurenbeelden tot het PAL systeem de abonnees een besparing doen van onge veer 12.000 fr op een kleu- rentoestel. Wat betreft de ontvangsten van de uitzendingen van Duitsland, Engeland en Luxemburg zal men echter nog moeten wachten tot wanneer de RTT deze signa len ter beschikking stelt. KOSTPRIJS De aansluiting op het net zal ongeveer 1500 fr kosten, doch gedurende de eerste zes maanden zal deze gratis worden uitgevoerd. In deze aansluiting is omvat, de plaatsing van een stopcon tact voor TV en FM signalen plus 10 meter kabel binnen huis. Hiervoor wordt dan een a- bonnementsgeld geïnd van 1800 fr. Voor scholen en klinieken werden bijzondere tarieven aangenomen. Ook werd 50% vermindering toe gestaan aan invaliden, aan hen die steun genieten van de COO en aan weduwen. De abonnees die naast de FM en de zes gewone pro gramma's nog bijkokmende programma's wensen die nen te beschikken over een selectieve convector, aan vaard door TEVEOOST. Hij wordt geleverd tegen de prijs van 2.000 fr (inbegre pen onderhoud en vervan ging) of een jaarlijkse huur prijsvan 240 fr. Al deze prijzen kunnen nog worden aangepast aan het indexcijfer doch dit is niet noodzakelijk. R. Van de Velde Mijn vader was journalist, en zoals jullie wel weten, zijn journalisten vaak op reis. En daar de V.TB. een Vlaamse vereniging is, ik ben zelf een radikale Vla ming, vond ik dit een schit terend idee. 1922 was trouwens een fan tastisch jaar voor mij: ik mocht afzwaaien van het leger, ik trouwde ditzelfde jaar en de V.T.B. werd op 29 januari gesticht. Wanneer werd de lokale afdeling Aalst gesticht? We lieten er geen gras over :usshozef Van Overstraeten «Heimwee naar Haspengouw ken ik niet Jn \*neer In de twintiger jaren behoorde Jozef Van Overstraeten tot één van de eerste schaarse bewoners van de Aalsterse parklaan. Jozef Van Overstraeten, een statige verschijning met een echte Vlaamse kop, een weelderige bos wit haar, is de man die het ondanks zijn 78-jarige leeftijd altijd razend druk heeft en die zich dan ook konstant door de dag haast, op die leeftijd een hele prestatie. Wat misschien niet iedereen weet is dat Jozef Van Overstraeten aan de basis lipt van de stichting V.T.B. Nog werkt hij een jaar rond aan publikaties, is hij een veel gevraagd redenaar, stichter en redakteur van diverse Vlaamse boekjes en tijdschriften. het Belgische bezettingsle ger in Duitsland. Toevallig las ik in de Gazet van Ant werpen dat men op een zondag zou overgaan tot de stichting van de V.T.B. Ik vond dit initiatief zo goed dat ik spontaan een tele gram stuurde naar de stich- Hij werd geboren te Sint Truiden op 2 mei 1896, behaalde zijn diploma voor onderwijzer, later voor re gent in 't Frans en in 't Nederlands en werd huisle- raar-sekretaris bij Alfons Van de Perre, volksvertegen woordiger Antwerpen. Hij behaalde met de grootste onderscheiding het diploma van licentiaat kunstgeschie denis en oudheidkunde en kandidatuur opvoedkunde aan de Rijksuniversiteit te Gent. Hij verzeilde te Aalst in 1922, een betrekking werd hem aangeboden in de Rijksmiddelbare school waar hij 36 jaar lang de Aalstenaars het Nederlands bijbracht. In die tijd van Franse opvoe ding zeker geen dankbare taak. Jozef Van Overstrae ten verblijft nu 52 jaar te Aalst en is er vergroeid met de geboren Aalstenaar. Heimwee naar Haspengouw kent hij niet meer, alhoewel hij ontzettend graag naar zijn geboortestreek gaat, eerder als toerist dan, die met enig leedwezen de ver andering in ST.-Truiden- se uitzicht ondergaat, hoog- stammige fruitbomen wor den vervangen door laag- stammige en verlenen de streek, de eens zo groene zone, een meer industrieel uitzicht. Jozef Van Overstraeten is een groot man, waardig, vastberaden maar tegelijk o zo bescheiden. We hadden in zijn werkka mer die uitpuilt van de boeken een aangenaam ge sprek. Hoe kwam je bij de V.T.B.- V.A.B.? 't Is eigenlijk een grappige geschiedenis. Rond de jaren 1921-22 was ik soldaat bij Ik ben een voorstander van mo dernisering ters. Er stond volgende: «Ik doe mee!Je kunt veronder stellen dat dit vrij eigenaar dig aankwam. Niemand ken de me! Waarom deze spontane re- aktie? Wel, het reizen heeft me altijd in het bloed gezeten. groeien. Begin oktober van datzelfde jaar werd deze afdeling opgericht. Het schooljaar begon toen nog in oktober. Twee kollega's (Robrecht Talloen en Fritz Courteaux) waren de mede stichters. 't Waren ook twee goede Vlamingen die graag fietsten en wandelden. Hoe was het met de leden werving? Op het einde van het jaar '22 hadden we reeds een 7.000 tal leden. En daarover moet men zich niet verwonderen. Men had reeds lang aan zo'n vereniging gedacht en men had er behoefte aan Wanneer we nu zien dat er de jongste tijd, ondanks de ekonomische krisis en de oliekrisis nog leden zijn ingeschreven, komen we aan 200.000 leden. Dat is mijn inziens een hele evolu tie. Heeft de V.T.B. en zijn bestuur geen hinder onder vonden van W.O. II? De V.T.B. kende nooit moei lijkheden. De aktiviteiten werden natuurlijk tot een minimum herleid, maar deze stichting is nooit verboden geweest. Welke funkties bekleedde U in de V.T.B. Mijn telegram was zo in de smaak gevallen dat ik on middellijk in het bestuur werd opgenomen. Eerst werd ik sekretaris, vervol gens afgevaardigde-beheer der om dan een tijdje waar nemend voorzitter te zijn. In 1952 werd ik officieel aange steld tot voorzitter. Ik ben tevens de hoofdredakteur van ons tijdschrift «De Auto toerist». Heeft dit steeds deze naam gehad? In het begin waren er geen of weinig auto's. Het aksent lag toen op wandelen en fietsen. Het tijdschrift droeg toen de naam «De Toerist». Door een misverstand met de drukker kreeg het een tijd lang als titel «Toerisme» om dan heel vlug zijn oor spronkelijke naam te krij gen. In 1948 veranderden we het blad en werd het de «Autotoerist». Je weet trou wens dat de V.T.B. en V.A.B. één grote organisatie is. De eerste 25 jaar was de V.A.B. een soort klub voor de eigenaars van een wagen De laatste 25 jaar, door de ekonomische evolutie, kreeg de V.A.B. een op waartse stuwing. Trouwens dit jaar wordt V.A.B. 50 jaar gevierd. Het is wel een zware dobber om voorzitter te zijn? Ja, het hoofdbureau is te Antwerpen gevestigd en driemaal per week ga ik naar de Scheldestad. Gezien mijn leeftijd is het natuurlijk beter dat men mij komt halen. Het is ook zo dat ik steeds naar de toekomst kijk, alhoewel het verleden niet vergeten wordt. Ik ban een grote voorstander van de modernizering. Nieuwe ideeön, reizen, propaganda middelen worden voortdu rend bestudeerd. Door mijn hoge leeftijd omring ik me zeer graag met een sterke ploeg jonge mensen. Heeft de V.T.B. ooit een rol gespeeld op het Vlaamse vlak? Heel zeker, ons eerste strijd- objekt was de vernederland sing in 1922 van de Rijksuni versiteit Gent. Je weet dat misschien niet maar het Belgische episkopaat had zich uitgesproken en be weerde dat Vlaams of beter Nederlands niet in aanmer king kwam als studietaai voor humaniora of universi teit. Trouwens we hadden drie objekten: het toerisme be vorderen, de Vlaamse kui tuur in ere houden en aan wakkeren en tenslotte de Vlaamse strijd. Onze leuze was: «Een zo groot mogelij ke vrijheid en zelfstandig heid van het Vlaamse volk en een sterke samenhorigheid met Nederland, vermits we dezelfde taal en kuituur heb ben. Ook het historische verleden (tot de 17e eeuw) mag niet vergeten worden.» Ik durf zelfs, te beweren dat we een sterke drukkings groep zijn. Niet met mani festaties en betogingen, maar regelmatig hebben we schriftelijke en mondelinge kontakten met regeringsper sonen. De rubriek: «Zon en schaduw over Vlaanderen» bewijst duidelijk welke Vlaamse gedachte we heb ben. Hebben bepaalde partijen inspraak in Uw organisatie? We hebben respekt vooralle meningen zowel op politiek of godsdienstig niveau. Maar geen enkele mandata ris, van land, provincie of stad mag of kan een be- stuursfunktie bij ons vervul len. Zoals ik reeds zei heb ben we regelmatig kontakt met ministers. Maar dit is enkehom het belang van het volk te verdedigen. Doordat we geen partijbedoelingen hebben mogen we op een beter sukses rekenen Waarom heeft de V.T.B. Aalst geen eigen zaal? Wanneer we van een bepaal de zaal zouden gebruik ma ken, zouden andere zaal uit baters mistevreden zijn. Ook de politieke lokalen komen niet in aanmerking. We hebben onze eigen ge bouwen in de grote steden als Gent, Brugge, Brussel (Wordt dit jaar gemoderni seerd) en Antwerpen. Maar van zodra we in Aalst een eigen gebouw of zaal zou den oprichten, dan zouden alle middelgrote steden om dezelfde akkomodatie vra gen. Samen met mijn twee vertegenwoordigers Ma- chiels en Talloen ben ik er mij van bewust dat er een groot gebrek is aan een degelijke ruimte te Aalst. Laat ons hopen dat de «Kulturele put» van Aalst spoedig geschiedenis wordt, 't Is een tragedie-ko medie. Welke aktiviteiten werden er (in Aalst) verwezenlijkt, Vroeger en nu nog richtten we wandel- en fietstochten in. Toeristische voordrach ten hebben we vaak. Vroeger werden veel films gedraaid in de twee grote bioskopen van Aalst. Dat had veel sukses. Alle takken van kui tuur komen aan bod. In Aalst waren we met een serie kamerconcerten be gonnen, waarin steeds een Vlaamse komponist de kans kreeg, (Men mag het niet zien als een konkurrentie voor Pro Arte) maar het heeft geen sukses gekend Wat men niet mag vergeten is dat de V.T.B. baanbre kend werk heeft verricht op gebied van kartoons. We richtten de eerste wedstrijd in. We zijn trouwens een zeer demokratische vereni ging. We trachtten ook de volksklasse te interesseren op kultureel of sportief ni veau. Te Antwerpen hebben we laatst uitgestrekte ten- nisterreinen ingericht dit om deze zo aristokratische sport te demokratiseren. In Mechelen hebben we een schermklub. Regelmatig lezen we dat U speeches of inleidingen geeft. Is dat niet vervelend? Ik hou veel van speeches. Ik tracht steeds het goede van een mens te zien. Ik bewon der zeer graag, maar word niet graag bewonderd. Op 11 juli word ik steeds ge vraagd een toespraak te houden. Ook vernissages leid ik graag in, en het is zeker niet mijn bedoeling om te bekritizeren, maar om het schone te beschrijven. U bent ook de auteur van diverse toeristische boeken en naslagwerken. Inderdaad, momenteel stel ik een restaurant-gids sa men die in de loop van dit seizoen zal verschijnen. De gids voor Vlaanderen wordt waarschijnlijk herwerkt. Ook worden er sinds vorig jaar door de V.T.B. wandel boekjes uitgegeven Welke is het toekomstbeeld van de V.T.B We hopen op een sterke uitbreiding van V.A.B. en de Wacht op de Weg. Ook op kultuurgebied hopen we de aktiviteiten nog uit te brei den. Van de hand van Jozef Van Overstraeten verschenen in het bondsblad V.T.B. reeds over de 500 vervolgen van «Wat betekent mijn familie naam» en sinds vele jaren rubrieken als «Zon en scha duw over Vlaanderen» en «Ons Toeristisch Patrimo nium». Volgende werken werden uitgegeven waaron der verschillende niet meer in de handel Inleiding tot de Heemkunde. Gids voor Kortrijk (met Eu- geen de Ridder) .Gids voorSpa Beneluxgidsensinds 1956: Vlaanderen, Walen land en Groothertogdom, Nederland. Handboek voor de Toerist (jaarboek) sinds 1951. De Nederlanden in Fran krijk. (1968) Restaurants in Vlaanderen (reeds 4 uitgaven) En tenslotte De Nederlan den in Duitsland (in voorbe reiding). Roel Van de Plas

De Voorpost | 1974 | | pagina 7