1UW WOORD DENDERMONDE KREEG EERSTE REEKS GIDSEN ZELE MADIA VAN PACKER EXPOSEERT AALSTERS KORT NIEUWS BAARDEGEM KRIJGT REKREATIEZONE JOHN HORTON IN DE GEVANGENIS TE DENDERMONDE KRISTELUKE MUTUALITEIT BUGGENHOUT75 JAAR JONG DENDERMONDE ZWETEN OP EERSTE TOERISTISCHE VVV-RALLY Dc Voorpost - 24/5/74 - 9 Op woensdag 29 mei e.k. heeft op het stadhuis de brevettenuitreiking plaats voor de zevenentwintig gid sen, die in het voorjaar de gidsenkursus van de VVV-dienst voor Toerisme volgden en in de proeven slaagden. De gidsenkursus werd ingericht, omdat Dendermonde over een kompetent team gidsen zou beschikken, die leerlingen van het lager en middelbaar onderwijs zouden kunnen rondleiden in de verschillende historische en toeristische plaatsen van de stad en dit in het kader van de eendagsuitstapjes, die door het ministerie van nationale opvoeding georganiseerd en gesubsidieerd worden. Ook voor de begeleiding op de VVV-tentoonstellingen van VVV-manifestaties zullen de gidsen ingezet worden. Zesenveertig gidsen schreven voor de kursus in. De lessen liepen over een zestal zaterdagen en werden gemiddeld door negenendertig kursisten bijgewoondDe kandidaten welke minstens vijf van de zes lesen hadden bijgewoond werden toegelaten tot de proeven. Op de zaterdagen 4 en 11 mei kon men aan de drukte rond verschillende historische gebouwen zien dat die proeven toen afgenomen werden. Zevenen twintig gidsen zijn rechtstreeks geslaagd in de eksa- mens, vijf kandidaten zullen toegelaten worden tot de bijgevoegde proef in september '74. Acht kandidaten hebben zich laten verontschuldigen voorde proeven en zullen eveneens kunnen deelnemen aan de bijgevoegde proef in september. Tijdens de brevettenuitreiking zal schepen Wiemeersch speechen en zal voorzitter dr. Brussels van de nationale Federatie voor Toeristische Gidsen het woord voeren. Na de proklamatie volgt dan een rondleiding op het stadhuis door de vier eerst geklasseerden. Als deze gidsenkursus een sukses geworden is, dan is dit voornamelijk dank zij de inzet van de h. Erwin Vergeylen. se. 4. William Pauwels uit St.- Niklaas. 5. Fr. d'Huyvetter uit Ge- ntbrugge. 6. W. Boom uit Londer- zeel. 7. Mevr. Moortgat uit Den dermonde. 8 Hendrik Van Cau- wenberghe uit Steenhuffel. 9. Fr. De Wit uit Buggenhout. 10. H. Mees uit Malderen 11. mevr. Cor- nelis uit Temse. 12. Maurits Ver hoeven uit Hamme. 13. Marcel Cornelis uit Temse. 14. Albert Moortgat uit Dendermonde. 15. Mevr. Irène d'Huyvetter uit Ge- ntbrugge enzovoort tot elf uur 's avonds en tot nummer- honder dtweeënveertig. PVDE Allicht geen onbekende voor de kunstkenner, is deze artieste toch voor het eerst te gast in onze gemeente. Haar naam ligt velen in het geheugen door tentoonstel lingen o.a. te Oudenaarde, D'Hoppe-Vloesberg, Ronse en Gent. Ze nam ook nog deel aan groepstentoonstellingen in het kunstsalon van Leupe- gem, Rijsel, Hallee.a. In de galerij «Marca» vertolk te zij de rol van «De vrouw als kunstenares», met figu ren, portretten, bloemen en landschappen. Het geeft ons meteen een idee van haar kunnen. Op de vernissage in het Zeelse gemeentehuis, zag men onder de genodigden tal van prominente figuren uit de kunstwereld. De inleider kunstcriticus Li- cenciaat Renaat Van Der Linden van het Ministerie van Nationale Opvoeding, tevens lid van de Koninklijke Kommissie voor Volkskun de en voorzitter van de Oost-Vlaamse Bond der Volkskundigen, wist door zijn raak en boeiend betoog de figuur van de kunstena res merkwaardig te typeren. Artiesten zijn volgelingen van Diogenes. Steeds op zoek naar de mens, vinden ze elkaar in de waardering van de wederzijdse kunst en doen aldus soms ongewild aan een intense wisselwer king. Maria Van Honacker bouwt haar doeken systematisch op. Men kan bijna van een klassificatie der dingen ge wagen, sterk sprekend uit «Paarden in Galop», «Bo menrij», «Cirkusclown» e.a. Toch valt niet te loochenen dat de schilderes intens de emoties van deze tijd onder gaat. In de uitgestalde wer ken spreken harmonie, emo tie en onrust, het is een begaafde artieste die de waarheid wil dienen. Hier te Zele werd het een expositie van kontrasten. In het werk «Diogenes» een houtskooltekening, vindt men de soepele, vaardige tekenhand, het is een fi guurvisie in oude knoestige wilgentakken. Bloemen zijn wellicht het onderwerp dat haar het meest aanspreekt, ze verraden de liefde tot de natuur. Mevrouw Van Ho nacker beweert ze zo uit het hoofd te schilderen, men mag in deze doeken het het picturale detail van een Van ceeyck zoeken, maar de kompositie, het lijnenspel en de kleur vormen samen een bekoorlijk geheel. Kinderen liggen haar nauw aan het hart. De moederziel van de kunstenares weet gepast het expressieve van het kinderhart op het doek te vertolken. Het onbetwistbare talen van deze dame, jammer genoeg te laat in de openbaarheid getreden, verdient Uw aan moediging dooreen bezoek. Dat kan nog tot en met zondag 26 mei a.s. in de raadszaal van het Gemeen tehuis. G.D.Z. pe stadswoningen van de Schietbaan en de Kloosterweg 15 3Zijn dringend aan een herstelling van ramen en deuren Indjtoe. Half juni wordt dan ook overgegaan tot een aanbesteding voor deze herstellingswerken. ;De Jong Socialistenafdeling Aalst komt weer van de a grond. Nadat sedert een tweetal jaren de werking totaal Aawegdeemsterde, dit door tal van faktoren, inzonderheid en\de werking van tal van bestuursleden op andere te va terreinen, kwamen met volksvertegenwoordiger B. Van ijn i Hoorick en nationaal voorzitter der jongsocialisten de h. vertjcolla, jonge leden van de BSP samen met de vroegere Dbestuursleden samen. Een negental kandidaten voor de en voorlopige bestuurswerking boden zich aan: Benny ^Wauters, Huion Patrick, Alfons Schorreel, Carla Galle, Jozef Ledegen, Emiel Van den Broucke, Toland Rimbaut, walitD'Herde Jacky, Robby De Boelpaep en Johny Marcoen. de De stad komt een veertiental dagen onder de hoede te indfstaan van waarnemend burgemeester Henri Van der Veken. Burgemeester De Bisschop neemt vakantie. Er komt geen gemeenteraadszitting in mei. JVan vrijdag 21 juni tot zondag 30 juni gaat in de ^Keizershallen de Week van de Vrijetijdsbesteding door. Voor deze derde editie schreven niet minder dan 81 5 verenigingen en maatschappijen in. Vorige zaterdag bezochten leden van de gezinsraad samen met schepen voor sociale voorzorg de h. HVan de Veken de drie stadsspeelpleinen: het stadspark, Rozen- dreef en Kerrebroek. De speeltuigen in het stadspark zijn nu in prima konditie, wat niet kan gezegd worden van deze in de Rozendreef en Kerrebroek. Vreemde konstata- tie van de gelegenheidsbezoekers: van toezicht viel niets te bespeuren op deze zaterdagnamiddag. Met een glas bier en een sigaar werden de nieuwe sekretariaats- en militiediensten dinsdagnamiddag of ficieel in gebruik genomen. Voor afdelingshoofd Roger Van de Wiele, bureauchefs Gilbert De Lombaert en Vereecken samen met hun kollega's bedienden is het ongemak van de kleine behuizing voorbij. Drie bureau's en de archiefplaatsen zowel voor de militie als het sekretariaat, op de eerste verdieping van de linker stadshuisvleugel bieden het publiek dat dikwijls in kontakt komt met deze diensten een betere ontvangst mogelijkheid aan. Een schematisch plan, aangebracht op de binnenplaats, zou na deze nieuwe verhuizing van diensten, het publiek behulpzaam kunnen zijn om sneller wegwijs te worden in de wirwar van bureau's en diensten(jv) Geachte Heer. Krachtens de ter zake heersende wetgeving verzoek ik u als rechtzetting van enige foutieve informatie over niijn persoon in uw blad van 17 mei verschenen, het hiernavolgende onder de zelfde hoofd ing en op dezelfde plaats te willen laten verschijn en. Baardcgcm krijgt zfön rekrea- tiecentrum Gerestaureerde kerk zwaar blok aan financieel been. In de gemeenteraad van Baar- degem van 9 mei jl. bracht ik verslag uit van mijn bemoeiin gen aangaande het door het gemeentebestuur voor een par keerterrein begeerde perceel grond van de erven DeClerck. Ik gaf hierbij lezing van het antwoord dat de heer Brandt mij dienaangaande gegeven had. Hierna volgt tussen haken wat uit dit schrijven essentieel is, hetgeen niet per se hetzelfde hoeft te wezen als wat door uw overigens konipetente verslag gever als essentieel beschouwd wordt. Als zaakgelastigde van de erven De Clerck verzocht de heer Brandt in oktober 71 om een schatting van het perceel grond aan het kerkhof, welke schatting op 6/4/72 uitwees: Fr. 238.500. Het perceel in kwestie stond als in aanmerking komend voor gemeentelijke uitbreiding be kend en hieromtrent door de heer Brandt ondervraagd ver duidelijkte de heer De Pauw dat het terrein in aanmerking kwam voor een parkeerplaats. De heer Brandt replikeerde hierop dat een minnelijke overeenkomst daarover mogelijk was. Deze mogelijkheid werd (steeds vol gens de eer Brandt) later door de heer De Pauw ten onrechte als een akkoord geïnterpreteerd. Opeen schrijven (volgend op één enkele vruchteloze poging van wege de heer De Pauw om tele fonisch kontakt te krijgen met dc heer Brandt) van de Gemeen te met verwijzing naar dit akkoord, werd namens dc kin deren en erven De Clerck door de heer Brandt negatief geant woord. Mij (Mare De Bie) noemde hij in zijn schrijven echter een som van 1.500.000 Fr. als mogelijke aankoopprijs, maar dat hij deze som met de heer Segers zou zijn overeen gekomen kan ik in die brief nergens terugvinden.» Dit is het essentiële uit het antwoord van de heer Brandt aan mij gericht. Ik houd er echter aan te benadrukken dat ik het totale antwoord heb voorgelezen in de Gemeente raad. Wat nu de repliek van de heer De Pauw op deze voorlezing aangaat de heer De Pauw ontkende tussenbeide te zijn gekomen bij de heer Segers nopens de schatting van het perceel in kwestie; dit had hij volgens de heer Brandt vroeger wel beweerd. Hij ontkende ook ooit de bedoeling te hebben geformuleerd het hele perceel te kopen en/of verder te verkopen; dit heeft de heer Brandt nooit zelf beweerd maar er deden volgens hem wel geruchten dien aangaande de ronde. Nog in zijn repliek verklaarde de heer De Pauw uitdrukkelijk dat de heer Brandt hem gezegd had dat hij ervoor zou zorgen dat de Gemeente het perceel zou kun nen verwerven. Mijn vraag of men daaruit mocht konkluderen dat de heer Brandt (en de erven De Clerck) dus hun woord hadden gebroken, ontweek de heer De Pauw met het antwoord dat hij even geloofwaardig is. In mijn repliek ten slotte bckloeg ik er mij over dat «je heer De Pauw nooit werkelijk minne lijk te werg gegaan was. Hij verklaarde daarop dat hij mon deling kontakt met de heer Brandt zou opnemen. Tot zover mijn rechtzetting. Als tragische bijzonderheid voeg ik eraantoe dat de heer Brandt zaterdag jl., onder dc lektuur van Dc Voorpost, schielijk overleed. Niet in het minst om zijn nagedachtenis te vrijwaren, heb ik gereageerd.. Met Hoogachting, Mare De Bie. Onze titel zal een aantal fans wellicht verbaasd doen oplijken, we kunnen hen echter al onmiddellijk gerust stellen. John was met de beste bedoelingen naar het huis van bewaring gekomen. Hij was er samen met zijn orkest te gast om een optreden voor de gedetineerden te verzorgen. De heer Swinnen directeur van de gevangenis te Dendermonde heeft in het verleden ook al enkele initiatieven genomen om een nauwer contact tussen de gevangenis en de buitenwereld te bekomen. In dat verband herinneren we aan het geslaagde optreden van de jeggpap New Orleans Jazzband in de gevangenis voor enkele maaden. Ook op sportgebied doet men in de Dendermondse gevangenis ettelijke pogingen om nauwer contact met de buitenwereld te leggen. Het optreden van de Aalsterse tienerzanger die met zijn orkest meer dan een uur voor aangename ontspanning zorgde mag dan ook een geslaagd initiatief heten, en verdient zeker navolging. In Dendermonde wil men er zeker mee door gaan en wij twijfelen er niet aan dat er heel wat artiesten zijn die het ook wel zouden willen doen. (mh) een ereteken eerste klas werd uitgereikt aan de heren Jozef Heymans en Felix Van Riet. De heer Karei-Doms ontving het ereteken tweede klas. Ook voorzitter Gerard De Neef ontving het erete ken eerste klas. Voorzitter De neef dankte het Buggenhoutse gemeen tebestuur voor de hulde, waarop de academische zit ting besloten werd met een stemmige receptie. Daar mee was het officiële ge deeltevoorbij, maar het hele programma was nog lang niet af. Om 17 uur werd in zaal Rerum Novarum nog een cabaretavond ingericht waaraan het gezelschap van Jan Crols zijn medewerking verleende. De eerste zomer zon die we tijdens het week end meemaakten zal er al licht voor iets tussen geze ten hebben dat de publieke belangstelling voor het ca baret misschien eerder ma ger was. Aan sfeer heeft het echter niet ontbroken, zodat de afwezigen weer eens ongelijk hadden. Kortom de CM afdeling uit Buggenhout bewees dat zij een erg jeug dige en dynamische vereni ging is die makkelijk de kaap van de 100 jaar zal halen. (MH) De toeristische rally, die op zondag 19 mei door de Dendermondse WV-Dienst voor Toerisme in samen werking met de Rallyklub Waasland georganiseerd werd, is in alle opzichten een echt sukses geworden. De toeristische autozoektocht werd vooreerst een meevaller wat het aantal deelnemers betreft. Niet min der dan honderdtweeënveertig mensen schreven in en dit opvallend hoog aantal is natuurlijk een reden om in de toekomst nog meer rally's te organiseren. Deelnemers waren er zowel uit het Waasland, zelfs voornamelijk uit het Waasland, maar ook uit het Dendermondse. Zowat al leeftijds- kategorieën waren van de partij en het was warm, zelfs bepaald broei erig heet, wat danmeebracht dat tijdens de zoektocht op tijd en stond niet in het routeblad opge nomen cafés aan een toeristische verkenning onderworpen werden. In het Guldenhoofdstraatje startte de langgerekte karavaan, die via Kerkstraat en Donckstraat naar de werken van de nieuwe Dender- monding leidde. Appels-Veer werd aangedaan, men cirkuleerde dan terug in de Donkstraat-doolhof en ging dan zijn toeristisch heil zoe ken in het voormalige Sint-Gillis Dan trok men naar het beruchte Dendermondse station, naar het al vromere Sint-Alexiusbegijnhof en verder naar de Franz Courtens- straat. Daar moest men een niet direkt toeristische, maar alleszins zeer belangwekkende vraag be antwoorden namelijk: stop aan het huisnummer 36 van de Franz Courtensstraat, daar woont Franki Hervent, VW-sekretaris en pro motor van de rally. Rechts in de etalage bevinden zich verschil lende kledingsstukken. Weet U hiervan de juiste benaming Een pikante, maar lang geen eenvou dige vraag, want weinig mensen weten of hun nachtjapon, hun och tendjapon, hun slipje of bustehou der inderdaad wel zo heet. We schreven al: het was vaak broeierig heet op de rally. En warm was het ook tijdens de prijsuitreiking in de bovenzaal van Het Vaderland om 21.30 uur VW-voorzitter Wie meersch speechte daar en hij dankte de deelnemers en de orga nisatoren, voornamelijk de heren De Rudder en Waegeman van de Rallyklub Waesland «De Den dermondse VW, merkte hij op, heeft steeds sukses behalve met de luidsprekers.» Een grote wijsheid was dat, want de geluid sinstallatie piepte en kraakte daar dat het een plezier om horen was. Volgde dan de prijsuitreiking van de om veertigduizend frank prijzen. Eerste prijs was een bromfiets Mo- bilette van het huis Minnebo aan de Sint-Gillislaan. De heer A. Mol- ders. winnaar van de rally, koos de bromfiets als z'n prijs De h. Mol- ders woont in St.-Gillis Waas. Ver dere erelijst: 2. Erik Verhoeven uit Hamme 3. Rudy Cornelis uitTem- Schepen Wiemeersch en Theofiel Minnebo overhandigden een bromfiets «Mobylette» aan de winnaar van de eerste VW-rally.(v) Men schreef 1899 toen te Buggenhout de plaatselijke afdeling van de christelijke mutualiteit werd opgericht die de naam kreeg «Troost in nood». Dat betekent dat die organisatie thans haar 75-jarig bestaan viert en dat werd tijdens het voorbije weekend met een passende viering te Buggenhout herdacht. Het begon al op vrijdagavong toen in zaal Rerum Novarum een tentoonstel ling werd geopend van kunstwerken die zieken en gehandicapten vervaardigen. tehuis. Burgemeester De Landtsheer sprak er het wel komwoord en wees op de enorme groei die de CM te Buggenhout had gekend. Toen men in 1899 de vereni ging stichtte waren daar 13 mensen bij betrokken. Thans echter is zowat 65% van de Buggenhoutse bevol king aangesloten bij «Troost in Nood». De pioniers van een dergelijke vereniging verdienen alle lof aldus de burgemeester. In dezelfde zin sprak ook de heer P. Mertens, voorzitter van CM verbond Dendermonde, die tevens hulde bracht aan de totaal onbaatzuchtige inzet van de bestuursleden van de mututaliteit. Een aantal van die verdien stelijke bestuursleden wer den trouwens vereremerkt. De heer Albert Van Hoey, bestuurslid sinds 1927 en ondervoorzitter sinds 1935 kreeg goud, de heel Alfons Jacobs kreeg zilver, terwijl Zowel de kwaliteit als de kwantiteit van de werken was meer dan bevredigend. Voeg daar bij dat er ook een erg goede publieke belang stelling was en je hebt meteen een initiatief dat zeker niet eenmalig mag blijven. Naast de tentoon stelling van de werken was er ook een stand van zieken zorg en één van Solival, een uitleendienst van verzor gingsmateriaal. Het was de heer Rik Bieseman van de Landsbond die de tentoon stelling inleidde, terwijl ook de voorzitter van de plaatse lijke afdeling de heer De Neef, het belang van een dergelijk initiatief belichtte. De tentoonstelling bleef het hele weekend geopend. Za- terag was er in de onder- scheidelijke Buggenhoutse parochies een dankmis. Het officieel gedeelte werd dan op zondag verder gezet met een academische zitting op het Buggenhoutse gemeen-

De Voorpost | 1974 | | pagina 9