Weekblad van Dender - Dunne -en Scheldestreek WAT MET HET KULTUREEL CENTRUM, DE GRONDREGIE EN DE JACKPOTS IVAN LIMBERGEN HETE HANGIJZERS IN AALSTERSE GEMEENTERAAD EEHONDERD JAAR SINT-MARTINUS KERK m lees door blz. 3 VRUD AG 7 JUNINR 2327e JAARGANG12 F HOOGSTRAAT 28 AALST KATTESTRAAT 73 AALST I Alle gekende merken samen in één grote geschenkenzaak Het personeel van de firma Kosam te St.-Gillis blijft nog steeds staken. Zij eisen zeven frank meer per uur. De staking wordt gesteund door de vakbonden, (v) De heibelproloog bleek, ten minste voor wat de zitting zelf liet zien, ondanks alle kom- mentaren en voorspellingen eerder een mini-storm in een glas water dan wat ook. Storm ontketend door het feit dat bur- n, rdenkingsfeesten kunnen op verschillende manieren ge le ird worden. Het ene al uitgebreider dan het andere, doch ie iestal blijft zoiets beperkt tot een mis en een dansavond m ms gepaard gaande met een tentoonstelling. Wat Gijze- ,n m echter ter gelegenheid van het tweehonderdjarig be- lan van de St.-Martinuskerk op touw heeft gezet was in één K>rd fantastisch en beschrijvingen kunnen niet verwoor- n met welke verstandhouding en ondernemingsgeest alle oners zich hebben ingezet om van deze tweede eeuw iets enigs te maken. ereidingen vooruitzicht van deze werd enkele maanden een koördinatieko- opgericht. Het bestond [de beide parochiepriesters, de rijstpap en de broodjes die door vrijwilligers smakelijk wa ren klaargemaakt, zodat deze bevolkingsgroep zeker ook de feestvreugde heeft mogen geten worden, in een verba zend korte tijd werden veror berd en toen de Breugelmeis- jes de personaliteiten ten dans vroegen, wat uitmondde in een reuze-vermenigvuldigingsdans bleek het alras dat de tent zou kraken onder al dat enthou siasme en breugeliaans ge- vier. De zaterdag werd ingezet met de opening van de ten toonstelling van de kerksiera den. Minister van State de Heer de Schrijver was naast andere personaliteiten aanwe zig toen Jan Reners, in naam van het inrichtend komitee hen Jeugd, gesteund door de paro chiepriesters en de beide Chiro-groepen een massaal dorpsspel ingericht waar 130 enthousiaste kinderen (tussen 8 en 17 jaar) aan deelnamen. Men had vier hoofdgroepen gekozen (met als mascotten de Haan, de Sansculot, de Uil en Kludde, het spook met als res- pektievelijke kampplaatsen de Dries, de Fatimawijk en de be ide Chiro-hemen. Iedere hoofdgroep was onderver deeld in vijf sub-groepen die elk 5 opdrachten moesten uit voeren. De opdrachten werden Aalst kent de plaag van de jack gemeester De Bisschop met vakantie zijn vierde schepen, Henri Van Der Ve- ken, als waarnemend eerste burger had aangewezen. Uit zonderlijk werd de raad dan ook voorgezeten door die dienstdoende burgemeester. >ts, spijts alle tussenkomsten in dat, aldus schepen Bogaert, het echt niet langer meer kon doorgaan zo. Duidelijkheids halve citeren wij die verklaring nog even verder: 'Indien er werkelijk op korte termijn geen vooruitgang wordt geboekt is er de mogelijkheid het be- gemeenteraad, nog steeds.(jm) voorbij aan het feit dat grotere ruimten onontbeerlijk zijn. Het projekt 'Keizershallen' kan, al dus de interpellant, slechts worden aangepakt na de vol tooiing van wat in de volks mond de put van de Molen straat wordt genoemd. lees door blz. 3 EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER - ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER PR. 115692 (DeCuyper) Burelen Oude Vest 34 - Dendermonde 02-240.60 Pontstraat 64 - Aalst 053-741.19 Jaarabonnement 545 F Halfjaar 280 F Trimester 145 F Neem een goede start met een huwelijkslijst bij Van Limbergen Burgemeester De Bisschop, schepenen Bogaert en Van den Eede waren niet aanwe zig. KULTUREEL CENTRUM Vertrekkend van een verkla ring die eerste schepen Bo gaert aan een plaatselijk weekblad aflegde stelde raads lid Van Hoorick het schepen kollege de vraag 'waar het nu eigenlijk heen moet met dat Kultureel Centrum'. In bedoeld artikel was te lezen staande kompleksin de Mo lenstraat— te verkopen. Als uiterste oplossing zou men dan het Kultureel Centrum in de Keizershallen kunnen inbou wen'. Bert Van Hoorick vroeg het schepenkollege een duide lijk standpunt in te nemen. Vol gens hem kan Aalst en weldra Groot-Aalst het K.C. niet mis sen, alleen al wanneer men er even aan denkt dat de Keizer lijke Stede binnenkort een ge westelijk bibliotheekcentrum zou moeten zijn kan men niet «chiedkundlge de h. Dauwe opende zaterdag jl. de tentoonstelling over de kunstschatten van de Gijzegemse St.-Martinuskerk.(Ib) Uiteindelijk is de langverwachte dag aangebroken, waarop iedere Dendermondenaar en iedere folklorist zich naar de stijlvolle paviljoen op de Grote Markt kan begeven om daar het Ros Beiaard en de enige wagens uit de Ommegang te bewonderen. Tijdens een akademische zitting op het stad huis op vrijdag 17 7 juni om 17 uur wordt het folklorejaar voor Dendermonde geopend. Professor K.C. Peeters houdt dan de gelegenheidstoespraak en Musica Teneramunda, een Dendermonds ensemble voor renaissancemuziek, luitert de plechtigheid op. Dat de folkloretentoonstelling een enorme publieke belangstelling zal oogsten, lijdt geen twijfel, als men zag hoe tientallen voorbijgangers in de voorbije week reeds naar het peirt in het paviljoen kwamen gluren. Die laatste weken is er nog hard gewerkt geworden om de hele tentoonstelling op te stellen. DAG PEIRT Donderdag werd het Ros Bei aard uit de stadsmagazijnen gehaald en naar het paviljoen overgebracht, waar het tot 15 augustus tentoongesteld zal worden, Het was toen nog een naakt paard, dat z'n sierlijke fluwelen kleed, z'n machtige pluim en zelfs z'n staart moest missen. dermondse reuzen staan er te glunderen, de poppen op het Rad van Avontuur kregen kleurrijke pakjes en ook de Hel lewagen werd gerestaureerd. De Walvis blijft tussen de hele drukte heel loom en lam liggen. Vorige dinsdag werden zijn oude kop en staart aan de nieuwe plaasteren rug gelijmd en 's woensdags kregen die verbindingswonden een vaal groen verflaagje. In de hoek van het paviljoen staat de ge vangenis, waar Lieven Van De Velde de kop van het Ros Bei aard beeldhouwde Dan heeft men het RosBeiaard in het midden van de stijlvolle tent opgesteld. Een kranig da metje uit Laarne had een prachtige, rood-witte pluim van zevenduizend frank ontworpen om de paarde kop te tooien, En ook achteraan liep het peirt er maar blootjes bij, tot een me terslange brede staart de ge spierde billen mocht bedekken Die staart was vervaardigd uit een zevental rasechte paar- destaarten e mevrouw Van Pa rijs van de Dendermondse snit- en naaischool heeft dit delikate werkje verricht. Mevrouw Van Parijs was ook de dame die de kostuums voor meerdere figu ren ontwierp Rond het Peirt staan de Ommegangwagens opgesteld. Een biezonder knappe wagen is het Schipken, dat door de firma Pieters van de Dendermondse Werf ge monteerd werd en door dui zend meters nieuwe touwen werd opgetuigd. De drie Den- Vandaag vrijdag wordt de folkloristische tentoonstelling te Dender monde geopend. Centraal staat natuurlijk het Ros Beiaard.(v) Slechts drie punten op de agenda van de door de BSP-fraktie inderhaast bijeengeroepen gemeenteraadszitting: Raadslid Van Hoorick wou voor wat het Kultureel Centrum betreft graag wat nadere uitleg over de verklaring van een lid van het schepenkollege. Raadslid Monsieur interpelleerde over het uitblijven van de oprichting van een stedelijke grondregie en het dossier Prins Regent Karellaan. Door raadslid V. Hoorick werd aan het schepenkollege de vraag gesteld of het kennis heeft van een arrest van het Hof van Cassatie waar door de rechtsgeldigheid wordt erkend van een gemeentelijk reglement van de stad Luik betreffende het verbod op de Jackpots. Meer bepaald ging het bij dit laatste punt over de besluiten die de Aalsterse vroede vaderen konden puren uit dit nieuwe element voor de toepassing van een eerder ge stemde wet en dan op het eigen grondgebied. nen met Adrienne van ici iwermeiren, Jan Reners, de Ridder en Alois Huy- getoeck, en dankzij deze nsen werd een programma ewerkt zodat men de opd- v'aJhten kon verdelen. Heel rcltegem werd gemobiliseerd. 1 eningsf eesten eds midden mei werden de stelijkheden ingezet met i avondmis, die opgeluis- Iwerd door een orgelrecital, verzorgd werd door laurea- Hif uit de konservatoria van nt en Antwerpen de heren rc van Wolvevaer (trompet- IJ en de orgelist Edward de est. Het openingsfeest n<j ep plaats in een reuzetent ■n was vooral bedoeld voor de n( lensionneerden en gehan- apten van de gemeente, men met het ensemble van Martin fleurden deze men- op, ook dankzij de koeken, smaken. Gijzegem jubileerde groots!!! Na deze prachtige inzet werd alles klaar gemaakt voor een onvervalste Breugelavond met kleding en autentieke Breuge- lingrediënten Breugeliaans uitgedoste diensters en een heuse Breugelstoet in de tent met de aangepaste muziek, (het klein Muzieksken o.l.v. de gelegenheidsdirigent Jos de Lathouwer, ook dirigent op de Wieze-Oktoberfeesten) ge volgd door het keukenperso- neel en de diensters allen ge tooid met trippen, rijstpap en andere Breugeliaanse ingri- diënten. Deze stoet bracht er direkt de ambiance in zodat het breugeleten, waar ook nog bo terhammen met kop en barbecue-vlees niet mag ver welkom heette en de heer pas toor de betekenis van deze ten toonstelling uiteenzette. Toen was het de beurt aan de heer Dauwé, bekend geschiedkun dige en kunstkenner die de schatten met deskundige uitleg voorstelde. Uit deze uiteenzet ting onthouden we de twee prachtige monstransen (het en in koper, 1630, en het andere in zilver, 1750.) het altaarkruis, het hoekbeslag en de zilveren amullen (alles uite de 18e eeuw) naast vele andere kunstschatten. Kortom, het werd voor iedereen duidelijk dat de tweehonderd-jarige pa rochiekerk vele kostbare zaken in haar bezit heet. Gans Gijzegem gemobili seerd Zaterdag namiddag werd door de Nationale Dienst voor de zo gekozen dat gans Gijzegem werd aangeklampt en wij za gen warempel stoere vader- sbonken (door jeugdig senti ment van het werk wegge- troon) mat hamers en ander materiaal de tent binnenstui ven waar ze een drie meter hoge toren met klok moesten optimmeren. Moeders werden aangesproken om pannekoe ken te bakken zodat rond half- vijf Gijzegem in de tent aanwe zig was. Op dit tijdstip begon nen alle klokken die Gijzegem telt te luiden, wat het afgespro ken teken was om de finale in de tent mee te maken. Mensen in originele werkkledij werden triomfantelijk op het podium ge leid terwijl prachtige tekenin gen en verklede figuren aan het geestdriftige publiek wer den voorgesteld. Iedere aan wezige, jong en oud leefde mee toen de uitslag werd mee gedeeld, lees door blz. 3

De Voorpost | 1974 | | pagina 1