DE WANDELSTRAAT: REDPLANK VOOR KLEINHANDEL HOELANG NOG DE KAT UIT DE BOOM KIJKEN? ,i gfetAW* mmftir*- j TeEindhoven lopen dagelijks 72.000 wandelaars door de 1500 meter lange wandelstraat. Er kunnen 7.000 autos's parkeren. i parkeren. De konsumptiemaatschap- pij maakte van het winkelen een ritueel. Waar handige publiciteitsjongens het reeds lang snapten dat een attraktief kleedje voor een produkt wonderen verricht en dat de rommelige alles- in-huis-hebbende winkel tjes dienden vervangen te worden door gespecialiseer de detailhandel geëxpo seerd in zo groot en zo verleidelijk mogelijk inge richte etalages, wordt slechts schoorvoetend inge gaan op de wens van het winkelend publiek naar een goede en prettige winkelak- komodatie. En inderdaad, het gaat hier niet om een aardig kartonnen doosje of een paar helle popkleuren op een etalageruit doch om een fundamentele wijziging van een stadspatroon dat vooreerst niet zonder over leg kan gebeuren doch te-, vens stuit bij de verwezenlij king op vele problemen die zomaar niet kunnen over het hoofd gezien worden. An derzijds sluit deze aspiratie van het kooplustige publiek aan op het groeiend milieu bewustzijn bij de bevolking die van deze zijde uit liever een vitaal en waarom niet uitgerust met groen en bo men? stadscentrum ziet waar de mens centraal staat i.p.v. de auto. EEN EKSPERIMENT BE- WIJST NIETS Aalst kende reeds experi menten voor verkeersvrije straten. De Zoutstraat en de Kattestraat werden reeds eerder bij wijze van proef voor het verkeer gesloten. Vanzelfsprekend was het re sultaat vrijwel nihil. Wat men kreërde was een 1 scherts van een wandel straat. Het winkelend pu bliek zal zich in die dagen bijzonder ongelukkig ge voeld hebbenheel ver de wagen parkeren, wandelen op de hobbelige straten. Dergelijke eksperimenten bewijzen niets, integendeel. Er is slechts een alternatief een verkeersvrije straat rea liseren, doch hierbij dienen meerdere voorafgaande ei sen en normen in acht ge nomen te worden. VOORDELEN Wanneer het N.C.M.V. een voorontwerp uitdoktert in twee fases, waarbij in eerste aanleg de Aalsterse Grote Markt, de Lange Zoutstraat, het deel van de Kattestraat van de Grote Markt tot aan de Ridderstraat en in een tweede fase de volledige Kattestraat, de korte Zout straat, de Hoogstraat, de Klapstraat, de Molenstraat, het Rozemarijnstraatje, ge deelten rond de St.-Marti- nuskerk, het deel van de Kapelstraat van de Molen straat tot de Graanmarkt, de Nieuwstraat, de Keyser- straat en gedeelten van de Hopmarkt, tot wandelstra ten zouden getransformeerd worden dan dienen tal van voorwaarden het projekt voor af te gaan om het sukses te garanderen. Een sukses dat zich zal uiten in volgende voordelen: naast de herwaardering van de mens als voetganger wordt vanzelfsprekend de veilig heid van dezelfde voetgan ger quasi totaal gewaar borgd. Vanzelfsprekend wordt de milieuhygiëne ver beterd, terwijl de geluids hinder uitgeschakeld is. De terug bewoonbaar gemaakte binnenstad geeft niet in het minst de kans aan eenieder ongeacht de leeftijd, stand en rang kans op meer so ciaal kontakt. Winkelen en wandelen krijgt in deze stra ten met sierlantaarns en groen een rekreatief karak ter, bovendien zijn de korte afstanden die te voet afge legd worden i.p.v. met de wagen op zich zelf reeds een ontspanning. Ten slotte scheppen deze wandelstra ten heel wat minder ver keersproblemen voor de stadsoverheid. Vanuit het gezichtspunt van de handelaars ziet men bo vendien dat de etalages heel wat meer bezichtigd wor den, de standing en het peil van de winkels stijgt, meer zorg besteed wordt aan de voorgevels en niet in het minst de verkoopscijfers stijgen alnaargelang de branche. Nieuwe komple- mentaire zaken komen er zich graag vestigen, mede daar de waarde van de eigen dommen stijgt, terwijl an derzijds dan weer het ritme van de winkelmodernisering wordt versneld. VOORBEELDEN VOOR HETGRIJPEN Het reeds eerder geciteerde geslaagde Kortrijkse projekt dat momenteel reeds acht winkelstraten behelst en waar in dezelfde stad nog een vijftal andere winkel straten hun kandidatuur stelden om verkeersvrij te worden wat een bewijs op zichzelf is van het wellukken van het opzet kan model staan. Tijdens een vorige maand gehouden perskonferentie somde de Kortrijkse sche pen van Openbare Werken de h. F. Byttebier de basis principes voor de kreatie van een winkelwandelcentrum op. Hoe idealistisch men ook geïnspireerd mag wezen bij het ontwerpen van een dergelijk projekt waarbij de gedachte aan «De Mens eerst»centraal staat, toch is het duidelijk dat als men het autoverkeer gaat verbieden EEN ZUIGPOOL KREEREN Onbereikbare winkelstraten schieten hun doel voorbij. Dit kan ondervangen worden door een aanpassing van het openbaar vervoer. Stads bussen dienen een van en naar het centrum gemakke lijk te bereiken zijn en een speciaal circuit te hebben op de kleine stadsring met meerdere haltes, met regel matige tijdstippen en met verbindingen naar alle rich tingen van de agglomeratie. Over de futuristische be schouwingen waarbij me-» tro-verbindingen langs het voetgangersdomein voor zien zijn wijden wij hier niet uit. Op een maksimum van vijf minuten wandelafstand die nen zoveel mogelijk lang- parkeermogelijkheden, d.w.z. ongelimiteerd, te worden voorzien. Ons Kor trijkse voorbeeld heeft er zowat 3.000. Daartegenover moet men de kortparkeer- ders zoveel mogeiijk de kans geven in de onmiddellijke nabijheid (vooral aan het begin en einde) van de winkelstraten een plaatsje te vinden met een maksi mum pai.eerduur van 1 uur, dit door het sisteem van parkeermeters die een rota- tiesisteem in de hand wer ken. Het wandelcentrum moet bovendien goed bereikbaar zijn vanuit bv. het station, terwijl eveneens de nodige zorg moet besteed worden aan mogelijkheden om zijn fiets te stallen in de direkte omgeving. Dat een verkeersvrij centrum niet zomaar lukraak kan ingeplant worden blijkt uit de verder basisprincipes die de Kortrijkse schepen voor opstelde, waaronder de goe- derenaanvoer die inzonder heid de winkeliers ter harte gaat. Wanneer de winkel straten - die verkeersraak- punten dienen te hebben - een tijdschema instellen waarop de goederenaanvoer kan geschieden, en dit in zonderheid op de stille tij den, na winkelsluitingen en voor het tijdstip waarop het publiek weer de winkels aandoet wordt dit argument dat vaak naar voor gebracht wordt door winkeliers die niet erg opgezet zijn met de mogelijkheid van een win kelstraat, ontkracht. Worden deze straten te Aalst weldra verkeersvrij? De Voorpost -14/6/74 - 25 KULTUURHISTORISCH DE KANS De aanleg van een dergelijk centrum mag niet alleen het resultaat zijn van de inspan ningen van enerzijds de han delaars, of van het stadsbe stuur, integendeel tussen én het stadsbestuur én d handelaars én de N.M.B.S. voor het openbaar vervoer, de regieën, de aannemer, zonder de kultuuraad, de verenigingen voor kuituur- schoon en de eigenaars van monumentale en histori sche vergeten erbij te be trekken. Het vernieuwde centrum mag niet louter in het teken van de kommer- ciële vernieuwing staan, doch het moet tevens de historische, artistieke en ar- chitekturale rijkdom van de stadskern beveiligen. Het wandelcircuit kan samen vallen met het kultuurhisto- risch kader van de stad STRAAT OPNIEUW ONT MOETINGSPLAATS Vanzelfsprekend kan de o- verheid er nooit toe over gaan winkelstraten ver keersvrij te maken zo dit niet in overleg met de handelaar gebeurt. Een ruime Meer derheid van de handelaars dient met de inrichting ak koord te gaan en naar het Kortrijkse voorbeeld mag men aannemen dat zelfs de kleine minderheid die bij het instellen van de verkeers vrije straten haar ongerust heid tot uiting bracht, wel licht meer als een konserva- tieve reflekts dan geargu menteerd, binnen het jaar erkent dat de algemene ver koopstoestand er op verbe terd is. Naast bovenvermelde es sentiële voorwaarden voor het welslagen van een wan delcentrum is het quasi van zelfsprekend dat een aange paste bevloering, groen, verlichting, zitbanken, mu ziek, bevlagging, lichtrekla- mes, etalagezuilen en kas ten en fonteinen aan het centrum een eigentijds en prettig gezicht geeft. Met kinderhoekjes, caféterras jes, telefooncellen, publie ke toiletten, postbussen... en een uitgekiende animatie door bijvoorbeeld de de kenijen wordt de straat op nieuw een ontmoetings plaats, een spektakel, dat een aan bloedarmoede lij dendestadskern animeert. Johan Velghe De resultaten die verkeersvrije wandelstraten opleveren weerleggen mogelijke kontra-argumentatie zeer afdoende want welke handelaar ziet niet graag een direkte verhoging van zijn omzet met 25 Gewagen van een eksperimentaal stadium waarin wandeistraten in enkele steden ingeplant zijn, strookt geheel niet met de werkelijkheid, want in landen waar deze shopping straten reeds vele jaren gemeen goed geworden zijn, groeit het getal van steden die hun centrum naar dit patroon vernieuwen jaarlijks flink aan. Niet alleen in Engeland, Duitsland, Frankrijk doch ook in Nederland denken wij maar aan Eindhoven, Utrecht, 's Hertogenbosch is de wandelstraat schering en inslag geworden. In'eigen land kennen wij het Kortrijkse winkelcen- trumkompleks dat momenteel reeds acht verkeersvrije straten telt. het Kortrijkse uitgevoerde projekt kan best model staan voor steden met een eendere regionale funktie, die allemaal - zoals Aalst - in hetzelfde beddeke ziek zijn, nl..opgescheept zitten met een totaal onafdoende stadskerninfrastruktuur en dit centrum zodoende niet langer aantrek- I kingspool vormt voor de regio, wat een onvermijdelijke terugslag heeft e niet alleen op het verkoopscijfer van de lokale middenstand doch p I tevens op de vitaliteit van de hele stadsgemeenschap. Waarmee men ndan ook in een visieuze cirkel belandt. De lokale N.C.M.V. bezorgt om deze situatie, doktert momenteel aan 1 de gestelde problematiek voor de stad. Een werkkommissie met leden van de middenstandsvereniging, afgevaardigden van de :"l dekenijen en handelaars uit andere straten zal besprekingen voeren ;k i met de handelaars van de betrokken straten waarna een algemeen noptieplan aan de stedelijke overheid kan voorgelegd worden. e i De gemeenteraad besliste enkele maanden geleden een survey te laten I opstellen van het hele verkeerstechnische, kuituur-historische, esociologischee.d.m. infrastruktuurvan het Aalsters stadscentrum om ngewapend met dit overzicht een efficiënte stadskernvernieuwing te kunnen uitvoeren. in een straat of een wijk van het centrum er problemen komen. Het reeds zo intense verkeer gaat zich naar ande re straten verleggen wat chaotische toestanden voor gevolg zal hebben. Er dient dus een algemeen verkeers plan vooraf te gaan dat niet louter verkeerstechnisch opgemaakt is doch integen deel wonen, handel, ont spanning en kuituur inte greert. In een eerste fase kan best een niet al te grote te scheppen wandelzone om vatten opdat de opkomende problemen niet het hele projekt in diskrediet bren gen. Met dit algemeen verkeers plan gewapend dient men te denken aan het buiten de stad houden van zoveel mo gelijk doorgaand verkeer. Bij het volledig openstellen van de Aalsterse Ring zou aan een primordiale voor waarde voldaan zijn. Het binnenstadsverkeer dient zoveel mogelijk langs een kleine stadsring geleid te worden. De Kortrijkse Steenstraat reeds twaalf jaar met goed gevolg tot winkel- wandelstraat herschapen, (foto Color-Studio DeJonghe Kortrijk)

De Voorpost | 1974 | | pagina 25