DICHTER RUDOLF MAES Ondanks alles houden van dit leven FILM BIJ ONS TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK VC )OEK OR EEN B( KULTUURKALENDER Vier artiesten onder één dak te Schellebelle. R jrbf HET BEHOUDEN HUIS 28 -14/6/74 - De Voorpost Laat vrouwe Muze haar stralend inspiratieoog niet meer val len op de kinderen an het Land van Aalst. Of zijn onze mu zenkinderen tussen loden zonnen en atoompaddestoelen gegroeid niet langer geneigd hun vrede, dat lichaamsge dicht, uit te zingen. Een ontmoeting met Rudolf Maes wak kerde bij ons het hoopvuur weer aan. Wellicht slapen onze dichters van morgen nog in Haar zijden vleugels. Wanneer ontwaken zij? Rudolf Maes, geboren te Moorsel in 1941 en op dit ogenblik rasecht Aalsters spui ter, was voor ons een openba ring. Als we zijn beperkt oeuvre hier uitgebreid belichten dan vinden we de verklaring daar voor in twee vaststellingen. Vooreerst is er het reeds ge noemde «verstoppertje spe len» van dichters uit deze streek. Als een werkmap- dichter (want dat is Maes) de euvele moed opbrengt zijn ver- zekens te grabbel te gooien dan verdient dat aandacht. Al leen al om de eerlijkheid van de man in kwestie. Een tweedq, al even subjektief belich- tingskriterium vonden we in het «kontakt». Rudolf Maes slaagt erin je mee te nemen naar zijn universum. Na het gesprek dat we met hem hadden en de lek- tuur van zijn eerste bundel moeten we toegeven: «ja, ik ook». Dergelijke samenhorig- heidsvlam is geen maatstaf, dat is zeker, maar het pleit toch voor de waarachtigheid, echt heid van zijn poëzie. En het is toch vanuit deze waarachtig heid dat we moeten oordelen over het geschrijf van deze man op het debutantenpo dium. Rudolf Maes debuteerde in 1968 met enkele bijdragen tot de Erato-bundel «Crescendo». Een reeks liefhebbers-mees tal ook beginnelingenauteurs, die zich schouder aan schou der zetten en een bundel op de markt gooiden. Typerend voor Rudolf Maes: «We wilden geen fijnkost ten beste geven, zo pretentieus waren we niet. Toch was het voor de meeste mensen die meewerkten een kans om hun kreatieve kultuu- rarbeid voor te schotelen. Voor wat mezelf betreft is het een wipplank geweest om via de positieve kritiek die loskwam ermeedoorte gaan». Onder de toepasselijke titel «Er groeit iets» kwam in 1969 een tweede Erato-uitgave met werk van Maes van de pers. Enige tijd nadien volgde een eerste en voorlopig enige volledig eigen uitgave: «Die wondermooie wereld». Levend: Niet zonder enige fierheid vinden wij in «Die won dermooie wereld», opgedra gen aan allen die ondanks alles nog houden van dit leven en deze wereld, een barensrijp ta lent. Rudolf leeft zijn tekens en symbolen uit in een simpel woordengebouw. Opgetrok ken met stenen van onder gang, onrust, eenzaamheid, dood, vernieling en verdoeme nis vinden we een dichthuis bewoond door een man die naar zuiverheid streeft. Piet Vermeir schrijft in zijn voor woord: Onder de uiterlijke vorm van protest en kontesta tie ligt een rijke grond van lief de. Liefde tot het leven tot alles wat deze wereld waardevols te bieden heeft. Intens gevoel in kosmisch-geladen regels uit gedrukt, boordevol verwach ting «neem mijnheer uw bad in zuiver water». Rudolf Maes streeft naar zuiverheid. Het heimwee ernaar spreekt uit heel zijn poëtische instelling. Heimwee naar het verleden, van dank omgeven echter om steun die hij, in het ijle zocht, en bij zijn vader vond. Heimwee naar een innerlijk le ven een wereld die ik wereld noem is lang voor mij ver gaan en naar schoonheid.» Maes schrijft geen hermetisch taaidoolhof, samen. Integen deel. Hij heeft zijn gebreken zoals een al te beperkt woord gebruik maar er zijn kwalitei ten. De voornaamste ervan zouden we de echtheid willen noemen. Wat op papier kwam is doorleefd, uitgebroeid en komt als levensecht over. Poë zie dus voor levende mensen en niet voor een soort ideale geesten die doorheen woorden kunnen kijken zoals stervelin gen als jij en ik doorheen ven sters. Hol gefrazel dat de wenkbrauwen doeHronsen of wrevelig stemt hoef je niet te zoeken. Wel de neerslag van alledaagse ervaringen. Oor spronkelijke ervaringen die op een vrij originele wijze worden neergewroet. Rudolf Maes zegt het zelf tamelijk prozaïsch: «Ik ben een mens die als auto geleider aan mijn brood kom. Als ik wat schrijf is het dan ook voor gewone mensen. Wel zal ik steeds mijn verzen blijven publiceren. Wie iets schept moet dat doen. Misschien komt er bij enkele mensen die nog gewone verstaanbare praat willen lezen wel iets van over. En ik heb iets te vertellen, ja, wie heeft dat niet». Zwartkijker: Het licht/is uit de zon/als 't leven/uit het lichaam weggevloeid/met de stroming van dit leven. Rudolf Maes speelt een opgedreven zwart-wit-spel maar dan in te genlicht opgebouwd. Schrijft Piet Vermeir: «Hij beschrijft het leven, benadert het langs de VRIJDAG 14 JUNI Aalst Tot 19 juni in Galerij 't Apostelken, Mijlbeek tentoonstelling land schapschilder Omer De Landsheer. De tentoonstelling is iedere dag toegankelijk van 11 tot 19.30 u. Op donderdag gesloten. 20 uur. gespreksavond ingericht door de K.W.B. onder het motto «Jij en die Braziliaan hebben dezelfde baas-inleider Jef Foubert, in het lokaal achter de St.-Annakring, Roklijfstraat. Lede Tot op zondag 16 juni in het gemeentehuis, tentoonstelling Emest Gorus. Open op zaterdag- en zondagvoormiddag van 10 tot 13 u. en van 14.30 u. tot 20u. in de namiddag. Tot 27 juni in de afspanning De Bonte Os, tentoonstelling van werken van Lucien Buysse, Martin Byttebier, Marcel Dubois. ZATDERDAG 15 JUNI Aalst 15 uur in lokalen C.S.V. Wellekensstraat 45, opening van de oxfamderde wereldwinkel en hernieuwde en permanente informatie-stand over «wat is het c.s.v.? wat bedoelt het c.s.v.?» 20 uur: in lokalen C.S.V., Wellekensstraat45: een jazz-avond met de The Jeggpap New Orleans Jazzband. 19 uur in belfortkelder vernissage retrospektieve tentoonstelling Jules Delafortrie. De tentoonstelling loopt tot 30 juni. De tentoon stelling op open op zondagen van lOtot 12.30u. en van 15tot 19u., gedurende de weekdagen van 15 tot 20 u. Dendermonde 7 uur: Kulturele uitstap: Bestemming Namen, Dinant en Annevoie. Ingericht door K.W.B. en K.A.V. Keur. 21 uur Jazzavond: in Honky Tonk Jazzclub, Leopold 11 laan, met het George Maycock Trio. ZONDAG 16 JUNI Aalst i 11 uur in lokalen C.S.V. Wellekensstraat 45, ontvangst van ver antwoordelijken Aalstersejeugdklubs en jeugdbewegingen. 15 uur j ontvangst van de Aalstersc priesters en parochiale verantwoordelij- ken. 20 uur: ontvangst van de politieke partijen. 21 uur: in lokalen PAN, Wellekenstraat 45 «Nacht van de Renais- sance Muziek- 10 uur in St. Martinuskerk, plechtige mis voor Priester Daens en familie, waarna optocht naar het monument aan de Werf. 10.30 uur: in volkshuis. Molendries, open vergadering ingericht door de Jongsocialisten met als tema «Beroepsleger»Spreker de h. Marcel Colla, nationaal politiek sekretaris B.S.P. 9.30 uur: aan de Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, vertrek van de wandeltocht doorheen de Aalsterse streek Dendermonde 10 uur Muziekkapel Brandweer: Opluisteren feestelijkheden der Brandweer. WOENSDAG 19 JUNI Aalst 20 uur: in lokalen C.S.V., Wellekensstraat 45: grote volksvergade ring. Tema: «Waarheen met het centrum voor samenlevingsver nieuwing» met Luc Versteylen sj «Anders gaan leven». Dendermonde 20 uur: Fotografie: Voordracht met proefneming: «Portretvergro ting i.v.m. salon» ingericht door de Fotografische Kring in de Stadslagere Jongensschool, Begijnhoflaan. 20 uur: Klubvergadering: Jong K.A.V. Dendermonde (Centr.) maakt zelf een strandtas. In Mariakring, Kerkplein. Twee dichters, een kunstschilder en een beeldhouwer... Drie van deze vier artiesten wonen in Schellebelle. Tussen het groen en de landelijke rust van de Bellekouterwijk «konterfeit» Paul De Leen heer zijn soms monumentale doeken. Achiel Janssens «huist» dichtbij de Schelde. Als hij door het raam kijkt, ziet hij ebbe en vloed van de stroom, en terwijl hij zijn glasheldere poëzie schrijft, hoort hij soms de misthoorn van langzaam voorbijglijkdende bo ten. Het atelier van Hervan Van Keymeulen staat aan de Hoog straat. Daar beitelt hij zijn expressieve figuren: de mens die lijdt, droomt, berust of gewoon gelukkig is. Lode De Visscher, het num mer vier van dit kwartet, waaide voor de gelegenheid uit buurge meente Wetteren over. sombere kant. Zijn pelgrim stocht, zoals die van elke kun stenaar, leidt in de richting van de levenswaarheid». Zijn ver zen, uit de onmiddellijke om geving gegrepen zogeheten pessimistische schilderijen ge ven de indruk dat men hier met een onverbeterlijke zwartkijker te doen heeft. Valse indruk die bij aandachtige lezing teniet wordt gedaan. Pessimisme is bij Maes niet meer dan de ge voelige bede «wees ook eens mens». Zelf ziet hij het zo: «Ik noem mezelf een realist. In mijn wereld die bestaat uit broze luchtkastelen die men soms met één vuistslag breekt. Tussen scherven moet ik dan het masker zoeken wil ik weer op sleeptouw raken. Eer ik goed op sleeptouw ben, zie ik De «vier» gaven mekaar rendez vous in de Stationstraat te Schel lebelle. De expohal is geen onme telijk grote zaal doch voldoende ruim om er een tentoonstelling te houden. Doeken en beelden ko men er, via een preciese belich ting en een goede opstelling, tot hun recht. Tot 24 juni staat de grote glazen deur wagewijd voor de bezoekers open, en nu het Pot- jesmarkt is, is deze expo een bui tenbeentje voor de talrijke ééndagstoeristen die voor de ge legenheid uit alle hoeken van het Vlaamse land een ommetje maken en Schellebelle aandoen. Het «rendez-vous der vier» ging voor alsnog niet onopgemerkt voorbij: de vernissage is geen dolle happe ning geworden, wel een stijlvol gebeuren dat een massa kijk- en luistergragen aantrok. Karei Uyt- tendaele lichtte het werk van De Leenheer en Van Keymeulen toe, en achteraf kon men luisteren naar Lode De Visscher en Achiel Jans sens die uit eigen werk voorlazen. Blikvangers op deze tentoonstel ling zijn de doeken van De Leen heer en de beelden van Van Key meulen. Beide kunstenaars heb ben één zaak met elkaar gemeen: ze zijn vooral geboeid door «het verschijnsel mens». De Leenheer plaatst die menselijke figuur in zijn Vlaams milieu: het vlakke land van de boer die in «het zweet zijns aanschijns» voor zijn «stui ten» werkt. Maar hij benadert hem ook als individu; als iemand die eén doodgewoon «aards we zen» is: de mijnwerker, de moe der, de simpele vrouw die het lin nen aan de droogdraad speldt: En soms laat hij ons ook kijken naar een stuk ongerepte natuur. Geen lieve prentjes of onnatuurlijk ro mantische hoekjes, doch een landschap dat hij door een zeer persoonlijke bril bekijkt en met een origineel en rijkgevuld palet herschept De beelden van Van Keymeulen zijn geen meterhoge monumenten die mankracht vra gen om versjouwd te worden: er zijn zelfs mini's bij. Stuk voor stuk stralen ze echter zowel vak manschap als artistieke gedegen heid uit. Het aandell van de poë ten in deze tentoonstelling: ge dichtenbundels waarin de bezoe ker tijdens een stil moment kan lezen en even doordringen in de gevoelswereld van de auteur. M. VAN HAUWERME1REN WEEK VAN 14 TOT EN MET 20 JUNI 1974 Belgica-Dendermonde: «DOKTER ZJIVAGO» Prachtige film van David Lean, met Alec Guinness, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Omar Shariff en Rod Steiger (om er maar enkele te noemen). Naar het gelijknamige boek van de Russische schrijver Boris Pasternak. Het scenario is van Robert Bolt, die enige tijd geleden zelf een film maakte: «Lady Caroline Lamb». Het verhaal van Pasternak werd sterk vereenvoudigd, wat de film alleen maar ten goede komt. Helemaal in de stijl van de grote Hollywood- suksessen: veel grote namen, technisch tot in de puntjes afgewerkt, en een eenvoudig maar boeiend verhaal vertellen, iets waar David Lean een meester in is. Wel interessant om eens opnieuw te zien. Ook nog in Belgica: «DE KEIZER VAN HET NOORDEN» Een totaal verschillende sfeer dan «Dokter Zjivago»: het verhaal speelt zich af in Amerika, ten tijde van de grote ekonomische krisis. Massas werklozen trachten in leven te blijven, werk te zoeken, iets te verdienen. Hun transportmiddel: goederentreinen; op een plaats waar de trein moet vertragen springen zij er op en reizen op die manier gratis mee. Dat is niet naar de zin van de machinisten, die de verstekelingen op alle mogelijke manieren trachten weg te houden. Zo komt het tot een regelrecht duel, een gevecht op leven en dood tussen de strengste machinist en de sluwste mee-rijder. Robert Aldrich, de regisseur, geeft zeer goed de sfeer weer van die bittere periode in de Amerikaanse geschiedenis. Lee Marvin en Emest Borgnine spelen de hoofdrollen. Bijzonder boeiend. Flandria-Berlare: «O'CANGACIERO» en «MAFFIA MOB» Rio-Aalst: «TURKS FRUIT» Ja mensen, af en toe kan U daar ook nog eens een film zien. «Turks Fruit» is er aan zijn tweede week bezig. Deze Nederlandse film van Paul Verhoeven doet het momenteel vrij goed in Engeland en in Amerika. Gebaseerd op het boek van Jan Wolkers werd de film hier met gemengde gevoelens onthaald: men was volledig pro of volle dig contra, een tussenweg bestond niet. Wat mij betreft mag het allemaal, alleen moeten die mensen die er zich aan ergeren niet zo hard schreeuwen: laten zij beter thuisblijven, zij zijn immers op voorhand gewaarschuwd. Ik zal het maar duidelijk zeggen: «Men sen, er komen vieze dingen in deze film!» En toch vind ik deze film goed, er zitten immers een aantal ideeën in die mij de moeite waard lijken te zijn. Een voorbeeld: de verbondenheid van leven en dood, schoonheid en verrotting, ontbinding. De sarcastische humoren de harde beelden shokeren misschien, maar die dingen maken ze naar mijn mening toch duidelijk. In het boek lijkt alles veel menselijker en dramatischer omdat daar de verbeelding van de lezer meespeelt, in de film daarentegen wordt men gekonfronteerd met de opvatting van één man, en die kan wel van de Uwe verschillen. Alleszins toch een pluim voor de muziek van Rogier van Otterloo en de vertolking van Rutger Hauer (Erik), Monique Van De Ven (Olga) doet het wat minder overtuigend. Feestpaleis-Aalst«THE AMAZONES» Tweede week voor deze film van Terence Young. Dat van die «100 mooiste meisjes» zal dus toch waar zijn. Palace-Aaist: «MAIS OU EST DONC PASSÉ LA SEPTIEME COMPAGNIE?» Alweer een grappige film, dit keer van Robert Lamoureux. Voor naamste akteurs: Jean Lefebvre, Pierre Mondy, Aldo Maccione. Van Jean Lefebvre zegt men dat hij een tweede Bourvil is, ik zeg het U voor wat het waard is. Tijdens de tweede wereldoorlog maken aan handvol Franse soldaten een Duitse pantserwagen buit. Dit laat hen toe hun tegenstanders op een gemakkelijke en veilige manier het leven zuur te maken. Een beetje Frans chauvinisme zorgt er voor dat de Duitsers als onnoemlijk idioot worden voorgesteld, terwijl de Fransen uiteraard sympatiek en intelligent zijn. De weinige ge slaagde gags die in de film voorkomen kunnen het geheel toch niet op peil houden. Alfa-Aalst: «DE WURGER VAN RILLINGTON» Niet te verwarren met «De wurger van Boston», die voor deze film wel model schijnt te hebben gestaanIk hoop dat U er geen slapeloze nacht aan overhoudt! GUY DE LOMBAERT Koninklijk museum voor Schone Kunsten Spaanse hedendaagse kunst Regentschapstraat 3, Brussel De tentoonstelling die de vrucht is van de samenwerking tussen Algemene Direktie voor Kulturele Relaties van het Spaanse Ministe van Buitenlandse zaken en de Koninklijke Musea voor Schone Ku sten van België, toont in totaal 213 werken, waarvan 194 schilderij en 19 beeldhouwwerken. De 117 Spaanse of in Spanje werkzan kunstenaars weerspiegelen verschillende hedendaagse kunststr mingen: ultrarealisme, magische kunst, neosymboiisme, ekspressi nistische neofiguratie, ongekunstelde synthese, essentiële abstrakti nieuwe ruimte, kunst als getuige en nieuw ekspressiemateriaal. E< prachtig geïllustreerde katalogus is bij deze gelegenheid uitgegeve Brussel geniet het voorrecht deze tentoonstelling in wereldpremière ontvangen. Openingsuren, dagelijks, behalve 's maandags, van 101 17 uur. handen, los van mij als wilde vogels, bouwen aan mijn glas kasteel Zo leef ik, jij, als een reptiel dat vaak van huid ver andert. Handen los van mij, gij die werkt, op bevel van duizend meesters, hoe vaak hebt ge niet uzelve vastgekluisterd. Het baatte niet, ge weet het. De geest, het recht tot denken kunt ge niet aan banden leggen. Als dan mijn geest bij U toeft, dan zie ik hoe gij zacht het beest gaat aaien, Uw kind verschopt. Verwondert het dan als ik schrijf, mensdom-dierenrijk». Er zijn invloeden die we zo me teen thuis kunnen brengen: Marsman, Snoek... Er zijn te korten als het reeds genoemde woordentekort en verwrongen, stijf aanvoelende figuren. Daar tegenover kunnen we echter ARCA TEATER, HOOGPOORT 44, GENT MIDDELPRACHT EN EEUWSE PRAAL Elke dinsdag, vrijdag en zaterdag om 20.30 uur een vrollp! programma voor iedereen, jong en oud, rijken arm, blai en bruin, een toneelstuk geschreven doordrs P. en Ivo wijs onder de regie van Jaak Van de Velde. Zoals de titel doet vermoeden een verbijsterd schou\ spel dat ons allen verplaatst naar de middeleeuwen. Om eentonigheid te vermijden komt de pracht en pra hoofdzakelijk tot uiting in de fraaie muziek (van drs P uitvoering met o.a. Kate's Kennel) en sommige tekste terwijl de handeling en aankleding onze aandac vestigen op krijgsgewoel, schaartste, arglist, bie hekserij, zedeloosheid, grappen en nog meer kenmerkt v van dat lang vervlogen tijdperk. Gelukkig blijkt aan het slot, dat ook toen reeds het kwaa gestraft en de deugd rijkelijk beloond werd. Met: Griet De Bock, Mia Van Roy, Dree Baekelandt, Jet Blaute, Wim Bulens, Giedo Van Hellemont, Jan Bruyne en Harry De Neve. Tot 29 juni, kan je plaatsen reserveren (elke dag van 10 t< 13 uuren één uurvoorelkevoorstelling. Te. 09/25.18.60 verzen plaatsen die als brok ken levende oorspronkelijk heid op je afkomen. En voor iemand op het debutantenpo dium is dat toch wel erg belang rijk. Waarmee we bedoelen: hopelijk ziet de dichter een uit komst voor het blijkbaar moei lijk te overwinnen financieel gedeelte. Want als Rudolf' Maes nog niet aan een v gende bundel toe is dan daar de ware oorzaak. Ter wij ons natuurlijk vergissen de dichter te hoog schatte Wat ons niet kan verhinder zijn gedichten een rijke to< door Vlaanderen toe te we sen. ANDRE HEYVAEI De wreedheid van een oor log wordt bepaald door de wreedheid van de soldaten die hem moeten voeren. Het geweld dat zij gemeen schappelijk bedrijven is onafwendbaar. Voor oor logvoerende soldaten geldt de wrede regel van «sneuvelt mijn tegenstan der niet, dan sneuvel ik». Dat is de trag$ische in houd van het doden uit zelfverdediging. Maar nog tragischer is het individu eel geweld van de soldaat die ook doodt als hij zich verveelt en ook doodt als hij reeds overwinnaar is. Zo'n type van soldaat is geen soldaat, hij is niets meer dan een lafaard. Want hier geldt geen be roep op de noodzaak van zelfverdediging. Dit laf doden van een ontwapende verliezer en van een weerloze burger is de inhoud van Willem Fre- derik Hermans' meesterlij ke novelle «Het behouden huis (Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam). De do- ders zijn hier Russische partisanen. Onderhen zijn er vrijwilligers uit verschil lende Europese landen: Bulgarije, Tscjecho-slo- wakijke, Hongarije, Roe menië, Spanje, Nederland. De slachtoffers van de partizanen zijn ongevaar lijke Duitse burgers en de enige overbl ij venden van een peleton soldaten die in hun Heil Hitler-triomfalis- me evenmin gevaarlijk zijn. Hun bevelhebber laat in naam van «de cultuur» zefls geen plunderingen van eetwaren toe: De kui tuur geeft geen pardon! Kuituur is eenheid. Bui tengewone omstandighe den bestaan alleen als uitvlucht! Wie aan buiten gewone omstandigheden toegeeft, nah!, die is een voudig geen kuituurmens meer. W.-F. Hermans' ik-figuur is een Nederlander die aan de zijde van de Russische partisanen vecht, van een rustpauze in het oorlogs- gebeure— Ik keek op mijn polshorloge. Het was half twee. Er viel een stilte, iedereen die aan de oorlog: deelnam, scheen er zijn, gemak van te nemen, alsof de oorlog een groot ziek lichaam was, dat een mor-t fine-injektie gekregen had - gebruik maakt om op zijn eentje een huis te gaan betrekken in een volkomen verlaten stad en zich bij de aankomst van een troepje Duitse soldaten als de gastvrije eigenaar van dat huis laat behandelen. Als hij kort nadien in contact komt met de werkelijke eigenaar van dat huis, schiet hij die koelbloedig neer en vermoordt diens vrouw in de badkamer van het huis. Dan keren de partisanen terug in de stad.Ze bezet ten ook het huis. De ver meende eigenaar heeft echter voldoende de tijd gehad om zijn oorspronke lijke soldatenplunje aan te trekken. Dus behoort hij nu weer tot de overwin naars. Wat de partisanen dan uitrichten, wordt in de geschiedenis van de Twee de Wereldoorlog alleen aan nazi-duitsers toebe dacht: zij plunderen en vernielen de rijkelijk inge richte woning en knopen de alleen achtergebleven kolonel en de oude vader van de reeds vermoorde eigenaar op met de snaren van een vernielde piano Dit in haast volmaakt proza geschreven verhaal van Willem Frederik Hermans is minder een aanklacht tegen de oorlog zelf, dan tegen de persoonlijke wreedheid van de soldaten die hem voeren en hem geheel of gedeeltelijk win nen. Vae victis. Er is geen verschil tussen de sodaten van Hannibal, Caesar, Na poleon, Churchill of Hitier. De geschiedschrijvers kunnen dit blijkbaar langer verzwijgen dan de roman schrijvers! Frans-Jos Verdoodt

De Voorpost | 1974 | | pagina 28