JOOISTE DAG VOOR LEDE Informatieve brochure: WAT NA HET LAGER ON DERWIJS IN DE STREEK BUGGENHOUT- DENDERMONDE-LEBBEKE? OMERDE LANDSHEER IN'T APOSTELKEN DENDERMONDE OPENDE FOLKLOREJAAR AALST OOK GEZINSRAAD WIL SPEELSTRATEN WERNER PAUWELS MET NIEUW WERK De Voorpost -14/6/74-3 fe ei rvolgvan blz. 1 leen de publieke belangstel- g vormt het onderscheid, aar ook daaraan wordt ge- p kterd. In de Kasteeldreef r imt een tribune en op de par- ig van de K.O.O. kunnen ter aatse zitplaatsen gehuurd orden. Tot zelfs uit Tienen en ugge komen reeds autobus- in met toeschouwers naar sde. Het wordt dus weer zoe- n naar een plaatsje langs de ledse ommegangweg. Ver- elden we in dit verband ech- dat het gedeelte van de ïmegangweg, dit door de gilden loopt, niet langer een y orhistorische kouterbaan is, 3flaar een brede geasfalteerde p veg met ruime voetpaden. in ideale plaats dus om de ocessie te gaan bekijken, in I en natuur. 1EEMDE DEELNAME d deze processie, onder de oge bescherming van Mgr. ei an Peteghem, bisschop van ent, die de processie met zijn b< mwezigheid zal vereren, e orden de historische O.L. rouwbeelden meegedragen an 14 Oostvlaamse gemeen- n: O.L.Vrouw van Vrede van fligem, O.L.Vrouw van Wit- ntak van Ronse, O.L.Wrouw n Doorn van Eeklo, ,L.Vrouw van Halle van Gent, .L.Vrouw van zeven weeën in Steenhuize-Wijnhuize, .L.Vrouw van Goede Raad in Gent, O.L.Vrouw van Vic- rie van Kallo, O.L.Vrouw ter ood van Denderleeuw, .L.Vrouw van de Boskapel in Gijzegem, O.L.Vrouw van oost van Gent, O.L.Vrouw in Zeven Weeën van Zele en .L.Vrouw ter Druiven van alst. fvaardigingen van Smetlede, "J rpe, Ottergem, Gijzegem, m npe, Schoonaarde, Wichelen Brtolken in Bourgondische lederdracht de Bedevaarts- c' oepen Deze jubelstoet brengt in zijn eerste gedeelte i. en historische evokatie van "7 e parochie waarin het leven kejan de parochiepatroon St.- artinus, achtereenvolgens s krijger, als bisschop en als ndervriend naar voorkomt. □iaar het hoogtepunt van dit jsforisch gedeelte is ongetwij- °Hld de intrede van het gena- ïbeeld van O.L.Vrouw van even Weeën op de huifkar in b'm. 171dit jaar inderdaad schonk ei lathias Van Neste, een uitge- 'eken Ledenaar als blijvende erinnering aan zijn geboorte- orp een beeld van Maria met p haar schoot het lichaam van ristus. Het beeld kreeg de e' aam van de «Zoete Nood 'd iods» en het gemeentemagi- 3h traat ontvangt het beeld. Tal- |ke bedevaartgroepen sluiten 3V ich aan. let tweede gedeelte is het fi- uratieve deel met de bijbelse ;o itbeelding rond de Zeven aff feeën. Dit bijbelse gedeelte h eeft zo getrouw mogelijk een rrrijk in het leven van Maria anaf de voorzegging van Si- leon tot de terugkeer van het er raf. Ook hier komt de figuur m an Jezus naar voor in de rachtige praalwagens van het SI uisje van Nazareth, het Laat- te Avondmaal en de Verrijze- is van Kristus. let derde en symbolische ge- leelte staat onder het alge- leen thema: het kruis, teken V 'an hoop en verwachting. 5ans dit gedeelte is inderdaad litgebouwd rond het kruis. Al- v een reeds de opstelling van de iroepen in kruisvorm spreekt eeds voor zichzelf. Het kruis itaat centraal en wordt in triomf ledragen en roept de Verrijze- lis van de Heer op. Terecht N luit dan ook de praalwagen N fan Maria's triomf over de dood lit gedeelte af. J let vierde gedeelte is de ver- leerlijking: O.L.Vrouw, ge- iroond en opgenomen in de lemel en geëerd op aarde: drie ozenkransgroepen gaan de noooie praalwagen, de ver- aleerlijking van Maria, vooraf, 'eertien historische beelden ^Van O.L.Vrouw sluiten dit ge- j/deelte. 'j Onder de klanken van een rij- A dende beiaard zingt een groep r"jengelen ter ere van Maria. En En wordt het stil wanneer het eld van O.L.Vrouw van Lede rjjop een kleurrijke bloemenwa gen komt aangereden. Het vijfde en laatste gedeelte draagt het thema «De Verezen 'P, leer onder ons», r De erewacht van O.L.Vrouw hi Van Zeven Weeën verwijst "3 laar het centrale gegeven van dit gedeelte: hetH. Sakrament, jVendelzwaaiers, klaroenen en trommels vormen het slot. Een prachtig uitgewerkte pro- grammabrochure met de vol- gorde en verklaring van deze jubelprocessie zal ter plaatse te bekomen zijn. Wanneer zondag de jubelpro cessie door de feestelijk be- vlagde Leedse straten zal ge trokken zijn, dan zal haar on vermijdelijk sukses te danken zijn aan een uitgebreide ploeg van helpers en verantwoorde lijken onder leiding van onder pastoor Vandeputte. En hun namen mochten toch wel eens even vernoemd worden: Vinck Emiel, De Neef Jozef, Bosman Emiel, Clinckspoor Herman, De Cremer Jan, Schouppe Louis, Praet Marcel, De Backer Herman, Bliki Frans, Vijverman Marcel, Derder Herman, Hei- remans Raf, Korte Hugo, Be ckers Frangois, Vijverman Pe trus, Van den Abbeele God fried, Schoot Albert, Van Hauwe Roger, Van Langen- hove Etienne, Van Hove Annie, Meuleman Arnold, De Neef Herman, De Neef Guy, Nijs Ju- lien, Van de Putte Ingrid, Vinck Christine en Paul, D'Hondt Ro bert,, Comu Willy, Bruylandt Louis, Haleydt Frans, Rogge man Julien, De Bruyne Henri, Wille René, Joos Martine, De Smet Dirk, De Wolf André, De Gussemé Hubert, De Roeck Marie-Louise, Nijs Achiel. E. Zusters Agnes en Thérèse, Van den Bremt Alfons, Kep- pens Ma rie-Madeleine, De Craecker Nicole en Hoebeeck Lena. GEGEVENS Ruitersommegang: start om 8.30 uur in de Hoogstraat. H. Mis om 9 uur aan de H. Grafka pel Molenstraat. Zegening der paarden. Zegening der ruiters aan de parochiekerk. Processie: aanvang om 15 uur: vorming Reymeersstraat en Rosselstraat. Omloop: Bril- straat, Dorp, Kasteeldreef, Kleine Ommegangweg, Bel- laertstraat, Ommegangweg, Grote Kapellestraat, Molen straat, Brilstraat, Dorp ontbin ding. Tribune en zitplaatsen inde Kasteeldreef, parking K.O.O. 3arkeerverbod op gans de om- oop tijdens de duur van de processie. Programmabro chure op de omloop verkrijg baar. MARCOLE Vervolg van blz. 1 De Timmerman van Nazareth aan het werk op één van de vele praal wagens. Weggelopen uit een schilderij van de vorige eeuw. Weldra zullen duizende jongens en meisjes het zesde leerjaar verlaten. Voor hen en ook voor de leerlingen die de lagere cyclus van het secundair onderwijs beëindigd hebben stelt zich het probleem van de studiekeuze. Ouders willen hun kinderen een gelukkige toekomst verzeke ren. De keuze van een studierichting die beantwoordt aan de begaafdheid en de voorkeur van hun jongen of meisje, baart hen veelal heel wat zorgen. Nog te veel leerlingen komen slechts na één of meer mislukkingen tot de vaststelling dat ze niet geschikt zijn voor een bepaalde studierichting of ze ont dekken te laat dat de gekozen studie niet past bij hun persoon lijke belangstelling. Bij het kiezen van een studierichting die nen de ouders en de kinderen te beschikken over een zo volledig mogelijke informatie. De Werkgroep Secundair Onderwijs Dendermonde-Lebbeke wil daartoe bijdragen en publiceerde zo pas een informatieve brochure over de studiemogelijkheden na de lagere school in het Vrij Katholeik Onderwijs van de streek Buggenhout- Dendermonde-Lebbeke. Deze handige brochure geeft een overzicht van alle studierichtingen die in deze streek vanaf de lagere school open staan, van de eisen die zij aan de leerlin gen stellen en van de toekomstmogelijkheden die zij bieden. Het boekje is geen reclamefolder; het wil alleen een leidraad zijn in de doolhof van studierichtingen. Naast een overzicht van de onderscheiden vormen van secundair onderwijs (mid delbaar, technisch, beroeps) wordt er ook aandacht besteed aan het Hoger Onderwijs van het korte type en aan het On derwijs voor Sociale Promotie. De brochure geeft voor iedere onderwijsvorm en op ieder niveau van onderwijs een volledige lijst van de scholen, waar de betrokken studies kunnen ge volgd worden. Ook vindt de lezer er inlichtingen in over de inschrijvingsdata en bevat ze tal van practische gegevens. We wensen deze publicatie een ruime verspreiding toe. We hopen dat ze vooral in handen mag komen van vele ouders, leerkrachten en alle mensen die de jeugd moeten helpen bij het kiezen van een passende studierichting of van een ge schikt beroep. De brochure kan gratis aangevraagd worden hetzij schriftelijk op het secretariaat van de werkgroep, Baasrodestraat 157, 9370 Lebbeke, hetzij telefonisch op nummer (052)231.35 (vanaf 20 juli '74 op het gewijzigde nummer (052) 21.31.35). Na diverse tentoonstellingen in het Vlaamse land stelt landschapsschilder Omer De Landsheer uit Beersel voor de eerste maal tentoon in onze stad. Deze vriende lijke nog vitale persoon is 76 jaar, vader van 9 kinderen, grootvader van 8 kleinkinde ren en nog een deel achter kleinkinderen voltooien de grote familie. Omer de Landsheer is een ra secht Vlaming, die zich vooral specialiseerde in het vereeu wigen van Vlaanderens mooie hoekjes, een herinnering voor het nageslacht. Ondanks zijn hoge leeftijd is hij zeer produk- tief. Zijn jongensdroom was dokter worden, maar tijdens zijn studies Grieks Latijn brak de oorlog uit en het was ge daan met de studie. Na tal van onaangename verwikkelingen kwam hij na de oorlogsjaren in het laboratorium van een ver- ffabriek terecht waar hij gooch elde met formules en technie ken en diverse soorten verven ontdekte, hij was de pionier van Maandagnacht reed Mare Puttemans op de Bevrijdingslaan te Appeis met zijn personenwegen tegen een busje van de firma De Ras uit Lede. Mare Puttemans uit de Zuidlaan te Dendermonde werd op slag gedood, (v) de celluloselakverven in Be lgië. Door jarenlang met kleur en verf om te gaan ontstond in hem de drang om op doek te gaan eksperimenteren. Hij kreërde een hobby: schilderen, en het lukte wonderwel. Hij heeft geen flauw benul van wat akademie is, of hoe men bepaalde technieken verwerft, maar op het gebied van ver ftechniek en kleur is hij een meester in zijn vak. Hij werkt vooral met kleuren, felle, maar ook zachte, die aan zijn land schappen een niet te evenaren bekoorlijkheid schenken. Hij houdt het steeds bij het figura tieve landschap. Hij schildert anekdotische gegevens, bos en veldgezichten, typische hoekjes en de landschappen in alle seizoenen. De schilder is van oordeel dat de natuur zo mooi is dat zij het niet nodig heeft door schilders vervormd te worden om er meer uitdruk king aan te geven. De tentoon stelling is iedere dag toeganke lijk van 11 tot 19.30 uur. Op donderdag gesloten. Open tot 19 juni. staat de Duitse, roman tische richting die sedert 1830 de term «volkskunde» invoerde, om de kennis van het volkte beduiden. Aan de hand van enkele voorbeel den als de wijze waarop verschillende volkeren de trouwring aan een verschil lende vinger dragen, wijdde de professor uit over de historische, geografische, socioligische en psycholo gische aspekten van de volkskunde, om die volks kunde dan uiteindelijk te definiëren als de kennis van het eigen-aardige, de kennis van de eigen aard. Vervolgens schetste profes sor Peeters de oorsprong van de Ommegangen in on ze gewesten. Volgens hem groeiden de Ommegangen uit-de kerst- en passiespelen die in de kerken opgevoerd werden. In de middeleeu wen bracht men een rasech te os en ezel en enkele blatende schapen naar de kerk om er in de kerstspelen op te treden,zodat op de duur het hele geval zo gortig werd dat de pastoor het kerstspel toch liever buiten de kerk opgevoerd zag. Pro fane en religieuze elemen ten vermengden zich, nu het kerstspel toch buiten de kerk opgevoerd werd en er ontstonden processies met bijvoorbeeld de walvis van Jonas uit het Oude Testa ment er in, met de kemej van Herodes, met de paarden van beroemde ruiters, stuk voor stuk, dieren die men ook in de Dendermondse Ommegang terugvindt. Zegsman handelde tenslot te over de Zwaan van Lohen grin, die in 1754 in de Ros Beiaardommegang meege voerd werd. Een zwaan die later niet meer terug in de Ommegang meegevoerd werd, tenzij men haar vol gend jaar terug in leven roept. NAAR DE EXPO Het hele gezelschap be zocht dan de expotent, waar de stukken uit de Omme- ganck het zwaartepunt vor men en het Ros Beiaard on getwijfeld de magneet en het koninginnestuk is. De Ommeganck-wagens als het Rad van Avontuur, het Schipken, 't Klein Peirt zon der Steirt, de Knaptanden, het verdrinkende Ros Bei aard, de rezen Mars, Indiaan en Goliath, de Kernen en de Hottentotten staan in het midden van de zeshonderd vierkante meters grote tent tentoongesteld. Rondom dit Ommeganckveld werden een vijftal standen inge richt, die de nadruk leggen op de ambachten, schut tersgilden, de volksdevotie, de volksfiguren en de mu ziekinstrumenten. AL DUIZEND BEZOEKERS De Ros Beiaardexpo lokt danig veel volk dat op de tweede tentoonstellingsdag op zondag 9 juni op 16 uur reeds de duizendste bezoe ker mocht genoteerd wor den. De folkloretentoonstel- ling loopt tot 15 augustus en is van maandag tot vrijdag van 15 uur tot 20 uur ge opend. Tijdens de week ends is de ekspo van 10.30 tot 13 uur en van 15 tot 20 uurgeopend. PVDE wie door zijn handicap geen huwelijk kan aangaan zou de zelfde huwelijkstoelage genie ten als de huwelijkgerechtigde die tenminste 5 jaar heeft ge spaard. Nu de Aalsterse Gezinsraad werd aangevuld met een achttal leden van de Bond voor Grote en Jonge Gezonnen blijkt de werking weer op gang te komen. In de voorbije wken was men twee keer samen kwamen er een aantal problemen ter tafelen. Precies omdat een andere adviesraad (Koördinatie- en adviesraad voor de jeugd) reeds enige tijd met «speelstraten-speelpleinen» aan de slag is menen we dat dit thema ais voornaamste punt van de recente vergaderingen van de Gezinsraad mag worden aangeduid. Verder had men het daar nog over de geboortetoelagen en de verkeersveilig heid. «Moeder waar moeten wij nog spelen» schreef een plaatselijk weekblad nu een jaar geleden. Sindsdien bewoog er zo onge veer niets, tot de kersverse ad viesraad voor de jeugd met het thema aan kwam draven. Wat in dat orgaan werd bedisseld hebben we eerder al weerge geven. De diskussie in de Ge zinsraad bracht onvermijdelijk dezelfde punten naar voren. Zijn daar het raadplegen van de bevolking der betrokken straten, het volledig verkeers vrij maken der straten en de moeilijkheden die dat me zich meebrengt. Nieuw is wel het advies dat aan het kollege van burgemeester en schepenen werd doorgespeeld en waarin wordt gevraagd de mogelijk heden na te gaan welke de re- kreatieruimten van de scholen bieden. Zowel de stadsscholen als Rijks- en vrij Onderwijszui len op dat terrein worden ge raadpleegd terwijl men ook de bewakingsklip zal trachten te omzeilen. Hoewel we de eer sten zullen zijn om de initiatie ven die door de beide raden werden genomen toe te jui chen, toch doet het ergens vreemd aan dat net op het zelfde moment twee organen elk een aparte weg volgen om tot hetzelfde resultaat te ko men. Want tenslotte gaat het toch om die kinderen welke straks weer «de ruimte» nodig zullen hebben. Hoewel we het antwoord schuldig blijven doet het er niets aan af: waarschijn lijk zullen over een goeie maand speelstraten- pleinen opengesteld worden. Wat het voornaamste is. GEBOORTETOELAGEN Een aantal voorstellen om de geboortetoelaqen aan te pas sen werden behandeld en zul len na uitwerking aan het kol lege worden voorgelegd. Nieuw op dat punt is de vraag dat aan elk kind dat als minder-valide ter wereld komt- waarbij minstens 66invalidi teit moet erkend worden de hoogst voorziene geboortetoe lage zou worden toegewezen. Bij de bespreking «voorhuwe lijkssparen» kwam men tot het besluit dat naar een verhoging van 100 frank moet worden ge streefd voor de respektievelijke toelagen. Ook hier een nieu wigheid voor minder-validen: VERKEERSVEILIGHEID Terloops handelde men nog over wat een «verkeerschaos» werd genoemd. Waarmee be doeld werd: de verkeerssitua tie in de stad rond 16 uur en dan vooral in de omgeving van scholen. Men zal dit punt over brengen naar de Verkeers- kommissie en trachten kontak ten met de bedoelde scholen te nemen. ANDRE HEYVAERT Werner Pauwels is geen onbe kende in Aalsterse schoolmid- dens, als leraar aan een on derwijsinstelling waar hij de kursus joernalistiek waar neemt. Bovendien jS Werner Pauwels de auteur van een vijf tal romans w.o. Een Koele Hel, Stop een tijger, Geen Zonen meer, De Nieuwe Dode en nu recentelijk «De tijd voor een li chaam». De impakt die Werner Pauwels van bij zijn debuut op de lezers uitoefent, kan wellicht worden uitgelegd door de bevattelijk heid van alles wat hij schrijft, ook toneel en poëzie. Mystifikatie en symboliek wor den als onkruid uit zijn werk geweerd. Werner Pauwels noemt een kat een kat. Recht zinnigheid is zijn sterkte. Zijn jongste werk «De tijd voor een lichaam» verschenen in de reeks Merkstenen van de uitg. Orion, verhaalt over een vrouw wier lichaam op de tijd drijft en wier gegeven tijd doorheen al lerlei dagelijkse levens- anekdotiek, een uitkomst zoekt, een bestemming, een vaste plaats in het blijkbaar ab surde bestel van de ruimte. Met het duidingsvermogen hem ei gen, voert de auteur ons op schoot van zijn vrouwelijke hoofdpersonnage mee naar zo nabije en toch onoverkomelijke grenzen, Soms plaatst hij ons voor een hoge, dikke muur. Erachter zindert ander, zingt nieuw leven. Volgens Albert Westerlinck, is Werner Pauwels (1937), na de Ruyslinck-generatie, de mar kantste van de jongere au teurs. «Brutaal, maar nooit grof; bui tengewoon zinnelijk zonder in perversiteit te ontaarden; oer gezond».

De Voorpost | 1974 | | pagina 3