LEEFMILIEU BERLARE DULDT GEEN NIEUWE SCHENDING VAN HET BLANCQUAERTSVELD MAATSCHAPPIJEN VOOR SOCIALE WONINGBOUW NEMEN OPTIE OP GRONDEN DE BIOLEY Erembodegem LEKKEN IN WATERLEIDING TOERISTEN KRIJGEN BREDE WAAIER VAN INFORMATIE AALSTERS KORT NIEUWS 6 -14/6/74 - De Voorpost Het Blancquaertsveld is terug in de aktiviteit gekomen en aan deze kwestie is reeds een spijtige voorgeschiedenis verbon den. Voor enkele jaren werden enkele percelen grond in dit land bouwgebied gelegen door de K.Ó.O. aan een Gentse Firma gespecialiseerd in wegenbouw verkocht, die onmiddellijk met een groots opgevatte zandwinning in dit natuurgebied begon. Het gemeentebestuur mocht de ontstane kuilen ge bruiken om het huisvuil in te storten en moest hiervoor in 1971 en het volgende jaar meer dan honderddertigduizend frank betalen. Klachten gingen in verband met deze storting naar de h. Goeverneur, die de sluiting van de stortplaats uitvaardigde en het schepenkollege gerechter- lijk deed dagvaarden. De grote kuilen bleven liggen en eenieder meende dat een punt achter deze natuurschdh- nis was gezet, doch de Werk groep Leefmilieu van Berlare werd op de hoogte gebracht van het volgende feit. Er werd een onderzoek «de commodo et incommodo» in-' gesteld ingevolge een aan vraag tot uitbating (uitbreiding) van een zandgroeve. Volgende tekst werd verspreid: Het gaat hier om de zoveelste zandgroeve want overal in de gemeente zijn de littekens te zien die veroorzaakt werden door zandwinningen (gewoon lijk zonder vergunning). Dit ten profijte van lieden, die geen andere bekommernis hebben dan geld verdienen, zien de inwoners van Berlare stelsel matig het natuurschoon van de gemeente verdwijnen en laat men een woestenij achter, zie o.a. aan de Hoge Berg, Blanc quaertsveld, Bunderberg, ont bossing van het Stampkot enz. Wanneer zal de schending van het landschap, het kostelijkste bezit van elke bewoner van Be rlare eens ophouden? Er werd aan toegevoegd, dat op enkele kilometers daarvan daan op het grondgebied van Uitbergen een reusachtige zandgroeve van DDS. die een tweede meer aanlegt, in volle uitbating is en dat DDS moei lijkheden ondervindt om het zand aan de man te brengen. De gemeente Berlare als lid van de Interkommunale heeft zich voor dit projekt voor ver schillende miljoenen frank moeten borg stellen. WAALSE WEERSTANDERS IN DENDERMONDE Nogal regelmatig verbroederen Waalse en Vlaamse weerstan- ders en vorige zondag viel Dendermonde de eer te beurt om als gaststad voor zo'n verbroedering te fungeren. De Dendermondse kring van de politieke gevangenen ging die dag hand in hand met de weerstanders van Philippeville en ietwat eigenaardig was het dat de Waalse delegatie voorna melijk uit dames bestond. Rond 10.30 uur had het hele gezel schap, dat duchtig voorzien was van trikoiores, voor het stadhuis postgevat en samen met de muziekkapel van de stedelijke brandweer trok men naar het oorlogsmonument op het Hel denplein, waarde bloemenhulde plaatsvond. Dan marcheerden de weerstanders en brandweer lui terug naar het stadhuis, beklommen deze keer de trap- kes en werden ontvangen door het stadsbestuur. De vroede vaderen bestonden deze keer uit een vrij volledig schepenkollege en de BSP-fraktie, waaronder een opmerkelijke Gustaaf Van Gijseghem in een piekfijn pom piersuniform. In de raadszaal ging men tenslotte aan het speechen: over de betekenis van de V-dag, over de helden die aan de basis lagen van de bevrijding van het vaderland, over de zin van de verbroedering nu. Deze tenia's werden achtereenvolgens behandelt door burgemeester Cool, door mevrouw Le Houck - nationaal ondervoorzitster van de bond voor politieke gevange nen en burgemeester van het dorpje Senzeillis bij Philippevil le -, door de h. Vercauteren, voorzitter van de Dendermondse kring en door de h. Roulin, voorzitter van de kring van Philippeville. De h.Frans Maes vertaalde sommige speechen en er werden geschenken uitge deeld. Van de burgemeester ontving mevrouw Le Houck een glasraam, waarop de reuzen, het Ros Beiaard, het stadhuis en museum afgebeeld staan en de h. Vercauteren bedacht haar met een Ros Beiaardbeeld, waarop ze lakoniek opmerkte of het dat van Dinant niet was. Daarna gng men de receptiewijn en fruitsap binnenslurpen of een serie toastjes binnenspelen. O- verigens volgde daarna nog een uitgebreid banket en een bezoek aan het kasteel van Laarna. (PVDE) De h. Adam, onze zegsman, zegde dat in het dossier voor de uitbating van een zand groeve in het Blancquaertsveld noch de duur, noch de diepte van de ontzaveling werd be paald. Verder wordt de aan vraag gedaan voor een ontgin ning, die in een landbouwge bied is gelegen en daarop au tomatisch een weigering zou moeten volgen. In het dossier is niets te vinden, van de wijze waarop de kuilen moeten ge dicht worden en het verleden maakte ons diets dat deze put ten gewoonlijk ongevuld ach terblijven. Ten slotte meende onze zegsman, dat de onmid dellijke nabijheid van het win- ninggebied van het pompsta tion zeker geen faktor is, om aldaar een zandgroeve uit te baten, die met afval (van welke afkomst?) zou kunnen gevuld worden. KORDATE HOUDING Er werd aangedrongen dat de bewoners en inzonderheid de aangelanden schriftelijk be zwaar zouden indienen tegen deze aanvraag en op het ogenblik dat deze regels ge schreven worden, werden reeds een zestigtal bezwaar schriften ingediend bij de ver antwoordelijke uitgever hier van, de h. Medard Adam, Em. Hertecantlaan 83, Berlare. Daar was eens de Hoge Berg, schijnt de h. Adam te zeggen (gb) Het Leefmilieu wil een kordate houding aannemen en als be wijs hiervan geldt de gerechte lijke procedure, die aan gang is tegen verschillende personen die een visvijver hebben aan gelegd in de natuurgebieden rond de Hoge Berg. Dit is allemaal mogelijk dank zij de aansluiting bij R.A.L.D.E.S. (Regionale Aktiegroep Leefmi lieu Dender En Schelde) met de h. Van Nuffel als grote be zieler Het is voormelde voor vechter, die zich als rechtsper soon heeft aangesteld om een wettelijke klacht tegen deze mensen aanhangig te maken omdat zij zonder vergunning het reliëf van de bodem heb ben geschonden. Tot zover de nieuw geschapen Schepen van Sociale Woningbouw de h. H. fan der Veken kon tijdens de wekelijkse perskonferentie op het stadhuis enige vordering in de zaak De Tioley meedelen. De maatschappijen Dewaco en Goelkope Woningen namen recentelijk een optie op respsktie- vefljk twee en drie loten van deze gronde die voorbehouden zijn volgens het richtingsplan van de stad, voor sociale woningbouw. De overige twee loten neemt de stad voor haar' rekening, terwijl tevens de gehele infrastruktuur van wegenaanleg in uitvoering van de wet Brunfaut door de stad uitgevoerd wordt. De schepen kontevens meedelen dat de prijs per perceel grond —circa 3 are7 oppervlakte nodig om te voldoen aan de normen van sociale woningbouw - ongeveer 30.000 fr. zou bedragen. Naar verluidt zou er eind '74 volledige klaarheid komen in dit projekt en zou alles tegen deze tijd in een definitief stadium zijn. (jv) De gemeenteraad van Erembodegem keurde op 5-6-73 een le ning goed van ruim 4,8 miljoen voor de grondinnemingen voor de riolering op Terjoden, verbeteringswerken in de Ninovestraat, Dries en aanpalende straten, wederuitrusting van de keukenin stallatie en materiaal van de K.O.O., ereloon voor een BPA (nr. 7) en een toelage voor de kerkfabriek van O.L.V. Hemelvaart voor de restauratie van de pastorie. Deze lening zal worden verstrekt door het Gemeentekrediet. De rekening van de K.O.O. en de gemeente voor 1973 werden aanvaard, waarbij de burgemeester vermelde dat de schuld van de staat van 1972-73 vereffend was De presentiegelden van de raadsleden werden aangepast en bedragen 650 fr. per bijgewoonde zitting en dit met terugwer kende kracht tot 1-1-73. Bijwerken in het centrum en de Vrede- straat en de gedeeltelijke afschaffing van buurtweg nr. 32 (verbin dingsweg op de wijk Hageveld die overbodig werd door aanleg van de Rietstraat) werden goedgekeurd, alsook de plannen voor de wijk Ronsevaal die voordien door de kommissie van Advies aangenomen waren. Bij de bespreking van de resultaten van de waterdienst verklaarde de H. Boel dat er meer ean 40 m3 water niet aangerekend waren. Dit is te wijten aan lekken in de waterlei dingen en verbruik door de brandweerdienst. Door verschillende raadsleden werd gevraagd aanduidingen te plaatsen aan de ver schillende gevaarlijke punten in het centrum en andere plaatsen, waarop de burgemeester antwoorde dat door de politiecommisa- ris reeds borden besteld werden. Ook werden richtingsaanwijzers gevraagd naar de industriezone; de burgemeester merkte op dat hiertoe al verschillende aanvragen ingediend waren, maar dat de provincie de toelating tot het plaatsen weigerde. Andere goedkeu ringen betroffen het kohier op de drankslijterijen en een aanvraag voor een begrotingswijziging van de kerkfabriek St. Jozef voor de aanleg van centrale verwarming. In geheime zitting werden het toekennen van proggamatietoelagen 1973 aan het personeel van de K.O.O. besproken, alsook het toekennen van programmatie- toelagen, eindejaarsvergoeding, bezoldiging per uur, wijziging bis-schalen en basisreglementering voor diplomabijlage voor het gemeentepersoneel. Dirk Walgraef AALST De Stedelijke Kommissie voor Toerisme besefte bij de inrich- -ting van het Informatiebureau voor Toeristen dat tijdens de zomermaanden in het Aalsters Belfort geïnstalleerd wordt, best dat de toerist meer wenst dan louter een foldertje en een wegwijzer naar een museum. Het aktiviteitenverslag van het toeristisch bureau dat vorig jaar ter gelegenheid van het Dirk Martensjaar ingericht werd gaf een duidelijk beeld niet alleen van het sukses van dit bureau doch tevens van de diverse dienstverleningen die konden verstrekt worden. In het gebiedhuisje van het Aalsterse Belfort centraal gele gen voor toeristen en tevens een juweeltje van historische architektuur richt de stedelijke Kommissie voor Toerisme en Vreemdelingenverkeer in samenwerking met de geweste lijke VVV «De Denderstreek»» en met medewerking van de «Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaanderen»», «Horeca»», «Handelskamer van Aalst» en de Stedelijke Ekonomische Dienst dit informatiebureau in van zaterdag 29 juni a.s. om 14.30 u. en iedere dag in juli en augustus van 10 tot 12.30 u. en van 14.30 u. tot 18 u. Op maandag gesloten. Tel. 05- 3-257.51 en vragen «Informatiebureau-Belfort». In het bureau dat gemeubileerd is door Tony Waterschoot zullen hostessen de toeristen alle nuttige informatie bezorgen over toerisme en hotelakkomodatie in de streek, terwijl tevens de eigen handels- en nijverheidsproduktie van de stad en de Dender streek zullen gepropageerd worden. Een gediplomeerde gids zal te Aalst voor aangevraagde bezoeken rondleidingen ma ken, terwijl voor de Denderstreek o.m. de Falluintjes de VW Denderstreek instaat voor de propaganda, PROPAGANDA VOOR EIGEN PRODUKTEN Zowel dokumentair als aanschouwend krijgt de toerist inlich tingen over de produktiviteit uit eigen streek, terwijl tevens de nadruk zal gelegd worden op tal van aktiviteiten die te Aalst en in de Denderstreek plaatsvinden buiten het specifieke sei zoen. De beiaard de oudste der Nederlanden zal tijdens het seizoen zijn 52 klokken laten klingelen terwijl de heraldische vlaggen de Grote Markt zullen sieren en de kunstmonumenten een sierbelichting krijgen BROSJURE Deze zomer nog komt de volledig herwerkte brosjure over Aalst uit. Fritz Courteaux, Karei Baert en de Ekonomische Dienst van de Stad herwerkten de vroegere brosjure tot een attraktief geheel waarbij volgende onderwerpen behandeld zijn: de oudste geschiedenis van Aalst, een kronologisch overzicht vanaf de 6-7de eeuw tot op vandaag van de belang rijkste gebeurtenissen, de geschiedenis van de monumenten, de Aalsterse Humanisten, de opkomst van de demokratie, folklore, industrie en handel evenals de ekspansiemogelijkhe- den van de stad. De nieuwe vormgeving brengt bij dat acht kleurenafdrukken opgenomen werden terwijl tevens de kaft zelf bijzonder verzorgd zal zijn. Alvast een goede dienst van de stad aan de toeristen en niet in het minst aan het onderwijs. Een lijst van de dokumentatie die het toeristisch bureau ter beschikking stelt van het publiek wordt in een van onze vol gende edities afgedrukt. JOH AN VELGHE I I VA/ U/nnD Vooreerst wat betreft mijn w li ff T\LJ houding in deze inderdaad Met verwondering las ik 14 dagen geleden (De voorpost dd31/5/74 nr. 22) in een laatste aflevering van uw «de Bioley-feuilleton» dat het doorverkopen van de ruim 17 ha stadsgronden voor sociale woningbouw zou af geremd zijn door - wat gij noemt - de vete Meyersoen kontra Willems, en verder ook als tweede en laatste reden - door vertragingsma noeuvres van de socialisten sinds 1970. Zonder dat het mijn opdracht is hier de B.S.P. te verdedigen, meen ik nochtans de beide bewe ringen met klem te moeten tegenspreken. moeizame zaak: zoals U het eerder terecht vaststeld (De Voorpost dd. 10/5/74 nr. 19) was de stad reeds in 1967 tot de onteigening van de gronden de Bioley overge gaan. Wat met zich brengt dat deze gronden vanaf dat ogenblik konden doorver kocht worden. Welnu, in 1967 was er nog geen sprake van de parlementsverkiezin gen van 1968 en dus ook niet van de begrijpelijke toch tijdelijke tegenstellingen die daaruit voortvloeiden in de schoot van de C. V. P. Dat U vervolgens zegt dat de B.S.P. dit sociaal beleidsas- pekt van de stad zocht te boycotten door vertragings- toestand, die van dichtbij zal gevolgd worden, omdat Be rlare niet langer de prooi mag worden van natuurschennis. L Er wordt ernst gemaakt met de vernieuwing van pS openbare verlichting in de stad. Zoals voorzien in Ij"® «vijfjarenplan» ter aanpassing van de verlichting, gaat ra zoals vooropgesteld een nieuwe aanbesteding eind jiKra doorvoor het leveren van lantaarns voor kwikdamplal'ei pen en kegelvormige palen. Intussen zijn de palen ree^_ in de grond gestopt aan de Parklaan «N.a.v. de oprichting van een VFP-kern te Aalst, nodig| wij U vriendelijk uit tot het bijwonen van ej gespreksavond over VFP in de «Borse van Amsterdam Markt 26 Aalst, op woensdag 19 juni 74 om 20 uur, aldhg een uitnodiging die wij aankregen van de Verenig[ee Feministische Partij. De onbevaarbare waterlopen van derde kategorie en i niet geklasseerde waterlopen en grachten op Aalst^e grondgebied zullen binnen afzienbare tijd een grondipfri ruimingsbeurt krijgen. Begin juli worden de aanbiedr gen voor deze schoonmaakbeurt geopend. Maandag jl. gingen alle arbeiders van het spiegelbedfte De Neve opnieuw aan het werk, dit na een staking van dprv weken. ^ar Vorige week vrijdag kon bij de stemming over h,e; verwerpen van een voorstel van de bemiddelingsondig! handelaar niet de vereiste 66 bereikt worden, zodat ff_ voorstel dat een loonsverhoging van 6 fr. per uur varr mei 74 af, een verhoging van 2 fr. van 1 nov. a.s. en rn( invoering van de 40-urenweek vanaf 1 dec. a.s. behelf0' De firma De Neve was het enige bedrijf dat enkele wekfe geleden weigerde de kollektieve arbeidsovereenkon^O! voorde glassektor te onderschrijven. |hu itn Zaterdag a.s. vanaf 11 uur tot 21 uur zal het verkeer aan spoorwegovergang van de Ledebaan in de nabijheid vj de Kerrebroekstraat omgeleid worden gezien de werkj door de N M BS aan de spooroverweg Voorlopig en bij wijze van proef worden de terreinen v< basketbal, handbal en volleybal gratis ter beschikkij gesteld van individuele gebruikers, die er geyai georganiseerde oefenstonden of wedstrijden inrichte^i en dit vooralle stedelijke sportterreinen. Qe, Aan de Schietbaan komen er een tiental huizen vc£u' mensen van de derde leeftijd. Bouwheer wordt de stra Aalst. Principieel is het projekt goedgekeurd, e?0( aanvangsdatum is nog niet vooropgesteld. Het park van de wijk De Blieck is allesbehalve nog e&P park. Je kan het de jeugd van deze volksrijke buuToi allesbehalve ten kwade duiden dat de nette gazonnetjfire van weleer in een jungle herschapen zijn. Een speelpajno ware vyenselijker. Erger is het gesteld met de verzak^cf trottoirs en de schaars geworden verlichting. kla We menen te weten dat tijdens de geheime zitting van ènl jongste Aalsterse gemeenteraad de zitpenningen werdfclu opgetrokken van 600 naar 800 frank. Een kleifce bedenking daarbij: voor een aantal mensen zou «lu omrekening naar werkelijk geleverde prestaties wel eéwe katastrofaal kunnen zijn. In beide richtingen dan. Dufot woorden vooreen kategorie, weet je wel. Het komt oijcat echter ook voor dat voor een andere serie raadsleden dejjrii penning net voldoende is om tot een hongeruurloon pe komen. Al nemen we er wel graag bij dat de vroe^pi vaderen besteen zuinig beheer voorleven. eei wa Aalst zal een straatveegmachine aankopen. E%ai spiksplinternieuwe dan. En als men de wenk van raadslüel Monsieur volgt zal het spul ook andere straten aandofeiit dan die van het stadscentrum. Hoop leven. Zijn we te frikkerig ingesteld of hebben andere mens«L ook het verdachte geurtje in de omgeving van Boterstraat al opgesnoven. In 1973 betaalde de stad Aalst aan personeelslast ietsje minder dan 195 miljoen. De herdenking van h geldelijk statuut van het stadspersoneel, met ingang april 1972en terugwerkende kracht 1 januari 1971, braclïnc mee dat men meer dan 15 miljoen achterstallo'nc uitbetaalde. Voortaan worden zowel bezoldigingen al®ei gepresteerde overuren regelmatig uitgekeerd dei De buitengewone dienst van de stadsrekening '^le 1 vertoont een overschotg van 4,8 miljoen, dit bedrag z vermoedelijk worden opgeslorpt door de vereffening va vri« meerwerken op in '73 vastgelegde investeringen. Pr£ ooi Een Aalsterse delegatie toog vorige dinsdag nog majinri eens naar het Ministerie van Nederlandse Kultuuzal Hoewel we de resultaten van de bespreking niet kennen a's hun schoenen zijn versleten, en de put. hij loopt non'e vol. iel Bic Wie aan de invloed van de groep van 12 moge twijfelei^a hij leze door. De last per inwoner is te Aalst van 682 francac in 1972 tot 291 frank in 1973 teruggebracht. Verschijns<op< te verklaren door de stijging van tussenkomsten uit dvrc hulpfondsen1673 in '72, 2068 in '73. lot Een Aalsterse afvaardiging met o.m. burgemeester Dbu: Bisschop en leden van de Koördinatie- en adviesra: voor de jeugd ging over de Nederlanse grens effe eefO kijkje nemen naar de speelstraten, speelpleinen. Met dinie nog steviger overtuiging dat het hier ter stede voor dal grote vakantie in orde moet komen keerden ze weer. Aljeei dat zou kunnen... eet manoeuvres terwijl nog niet de helft van de vorige legis latuur voorbij was, lijkt mij niet bewezen. Wat toen wel de reden bleek te zijn voor het niet onmid dellijk doorverkopen van de gronden aan de maatschap pij voor Goedkope Wonin gen, was de omstandigheid dat deze maatschappij niet alleen de totaliteit van de gronden wenste aan te ko pen, maar dat zij bovendien geen genoegen kon nemen met de toen gestelde voor waarden, onder meer dat 30% van de toe te wijzen huizen zou gebeuren door het stadsbestuur, dat een deel van de woningen spe ciaal zou bestemd en gekon- strueerd worden voor ouden van dagen, minder-validen, enz... Drie jaar lang kwam het nog in het vorige schepenkolle ge, noch in de bestuursploe- bre er van de gemeenteraad grond van deze tegenst F lingen tot een koncensus. Ml Hiermee hadden de nawe ën van deparlementsverki(or zingen van 1968 (of - zoals *(el het noemde - de vete Moyi W* soen kontra Willems) en ei |je mogelijk B.S.P.-maneuvDa' in het vooruitzicht van ("u gemeenteraadsverkiezing! van 1970, naar mijn oorde 'en niets te maken. Alleszins ondernam ik pi soonlijk niets om het dot verkopen van de gronden verhinderen of te vertrage Ik ben integendeel van mziel ning dat men te Aalst nizo ylug en veelvuldig geno('10r aan sociale woningbouwme kan doen en ik vind d hiervoor om het even wie aanmerking moet kunni j.c komen, mits het degelijk goedkoop gebeurt. Ghisleen Willen an Volksvertegenwoordig i, der kn

De Voorpost | 1974 | | pagina 6