OPVOEDEN IS GEEN EMMER VULLEN, HET IS EEN HAARD AANSTEKEN De unieke historie van de geïntegreerde werkweek in het Koninklijk Lyceum van Dendermonde rf K Hi 8 -14/6/74 - De Voorpost WAAROM EN HOE In het kader van een zekere ver nieuwing werd dit jaar in het Ko ninklijk Lyceum van Dendermonde, een experiment gewaagd de geïn tegreerde werkweek. Het experi ment bestaat erin een gewone week uit het schoolgebeuren te verplaap sen buiten de schoolmuren en te wijden aan een voor de hand liggend thema of projekt, zonder in termen van afzonderlijke lessen of vakken te denken. Op die manier krijgt het onderwijs een totaal nieuwe betekenis. De le raar treedt niet meer op als bron van alle wijsheid in één specialiteit, maar wordt raadgever in de proble men die door de leerlingen worden gesteld. Zijn taak bestaat er niet meer in encyclopedische kennis te dragen, maar wel activiteiten te stimuleren, problemen op te wer pen en hulp te bieden bij het vinden van oplossingen. Hierdoor zijn de leerlingen meer ge stimuleerd, omdat hun bezigheden gericht zijn op zeif-aktiviteit en op groepswerk. Ze krijgen dus ook meer recht op zelfbeschikking. De werkelijkheid wordt uitgangs punt en niet de vooropgestelde vaak ontzettend enge leerstof. Met behulp van een reeks elementen die ze in de school geleerd hebben, kunnen zij nu toepassingen daarvan vinden in de werkelijkheid. Plutarch os, een Grieks wijsgeer, heeft ooit gezegd -Opvoeden is emmer vullen, het is een d aansteken !-. Op die manier worden er andere prioriteiten ge steld. Sommige -hoofdvakken- krijgen een bijbetekenis, bijvakken een hoofdbetckenis. Het resultaatis, dat leerlingen een nieuwe mentali teit verwerven NAMELIJK EEN KRITISCHE INSTELLING TE GENOVER OM -T EVEN WELK ONBEKEND PROBLEEM EN HET KUNNEN OPBRENGEN VAN ENERGIE EN MOED OM ZICH TEGEN OM -T EVEN WELK PROBLEEM SCHRAP TE ZETTEN. Het dunkt ons vrij een voudig in te zien, van welk enorm belang deze verworven houding hun later leven is. Het welslagen van een dergelijk op zet, is grotendeels afhankelijk van een goede planning. Onder leiding van de heer studieprefekt Braeck- mans werden enkel coördinatiever gaderingen belegd met het oog op het uitwerken van deze planning. Op basis van de verschillende pro gramma's wiskunde, scheikunde, aardrijkskunde, biologie, geschie denis, natuurkunde, Frans, Neder lands, werd gepoogd een vergelijk te vinden met het oog op een zo groot mogelijke wisselwerking tus sen de vakken. Het belang van dit experiment was dan ook, te bewijzen dat de geïnte greerde werkweek goede resultaten moét opleveren, met de bedoeling, vanaf volgend schooljaar, dit sys teem ook toe te passen op sneeuw scholen, zoals het wordt voorge schreven door de ministeriële om zendbrief van 1 september 1973. Om een degelijke verwerking moge lijk te maken, werd er dan ook ge zocht naar een goede uitgangsposi tie. De keuze viel op het Bestendig Centrum voor Natuurstudie van Jeugd en Wetenschap te Solre-St.- Géry, 35 km. ten zuiden van Char leroi. De organisatie Jeugd en Weten schap v.z-w stelt zich reeds sedert meer dan vijftien jaar ten dienste van alle leerlingen van 12 tot 21 die be langstelling hebben voor weten schappelijke studies. Daartoe wor den jaarlijks talrijke aktiviteiten gepland in binnen- en buitenland Op dit ogenblik maken in België meer dan 9000 leerlingen uit het of ficieel onderwijs deel uit van deze vereniging. De organisatie beschikt daarenboven over een uitgebreid wetenschappelijk centrum (het vroegere station van Sivry), waar laboratoria voor scheikunde, na tuurkunde, biologie en ecologie zijn opengesteld. Naast het centrum be staat er een «Science Motel- dat 35 slaapgelegenheden biedt. De heer Fréaux, directeur van het Centrum, werd vlug akkoord bevonden om het experiment, een voor hem niet zui ver wetenschappelijk opzet, te wa gen Met behulp van drie tenten, belangeloos door de ouders in brui kleen afgestaan, werd er voor de no dige bijkomende slaapgelegenheid gezorgd. De leerlingen bleven on dertussen ook niet bij de pakken zit ten om werkingskosten ter plaatse te dekken, organiseerden ze een tdansant. De opbrengst was ruim schoots genoeg om een mini-busje te huren dat voor het nodige vervoer kon instaan Het gevolg daarvan was dat enkele leraars een examen te Gent moesten afleggen om het bre vet B te behalen. Het schijnt (men vertelt) dat de ene geslaagd is met allergrootste vrucht en dat de andere al die drukte te Gent zijn vrucht verloren is. Bleef uiteindelijk het probleem ma teriaal bestaan. De Vereniging ter Bevordering van het Rijksonderwijs Dendermonde zorgde hier voor de nodige financiële steun om kompas- stafkaarten en andere kleinig heden aan te schaffen. UIT EEN DAGBOEK Woensdag Op woensdag 22 mei wordt het ver treksein gegeven. 43 leerlingen uit de hogere cyclus van het Koninklijk Ly- ceym, allen leden of liever «leedsters» van Jeugd en (Z)wetenschap, trekken op, niet zonder een aanzienlijke hoop bagage. (Zelfs krulspelden bleken niet vergeten). De eerste namiddag wordt gebruikt om de slaapgelegenheid in orde te brengen, de regenkledij te testen en de tenten op te bouwen. Eerste waarne mingen ten velde de pluviometer die de hoeveelheid neerslag moet me tenloopt over Hoe wil je in der gelijke omstandigheden een tent om hoog krijgen, temeer als je als plaats een kunstmatig verhoog in steengruis hebt uitgekozen Sommige deelnemers krijgen een zo danige wrok tegen stenen dat ze gedu rende de overige dagen niets anders doen dan stenen kapot kloppen. Dit wordt dan als geologische aktiviteit bestempeld (cfr. Myriam). Iedereen is dan ook vanaf de eerste dag volledig van het projekt water doordrongen. Het thema loopt zo van de gezichten af. 's Avonds wordt de eerste werkverga dering belegd. In luttele doch soe pele woorden schetst de heer Aard rijkskunde de mogelijkheden van de streek in haar historisch, geografisch en biologisch perspektiefDe doelstel lingen van de geïntegreerde werkweek worden verder uitgebouwd. Niets is zo zinnig als weten waarom je iets doet. De heer Préaux, directeur van het Centrum, belicht nadien de wer king en de geest van deze instelling. Enkele rake opmerkingen uit zijn be toog «het enige verschil tussen de mensen die in dit Centrum komen werken, is de leeftijd. Naar graad van ontwikkeling of specialiteit wordt hier niet gekeken. Dit brengt met zich mee dat iedereen met de voornaam wordt aangesproken. Men komt hier om zelfs beslissingen te nemen welke op zoekingen men zal doen. Alles wat niet graag wordt gedaan, wordt niet gedaan, liever dan het slecht te doen. («Jef, doe jij de afwas met Patrick «Nee Ann, ik heb ook geen zin. Wacht.Marléééén 't Is jouw beurt, met Ludwig Daarna wordt, in funktie van de be langstelling, een indeling in werk groepen gemaaktdrie groepen eco logie of studie van plant en dier in een specifiek milieu milieu (biotoop); een groep chemie analyse van water; een groep geologie studie van het reliëf en de gesteenten; twee groepen men selijke en sociale geografie in funktie van de landbouw en het dorp. Dezelfde avond staan er nog op het programma pre-culinaire, culinaire en post-culinaire bezigheden of in het Nederlands: dekken, eten en afwas sen. Eigenaardige vaststelling ook in Sivry schijnt men een typisch KLD- gerecht te kennen. We laten u raden wat Tijdens de nacht wordt dan in beperkt kader een privé-opvoering in mi- bemol gegeven van de Bremer Straatmuzikanten, door de 3® Econo mische A. Een andere eigenaardige vaststelling de volgende dag tussen twee tenten in ligt het kadaver van een Chateau de Haut-Rousillon 71Hoe wel Frankrijk niet ver uit de buurt is, drinken de mensen uit de omgeving toch liever Trappist van de streek, dus opmetingen gebeuren. Op de geologi sche kaart worden een reeks grote ver schillen in kleur opgemerkt. Op de stafkaart hebben we met behulp van een rechte lijn een doorsnede gemaakt langsheen deze verschillende lagen. Op verschillende vooraf bepaalde plaatsen nemen we monsters van het gesteente mee De vindplaats wordt steeds aangeduid op de kaart. Na de terminatie vinden we volgende drie gesteenten: psamiet op de toppen, schiefer op de hellingen en kalksteen in het dalMet behulp van de stafkaart en de geologische kaart wordt vervol gens in het labo een doorsnede gete kend. Enkele besluiten de rivier heeft hier de verschillende gesteenten uitge- schuurd, zodanig dat het oudste in de vallei dagzoomt kalksteen). De psamiet steekt verder uit omdat hij meer weerstand biedt tegen erosie. De aard van de gesteenten heeft ook een invloed op het landschap. Psamiet akkers, schiefer moerassige wei den, kalksteen drogere weiden. De verklaring ligt natuurlijk bij de water huishouding van deze verschillende gesteenten. De verzameling van de gegevens ge beurt dus op het terrein zelf. Determinatie-oefeningen en het op stellen van de geologische doorsnede worden verkregen door groepswerk in de labo's van het centrum Op een gelijklopende wijze worden gegevens verzameld in verband met biologie, ecologie en scheikunde, evenals over de mens en zijn sociale en economische bezigheden. Van elke aktiviteit wordt telkens een grondig verslag opgesteld. Deze verschillende gegevens zullen nadien samenge bracht worden en verwerkt in boek vorm. 's Avonds vóór en na het avondeten brengen de respektievelijke werk groepen mondeling verslag uit. Vrij vlot en pittig zelfx, wat bij een tradi tionele, droge spreekbeurt in de klas lang niet altijd het geval is. Met spon tane en verhelderende illustraties wgar het nodig blijktIedereen heeft het recht verdere informatie of uitleg te vragen, wat ook gebeurt. Op die ma nier worden onjuiste of onduidelijke punten verder uitgediept, elementen die niet door iedereen worden begre pen, worden verduidelijkt, schema's en tekeningen worden getoond. Aldus krijgt iedereen een volledig beeld van alle werkzaamheden tijdens de dag gepresteerd. In functie van deze nieuwe feiten wordt dan het pro gramma voor de volgende dag opges teld. Nieuwe groepen worden samen gesteld rond de belangstellingspun- water leveren. Hierdoor zou echter de helft van het dorp Cerfontaines onder water komen. Om dit te vermijden zal men dan in een laterale vallei een tweede stuwdam bouwen waarvan het meer 's nachts zal worden volge pompt, dan is de elektriciteit toch goedkoop, en tijdens de dag zal de potentiële energie weer worden om gezet in elektriciteit. Geologisch is het gebied gekozen om zijn ondoordring baarheid. De gesteenten uit de onder grond bestaan uit: schisten en schie- fers, dit zijn gesteenten van de klei- familie. Na deze uiteenzetting volgt een dia-voorstelling over de noodzaak van een dergelijke constructie. Even citeren uit het Europees Handvest voor het Water: Zonder water is er geen leven mogelijk. De zoetwa- tervoorraden zijn niet onuitputte lijk. Ze moeten zorgvuldig worden beheerd en, waar mogelijk, worden vergroot. Daarna ontspint zich een onverwacht interessant vraaggesprek. De vlotheid waarmee de discussie tus sen leerlingen en spreker in het Frans verloopt, doet deze laatste opmerken dat hij het verschil met een Franstalige school amper heeft gevoeld. Na een middagpauze in volle natuur worden de verschillende groepen opgesplitst. De groep Jef vertrekt naar Walcourt op zoek naar een even goede taart als deze die ze de dag daarvoor bij de burgemeester van Solre St.-Géry ge kregen hadden. De kudde van Gra- ziëlla gaat bloempjes plukken in de wei (biologie). Het waterballet van Grace vertrekt samen met de bende steenkippers van Christine, terwijl een groep zogezegde sportieven tens lotte terugtrekt naar het centrum om te gaan zonne(br)aden. Kwatongen be weren dat de derde economische moe was van de gelevérde nachtprestaties en welkome rust ging zoeken in het centrum, dit terwijl de anderen aan het werk waren.Buiten andere weten schappelijke opmerkingen en bevin dingen hebben we op het terrein vol gende wetmatigheid kunnen vaststel len: A. Bij normale doorgang onder prik keldraad: geen specifieke reactie. B. Bij doorgang onder prikkeldraad met spanning is de spurtsnelheid (V) van het individu rechtvaard recht evenredig met het kwadraat van de stroomsterkte (Uen omgekeerd even redig met het lichaamsgewicht, wat ons volgende formule oplevert: U U2.R.1.T.A 48 U2.M.Y.R.I.A.M. De bekoorlijke pipeteersters van de I WB... 64 Eerste halte: het historisch belangrijke Bavai (voor genieën op geschiedkun dig gebied: gelegen op de oude heir- weg Keulen-Bavai). We stappen af aan de kerk, klaar voor een bad in de Romeinse cultuur. Vóór ons ligt in derdaad een brij grote ruimte met Ro meinse overblijfselen. Een echte Ro mein is niet meer ter beschikking, wel een ongastvrije, onbeleefde, pedante pater abt, van wiens ondeskundige uit leg we beter hadden kunnen gespaard blijven. Gelukkig neemt daarna onze specialist er zake, de heer Latijn, ons onder de arm (niet letterlijk, Mar leen!) en vertelt vlot over het veelbe wogen doen en laten van de Romein en. Boeiend is het wel in het gammele museumpje rond te neuzen tussen al die oude (oude?) voorwerpen: chirur gische apparatuur om kou van te krij gen, knotsen van ijzeren sleutels (zo'n 18-jarige Romein moest voorzeker nooit naar z'n sleutel zoeken als hij van een t-dansant thuiskwam), ele gante juwelen (nihil novi sub sole!), ja zelfs zuigflesjes voor in 't Latijn schreiende baby's. Het dóet je toch wat, rond te slenteren in oude Ro meinse straten, tussen overblijfselen van woningen en boetieks. Een milli gram verbeelding en je wandelt in een andere tijd en je ziet de zorgvuldig gedrapeerde Romeinen vervoegingen opdreunen op het forum. Maar de bus wil verder hobbelen en brengt ons naar het oude stadje Lobbes aan de Sam- ber. We bezetten het grootsté café op het marktplein en werken vlug een ku bieke meter boterhammen naar bin nen, echter niet zonder goed na te spe len met trappist. Jean loodst ons dan tientallen trappen op tot aan een ro- maanse kerk, vanwaar we een fantas tisch uitzicht hebben. En Jean vertelt. Over monniken en bisschoppen. Over de belangrijke middeleeuwse univer siteit van Lobbes waarvan de belang rijke boeken en documenten door toe doen van een snuggere generaal Char- bonnier in de 18de eeuw in de vlam men zijn opgegaan. Ware dit niet ge beurd, we zouden misschien nu een heel andere geschiedenis moeten blokken. Dan dempt Jean zijn stem en brengt ons in de duistere gewelven van de kerk. Geschaard rond eeuwenoude grafstenen gedenken we even onze Volgen we nu een van de groepen op het terrein de geologie. Doel studie van de verschillende gesteentelagen en hun invloed op het landschap. Evenals de geschiedkundige zich be dient van aanduidingen als Romeinse Tijd, Middeleeuwen enz... heeft de geoloog zijn termen voor de ontwikke ling van de aardkorst en van het leven op aarde Dieren en planten zijn in de loop der tijden voortdurend aan ver anderingen onderworpen. De opeen volging van overblijfselen van planten en dieren (fossielen) geven ons een maat om de tijd te meten. Het proces van die evolutie onderging de invloed der natuurlijke omwentelingen op de aardkorst. De zeeën verdwenen en hun bodems werden opgestoten tot gebergten, klimaatschommelingen deden woestijnen veranderen in moe rassen. De dieren hebben zich in de loop der tijden steeds aangepast en dienen daarom als maatstaf voor de geologische tijdsindeling. Zo wordt de evolutie in vier grote hoofdtijdvak ken onderverdeeld. Het zijn achte reenvolgens: het primair, het secun dair, het tertiair en het kwartair. Elke periode wordt bovendien onder verdeeld in verdiepingen of étages. Een étage bestaan dan uit verschil lende gesteenlagen of assises. Het ge bied waar wij opzoekingen hebben gedaan, behoorde tot het primair tijd vak. Dit wordt op zijn beurt onderver deeld in het Carboob, Devoon (Fam- memiaan, Frasniaan, Givetiaan), Si luur, Cambrium. Vermoedelijke ouderdom van deze gesteenten: 300 miljoen jaar. Als werkdocument gebruiken we op het veld: de geologische kaart 1/25.000, het kompas, de stafkaart en determina tietabellen. De hydrologen en de ecologen van hun kant merken een reeks scherpe reliëfsveranderingen in de omgeving van het beekje waar ook biologische 9 zeldzame planten aan de rand van het bos... Vrijdag 's Ochtends, wachten op de verme nigvuldiging van de broden. Daarna definitieve indeling van de verschil lende groepen. Specifiek studieter rein: de stuwdammen. Thema: het water, bron van inkomsten in de om geving, bron van ergernis voor de landbouw. Dit wordt dan een mini- sociaal-economische studie: twee groepen water, hydrologie van de Eau d'Heure, debietmeting wateranaly se, een groep geologie, die de site van de stuwdam bestudeert, een groep bio logie, die zich met de morfologie van de verschillende planten bezighoudt, 's Morgens na een intens gcpcndcl, aankomst aan de barrage de La Plate Taille Hier wordt een uiteenzetting gehouden door de heer Jardin attaché de presse, over het nut en de betekenis van deze kunstwerken. Aan de hand van een zeer grote maquette (schaal 1/200) worden volgende punten aan gehaald: Doel: een minimum-debiet aan de Samber verzekeren, ook tijdens perioden van droogte; over een voor raad water beschikken, voldoende om het kanaal Brussel-Charleroi op peil te houden; een toeristische uitbouw te geven aan een streek waar een tekort aan werkplaatsen heerst; een zekere zoetwaterwinning mogelijk te maken voor de streek van Charleroi. Keuze van de site: de vallei van de Eau d'Heure tussen Boussu-Lez-Walcourt en Scnzeilles-Ccrfontaines kan in één stuwdam 50 miljard kubieke meter Wat na vereenvoudiging volgend re sultaat geeft: T=3/4 VM2y of: de terugslag is gelijk aan drievier den van de spurtsnelheid, vermenig vuldigd met het kwadraat van de massa vermenigvuldigd met het soor telijk gewicht (proefondervindelijk te bepalen). rudy Zaterdag Ongelooflijk, maar waar: de zon schijnt. Ze lokt de tent- en binnenhuis slapers vroeger dan gewoonlijk uit hun bed, zodat je even later de kraan tjes overvloedig kan horen stromen en het water even overvloedig over de grond pletst. Alleen een van de leraars ligt nog onschuldig te dromen en mompelt «dat ht allemaal in zijn boe kentas zit». De twee onafscheidelijke gezusters van de troep hebben alweer voor verse koffie gezorgd en het ont bijt klaargezet. De zon zit in zichzelf te grinniken en kriebelt de bosjes mar grieten op dc tafelOm 830' rukt een grote autocar aan die heel dc snate rende bende oppikt voor een histori sche trip onder de deskundige leiding van «directeur» Jean. Rustig glijdt dc bus door het zachte heuvvelland van Noord-Frankrijk (nog geen industrie gebied) Jean wijst op het enorm stra tegisch belang van deze streek. Wc merken dit o.a. aan de vele bunkers, waarvan er een aantal bewoond blij- nietigheid. Van één steen zijn de leer lingen niet weg te slaan: die van «Monseigneur Dodo»een pikzwarte, glimmende steen. Wie zijn rug tegen deze steen wrijft, geraakt zijn rheuma kwijt en ook voor vrouwen die «zo» zijn, gaat van de steen een heilzame kracht uit. We hebben ze gezien hoor, de leerlingen die het stiekum gingen proberen We rijden door de oude, versterkte stad Thuin en houden halt bij de Abbaye d'Aulne de ruïne van wat eens een abdij en een gotische kathedraal waren. Op onze tenen lopen we hand in hand door het groene schip van de kerk vlak tot bij het schemerige altaar, waar en kele vogels wonen 'en blauwe bloemp jes zachtjes staan te neurieën. En heel even zijn we heel ver weg. Maar de zon steekt en de dorstigen moeten al weer met de regionale drank gelaafd worden. Dus, op zoek naar onverval ste trappist. Het duurt wel even voor de regionale bewoners besluiten hem op te dienen, maar geen schoolbel die ons tenslotte opjaagt. Toch wordt het tijd om naar de keuken van Madame Dupont weer te keren. Onderweg stappen we nog even uit om naar «een stom stuk steen» te gaan kijken, steen die achteraf nog niet zo stom blijkt te zijn, als wc horen dat het de steen is van de u allen welbekende Obelix, trouwe dienaar van Astcrix! Als slaapmutsje krijgen we 's avonds nog een voordracht over de uitge doofde regionale ijzerindustrie en de laagovens. De leerlingen geraken an ders niet erg in vuur en vlam, wat overigens te vergeven is. En daarmee is ook de zaterdag voltooid verleden tijd. Zondag De zon-dag is zijn naam waardig. Een echt vrolijke fanfare-dag. De ochtend vliegt voorbij met het bereiden van biologische pannekoekenbeslag, schrobben en schuren, repeteren, rally verder uitdokteren. Gesterkt met wetenschappelijke bereide pannekoe ken, worden de leerlingen dan in groepjes gedropt om de venijnige paadjes uit te zoeken, waarnaar hun geliefde leraars enkele dagen tevoren zelf ferm hard hebben gezocht. De tocht door het oerwoud begint. Van overal loeren de blaps mucronata van achter het gebladerte, klaar om ver strooide deelnemers op het verkeerde pad te lokken. Het giftige vinger hoedskruid staat verleidelijk te wie gen, in de hoop geplukt te worden door de argeloze hand van een leerling die haar flora vergeten is. De zon juicht uitbundig. Er wordt gezocht, gezweet, gezwommen... Maar ook dankbaar gelachten, als het busje arri veert met flesjes nat. De eerste groep drenkelingen komt aan om kwart voor drie. De laatste vier uur later. Maar tevreden zijn ze allemaal. Ze hebben spijkers en coniferen geteld en versjes geschreven («zij houdt van alfa, beta en x, maar wij verstaan daarvan niks») en hun liefde verklaard aan een stenen kabouter. («Lieve schat, anders zou ik u mijn liefde verklaren, maar nu kan ik niewant ik moet verder naar Sivry Ze zijn blij weer samen thuis te zijn. En nóg blijer, omdat ze eindelijk de kleur hebben, vereist om de thuisblij vers jaloers te maken (gewoon rood, gespikkeld rood; knalrood, kreef- trood... en andere variaties). Maar moe zijn ze nog geen van allen. De dag is nog lang niet afgebreid. Voor het zover is, moeten er nog veel steken vallen Alle beschikbare vierwielers (de blauwe zeehond, de grote rode haai-vis en het klein wit viske) worden volgeladen met reeds beschikbare mooie meisjes. Dc niet beschikbare zijn of aan 't afwassen (de plichtsbe- wusten), of hun haar aan 't wassen (de schoonheidsbewusten). Trefpunt is een geestig zaaltje in Renlies, alwaar ook een ruw podium is opgetimmerd. Daar ondergaat een groepje leerlingen plots een metamorfose. Eén strompelt er met afgezakte bretellen over het po dium, een ander poogt op een aan vaardbare manier te roken, nog een ander zit in een spannend vestje ge wurmd en is lang geen misse advocaat die op de letter spreekt. Verder loopt er ook nog een hoog-gestemde vader rond, van wie we hoofdzakelijk de rug te zien krijgen en tussen alles en ieder een door floreert moeder Grace in volle glorie. Voor wie het nog niet doorheeft; dit is: Groenten uit Balen, een dood-ernstig stakersstuk. Vandaar dat we allemaal zo hard gelachten hebben. Al met al een zelfstandige leerlingenprestatie die een hard ap plaus verdient en wee hem die met minder frisse tomaten naar deze Groenten durft gooien! De avond be sloten met een grootse prijsuideling, waarop de leraar Frans met milde hand «spekken» uitdeelt, de winnaars van de rally bekend worden gemaakt (Bea, Annie, Yvette, Linda, Myrite, Gra ce), speciale prijzen voor opvallende prestaties tijdens de week worden uit- gcreikt,(een haarnetje voor de koket ste leerling) en Hcnn zich opoffert om al dc gelukkigen te zoenen. De nacht is al een flink stuk gevorderd als de «moeien» naar hu it gevoerd worden en de «moedigen» op eigen kracht huiswaarts keren, zingend en onder een fantastische sterrenhemel. Maandag Dc laatste «serieuse» dag. De leraar Frans neemt een aantal schapen onder zijn hoede en trekt ermee naar Chi- may voor de hele dag Daar dwalen ze door de zalen van een prachtig kasteel waar ook de hielen van Napoleon de grond gekust hebben. Ze bellen aan bij huisvrouwen en vragen op de man af comment se prépare 1'escavèche»een typisch streekgcrecht. Ze krijgen de melkerij van dc paters trappisten te zien, maar in de trapistenabdij zelf, mogen ze slechts een voet zetten in dc kerk en blijven dc rest van de gebou wen en verlegen paterkes omwille van de welbekende bekoring aan hun oog onttrokken. Ter compensatie slepen ze de welwillende leraar mee een tea-room in om gretig van de -tarte chimacienne» te proeven. Ze komen tenslotte tevreden, maar toch maar bleekjes op hun kan thuis. Dat laatste is niet het geval met de bende die in uiterst lichte stadskledij de tocht (20 km) naar de oude laagovens in het bos onderneemt. Daar voelt iedereen zich vogelvrijer dan ooit en geniet van de zalige idee dat dit voor anderen een doodgewone schooldag is. Qui a eu cctte idéé folie, un jour d'inventer l'école? De zon staat luidop te lachen en er wordt verwoed wiskundig bere kend, hoeveel men moet uittrekken WAAR Zoals hoger vermeld, viel de keu; van studieverblijf op het Centn voor Natuurstudie van Jeugd en V j( tenschapgelegen op een zijweg de baan van Beaumont naar C may, 5 km. ten zuiden van Be;U mont, aan de rand van een bost 'v gebied, dat La Fagne heet. De s U ligt op de contactzone van drie I e: langrijke geografische streken li uitlopers van Condroz, La Fagne het plateau van Henegouwen. I (e ten zuiden heeft men het kalksiei ,r gebied van Chimay-Couvin en i zuiden hiervan een bosrijke strei la Thiérache, een streek die a kenmerken gemeen heeft met Ardennen. M Deze landschappen verschillen o R zeer duidelijk in ondergro f (geologie)/bodem (pedologie)/pli 3, en dier (biologii klimaatsomstandigheden (klimalji logie). De synthese van deze wet< schappen samen noemt men de ec logie. 31 De mens heeft op deze gebieden o Ir zijn typische stempel gedrukt H e> negouwen het rijke akkerland; I fj Fagne ontginning van natuurlij elementen, bos en steengroeven; h kalksteengebied .AKKERLAND EN EEN WEINIG INDUSTRIE (I Couvinoise). Verder heeft ied tijdperk uit de geschiedenis de n 6 dige overblijfselen nagelaten o ir een zeer mooi chronologisch ov< lil zicht te krijgen de voorgcschied )e nis met de aanwezigheid van enk( j menhirs het Romeinse tijdvak m |j resten van villa's en hoogovens; x Middeleeuwen met overblijfsel! van ontbossing en primitieve m taaiindustrie; het Frans en Ooste 'v rijkse tijdvak met bloeiende metaa J en marmeruitbatingen. De Galer de Glance de Versailles is afkomst B uit Rance, een dorp 6 km. t< [>i zuiden van Sivry. De Belgiscl Omwenteling tenslotte en de daarc Q volgende teleurgang van alle indu trie door de opkomst van de zwa metaalnijverheid in Charleroi. Al deze elementen waren dan oc welkome gegevens voor onze stt die, temeer daar menselijk en soc E aal er een grote evolutie op komst i: o De streek wordt namelijk chronisc e gekenmerkt door platteland g vlucht Mensen verlaten deze g< bieden om in het verre Charlcrc werk te zoeken. Om aan deze ui tocht een einde te stellen, heeft me reeds verschillende malen gepoog 0 nieuwe activiteiten in de streek l 3! stimuleren Met het afdammen va )g een riviertje, driemaal groter dan di jj van de Gileppe, kan in de toekom; jr, voor de nodige werkgelegenhei Q gezorgd worden, door toeristisch uitbating. Om deze elementen te kunnen vei werken, werd volgend projekt o W thema vooropgesteld water al C bron van energie; leven (plant e 0' dier); inkomsten (toerisme) en moei lijkheden (landbouw); maar ook wj ;u ter als oorzaak van gcomorfologi |(j sche, chemische cn socio ekonomische verschijnselen. zonder dat de boeren met hun og< beginnen te kóipperen om M grootst mogelijke oppervlakte te lat! >g bruinen, respectievelijk verbrande ,n Toch is dit niet zomaar een oppervla kige, lege snipperdag. Onderwi 'a wordt er druk gezocht naar tientalli bloemetjes (streefgetal: 50 VEI SCHILLENDEL Van ieder verschi J' lend exemplaar wordt er één (uit re E peet voor de natuur) uitgestoken la zorgvuldig opgeborgen. Daar komt )e straks flora's aan te pas. En dat is no geen klein bier! Uiteindelijk komt we aan een stukje paradijselijk bi waar de laatste resten van de laa| ovens te zien zijn. Een man die zie met de restauratie ervan bezighoud legt ons volledig belangeloos de vrex 'P gere werking uit. En wc zien de wi >p gentjes met het ijzererts reeds rollet Ie het rad draaien, de hamer slaan, d blaasbalg gaan. Niemand kan het oi )n kwalijk nemen dat we op deze oas< plek niet wegraken. Dc stakende a beider en de advocaat van de vorig dag rollen nu weelderig in bikini ov<le de grasmat. Aan eten wordt vooreen niet gedacht. Bovendien zijn er moo gesteenten te vinden: stukken ijzerre glas in grillige vormen. Langs Solit ar St.-Géry keren we tenslotte naar ol )q hoofdkwartier terug. Solre-St.-Gér) g, een ongecompliceerd dorpje, ee kleine blokkendoos die speels ove hoop is gehaaldEn voor we het wet* is de laatste avond daar. In schuifje wordt iedereen overgeheveld naar ee klein resaurant in Beaumont, waar w lU ons wagen aan de reeds hogcrvei va melde «escavèche». Terug thuis wol |g, den de 3 succesplatcn van de wee :g voor het laatst 10 maal achter elk.i; gedraaid cn wordt er tot kloksla 12.30' in 't rond gehuppeld En Ja v gaat iedereen de laatste rustige 'a' nacht tegemoet. 31 (Vervolg .ei ie

De Voorpost | 1974 | | pagina 8