ALBERT MICHIELS; «VERKEERDE BEHANDELING ""'TiTl fiUiÉrti BRAK INTERNATIONALE VOETBALCARRIÈRE!» De Voorpost - 21 -6-74 -19 Vijfentwintig jaar geleden zette Albert Michiels zijn eerste schreden op het voetbalveld van SK Zele aan de Dendermondsebaan. Dra bleek dat de jongste telg uit het grote Michiels-gezin uit het goede hout gesneden was. Als 10-jarig mini-voetballertje had hij veel meer in zijn mars dan zijn vrienden en in de jeugdreeksen kwam zijn intrinsieke waarde vrij vlug op de voorgrond. Zodra hij zestien was werd hij fanion-speler bij Sporting. n- OP 18 TE JONG EN OP 25 JAARTEOUD! ;i- Het was een aangename g woensdagnamiddag die we r,.' doorbrachten met Albert Mi le chiels om over zijn voetbal- ,n carrière te praten. In zijn t- gezellige bungalow aan de in Groen laan, aan de rand van ■n het ongerepte stukje natuur dat Zele nog bezit, de Gra- n tiebossen, vonden we een wetend dat voetbal een win tersport is, kunt U wel raden in welke omstandigheden. Zjn enige gezellen waren koude, regen, sneeuw en wind. Maar de Zeienaar wil de zich veel opofferingen getroosten om in de voetbal sport iemand te worden IN EEN SEIZOEN TWEE MAAL GETRANSFEREERD Na de drie optiejaren nam e- Internationaal Albert Michiels. a- bezadigde 35 jarige voetbal- al Ier, die misschien niet onte- jj vreden mag zijn over het- H geen de voetbalsport hem bracht, maar met zijn onte gensprekelijke klasse en ka- paciteiten, zat er toch meer in. Aan zijn debuut met de fanionploeg van Zele, knoopt Albert een stukje Jj voetbalfilosofie vast. Hij n was zestien en elkeen was er aj vast van overtuigd dat hij de e) Sporting goede dien- jd sten kon bewijzen, maar om ig hem te sparen werd hij maar >n om de veertien dagen 'i- maar om de veertien dagen opgesteld, want men zou hem kunnen «kraken» zoals dat heet, zegt Albert. «Als men achttien is, bestempelt Er men een voetballer als te jong maar op 25 jarige e. leeftijd, begint volgens je sommigen de teruggang van »- zijn loopbaan.» Voor Albert n. staat het vast dat klasse en inzet geen rekening houden '2 met leeftijd. Dit werd het geval voor hem, want na één kompetitiejaar te Zele 14 ging hij over naar R.C. 15 Lokeren, waar hij 29 mat- ii. chen in derde klasse optrad. Hij deed dan nog een inter- jaar te Zele om het seizoen 1959-60 te beginnen als lid van Cercle Brugge. De overgang van Michiels naar die toenmalige tweede H nationaler was een goede zaak voor hem. De Brugge- lingen, onder de hoede van r de donkere Corsicaan Del- four stonden bekend als de ploeg, die het hebben moest van verdedigen, om niet van ;e beton te spreken. Vooraleer Albert zijn ware bestem- ming vond, had hij reeds de meeste plaatsen in het elftal toegewezen gekregen. En ydie bestemming was: wer ken, lopen, voorzetten rond strooien en doelpunten ma- ken. Hij werd de onvermoei- 0 bare middenvelder, die een gans elftal naar zijn hand 0 kon zetten. Zijn stalen wil en ongekend doorzettingsver mogen maakten ook in eer ste klasse, Cerkle promo- weerde naar Eerste, van de }-naam Michiels een klank in 3-de voetbalsport. De karak- i-termens had het nochtans eniet gemakkelijk want het »t Irajekt Zele-Brugge en om gekeerd was lang en ve. onoeiend, en iedere dag e wanneer de meeste mensen e ^eeds onder de vvo/' ?}a- n<en, kwam hij met de sco8: Pier van Lokeren naar Zele, en Cercle Brugge de Zeienaar definitief over. Michiels was dus vanaf het seizoen zijn oudere broer Jef mee, die in een begenadigde dag verkeerde en van alle posi ties raak knalde. De Beer schot-dirigenten dachten de witte merel ontdekt te heb ben en kochten Jef, die wel in de landelijke reserven uitkwam maar niet kon door dringen tot de fanion-ploeg. Zijn jongere broer Albert kwam die keer niet in aan merking voor overgang. De nogal late overgang naar Beerschot betekende voor Mlchielseen heleommekeer in zijn leven. Want voetbal spelen, zijn grote liefde en ideaal, een tak waarin hij zich als eerder stille jongen van de buiten kon uitleven en doorzetten, zou zijn hoofdberoep worden, leder namiddag zou hij trainen, leven voor de voetbalsport. In de voormiddag werd hij aangesteld om het Beer schotstadion te onderhou den. Dit bleek de ideale oplos sing, want dra werkte hij zich op tot een centrale figuur, de as waarrond het Beerschot-raderwerk draai de. Trainer Bandi Beres bouwde hem uit tot een groot voetballer met interna tionale klasse. Albert maak te op Beerschot ook voor het eerst kennis met powertrai- ning. Niets was hem te heet of te zwaar en niemand kon zijn opgang naar het topvoetbal nog remmen. HET DUO MICHIELS-WEYN Vanaf de periode 63-64 kwam het Beerschotteam in de kijker dank zij het mid denveldduo Michiels-Weyn, dat zich in het 4-2-4 spelsys teem, een reputatie bijeen- voetbalde, die leidde tot het tweede beste van belgië, achter Jurion-Hanon. Al hoewel op bepaalde perio den de insiders er van over- Albert Michiels en de nationale A-kern. 1962 definitief lid van Cercle Brugge. Tijdens het kompe titiejaar 1961-62 kreeg hij verschillende taken opge dragen, die hij steeds met evenveel entousiasme ver vulde, maar die hem de indruk gaven, dat hij geen vaste plaats had en bij Cercle gebruikt werd als., «reizende passant». In de transfertperiode nam de toenmalige Beerschotma nager Deckers kontakt op met Cercle Brugge om over een eventuele overgang van Bert Michiels naar de Man nekens te praten. Het werd een driehoeksgeval want de eerste klub, S.K. Zele had nog altijd medezeggen schap, maar uiteindelijk werd in mei '62 Bers Mi chiels voetballer aan het Kiel. Normaliter moest Bert zijn eerste stappen in het natio nale voetbal voor Beerschot gezet hebben, maar dat voetbalkenners kunnen fa len en talent niet altijd op de juiste wijze gescout wordt, werd met de zaak Michiels nog eens bewezen. S.K Zele werd uitgenodigd om een wedstrijd te spelen tegen Beerschot, wedstrijd die eerder bedoeld was als test voor Bert Michiels. Maar op dat moment speelde ook tuigd waren, dat de Kiel- twee, de sterkste warep, maar het Belgische, Brus selse of Anderlechtse kor don doorbreken, kon men niet alleen al voetballend, daar komen ook nog andere faktoren bij kijken. INTERNATIONALE CAR RIÈRE Onder Bandi Beres, de trai ner waarmee Bert Michiels het meest zweept, bouwde hij een internationale voet balloopbaan op. Zijn kon- takt met het internationale voetbal dateerde reeds uit zijn Cercle Brugge tijd, toen speelde hij bij de beloften onder de 23 jaar. Alberts beste periode viel samen met het tijdperk Ceuleers Van den Stock, die hun heil zochten bij Anderlecht en maar sporadisch een vreemd (provinciaal) gezicht lieten doordringen. Bert Mi chiels mocht zich dan ook gelukkig achten met 11 B- selekties. Hoewel hij zijn voet mocht zetten naast de beste middenvelders, moest hij toch tot in 1965 wachten om internationaal te wor den De omstandigheden waren zeker niet ideaal voor een debutant, want na de «teleurgang van Sofia», zo als het in de pers genoemd werd, kreeg de nationale ploeg met trainers, spelers, leiders en systemen het zwaarte verduren. De kwali ficatie voor het wereldkam pioenschap 1966 stond op het spel en de Anderlecht- speelwijze werd bestempeld als de processie van Echter- nach - een stapje vooruit en twee achteruit een mo dern voetbal was wat anders geworden dan «breien» en «juffrouwenvoorzetten» ge ven. De Belgische ploeg had in het middenveld een intel ligente speler nodig die een goede en verre dieptepas in de voet had. En die man werd Bert Michiels. De vuur doop vond plaats in het Versé-stadion. Michiels bracht diepte in het spel en vaart in gans de ploeg, en samen met Thio werd hij genoemd, als de spelers die de weg toonden, die de «meesters» maar hoefden te volgen. Hun prestatie was het bewijs dat het systeem niet deugde, de Belgische triomf was volledig. Bulga rije werd verslagen met 5-0 en Michiels' eerste interna tionale wedstrijd zat er op. Een passage uit de toenma- malige kommentaren spreekt boekdelen over het debuut van de Zeienaar: «Michiels is een crack, een echte internationaal, DE man die de Rode Duivels in het midden nodig hadden om het spel meer variatie te geven. Het intelligente doorzicht van Michiels, zijn kunde om een verre through- pass door te steken, zijn ritmeveranderingen, zijn schoten op doel, zijn onver beterlijk tandemwerk met Jurion, dat alles maakte van Michiels een van de hoofd vedetten uit deze onverge telijke België-Bulgarije...» België bleef in koers voor een eventuele kwalificatie mar op 29 december 1965 te Florence werd met 2-1 de belle tegen datzelfde Bulga rije verloren. ledereen meen de dat er iets aan de hand was met die Bulgaren. «Ze liepen ons voorbij als hazen en het schuim stond hen op de mond», vertelt Albert, «na de wedstrijd dienden er twee naar de kliniek overge bracht.» Albert had zich als een grote van het internationaal voet bal gemeld en niemand iW* Michiels in gesprek met Jurion op de nationale training. dacht dat zijn vierde A-wed strijd op 17 april 1966 tegen Holland in Rotterdam zijn laatste zou zijn. LIESKWETSUUR WAS HET EINDE Albert Michiels was als voetballer tot einde seizoen 1966 gespaard gebleven van ernstige letsels, die hem lang van de voetbalvelden hielden, maar de laatste wedstrijden van het seizoen '66 voelde hij bij de minste inspanning een stekende pijn in de onderbuik. De diagnose van clubdokter Moereels was eenvoudig: «Die pijnen moet ge er uitspelen». Maar het werd van kwaad tot erger. In de loop van de week kon Michiels niet meer trai nen en iedere zondag werd hij opgelapt met inspuitin gen die de pijn verdoofden maar geen genezing brach ten, integendeel. Een ont goochelde Michiels zocht na 8 maand in Ludenscheid Dr. Hagedorn op en diens uitspraak scheen logischer te zijn: «de schuine buik spieren waren verrokken» en alleen absolute rust kon hier volledige genezing brengen. Berten Michiels was opge lucht toen hij naar België terugkeerde, maar Dr. Moe reels scheen het resultaat van het Duits onderzoek niet ontvangen te hebben, zodat Michiels nog maar eens naar Ludenscheid trok en uitein delijk dank zij de tussen komst van de heer Deckers, kwam klaarheid in de zaak. Hij kon zijn rustperiode be ginnen en na drie maand was hij fysisch weer de oude, maar zijn al fel toege takelde moreel kreeg een nieuwe klap, toen bleek dat hij het vertrouwen van de Beerschot-verantwoordelij ken had verloren. Hoewel hij in het seizoen 67-68 nog 25 maal werd opgesteld ging hij de transfertlijst op en belandde bij Antwerp. Al bert, de karaktermens, was tevreden nog in de Metro pool te kunnen voetballen en hij zou dan ook trachten zijn steun te verlenen tot het herwinnen van de eerste klasse-plaats van de Great Old. Antwerp echter, zat als ploeg en als klub in de put. Er werden slachtoffers ge zocht en gevonden en daar behoorde de Zeienaar ook bij. Kenschetsend voor de toenmalige Antwerp-menta- liteit was wel dat er op een bepaald moment negen eer ste ploegspelers in het re serveteam uitkwamen. MICHIELS 13 JAAR LIGA VOETBAL EN ACHT KLUBS Na twee jaar Antwerp ging hij over naar SK St.-Niklaas waar hij drie seizoenen ver bleef en er het eerste sei zoen goed werk leverde on der de leiding van trainer Marcel De Corte, die hij naast Bandi Beres, noemde als één der beste trainers waar hij mee werkte. Maar SK St.-Niklaas had zich ergens vergaloppeerd op de transfertmarkt en bestond uit te veel vedetten en dik betaalde voetballers. Na het derde seizoen en hoewel hij nog een jaar onder kontrakt stond, kreeg Albert de vrij heid en mocht naar een klub uitkijken die zijn kontrakt wou overnemen. Hij sloot een akkoord met S.K. Aalst en kwam in het voorbij seizoen uit in Eerste Provin ciaal. En na SK Zele, R.C. Lokeren, SK Zele, Cercle Brugge, Beerschot, Ant werp en SK St.-Niklaas werd het zijn zevende klub. Geboren op 14 maart 1939 kon Michiels vanaf het sei zoen 1974-75 genieten van zijn vrijheid als 35-jarige voetballer. Door verschillende klubs werd hij aangezocht als spe ler-trainer, maar uiteindelijk ging zijn voorkeur naar SP. Buggenhout. SPELER-TRAINER BIJ SP. BUGGENHOUT De achtste klub zal dus de Buggenhoutse 1e provincia- ler worden. Het wordt voor Albert geen akkefietje om de taak van trainer Huth over te nemen, maar het schrikt hem geenzins af. De Bug- genhoutenaars waren onder de leiding van Huth ook gewoon om hard te trainen zodat hij van die kant gerust mag zijn. Het is voor Albert een nieuwigheid het nu als trainer te moeten bewijzen, maar met zijn ondervinding, wordt dit zeker geen handi cap. Mits de nodige aanpas sing mag SP. Buggenhout er gerust in zijn, met de aanwerving van Albert Mi chiels als speler-trainer, hebben ze twee goede zaken gedaan. Rik Van Looy tussen het duo Weyn-Michiels tijdens de Nacht der Vedetten. NIET BUIGEN VOOR DE JEUGD Gans zijn loopbaan heeft Albert voor het voetbal ge leefd. Iets wat volmondig beaamd wordt door zijn vrouwtje, die zich ook vele zaken moeten ontzeggen heeft. Later dan 10 uur in bed is een utopie tijdens de voetbaltijd. Een huwelijks feest van familieleden of vrienden eindigde voor ons altijd om 9 uur, zegt Me vrouw Michiels. Ja, zegt Albert, het is waar. Ik vond het niet erg maar ik denk dat mijn vrouw zich meer opof feringen moest getroosten dan ikzelf. Misschien zou hij het als 35-jarige wat lichter mogen opnemen maar niets daarvan, steeds wil hij leven als een sportman en iedere dag, kompetitie of dood seizoen, gaat hij individueel trainen. De bossen in zijn omgeving moeten hem de zuurstof en de kracht geven om het aan te kunnen tegen het jeugdig voetbalgeweld, wan hij blijft de ambitie van een achttienjarige hebben. Misschien komt hij tussen, is de snelheid wat afgebot, maar qua fysiek en inzet wil ik voor geen enkele jongere onderdoen en om dit te be reiken wil ik nog een paar jaar m tien uur naar bed. De spelers van Buggenhout zijn verwittigd, ze zullen in Albert Michiels niet alleen een trainer hebben die het met woorden zal zeggen maar het met daden zal bewijzen en zijn zwiepende en legendarische vrijschop pen, waarmee hij destijds op internationaal en natio naal vlak furore maakte, zullen nu nog gevaarlijk blijven voor de tegenstan ders want Albert ziet de bal toch zo graag in de winkel haak verdwijnen. Beno

De Voorpost | 1974 | | pagina 19