IN DE BELFORTKELDER NAKAARTEN OVER HET VOORBIJE TONEELSEIZOEN KULTUUR KALENDER STADSGENOOT VAN INGELGEM OOGST SUKSES IN NEDERLAND RETROSPEKTIEVE JULES DELAFORTRIE ONDER GROTE BELANGSTELLING GEOPEND FILM BIJ ONS PAPILLONf"^® ÜK OPEN DOEK VOOR EEN BOEK 20 - 21 -6-74 - De Voorpost Jullie zagen, beleefden, ondergingen, bekritiseerden, applaudisseerden, mompelden goedkeurend, trokken de schouders opDe eerste maanden van het seizoen gaven geen gedwongen aanblik meer van een met centime ters dik bestofte stadsschouwburg, geen plakkende wipstoelen en zere be nen meer. Alvast een pluspunt voor dit seizoen. De toneelverenigingen zijn doorgaans politiek getint. Bij de diverse besprekingen werd hiervan volle dig afstand genomen en werd uitsluitend het kunstzinnige en de kreativiteit als norm genomen. Wij stellen het als onze taak de diverse teaterverenigingen stuk voor stuk te feliciteren met wat zij gebracht heb ben. Een toneelspel vraagt maanden van intense voorbereiding, en in een wereld waar niets meer voor niets ge beurt en de geschenkgevers nog dun gezaaid zijn, is dit belangloos spende ren van een deel van de vrije tijd dan ook zeer verdienstelijk. Dat sommige toneelgezelschappen het financieel nogal krap hebben is algemeen gewe ten. Konkurreren met rijkere vereni gingen die een professionele aanpak financieel aankunnen is aldus onmo gelijk en moet als eerste groot punt gelden waarop een bespreking dient aangevat. Vergelijking is hier onmo gelijk, zoniet zelfs onredelijk. Een net voorstel dat wij en anderen zouden kunnen in overweging nemen is de subsidie. Het stadsbestuur zou hier beslist geen kwaad doen als de belang stelling in een hogere bijdrage kon worden omgezet, alhoewel we er on middellijk aan toevoegen dat de ver- enigingen die de stadsschouwburg be speelden voor hun dekorbouw ruim op het stadspersoneel konden rekenen. Teater moet wortelen in het volk en de toeschouwers vormen dan ook het tweede probleem. Produkties als «Korczak en de kinderen» en «Tho mas Morus» wekken belangstelling voor slechts een minderheid, met het gevolg dat deze produkties een put slaan in de verenigingskas. De grote massa moet het hebben van de blijspe len, te begrijpen als men toneel als zuivere ontspanning ziet, als kompen- satie voor een jachtige levenswijze. Het puur kommerciéle teater waarin alles gericht wordt op het onverbidde lijke sukses, waar men alleen be proefde truks en talent misbruikt, zorgt voor bomvolle zalen. Graag za gen we echter een inspanning van alle toneelverenigingen om de durf op te brengen benevens een suksesstuk ook een werk met diepere grond te probe ren. Wanneer men stelselmatig zijn publiek dwingt te leren luisteren en kijken naar stukken met inhoud, zul len evenredig de problemen omtrent de leefbaarheid van een groep hun op lossing vinden. Wat nu onze kritiek op de toneelstukken betreft moeten we bekennen dat wat kwaliteit betreft wij soms moedwillig zedenpreekten en scherp reageerden. Anderzijds ston den we verbaasd over de degelijkheid van sommige produkties en stonden op het meest onverwachte moment, in de meest onwaarschijnlijke voorstel ling voor een toevallige super vertol king van een akteur, waarbij we dan geneigd waren in superlatieven te ver vallen. Wat nu de toneelverenigingen zelf betreft, meer in het bijzonder, de publiek. De mensen komen toch om zich te amuseren, ent mag niet te lang duren zodat ze achteraf nog een pint kunnen pakken. Dat is ook het spijtige in de stadsschouwburg. Er zou een foyer moeten komen. Tijdens de pauze moet het publiek buiten met het gevolg dat niemand nog van de vesti- vrucht van het huwelijk» van Staf Knop. Daar kwam hij in kontakt met Jo Beeckman. Sindsdien speelden zij bijna altijd samen. (o.a. een prachtige vertolking van Kent U de melkweg). Zijn voorliefde gaat uit naar de drama tische rol, alhoewel het komische hem ook ligt. Hij probeert graag een zo men het publiek dwingen. Het toneel is zeker niet dood. De jeugd komt nogal op. Maar vooral een efficiënt- passende reklame ware goed. Men zou affiches naar scholen kunnen stu ren en een jaarlijkse prijs toekennen aan de meest verdienstelijke leerling in de voordrachtkunst. VRIJDAG 21 JUNI Aalst 20 uur: in lokalen C.S.V., Welle- kensstraat 45 vertoning van drie dokumentaire films van de alter natieve distributie: El Fath, op het ritme van een strijdlied, China op het eerste Gezicht en Studentenrevolte- Gent '69. Tot zondag 30 juni in de Belfort kelder, Grote Markt retrospek- tieve tentoonstelling Jules Dela- fortrie. Open op zondagen van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur, gedurende de week van 15 tot 20 uur. Affligem Tot zondag 23 juni in het Kultu- reel Centrum: tentoonstelling drie kunstenaars uit Nederlands Limburg; Herman Bolenius, Frans Heynen en Ton van de Rotten. Open op zaterdag van 14.30 uur tot 20 uur en op zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. Moorsel Tot 30 juni tentoonstelling in lo kaal Pee Klak, Waverstraat 30 van werken van de missiebroe der André De Witte, Petrus De Ridder en Freddy De Cocker. Toegankelijk alle dagen van 9 tot 21 uur. Lede Tot 27 juni in de afspanning De Bonte Os, tentoonstelling van werken van Lucien Buysse, Mar tin Byttebier, Marcel Dubois. ZATERDAG 22 JUNI Aalst Van 14 tot 17 uur, op zondagen en feestdagn van 10.30 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur, 's vrij dags gesloten. Verder elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 14 tot 17 uur dit zijn de openingsuren van het Oudheidkundig museum, Oud- Hospitaal, Oude Vismarkt 13. Vanaf 17 uur in de Nieuwstraat optreden van het Corum Alostum Imperiale met folkloristische straatliedjes. ZONDAG Aalst 20 uur: in lokalen PAN. Welle- kensstraat 45 vertoning van ■•Modern Times» van Charles Chaplin. MAANDAG 24 JUNI Aalst 20 uur: informatieavond over In dia door Pater Van Nuffel, zelf 21 jaar ter plaatse, en dit in zaal 't Kapelleke, Meuleschettestraat. Paul Sonck van «Voor Taal en Vrijheid». onderlinge verstandhouding, vingen we nogal eens geruchten op over egoïsme van sommige mensen, die de onderlinge vriendschapsband die de amateurs zeker moet verbinden, door afgunst en elleboogduwerij, tot een kunstmatig «elkaar verdragen» degra deert, wat vanzelfsprekend aan de kwaliteit van het spel niet ten goede komt. Wij gingen over dit alles met drie amateur toneel spelers praten. Francine en Ronald Schollaert Het toneelkoppel van «Arbeid en Kunst». Zij blond, lief, onderwijze res. Hij bankbediende, de geknipte man voor de vaudeville, mager, lenig, met vinnige ogen en een enorme mi mische vaardigheid en een respektabel aantal jaren ervaring. Over het genre stukken hebben Frangine, en Ronald een verschillende opvatting. Zij zou graag eens in een ernstig spel optreden en hij voelt zich aangetrokken tot het vaudeville genre. Wat verwacht je van het Aalsters toneel? We zouden toch amateurstoneel moe ten brengen op een semr-professioneel peil. Maar met acht kringen is zoiets moeilijk te verwezenlijken. Er moet niet noodzakelijk een fusie komen maar veel meer samenwerking zoals in het jeugdteater. Er zou vooral kon- takt moeten zijn tussen de toneelgroe pen, in die zin dat twee ik drie leden regelmatig vergaderen om zo hun pro blemen en suggesties naar voor te brengen. Elke vereniging zou een tien tal kaarten (betaald uit de kas) moeten aankopen om zo eikaars werk te kun nen gaan bekijken. Tijdens de Dirk Martenfeesten is het initiatief om ge- zamelijk een Shakespeare stuk op te voeren, spijtig mislukt. Welk gevoel heb je bij werk en op treden? Francine: Ik vind het meer dan een vrijetijdsbesteding, ik moet iets pres teren en het geeft me een zekere vol doening. Ik denk alleen aan mijn rol. Maar zenuwen... die blijven me toch ook steeds parten spelen, (daar valt in de zaal toch niets van op te merken!) Ronald: Ik heb het toneel nodig. Ik kijk zelden naar T.V. Toneel deze kreatieve vrijetijdsbesteding is een kleine passie, de ambitie is er om een bepaald peil te beréiken. Ok poog de mensen ontspanning te brengen. Ook het groepswerk is interessant. Grillen zijn hier uit den boze, men moet zich kunnen aanpassen, 't is een sociale groep. Hoe zie je de houding van het stads bestuur Die houdt er zich zoveel mogelijk bui ten. Aan de subsidies kan best wat gemarreld worden. Jammer dat de zaal van het «Groene Kruis» niet is afgewerkt, want in de stadsschouw burg zijn de mogelijkheden erg be perkt. En het publiek? Er komt meer en meer jeugdig pu bliek. Men wordt ook kritischer en men durft zeggen «'t Is slecht». Welk stuk speelde je liefst? Francine: Marie, het dienstmeisje in Blaise Ronald: Valstrik voor een man alleen, een politiekomedie waarin ik een in- spekteur was verkleed in onderpas- Noël De Smedt Hij begon in 1956, op proef van één jaar. Om in 't Land van Riem te kun nen beginnen moest je twee peters hebben Hij kon rekenen op Pierre Callebaut en Willy De Swaef, In het seizoen 1957-58 zat hij in de toneel kommissie en in september 63 werd hij bestuurslid. Nu is hij waarnemend voorzitter ter vervanging van Frits De Coninck die in april 1973 overleed. Tot zijn mooiste herinneringen be hoort de operette «De lustige boer» waar hij als burgemeester er het pu bliek toe bracht uit volle borst mee te zingen. Hoe gebeurt de keuze van de stuk ken? Elk lid van het bestuur geeft advies. Wordt een stuk weerhouden dan maakt elk lid een mogelijke rolverde ling op en deze wordt dan samen be sproken. Het dekor en de kostumes spelen hier ook een grote rolEr zijn in het bestuur twee strekkingen, de enen willen hogerop en de anderen opteren voor blijspelen die de kassa spijzen Wat met avant garde toneel? Ik sta er zeer skeptisch tegenover. Men moet rekening houden met het Francine Schollaert aire gebruik maakt en de toeschou wers onder mantels bedolven zitten. En de subsidie? 7.500 fr. Dat is onvoldoende. Stel je voor als men een gastregisseur vraagt, wat kan men dan nog doen? Paul Sonck Hij is accountant, lid van «Voor Taal en Vrijheid» en van de «Rederijkers kamer Rosiers» uit Dendermonde. Zijn toneelkarrière begon al twaalf jaar geleden. Hij volgde een kursus regie maar stopte na een jaar. Met twee vrienden Jean-Paul en Nora De Boitselier kwam hij bij «VoorTaal en Vrijheid» en speelde cr al meteen «De Ronald Schollaert van «Arbeid en Kunst» grote verscheidenheid van persona ges. Volgens Sonck is het Aalsters toneel te veel versnipperd, hij ziet een gezonde samensmelting als nopdzake- lijk, maar de geschiedenis van som mige oude verenigingen maakt dat onmogelijk. De interesse die de offi- ciëlen opbrengen kan beter en men moet dringend naar een oplossing zoeken omtrent de zaal. Waarom altijd blijspelen? Ik denk dat het een modeverschijnsel is. Wij zitten nu in de Aalsterse komi sche periode. Wij kenden ook al een melo-dramatische periode. Misschien met de verandering van zaal komt er een ernstiger tijdstip. Zoniet moet Waarnemend voorzitter van 't land van Riem, Noël de Smedt. Welk gevoel heb je vóór het doek 't Is een plezante gewaarwording, je hebt het geroezemoes van de toe schouwers, de geur van de schmink, de hele atmosfeer is enorm. Soms heb je wel eens een ogenblik schrik, maar dat verdwijnt van zodra het stuk be gint. ROEL VAN DE PLAS Sinds de aanstelling van Kristiaan Van Ingelgem tot organist van de St.-Martinuskerk is het Aalsterse muziekleven er beslist op vooruitgegaan. De affiches van talrijke koncerten waarop zijn naam vermeld staat, getuigen daarvan. Wat evenwel niet be duidt dat zijn werkterrein tot deze streek beperkt bleef. Van Ingelgem koncerteerde reeds meermaals voor de Belgische Radio en maakte reeds toernees in Nederland, Spanje en Frank rijk. Nog onlangs gaf deze stads genoot een koncert op het ge restaureerde orgel van de Oostkerk te Middelburg (Ne derland). Hij speelde er werken van J.S. Bach, M. Van den Gheyn, C. Balbastre, F. Peet- ers en C. Messiaen. Dit alles in een geslaagde en zeer ver fijnde uitvoering waarvoor onze opgetogen Middelburgse Noorderburen hem dankten met een warm en gemeend applaus. De inrichtende kon- certkommissie kontrakteerde hem voor de «Zomerkoncerten 1975» in de Nieuwe Kerk te Middelburg en de «Zeeuwse Courant» bedacht de organist met een wel uitermate lovende kritiek. «Onze Zuiderburen,» zo schreef deze krant onder meer, «hebben de goede gewoonte de komponisten van eigen land niet te vergeten in hun pro gramma's. Van Ingelgem bracht werken van de eigen tijdse Flor Peeters en van Mat thias van den Gheyn, die door zijn biograaf Van Elewijck de grootste Belgische komponist van de 18® eeuw werd ge noemd. Uil zijn «Morceaux fugés» speelde Van Ingelgem er drie, klankrijke werken, die in goed gevonden registraties werden uitgevoerd. Hij had trouwens zeer veel werk ge maakt van het registreren en moet daarvoor heel wat voor bereidend werk hebben verzet. Dit was dan ook duidelijk "uit de interpretatie van vier van de tien orgelkoralen van Flor Peeters. Het koncert werd wel sterk door de Kerstgedachte gekenmerkt. Vóór de Kerstko ralen van Peeters en de minia turen van Messiaen immers, werd «Joseph est bien marié» van Claude Balbastre ge speeld. Hier en ook bij Bachs fantasie over «Valet will ich dir geben», bewees Van Ingelgem dat hij een voortreffelijk fijnzin nig en intelligent kunstenaar is. Om zijn koncert te besluiten koos hij twee delen (Les Be rgers en Les Anges) uit het «La Nativité du Seigneur» van Messiaen. Van Ingelgem, vol komen thuis in de eigen melo dische, harmonische en ritmi sche middelen, die Messiaen toepast, gaf een ontroerend schone vertolking van de be schrijving van enige personen die aan het Kerstfeest een bij zondere bekoring verlenen. Een treffende kombinatie van komponist, instrument en in strumentalist». Ook een optreden te Culem- borg nabij Utrecht van deze stadsgenoot-organist werd door het Nederlandse publiek gunstig onthaald, en resul teerde ook daar in een nieuwe uitnodiging voor de volgende koncertreeks. F.K. Zoals in een vorige uitgave kort vermeld richt de vereniging voor Aalsters kultuurschoon (V.V.A.K.) van 17 tot 30 juni een retrospektieve tentoonstelling van werk van Jules Delafor- trie (1880-1911) in. Op de opening zaterdag jongsleden ver telde voorzitter Jan Van der Hulst in zijn rede dat de gedachte tot deze retrospektieve reeds in 1969 gegroeid was. Samen met Raoul Dierickx trok hij naar de familie van de kunstenaar en verzamelde daar de nodige materialen. Dhr. Van der Hulst die de kunstenaar van nabij gekend heeft schetste de per soonlijkheid van Delafortrie en haalde anekdotes aan. Schepen Van Den Eede zag de gebore- overleed te Aalst in tentoonstelling als een initiatief 1933 w ir hij gehuwd was met dat stemt tot overweging en huldigde de V.V.A.K.. die met deze realisatie zich zeer ver dienstelijk maakt. Burgemees ter De Bisschop, eertijds vriend van Delafortrie, haalde jeugd herinneringen op Ter gele genheid van de retrospektieve die benevens schilderijen ook tekeningen en werk van de kinderen toont, is een brochure uitgegeven door de V.V.A.K. Zoon Luc Delafortrie, oudste van de nu nog levende zonen van de kunstenaar beschrijft er het leven van zijn vader, Jules werd in 1880 te Oudenaarde een doe 'er van Pieter Daens. Hij werkte vooral met houtskool en met pastel en legde de oud ste hoeken van de stad Aalst vast. Hij deed dit ook met Knokke en met de streek van Tiegem. Op politiek terrein was hij eveneens bedrijvig. In de brochure vinden we benevens foto's van de verschillende hoekjes als De hete oven (Ar- beidstraat), De oude Vismarkt, De Molens (Molenstraat), een bijdrage door de kunstkritikus Isidoor Van Beugen over de kunstenaar Delafortrie en Jan der Hulst beschrijft de grote, eenvoudige persoonlijkheid die Delafortrie was. De ten toonstelling toont een vijftigtal werken, daar waar er op de programma's slechts nege nentwintig vermeld staan. On- ingewijden zullen aldus uit de geschiedenis rond Delafortrie maar moeilijk wegwijs raken. In de toonkasten zijn verder nog het schetsboek van de kunste naar, familieportretten van de kinderen, het schilderij van schoonvader Mayart en van dochters Maria en Anna in de bloemen, door Pieter Daens zelf, aanwezig. Men kan er ook kennis maken met het werk van Luc Delafortrie: zijn biogra fie van Adolf Daens, van Pieter Daens, Adolf en Pieter Daens, de mannen van de doorbraak, en de Witte Lotus Lacht, alsook boeken van andere schrijvers over Adolf en Pieter Daens. De tentoonstelling blijft geopend tot en met zondag 30 juni 1974. ROEL VAN DE PLAS WEEK VAN 21 TOT EN MET 27 JUNI 1974 «Dustin Hoffman als Louis Delga in «Papilion» Feestpaleis: «PAPILLON» Frans-Amerikaanse ko-produktie, naar het gelijknamige boek van Henri Charrière. Een groots opgezette avonturenfilm, die eigenlijk niet kon mislukken doordat er een groot aantal spe cialisten aan meewerkten. Om te beginnen met de regisseur: Franklin J. Schaffner, de man die «De Apenplaneet» en «Pat- ton» maakte, als het ware geroepen om grote avonturen in beeld te brengen. Vervolgens Dalton Trumbo, werkte mee aan het scenario en speelt ook in de film. Trumbo heeft ten tijde van de kommunistenjacht in de Verenigde Staten nogal wat last gehad met McCarthy, hij stond op de zwarte lijst. Ook hij heeft al heel wat op zijn aktief: hij werkte o.a. mee aan «Exodus», om er toch maar één te noemen. Verder maakte hij in '71 zelf een film, naar een boek van hem: «Johnny got his gun», een schitterende aanklacht tegen oorlog en geweld, shelaas geen kommercieel sukses, zodat de film de laatste tijd de ronde doet in film- en jeugdklubs. Jerry Goldsmith, die de muziek schreef, is ook al geen onbe kende. De soundtrack van de «Stagecoach»-remake schreef hij o.a. En dan zijn er nog de twee hoofdrollen, Steve McQueen als Papillon en Dustin Hoffman als Delga, waar ik U zeker niets over hoef te vertellen. Dit alles niet om U een inleiding in de filmgeschiedenis te geven maar om aan te tonen dat in «Papil lon» een aantal talenten aan het werk zijn en dat het resultaat In verhouding is met al die grote namen. Het verhaal zal ik U niet vertellen, maar ik moet toch even zeggen wat Louis Delga er bij komt doen. Het personnage van de valsmunter werd door de scenaristen gekreèerd, in de bestseller van Charrière komt hij niet voor. De avonturen van Papillon alleen zouden te veel op een ego-trip (gisteren ook Jasperina gezien?) gaan lijken, daarom sluit hij vriendschap met Delga. Die vriend schap groeit uit hun gemeenschappelijk verlangen naar vrijheid en is bijzonder hecht aaingezien zij ontstaat in die harde omgeving van het strafkamp: uit het feit dat zij hetzelfde lot ondergaan groeit een solidariteit zoals men die nog zelden tegenkomt. In «Papillon» is alles aanwezig om er een goede avonturenfilm van te maken, 150 minuten boeiend genieten dus. Palace: «SHOWDOWN» Western met Dean Martin en Rock Hudson. Alfa: «SEX CONNECTION»» De titel verwijst naar «The French Connection», maar daar houdt dan ook elke vergelijking op. GUY DE LOM6AERT TERUG NAAR INA DAM MAN Simon Vestdijk is de meest próduktieve roman schrijver die de Noordelij ke Nederlanden ooit ge kend hebben: 50 romans, 20 verzenbundels, 30 es says over literaire en ex tra-literaire onderwerpen als film, muziek, plasti sche kunsten, filosofie en esthetiek. Daarom zei de dichter Adriaan Roland Holst over hem: Vestdijk schrijft sneller dan God kan lezen.En Menno Ter braak noemde hem een duivelskunstenaar. Een omvangrijk proza-oeuvre als dat van Simon Vestdijk is inderdaad ongewoon voor het Noorden, terwijl het helemaal niet uitzon derlijk is voor de Zuidelijke Nederlanden, we hoeven slechts te denken aan,Con science, Streuvels, Tim mermans, Snieders, Van Hemeldonck, Lampo, Gij- sen, Boon, Ruislinck... Stilistisch is Vestdijk ech ter géén duivelskunste naar. Tenzij men het einde loze geduld \f/aarmee hij zijn inhoudelijk rijke maar vaak stroef overkomende zinnen opbouwt, als een duivelskunst ervaart. Bij voorbeeld in hiernavolgen de zin. Van de overige lokalen is weinig anders te vertellen dat dat er overal vuile, gekleurde wandpla ten rondhingen: meer van Luzern, een middenge bergte, een hunebed, de Cantal, de waterval van Schaffhausen (er waren drie watervallen van Schaffhausen, maar bij één er van was het room achtige gele schuim ten minste met potloodkrab bels overdekt), en in het Duitse lokaal een plaat van een hoenderhof: ein jun- ges, hubsches madchen spaziert über den Steg, vooral niet met «steeg» vertalen, want dan vergat meneer Horsting, die on getrouwd was en roodha rig als Peek, zij het ook in een iets minder vulgaire nuance, uit verontwaar diging het krijtje op de grond te gooien, wat dan weer het voordeel had, dat de vooraanzittende meis jes niet genoodzaakt wa ren hun voeten, als op commando, met een slag op de grond te laten vallen Met die volzin gelukkig zijn de Vestdijk-zinnen meestal niet z'o wijdlopig is het millieu geschets van Anton Wachter en Ina Damman, de hoofdperso nages uit Terug tot Ina Damman, wellicht Vest- dijks beste roman. (Uitga ve Nijgh Ditmar, 's Gravenhagel-Rotterdam). De begaafde maar schich tige Anton Wachter wordt verliefd op de koel-afzijdi- ge Ina Damman, met wij hij samen op de HBS is. Hoezeer Ina Wachter ook wel mag, tot een echte liefdesverhouding komt het niet: Ina laat zich niet benaderen en de weigelen- de Anton is slechts een initiatiefnemer in zijn dro men. HBS-leven met ruziënde leraren en opscheppende leerlingen geblaseerd als ze zijn van de realiteit waar al die grapjes op slaan zoeken Ina en Anton elkaar, onzeker, on handig en schroomvallig. Tot Ina Anton laat weten dat hij haar eigenlijk ver veelt. Anton vangt die slag aanvankelijk moeilijk op, maar wordt korte tijd na dien afgeleid door het be gin van een nieuwe ver liefdheid, zonder inspanning dit «nieuwe» meisje kan heb ben, wendt hij zich echter af en beslist onvoorwaar delijk trouw te zijn aan Ina Damman, Trouw aan iets dat hij verloren had, aan iets dat hij nooit had bezeten. Frans-Jos Verdoodt

De Voorpost | 1974 | | pagina 20