EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG DE VOORPOSTRALLY DE VOORPOSTRALLY 1 8 september a.s. De Voorpost - 21 -6-74 - 3 PHILIPS' HARMONIE GEEFT DENDERENDE TAPTOE IN DENDERMONDE Een van de beste amateurmuziekkorpsen in Nederland, de PHILIPS'HARMONIE, is op vrijdag 28 juni e.k. te gast in Dendermonde ter gelegenheid van de officiële opening van de Philips'fabriek. Zij vertrekt om 17.45 u op de Grote Markt voor een muzikale rondgang in de voornaamste centrumstraten van de stad Dendermonde, te weten: Fr. Courtensstraat, Bogaerdstraat, St.-Jacobstraat, Leopold II laan, Brusselsestraat, Kerkstraat en terug op Grote Markt. Het optreden eindigt met een denderende en spektakelvolle taptoe op de Grote Markt om 18.15 u. Deze Harmonie maakte talloze concertreizen doorheen gans Europa en staat onder de leiding van de heer Componist F, SCHORER. Dit spektakel op de Grote Markt op vrijdag 28 juni e.k mag U niet missen! Philips' Harmonie gekiekt tijdens een optreden op de Grote Markt in Brussel. Grem bergen Dendermonde Mcspclare Aalst De jaarlijkse luchtballonwedstrijd te St.-Niklaas. Gedurende de tien weken dat deze toeristische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uit; wie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld. Moerbeke Kemzeke dermeer in kreken gevangen wordt, zullen zich dan ook niet verbazen in Moerbeke be faamde palingshuizen te vin den. Moerbeke is ook bekend voor haar grote suikerfabriek. Eksaardeis een oude ge meente die door de loop der eeuwen, haar landelijk karak ter heeft bewaard. Men heeft er nog de typische hoevetjes en mooie landschappen. In Ek saarde worden de «Wonder- kruisen» vereerd. Op de plaats waar deze mirakuleuze beel den werden gervonden is nu een kapel gebouwd. Er bestaat een kruisweg van deze kapel tot aan de O.L.Vrouwkerk. Daknam Enkele delen van de O.L.Vrouwkerk zijn nog ro- maans gebleven. Men heeft er ook een goed bewaarde schone pui, de mooiste uit het Land van Waes. 's Zondags na de hoogmis verneem je de be langrijkste mededelingen uit de mond van de veldwachter, die gaat plaats nemen op de over dekte pui in de witte kerkhof muur. LokerenDe Sint- Laurentiuskerk, opgetrokken in vroeg-klassieke stijl is een mo nument met eenheid en voor naamheid in stijl. Binnenin is de zeer merkwaardige predik stoel, met als onderwerp «Je zus onderwijst de schriftge leerden» van de hand van de Mechelaar Verhaegen. Prach tig houtsnijwerk, w.o. de deu ren die de doopvont omsluiten. Op de markt, enkele goed be waarde huizen in renaissance stijl. Het stadhuis in Louis XV stijl is mooi van architektuur. In het gebouw zijn prachtige gebe eldhouwde kasten, in dezelfde stijl, te bewonderen. Naast de kerk, het Ryngout-monument. Het oudheidkundig museum bevindt zich aan cte Grote Kaai 3 en is de eerste zondag van elke maand van 9 tot 11 uur geopend. Iedere woensdag- en zondag voormiddag hebben beiaard- koncerten plaats. Een interna tionaal wielerkriterium wordt jaarlijks de zaterdagnamiddag na 15 oogst georganiseerd. De zomerkavalkade is de zondag voor Pinksteren. Via Dendermonde terug naar Aalst. ROEL VAN DE PLAS Hulst Wie zijn jaarlijkse vakantie versnipperd heeft in ééndagstripjes of weekend-reisjes, bespeurt op zijn agenda misschien nog enkele re- servedagen. Ook voor diegene die er 's zondags gewoon eens uit willen, tippen we op één of meer van de eendagsreizen die wij samen gesteld hebben en die aan de hand van een geïllustreerde kaart tien weken na eikaar zullen verschijnen. Zelfs ai hou je niet van een historisch reisje, met bezoek aan talrijke bezienswaardigheden, dan kunnen deze eendagsreizen toch nog heel gezellig worden. Ze lopen meestal door een grote verscheidenheid van streken wat voor elk wat wils inhoudt. Verder is in het geheel van deze tien reizen de route van de Voorpostrally die op 8 september zal gereden worden ingewerkt. Met alle eendagsreizen blijven we in eigen land behalve bij de eerste, waar we toch even de grens met Nederland overwippen om Hulst en Axel aan te doen. Voor elke min of meer belangrijke plaats zullen wij een zo beknopt mogelijke beschrijving geven van de bezienswaardigheden, de mu sea, de gastronomische specialiteit en andere toeristische pleister plaatsen. REIS 1 NAAR HULST EN AXEL Vooraleer andere steden te gaan beschrijven, gaan we eerst even duikelen in het ver leden en de aandacht trekken op eigen schoon dat maar al te vlug vergeten wordt en ge woontegetrouw zonder aan dacht voorbijgelopen wordt. Aalst: Grote Markt: Be schermd Schepenhuis met Be de latijnse dichters Jan en Kor- neel de Schrijver, schilder Pie- ter Coecke. Het sierlijke Belfort 1487), met beiaard van 52 klokken, de oudste mechanische beiaard der Nederlanden. In de nissen, onder de leus «Nee spe, nee metu» (noch door hoop, noch door vrees) de beelden van een krijger en een poorter, simbolen van de macht en de delen. De bouw aangevangen in 1481, onderbroken in 1566 wegens geldgebrek, bij tuz- zenpozen voortgezet na 1650, definitief stopgezet in 1747, na bouw van voorlopige voorge vel. De onafgewerkte kerk (lengte 70 m) waar oorspron kelijke plannen 105 m. voorza gen, is nochtans een der ruim ste van ons land en bezit 16 kapellen en 23 altaren. Werf kapel: de kapel van O.L.V. ter Druiven (architekt Stany De Neef en Alfred Singelijn) met kunstwerk van Mark De Bruyn en Theo de Meersman. Oud Hospitaal: zes eeuwen geschiedenis zagen het uit groeien tot een typisch klein- stedelijke kloosterbouw, kon- krete weergave en van de schoonheidsnormen én van het technisch kunnen van plaatselijke ambachtslui. Pre cies daarom is dit complex een voorbeeld geworden van ge westelijke volksbouwkunst, voornaam in eenvoud, wars van cliché-architektuur. Nu met oudheidkundig museum. De Aalsterse specialiteiten bier en vlaai MespelareDe Sint- Aldegondekerk dateert uit de dertiende eeuw. Een beiaard met éénentwintig klokjes is één van de zuiverste van het land. De kerk staat in een kerkhofje met beschermde ingang tus sen twee rokokopijlers. Leven en legende van de H.- Aldegonde zijn uitgebeeld op vier doeken van de Dender- mondenaar Jan Van Zwaerd- velde. Op het dorpsplein staat een beschermde arduinen schandpaal. Dendermondeuitvoerig be schrijving in reis 2. Grembergenligt aan de Schelde. De barokke Sint- Margaretakerk dateert uit 1709, heeft een peervormige toren en bezit waardevol zil verwerk. Schutsheilige is Sint-Elooi. Volgens de legende werd een beeld van Sint-Elooi in een put op de steenweg van Dendermonde gevonden, heet nu nog «putje van Sint-Elooi». Er staat een kapel op. Dit schil derachtige oord is een wijd vermaarde bedevaartplaats geworden tegen de veeplaag, waaraan vroeger talrijke ruiters deelnamen. Op de feestdag van de HH. Petrus en Paulus gaat een processie uit. HammeNijverheidscentrum van textiel en tapijtfabriek, me- taalkonstruktie, gieterijen en bouwbedrijven. De Sint-Pieterskerk is aan de Markt en bezit een grote kunst schat. Het oudste kunststuk is de gesmede lichtkroon, de ygdrasil of levensboom, voor stellend. Op de markt zijn er kanonne tjes van uit de tijd van de Franse omwenteling te zien. Op het Posthoornplein staat de beschermde stenen windmo len «de grote Napoleon» de enige overblijvende van meer dan dertig windmolens in de gemeente. Oudheidkundig museum «Van Bogaert-Wauters» bezit talrijke geologische en archeologi sche voorwerpen en fossielen. De liefhebbers van wandelen rijden vanaf het Rood Krui splein langs de Kalvarieberg naar de Biezenstraat. Aan de herberg «Boum» links afslaan naar de Bunt, een prachtig na- deze rechtsinstelling. De eeu wen door zal Sint-Niklaas ijve ren om deze keure te verrecht vaardigen en zich ontplooien tot de belangrijkste stad van Oost-Vlaanderen na Gent. Het stadhuis in neo gotische stijl kan elke werkdag bezocht worden. Op de markt zien we nog het Oud Parochiehuis (1663), de Cipierage (1662) en het Landhuis (1637), mooie gebouwen in Vlaamse Renais sancestijl. Het museum voor oudheid kunde en folklore bevindt zich Eksaarde: oude hoeve. in de Zamanstraat 49. Op zon dag bezoek van 10 tot 13 uur, in de week van 9 tot 11 en van 13 tot 16 uur. Het museum be vat de beroemde Mercator- verzameling. Het kasteel Walburg op de Parklaan heeft een Heirmans- klok (astronomisch uurwerk). Op de eerste zondag van au gustus bloemenstoet en zo merkavalkade. Sint-Niklaas is ook bekend om haar textielfa brieken. Aan de weg Antwerpen-Gent staan de gebouwen van de n.v. Sobelhysan, Zenith Cosmetics met Barbierama, het eerste kappersmuseum in België. Sint-Pauwels: zeer mooie landelijke omgeving. Van de parochiekerk gewijd aan St.-Paulus zijn de toren (15® eeuw) en het koor geklas seerd. Bezit benevens voor naam vaatwerk waardevol meubilair, o.a. de kommunie- bankvanF. DeWree(1655) en de beschotten door De Prete re. Verder is er een schilderij van Lucas De Heer «Jezus aan het Kruis» en een andere «O.L. Vrouw met het kind» door N. De Liemaeckere. Een oude stenen molen met gaanderij is zeer goed bewaard. Kemzekebezit een mooi gemeentehuis deels Louis VIX en Louis XV stijl. Naar de rijks grens toe ligt het Fort Sint Jan. Slechts de naam en de omwal lingen herinneren nog aan de vroegere Spaanse versterking. «De Stroper» is een nog onge rept stukje natuurschoon, mooie landschappen met hier en daar nog resten van het «Parmakanaal» of «Linie». HulstZeeuws Vlaanderen, Nederland, is een merkwaar dig oud stadje, reeds in 1180 door de graaf van Vlaanderen met rechten begiftigd. Eertijds was het een vesting, waarvan de grotendeels goed bewaarde 17® eeuwse wallen en grachten nog getuigen. Op de Grote Markt zie je het stadhuis en de laatgotische Sint- Willebordsbasiliek. Hulst is het stadje van Reinaert De Vos, nabij de Gentse Poort, is het mooie gedenkteken, het stelt de episode voor uit het le ven van Reinaert waar hij, als pelgrim gekleed, afscheid neemt van het hof van koning Nobel. Hulst is thans een be drijvig handelsstadje en win kelcentrum. Axelligt aan de spoorweg Terneuzen-Sint-Niklaas. Vroeger was het het centrum der zogenaamde vier ambach ten. In de 15® eeuw werd het door de Gentenaars volledig verwoest. Axel vormt het meest stadse middelpunt van de kledingstraditie. Hoewel die Axelse klederdracht snel uit sterft is er toch nog een kans een typisch Hollands boerin netje met wijde rok en boeze laar, met vijf toeren bloedkora len rond de hals, een fijn ge plooide muts en schouderdoek rijk beladen met flonkerende metalen lovertjes en steentjes tegen te komen. Axel is omge ven door een uitgestrekt pol derlandschap. Moerbekeis vlakbij de Ne derlandse grens gelegen en pronkt in de dorpskom met haar beschermde gotische Sint-Antoniuskerk, die dateert uit de 14® eeuw. Het hof van Kouderborne (1676) eertijds Watermolen van de abdij van Baudeloo en het kasteel van Wulfsdonk (in puin) met prachtige toegangs- dreef, zijn aantrekkelijke wan deldoelen. Wandelaars komen trouwens overvloedig aan hun trekken in de bossen en pol ders van Moerbeke. Elk jaar is er een meiboomplanting. Wie van feesten houdt zal ook wel een lekker hapje lusten. Toeris ten, die weten dat paling on- Aalst: Dirk Martens en 't Belfort. Ifort, het oudste schepenhuis van ons land: vroeggotisch be gin 13" eeuw. Door brand werd het verwoest omstreeks 1360 en kort daarna wederopge- bouwd (1407-1440). Op het vooruitspringende laatgotisch Gebiedhuisje (1534 of bretesk, bovenaan vijf beelden uit de vorige eeuw (Keizer Karei, Dirk Van Aalst, in de volksmond «Het kind van Aalst» genoemd, vrijheid van het oude Aalst. Stadhuis: klassicistisch van Louis Roelandt (1825-1830). Standbeeld van Dirk Martens: (de zwarte man van Oilsjt) uit gevoerd door Jozef Geefs in 1856. Beurs van Amsterdam: be schermde Barbarakamer, laat- renaissance met gaanderij. St.-Martenskerk: Brabantse hooggotiek met laatgotische St.-Niklaas: de Grote Markt. tuurschoonmet visrijke putten en een grote mogelijkheid tot wandelingen. Op 15 augustus gaat te 10 uur 45 een processie uit met voor stelling van de Rozenkrans- misteries. De derde dinsdag van september is de ver maarde jaarmarkt. Sint-Niklaasis de hoofd plaats van het «Soete Waas- lant», vaderstad van de aard rijkskundige Mercator. Is vooral bekend om haar reu sachtige marktplaats (3ha19a) de grootste van België. Elke donderdag van 8 tot 12 is er marktdag. Wanneer de Gravin van Vlaanderen in 1241 een keure verleent aan het Waasland en de streek onder het beheer van een «Hoofdkollege» plaats, kiest zij de stad tot zetel van

De Voorpost | 1974 | | pagina 3