Paul Severs Een pater aan de basis van Pauls zangloopbaan Ik probeer altijd eerlijk te zijn tegenover mezelf en mijn publiek Zie je nu wel dat mijn huwelijk mijn loopbaan niet kapot heeft gemaakt A.D.W. INTERIM 6-21 -6-74 - De Voorpost VULCAIN wenst interim-personeel aan te werven: DACTYLO'S en STENO-DACTYLOS één en meertalig ALLE KANTOOR PERSONEEL Voor inlichtingen schrijf of tele foneer A.D.W. INTERIM Hammestraat 2, 9300 AALST Tel. 053-283,34. «Mijn huwelijk heeft helemaal geen schade berokkend aan mijn zangioopbaan. Ik begrijp niet waarom de persmensen het daar steeds over hebben als ze met mij praten. Trouwens, het bewijs is er toch. Met mijn laatste single «Lief» heb ik verkoopcijfers gehaald die ik tot nog toe nog bijna nooit heb gehaald. Alles hangt af van het nummer en ik geloof niet dat het privéleven daar veel mee te maken heeft, en ik hoop in de toe komst nog voldoende gelegenheid te hebben om dat te bewijzen,» aldus Paul Severs, één van de weinige vaste waarden uit het hele Vlaamse showgebeuren. Paul is ergens een buitenbeentje in die showwereld. Hij is altijd de eenvoudige jongen gebleven, wars van alle complexen, die hij was toen hij enkele jaren geleden zijn eerste stappen zette in de showbusiness. Er kwam één positief ant woord, namelijk van Jean Klu- ger, de producer van Will Tura. Er kwam dan ook gauw een eerste plaatje met als titel «Geen wonder dat ik ween». Het liep vrij vlot, maar toch niet zo bijzonder. Er kwamen nog enkele plaatopnamen, maar in plaats van meer werd er steeds minder verkocht. Toen mijn vierde plaat op de markt kwam, «Denk aan mij» heette het nummer, werden er slechts een vijftigtal verkocht. Het ging dus ronduit slecht. En dan ko men er natuurlijk wrijvingen. Dat was ook het geval tussen Sylvain Tack en Jean Kluger met als gevolg: op zoek naar een andere firma. Voor zijn show stelt Paul Se vers enorm hoge eisen aan zijn medewerkers, maar ook aan zichzelf. Dagelijks volgt hij les sen. In de voormiddag muziek en in de namiddag dansles. «Dat vraagt soms ook een in spanning van mij, maar als ik de mensen tevreden huis waarts zie keren na een show, dan zijn al die inspanningen vergeten.» Na «Ik ben verliefd op jou» bracht Paul de ene hit na de andere op de markt. «Irina», «Geen wonder dat ik ween» (opnieuw uitgebracht), «Vaar wel en tot weerziens», en we zouden zo verder kunnen gaan. HUWELIJK Eind 1972 bracht Paul Severs «Ik heb rozen voor je mee» op de markt. Het werd opnieuw een hit, maar eigenaardig ge noeg sloot dat nummer een pe riode van sukses voor Paul Se vers af. Op 3 januari 1973 treedt hij in het huwelijk, met Rnulntto, een jeugdvriendin van hem. De meeste Vlaamse vedetten zijn allergisch voor het huwelijk en zelfs wanneer ze gehuwd zijn, willen ze dat liefst verborgen houden. Hun vrouw mag wel ergens in de zaal komen zitten tijdens een optreden maar mag zich abso luut niet kenbaar maken. De Ml AMIGO Sinds enkele maanden is Paul Severs ook aktief op een ander gebied. Inderdaad, op zondag voormiddag luisteren duizen den tieners in Vlaanderen naar de radiouitzending die Paul Severs presenteert op de Vlaamse radiopiraat Mi Amigo. «Pas op, zegt Paul, ik ben daar helemaal geen disc-jockey, ik kan dat eigenlijk niet. Ik ben gastheer in dat programma en het is best mogelijk dat binnen enkele weken mijn plaats daar wordt ingenomen door een an dere showvedette». Heel veel nieuws over Mi Amigo krijg je bij Paul Severs nochtans niet los. Ik weet er echt niet veel van. Men heeft mij gevraagd op zondagvoor middag daar die verzoekjes te komen voorlezen en voor mij is dat inderdaad een goede pro motie, daarom heb ik het aanv aard. Zijn de piraten werkelijk zo belangrijk voor Vlaamse zangers als men altijd be weert Paul Severs, Willy Sommers, Marva, Tura en noem maar op. Die zijn er toch allemaal gekomen zon der de hulp van piraten. Ja, daar ben ik het mee eens. Alles hangt natuurlijk af van de houding die de nationale zen der tegenover de vedetten aanneemt, maar men kan toch moeilijk zeggen dat er op de BRT erg veel Vlaamse liedjes worden gedraaid. Echt, ik ge loof dat de Vlaamse radiopira ten enorm belangrijk zijn voor de Vlaamse zangers. Paul Se vers heeft dus alle reden om gelukkig te zijn. Vanaf 1 juli komt er een derde Vlaamse ra diopiraat in de lucht: radio Be nelux. Maar daarover hebben wij het een volgende keer. Tekst: Marc HEYMANS Foto's: Miel VERMEIR «Mijnheer Tack besloot de za ken dan maar zelf aan te pak ken. «Catharina» was het vol gende nummer en hèt was me teen een schot in de roos». Ook de volgende Severs- nummertjes liepen vrij goed, zonder dat er echter een grote hit bij was. Die kwam wel met «Ik ben verliefd op jou». Dat was één van de eerste num- PATER PAX Paul was amper zestien toen hij zijn eerste gitaar kocht en heimelijk probeerde de num mers van de Shadows, die toen erg populair waren, na te spe len. Er werd met enkele vrien den een groepje opgericht dat de naam kreeg The Shades. Het vlotte echter niet te best en toen Paul een aanbieding kreeg van The Criminals, een groep uit Halle, om hun zanger te vervangen nam hij dat aan. Die Criminals, waren in feite het orkest van de paterskerk. Bij de paters in Halle was er toen iemand, Pater Pax heet hij. I n Vlaanderen is hij vrij goed bekend als iemand die zich be zighield met de jeugd. De pater vertrok van het standpunt dat hij de jeugd naar zich moest halen met die middelen die in de smaak vallen van de jonge mensen, zoals bijvoorbeeld muziek. In dat verband hield hij zich dus ook bezig met de Cri minals. De pater zorgde ook voor regelmatig werk en had goede relaties in diverse ver enigingen. SYLVAIN TACK Een showvedette kan het ei genlijk nooit alleen waarma ken. Hij heeft mensen nodig die hem helpen op alle domeinen. Eén van die mensen die Paul Severs heeft geholpen was Pa ter Pax, een andere is Sylvain Tack, een man die nog niet zo erg lang in de showbranche zit, maar toch al lang genoeg om een aantal erg belangrijke din gen gedaan te hebben. «Ik kende mijnheer Tack niet, zegt Paul Severs. Op een zekere dag kwam hij op een optreden naar hem toe en gaf zijn tele foonnummer op een bier kaartje, met het verzoek hem eens op te bellen. Dat heb ik gedaan, en voor mij is dat een erg groot moment geweest. Op dat ogenblik was Paul ook al volop aktief als liedjesschrijver. Sylvain Tack luisterde naar die nummers en zag er wel iets in. We volgden de normale weg, dus een een briefje en een bandje naar de platenfirma's, sturen en dan maar afwachten. mers die een slagzin hadden als titel en het was een «boum». Het plaatje vloog de winkel uit, maar de BRT wei gerde het te draaien. Men vond het werkelijk te slecht. De mensen zijn dan zelf kaartjes gaan schrijven naar de radio en men heeft het wel moeten draaien. Televisie heb ik met dat nummer echter nooit ge had. Het was toen 1970, dus je merkt dat er de laatste jaren ook wel één en ander veran derd is bij onze zenders. SCENEWERK Paul Severs is een erg eerlijke jongen. Hij wil het publiek geen appelen voor citroenen verko pen. Dat is wellicht ook de re den waarom hij met een ma niakale ijver werkt aan zijn shows. «Het publiek betaalt en heeft recht op waar voor zijn geld. Alsde showbusiness ach teruit gaat dan ligt dat aan de artiesten zelf, die soms hun publiek voor de gek houden. IEDER MENS We zegden daarnet al dat Paul een buitenbeentje is in de showwereld. Twee jaar gele den bracht hij een nummer op de markt dat eigenlijk apart stond in het genre. Paul zegt: «Als komponist probeer ik eer lijk te zijn met mezelf. Wanneer ik een idee heb, dan hou ik me daaraan. Men heeft mij toen ook gezegd: «Doe dat niet, dat is veel te ernstig, het gaat niet over meisjes, dat verkoopt dus niet». «Mij deert dat niet, wanneer ik er achter sta dan doe ik het toch. «leder mens» is er dan gekomen in samenwerking met «Eigentijdse Jeugd», een organisatie met religieuze in slag, die in Halle en omgeving erg toffe dingen doet». fans moesten het eens mer ken. Paul Severs reageerde anders. «Mijn omgeving heeft mij natuurlijk ook afgeraden te huwen. Ik heb dat nooit ge loofd. De mensen kopen je plaatjes en komen naar je show omdat ze het liedje goed vinden of omdat ze de show mooi vinden. Trouwen is toch de noormaalste zaak van de wereld in een mensenleven. De fans weten dat ook. Ik ge loof er niet in dat de fans met de idee rondlopen dat ze met die zanger zullen trouwen». Toch was het na je huwelijk geruime tijd stil rond Paul Severs. Hoe komt dat dan De eer ste zes maanden vlotte de ver koop inderdaad niet erg schit terend, maar we hebben er ons enorm voor ingespannen en het is er door gekomen. Ik was daar erg gelukkig om en ge kunt niet geloven wat een massa toffe reakties ik erop gekregen heb. Dat liedje wordt nog regelmatig gebracht op begrafenisplechtigheden en ik kan u verzekeren dat ik daar over soms erg ontroerende brieven krijg, die me toch wel genoegen doen». Wel, het komt heel gewoon omdat ik in die periode geen nummers had die in de smaak van het publiek zijn gevallen. Met «Ze komt terug» kwam dan de kentering. Dat was meer een kommercieel nummertje en het beste bewijs dat mijn opvatting klopt is het sukses dat ik thans ken met «Lief». De verkoop is enorm en de men sen weten nu toch ook nog wel dat ik gehuwd ben. Pauls vrouw dans mee in zijn show en ze doet het trouwens erg goed. De reaktie is trouwens ook heel tof bij het publiek. Paul zelf is daar enorm gelukkig om. Met «leder Mens» bereikte Paul Severs ook een heel ander publiek dan het traditionele Vlaamse showpubliek en dat is voor een zanger toch wel een groot mo ment. «Ik ben zelf ook wel een mo ment gaan denken dat het in 1973 slecht ging met Paul Se vers omdat hij gehuwd was, daarom ben ik zo blij dat ik nu terug sukses heb en het aldus bewezen is dat het huwelijk he lemaal niet schadelijk is voor de karrière. Kijk naar het bui tenland. Hoeveel grote buiten landse showmensen zijn ge huwd? Veel dacht ik.

De Voorpost | 1974 | | pagina 6