EUGDKLUB JOKO INFO-JEUGD BILAN AKTIEDAG (V)KAJ: 'T FRBRIEK/KEfl ZEniTH JOfïlE EEN VAKANTIE VOOR NOORDIERSE KINDEREN VAKANTIE-INFO TIPS VOOR JOBSTUDENTEN EVEN KENNISMAKEN MET EEN AALSTERSE JEUGDBEWEGING (III): vlaams nationaal jeuedverbond (V.NJ.) /IflT-JORI/ v Foto-, film- en filatelie weds tr ij den Planning: Zaterdag 22 juni: normale aktiviteiten. Zondag 23 juni: normale aktiviteiten. Te 14.30 uur Ping-Pong Tornooi. Dinsdag 25 juni: Algemene sportvergadering voor de ver schillende kernvoorzitters en secretarissen. Woensdag 26 juni: normale aktiviteiten. Speciale vergade ring voor de deelnemers aan hetSpanje-kamp. Donderdag 27 juni: normale aktiviteiten Vrijdag 28 juni: sportaktivi- teiten. Rudy Roggeman zal voortaan alle sportaktiviteiten coördineren. Hij staat elke vrijdagavond ter beschikking voor sporttrainingen (dit in samenwerking met de voorzit ters van de andere sportker- nen) Zaterdag 29 juni: groots Bui zenbal in de parochiezaal te 19.30 uur met de medewerking van Studio Elected. Zondag 30 juni: normale aktiviteiten. Algemene leden vergadering te 15 uur in het lokaal. Thema's: Problema tiek van de jeugdhuiswerking, toekomstplannen enz. In het luksueus ingericht kultu- reel centrum van Hasselt, een paleisje waar een Aalstenaar met ztyn «kulturele put» bij watertand, was het zaterdag jl, verzamelen geblazen voor alle (V)KAJ-ers. We wilden reeds lang over deze organisatie die benevens wekende jongeren ook studenten en scholieren groe peert wat schrijven maar de aktiviteiten van de twee aktieve aktiekernen te Aalst leenden zich daar minder toe dan deze nationale aktiedag voor werken dejongeren. De dag werd door hen uitgeroe pen tot «strijddag voor meer vormingskansen». Onder dit motto was 's morgens een info-beurs opgezet en werden beneden dia's vertoont. Tijdens deze diamontage werd bij enkele stemmingsbeelden (een bos in de lucht gestoken gebalde vuisten e.d.m.) wel vijf keer het refrein herhaald van het liedje van Miek en Roel, «de grote revolutie»: Het is te laat voor gepraat. Wij komen op straat. Wij maken revolutie. Wij eisen onze rech ten, wij willen er voor vechten. Dezelfde eisen werden op een meer ludieke wijze gesteld via poppenkast, foortenten... In de namiddag ging dan in de grote toneelzaal die met haar 1200 zitplaatsen nog te klein was een massaprogramma door. Wie er niet meer bij kon volgde het spektakel van Vuile Mong en zijn Vieze Gasten en de verschil lende sketches door (V)KAJ-ers zelf gebracht, via een intern televisieketen. Wat nu meer bepaald hun eisen zijn in verband met «vormings kansen» bleek duidelijk op de slottoespraak: De (V)KAJ legt zich in geen geval neer bij verworven rechten in verband met KREDIET- UREN.nl.: elke arbeider beneden de 40 die avondschool volgt mag van zijn werk afwezig zijn, zoveel uren als hij les volgt indien hij het derde jaar avondschool volgt, voor de tweedejaars geldt dit voor de helft van het aantal gevolgde uren. er is geen loonverlies tijdens de uren dat men wettig afwezig is, het loon wordt voor de helft door de staat en voor de helft door de patroon betaald. er zijn gevangenisstraffen en geldboetes voor de patroons die de wet niet willen toepassen. De KAJ acht deze verworvenhe den echter totaal onvoldoende, een universiteitsstudent geniet toch ook niet pas na twee of drie jaar van een studiebeurs? Aan het Verbond Der Belgische Ondernemingen dat aan minis ter Oleffe voorstelde om de patronale bijdrage aan het kredieturen-fonds op te schor ten (wat intussen gedeeltelijk gebeurde) antwoordt KAJ reso luut: Nee, doorbetalen! De overschot die er momenteel is in het fonds tengevolge van het feit dat slechts een minderheid gebruik maakt van zijn recht op kredieturen is geen reden om het budget in te krimpen. Eerst en vooral moet de werken de jeugd die recht heeft op kre dieturen degelijk geïnformeerd worden en beschermd tegen patronale reakties. Bovendien kan men het toepassingsgebied van de wet nog uitbreiden. Waarom geen kredieturen voor de eerstejaars? Kredieturen voor de werkers uit de openbare diensten? Krediet uren voor algemene vorming? De jonge werknemer heeft ook recht op inzicht in andere zaken dan zijn beroep, denken we even aan het gezinsleven, de vrije tijd, politiek, reklame... Voor de werkende jongeren tussen 14 en 18 jaar zij die dus de minste kansen gekregen hebben wordt een kursus «levensvorming» geëist. Dit zou een kursus zijn waarbij ze gedurende twee jaar, I dag per week samen werken aan hun sociale en kulturele vorming. Bij al deze oude en nieuwe eisen stelt zich uiteraard het probleem Hoe gaan we dat erdoor krijgen? Terwijl enerzijds voor een petitie handtekeningen werden geron seld die aan de minister zouden worden voorgelegd, kon je even verder in een kermiskraam met ballen naar de een of andere minister zijn hoofd gooien. De KAJ kampt in feite met het probleem of ze haar aktie binnen of buiten de strukturen voeren zal of voeren moet. Het is in ieder geval een organisatie waar blijkbaar de laatste jaren veel fut inzit en er niet tegen opziet front te vormen met andere meer «linkse» orga nisaties. Wellicht een begin van progressieve, frontvorming maar dan van de basis uit. LIEVEN Even voorstellen... Het V.N.J. werd gesticht te Borgerhout jn december 1960 door architekt Jaak Van Hae- renborgh, die tevens de ver- bondsleider is. In oktober 1961 werd deze jeugdbeweging in Aalst gesticht. DOEL Het V.N.J. wil de jeugd voorbe reiden tot volksbewuste Vla mingen, trouw aan de Neder landse stam, ijverend voor de Europese volkerenfederatie: «Vlaanderen-De Nederlanden- Europa». AKTIVITEITEN Wekelijkse zondagnamid dagdiensten (14 tot 16 uur) o.a. bosspelen, stadsspelen, fiets tochten, speurtochten, trektoch ten, knutselstonden, sport, vor ming. kreativiteit, kommando- tochten. droppings. Jaarlijkse zomerkampen Jaarlijks driekoningenfeest, Sint-Maartensfeest, kerstfeest Deelname aan Priester- Daensherdenking, meiboom plantingen. 11-juli-vieringen. zangfeest. Ijzerbedevaart. T.A.K.-mars. Deelnamen aan verbondska- derweekends. Muziekkapel Volksdansgroep Wekelijkse leiders- en leid stersvergaderingen. HEEM Meisjes: Baron Roniairi Moyer- soenpark 12.9300 Aalst. Jongens: Industriepark «Wijn- gaardyeld» 2. 9300 Aalst. INLICHTINGEN Meisjes- Frieda Daelman, Bou- dewijnlaan 46.9300 Aalst Jongens: Chris Praet. Ninove- steenweg 146, 9440 Erembode- gem. r e« Een ..ballon vol verwachtingen., werd zondag |l. in het C.S.V. Fabrlksken opgelaten. (Ib) Het Fabriksken, of het C.S.V. (Centrum voor Samenlevingsvemieuwing) stelde zichzelf vorige zondag voor. Na een ontvangst van de jeugdverantwoordelijken, de parochiepriester, werden 's avonds de afgevaardigden van de politieke partijen verwelkomd. In «het kegeldorp der bewusten» mocht men dan ook afgevaardigden van bijna alle Aalsterse partijen ontvangen. Dat de geest van het C.S.V. «met de droom tussen de tanden» en de maatschappij-vernieuwende instelling van deze plaats waar iedereen elkaar kan raken en inspireren de politici niet onverschillig liet, bewezen de talrijke vragen en opmerkin gen die geformuleerd werden, (jm) EEN LUCHTBALLON VOL VERWACHTINGEN!? De jongens van 't fabriksken zul len wel voor een veertiental da gen uitblazen, zaterdag werd immers een punt gezet achter vier maanden van intense wer king. Sinds op 1. 2, 3 februari de lokalen van het centrum werden genomen stond 't fabriksken in derdaad niet stil. Een grote spek takelzaal werd reeds voor eind februari afgewerkt en deze ruimte die eigen dekorateurs in deelden werd enkel door vrijwilli gers ingericht. Intussen werd een eerste stap gedaan naar een c.s.v.-werking. Maandelijks gin gen verschillende menifestaties, die soms voor Aalst een unicum waren, voor voordrachten door Mandel, uitgewezen missiona rissen en leden van het Vlaams-Angola komitee; opvoer ingen van eksperimentele thea terwerken ingericht door PAN, politiek toneel ingericht door info-angel, filmvertoningen over China, terwijl tevens ruimte was voor ontspanningsavonden met Walter De Buck, Luk Tegen- bosch, Vuile Mong... Ook PAN, die vanaf februari geen materiële inrichtingen meer moest verwe zenlijken starte met een pro grammatic, bijna iedere week end was er wat te doen. Eigen theaterprodukties mafte avonden onverwachtse hap penings... 't Fabriksken is geboren, elke week stromen donderagavond de leden van het csv samen naar de buurtcafé voor de wekelijkse vergadering. Het centrum wordt immers volledig door de geënga geerde leden zelf bestuurd, er is geen beleid op basis van in spraak maar wel op basis van samenspraak. Maar noch te weinig mensen vonden de weg naar het centrum, daarom werd de info-markt ingericht in het te ken van 'wat is het c.s.v.' wat wil het csv?' En zaterdag werd dan deze info-markt zonder veel bla bla en met een ietsje vertraging omdat net op 't laatste een en ander in het honderd liep, open gesteld. Wie ze bezocht heeft he meteen door, het c.s.v. is niet al leen iets nieuw, iets dynamisch maar vooral uitnodigend. Een plaats waarin mensen trachten een sfeer te bewerken waarin het emotioneel mogelijk is dat alle groepen (mystieke en politieke) en enkelingen met elkaar kunnen praten, in het geloof dat uit deze konfrontatie waardering voor el kaar kan groeien. Waarin het mogelijk is gezamelijke authenti- sche waarden te ontdekken en er vroeg op laat rond samen te wer ken. En welke mens die eerlijk naar een vernieuwde samenle ving streeft wordt door dit idee niet aangesproken? Het was meteen ook een reden om te feesten, en dat gebeurde dan 's avonds samen met de Dendermondse JEGGPAP- NEW ORLEANS JAZZ-BAND waarvoor een tweehonderdtal van de nu reeds meer dan 800 leden kwamen opdagen. Omdat het C.S.V. ook hoopt dat de an dere Aalsterse organisaties van het centrum zullen gebruik ma ken, werd zondag voor hen een info-dag ingericht, 's Morgens werden de verantwoordelijke van jeugdhuizen en jeugdbewegin gen uitgenodigd, in de namiddag werden de geestelijken verwacht terwijl men zich 's avonds tot alle politieke partijen richtte. De be langstelling was telkens bevredi gend. Na een rondgang in de info-markt werd aan de bezoe kers een diamontage vertoond rond hetzelfde tema: Wat is het C.S.V. Vooral deze montage viel ontzettend mee, via beelden uit het dagelijks leven, teksten van eigen medewerkers en parallele denkgroepen werd de ballon vol verwachtingen losgelaten... PROGRAMMA JUNI Zat. 1: Zenith VERBROE DERT met jeugdhuis Zat. 22: KERMIS THE DAN SANT met DJ' Rikkie en Paul. Zond. 23: Kermis Thé Dansant met DJ's Pinkie en Kees van Zijtveld. Zat. 29: Eendagsreis naar Zuid-Beveland en Walcheren. Einde van de examens en begin van de vakantie, dus trekken wij er op uit! Schrijf tijdig in want de plaatsen zijn beperkt! Prijs: 120 F. Vertrek te 7.30 u. stipt aan de klub. Zond. 30: Handbal Toreken (Lebbeke) - Zenith te Lebbeke. 's Avonds VRIJE KLUB. Dinsd. 2 juli: A.P. Leden vergadering te 20 u. Zat. 6 juli: Duitse wijnavond. Jome maakte een fietstocht naar meise. Ondanks de hevige wind en de vele «berg-op's» geraak ten wij na twee uur duwen en voorttrekken in de botanische tuinen. Na een stevige pick-nick bewonderden wij de prachtige bomen in het park, en brachten wij een bezoek aan de serres, waar wij deskundige uitleg kre gen van onze bioloog Paul De terugtocht naar huis werd ge kenmerkt door het vele afvallen van kettingen. Ondanks dit alles en nog een defekt aan een kam wiel geraakten wij toch gezond en wel terug thuis: onze 60 km rit hing nog verscheidene dagen in de benen van enkele deelneem sters. In de loop van vorige zomer werd voor de tweede maal een groep Noordierse kinderen uit Belfast door het «Europees Solidariteits fonds» op vakantie uitgenodigd naar Vlaanderen. Mede dank zij uw gewaardeerde hulp groeide dit initiatief uit to een harversterkend sukses. De kinderen beleefden een vakantie waarover ze nu nog praten, en voor de mensen uit hun wijk heeft Vlaanderen het gezicht gekregen van een vriend. Tijdens de maand augustus aanstaande willen wij dan ook opnieuw een groep Noordierse jongens en meisjes naar hier op vakantie uitno digen. Ze komen uit Ballymurphy. een der hardst getroffen minder- heidswijken van Belfast, waar vakantie voor de kinderen een nage noeg onbekend begrip is. Omdat wij het reeds tweemaal beleefd hebben hoe enorm veel zo'n verblijf in Vlaanderen voor deze jongens en meisjes betekent, hopen wij van ganser harte dat wij er thans nóg meer kunnen doen overkomen dan vorig jaar.! Wij zijn ervan overtuigd dat u ons in dit verband zal willen helpen. U kan het op een eenvoudige manier: steek een briefje van 20 of 50 fr in een niet doorzichtige omslag en stuur het op naar: EUROPEES SOLIDARITEITSFONDS, A. Delhayepleln, 2 Ronse (9600). Wie meer kan en wil geven, stort op PCR. 90.60.21 t.n.v. Paul van Caeneghem, zelfde adres (gelieve op de strook te vermelden: Euro pees Solidariteitsfonds, voor vakantie Ierse kinderen). Wij richten een warme oproep tot u: gun in deze kille wereld een stuk verpozing aan de kinderen van een volk, dat nu al sinds vijf jaar in vaak gruwelijke omstandigheden om zijn waardigheid strijdt. In naam der jongens en meisjes van Ballymurphy, danken wij u van harte! Ons zomerprogramma laat heel wat ruimte voor veel zon en ge nieten. We hebben wel een aan tal vakantieaktiviteiten voorzien (buiten de vaste hobbykluburen), maar we zijn er zeker van dat fantasierijke invallen enthousiast zullen onthaald worden. (Aktivi teiten voor juli en augustus: zie volgende week). Ook in juni doen we het rustig aan, we laten ons vanin het drukke jaar «uithollen» naar een luilekkere vakantie Je kan deze week altijd even bin nenwippen: Vrijdag 21/6: 16 tot 20 uur in stuif, 20 uur pottenbakken werk vergadering ideetje. - Die avond ook opening van de tentoonstel ling «Week van de vrijetijdsbes teding» in de keizershallen. Ook wij werken mee. Wil je meer in formatie over het klubleven van alledag, dan kan je daar altijd te recht. Zaterdag 22/6 15 uur tot 24 uur instuif. Deelname aan het volley- baltornooi te Dendermonde. Woensdag p*/616 uur tot 23 uur instuif, 20 uur rietwerk - fotoklub ideetje. Ondertussen wense we je nog een paar fijne dagen vol zon en vrolijkheid en tot volgende week! Aan de derde week voor de vrijetijdsbesteding welke in de Aalsterse Keizershallen van 21 tot 30 juni loopt zijn drie wed strijden verbonden met een 'open karakter'. Filmklub Ki- nova richt een wedstrijd in voor amateurfilmers die niet bij een klub aangesloten zijn. Alle film formaten komen in aanmer king. De maksimumduur voor het produkt dat naar onder werp vrij is werd beperkt tot dertig minuten. Voor de wed strijd die doorgaat op zaterdag 29 juni om 17 uur kan je in schrijven bij Willy Van Der Straeten, Boudevyijnlaan 183. Fotoklub Aalst van haar kant heeft een proef voor vrijetijds- fotografen ineen gebokst. De kiekjes (30 X 40 of ervan afge leid) moeten op licht karton worden gekleefd. Zowel kleur als wit-zwart, met alle normale technieken tot stand gekomen, zijn toegelaten. Op de rugzijde van de foto's moeten naam en adres van de inzender worden vermeld en een titel aangege ven. Inzendingen tot 27 juni. Blijft nog een wedstrijd Jeugdfi- latelia te vermelden. Iemand van de Sint-Gabriëls gilde, Phi- latelia Alosta, Fila-Aalst of Fila jeugd - Aalst kan je alvast wegwijs maken. Voor alle proeven kan je op de respek- tievelijke stands in de Keizers hallen meer inlichtingen beko men. De prijzen die voor elke wedstrijd werden voorzien worden uitgereikt op zondag 30 juni om 19.uur tijdens de slotavond van de Week van de Vrijetijdsbesteding. (AH.) Als deze kleine handleiding voor werkstudenten je nu mid den die triest-grijze eksamen- periode al te bar voorkomt, stop ze dan nog een paar da gen weg. We kunnen d'er echt best inkomen als je geen snars zin hebt om nog maar een brokje hersenvulsel ekstra te nemen, 't Zal op zichzelf al ge noeg zijn. Maar je zal d'er toch ook geen fluit aan veranderen: met jobstudenten en hun pres taties wordt er geknoeid dat het een lieve lust is. Daarvoor een kleine inspanning van onzen twege om een en ander duide lijk te schetsen. Een poging ook om je te vertellen dat het echt niet meer zolang duurt als het al aangesleept heeft. We durven het niet zo best zwart op wit neerknallen maar, de vakantie is er zo. Toeter en trompet en als 't kan een klad der zon. Ook voor die duizen den «vakantieslaven». Graag beginnen we met iets dat in onze ogen erg belangrijk is: eis altijd een geschreven kontrakt. Dit kontrakt moet op gesteld worden bij de in diénst- treding en de werkgever moet binnen de veertien dagen een afschrift sturen naar het minis terie van Arbeid en Tewerkstel ling. Doet hij dat niet dan kan de werkstudent op eender welk moment een einde maken aan de verbintenis en wel zonder opzegging of zonder dat men enige schadevergoeding kan eisen. Let steeds op dat in het kontrakt begin- en einddatum van de werkzaamheden zijn opgenomen, dat de overeen gekomen vergoeding duidelijk wordt omschreven, dat de dagelijkse- en wekelijkse werk tijd zijn aangegeven en het tijd stip van uitbetaling der vergoe ding is voorzien. Zijn er aante keningen voor wat je proeftijd betreft, weet dan dat deze niet minder dan zeven en niet meer dan veertien dagen mag lopen. Tijdens de eerste zeven dagen kan jijzelf noch de patroon de verbintenis verbreken. Dat kan wel tussen de 7e en de 14e dag. Als geen van de partijen een opzeggingstermijn heeft gegeven dan wordt de over eenkomst op de 14e dag on verbreekbaar. Wanneer een ongeval of ziekte je dwingen het kontrakt onvrijwillig te ver breken dan kan je baas na een afwezigheid die langer dan 8 dagen duurt van je diensten af zien. Hij moet dan wel een schadevergoeding betalen ge lijk aan de dagen bij gewone opzegging (3 a 7). Het begint een aardige kriskrasboel te worden maar we gaan toch nog even door. Sinds juni 1970 is het statuut van studenten werknemers in een wet vastge legd. Hoe dat precies in me kaar zit gaan we hier niet uit de doeken doen. Je kan hiervoor terecht op de adressen die we bij het einde geven. Vanaf het moment dat je beantwoordt aan de criteria in die wet be paald en dat is voor jobstu denten meestal het geval moet je RMZ betalen. Die bij dragen (10.) moeten aan de basis worden ingehouden. Een woordje over je loon. De verleiding om aan welke voor waarden dan ook een job aan te nemen is tamelijk groot. Door te eisendat de loonscha len worden toegepast verhoog je nochtans de waarde van het studentenwerk. Bovendien zijn we van mening dat het werken aan een hongerloon erg de primerend kan zijn. Zo je graag wil te weten komen of het voor gestelde loon billlijk is hoef je maar te telefoneren naar de in- spektiedienst van de sociale wetgeving. Voor het Aalsterse betekent dat 053-226.91 (vra gen naar de heer De Troyer). Die diensten kunnen je ook in lichtingen bezorgen voor even tuele andere verwikkelingen van je student-werknemer zijn v.b. belastingen, recht op het behouden van kinderbijslag... Terlooops willen we er nog aan herinneren dat te Aalst een centrum bestaat dat je onder meer in je job met alles wat darrond draaithelpen wil: HAK, Korte Nieuwstraat. Graag willen we vooraleer naar «echte» vakantie over te stap pen nog een bedenking weg geven. Volgens ons is het ver antwoord, nuttig en noodzake lijk dat een student tijdens zijn werkvakantie toch een zekere periode verlof neemt. In af wachting van een wetgeving op dat vlak ligt hetlnitiatief indi vidueel. Tot slot van dit penne- wroetertje nog een aantal al gemene tips voor vakantie. Als je echt nog niet weet wat ge daan dan kan de vakantiegids van Info-jeugd je wel enigszins de weg wijzen. «Jongelui waarheen» heet het spul en je kan het bekomen bij Info- Jeugd, Kortrijksepoortstraat 98, Gent. Wie op datzelfde vlak efficiënt werk verricht is de Na tionale Konfederatie der Ou derverenigingen. Bij de vakan- tiedienst ervan kan je begeleidings- en voorberei- dingstips krijgen. Adres: Gui- mardstraat 5, 1040 Brussel. Volgende week willen we effe bekijken wat er in onze regio nen aan mogelijkheden be staat om aan werkkampen deel te nemen. Blok je intussen niet rot en laat je vooral niet mollen. ANDRE HEYVAERT

De Voorpost | 1974 | | pagina 7