CARLOS MOENS: MET PAARD EN KOETS. OUD BEROEP IN EER HERSTELLEN DRUKKE MOORSELSE RAADSZITTING Moorselse weg liep verloren 10 - 29-6-74 - De Voorpost Paard en koets... Net voldoende voor een stevige zucht van mensen die eeuwen en eeuwen te laat geboren zijn, voor een liedje van Willem Vermandere of een plaatsje in het museum. Dat slingerde zich door ons achter hoofd, die avond. En onweerstaanbaar kwa men daar een paar flarden uit een liedje als refrein bijje, niet goed snik, wat is d'r aan te zien. Erzijn nu toch veel beter dingen om mee te rien. Een karre, och Heren, 't is 't klappen niet waard. En wat voor speciaals is er nu aan een paard. Blanche heette nu wel Carlos Moens en was Aalstenaar, maar toch... En toen waren we op de buiten. Een slingerwegje waar een auto helemaal geen kans krijgt had ons van de drukke Moorselbaan naar de Watermolen geleid. Waarde huurhouderij is hoef je niet te vragen, er staat slechts één woning. Terwijl je nog effe de geur van pasgeschoren hagen opneemt en gedag zegt aan paard Blesse dat de indringer verwelkomt til je met de vuist op de voordeur, heb je nog wat de gelegenheid om den boerenbuiten mid den de stad te bekijken, en verschijnt de baas. Carlos Moens is een stevige, geblokte kerel die direkt je sympatie wint. «Kom erin, zet je en wat zal het zijn». Om te slurpen bedoelde hij want dat we voor zijn. huurhouderij waren gekomen was meer dan duidelijk. leder van ons heeft wel ergens een magisch woord. Wanneer je dit uitspreekt gaat mijnheer zus aan het vertellen, dat maakt de tong ban een ander losser. Bij Carlos Moens heet dat woordje «Paard». Erg nor maal eigenlijk voor iemand wiens wieg zo ongeveer tussen de paarden heeft gestaanAls je dan hoort dat Carlos ook een flink stuk van zijn tijd op de rug van een paard heeft versleten, zelfs een keer internationaal springruiter geweest, en en kel door een tikkeltje teveel aan lichaamsgewicht van de kompetitierossen werd ge houden dan wordt het nog wat duidelijker, Liefde voor paarden heb je en houd je, geen ontkomen aan. Dat is één. De kring sluit zich dan als je Carlos hoort vertellen dat hij zo enorm veel over had voor die postkoets waarmee zijn voorouders hebben gereden. De laatste lijn van de streek zelfs hadden ze onder hun hoede Aalst-Wieze. En op een be paald ogenblik ga je dan die twee liefdes kombineren: paarden en koetsen, de voornaamste ingrediënten vooreen huurhouderij heb je zo bijdehand. HUURHOUDERIJ Zo stonden de zaken een goeie drie jaar geleden: Carlos Moens met zijn hob by en paarden, door de omstandigheden- gedwon gen naar een andere vorm van paardenliefhebberij uit te kijken. Nachtmerries hou je er misschien niet aan over maar een paar netjes gebor stelde paarden met zwierig rijtuig en koetsiers in livrei komen je nachtrust toch wel eens opfleuren. En plots weet je het. Zegt Carlos: «Via mijn grootvader die paardenhandelaar was en mijn eigen manègeërvarin- gen kende ik heelwat men sen die vroeger een huur houderij hadden uitgebaat. Neem daar nog bij dat ik intussen was gestart met aangespannen rijden en daar was het vertrokken. Bij genoemde kennissen ging ik op zoek naar originele paarden koetsen. Geen na maak op luchtbanden of zo, echt oude spullen. Het be gon dus als hobby.» Het is anders geworden nu. Wat is je huurhouderij pre cies? Als je het beknopt wil, een taxibedrijf zonder taxi's. Wij zorgen voor het vervoer bij huwelijken, begrafenissen, kommunies, publiciteits- stoeten en wat je ook maar noemen wil. je vindt in België praktisch niemand meer die dit oude beroep nog uitoefenen wil. Wel kan je op diverse plaatsen nog een koets huren en dan zelf voor de rest instaan maar zoals bij ons, nee zoek maar uit.» Carlos Moens kan naast zes ceremoniekoet Sen inderdaad de rossen, het getuig en... de koetsier in origineel plunje te leveren. Problemen rijzen er alleen wanneer alles tegelijk aan de slag moet: een rustig, betrouwbaar trekpaard tik je niet iedere dag op de kop. De tijd van bakkers, kolen handelaars en groenteboe ren met paard en kar is immers lang voorbij. Wat ons dan inhakend doet vra gen of er de kans inzit van een huurhouderij als hoofd beroep te gaan nemen. Car los Moeris is er de man niet naar om een eerste suksesje te gebruiken om het hoofd te verliezen of een voet van de grond te willen tillen. Toch klinkt het over tuigd: ja, ik meen van wel. En dan volgt een reeks argumenten. Logisch droog misschien maar wij kunnen het toch niet verhelpen dat de indruk blijft: deze man houdt in de eerste plaats van paard en koets, wil en dat staat menen wij op dezelfde hoogte een brokje folklo re in ere herstellen. RIJDEN MAAR En zo kan men op dit ogenblik bij de huurhouderij Watermolen terecht voor paardenritjes. Carlos Moens legt er de nadruk op dat zijn opzet voorlopig nog een pure hobby blijft. Toch is deze man de gelukkige be zitter van een reeks originele koetsen: twee Landaulets, een Landauer, drie coupés, een Tilbyry, een lijkwagen, een koetsiersslede en sinds enige tijd is daar ook een waarachtige postkoets bij- dwenen. En dan op een moment dat geen normaal mens nog echt graag met het spul rondreed, iedereen wou liever een wagen. Die opvatting wijzigt hoewel wij toch nog ervaren dat heel wat mensen meer graag een koets zouden gebruiken bij speciale gelegenheden. Voorlopig weerhoudt alleen burengeroddel hen. Voor wat de koetsen betreft moe ten wij nu wel naar het buitenland op zoek. Hier te lande zijn de echte stukken in handen van «beroecsver- zamelaars». Ook in buurt- landen komen niet elke dag originele stukken vrij.» En «echt», origineel moet het voor Carlos Moens zijn. De man houdt niet van Cow boy-stijl, wil tradities in here houden of herstellen. KLassiek patroon dus op dat gebied. Daar kunnen we echt niet treurig om wezen. Wel integendeel. WAARHEEN Hoe raar dat ook moge klinken, Carlos Moens en zijn paarden, mensen op de bok en koetsen zijn geen sant in eigen land. Met dat eigen land bedoelen we dan een straal van 20 kilometer Land Van Aalst. Hoewel het feestvervoer met paarden hier toeneemt ligt het voor naamst werkterrein toch elders. Zijn daar het Waasland, Wallonië, het Brusselse. Het zit Carlos duidelijk wat dwars dat zijn streekgeno ten aan hem voorbij willen gaan hoewel «het allemaal wel los zal lopen». Eerder toevallig kwam hij echter onlangs in kontakt met «Hippotourisme», een vere niging die inspanningen le vert voor toeristisch getinte trips met paarden op de voorgrond. En daar zit voor de huurhouder dan de kans om in eigen streek op de voorgrond te treden. Nie mand kan immers ontken- nendaj onze omgeving aan gevuld met de Falluintjes- streek aardig wat te bieden heeft aan de mensen die met toeristische aspiraties hier heen komen. De mensen die zich daarmee bezighouden stippelen eigenlijk wegen uit voor ruiters maar om de hele familie in de mogelijk heid te stellen er eens op uit te trekken kunnen ook be spannen koetsen worden in geschakeld. En dan is men bij Carlos Moens aan het goede adres. Tenslotte is de man slechts zijn eigen kon- kurrent voor onze streek. Uitstapjes naar schilderach tige dorpjes als Meldert, Moorsel, Hekelgem zitten er dit jaar zeker al aan vast. En dat is pas een begin. Waar- Piet. Ik vrees er echter zo stilaan voorwant hoewel het geheel in goede staat is moeten er toch een boel karweitjes aan worden be steed. En ook hier moet het klassiek patroon bewaard blijven. Dat wil zeggen: schilderen, afschuren, op nieuw schilderen, afschuren enzovoort tot de buitenbe kleding een glanzende spie gel wordt. Ideaal zal dit voertuig wel zijn voor ge noemde trips. Er is immers plaats voor zowat vijftien personen.» Carlos Moens is niet weinig fierom zijn huurhouderij. En blijkbaar zijn er mensen die het al langer in de gaten hebben dat hier muziek in zit. Meer bepaald de mensen van het TV-feuilleton «Een mens van goede wil.» Het was Carlos die Rosa naar de kerk bracht voor haar huwe lijken hij bracht haar telkens weer naar Brussel ook. Nu hij zijn postkoets heeft wordt het op dit gebied zeker hoopgevend. Hij werd trouwens al benaders voor een nederlands TV-spel. Een andere benadering waarover we voorlopig nog niks kunnen verklappen zou werkelijk een gedroomde Aalst 1974, een droom? (Ib) aan het wereldkampioen schap vierspan. Wij hopen het. Dat we Carlos regelma tig op het scherm te zien krijgen staat voor ons als een paal boven water. Wanneer we de stadsbuiten van de huurhouderij al een stuk achter de rug hebben tuiten onze oren nog na van het honderduit vertellen o- ver paard en koets. Je zou voor minder op pad gaan. Ons strelend bevel «Ju bles» wordt overdonderd door een nu duidelijk al te lawaaierige motor. Waarom niet uitkij ken naar zo'n koets. Het hoeft niet chique of groot te zijn. Wij zijn eeuwen en eeuwen te laat geboren And ré Heyvaert gekomen. Waar haalt ie mand die koetsen vandaan en vindt hij dan nog lief hebbers om zijn spullen te gebruiken? «Het is echt rriet gemakkelijk om van de grond te komen, je moet er rekening mee houden dat de koetsen pas in de vijftiger jaren uit onze regionen ver- om zou iemand anders een heuse postkoets gaan op scharrelen. «ledereen pro beert in zijn specialiteit wel het hoogtepunt te bereiken. Voor ons vak is dat zo ongeveer dit: een post koets. Tegen pinksteren zou het spul buiten moeten voor de koetsenshow bij rijbaan We kunnen er ook glad naast zijn als wij gissen naar de reden waarom onze medewerker er zo sip bij staat. Wij tippen op het vroege morgenuur.(lb) bijdrage zijn tot het welsla gen van het jaar van de folklore. DUUR? Stilaan maar zeker gaat het hobbykarakter wel enigs zins verloren. Carlos spreekt ons ook niet tegen als we de veronderstelling maken dat het eens zijn hoofdberoep wordt.Is die hele zaak niet wat duur? «Zeker niet goed koop, waar wat zou ik zon der paarden gaan beginnen. Voor ons vrouwlief komt ook al uit een landbouwers milieu zou het hier een dooie boel zijn. Anderzijds ga ik er van uit dat de kosten die ik koop een gelukkige investering ztjn. Geen af schrijving op het kapitaal. Wat ik aankoop zal nooit ofte nimmer zijn waarde verliezen, integendeel. Bo vendien waren de koetsen nog niet zo duur toen ik voor drie jaar met de huurhoude rij begon. Als je alles echter op dit ogenblik zou moeten samenbrengen, ja, dan zou het enorm duur uitvallen.» Precies om een stuk van de investering opnieuw binnen te halen werd de huurhoude rij opgezet. Voor de verzor ging van de rossen en ook voor de koetsiers. Allemaal mannen die eveneens voor een flink part van hun leven in paardenomgeving hebben gesleten: oude vormannen. Om voor hun opvolging te kunnen instaan worden nu wel jongere krachten opge leid. En allemaal lopen ze erbij als figuren weggestapt uit een schilderij. Wat vreemd wel. Misschien wor de, we er tijdens het komen de toeristisch seizoen meer mee gekonfronteérd en ra ken wer er langzamerhand weer vertrouwd mee. Want eerlijk, het is prachtig om zien. PLANNEN Een deel van de plannën die Carlos Moens in het achter hoofd houdt hebben we tussen de regels al wegge geven. Hij gaat vooral op de toeristische toer. Kontakt met verenigingen ter plaatse zit er misschien in met het oog op een wandeling met postkoets, een koetsen- tocht... En als het allemaal lukt wordt er deelgenomen Op woensdag 12 juni kwam de Moorselse gemeenteraad in zitting bijeen om niet minder dan 21 punten te bespreken. Ondanks het gevulde programma verliep de zitting heel vlot. Buiten enkele vragen gesteld door oppositielid De Meersman in verband met de dienst jaarrekening 1973 en de aanvraag om begrotingswijziging, werden alle punten in rekordtempo afgehandeld. Raadsleden P.Pieters en O. Redant waren afwezig wegens ziekte. Dienstjaarrekening 1973 De dienstjaarrekening 1973 sluit af met een boni van 3.659.128 fr op de gewone diensten 9.149.124 fr op de buitengewone dienst. In ver band met deze rekening wenste raadslid De Meersman uitleg om trent de aankoop van vrachtwe gen, plaatsen van straatnaambor den, toeristische propagandaboek jes en de faktuur van de Vuilnis bakken op het kerkhof. De burge meester gaf omtrent deze punten de nodige uitleg. Voor wat betreft de aankoop van een vrachtwagen voor de gemeente werd kontakt opgenomen met de gebroeders Nuelant, doch het gemeenteper- soneel was hiervoor niet te vinden omdat bedoelde wagen niet kon kippen. Hierop verklaarden raads leden De Meersman en Aelbrecht dat zij voorstander zijn om een nieuwe wagen aan te kopen in plaats van een tweedehands. Wat betreft de straatnaamborden heeft de levering ervan vertraging opge lopen. Ondertussen heeft gemeen tewerkman Van den Eede de bor den reeds gemonteerd zodat deze klaarliggen om binnenkort te wor den geplaatst. Betreffende de toe ristische propagandaboekjes «De Falluintjes» kan alles worden gere cupereerd. Meldert heeft reeds af gerekend en voor Baardegem werd een schuldvordering opge maakt. De bestelbon voor de zes vuilnisbakken op het kerkhof ver meldt een vermoedelijke kostprijs van 36.000 fr, terwijl de totale kost prijs op de faktuur 51.000 fr be draagt. Vanwaar dat grote ver schil? Op advies van de gemeen tewerklieden moesten de bakken niet alleen langs boven opengaan, doch ook langs de voorzijde om ze gemakkelijker te kunnen ledigen. Ze werden tevens volledig uitge werkt met zink. Tenslotte werd de dienstjaarrekening goedgekeurd met 8 stemmen tegen 3 (opposi tie). De dienstjaarrekening van de K.O.O. 1973, die afsluit met een boni van 357.053 fr. werd eenparig goedgekeurd. Begrotingswijziging Vervolgens werd een aanvraag om begrotingswijziging besproken. Deze handelt over 3.407.192 fr meer-ontvangen en 899 794 fr meer-uitgaven op de gewone diensten 161.289 fr meer-uitgaven op de buitengewone dienst. Aan de gepensioneerden zou dit jaar een shownamiddag met koud gerecht en dansavond worden aangebo den in het Wiezehof. Dit in plaats van de jaarlijkse reis. Deze keer zullen dan ook de mensen die min stens 66% gehandicapt zijn kun nen deelnemen aan deze aktiviteit. De 66% invaliditeit dient echter vastgesteld door het fonds van minder-valieden. Tevens zal door de gemeente een som van 10.000 fr worden over gemaakt aan het komité belast met de feestelijkheden bij de eremis van de heer Frans Hendrickx'op 7 juli. Deze wijziging werd goedge keurd met 8 stemmen bij 3 onthou dingen. Onteigening In de Statiestraat zal overgegaan worden tot het onteigenen van een gedeelte van de eigendom Van Gyseghem, dit om de verbreding van het voetpad mogelijk te maken aan het kruispunt Statiestraat- Eksterknnstraat. Tijdens de on derhandelingen met de eigenaars werd een som van 17.000 fr aan geboden, terwijl de gemeente zou ingestaan hebben voor de optrek king van een nieuwe afsluitings muur. Hiermee gingen de eige naars niet akkoord. Er werd nu be slist trachten een akkoord te berei ken volgens schattingsverslag van de ontvanger, zoniet zal worden overgegaan tot gerechtelijke on teigening. In het huurkontrakt van de grond voor het wachthuisje in de Statiestraat bleef de prijs gehand haafd, enkel de namen der eige naars dienden gewijzigd. Werken op wijk Steven Ingevolge een ministerièel schrij ven betreffende de stijging van de asfaltprijzen, werd het lastenboek voor de uitvoering der werken door de heren O. De Jonghe en A. Schockaert gewijzigd. Fotokopièertoestel Sedert een paar jaren beschikt de gemeente over een elektronische stencilmachine die reeds vele diensten heeft bewezen, Het ma ken van fotokopieën met deze ma chine neemt echter veel tijd in be slag en valt trouwens tamelijk duur uit voor de mensen die ervan ge bruik willen maken. Daarom zal het gemeentebestuur nu een fotokopi- ëermachine aankopen ter waarde van 55.000 fr. waarbij openbare besturen een korting van 13.000 fr genieten, BTW exclusief. Deze aankoop werd eenparig goedge keurd. De aanvraag om grondaf- stand op het kerkhof door de fami lie Hendrickx-Beeckman, Lieve vrouwestraat, werd eenparig goedgekeurd. Signalisatie De raad diende advies te geven bi: het ontwerp van ministerieel be sluit betreffende de signalisatie of de rijksweg, Het advies is gunstig uitgenomen betreffende de witte lijnen op de Aalsterse Steenwec (berg). De minister is echter nie verplicht met dit advies rekening ts houden. Wijziging gewestplan Een aanvraag van het gemeente bestuur om de zone Dries - Rijger op te nemen in de bouwzone werd eenparig goedgekeurd. De weke lijkse arbeidsduur van het perse neel wordt vanaf 1/1/1975 op 40 uur vastgesteld. Het waterbede lingsnet zal uitgebreid worden in de Asserenbosweg. Het proces- i verbaal van kasnazicht bij de ont- vanger, een wijziging van het kon- trakt voor het lijkenvervoer, een j dienstovereenkomstige aanpas- sing van het taksreglement en een 1 wijziging van de beslissing omtrent de diplomabijslag werden achte- reenvolgens goedgekeurd. Weg liep verloren Een gedeelte van voetweg nr. 16S y zou worden afgeschaft. Dit is eer voetwegeltje in de Eikenstraat aar de eigendommen van Professor Dr. De Block. Bij nader onderzoel bleek dat de weg niet loopt waar hi volgens de officiële plannen dien 1 te lopen. Bijgevolg diende mer c over te gaan tot de afschaffing var r een weg die niet bestaat en vervol- j gens tot de sluiting van een weg die p niet zou mogen bestaan hebben. e Brandweermateriaal Ingevolge de wet op de brandweei werd de uitrusting van de korpsen vastgelegd in een Koninklijk Be- 2 sluit. Er dient materiaal te worden aangekocht voor 680.000 fr; plus p daarbij een tweede wagen. De raad keurde deze aankoop eenpa- w rig goed, men dient nu nog tewach- 2 ten op de goedkeuring van de overheid. Met gesloten deuren y werd Mevrouw Uytersprot- Moortgat tot opsteller benoemd De zitpenningen van de raadsle-*- den werden aangepast van 30fE naar 500 fr, d FRED VAN BI ES EN g. AALSTENAARS BEZOCHTEN ROS BEIAARD IPiMBIóBNST yWPeHMONWHAMS HEBBEN allemaal 'n y'lK<EN HEK FllM/A

De Voorpost | 1974 | | pagina 10