Weekblad van Dender- Durme - en Scheldestreek ZWART OP WIT OVERROMPELING IN HELDERTS GEMEENTEHUIS DOSSIER KULTUREEL CENTRUM AALST RIJK SPECTRUM VAN VERENIGINGEN OP WEEK VAN VRIJETIJDSBESTEDING Maurice MARTENS SPORT MENSEN IN DETOUR EEN JAN FRANS VONCK-JAAR TE BAARDEGEM? is het hopelijk met beton. Op de binnenpagina's vangt de eerste aflevering, EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-74.119 Jaarabonnement 545 F Halfjaar 280 F Trimester 145 F EDITIE AALST Met de regelmaat van een klok komt het kultureel cen trum in het nieuws. Happig als we zijn, zijn we steeds er als de kippen bij om dit nieuws aan de Aalsterse bevolking over te maken. Even vlug zijn we echter weer teleurgesteld... en tot wanhoop toe dienen we één of meerdere keren per dag de afgebakende kultu- rele put, een «moderne ka- takombe» te passeren. Kul- turele groepen zien het niet meer zo goed zitten en de bewoners van de Molen straat, moegekeken op bij wijlen volgekladde houten schuttingen en pompinstal- laties komen ook al in op stand. Hoe het er al lang moest uitzien, dit sprook jespaleis, weten heel veel stadsgenoten misschien niet meer of hebben het nooit geweten. Wij rekon- strueerden aan de hand van een heel dossier, met de medewerking van de ar- chitekten Van Herreweghe De Neef de voor historie; gingen tevens bij het stadsbestuur aanklop pen; we tekenden opinies op; noteerden voor- en na delen mee en geven hier een getrouwe weergave van de lijdensweg van wat al zolang de bezorgdheid van menig stadsgenoot uitmaakt. Met al deze we tenschap rijk, proberen we het kluwen verstrikt in mil joenen te ontwarren. Nullen die wel heel relatief zijn als we bedenken dat de via- dukt over de Dender- mondse steenweg 300.000.000 fr. gekost heeft, prijs die gelijk staat met het volledig afgewerkte kulturele gebouw, momen teel... want met alle prijs stijgingen in het vooruit zicht schiet elke maand uit stel de kostprijs de hoogte in... En de pomp die werkt maar door als de kabels tenminste niet doorgesne den worden, want dat is ook al gebeurd, met alle wa terige gevolgen vandien. Ter bescherming van de voetgangers zijn de schut tingen achteruit gezet, het betonnen voetpad afge broken waarop Aalster- naars een humoristische zinsspeling die hierop neerkomt «Ze trekken zich achteruit» uitvonden. Voor de pessimisten onder ons kan gezegd worden dat de zeven magere jaren achter de rug zijn. Er komt zo sti laan weer schot in, zij het nu nog met de mond en of- binnenkort met beton. aie voornamelijk de histo riek omvat van dit memo rabele bouwwerk, aan. Voor al uw sportartikelen, wendt U tot het huis Koolstraat 48 Tel. 053/25697 9300 AALST Gespecialiseerd in alle gekende merken inzake tennis, voetbal basket, zwemmen enz Met de opening van de derde week van de vrijetijdsbesteding was er veel belangstelling. Naast afvaardigingen van de meewerkende klubs en tentoonstellende individuelen waren vorige vrijdag ook een ferm pak vroede vaderen naar de Keizershallen afgezakt om er het lintje te zien doorknippen en achteraf de tentoonstelling aan te doen. Die ekspositie betekende zowat het voornaamste aantrekkingspunt in een week die verder ook wel boordevol aktiviteiten zat voor klubs ondereen. Wie op het gebied van de vrijetijdsbesteding kijkkost zocht zal zeker wel zijn gading gevonden hebben. De deelnemende verenigingen bouwden immers een rijkgevarieerde, flink op poten staande tentoonstelling op. Werkelijk voor elk wat wils. Een prestatie die gezien de verscheidenheid van groeperingen in de eerste plaats waardering verdient. Schepen Van der Veken be toogde in zijn inleiding dat het er bij deze derde week van de vrijetijdsbesteding in de eerste plaats om te doen was een richtpunt te geven in het ingewikkelde sociale probleem dat «vrijetijd» is en steeds meer wordt. Wij kun nen met de voorzitter van het inrichtend komitee zeggen dat de aaneenschakeling van stands, in verscheiden heid toch tot eenheid ge bracht, inderdaad richting gevend te noemen was. Er was alles en nog wat. Voor bezoekers die niet dadelijk wisten waarheen ze met hun niet prestatietijd heen moesten kon een kijkje in de Keizershallen alleszins een praktische oplossing bren gen. Je treft niet iedere dag 83 verenigingen die zichzelf voor en open willen stellen. Zoals dat gewoonlijk gaat kwam de ene groep er al wat origineler en verzorgder uit de verf maar zonder enige uitzondering slaagden allen ering zich voor te stellen. Zij het dan dat de algemene indruk die we van de opeen hoping - niet iets te sterk- overhielden er een was die een tikkeltje statisch aan deed. RUIM Ongeveer alle hobby's moe ten in de Keizershallen zo wat aan bod zijn gekomen. Van ons dan ook een hoog waarderingscijfer voor al die mensen die zich dag na dag inzetten om met de vele uren die ze overhouden iets zin nigs uit te spoken. Voor wie aan de kracht of liet dyna mische van het Aalsterse verenigingsleven mocht twijfelen was het opzet van de Keizershallen dan ook een ware kaakslag. Laat het dan een gevleugeld woord geworden zijn dat waar in Aalst twee pijpekoppen met in hun midden een glas samenzijn er onvermijdelijk een vereniging ontstaat, als ze allen evenveel inzet tonen als die van de tentoonstel ling dan mag het wel. Tot het geven van vermeldingen zullen we ons hier niet laten verleiden. Al is het wel jammer voor groepen waar we eventjes stom van heb ben gestaan. Waarschijnlijk hebben die ook geen zwaai uit het wierookvat nodig. LICHTPUNT Noemden we de tentoon stelling richtinggevend dan zat er als het om lichtpunt gaat toch wel ergens een kink in de kabel. Het was netjes en verzorgd opge bouwd, details niet te na gesproken. Maar met prent jes en zwemmende visjes in een plonsbaken vogeltjes in kooien zorg je er niet zo gemakkelijk voor dat niet- aktieve-vrijetijdbesteders hoog oplopen met die of gene groep of aktiviteit. Daar heb je mensen voor nodig die hun hobby bezield vertellen,aktief aan de slag zijn. En dat misten we in de Keizershallen wel wat. Al begrijpen we de praktische bezwaren wel die rijzen bij de vraag of het echt onmo gelijk is een vrijetijds-work- shop klaar te stomen dan menen we dat hier toch het De derde Week van de Vrijetijdsbesteding getuigt zeker niet van onverschilligheid van het verenigingsle ven van de stad. (JM) a ware en bezielende sukses van een dergelijke week zou liggen. Als je niet in een klub was stond je net iets te ver van de hele bedoening. Precies het tegenoverge stelde was de bedoeling: mensen aktief betrekken bij de weeken wat de verenigin gen te bieden hebben. Dat zou men zeker naar een andere vorm moeten. And ré Hey vaert AALSTERSE VROUW LAAT KERKDIEVEN KLISSEN In de nacht van woensdag op donderdag kon de Aalsterse B.O.B. een aktieve kunst- en antiekdievenbende inrekenen. Een Aalsterse vrouw noteerde de nummerplaat van de wagen die de dieven ijverig aan het volladen waren. De aandacht van de vrouw werd getrokken toen zij een vrouw die iets onder haar lange mantel verborg een kerk zag buitenkomen. De bendeleden bekenden intussen reeds 31 diefstallen over gans België begaan te hebben, waaronder de opzienbare kunst diefstal in het kasteel van Ecausines la Lain. Alle bendeleden werden onder aanhoudingsmandaat gesteld, terwijl de ge- rechterlijke diensten ijverig aan het opsporen zijn welke dief stallen zij mogelijk nog bedreven hebben (hdw) We zitten er weer middenin: de Tour de Francekaravaan hotst en rotst over de wegen van Frankrijk, een hoekje Vlaanderen, een streepje Wallonië en trekt zelfs over de Spaanse grens. De «Tour» beroert de massa. Ook mensen die slechts toevallig de sportpagina's van de krant openslaan, laten zich even afleiden door dit door de nieuwsmedia tot top evenement opgeschroefd gebeuren. Staat de mens, en daarme bedoelen we de renner, centraal, of is hij in het geheel van deze mammoetorganizatie slechts een nauwelijks geduld figurantje? Het antwoord op deze vraag ligt voor de hand: de man op de fiets hoort er bij omdat ergens de schijn moet worden gered. Een kilometerlange publici- teitskaravaan de weg opsturen zonder blikvanger, zonder attrak- tiepool voor het publiek, is gewoon zinloos. Er moet volk op straat komen, de potentiële kijker moet worden bereikt. Er is een bepaalde «kijkdichtheid» nodig, anders renderen de door de firma's geïnvesteerde kapitalen niet. De renners zelf zijn ook al tot sandwichventjes gedegradeerd. Hun handelswaarde hangt af van het aantal keren dat ze erin slagen hun shirts met firma- en merknamen via de beeldbuis of de krantenfoto aan de kijker of lezer op te dringen. Wat met de «Tour de France 1974?» Voorlopig wordt DE ronde overschaduwd door de voetbalkampioenschappen die stilaan naar de ontknoping glijden. Maar dat verandert wel, al zijn er, teoretisch, slechts een handvollejte kandidaten om op 21 juli te Parijs met geel getooid een ererondje te rijden, en van de ene radireporter naar de andere teeveekommentator te worden ge sleurd om een paar wereldschookkende verklaringen af te leg gen. Een blik op de «erelijst» leert ons dat Eddy Merckx van 1969 tot 1972 vier keer won. Vorig jaar was Ocana de laureaat omdat «superman» thuisbleef. Omdat een beetje suspens broodnodig is heeft men jaar na jaar, tegen beter weten in, sommige «na men», via een verrassend goed opgezette battage, opgeblazen tot «gevaarlijke» tegenstanders van het fanomeen. Het meester schap van Merckx bleek telkens zo groot, dat alleen de naiefsten erin liepen. Al zullen sommigen beweren dat de gele trui op een goeie dag slechts veroverde na een val van Ocana. Wat wordt het nu? Ocana, de falende god, id afgeschreven. Gimondi, Moser, Bataglin, Fuente, Zoetemelk, Baronchelli en noem maar op, star ten niet. Het gevleugelde klimmertje Van Impe wél. Maar die mist, na een nog niet genezen polsbreuk, kompetitie. Zullen de Fran sen «hun» Bernard Thévénet nu promoveren tot «het gevaar»? Of duikt uit een andere hoek een reuzendoder op? Nee, we gelo ven nooit dat Merckx zonder zware tegenslagen deze Tour kan verliezen. Ook al wordt gezegd dat zijn helpersteam te licht weegt en dat hijzelf op de terugweg is. Al zijn we allesbehalve van die laatste tesis overtuig: Eddy won dit jaar zowel de Giro d'italia als de ronde van Zwitserland. Zonder glans, beweren de «kenners», die grif toegeven dat hij de «tenoren» klopte. Het is best mogelijk dat Merckx niet meer die tot de verbeelding sprekende exploten liet bewonderen waarmee hij geschiedenis schreef. Maar dat hoeft immers niet: hij heeft alles bewezen. Met de jaren is hij bezadigder geworden, en we veronderstellen dat het hem van daag minder interesseert hoe hij wint. Alleen het eindresultaat heeft belang voor Merckx, die vandaag meer cijferaar is dan geweldenaar. M van hauwermeiren Trekt de stad zich achteruit? (LB) Tijdens de jongste gemeenteraadszitting te Baardegem vroeg burgemeester De Pauw de mening van de andere raadsleden omtrent de eventuele inrichting van een Jan Frans Vonck-jaar. Het ging hier enkel om een voorstel en de burgemeester stelde als eerste vereiste de medewerking van de volledige raad. Het geheel zou volledig buiten de (dorps)politiek moeten worden gehouden. Jan Frans Vonck, geboren en begraven te Baardegem, was een zeer belangrijke figuur in de 18e eeuw. Hij was de eerste grote progressieve demokraat. Verscheidene wetenschapsmensen hebben hun eventuele medewerking reeds toegezegd. Professor De Schrijver, ken nervan de 18e eeuw, Aalsters stadsarchivaris Karei Baert, en J. Dauwe, archivaris te Lebbeke, willen meewerken. De stad Rijsel, waar Vonck gestorven is, heeft eveneens haar mede werking toegezegd. Professor De Schrijver is de zoon van staatsminister De Schrijver en K. Baert en J. Dauwe waren medestudenten van minister Chabert, zodat men langs deze zijde hoopt de steun van de overheid kunnen bekomen. Men zou kunnen overgaan tot de uitgifte van een J.F. Vonck- zegel en wanneer men weet dat Vonck in zijn testament de oprichting van een monument vraagt, zou dit er zeker ook bijhoren. Het geheel zou natuurlijk heel wat financiën vergen maar als het «jaar» ingericht wordt, dan hoeft het ook op een ernstige basis te gebeuren. Raadslid Van Den Bossche stelde voor eens te informeren bij Schepen Van den Eede te Aalst omtrent de uitgaven en op brengsten van het Dirk Martensjaar. Raadslid De Bie sprak over twee grote hinderpalen: de voor naamste is dat Baardegem over geen gepaste infrastruktuur beschikt. Voor eventuele tentoonstellingen en opvoeringen dient men reeds naar Aalst te gaan, of naar andere gemeenten in de omgeving. Men beschikt te Baardegem over geen loka len! Anderzijds, zegt de heer De Bie, zijn wij (de raadsleden) wel onmiddellijk warm gemaakt voor dergelijk initiatief, maar wat met de andere 1900 inwoners van onze gemeente? Tenslotte vroeg de raad nog enige bedenktijd omtrent deze organisatie en men zal de zaak misschien eens nader bespre ken samen met de wetenschapsmensen. F.V.B. Een overrompeling van trouwlustigen vorige vrijdag op het Meldertse gemeentehuis. (JM) Reeds enkele jaren, en dit met een dergelijke avonden het vrouwelijk door een talrijke schaar suppor- schoon niet ontbreken en zagen menslievend doel, wordt het an ders toch niet zo stille najaar te Meldert verlevendigd en opgevro lijkt door de stilaan klassiek wor dende Meldertse Kwis in het Paro chiecentrum. Via een reeks avond lijke zittingen waar intelligentie en eruditie afwisselen met spektaku- laire uitbeeldingen en praktische proeven die de talrijke toeschou wers vaak aan het gieren brengen, komen de Meldertse gepresektio- neerde wijkteams tot een klimax die kulmineert in de Finale. Met keuiploegen uit de omliggende gemeenten volgt dan nog als apo theose de Interkommunale Super finale Initiatiefnemer, organisator en bezieler van deze kwispartijen is Jan De Geyselaer, (bediende N M.B.S.). bijgestaan o.a. door Herman Bruyninckx (onderwijzer B.L.O.) en Guy De Backer (tech nisch ingenieur) natuurlijk kan op we dan ook o.a. Lieve Vastena vond (direktiesekretaresse), Linda Ghysens (verpleegster Wit-Gele Kruis) en Lieve Baert (eveneens verpleegster Wit-Gele Kruis) be vallig evolueren. Misschien ware het overdreven al les toe te schrijven enkel aan deze kwis (te Meldert en omgeving be horen nog veel andere esbatte menten tot de dagelijkse aktivitei ten) doch, hoe een dubbeltje toch rollen kan, de kwis zal er wel voor iets. zelfs voor veel tussen zitten dat deze jonge mensen (samen ongeveer «130 jaar) na préselek- ties, testen en eliminatieproeven vorige vrijdag 21 juni, zich uiter aard verheugend bij de geboorte van eennieuwe zomer, tot in de finale geraakten en als drie nieuwe koppels naar het Meiderts ge meentehuis laveerden, gevolgd ters, in casu familieleden, vrienden en zelfs een geestelijk adviseur! Niet alledaags was immers het schouwspel zes jonge mensen die reeds geruime tijd een vaste vrien denkring vormen, op een werkelijk zomerse dag aanstalten te zien maken om in het huwelijksbootje te treden. Komt dan nog de superfina le, het Kerkelijk Huwelijk. Daar waar Burgemeester De Vos het in één zitting wist af te werken zal E.H Pastoor Standaert het in drie verschillende plechtigheden voor mekaar brengen. Anders zou im mers het klassiek huwelijksbootje door een zeeschip dienen vervan gen te worden. (Denk daarom nu nog niet direkt aan die ark met al die paren!) Van harte proficiat aan de jongge huwden en de zes families. Jos MUYLAERT

De Voorpost | 1974 | | pagina 1