EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG reis 2 DE VOORPOSTRALLY 2 AALST, DENDERMONDE NAAR GERAARDSBERGEN 8 september a.s. DE VOORPOSTRALLY De Voorpost 29-6-74 - 3 Moorse! Hekelgem Strijtem Roosdaal Neigem i Vollezele Aan de reis die wij deze week voor U uitge stippeld hebben kunnen benevens de auto mobilisten ooi bedreven fietsers deelnemen. Ze moeten toch wel over een flinke dosis adem beschikken want we gaan nogal eens op en neer, aan de rand van de Vlaamse Ar dennen en in het Pajottenland. Twee start plaatsen: Dendermonde en omstreken rijdt via Lebbeke naar Baardegem, terwijl de be woners van het Aalsterse de Moorselbaan inslaan. Aalst rijdt via Moorsel naar Baardegem. Moorsel Het ruikt er lekker. De gemeente is een centrum van snijbloementeelt (rozen en seringen) en van hopkultuur. Van de laatromaanse Sint- Martenskerk zijn toren, koor en kruisbeuk beschermd. Op het hoogaltaar bevindtzich een be langrijk schilderij «De aanbid ding van het kind Jezus door de drie Koningen» toegeschreven aan Kasper de Craeyer. Langs de Opwijksesteenweg is op het einde van een dreef het water kasteel, een beschermd re- naissancegebouw in 1626 ge bouwd voor de abt van Affli- gem, Karei vanCroij en in 1661 verbouwd door de Spaanse of ficier Cayro in laatrenaissan- cestijl. Bezoek is mogelijk na aanvraag aan de eigenaars. Dendermonde: ligt aan de samenvloeiing van Dender en Schelde en wordt «De fiere Ros Beiaardstede» genoemd. Op de stemmige Grote Markt bevindt zich het stadhuis dat in 1337 opgetrokken werd als La kenhalle. In 1337 werd er een belforttoren opgebouwd. Na een brand in 1914 is het volle dig gerestaureerd. Op de gevel staan beelden van de patroon heiligen Hilduardus en Chris tiana, en van de heren van het Land van Dendermonde. Inte rieur biedt plaats aan talrijke schilderijen van kunstenaars uit de streek. Momenteel is daar in een tent van 600 m2 grootte de Ros Beiaard-expo te bezichtigen tot 15 augustus, van maandag tot vrijdag van 15 tot 20 uur en tijdens de wee kends van 10.30 tot 13 uur en van 15 tot 20 uur. Het laaggo- tisch vleeshuis met sierlijk to rentje (15° eeuw) is thans als stadsmuseum ingericht en omvat een gevarieerde kollek- tie geschied- en heemkundige voorwerpen van stad en streek. Het bronzen torenbeeld dat het Ros Beiaard met de vier Heemskinderen voorstelt is het werk van beeldhouwer Sinia en kunstsmid Blancquaert. Ook in het plantsoen aan het Stationsplein en bij de be schermde Hollandse ves- tingswerken van de Brusselse Poort is in I959 van de hand van beeldhouwer Mare De Bruyn een Ros Beiaard opge- j richt. I Het Justitiepaleis is bekroond met het Wonderpaard. In het Begijnhof gesticht in de 13® eeuw, door de Geuzen platgebrand, dateren de meeste der 61 huisjes nog uit de 17" eeuw. Het kerkje is klassicistisch. De O.-L.-Vrouwkerk, Sint- Gilliskerk en de Sint- Rochuskerk bevatten talrijke kunstschatten. In de eerste be vindt zich een fresco (15® eeuw) met voorstelling van de Kruisiging. Meldenswaard is ook een aantal eerder folkloris- tische meisjesportretten door diverse schilders die als ex- voto na de toewijding aan Ma ria opgehangen werden. Verder zijn gedenktekens van P.J. de Smet «Apostel der Roodhuiden», dichter Prudens Van Duyse. LebbekeDe beschermde O.-L.-Vrouwkerk werd ge bouwd in 1108 door de zoge naamde twaalf geslachten, twaalf grote boerenfamilies. De grote kerkschat wordt steeds met Pasen in de kerk uitge stald. Op 15 augustus grote processie. Merkwaardig, de kerk lijkt als twee druppels wa ter op de Sint-Martinuskerk te Lede. BaardegemJozef Blinde man, de grondlegger van de snijbloemenkuituur in de streek heeft er zijn monument. De beschermde Sint- Margaretakerk dateert van 1239, werd beschadigd door brand en herbouwd begin 15" eeuw. Er zijn nog gotische ge welven en een gedeelte is ba rokstijl. Eén der vensters van de zijbeuk draagt het jaartal 1750. Het grafmonument van Jan Frans Vonck een der lei ders van de Brabantse omwen teling, staat op het kerkhof ach ter het koor. Het hoofddeksel dat bij het opgraven van de stoffelijke overschotten in de kist gevonden werd, wordt bewaard in de gemeentelijke jongensschool. De hoeve «Het Zwanehof» was de schuilplaats van de onder gedoken «pastoor de Haen» die tijdens de Boerenkrijg de mis las. Baardegem is een be devaartsoord. De H. Marga- reta wordt er aanroepen tegen de kinkhoest. MeldertNog even binnen de grenslijn van Oost-Vlaanderen ligt het typisch Brabantse hop- dorpje Meldert. Vroeger vond men er steen groeven. De nu nog bestaande Parijsstraat situeert het ge hucht van vroegere steengroe ven. Er moet vroeger wel een «stadsdrukte» geheerst heb ben, vandaar wellicht de be naming «Parijs». Van de 18" eeuw zijn deze groeven uitge put. De hooggotische Sint- Walburgakerk, in witte steen van de streek, domineert het hele dorp. Meldert geniet vooral van een- dagstoeristen. De bezoeker die gewoon een lekkere portie paling wenst, een zwem- of roeigelegenheid zoekt en toe vallig de Auberge Mooie Molen binnenstapt, wordt daar gekon- fronteerd met het verleden van het dorp. Hij staat immers in het oude Molenhuis en watermo len van de abdij van Affligem. De Molenbeek heeft kleine wa tervalletjes. De Molenvijver is nu als ontspanningsoord inge richt en was de molenvijver van de hogergenoemde abdij, gaf drijfkracht voor de watermolen en diende als visput. De toerist kan hier ruimschoots Het waterkasteel te Moorsel De Dender te Pollare Ïb ucmaiuauutlJCII van natuurschool genieten. Wandelingen langs de moe rassen «Faluintjes» of door het «Kravaalbos» bieden een af wisselende ontspanning. Hekelgem Schilderachtig toeristisch cen trum langsheen de weg Brussel-Gent. Zeer heuvelach tig met intensieve hopteelt. De Sint-Pieterskerk dankt haar schilderachtigheid aan haar machtige romaanse toren. Het heiligdom met haar gotische beuk werd gerestaureerd. De toren en de middenbeuk zijn Hopplukkers Abdij van Affligem: van de oude Benediktijnerabdij zijn nog slechts enkele schaarse overblijfselen van de voorma lige kerk en het klooster te zien, alsmede het Huis der Bis schoppen in late barokstijl. De huidige gebouwen dragen het jaartal 1869-70. De Zandtapijten. Als uitdruk king van een essentiële volkse kunst zijn zij een unieke be zienswaardigheid in België en misschien zonder weerga in gans Europa. Nu eens geïnspi reerd door de meesterwerken der grote meesters, dan weer volkomen oorspronkelijk, wor den ze meerdere malen per jaar hernieuwd en tentoonges teld in verscheidene instellin gen langsheen de Gentses teenweg. Hekelgem bezit ook nog twee stenen windmolens: De Nieuwe Molen op de grens van het dorp is buiten gebruik se dert 1952 en de Oude Molen op 74 m. boven de zeespiegel is volkomen gerestaureerd in 1957-58. (Beide geklasseerd). In de omgeving van deze 2 windmolens zijn de vergezich ten prachtig. Ter Kluizen, het vliegveld van de Aalsterse Ae- reklub, waar luchtdopen wor den gehouden en waar aan zweefvliegen wordt gedaan. Teralfene: Bij de monding van de Bellebeek (Alfene) in de Dender. Neogotische bakste nen Sint-Janskerk met zand stenen dwarsbeuk. Aan een bocht van de Dender, de Alvin- nenberg, een kleine aarden verhevenheid uit het Belgo- Romeins tijdperk. DenderleeuwDe gemeente is een zeer belangrijk spoor wegknooppunt. Het station van Denderleeuw is qua reizigers verkeer een van de drukste in België. De gotische Sint- Amanduskerk in witte zand steen is beschermd. Bij de kerk bevindt zich het gedenkteken van de volkskundige Alfons De Cock, die er jarenlang onder wijzer was en er verscheidene zijner werken schreef. Hier overleed ooi* Emiel Hulle- broeck. Een fabriek ter ver vaardiging van meststoffen verpest er nogal eens de lucht rond de Dender. Deviskonser- venfabriek op de grens met Te ralfene kan op aanvraag be zocht worden. Tijdens het An cien Régime en in de 19" eeuw trof men er talrijke thuiswevers en schiptrekkers aan. De in woners dragen de naam «Schiptrekkers». In de richting Ninocz aan de oplopende westelijke valleihel ling van de Dender ligt Okegemmet een 19" eeuwse kerk O.L.Vrouw Opd racht met een toren uit het einde van de 13® eeuw. RoosdaalIn 1965 werden Pamel, Strijtem en O.L.Vrouw Lombeek samengevoegd tot de gemeente Roosdaal. Pamelligt aan de noordelijke grens van het Pajottenland. Het is het dorp van hop, aard beien, frambozen en .altijd weer gueuze. Hoe ziet de ont takelde molen van Pamel er nu uit Een schande dat men die heeft laten ven/allen. In het dorp laten we ons het geval, enig in de geschiedenis van het menselijk gewicht «den Dikken van Pamel» vertellen. Op een hoge ronde heuvel ligt het gehucht Ledeberg. Vanop deze beschermde heuvel heb ben wij een enig vergezicht op het Pajottenland en de torens van Ninove, De Oude Berg te Geraardsbergen en de Oost- vlaamse heuvels. Strijtem midden in het dorp staat het sterk verbouwde kas teel van Strijtem. De gotische Sint-Martenskerk bevat mer kwaardige fresco's en kerkra men (1898) die op zeer aan schouwelijke wijze en met ei gentijdse personen de Myste ries en lering van de gods dienst uitbeelden. Op het dok saal staat een levensgroot ge raamte dat de uren slaat. O.L.-Vrouw-LombeekDe O.L.Vrouwkerk, tijdens de eer ste wereldoorlog grotendeels vernield maar in 1922 her bouwd heeft een romaanse to ren. De kerk bezit een beeld van O.LVrouw van Waver en een eikehouten beeld van Sint-Anna te Drieën, rijk borduur- en zilverwerk. Het kasteel Rokkenberg is neogotisch, bezit een mooi park, langs de weg enkele overblijfselen uit de 16de eeuw. De houten windmolen is voortreffelijk hersteld en on dermeer bekend omdat op Nieuwjaar 1745 leden van de bende van Jan de Lichte er een gruwelijke roofmoord pleeg den. Bezit oude hoeven als de spookhoeve «Slaapt in 't stro» 1734) en de Schranshoeve. GooikEen typisch platte landsdorp met mooie heuvels. De Sint-Niklaaskerk heeft een romaanse toren en gotisch koor. Op het gehucht «Woestijn» 3 km. ten N.O. van de kerk staat de H. Kruiskapel. Een zeer be roemd kruis in gegraveerd ko per uit de 13" eeuw wordt in een nabijgelegen huis bew aard. Neigem Het reliëf is er sterk golvend. De omgeving is schil derachtig, men heeft een prachtig zicht op de heuvel «Berg van Neigem» genaamd. Het omwald kasteel van We- dergrate met groot park werd na brand in 1901 wederopge- bouwd in de traditionele zand en baksteenstijl van de 16® eeuw. Lieferinge in die schilderach tige omgeving van de Vlaamse Ardennen bevindt zich het vroeggotisch O.L.Vrouwkerkje (13® eeuw) met vierkante zandstenen westtoren en rond torentje. Een folkloristische ei genaardigheid is de reeks van 13 ruw gebeeldhouwde man- nenhoofden onder de kroonlijst van de voorgevel ingemetseld. Volgens de legende stellen zij een Lieferingse boer en zijn 12 zonen voor die bij een gevecht met een rivaliserend dorp hun heer tegen zijn vijanden zou den verdedigd hebben. O.L.Vrouw werd er in de 16® eeuw bijzonder aangeroepen tegen het bedwateren van kleine kinderen, waardoor de inwoners de schimpnaam «Beddepissers» meekregen. OetingenPajottenlands landbouwdorpje, op de grens van leem- en zandleemstreek, met kerk van 1858 en modern kasteel. Aan de Heerbaan, omwald Wa terkasteel uit 17" eeuw. Het dient gedeeltelijk als graan schuur. VollezeleHet kasteel Jean de Steenhault is een prachtig eigendom met een slottoren die waarschijnlijk in de 15® eeuw gebouwd werd. Waarbeke Dierenpark in de tuin van de pastorie (dieren van verschillende soort in zelfde kooi) met ontspanningsoord. Op 15 augustus Breugelfees ten. Wijding van motorvoertui gen en alle dieren, zondag na 16 augustus. GeraardsbergenSedert en kele jaren is Geraardsbergen door zijn gevreesde muur (Ronde van Vlaanderen) door het jaarlijks Krakelingenfeest, door zijn Toeristisch Centrum met Zoo fel in de belangstelling gekomen. Op het Marktplein staat het stadhuis (15® eeuw) in neogo tische stijl dat fel kontrasteert met de Sint- Bartholomeuskerk. De «Mar bol» is een gotische bron, volksnaam voor «Marktbron»^ De «Dierkost» is een toreno verblijfsel van de oude stads vesten en ook «Manneken Pis» daterend van 1455 is een felle konkurrent voor Brussel. Het O.L.Vrouwhospitaal is een der oudste gasthuizen van Be lgië. Een bezoek aan de Raadszaal met talrijke mooie schilderijen loont de moeite, een prachtige verzameling Ge- raardsbergse zwarte kang is er ook te bewonderen. De Sint- Adriaansabdij 1081is als toe ristisch centrum herschapen. Een park, sprookjesbos, vis en roeivijver, restaurant, musea en sportstadion biedt voor elke toerist iets aantrekkelijks. De 110 meter Oudenberg met lange en kortere wandelpaden geeft zeer mooie vergezichten. Moet de mattetaart en de Ge- raardsbergse sigaar nog aan geprezen worden? Verder bezit de' stad een uni cum. Elk jaar op de eerste zon dag na 24 augustus gaat de processie van Plaisance door de straten. De relikwieën van de heiligen worden voorafge gaan door de reuzen, op de maten van schetterende mu ziekkorpsen en begeleid door alle verenigingen van om 't even welke filosofische of poli tieke overtuiging rond gedra gen. Het ceremonieel is sedert 1515 onveranderd gebleven. Manneke Pis van Geraardsbergen Gedurende de tien weken dat deze toeristische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uit; wie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld.

De Voorpost | 1974 | | pagina 3