SPEELTUIGEN DOSSIER KULTUREEL GENTRUM BEVESTIGING SUBSIDIE EN HERAANVATTING WERKEN TWEE WONINGEN UITGEBRAND De Voorpost -29-6-74-9 Achttien jaar geleden, op 8 februari 1956 beslist de Aalsterse ge meenteraad en twee dagen later het Schepenkollege tot het ontwer pen van een stadsschouwburg in de Molenstraat. Als architekten worden Walter Van Herreweghe en Stani De Neef aangeduid. Zij kreëren op zes maanden tijd acht plannen. Ze worden voorgesteld ter gelegenheid van de inhuldiging van het eremonument op het Vredeplein op 8 september van hetzelfde jaar. Het Stadsbestuur heeft echter nog andere plannen, de feesthalle dient verbouwd en de stadsbiblioteek heringericht. Op 9 maart 1959 wordt Walter Van Her reweghe aangesteld als ontwerper bouwmeester. Zijn ontwerp om vat de inrichting van de feesthal, de sportzaal, de stadbiblioteek en het archief. In september 1960 stelt hij ter gelegenheid van de kultu- rele week van de stad het geheel voor. Het plan dient gewijzigd, de bovenverdieping van de feesthallen in de Schoolstraat worden vol ledig als archief ingericht. Op 20 maart 1961 beveelt de stad het opmaken van definitieve plannen. Wijziging dus van het vooront werp. Op 18 maart wordt het dossier overgemaakt aan Ir. Deprez. Hieromtrent krijgt architekt Van Herreweghe geen enkel bericht meer. Eerste voorontwerp Er wordt beslist de stadsbiblioteek in het Kulturele Centrum onder te brengen. Op 9 november 1962 wordt architekt Van Herreweghe belast met het ontwerpen van een kultureel centrum in de Molen straat. Zijn eerste voorontwerp be vat een schouwburg en biblioteek, hoogbouw met appartementen en op het gelijkvloers een winkelcen trum. Een bespreking van het dos sier op het toenmalige Ministerie van Stedebouw met inspekteur Hendrickx resulteert het volgende: het ontwerp dient gewijzigd, het kompleks dient uitsluitend aan de stad toe te behoren. Tweede voorontwerp Het tweede voorontwerp volgt. Daar er zich in België nog geen kulturele centra bevinden en het Ministerie van kuituur en nationale opvoeding de architekt geen or>- derreichtingen kunnen geven, ad viseert kabinetsattacné F. Rock aan de hand van het eerste voor ontwerp betreffende de schouw burg en na raadpleging van de leid raad «Biblioteekwezen» op eigen kunnen een tweede plan te ont werpen. Zodoende wordt een ont werp gemaakt waar de biblioteek op de eerste verdieping geplaatst wordt. Aangezien de biblioteek een steeds grotere ruimte vereist na een plotse ontplooiing, wordt te Aalst en dit voor de eerste maal sedert de stichting van de Hogere Raad van Biblioteekwezen een werkvergadering gehouden onder voorzitterschap van Leo Schmook. Besluit is een totaal herinrichting en planning volgens de ingang zijnde normen van het biblioteek wezen. Derde voorontwerp Het plan dient dus herwerkt. De stadsbiblioteek komt op het gelijk vloers en de technische afdeling in de kelderruimten. Op 22 februari wordt de samenwerking van de ar chitekten Van Herreweghe en De Neef ondertekend. Een studiereis naar Duitsland brengt een heraan passing van het derde vooront werp met zich mee. Op 14 oktober 1963 wordt het nieuwe dossier op het Ministerie van Openbare Wer ken besproken met inspekteur- generaal Hendrickx met als gevolg een gunstig advies overgemaakt aan de provinciale diensten, de aanstelling van technici voor de centrale verwerming en de elektri- citeitsinrichting. Een bespreking met kabinetsattaché Grijpdonck van het Ministerie van Onderwijs en Kuituur geeft als resultaat en kele aanpassingen van funktionele aard, O.a. kleedkamers en lokalen van vrijetijdsbesteding. Modelontwerp Dit aangepaste ontwerp wordt dus als basiselement genomen door het Ministerie van Onderwijs en Kuituur dit na twee werkvergader ingen voor «Het instituut voor eko- nomische sociaal en politiek on derzoek voor kuituurbevordering» onder leiding van Prof. Van Meche- len Op het eerste kolloqium voor kulturele centra stelt de heer Grijp donck dit voorontwerp als model, na samenspraak op 14 november 1964 van de specialisaties voor bi blioteekwezen (J. Torfs), de ge meentelijke kulturele politiek (B. Van Hoorick), de muziekspreiding (C Mertens B. R T) tentoonstellin gen (J. Van Lerberghe) toneel spreiding (M Balfoort B.R.T en verenigingsleven (R. De Gendt). Een tentoonstelling met als tema De inplanting van kulturele centra in ekonomische verantwoorde xogrammering» wordt georgani seerd en Aalst, Hasselt en Turn about dienen hierbij als voorbeeld Y (in Hasselt en Turnhout zijn de werken al in uitvoering!). De archi tekten en de stad Aalst zijn terecht fier en het modelontwerp wordt ook voorgesteld in het buitenland. =^/1aar het Ministerie van Kuituur wenst meer. Het bestaande model lient bijgewerkt en meerdere loka- en voor vrijetijdsbesteding, kleine sportzalen en mediateek en ook eugdlokalen moeten er in voorzien worden. Op 23 december 1965 wordt de volledige studie met plan- lingsonderzoek en meubilerings- ferken nogmaals door de kom missie voor kulturele centra onder- .ocht Enkele vrouwelijke kommis sieleden dringen aan op de verwe zenlijking van kookgelegenheid 'oor demonstraties ten gunste van ïrouwenbewegingen, maar men' seslist het toch al zo omvangrijk lakket niet meer te wijzigen, een aming van 120 000.000 fr. bege- ©idt het geheel. De ramp van >966, brand in het grootwarenhuis innovation te Brussel zet er de ar chitekten toe aan op eigen initiatief het ontwerp dusdanig te wijzigen lat de grootst mogelijke voor zorgsmaatregelen grote ontluch- ingstoepassing en inplanting van wandvrije zones, het kompleks te- jen brand maksimaal beveiligen, n 1967 wordt het volledige dossier 'oor algemene goedkeuring voor- jelegd aan de bevoegde diensten. Negens een gedeelde staatssub- 4idie tussen Hasselt, Turnhout en Valst dient het uitvoeringsontwerp in verschillende loten gesplitst waarvan lot 1, de fundering in uit voering dient gebracht met een staatssubsidie van 15.000.000 frank voor het eerste aanvan gsjaar. Opening van de bouwwerf In augustus 1968 - 10 jaar is er sprake van geweest - wordt de. bouwwerf eindelijk geopend door Minister van Kuituur R. Van Els- lande. Op 5 december 1968 sturen de architekten een aangetekend schrijven naar de aannemer met volgende opmerkingen: «De on dersteuning van de zijgévels van de beguren is nog niet uitgevoerd» en verder «Wij hebben vastgesteld dat op ongeveer 1 m diepte onder het voetpad eigendom Eeman wa ter komt gelopen, dit waarschijnlijk ten gevolge van een lek in de stadswaterleiding. Deze watero verstroming is van die aard dat ze gronderosie kan teweeg brengen aan het gebouw Eeman. Gelieve de nodige voorzorgen te nemen tot het vasthouden van de grondwand aan het voetpad.» Eenzelfde schrijven wordt op 16 december 68 door aannemer Poelman aan de stad gericht met het verzoek de waterleiding Mo lenstraat te herstellen en de even tuele oorzaak van de overgrote wa tertoevoer te achterhalen. De lek ken in de waterleiding zijn nooit grondig hersteld. (Lang nadat de kelderkuipkonstruktie was uitge voerd hebben er zich nog breuken voorgedaan aan de hoofdwaterlei ding gelegen langs de Molenstraat en de Werf. Deze lekken hebben mede een grote hinder en schade veroorzaakt bij de uitvoering van de kelderkuipkonstruktie.) Ondergronde protesteert Tijdens het graven van de slijkmu- ren ondervindt de aannemer ern stige moeilijkheden waardoor vei ligheidsmaatregelen dienen ge nomen. Nochtans was een eerste grondonderzoek positief uitgeval len, dit wil zeggen dat het mogelijk was op dit terrein de ontworpen konstruktie uit te voeren. Hoofdza kelijk zijn deze moeilijkheden te wij ten aan de slechte funderingen van de omliggende gebouwen en aan de samenstelling van de onder grond. Tijdens een vergadering ten stadhuize op 18 januari 1969 maakt de aannemer melding van de moeilijkheden tijdens het uit voeren van de slijkmuren. Inder daad bij het maken van een proef- put wordt slechts grondwater ge vonden op een diepte van 5m50 6 m, nochtans bleek dit water on derhevig aan een hydrostatische druk van 4 m. Er wordt voorge steld de bevloering van het gelijk vloers uit te voeren, ten einde de stabiliteit en de veiligheid van het nieuwe bouwwerk en van de om liggende gebouwen niet in het ge drang te brengen. Er wordt weer stand ondervonden van de onder lagen en er wordt besloten allerlei proeven (traxiale van tot 20 m) uit te voeren Het resultaat van deze bijkomende proeven laat uit schijnen dat een 5m dikke kleilaag onder de funderingen ligt, dat het grondwaterpeil veranderlijk is en de weerstand op stut zelfs op grote diepte klein genoemd kan worden. Rekening houdend met deze op merkingen wordt de konceptie van de uitbouw van de kelderkuip enigszins gewijzigd en worden nieuwe aangepaste plannen op gesteld. In de kerstweek 1970, het vriest hard, komt een eerste straatgrondverzakking. Bijgaande foto toont duidelijk de ijskegels aan de bovenzijde van de kelderkuip konstruktie, gevolg van een breuk in de waterleiding Gezien de over name en wisseling van gemeente besturen worden geen beslissin gen genomen door het Stadsbes tuur nopens herstellingen en riole ring van de Molenstraat met alle nare gevolgen vandien. Volgens architekt Van Herreweghe in zijn verslag, zet de heer Pol De Paepe wegens de door omstandigheden ontstane konstruktiemoeilijkheden en de daarmee gepaard gaande schade aan de buurgebouwen een aangedikte perskampagne op touw met tot doel het sluiten van de werf in de hoop het nieuwe stads bestuur aldus te bewegen tot het kreeèren van een parking op het terrein. Op 8 januari 1971 houdt schepen De Neve met de architek ten en de waterdienst een bespre king aangaande de oorzaken en de dringend te nemen maatregelen met betrekking op de eerste grondverzakking in de rijweg Mo lenstraat. Sabotage. Tijdens deze periode wordt de uit voering der werken meermaals klandestien gesaboteerd. De ka belleidingen der waterpompen worden afgesneden. Dit levert een groot gevaar op voor de onder grondse waterpeilschommeling en brengt grondbeweging teweeg waarvan de gevolgen niet uitblij ven. Op 10 januari 1971 vertoont een gelijkaardige instorting van het wegdek Molenstraat langs de kant Gailly. Uit een lek in de waterlei ding stroomt volop water door een gleuf in de kuip. Acht dagen later springt een ruit van het huis Gailly. Wie wordt verantwoordelijk ge steld? Op 22 januari 1971. Ter hoogte van hetzelfde handelshuis worden twee nieuwe verzakkingen gekon- stateerd. Deze instortingen gaan weerom gepaard met een lek in de waterleiding, het water spuit nu zeer krachtig uit de gaten in de grond. Studie Het Stadsbestuur geeft opdracht aan de Turkse professor Gusam- medin Guze tot «het opmaken van een vergelijkende studie betref fende de toestanden welke zich hebben voorgedaan in en rond de grond van het in wording zijnde kul turele centrum». Het antwoord komt op 22 maart 1971 en luidt: «De keuze van de oplossing met waterdichte funderingskuip met bodem op 7,5 m diepte vereist een zorgvuldig ontwerp en biedt ern stige konstruktieproblemen.» Bovengronds Het dossier lot II dat de boven grondse ruwbouw omvat wordt door de ontwerpers op 17 juni 1971 ten stadhuize neergelegd. De stabili teitsstudie van het studiebureau B.E.C. welke weqens noodzake lijke gewijzigde architekturale ont werpplannen nog 9 maanden stu dietijd vergen ontbreken. Op 24 mei 1972 deelt de Minister van Openbare Werken De Saeger de stad officieus mee dat tot de aan besteding van lot II mag overge gaan worden met dien verstande dat het dossier nog dit zelfde jaar klaar zou zijn. De gemeenteraad keurt lot II goed op 27 mei 1972 en de aanbesteding heeft plaats op 9 november 1972. De firma A. Rom- bout als laagstbiedende wordt aangeduid als aannemer. De stu dies van lot III de voltooiing van de ruwbouw en de mechanische uit rusting worden reeds ontworpen om een onmiddellijke voorzetting van het werk te kunnen garande ren. Nog hetzelfde jaar hebben al gemene verkiezingen plaats met wijzigingen van de ministerporte feuilles. Windstilte Het kultureel centrum raakt ver strikt in papieren. Op de vergadering van 28 februari 1974 met de verenigde sekties en de ontwerpers wordt het probleem van de staatstoelage onderzocht. Schepen Jan De Neve stelt voor: het centrum herontwerpen en ze ker minder omvangrijk. Dit neemt echter met een vlot verloop nog 31 maanden in beslag. Het heront werpen en verkleinen van het oor spronkelijk ontwerp lost een be zuinigend financieeel probleem niet op gezien het snelle inflatie ritme der laatste jaren wat neer komt op een verhoging van 15% per jaar is gelijk aan 38% kost prijsverhoging. Neem daarbij nog dat het noodzakelijk pompen nog maals 1.500.000 fr. behouden blijft gedurende deze periode Het in standhouden van de bouwwerf brengt met zich mee dat het water 24 uur per dag met drie pompen afgeleid worden. Per maand wordt daaraan 41.040 fr. besteed en dat zal blijven voortduren net zolang tot de bovengrondse ruwbouw vol ledig opgetrokken is, want juist de bouw van deze ruwbouw afwer king) nu geraamd op 300.000.000 fr. is dusdanig berekend dat het geheel in evenwicht gehouden wordt. (wordt vervolgd) Dinsdag 26 juni kreeg het Kollege van Burgemeester en Schepenen volgend schrijven van Minister De Backen «De Administratie onderzocht de uitslag van de aanbesteding voor de werken lot II, bovengrondse ruwbouw. Er werd vastgesteld dat de laagste regelmatige bieding uitgaat van de P.V.B.A. Rombaut te Hofstade. Op basis van deze bieding zal het opdrachtgevend bestuur aanspraak kunnen maken op een staat stoelage. Gezien echter de beperktheid van de kredieten en overeenkomstig artikel 5, paragraaf 3, van het Koninklijk Besluit van 22 februari 1974werd in overeenkomst met het opdrachtgevend bestuur beslist dat deze staatstoelage bepaald wordt voor wat lot II betreft op de forfaitaire som van 20 miljoen F. Het opdrachtgevend bestuur mag op eigen verantwoordelijkheid bevel tot aanvang van de werken geven, maar dan zelf voor de financiering instaan tot op het ogenblik dat de vaste belofte van toelage, zoals hierboven vastgesteld, kan ingelost worden. Gete kend: R. De Backer-Van Ocken, minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse Aangelegenheden.» Wanneer aannemer Rombaut nu nog akkoord gaat om deze werken uit te voeren, kan men kortelings de werf terug openen. Vrijdag omstreeks 18.30 u. werden door bewoners van de Koolstraal te Aalst hevige rookwolken opgemerkt die uit het dak der woning nr. 102 opstegen. Het huis hoort toe aan de heer Teurekens, doch wordt door een viertal vreemdelingen bewoond. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stond heel de woning in lichtelaaie. Men diende kor daat te werken om de belendende gebouwen te beschermen. Na hard werken slaagde men er in het vuur te omschrijven en te blussen. De woning van Teurekens brandde volledig uit en van de aanpalende woning van Jozef Spaenhoven brandde aan de achterkant het dak weg. De schade Is zeer belangrijk. Men vermoedt dat er zich een ontplof fing heeft voorgedaan bij een gasvuur op de eerste verdieping. (JM) Dinsdag brak in de villa van dhr. J. Verleysen aan de Paternoster- straat 24 te Aalst brand uit. De eerste vlammen werden opgemerkt omstreeks tien voor twaalf en sloegen op uit de garage. De snelle tussenkomst van de brandweer voorkwam erger maar ondanks hun deskundig ingrijpen vernietigde een eerste eksplosie van de volle benzinetank van de auto, gevolg door een tweede van de butaangas- voorraad de ganse garage en keuken. Mede door de bereidwilligheid van buren kon een heel deel van de meubels in veiligheid gebracht worden. Over de oorzaak van de brand die honderdduizenden schade be draagt is nog niets bekend. Katakombe voor ongedierte. (LB) TELEX AALST TELEX AALST TELEX AALST TELEX AALST TELEX AALST TELEX i* Vorige donderdag werd staatssekretaris L. D'Haeseleer na de Openbare Zitting vdn de Kamer gehuldigd voor 25 jaar onafgebroken zitting als volksvertegenwoordiger/In september a.s. wordt «mijnheer Louis» te Aalst gevierd/ Wie zegt daar weer dat men te Aalst onverschillig is aan alles uitgenomen karnaval?/Het Fabrieksken-C.S.V. bewijst met hun resem aktiviteiten krak het tegendeel/Wie voor gespreksavonden honderdvijftig aanwezigen noteren kan mag meepraten/ Gulden Sporenviering te Aalst/Als je het Jan-met-de-pet vraagt, met alle respekt voor koren, zangers, inleider en spreker inkluis - een bekakt programma/Futloos en helemaal niet van deze tijd/De aanwezigheid zal dan ook rechtevenredig zijn met de gevoerde propaganda.../ «In al onze manifestaties willen wij de binding met de mens beklemtonen» aldus het manifest van de «honest art movement», waarbij een aantal streekgenoten aangeslo ten zijn/Kan het devies ook niet omgebogen worden tot «in al onze manifestaties willen wij de binding met 's lands grootste holding beklemtonen»?/ Gelezen in een plaatselijk regionaal onafhankelijk weekblad/«Over drie jaar zullen aan de boorden van ons aller Dender weer hengelaars te vinden zijn»/Dat we bedoelde tekst erg bondig en kursief neerpenden doet niets af aan het feit: tussen woord en daad staan bedrijven in de weg en -poen-lijke bezwaren/ Week van de Vrijetijdsbesteding/We dachten een vierentachtigste deelnemer te zien: Schepen van der Veken zonder sigaar/Leuk is het «vrije meningsbord» waar je al je opgekropte hobby-frustraties op kwijt kunt/Waarom zo geen bord voor het stadhuis?/ Met de kermisweek te Aalst gaat het stadhuis dicht/De katten van de burgemeester krijgen er vrij spel Toen de feministen vorige week hun stichtingsvergadering in de Beurs van Am sterdam hielden waren ze beslist in goed gezelschap en konden ze dadelijk aan missioneringswerk denken/Zwaarlijvige dametjes en feministische kemphaantjes dit laatse bij wijze van spreken zijn nu niet wat je noemen kunt «kommunice- rende vaten»/ De zinnetjes over de Baardegemse driehoeksaffaire in vorige editie werden in de Falluintjes niet zo goed verteerd/Werd niet alles wat over «de bok» getild?/ Je zou bijna denken dat de Aalsterse raadsleden verslaafd zijn aan jacpot- agendapunten-plaatsen voor de gemeenteraadszittingen/ De «Sjieperekes», de «Boiljekrawieteleers» en «'t Es len en 't Ander» zijn drie nieuwe groepen die zich bij het Karnavalverbond aansloten/Zij zullen het samen met al de andere groepen volgende karnaval in de Fiberfleethalle wat warmer dan vorige jaren hebben/Het stadsbestuur gaf de oude centrale verwarming van de stadsbiblio teek ter beschikking/ Aalstenaar en stuntman dr. Le Compte hijst zich deze zomer opnieuw in de aktualiteit/Zijn eenmansshow tegen de (h)orde der geneesheren levert hem een pak publiciteit op/Cartoonisten kunnen ook nog een wedstrijd meeg rabbel en Dergelijke fantasietjes ridikuliseren de anders mogelijk integere strijd van een individu tegen het keurgroepje van de Orde/ Wie van de Aalsterse K.O.O. durft het nog aan optimistisch te zijn voor de bouw van een nieuw stedelijk ziekenhuis?/ Nieuwe vlaggen op de Grote Markt/Dienen die om de lelijke reklameborden te verbergen?/ Vandaag vrijdag 19 uur: opening toeristisch informatiebureau in het Belfort/20 uur: Guldensporenviering in de stedelijke feestzaal/ Onze A.H. gaat vanaf volgende week een andere stadswijk verpesten/ Herdersem heeft een reputatie hoog te houden/Nationale Miss Tamboer Majoor Paula De Wolf gaat in juli haar majoretteneer in eigen gemeente verdedigen/ Het Dendermondse afgodsbeeld kreeg toch een Aalsterse attentie- Toneelmaatschappij «Voor Taal en Vrijheid» bedacht Beiaard met een korfje ajuinen vorig weekeinde/Beducht voor Aalsterse exploten liet argwanende burgemeester Cool het mandje scherp in het oog houden/ Voor quasi negen miljoen worden de kunstramen van de St-Martinuskerk te Aalst hersteld/ Twee beuken worden geklasseerd/Een in de Kattestraat aan de achterkant van het stadhuis en een op de binnenplaats van de Akademiel Meldert mag opdraaien voor de schade die ratten aan maïsplanten toebrachten/Er zal geknaagd worden aan de gemeentekas/ Aan de zeebergbrug ademt men intussen verder het giftig stof van Betonwegen- bouw in/ BRENDAN Onze fotograaf was er wel vroeg bij, want tijdens deze zomerse dagen zit er beslist heel wat meer mensen te zonnen in het stadspark, intussen een oogje in het zeil houdend voor hun kinderen die hun speeidrang bot kunnen vieren op de herstelde en fris geverfde speeltuigen. De speeltuigen van de Rozendreef en het Kerrebroekterrein zien er in deze vakantietijd bijlange niet zo fris uit. Geen toezicht en kaduke speeltuigen maken van deze speelterreinen gevaarlijke oorden, (foto's Jan Muylaert)

De Voorpost | 1974 | | pagina 9