EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG DE VOORPOSTRALLY Reis 3 Dendermonde, Aalst naar Ronse 8 september a.s. DE VOORPOSTRALLY N De Voorpost - 5-7-74 - 3 Gedurende de tien weken dat deze toeristische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uit; wie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld. We kunnen reizen om te reizen en er dit keer langs Henegouwen een toeristische trip van maken, verpozen in Beloeil en op tijd zijn om de geschiedenis van de Koningin der Vlaamse Ardennen, het stadje Ronse, langs een uniek klank- en lichtspel «De tijd der Waanzin» te leren kennen. Of we reizen met een doel en dan nemen we de kortste weg naar Ronse toe waar het mogelijk is een godganse dag door te brengen met voor de natuurliefhebber de grote wandelpaden en zij die het in de folklore zoeken een rijke waaier mogelijkheden in het centrum zelf. Met de zon van de partij en een minimum aan wegomleggingen, een gegarandeerd schil derachtige onderneming. Qendermonde rijdt langs Wieze om via Aalst de richting Ninove te nemen. Wieze het is één der oudste Arenberg, eens heer van Edin- (Vlaamse gemeenten, bekend gen. Het park is ook een herin- >ver heel België en een deel nering aan die tijd. In een pavil joen bewaart men een kollektie gravuren uit de 17® eeuw. De hongerigen en de dorstigen kunnen zich tegoed doen aan matteflappen en dubbel bier. Ath Van de burcht «Burlant» uit de 12® eeuw bestaat nog de ruïne omwalling. In de Burlant toren is een klein archeolo gisch museum met een aan Rogier Van der Weyden toe ter aangrenzende landen om de vermaarde oktoberfeesten, wie kent de stenen potten met pet speciaal embleem niet waar naar oude gewoonte bier aan de lopende band uitge dronken wordt. Afspraak begin (oktober voor vlaggenoptoch- ien met muziek, drinkgelag en grote foor. was eertijds een Frankische vesting. In het kasteelpark met een kunstmatige grot nodigt een doolhof tot verstoppertje spelen. Chièvresis vooral gekend om zijn aardewerk. De Gaver toren is een restant van de stadsmuren. Het kasteel van Egmont (1560) bestaat nog gedeeltelijk. De gotische Sint-Martenskerk is de zetel van de zeer oude verering van Onze Lieve Vrouw van Chièvres. De romaanse kapel Binnenzicht van het folklore-museum. rersterkte burcht die meer- Imaals tijdens de geschiede- lis geplunderd en platge- s )rand is. We vinden er een Daar historische gebouwen: de parochiekerk O.L.Vrouw was vroeger de kloosterkerk iran de Norbertijnerabdij, waarvan slechts de monu mentale Sint-Cornelius poort en het Priorshuis, door kunstschilder Maurice Van iaene gerestaureerd, over- slijven. De «Koepoort», enig Dverblijfsel van de oude itadsomheining, is een Jouwwerk dat op de bene- lenverdiepi ng twee plaatsen »n boven éen verdieping be- tlaat. Vroeger deden de be- ledenplaatsen dienst als k- jevangenis, nu is in één van 't. leze kamertjes een elektrici- m eitskabine en de bovenver- lieping werd omgevormd tot entoonstellingsruimte. ïdingen taalgrensstadje Enghien. Het stadhuis is in Ita- iaanse renaissance. Van de >int-Niklaaskerk, gotisch uit de 14® eeuw en 15® eeuw is vooral jniet gebeeldhouwd portaal en enle beiaard met 51 klokken te 'ermelden. In de kerk van het 3r;:apucijnenklooster is het ,ajioofdaltaar van massief eb benhout met ivoor ingelegd :en retabel met 51 persona ges «De aanbidding der wij- arjen» toont de gezichten van de aapmilieleden van Karei van geschreven portret van Philips jvan Boergondië. fDe Sint-Julianuskerk met een beroemde kerkschat is her haaldelijk afgebrand en her bouwd. Alleen de toren is nog oorspronkelijk uit de 14® eeuw. en het leprozenhuis zijn getui gen uit de 12® eeuw. Te Chièvres is er eveneens een militaire vliegbasis geves tigd. Beloeilde naam komt van het latijnse woord «Balliulum» Plateau van de klank en lichtevokatie. Atthre streek van steengroe ven aan de Oosterdender. Men vindt er nog een overblijfsel van een vroegmiddeleeuwse Edingen: toren van de St- Niklaaskerk. gerie werd een rekreatiecen- trum aangelegd met kinder speeltuin, tuincentrum en kampeerterrein. In de ves tingsgrachten van het kasteel leven honderdjarige karpers. Leuze was vroeger een be langrijke oude heerlijkheid, nu een nijverheidsstadje aan de Dender. In de neogotische kerk van Vieux-Leuze bevinden zich het relikwieschrijn van de Heilige Badilo uit de 7® eeuw en een Kristusbeeld uit de 16® eeuw. Ronse eveneens gekend als Renaix, is een oud stadje aan de Vlaamse taalgrens met een interessant historisch verle den. Het ligt als het ware weg gedoken tussen de beboste hellingen van de Vlaamse Ar dennen. In de 15® eeuw bloeide er de lakenindustrie. Herhaaldelijk, werd het door geweldige branden geteisterd. Talrijke voorhistorische en Belgo-romeinse vondsten wij zen op een oeroude bewoning. Bij een wandeling in het cen trum valt onmiddellijk, tegen over het stadhuis op de Grote Markt, de twaalf meter hoge geklasseerde Fonteinobelisk op. Op dit arduinen monument gebouwd in de jaren 181516 onder het bewind van Willem I stond oorspronkelijk een smeedijzeren kroon met de W van Willem. In 1830 werd hij door de patriotten neergehaald en wordt thans bewaard in het museum van folklore. Théns prijkt boven op de obelisk het stadswapen, een tweekoppige Habsburgse arend. Vooraan staat het borstbeeld van Koning Albert I. Het stadhuis is in de jaren 50 heropgebouwd, de 16® eeuwse Spaanse stijl werd zoveel mo gelijk behouden. Binnenin is Vestingsgracht van kasteel van Beloeil. dat versterkte plaats betekent. Het kasteel van Beloeil bij de meesten zeker bekend van schoolreizen, zou oorspronke lijk een romeins kamp geweest zijn. Het kasteel wordt in de ge schiedenis reeds in 1146 ver meld en behoorde sinds 1311 aan het beroemde geslacht De Ligne, die er hun residentie hadden. De zeer rijke verzamelingen zijn er in hun oorspronkelijk ka der aangebracht. De tuinen aangelegd in de 17® eeuw noemt men wel eens het Belgisch Versailles. Ee, sprookjesachtig park van zo wat 120 ha. biedt zeer veel mogelijkheden. Er zijn mooi aangelegde wandelpaden, grote waterpartijen, bronnen, prieeltjes, omgeven door eeu wenoude bomen. Bootje varen kan op «Neptunus». Aan de boorden van de Oran- een rijke verzameling kunst werken van kunstenaars uit de streek maar ook van beroemde namen als Permeke. In het hart van de stad staat de Sint-Hermeskerk. In de Midde leeuwen was zij het bedevaart soord voor geesteszieken. Het laat-gotisch gebouw heeft een grote archeologische waarde door haar verscheidenheid van bouwstijlen. Binnenin bevindt zich het reliekschrijn van Sint-Hermes, zijn levensgroot ruitersbeeld en aan een oude houten zitbank met ijzeren ha ken werden destijds de krank zinnigen tijdens de belezing vastgeketend. Uit die verering is de Fietel ont staan, een ommegang van 32 km. 8 uur) rond de stad op de zondag na Pinksteren. Onder de kerk kan de grootste Romaanse krypte met 3 be uken verdeeld door 32 zuilen bezocht worden. Het stedelijk museum voor Folklore en Regionale ge schiedenis, ondergebracht in een 18® eeuws herenhuis in de Priesterstraat, rekonstrueert het ambachtsleven, de wever skamer, de klompenmakerij, de schietspoelmakerij en de schoenmakerij. Op de binnen plaats is de 19® eeuwse her berg «In de Dragonder» met een nog steeds spelend sym- fonion. In het Mouriot-park staat een beeldhouwwerk van Rik Wou ters «Huishoudelijke Zorg». De eerste zaterdag na Drieko ningen staat Ronse 's avonds op zijn kop. Het vastenavond kunst en Vlaamse tapijten (op Bossenaere naast zijn vroe gere woning). Ladeuze is een permanente tentoonstellings zaal. Lessines(Lessen) typisch zijn hier een drietal met water gevulde steengroeven. Ze hebben een diepte van 80 a 100 meter en bestrijken een visrijk is de Angre, een riviertje dat in de Dender uitmondt. Dus hengel meegenomen, bestrij ken een oppervlakte van 20 ha. Men kan er vissen en er wordt aan onderwatersport gedaan. Zeer visrijk is de An gre, een riviertje dat in de Den der uitmondt. Dus hengel meegenomenVia Geraards- Langs de wandelwegen door het prachtige landschap. feest «Bonmoss» is enig in ons land. Allerlei gekke persona ges, monsters en karnavalzot- ten geven er elkaar rendez vous voor een geweldige fuif bij het lawaai van vuurwerk, knal bussen en onder regen van serpentines. Voor het statio nsgebouw, midden in een fon tein, staat het «Bommelbeeld», kreatie van de beeldhouwer Florent Devos. Het beeld is het symbool van de Bommelfees ten of de Zotte Maandag, te Ronse kan men snoepen van de plaatselijke specialiteiten: bruin bier, geutelingen en ge pofte erwten. oppervlakte van 20 ha. Men bergen terug naar Aalst en kan er vissen en er wordt aan Dendermonde. onderwatersport gedaan. Zeer Roel VAN DE PLAS Tot 14 september kan men vanaf 19 uur het klank- en lichtspel «De tijd der Waanzin» gaan zien. Het is een evocatie die over het tema van de mid deleeuwse methodes ter ge nezing van de individuele waanzin heen, de massa waanzin van de oorlogen en vervolgingen aanklaagt. In het toeristisch inlichtingsbureau op het stadhuis (tel. 055-22501) kunnen kaarten besproken worden (volwassenen 60 fr jeugd 35 fr.) Een verpozing in de natuur lijkt ons te Ronse en omgeving aan te raden. In het noordoosten op het grondgebied Louisa-Marie (naar Marie-Louise van Orléans, eerste koningin van België), ligt de Teuleghem- berg, in de volksmond de mu- ziekberg genaamd. Met muziek heeft deze met heide en bos bedekte heuvel weinig te maken. Plaatselijke legenden en sagen proberen deze naam te verklaren. De toeristische dienst van de stad Ronse stippelde een zes tal wandelingen uit, gemerkt met R. R1: Centrum. R2: De muziek- berg. R3: Van het park naar de Hootond (mooie vergezichten van Vlaanderen). R4: pad met oude windmolens. R5: Duren- ne. Kattemolen. R6: door de velden van de Klijpe naar het Eynsdaelebos, rijk aari ro- meinse vindplaatsen, waar de geologische opbouw van onze gewesten in de zandgroeven zichtbaar zijn. Verder kan men ook naar Nu- kerke lekkere forellen gaan eten én de tunnel onder de Spichtenberg die het dal van Ronse met de Scheldevallei over 450 meter verbindt door wandelen. Etikhove is het dorp van Valerius De Saedeleer. Het Saedeleercentrum omvat een museum voor oude kun stambachten, o.a. handweef- Nukerke: het kon een schilderij van Valerius de Saedeleer zijn.

De Voorpost | 1974 | | pagina 3