WERELRBEBRIJF TE DENDERMONRE 6 - 5-7-74 - De Voorpost De tachtig man sterke Philips'Harmonie uit Eindhoven, Nederland, op stap door de straten van Dender- monde. Lieshout, afgevaardigde be heerder van Philips I.C.M., schetste de ekonomische ex pansie van het Philips-bedrijf in België en wees hierbij op het belang van het zogenaamde «Vooruitgangskontrakt», dat op 14 december 1970 tussen de staat en de Philips-groep gesloten werd, waarbij de Bel gische Philips-groep minimum 25% van de overheidsbestel lingen voor computers en bij komende diensten toegewe zen kreeg. Ir. L.F. Ottens, di- rekteur van de hoofdindustrie- groep Audio te Eindhoven, had het over het aandeel van Philips-Dendermonde in de wereldproduktie van luidspre kers, terwijl ir. E Dompas, ten jaarlijks ongeveer tien mil- «v.l.n.r.: de heer Burgemeester A. plant-manager van Philips- jard F betaald worden. Negen- ir. E. Dompas tijdens het bezoek vestigde, is er heel wat gebeurd. Stelde Philips in die tijd ongeveer vijfentwintig personen te werk en beschikte de onderneming over een maatschappelijk kapitaal van 100.000 F, dan bouwde de groep Philips in de loop der ja ren een aktiviteit op van natio nale proporties Een twintigtal Belgische vestigingen ver schaffen nu werk aan onge veer zesentwintigduizend mensen. Het kapitaal en de re serves van d$ vennootschap liepen aan het eind van het boekjaar 1973 op tot 4 miljard 300 miljoen F. Vermeldens waard is dat in totaal aan salaris sen en bijkomende sociale las ten jaarlijks ongeveer tien mil jard F betaald worden. Negen- LUIDSPREKERS- PRODUKT1E De stichting van de luidspre- kersfabriek van Dendermonde is een gevolg van een stelsel matig streven naar een steeds grotere specialisatie in de Philips-fabrieken. Philips komt van een situatie, waarbij in de meeste landen in de plaatse lijke Philips-fabrieken een uit gebreid gamma van produkten werd ontwikkeld en vervaar digd voor de verkoop in die landen. In de loop van de laat ste vijftien jaar is dit geleidelijk omgezet in een struktuur van gespecialiseerde fabrieken, waarvan de produktie geen di- rekt verband meer heeft met de lokale markt. Zo produceerde Philips in 1956 luidsprekers in Engeland, Scandinavië, Duits land, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, Hasselt en Leuven, al bij al in minstens acht fabrie ken. Vandaag de dag zijn er nog slechts twee: de fabriek in Wenen, die zich volledig spe cialiseert in kleine luidsprekers Cool, goeverneur R. De Kinder en aan de Philips'vestiging. Sedert Philips in september 1970 haar intrek nam in de oude magazijnen van de NV Vertongen-Goens aan het begin van de Sint-Onolfsdijk, is een lange weg afgelegd. De nieuwe luidsprekersfabriek van Philips kende een eerder moeizame start, daar de ekonomische vooruitzichten voor 1971 allesbehalve rooskleurig waren. Een wereldfirma als Philips ziet echter verder in de toekomst en zette met man en macht door. Langzaam maarzeker werd de produktie opgedreven en expansieve plannen groeiden. Medio 1972 werden op het industrieterrein Hoogveld de eerste bouwwerken van de nieuwe Philips-vestiging aangevat. Op het einde van 1972 was de personeelsbezetting in de voorlopige vestiging aan de Dendermondse Scheldekaai tot ongeveer vijfhonderd personen opgelopen en werd er dringend uitgezien naar de nieuwbouw. Op 12 maart konden de eerste montage-operaties uiteindelijk naar het industrieterrein verhuizen en precies één jaar later was de ganse luidsprekersmontage, evenals de afdeling «Ontwik keling» uit Hasselt naar de nieuwe fabriek overgebracht. Het handvol medewerkers van het eerste uur is intussen uitgegroeid tot ongeveer achthonderdvijftig personen, die in een uttra-modern complex van 56.000 m2 werkzaam zijn. Dat de Philips luidsprekersfa briek een enorme bijdrage levert tot de oplossing van het prangende tewerkstellingspro bleem in het arrondissement Dendermonde, hoeft nauwelijks onderstreept te worden. Werk in eigen streek is een slogan waar men in het Dendermondse reeds lang mee uitpakt. Philips Dendermonde heeft deze hulpkreet gehoord en heeft er op geantwoord en zal er in de naaste toekomst nog duidelijker op antwoorden, daar het aantal te werk- gestelden in Philips Dendermonde nog tot duizendtweehonderd werknemers zal ver hoogd worden. OPENING Er waren dus alle redenen tot optimisme tijdens de akademi- sche zitting, die n.a.v. de offi ciële opening van Philips Den dermonde op vrijdag 28 juni gehouden werd. Naast de aanwezigheid van de plaatse lijke prominenten uit politieke, ekonomische en juridische kringen, noteerden we de aanwezighad van de heer R. De Kinder, gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer R. Van Outryve d'Ydewalle, kabinetschef van de heer Dendermonde de groei en de omvang van de in te huldigen fabriek belichtte. De heer R. van Outryve d'Ydewalle ver tegenwoordigde de minister van streekekonomie, de heer L. Dhoore. Hij handelde over het belang van Philips- Dendermonde voor de ekono mische heropbloei van de streek. Volgde dan een geleid bezoek aan de fabriek en een receptie. De Philips-Harmonie onder leiding van komponist F. Schrorer trommelde en tig tot vijfennegentig ten hon derd van de plaatselijke pro duktie is voor de uitvoer be stemd, terwijl de Philips-groep zelf voor ongeveer vier mil jard F bij derden in België aan koopt. Deze industriële aktivi- teitsontwikkeling werd zeer ze ker in de hand gewerkt door een ondernemingsgeest die het bedrijf eigen is, maar ook door de vakkennis en de toe wijding van het personeel. En kele jaren geleden stimuleerde de Belgische regering de on- als electronica en informatica, brachten de overheid er toe o.a. met de Philips-groep een verbintenis aan te gaan, die bekend is onder de veelzeg gende naam «Vooruitgangs kontrakt». In het kader van dit kontrakt investeerde Philips ir. E. Dompas, plant manager van Philips'Dendermonde. voor vier miljard F en schiep de onderneming nagenoeg vier duizend arbeidsplaatsen. Phi lips Dendermonde spruit rechtstreeks voort uit de ver plichtingen van het Vooruit gangskontrakt. De fabriek op het industrieterrein Hoogveld il lustreert overduidelijk wat Phi lips onder het bevorderen van de industrie verstaat. PHILIPS op het Industrieterrein Hoogveld. en de fabriek in Dendermonde, die zich op alle andere types toelegt. Het feit dat de prijzen van de luidsprekers vrijwel zonder uitzondering lager zijn dan die van vergelijkbare types twintig jaar geleden is één van de bewijzen van de enorme De heer R. van Outryve d'Yde walle, kabinetschef van de Mi nister van Streekekonomie. Dendermondse fabriek de eer ste Philips-fabriek zijn die in België met een volledige Belgi sche direktie en staf werd op gezet. NOG 8000 M2 De produktie in deze Philips- fabriek omvat twee gebieden: de standaardluidsprekers voor het gebruik in normale appara ten en de Hi-Fi luidsprekers voor de toepassing in boxen. In deze laatste groep hebben alle luidsprekers hun eigen karak ter en bouwwijze-naargelang het frekwentiegebied dat zij moeten weergeven. Zo kent men de lagetoon-luidsprekers of woofers, de middentoon- en de hogetoonluidsprekers of tweeters. De meest recente ontwikkeling is de Motional Feedback-luidspreker, waarbij een keramisch luchtdrukge- voelig element zorgt voor het voorkomen van vervorming. De personeelsbezetting kan uitgesplitst worden in zeshon derd vrouwelijke en tweehon- en de eindmontage. Andere voorzieningen zijn de kantine, het ketelhuis, de garage en de parking. Een maand geleden werden de grondwerken aan gevat voor een tweede com plex van 8000 m2. Dit complex zal hooggespecialiseerde af delingen huisvesten zoals de gereedschapmakerij en de me- taalperserij en ook de chemi sche afdeling met de galvan- isatie van de metalen onderde len en de vervaardiging van de papieren konussen. Dit alles wordt aangevuld door de au tomatische waterzuivering voor dit complex. Nadien zal het geheel afgerond worden door de bouw van grondstof- fenmagazijnen en een opslag plaats voor afgewerkte produk ten. In de fabriek wordt gewerkt in operationele groepen onder de leiding van een afdelings chef. Elk van deze groepen leidt vrijwel autonoom de haar toevertrouwde fabricage. Inde voormontage verloopt het werk volledig individueel. Aan de banden wordt gewerkt in groe- Prominenten en genodigden tijdens de Academische Zitting. voordelen van dit soort concen traties. De fabriek in Dender monde is de laatste konse- kwentie van deze politiek Voor het eerst opent Philips een vol ledig op luidsprekers gespecia liseerd bedrijf, van de ontwikke ling tot eindprodukt. Voor de laatste fase, de fabrikage van de metalen onderdelen en de papieren membranen, gaf de Raad van Bestuur van Philips onlangs zijn goedkeuring. De heer R. Vanaverbeke, perso neelschef van Philips'Dender- monde, die de sprekers inleidde. Dhoore, minister van streek ekonomie, Jonkheer Mr. M. Vegelin van Claerber- gen, gevolmachtigd minister bij de ambassade der Nederlan den, de heer J.M. Westen, Ho norair Consul der Nederlanden en de heer A. Vlerick, profes sor aan de RUG en oud minister. De heer W.H.N. van De heer W.H.M. van Lieshout, afgevaardigde-beheerder van Philips I.C.M., spreekt namens de Belgische organisatie. blaasde intussen z'n vreugde uit om de openstelling van een fabriek, die van essentieel be lang is voor de streek. PHILIPS IN BELGIË Sedert het eerste Philips- bedrijf zich vipg jaar geleden ir. L.F. Ottens, directie Hoofdin- dustriegroep Audio. dernemingen om zich aan te passen aan de behoeften van een ekonomie van Europese en werelddimensies in haar opzet het industrieel en pko- nomisch apparaat van het land te hernieuwen. Het scheppen van nieuwe en de uitbreiding van bestaande ondernemin gen, speciaal in top-sektoren Hiermee is nog eens een be drag van ongeveer 240 mil joen F gemoeid. Als die fase voltooid is, zal de fabriek niet alleen één van de allergrootste luidsprekersfabrieken ter we reld zijn. maar ook één met de meest geïntegreerde fabrikage van onderdelen. Daardoor kan een optimaal resultaat bereikt worden met behulp van de ei gen ontwikkelings- en mechanisatie-afdelingen. De technische voorwaarden voor sukses zijn daarmee gereali seerd. Vele jaren van indus triële aktiviteit in België leerden dat de Belgische werksters en werkers zich op alle niveaus kunnen meten met die van elk ander land. Daardoor kon de Gezellig samen op de receptie a derdvijftig mannelijke arbeids krachten. Om het samenwer- kingspatroon in de fabriek te bevorderen werd een groeps- opstelling nagestreefd. Deze opstelling komt dan ook tot ui ting in de bouwopvatting van de fabriek, waar men enerzijds de gegroepeerde administra tieve groepen en anderzijds de technische groepen heeft. Daarnaast is er de fabrikage. die bestaat uit de montage van onderdelen, de voormontage ngeboden aan het personeel. pen van vijf tot zes personen, die een luidspreker volledig monteren. Al bij al is en blijft Philips ongemeen belangrijk voor de ekonomische herop bloei van ons gewest en dit niet alleen omwille van de omvang van deze onderneming, maar vooral omwille van haar sekto- riële gerichtheid, die zeker een invloed heeft op de strukturele onderbouw van de streek. (Medegedeeld)

De Voorpost | 1974 | | pagina 6