MUST KERmiS uinnRom moiEnsiRnm DOSSIER KULTUREEL CENTRUM VOLLE FEESTZAAL VOOR 11-JULIVIERING De Voorpost-5-7-74-9 In vorige editie hadden we het over de geschiedenis, het idee, het over en weer gepraat, de beginwerken en de strubbelingen waar mee het ingewikkeld maar uiterst funktioneel voor ontwerp van het kultureel centrum gepaard ging. Dat voorontwerp werd ons door de architekten Van Herreweghe en De Neef met de nodige illustratie ter hand gesteld en maakt de hoofdbrok van onze tweede aflevering uit. Nu moeten wij er wel aan toe voegen dat eventuele be zuinigingen als gevolg van een subsidie van slechts 20.000.000 fr. voor lot II, en van de stijging van de prij zen in de bouwsektor, wel eens voor een grondige wijziging en voor een min der luksueuze afwerking (of helemaal geen afwer king) van het bouwwerk zouden kunnen zorgen. Wie zich met kuituur bezig houdt stuit zeker op het probleem van de kuituur spreiding en decentralisa tie. De jongste jaren wer den pogingen gedaan om dit vraagstuk een oplos sing te geven, oplossing die als resultaat de vorming van kuituurcentra met zich meebracht. Voor kleine en middelgrote steden zoals Aalst lijkt dit ons zeer doel treffend, voor grootsteden als Brussel en Parijs zien we het niet zo goed zitten. Tal van voorbeelden vin den we reeds in België. In 't buitenland is men reeds lang aktief op dit terrein. Le Corbusier realiseerde het «Saint Dié Centrum» te Le Havre. Architekt Alvar Aalto bouwde er één in Hel sinki en te Wolfgang Duits land. Dit laatste kan als voorbeeld beschouwd worden. Het werd neerge zet in de stadskern op een terrein van 50 bij 90 m. Geen Aalst kermis zonder paardenkeuring op de Houtmarkt Za terdag was het weer zover. Nog even worden de manen van het paard opgetuigd, dan is het verder op hoop van zegen Vandaag draaien de molens op de Hopmarkt en morgen is het: vakantie. Het wordt stil te Aalst met kermis.(Ib) en in de diepte van het eigenlijke podium. De kommandopost van het licht en klankorgel is op ongev. 13 m van het openschuivend doek ach teraan de zaal. Dit staat in onmid dellijke verbinding met het podium en biedt een algehele kontrole op het speelvlak. De regisseur kan dus ongehinderd van hieruit alle gewenste lichtstanden laten bij werken. Een goede hoorbaarheid in de zaal is nodig. Daarom is het aantal zit plaatsen beperkt. Voor de hardho- rigen zijn er verschillende stopkon takten met apparaten beschikbaar. De nagalm dient in verhouding met de zitplaatsen en de zaalgrootte te zijn. Verschuifbare akoestische panelen (elektrisch te regelen) op de rugwand van de zaal zullen voorkomen dat bij mindere belang stelling de klanken hol en scherp zijn. De fladder-echo wordt opge lost door regelbare houten zijwan den. Het balkon heeft twee nooduitgan gen waarbij de liften en de dienst trappen kunnen gebruikt worden. De regiezetel gelegen middenin de zaal heeft de nodige stopkontakten voor telefoon, mikro, signalen naar de scène, de loge en de artiesten foyer. In de zaal is een hoofdzakelijk indi- rekte verlichting, vertikale verlich- tingspunten zitten verdoken tussen de akoestische plafondvlakken. De scèneverlichting komt vanuit de projektiezijwanden van de zaal en houdt alle kleurengamma's en sterkte in. De scène kan afgesloten worden door een elektrisch bewogen meta len brandscherm en siergordijn. De gezamenlijke scèneopper vlakte beslaat 413 m2 (zonder pro scenium 170m2) de diepte is 16 m, de hoogte 7,70 m. De hoogte van de scènetoren vanaf het podium is 20 m. De scèneopening varieert van 8 tot 16 m. Onder het podium op afzonderlijke verdiepingen voor dames en heren zijn loges voorzien met slaapgele genheid en privaatdouches (om ar tiesten van buiten de stad hotelkos ten te besparen). Verder zijn nog twee gemeenschappelijke kleed kamers met in totaal 25 kasten, 4 stortbaden en wastafels. Het artiestenfoyer voorzien van T.V.radio en telefoon staat steeds in kontakt met het gebeuren op scène. Een opsmukkamer met pruiken en maskermagazijn en grimetafels met regelbaar licht en kleur kunnen door vier personen tegelijk bezet worden. Alle komfort en technische snufjes die in het auditorium verder aan wezig zijn zou ons te ver leiden. Van de acht liefhebberskringen hebben er slechts drie een eigen zaal. De overige zullen in het toe komstig centrum kunnen herhalen. Drie repetitiezalen zijn voorzien de balletzaal. de daarboven lig gende vergaderzaal en het podium van de voordrachtzaal. Ze zullen ingericht zijn met enkele lichtpro- jektoren om ook tijdens de repeti ties de noodzakelijke lichtstanden te verkrijgen. In de kelderverdieping zijn tevens lokalen voorzien Voor het vervaar- «O tempora, o mores», de 11 julivicring werd gevierd eind juni, op de vooravond van de vakantie, als een duidelijke typering van de mentaliteit van onze welvaartstaat, aldus burgemeester M. De Bisschop dit in zijn 11 julircde. waarbij hij een aantal persoonlijke bedenkingen en voorvallen aanhaalde Deze eigen mening, waarbij de h. burgemeester de nog steeds onvoltooide Vlaamse ontvoogdings- en bevrijdingsstrijd en de nood aan een Vlaams Front centraal stelde, wilde hij zeker te kennen geven bij een Gulden Sporenherdenking, en dit losgemaakt van het toevallig feit van burgemeester van een vastenavondstad te zijn. Het Stedelijk Feestkomitee dat na jaren onderbreking heraangeknoopt had met de traditie van de Gulden Sporenherdcnkingen had senator Maurits Coppieters als feestredenaar uitgenodigd. De nood aan samenwer king tussen en onder verschillende ideeenstromingen die allen werken aan de bevrijdingsstrijd van het Vlaamse volk gold als leidmotief van zijn betoog. Wij moeten als Vlamingen nog leren leven van waarden en niet van grenzen, aldus de senator. Een zelfstandig Vlaanderen ligt niet in de woestijn, doch op een kruispunt waar alle Vlamingen elkaar moeten ontmoeten. Vlaanderen dient zijn identiteit te krijgen, die bestaat uit een veranderlijk zijn. De bevrijding ligt hem in de oproep en het scheppen van de mogelijkheid, ook voor de geringste, tot de grootste ontplooiing. Dat is de betekenis van de Vlaamse strijd, over alle tijdelijk pragma tisme heen; de grote lijn van de Vlaamse beweging kan immers niet gekoppeld worden aan tijdelijke rcgcringsonderhandelingen. Deze tijdelijke situatie mag men immers niét gelijk stellen met de Vlaamse beweging als dusdanig. Spreker liet zich verder pessimistisch uit over de opbouw van het huidig Europa en zag slechts graten in een Europa der Volkeren in tegenstelling tot het steeds verder afbrokkelend Europa der staten dat men poogt te konstrucren. Senator Coppieters riep op tot een breed en hernieuwd Vlaams Front van de kuituurverenigingen om te waken over Brussel. Dit pluralisme zal niet fanger meer de slapheid en de neutraliteit dulden die heel dikwijls aan de dag gelegd wordt. Deze strijd, nu minder schokkénd dan vroeger, is voor Vlaanderen wat de strijd van alle volkeren tegen verdrukking is. Naast deze rede ging het programma van deze Guldensporenviering verder de muzikale toer op. Een gelukkig te noemen initiatief mag het heten dat uitsluitend Aalsterse groepen aan bod kwamen, zoals het kwartet Soalteba o.l.v. Leo Opsomer, Koor 't Snoertje o.l.v. Edgard Van den Brulle met de soliste Godelieve De Geyseleer, bariton Herman Slagmulder die door Kris Van Ingelgem aan de vleugel begeleid werd. Dit nogal akadcmisch geladen programma werd evenwel genoten door het publiek. 5. VELGHE Het centrum is gesitueerd in het stadsmidden, vlakbij de Akademie voor Schone Kunsten en het Oud Hospitaal met zijn oudheidkundig museum en een paar beschikbare zalen. Er is ruime parkeermogelijkheid van de Werfkapel tot het Begijnhof door de demping van de oude Dender. In de onmiddellijke nabijheid liggen veel scholen, het station en de Sint- Annabrug die de rechteroever van de Dender met de stadskern verbindt. In de huidige handelsstraat die 's avonds een vergeten gat vormt tussen nijverheids- en schoolzone, kan best wat leven komen Een inplanting buiten de stadsmuren brengt ongetwijfeld transportmoei lijkheden met zich mee. MODELONTWERP Gezien de beperkte opper vlakte is het programma grondig uitgestippeld en voldoet ruim schoots aan de behoeften van het levendig Aalsters kuituurleven. Het is zo opgevat dat de ruimten een doorzicht bieden vanop de drukke verkeersruimte. Er is niet toegegeven aan het zuiver archi- tektonisch uitzicht van het kom- pleks. Waar geen muren noodza kelijk waren zijn er geen geplaatst, daar waar hoogten van 4 m nodig waren zijn er geen voorzien van 7 m omwille van de lijn. De architekten hebben de paleis- en museumsfeer angstvallig ge weerd. Het geheel kan niet in tradi tionele verdiepingen verdeeld worden. Het omvat een keuze van losse ruimten, onberekenbaar, speels, kontrastrijk, uiterst funktio neel. Wegens plaatsgebrek zijn lo kalen voor knutselwerk, boetseren en keramiek niet voorzien, de Aka demie voor Schone Kunsten met alle materialen is immers vlakbij. De druk bezochte gedeelten zijn zo dicht mogelijk bij de ingang ge plaatst. Door de vloeropvatting en het halfoverdekte voetganger splein is een verbinding tussen de Molenstraat en de Onderwijs- straat. Drie ingangen zijn voorzien. Inkom Plein geeft toegang tot de biblio- teek, kelderverdieping, hall. reser vatiewinket en bureaus. De dien stingang omvat een dienst- en boekenlift. In de inkom Sas staan automatische deuren in verbinding met de hall. Ook liften zijn beschik baar naar alle verdiepingen en zijn zo opgevat dat ze kunnen afgeslo ten worden. Zonder de eigenlijke hall te betreden kan men overal te- BIBLIOTEEK Een der belangrijkste eisen die aan het centrum gesteld wordt is de bi- blioteekruimte. Het ontwerp is in samenwerking met de Nationale raad van het biblioteekwezen op een behoorlijke wijze uitgewerkt. De verschillende wijkbiblioteken met de centrale in de Kattestraat komen tot een uitleencijfer dat cre scendo gaat. De architekten voor zagen een ruimte die 266.000 boe ken kan herbergen en uitbreiding mogelijk maakt langs de tentoon stellingsruimte (met de jaren ont staat een dode voorraad van 100.000 boeken). Een afdeling met mikrofilms in bruikleen van de verschillende uni versiteiten is gepland. De architek ten zien het zelfs verder het ganse historisch archief van de stad dient in mikrofilm vastgelegd, dit ter bescherming van de origi nele stukken bij allerhande onder zoeken en studies De openbare biblioteek met inkom- ruimte voorzien van bergingskas tjes (voor o.a. boekentassen) en plaats voor de katalogi, beschikt ook over een kinderafdeling, een leeszaal en jeugdleeszaal (gele gen langs het privaat plein en de rustige Onderwijsstraat) en vanuit de uitleendienst is overal kontrole mogelijk. Een boekenlift staat rechtstreeks in kontakt met de keldermagazijn, de sortering,, de uitleendienst, de fi liale en de hoger gelegen boekbin derij. De technische biblioteek op het kelderniveau staat recht streeks in verbinding met het boe- kenmagazijn, de plaats met afge dankte boeken, de tentoonstel lingsruimte, de essai en de voor drachtzaal. De boekenrekken zijn los en vrijs taand zodanig dat men de inplan ting en het aspekt kan wijzigen (vb. ter gelegenheid van vakantie periode). Op de bovenverdieping gesitueerd op het kruispunt der diverse ont spanningsruimten vindt men een weekbladen- en tijdschriftenzaal die samen met de leeszaal, door openschuivende glaswanden ge legenheid tot lezen in openlucht biedt. MUZIEKZAAL In deze omgeving ligt ook de mu ziekzaal, voorzien van een drie dubbele beglazing (geluidsdem ping). Men kan er benevens mu ziek beluisteren ook geluidsmon tage voor luisterspelen, voor to neel, voor de filmklub e.a. maken. VOORDRACHTZAAL Een zaal in de kelderverdieping is voorzien van 225 zitplaatsen met los te maken armstoelen. Hier is vooral aandacht besteed aan de akoestiek, een regelbare lichtsterkte met klein licht- en klan korgel en ingewerkte stopkontak ten yoor projektie. In een warm geheel zullen bene vens voordrachten ook konserten, poppenspel, filmprojektie, feesten en tentoonstellingen kunnen ge geven worden. DE KONSUMPTIE Is gelegen tussen de voordracht zaal en het essai, en staat in ver binding met de reservekelder en de goederenlift, die op zijn beurt weer in verbinding staat met de keuken van de klub (zaal voor banketten en kongressen). TENTOONSTELLINGEN EN ESSAI In de kelderverdieping is deze po lyvalente zaal heel speciaal van opvatting, nogal futuristisch van vorm. Dit zal het domein worden van de jonge kunstenaar, de teen- er, de jazzklub en de tentoonstel lingen waar het daglicht niet ge wenst is. Ook de filmklub met een honder dtal leden zal hier haar projektiea- vonden kunnen houden. In een voor haar privafe kébine zal zij haar apparaten kunpen.opstellen. Snufjes als sterk doorgedreven atmosfeerverlichting, een in het plafond schuivend filmdoek, film- klankinstallatie, sterke verluchting en wegnemen van rook en ver- fgeuren zijn in de installatie inbe grepen Zo wandel je eens aan het Kultureel Centrum in de Molenstraat voorbij.(lb) TENTOONSTELLINGSZAAL MET GLAZEN GEVELWAND Is gelegen op de eerste verdieping en bereikbaar langs traphall, vesti aire, sasingang, met eventuele rechtstreekse straatverbinding. Door de glazen gevelwand langs de drukke Molenstraat is ze steeds goed waarneembaar vanop straat. Bij gebruik van het auditorium moet men er steeds langs. Het foyer zit er als het ware in geschoven. Is er geen ekspositie dan kan deze ruimte als wandelfoyer bij het audi torium gevoegd worden of de feestzaal van de kulturele kringen worden. De tentoonstellingsruimte is voor zien van losse, staande en han gende wanden die wegneembaar en verplaatsbaar zijn. Zes jaar zijn intussen voorbij.(lb) recht. Dit kan noodzakelijk blijken in sommige gevallen als bijvoorbe eld op hetzelfde tijdstip een toneel opvoering en een voordracht of vergadering doorgaat. Een boekententoonstelling kan door verplaatsbare wanden vlug pn zonder veel transport gereali seerd worden. Een vestiaire kan dienen voor biblioteek- en voor drachtbezoekers AUDITORIUM MET 600 ZITPLAATSEN Het aantal zitplaatsen kan evenre dig met het doel aangepast wor den. Een hall aanleunend bij de ten toonstellingsruimte beslaat samen met deze ruimte driekwart van de ganse oppervlakte van het terrein Het foyer omsluit het auditorium en biedt de openheid om tijdens de pauze een luchtje te scheppen. De toegangen tot het eigenlijke audito rium zijn gelegen aan de gebogen rugwand welke volledig plastisch zal versierd zijn. Bij de aanvang van de vertoning zal het foyer ge dempt licht verspreiden maar de dekoratieve zaalmuur langs de fo yerzijde blijft in sterke vertikale lichtstralenbundels gehuld. Het buffet in het foyer staat met drie zijden vrij. Een geruststellende voorziening, voor telaatkomers is een grote loge klaar; dus geen hin der meer van schuivende voeten bij het begin van de opvoeringen Het auditorium moet voor aller hande aktiviteiten dienst kunnen doen (ook prijsuitreikingen en kon gressen) en moet kunnen aanslui ten met de voordrachtzaal van 245 zitplaatsen Zaalaanpassing is steeds moge lijk. Het is niet aangenaam te spelen voor een halfvolle zaal, er zijn vier mogelijke zaalaanpassingen; 341 zitplaatsen op de parterre met een schuifgordijn onder 'het balkon. 455 zitplaatsen op de parterre met ganse zaaloppervlakte 600 zitplaatsen inbegrepen het balkon. Verder zijn nog 100 staanplaat sen op het balkon (tijdens metin gen) en 200 staanplaatsen op het podium. Ook aan de zaalopvatting is aan dacht besteed De regisseur kan de speelruimte verleggen naar ei gen goeddunken er oplettend dat de afstand tussen de zetelruimte en het podiumgebeuren zo beperkt mogelijk blijft Men kan naar voren op het in de zetelruimte vooruitge schoven proscenium, tussen de toeschouwers door het uitvloeren van de pereferie in de zaalhelling digen en schilderen van dekors. Men maakt zelfs gewag van een atelier met allerhande houtbewer kingsmachines. BALLETZAAL Ballet wordt in de stad druk beoe fend. Vooral door de jeugd, de bal letschool in de muziekakademie telt al meer dan honderd leerlin gen. Daarom ook een toekomstige balletzaal in het kultureel centrum. Ze staat in verbinding met het audi torium en is voorzien van de nodige kleedplaatsen en douches. Wij hebben ons in deze uiteenzet ting over het modelontwerp danig beperkt en slechts de voornaamste zaken vermeld. Er zijn inderdaad nog wel wat kleine ruimten voor zien. Ook het geheel van techni sche snufjes en de volledige inrich ting beschrijven zou nog een volle pagina beslaan. We moeten toch nog iets als verrassing voor de toe komst achterlaten. Het kan ons misschien een labyrint lijken, als het er eenmaal komt zal puzzelen om wegwijs te raken he lemaal niet nodig zijn. Overal ver lichte wegwijzers maken het de bezoeker gemakkelijk. Volgende week sluiten wij het dos sier «kultureel centrum» met de opinie van politieke mandataris sen. Ook de lezer kan zijn mening ken baar maken door zijn pro's en kon tra's aan de redaktie (Pontstraat 64, 9300 Aalst) schriftelijk over te maken en dit tot half juli. Kultureel Centrum, opnieuw hoop gerezen?(lb)

De Voorpost | 1974 | | pagina 9