KOPEN EN KEUREN ONDER DE RELFORTTOREN 10-12-7-74 - De Voorpost Moegezeulde huismoeders doen verwoede pogingen om hun kroost van de Grote Markt weg te sleuren in de richting van station, busstandplaats, woning. Mannen die goedgehumeurd om hun vrije zaterdag uit bed waren gestapt draven met proppensvolle tassen en wat stuursere blik achterna. Kleurrijke mensenslingers laten het stadscentrum en de advokaten van de straat voor wat ze waard zijn en haasten zich het vitessemiddagmaal tegemoet. Einde van de wekelijkse markt der Keizerlijke Stede. De markten zijn met het stadsleven vergroeid en men zou zich Aalst slechts heel moeilijk kunnen indenken zonder dat beeld van wekelijkse volkstoeloop met het drukke getier en gekoop vandien. Ook al is de folkloristische aantrekkelijkheid voor een ferm stuk verdwenen waar zijn ze gebleven, de tandentrekkers, lopers, ijzerbrekers, straatzangers toch blijft die bedoening aanlokken, boeien, waarom eigenlijk Met die vraag voor ogen slenterden we vijf godganse zaterdagen op de markt rond. Een ding kunnen we alvast vooraf vertellen wie zich op zaterdagvoormiddag in de omgeving van het stadscentrum waagt riskeert heel vlua in de ban van de marktkring te worden opgenomen. Uit onze bezoeken en bijhorende praatjes met marktkramers, kopers en de voorzitter van de Aalsterse marktkoopiiedenbond menen we een schets te kunnen distilleren die een en ander een flink stuk duidelijker maakt. Een pretentieloze tocht langs straten en pleinen van het zaterdagse Aalst inde greep van de heren Poen en Koop. In de greep ook van vis naast klompen, van luchtballon voor de kinderen broodje met warme worst voor hem en haar en als het al te bar wordt de cafés op de achtergrond als heilig toevluchtsoord. In de ban van vrouwen die om een paar franken beterkoop kilometers afdrensen, van standwerkers waarop je als schrijvelaar effe afgunstig wordt om de denderende en bovendien doeltreffende woordenschat en overtuigingskracht. Doodgewoon alleweeks en toch indrukwekkend: mensen die hun inkopen doen, hun gewoonten en eigenaardigheden; mensen die verkopen, hun grillen en kracht; mensen die alleen maar de sfeer ondergaan, hun oogkosten bedenkingen. Alles over de grootse wekelijkse kermis die de Aalsterse markt is. ElkeAalstenaar, klein tot groot, WAAROM? en omgekeerd, kan of hij dat nu wil of niet een paar zaken on mogelijk uit zijn vertrouwd stadsbeeld weren er is de his torische omgeving van de Grote Markt met het Belfort, Dirk Martens, het symbool van de strijdvaardigheid der voor ouders; er zijn de eeuwenoude dekenijen die het centrum be heersen; er is de karnaval die Aalst voor een flink stuk van het jaar in de greep houdt; er is ten slotte de wekelijkse markt. Vrije markten zouden hier ter stede al sinds 1242 gekend zijn, het beginpunt van de tradi tie die hier wekelijks wordt in leven gehouden is echter 1660. In die driehonderd jaar is er op alle terreinen van het maatschappelijk leven een boel veranderd, ook het markt leven is gewijzigd, gesaneerd, aangepast UITZICHT Het kwartvoorz evendeuntje van het belfort is duidelijk mu ziek van iemand in weekend stemming. Wij vergeven dat slaperig gezang echter groot moedig als wij bedenken dat het Belfort ook geen broodbe- lang te verdedigen heeft. Zeker niet om zo'n uur op zaterdag. Tegen zevenen zijn mijn ste nen maat en ik wel verplicht er gens een oog te openen want de marktkramerswagens ko men in bonte verscheidenheid aanzetten. Terwijl het markt- cirkus zijn tenten opslaat vein zen we een eerste inspektie- tocht om op zoek te gaan naar wat koffie. Slurpertje naar bin nen zijn de bloemkolen uitge stald en de panties naar maat en kleur gerangschikt. De habi tués moeten aan het ontbijt toe zijn. Even nog de tijd voor een wakker wandelingetje380 kramen zijn paraat voor de grote stormloop. Dadelijk valt de grote verscheidenheid van produkten op en evenzeer het evenwichteen ruwe schatting laat ons toe te vertellen dat tex tiel wel aan de winnende hand is maar fruit, groenten, bloe men volgen op de voet. En er is voor elk wat wils. Een puike or ganisator moet het zijn die de kramen zo prachtig over de om loop heeft gezaaid. Onze snuf- feltocht van de Grote Markt over de Hopmarkt via de Kas- tanjevesten naar de Kat is nog niet helemaal ten einde of daar zijn ze alde marktscharre- laars da's alleen sympa thiek bedoeldmet ruime tassen, argusblik en een ge vulde beugel. Op zoek naar best en beterkoop Keurend, vergelijkend en vragen stellend aan de kramers omtrent her komst, kwaliteit en voordelen. Het spel kan beginnen, kom binnen. Er liggen vast en zeker bij een ieder een reeks pasklare ant woorden op de vraag waarom gaan de mensen nu eigenlijk naar de markt. Ook bij ons, toch waagden we de stap aan meer dan twee honderd mensen die sullige vraag te stellen. Er zit een al gemene lijn in de replieken we zijn het al zolang gewoon, zou den een verloren zaterdag hebben als het er anders aan toeging. Als je het dan wat aandringt komt een tweede vrij algemene trek naar boven. Een frank is er op de markt twee waard. Met die slogan komen een reeks bedenkingen tevoorschijn. Zo is het voor heel wat marktbezoekers erg belangrijk om niet te zeggen doorslaggevend, dat er zo'n rijke variatie aan goederen en spullen te koop en ook wel te kijk is. Te kijk omdat velen het ongestoorde snuffelen als lek ker zalig voorhouden. En, zo antwoorden een boel mensen, zoals we dat hier kunnen en mogen is het nergens mogelijk. Met dat «mogelijk» bedoelt men dan dat alleen wanneer naast de goederenvariatie ook een prijzenschommeling dui- paar marktkianten en de voor zitter van de Aalsterse markt koopiiedenbond kon het zelfs met cijfers staven. Genoemde bezoekmotieven maken on derhand wel één zaak erg klaar, dat de mensen op marktbezoek meestal trouwe klanten zijn. Al dan niet weke lijks maar regelmatig en trouw. Wat alleszins voor de Aal sterse markt pleit maar daar komen we later op terug. Mis schien is het niet verboden uit bepaalde reakties die we mochten noteren ook nog een eigen visie te broderen die de kommerciële redenen zowat vervolledigt: het gaat hem in de eerste plaats om de sfeer, niet te evenaren in welke andere vorm van verkoopsorganizatie dan ook. Verder valt het zeker niet te versmaden dat de reu- zemarkt te Aalst op een zater dag doorgaat. Vrije dag, tijd voor een rustig uitje en de in kopen, meteen ook gelegen heid om de rest van het stads centrum met een bezoek te vereren. Slotsom: de zoge zegde folkloristische aantrek kelijkheid die verdwenen is werd door andere polen ver vangen. staan en verdedigen in hun be- roepsbelangen. Welke taak heeft die bond ei genlijk Onze marktkoopiiedenbond is in wezen niet veranderd sinds zijn stichting in 1922. Toen werd hij aangeduid als het syn- dikaat dat moest meehelpen aan de bloei en de vooruitgang van al de markthandelaars. Dit op grond van een goede en stevige verstandhouding en samenwerking. Woorden van de allereerste voorzitter Char les Wellekens, die me nog voor de geest staan als we met de bond aan de slag zijn. Het werk is toch flink wat veranderd Om met het niet alledaagse te beginnen: wij zorgen voor de organisatie van de jaarlijkse feestmarkt en de alombekende jaarmarkt. Beiden aan de 20® uitgave toe dit jaar. Verder is het nog steeds onze taak de rechten van onze mensen te verstevigen, driemaandelijks hun standplaats aan te wijzen en in mogelijke geschillen be middelend op te treden. Een speciale inspanning leveren wij, dat mag ook gezegd wor den, om de jongere krachten medezeggingschap te verle nen. En het stadsbestuur staat steeds aan onze zijde om de Aalsterse markt mee te helpen uitbouwen en er ruchtbaarheid aan te geven. Welke zijn de plannen voor de direkte toekomst H et zou prachtig zijn als we nog wat konden uitbreiden. Zelfs al staan er op dit moment 380 kramen, het aantal aanvragen overtreft de beschikbare plaats nog altijd. Mogelijke olievlek ken kunnen het Vredeplein en de Houtmarkt worden. Waar ik nog op wil wijzen: telkens er plaatsen vrij komen houden wij bij nieuwe kandidaten rekening met het artikel dat ze aan de man gewoonlijk vrouw brengen. Onze markt staat wat kwaliteit en kwantiteit betreft zeker vooraan. Een belangrijke faktor daarin is het evenwichtig Doe het rustig aan, mevrouw, kijk maar delijk wordt het uurtje wikken en wegen, met bijpassend van het ene kraam naar het andere rennen, zijn stuiver oplevert. In dat verband is het misschien veelbetekenend er de aan dacht op te vestigen dat wie regelmatig zijn levensmidde len, fruit, groenten en vlees uit eraard meeverrekend op de markt koopt zondermeer de af betaling van een koelkast uit spaart. Dat beweerden een MARKT- KOOPLI EDEN- BOND Tussen twee slentertochtjes in even de tijd om kennis te ma ken met de voorzitter van de Aalsterse Marktkoopiieden bond. Gustaaf Wachtelaer, te vens provinciaal voorzitter van de groep die de marktkramers van de wekelijkse feesten in Gent, Aalst, Wetteren, Oude naarde en Ronse helpen, bij verkopers leerde ons dat in de eerste plaats elke zaterdag in de bloemenomgeving een mensenmassa rondkuiert. Er kwamen door de werken zeker een aantal praktische moeilijk heden. Zo is men verplicht op zaterdagmorgen nog wat vroeger te vertrekken want de wagens moeten om beurten aanrijden. Wat dan volgens heel wat verkopers wordt ge- kompenseerd door het feit dat de bezoekers nu verplicht zijn aan alle standen voorbij te gaan. Een daling van de ver koop wordt niet door iedereen aanvaard en diegenen die het daar mee eens zijn verschui ven de oorzaak naar het begin van het seizoen, waar de bloemenzaak niet uitstekend MARKTKRAMERS Tot slot willen we dan nog een samenvatting geven van de gesprekken die we hadden met een boel mensen die elke za terdag hun spullen op de Aals terse markt kwijt trachten te spelen. Gewoonlijk mensen met een markttraditie achter de rug, ervan overtuigd dat zij en niemand anders de regelaars zijn der kleinhandelsprijzen, met veel lof over organisatie en verloop van de Keizerlijke in koopdag. Zijn ze niet meer de rondreizende savatten met het hondenleven van weleer, eer der welstellende burgers, dan wijzen ze er praktisch allemaal toch op dat het een harde stiel is. Vooral in de winter dan en overal een bijzonder attraktie woord- en gebarenspel ten be ste gevende, worden «uitge- wisseld» tussen de markterm van de omgeving. Waar de' f kramers een bijzonder dank- 4 baar woord voor overhebben is- voor de parking van de Kei- j zershallen. Gratis dergelijke wagenplaats ter beschikking kunnen stellen, da's in België h een ongekende luxe, zei ie-ijl. mand. pr Om niet beschuldigd te wordenï van ongehoorde bloemensmij-1 terij willen we op twee niet zoj vleiende zaken wijzen. Wie c de uithoeken van de markf slentert blijft nog onderworpen" Voor elk wat wils verspreiden van de verschil lende produkten. Plannen zijn er ook voor de Bloemenmarkt. Daar komen we zo dadelijk wat uitvoeriger op terug. BLOEMENMARKT De bloemen- en plantenmarkt is wel het zorgenkind van allen die van ver of nabij iets met het zaterdagspektakel te maken hebben. Oorzaak hiervan: de heraanleg van de Kastonjeves- ten. Herbeboming en bezaai ing van het Keizerlijk Plein die de verkopers op de straat zet te. Figuurlijk dan en voorlopig nog letterlijk ook. Want van de kant van het stadhuis werd reeds verschillende keren be vestigd dat de bloemenmarkt haar vroegere standplaats he lemaal terugkrijgt. In de omge ving die sinds korte tijd weer groen aandoet moeten echter eerst nog zitbanken, lantaarns en eventueel andere spullen die «oud» maken worden ge plaatst. Intussen echter hoor den wij van diverse zijden pra ten over de moeilijkheden die dat alles meebrengt voor de kramers. Geruchten die schommelen tussen prakti sche bezwaren tot een enorme daling van de verkoop. Het ging zelfs zover dat iemand van de Aalsterse vroede vade ren onlangs voorschotelde de standplaatsen de hoogte in te jagen en zo een fikse selektie te bewerkstelligen. Een mini- onderzoek bij de betrokken Een zware stiel, maar 'k hou ervan floreerde. Zonder uitzonderin gen kunnen we schrijven dat de mensen van de bloemen markt veel goeds verwachten van een eventuele henwerking van hun markt: een typisch Aalsterse bloemenmarkt zelfde kramen met stads kleurenwordt als positief aangevoeld. Alleen vindt men het niet zo fijn dat er onzeker heid blijft omtrent de datum waarop alles weer in kannen en kruiken zal zijn. ondanks de winkelwagens. Grieven vielen er niet te note ren, zelfs niet voor wat de kost prijs der standplaatsen betreft. De plaatsen worden per 3,6, 9, en 12 meter verhuurd (als we het goed voorhebben aan 10 frank de lopende meter) en de overgrote meerderheid der kramers kan daar vrede mee nemen Opvallend zijn de vu rige pleidooien die men in dit midden overheeft voor de vijf daagse werk- en schoolweek. De standwerkers, steeds en aan de wegcode. Moet je Li sommige automobilisten eens nc vragen. Wanneer de markt indii volle glans en glorie voorbij is D< lijken bepaalde gedeelten van bl< het stadscentrum zo ongeveer we op vuilnisbelten. Niet" zomaar Ni goed te praten. Gi Alles samen genomen tochinl een overheerlijke voormiddag beleefd. Van al dat slenteren aa en praten krijgt een mens ech- ge: ter zo'n dorst. Dt rei. TekstAndré HEYVAERT tin Foto's Luk BUERMAN Tij

De Voorpost | 1974 | | pagina 10