MLSTEHMRS EN HUN HOBBY KINOVA: VAN EN VOOR AMATEUR-KINEASTEN MADELEINE SCHOLLAERT: RIET- EN VLECHTWERK De Voorpost -12-7-74 -19 Irhof-voontitter Karnaval, zowat toch dó hobby van de Aalstenaar. (jm) Dat het verenigingsleven te Aalst bijzonder bloeiend reilt en zeilt zal voor wie dit eigenste blad regelmatig inkijkt wel geen openbaring meer zijn. Week na week kan je vaststellen hoe alle vergaderlokalen of wat daarvoor moet doorgaan uitpuilend afgeladen zitten. En ook al hoor je dan vaak een strovuurtje in het verenigingsleven opblazen tot een kei van een brand, het doet terzake niets af aan het feit dat hier ter stede in groep «geleefd» wordt. Een soort dorpsmentaliteit in de goeie zin maakt al die groepen, groepjes, verenigingen, klubs en verzamelaars bijzonder aantrekkelijk. Zo voelen wij het tenminste aan. Men tracht, zij het dan met wisselend suk- ses, iets op te bouwen. Als je dan naar de kern doordenkt gaat het bij allen om het probleem van deze tijd: de vrijetijd. Smalend wordt wel eens geuit dat in Vlaanderen twee koppen en evenveel pinten onvermijdelijk een nieuwe groep in het leven roept. Wat wij prettig vinden, reden te meer om een paar weken (zal wel maanden worden) de spots te richten naar alle koppen en pinten die wat uitspoken met hun niet-prestatie-tijd. Een feuille ton met de Aalsterse verenigingen in de hoofdrol. Eerder een dokumen- taire als je 't nagaat. Wat ons dan weer niet verplicht sommigen een hoofdrol, anderen een figurantenrolletje te bedelen. Grote vrijheid kennen we onszelf toe voor wat het hanteren van de kamera betreft. Waardoor het onmogelijk wordt te verklaren waarom en hoe deze week die en volgende week gindse groepen aan bod komen. Weloverwogen toeval, niets meer. aAEINVEEVERENIGING «HET NEER HOF» bJEEFT NOG PLAATS EN TIJD VOOR «MEREN JTjf je met je vrijetijd zowat alle kanten opkan, zal wel geen dere uitleg behoeven, ledereen kan waarschijnlijk voor het djsf/e weg een paar tientallen verenigingen opsommen met de afzonderlijk een wijduiteenlopende aktiviteitenwaaier. Van 1 'Istzegels over schelpen naar sport langs sigarenbandjes of chitselspullen. De wordingsgeschiedenis van VZW Kleinvee- leniging Het Neerhofvoor het land van Aalst loopt ook al- ijenwijdig met die van een pak andere groeperingen. Tussen 30§6 toen enkele dierenvrienden vonden dat ze met hun pro- 1 imen best naar anderen toe moesten en het huidige bloei- ffte organisme ligt wel een flink verschil. Hoe het allemaal nte/c/e en draaide en nu nog reilt en zeilt kwamen we van -%rzitter Willy Coppens te weten. wie het platteland al ge- tijd ontgroeid is willen in de vlucht een verklaring de naam «Neerhof» mee- Het was niets meer het erf bij een boerderij, 'oonlijk trof men in de irt dan wel pluimvee van lei stand en rang aan. tikkeltje heimwee naar neerhof en de absoluut iste liefde voor dieren lig- aan de oorsprong van de ichting van de vereniging. |t voorzitter Coppens: «Ei- ilijk zou je er verstomd van in hoeveel dierenliefheb- er in onze kontreien nog Toen we in 1966 met de jp startten was het een in dien op die verspreide lief- •herij. De kans bieden om len het jachtige moderne ^fin een gezonde ontspan- g en vrijetijdsbesteding te pezen in de natuur zelf. Wij Q(jin echter wel verder dan 3 p gewone fokken naar eigen vjddunken. Ons doel is de mjnveeteelt verder te propa- e'en en te veredelen. Probe- i zelf mooie rasdieren te )n(pken en terzelfdertijd ande- i te winnen voor het ver- zwoord fokken van puike 1 .ren». 12 DlTIVITEITEN JV$ je 't ons vraagt dan is de Pnbas getekende bedoeling '°%d onthaald. Hoe moeten "ganders de reeds 200 leden ^antwoorden? Mensen uit ïr T Land van Aalst die met eelfde motieven voor ogen 'on hun zo verscheiden be- isleven naar de maande- vormings- en vervolma- isavonden komen. Want in vaid naar herwaardering en a °fedeling van het pluimvee Ifjlen vorming en vervolma- lD^j een belangrijke rol. Pro- Soren, dokters in de dier- Heeskunde en rijksvoord- ...fjtgevers vinden voor stu- ^_dagen of voordrachten bij et Neerhof» telkens een be langstellend publiek. Of ze nu algemene of bijzondere dier kunde, ontleedkunde, leven sleer, voortplanting, opfok, voeding of gezondheidsleer willen aanpraten, publiek dat graag wat nuttige gegevens mee naar huis wil dragen is er steeds. Bepaald een veelzij dige werking dus met op zijn minst edukatief te noemen grondslagen. De resultaten van opgedane kennis moeten zich dan normalerwijze mani festeren in de dieren die men kan tonen. En om na te gaan hoever men op dat punt staat trekt het Neerhof regelmatig naar tentoonstellingen. Alle hoeken van het land zouden we hier moeten vermelden om volledig te zijn. In Aalst zelf richt de vereniging ieder jaar een Nationaal dierensalon in. Zowat het topmoment in de jaarwerking. Een hele bedoe ning is dat als je zomaar een pak pelsdieren, reis- en sier- duiven, park- en watervogels, zang- en siervogels, honden, pony's en schapen binnen krijgt. BELANGSTELLING Dat de leden van het Neerhof voor dieren belangstelling hebben ligt voor de hand. Hoe zit het met al de anderen? Kan Het Neerhof bij buiten staanders enige dierenvriend schap loskweken? Voorzitter Coppens: «Het is niet gemak kelijk anderen te laten opgaan in je eigen hobby. Da's trou wens voor elke vereniging een probleem. Maar zelfs zonder daar rekening mee te houden is het geen speeltaak, onze vrijetijdsbesteding. Prak tisch geen vakliteratuur, weinig aandacht van kranten en bladen. Over België ver spreid zijn er nochtans 10.000 12.000 liefhebbers. In het buitenland, Duitsland, Ameri ka, zit het heel wat beter. Mis schien zit de verstedelijking en het daarmee samen gaande gebrek aan ruimte er voor iets tussen». Of de hobby dan soms duur uitvalt? «Wie alles moet beginnen ko pen kan er wel een aardige stuiver aan insteken. Eens aan het fokken loopt het fi nancieel echter wel vrij goed koop los. Het voedsel is niet zo goedkoop maar de dieren zelf worden als het ware voor een appel en een ei van de hand gedaan. Misschien speelt het wel een rol dat je heus geen cent kunt winnen via wedstrijden of verkoop». Wat ons dan langs de neus weg laat vragen of die over grootvadersspreuk niet meer telt: «Wie van dieren houdt ook van mensen». STROOMOPWAARTS Die praktische bezwaren kun nen de goeie bedoelingen echter niet uit het hoofd van de Neerhofmensen halen. Hun oproep om terug te keren naar de natuur, naar het Neerhof van weleer, met zijn familiale tuin en relatieve stilte zullen ze blijven herhalen. Het beste bewijs daarvan vinden we misschien in het feit dat deze op nationaal vlak nog erg jonge vereniging toch reeds een plaatsje bekleedt bij de allerbesten. En dat er tussen de beestjes van de le den prachtexemplaren te be speuren zijn, kan iemand die ooit een tentoonstelling be zocht, nog maar moeilijk af weren. Kinova aan de film-slag. (jm) De Aalsterse ciné-klub is ont staan in de schoot van de plaatselijke fotoklub die in het gezegende jaar 1938 werd herdoopt tot 'Aalsterse Foto- en kino-verbond'. In 1952 gaan de wegen dan helemaal uiteen en Kinova wordt boven de doopvont gehouden Me teen de mogelijkheid om via het verwerven van technische bekwaamheid en het aan spreken van drommelse origi naliteit oen eigen gezicht te krijgen, volledig tot ontplooiing KARNAVAL, DE HOBBY BIJ UITSTEK Dat karnaval met alles wat daarrond draait het jaarlijkse* topevenement is in deze Kei zerlijke Karnavalstede zal wel geen verder betoog nodig hebben. Is trouwens ook niet de bedoeling. Maar dit over zicht van «wat wordt er te Aalst met de vrijetijd uitge spookt» zou allerminst volle dig zijn als we niet een paar woordjes veil hadden voor het topgebeuren. De periode die eraan voorafgaat kunnen we moeilijk anders omschrijven als een flikkerende maand van de vrijetijdsbesteding. Nu de feestroes een stuk van ons verwijderd ligt menen we er goed aan te doen er even op te wijzen dat de hele romps lomp van voorbereiding het verhaal van kippegaas, pa pierdeeg en borstelen een prestatie is die alleen uniek kan genoemd worden. Voor welke andere gebeurte nis krijgt men zoveel avonden naeen mensen aan de slag? En daarenboven voor kreatief werk. Verder dan deze korte huldegroet willen we hier niet gaan Het was enkel de be doeling ons eerste kommu- niezieltje gaaf te houden. Zoals het spreekwoord voor houdt dat de hand die bij een dergelijk zieltje hoort gauw gevuld moet zijn, zal dit dan ook volstaan. Wanneer je vijf minuten ten huize van Madeleine De Wolf- Schollaert toeft dan zit je onvermijdelijk ondergedompeld in een stapel handtassen, fruitkorven, bloemenmandjes, wijnkor- ven. Ach, we zullen het reeksje straks vervolledigen. Al die leuke spulletjes heeft Madeleine zelf, eigenhandig gewrocht. Met riet, een stevige dosis geduld, een portie fantasie, heel veel moed en nog meer plezier vlecht ze haar vele uurtjes vrijetijd door. «Toen de kinderen uit huis waren ging ik op zoek naar iets om die tijdzee die daar plots voor me opdook zo prettig mogelijk te bevaren. Het werd riet- en vlechtwerk, heel toevallig, en ik heb er al massa's plezier aan beleefd.» beeld hebben we met een ferm deel van onze groep meegedaan aan de Week van de vrijetijdsbesteding. Dit jaar kon het niet omdat onze men sen vonden dat er al te weinig belangstelling was voor onze aktiviteiten. Ikzelf heb dan maar alle moed samenge raapt en ga alleen door. Ten minste met het vlechtwerk want aan de sport doen nog anderen *meé> Zo zie je dan maar weer. In een periode waar zoveel wordt gezanikt over het so ciale probleem dat 'vrijetijd' geworden is moet men erva ren dat er voor wat anderen met hun tijd uitspoken geen tijd meer is. Tegenstelling die ons alleen maar laat schrij ven. Volhouden mensen. Willy Coppens met een van zijn puike rasdie- Madeleine De Wolf begon zo'n vijf jaar geleden met de hobby. Samen met een pak andére vfsuele gehandicapten leerde ze de technieken aan en sindsdien is er geen houden meer aan. Als ge woonlijk werd er gestart met kleine spulletjes en later, toen Madeleine het helemaal beet had, was er ruimte en moge lijkheid om te gaan eksperi- menteren. Eigen snufjes bij traditionele modellen die spiegel in riet gevat is werke lijk een staaltjevariaties op een tema korven men sen in alle maten, geuren en kleuren doopsuikermand jes in vormen waar we in de verste verten niet zouden aan denken. Als je 't ons vraagt, dit is vrijetijdsbesteding op zijn best: liefhebberswerk, als het kan een spulletje verkopen om de onkosten terug te win nen, dat bovendien aantoont met welke beperkte mogelijk heden men heerlijke dingen kan wroeten. En dan de TV- knop omdraaien om naar het werkje te trekken. Gevaar ook voor het versmallen van de interesse-horizon? Juist. Niet bij Madeleine De Wolf echter. Naast haar vlechtwerk heeft ze nog een paar uur per week over om aan sport te gaan doen. Alweer met dezelfde groep visueel gehandicapten. Ze spelen torbal, plegen atle tiek en houden aan het weke lijkse zwempartijtje. Of ze voor die prestaties, toch wel uniek op dit vlak, enige be langstelling mogen ondervin den. «Dat is precies het grote knelpunt. Vorig jaar bijvoor- te komen als filmklub. TEAMWORK Het streven naar teamwork, op filmvlak van hoog naar laag en omgekeerd zo onont beerlijk, heeft heel de be- staansperiode van Kinova ge kenmerkt. Teamwork dat al op een heel klein pitje begint. Voorzitter Van Der Straeten: «Beginnelingen menen wel eens dat ze zich alleen maar oneindig belachelijk kunnen maken door bij ons of bij Madeleine Schollaert. (Jm) stoffig vergeethoekje. Een ontgoocheling die de liefheb bers bespaard was gebleven zo ze eens bij ons waren bin nengewipt. Na korte tijd zou den ze de hoofdtonen, beweging-aktie, al onder de knie hebben. Bovendien wa ren ze dan ook zeker geen pmtsen te hebben gekocht». Met die zienswijze van Kinova kunnen heelwat mensen ak koord gaan. Uit deze Aals terse klub ontstonden immers filmkernen te Geraardsber- gen, Sint-Niklaas en Zele. Af gaande op het aantal amateur-kineasten dat zijn lichtje kwam opsteken mogen we verklaren dat de stelling ingang vindt. Zij het dan dat nog teveel mensen menen dat zij, onderbeginnelingen, niet terecht kunnen. Stelden wij de vraag of filmen niet al te duur uitvalt om tot hobby voor het grote publiek te worden ge bombardeerd. «In cijfers om gezet betekent het aankopen van kamera, projektor en doek geen grotere investering dan het aanschaffen van spul len voor eender welke hobby. Het is natuurlijk verloren geld als na een paar pogingen het tuig in de kast gaat. Precies daarom zouden wij het ruimer publiek moeten bereiken. Da's niet zo eenvoudig». TOEKOMST Wat er volgend seizoen op de agenda komt is niet direfct te vertellen. Natuurlijk de aktivi teiten die we hoger al vermel den. Een uitgebreider plan ning moet nog uitgedokterd worden. Als die klaar is druk ken wij ze ook wel af. Dat het eens te meer een vol jaar ijve ren wordt om beter te laten en leren filmen krijg je d'r voor niks op een blaadje bij geser veerd. Meer inlichtingen krijg je aan de Boudewijnlaan 183. Wanneer we het reilen en zeilen van de Aalsterse filmklub Kinova erg bondig zouden willen samenvatten dan opteerden we voor deze slogan: 'Leer beter filmen'. Rond alles wat Ki nova opzet hangt immers de bezorgdheid amateur-kineasten bij te staan, aan te moedigen, deskundig te begeleiden. Een opdracht die voorwaar niet van de poes is. Hoe men dat in de filmklubrangen ziet, waarom men het doet en wie eraan mee helpt; een tritsje praktische wenken en een blik in het geschie denisboek van Kinova: inlichtingen waarmee voorzitter Van der Straeten echt niet verlegen zit. mogelijke technieken die de produkten van amateur kineasten aangenamer om zien maken blijft voortduren. Van meer- naar mindergevor- derden en tussen de sterke ren onderling. Gezamenlijk monteren bijvoorbeeld en ach teraf demonstreren van meer dere sonorisatiesystemen hoort erbij. Resultaten liegen er dan ook niet om. welke klub dan ook aan te kloppen. Daartegenover stel ik dan dadelijk dat het knip- en plakwerk dat wij kunnen bieden, dit dan met de hulp van mensen die niet meer aan hun proefstuk toe zijn, de films alleen maar goed kun nen doen». En het zijn heus niet enkel nieuwelingen die in De Vrede iets kunnen opste ken (Kinova komt om de 14 dagen 's maandags in De Vrede samen). Uitwisseling van trukjes, snufjes en alle BETER FILMEN Om de vlag waaronder men vaart, leer beter filmen, te tooien worden geregeld be vriende filmklubs uitgenodigd, de bijeenkomsten van de le den staan uiteraard in dat te ken. Jaarlijkse wedstrijden in klubverband en de daaruit ge- selekteerde werken voor pro vinciale en nationale kampen situeren zich dan op een wat fijner vlak: de besten een kans naar buiten geven. Hoewel dat dan weer de hoofdbedoeling van Kinova niet is. «Het is bijna ongeloof lijk hoeveel kamera's er alleen te Aalst al verkocht worden. Gewoonlijk worden die dure grapjes dan een paar keer gebruikt, met volle overtui ging. Goeie wil volstaat echter niet, ook niet bij amateurs. Er is een dosis technische ken nis nodig. Wanneer mensen dan zien dat hun werkjes niet zo worden gesmaakt door vrienden verdwijnt het filmtuig onherroepelijk in een of ander

De Voorpost | 1974 | | pagina 19