Weekblad van Dender - Durme - en Seheldestreek Buiten op PIKIEEST van de FALLUINTJES. VERMISTE RIT OENRER OPGEHAALD HERRIE ROND HET BANKKOMPLEKS IN GRENSZONE Nieuwerkerken-AALST Maurice MARTENS SPORT MET DE VOORPOST NAAR PARIJS zie pag 5 ZWART OP WIT DIE MOOIE ZOMER OPTIE VOOR GEWESTPLAN AAN DE LAARS 09 mrtrrmmrm De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 12 JULI 1974-27eJAARGANG—NR 28—12 F DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692 (De Cüyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-74.119 Jaarabonnement 545 F Halfjaar 280 F Trimester 145 F EDITIE AALST Voor al uw sportartikelen, wendt U tot tiet huis Koolstraat 48 Tel. 053/25697 9300 AALST Gespecialiseerd in alle gekende merken inzake tennis, voetbal, basket, zwemmen enz 1974 werd door het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme tot het jaar van de folklore uitgeroepen. In een speciale brochure werden de grootste manifestaties van ons land samengebundeld. Het Pikfeest van de Falluintjes, met zijn levende landelijke folklore, werd in dit overzicht opgenomen. Als u samen met ons de me ning zijt toegedaan dat de oogstgebruiken fel aan het verwateren zijn kan u op het veld de hele cyclus komen volgen vanaf het pikken tot en met het bakken en er u te goed doen aan een landelijk oogstfeestmaal. Het Pikfeest in de Falluintjes, wellicht dè jongste van alle folkloristische manifestaties in ons land, is dus blijkbaar uitgegroeid tot een belangrijke gebeurtenis met nationale belangstelling. Ongetwijfeld zijn Pikfeest en Vlegeldans énig in hun soort. Sinds een paar jaren echter stellen we met genoegen vast dat er steeds meer interesse komt voor landelijk toerisme, inzonderheid voor hoevebe- zoek en voor al datgene wat de hoeve heeft betekend in ons landschap, in onze kui tuurgeschiedenis. We maken een henwaardering mee ten aanzien van de boer, de bou wer van het landschap en drager van een onvervreemd baar stuk kultuurgoed. De VW-de Falluintjesstreek acht zich derhalve gelukkig mede verantwoordelijk te zijn voor deze gunstige kentering. On der de bescherming van de Toeristische Federatie van de provincie Oost-Vlaanderen en met medewerking van de ge westelijke VVV-de Dender streek, wil de VVV-De Falluin tjes het landelijk karakter van de streek bewaren opdat ze haar specifieke gelaat in de toekomst moge behouden te gen de voortschrijdende ver stedelijking met gezichtsver lies. 1975 werd door het Mi nisterie van Nederlandse Kui tuur uitgeroepen tot het mo numentenjaar. Deze aktie is niet enkel gericht op het be houd van kastelen, kerken abdijen en natuurgebieden: in de Falluintjesstreek worden hieraan de waardevolle boer derijen toegevoegd die we sinds onze inzet pogen te va loriseren met het pikfeest. Om die reden wordt ieder jaar naar een andere hoeve uitge keken. Ondertussen is het Pikfeest uitgegroeid tot een ongewoon tweedaags speka- takel, een mooi kijkstuk in vele taferelen waarin de boer, in typische klederdracht, de grote akteur is: het eeuwen oude verhaal vanaf het pik ken tot het eten van hete ovenkoeken die vanuit de ovenmond aangeboden wor den. Het traditionele vlegeldorsen gaf aanleiding tot een feest- dans op het indringende ritme van de vlegelslag. Wat wordt u nu op dit Lustrumpikfeest in de HOEVE VAN NUFFEL op de Boskant te HERDERSEM geboden? Zaterdag 27 en zondag 28 juli '74 15 uur: Veldaktiviteiten: pik ken, binden, stuken naar aloude gewoonte door een dertigtal boeren en boerinnen. 16.30 uur: schafttijd op het stoppelveld met hete worst en platte geuze. 17 u.: De oogst De valiezen zijn gepakt, de wagen staat voor en drie joelende kinderen schoppen en duwen om de beste plaatsen aan het raampje te krijgen. Madam loopt nog even achter iets dat zij blijkbaar ver geten is, terwijl vader een briefje aan de deur hangt voor de bakker, de melkboer en den brouwer en een klein beetje voor de geburen. Zij zijn weg. Veertien dagen op zoek naar zon, licht, lucht en kalmte. Alles verloopt prachtig tot aan de autosnelweg. Nog geen twee kilome ter voorbij Wetteren beginnen de moeilijkheden: op stoppingen, files, warmlopende motoren, overlopende kinderen en geen toilet in de buurt. Geprikkeld rookt hij de ene sigaret na de andere zodat moeder ongezond wordt en het al tot een eerste woordenwisseling komt. Vier uur duurt die lijdensweg naar zee. Het prachtig appartement met uitzicht op de Noordzee blijkt een oud optrekje te zijn in een smalle zijstraat met veel te weinig slaapgelegenheid, een Franse w.c., kra kende trap en een lekkende kraan. Op het butaangasvuurtje kan voor geen vijf mensen worden gekookt. Tot overvloed van ramp begint het te regenen. De gezelschapsspelletjes worden bovenge haald terwijl vader zich een pint gaat kopen. Kinderen worden lastig en grienen, één krijgt er een draai van een nerveuze moeder, terwijl een andere om frieten wordt gestuurd. Vader komt natuurlijk te laat binnen, want die heeft Jef en Pier tegengekomen uit zijn straat. Dat duurt zo veertien dagen. Is het mooi weer dan ligt alles vol zand, loopt de helft van het huisgezin met zonnebrand en is vaders dorst niet meer te blussen Heerlijke vakantie aan zee. «Wij zijn er weer eens uit geweest», zegt men dan bij de terugkeer. En of het goed was? «Dat geloven wij nogal en volgend jaar gaan wij terug». Want alles is vergeten als wij die goeie thuis terugvinden. Geen muggenzwermen meer, geen frieten van 't kot, geen dubbel zo dure biefstuk, geen in het zand gevallen frisko's. Maanden nadien vinden wij nog zand en mazout in de strandkledij. Maar dat deert ons niet, want volgend jaar gaan wij terug. Opnieuw in de lange karavaan, opnieuw in een van die woonkazernes met uitzicht op zee waar die dan ook mag zijn opnieuw met Jef en Pier van uit de straat. Alleen verge ten wij dat het daar juist hetzelfde is als thuis, alleen maar wat primitiever. MARC DE BACKER wordt binnengereden. Tegelijk optreden van de zanggroep «De Vlegels» Tussenin naar believen: Hete ovenkoeken, recht uit de oven, met smout, vlaaien, hete boerenworst met brood, platte geuze en ander vocht, wafels vanop het vuur. 17.30 uur: Schuuraktiviteiten o.a. vlegeldorsen, geselen, wannen, ziften, enz. 18 uui*T Vlegeldans: enkele slag, dub bele, drie- en vierslag. 21 uur: Feestvuur op de weide. Zondag 28 juli Vóór bovenstaand pro gramma .komt «BEENTJE BUITEN» op zondag 28 juli 10 uur: Begin omloop Beentje Buiten vanop de hoeve. Toe gankelijk voor fietsers, wande laars, ruiters, enz. (niet gemo toriseerd). 11 uur: Inhuldiging bloementapijt dorpsplein Moorsel. Uitdeling van bloe men aan de deelnemers. 12 uur: Hof te Putte, Meldert. Op treden van het zangkoor van de Kulturele Kring Meldert met oogstliederen. Teken wedstrijd 13 uur: Baardegem. Sprekershoek vanop de wa gen van Pee Klak. Terug naar de Hoeve Van Neuffel te Her- dersem op de Boskant en vervolg van de aktiviteiten als boven aangegeven. De vijfde uitgave van dit Pik feest wordt dus iets speciaals. Van dit jaar af wordt het ge beuren over twee dagen ge spreid daar het niet langer mogelijk was de toenemende stroom bezoekers op één dag op te vangen. Dat de BRT - TV een volledig programma van Beentje Buiten hierbij zal opzetten en tijdens het feest diverse opnamen zal maken zal natuurlijk het sukses nog vergroten. Bij de realisatie van dit TV-programma zullen nog tal van andere groepen en verenigingen worden aange sproken, ieder met zijn speci fieke aktiviteiten op de omloop van Beentje Buiten. Fiets- en wandelklubs, kuituur- en an dere verenigingen krijgen hiermee een buitenkans om hun aktiviteiten op de beeld buis vast te leggen en uit te dragen. De grootste verwach tingen hebben we natuurlijk vanwege onze aktieve mede werkers, de boeren zelf. In ie der van onze vier gemeenten is voor momenteel een vle- geldansploeg aan grondige repetitie toe met het oog op de afwerking van verzorgde uitvoeringen, overigens in ty pische boeronkledij. De Fal luintjesstreek komt dus weer in de kijker. U wordt meteen uitgenodigd, j MUYLAERT (foto hdw) Zondagavond jl. werd de sedert vorige week donderdag vermiste 20-jarige Paul Huybrechts, Hoge Vesten 66, Aalst, met zijn wagen aan de Tragel, bij de F.F.R., uit de Oender gehaald. Op aanwijzingen van kennissen en familie begon de duikersploeg van de brandweer zondag namiddag te dreggen aan de Tragel. inmiddels vond men sporen In de graskant, zodat het vermoeden sterker werd. Duiker Sam Beulens trof vrij spoedig de wagen aan. Het slachtoffer was reeds sedert donderdagavond vermist nadat hij te Schoonaarde bij vrienden geweest was. Zaterdag werd hij bij de politie als vermist opgegeven. Diezelfde voormiddag reeds dregde de duikersploeg reeds in de Dender ter hoogte van de Vismijn, opdat een afgereden stuk boomschors een vermoeden deed ontstaan, echter tevergeefs. De politie 0roeg er zorg voor dat bij de ophating van het slachtoffer er geen toeloop van kijklustigen ontstond. Het ongeval verwekte bij de bewoners van de Hoge Vesten grote verslagenheid. De begrafe nis gaat door morgen zaterdag om 11.30 uur in de Sint-Martinuskerk.(jv) Als het allemaal draait zoals voorzien dan starten begin augustus in de grenszone Aalst-Nieuwerkerken, gebied be ter gekend onder de benaming Hoge Weiden, de werken voor een hypermodern kantoorgebouw van een bankinstel ling Allicht tot nu toe geen vuiltje aan de lucht en zeker de geur van menig duit in het bakje. De gemeente Nieuwer- kerken is immers bijzonder tevreden met deze bouwpartij: je krijgt niet iedere dag een bedrijf binnen je muren van 350 werknemers. Aalst, bij monde van schepen De Neve, kan niet zo oplopen met de hele bedoening. Er was een optie van het gewestplan voor die bewuste zone 5g: naast het bestaande Bejaardentehuis zou hier later ook het nieuwe ziekenhuis worden ingeplant Kortom, met de plannen en de eventuele komplikaties daarbij komt deze zone voor gezondheidszorg op zijn zachtst uitgedrukt flink in het ge drang. Het kompleks dat de bankin stelling langs de weg Aalst- Geraardsbergen zal bouwen beslaat een oppervlakte van 2500 m2, zal de diensten die nu aan de Aalsterse Grote Markt huizén herbergen (350) en is bovendien berekend op een maksimale kapaciteit van 600 werknemers. Op zichzelf misschien een prachtige zaak. Ware het niet dat het 5 ha. Hoge Weiden-gebiecj in het gewestplan wordt aangeduid als zone voor gezondheids zorg. Terloops willen we er nog aan herinneren dat deze lap destijds door de bankin stelling van de familie Schotte-Van Der Haegen werd overgekocht. Stedebouw verplichtte toen de bank ook de langsliggende Lage Wei den aan te kopen. Nieu werkerken: Een paar pogingen om kontakt te ne men met schepen van Open bare werken-Nieuwerkerken, de heer Meuleman, mislukten. Wat ons verplicht zijn ziens wijze in een Vlaams dagblad over te nemen. De schepen vindt het projekt voor zijn ge meente bijzonder positief. De 600 arbeidsplaatsen en het feit dat deze gemeente bijna de grens van de 6000 inwo ners heeft bereikt aaneenge- koppeld kunnen voor Nieu- werkerken twee klassen ver hoging betekenen. Steeds volgens deze bron zou bij in gebruikname van het kom pleks wel de privédreef die naar het Aalsterse stadscen trum loopt-daarover straks een woordje meer worden ge sloten. Oplossing heeft sche pen Meuleman dan bij de hand in de vorm van een spiksplinternieuwe dreef tus sen de Hoezebeek en de kas teelgracht in de Lage Weiden. Bankinstelling: Om te begin nen de zienswijze van de bank voor wat de dreef be treft. Zoals men weet is dit voor fietsers en voetgangers de kortste verbinding Aalst- Nieuwerkerken. Bij de instel ling is men van oordeel dat niets het verdere gebruik ook na opening van het kompleksin de weg staat. Wat dan scholieren en werk mensen die aan het steigeren gingen moet geruststellen. Voor wat het aan de laars lappen van de zone voor openbaar nut in het gewest plan voorzien betreft is de zienswijze van de bank al even geruststellend. Admini stratieve diensten kunnen immers, zijn het inderdaad, een dienst aan de gemeen schap betekenen. Waarbij dan verwezen wordt naar Stedebouw dat hoegenaamd geen bemerkingen had toen het hele projekt daar op de goedkeuringstafel verscheen. Bovendien had de familie Schotte reeds geruime tijd toelating tot verkavelen ge kregen Dit laatste werd prak tisch niet gedaan. Aalst: De reaktie van sche pen De Neve op dit alles- bron: meerdere kranten en weekblad is niet zo mals. De schepen stelde telkens duide lijk dat het er bij hem niet om gaat de bankinstelling zelf te besmeuren. Wel gaat het om een 'onverantwoord principe'. Zone 5g betekent gezond heidszone. Door de op te trekken kantoorruimten lijkt het volgens schepen De Neve verder onmogelijk het be wuste domein onder ge noemde rubriek te klasseren. Wat dan ondermeer betekent dat de geschonden hoek niet langer zou beantwoorden aan de inmiddels klaargekomen plannen van het nieuwe zie kenhuis. Van wetsontduiking wordt er gesproken als het over de verkavelingsvergun ning gaat. In al die jaren zou de familie Schotte slechts één perceel van de hand hebben gedaan en dan nog aan eigen familie. Verder wordt het ook flink op de korrel genomen letterlijk staat er 'onverant woord'dat het gemeente bestuur van Nieuwerkerken blijkbaar niet wilde dat Aalst in een zone die de stad no- tabene rechtstreeks aanbe langt iets in de pap had te brokken. Wat meebrengt dat er ten stadhuize opnieuw aanvragen voor bouwvergun ningen binnen liepen sinds het bekend is dat de bankin stelling daar gaat bouwen. Precies iri de omgeving van de Sint-Jobskapel dan nog en daar werden al geruime tijd geen vergunningen meer voor afgeleverd. Vragen: Al lijkt iedereen er vast van overtuigd dat de voorgenomen plannen met verantwoord respekt voor de omgeving zullen uitgevoerd worden, resten er toch een paar vraagjes. Met de Gazet van Aalst kunnen we een reu zegroot vraagteken neer schrijven als we de bedenking maken dat een of ander grootwarenhuis straks wel eens het precedent zou dur ven aanhalen om nieuwe, al licht kommerciële, projekten te verantwoorden. Dat ze dan met veel plezier naar Nieu werkerken zullen trekken is iets wat zelfs eenvoudige zie len direkt opmerken. Noemen we deze trap naar de geest van het gewestplan een dage lijkse zonde dan wordt het toch wel wat ernstiger als de plannen voor het ziekenhuis hierdoor nogmeer op de lange baan worden gescho ven. Zonder genade kennen we hier doodzonde toe. Om van de konventionele taal naar futuristische termen over te schakelen: waar blijven die «Fusies». Dergelijke dingen zijn niet goed te praten. Ook wij menen dat er slechts één zondaar is. Welke penetentie? Fusie eind juli? ANDRE HEYVAERT

De Voorpost | 1974 | | pagina 1