IN MESPELARE BOUWT ARTHUR STEEMAN EEN WERELD IN ZAKFORMAAT LIJDENSWEG KULTUREEL# CENTRUM NIET TEN EINDE |r 4 PIKFEEST MET VLEGELDANS INITIATIEVEN VOORJOU... GROOTSE PAROCHIALE FEESTEN TE MOORSEL aalst 10 -19 7 74 - De Voorpost Arthur Steeman bouwt geduldig aan het oude Wichelse gemeentehuis (HDW) met het maken van maquetten en experimenteerde ik met materiaal. Uiteindelijk nam dat zoveel tijd in beslag dat ik ermee moest stop pen. Met de dienst bedoel ik. Van een hobby kan je natuurlijk niet leven en daarom heb ik nu een krantenronde die me 's morgens wel vroeg uit de veren roept, maar die ook de mogelijkheid biedt om in de namiddag te doen wat ik wil. IN ECHTE MATERIALEN Vroeger reeds maakte ik maquet ten in karton en andere materia len, maar reeds in 1970 dacht ik eraan om een huis of een ander gebouw op schaal te maken, maar dan zoals het is. Ik bedoel, met echte bakstenen dakpannen e.d. Kom maar eens kijken in mijn atelier. Op een grote houten tekentafel staat als pronkstuk het bijna af gewerkte gemeentehuis van Wi chelen. Duizenden kleine bak- Indien nodig kan ik zelfs de gebin ten van het dak volledig nama ken. Uit een antieke kast duikelt hij dikke boeken en hele pakken prentkaarten op, Indien hij al die gebouwen wil maken, dan heeft hij nog jaren nodig. Aan de wanden hangen tekenin gen en plans van negentiende- eeuwse architekten. Grondplans, vooraanzichten en doorsneden van de Aalsterse Sint- Martinuskerk heeft Steeman zat. Elk Aalsters museum zou hem die benijden. «Dat heb ik allemaal eens door een stom toeval gekre gen, van een oude Aalsterse fami lie, vertelt hij. Er waren ook heel wat oude dokumenten bij. Voor het Dirk Martensja^r te Aalst zijn de organisatoren eens hier ge weest, hij schuddebolt, maar hun belangstelling week toen ik hen dat niet zomaar wilde geven. Ik heb hier nochtans een belangrijke kopij van een inventaris van alle stedelijke dokumenten. Wedden dat ze dat ginds niet eens bezit- Grote firma's boden veel geld voor het patent. Maar ondertus sen kost mij dat ook veel geld. Zo'n patent komt tenilotte duur uit Daarvoor moet je blijven beta len. Eigenlijk zie ik het zo. Ooit zou ik willen deze steentjes en die dakpannetjes op de markt bren gen zoals dat nu gebeurt met an dere bouwdozen. Mijn systeem is echter veel kunstzinniger. Hier komt eigen kreativiteit bij kijken. Wel krijg je een beschrijving van het gebouw erbij en een gebruiks aanwijzing. De rest laat ik aan de verbeelding van de knutselaar over. Kom nu eens even mee kij ken rtaar de oven.» Onderweg vertelt hij nog dat ie mand bezig is een volledig nieuwe oven te maken, volgens het door hem uitgedokterde sys teem. Wij gaan hier niet in de tails vertellen hoe het juist werkt, maar het komt erop aan die kleine steentjes tijdens het bakken niet aan mekaar te laten koeken en er de juiste hoeveelheid lucht door De jeremiade ond het Kultureel Centrum, die sedert de bevestiging van Mevr. De Backer, Ministerie van Neder- landse Kuituur, half juni jl. dat voor Lot II van het Kultureel vu Centrum een staatstoelage van twintig miljoen toegekend Bn wordt, had de plaats geruimd voor een gewettigd, gema tigd optimisme in verband met de afwerking van dit Aal sters zorgenkind. Opnieuw is een kink in de kabel gekomen, de lening van 51 miljoen die stad Aalst bij het Gemeentekrediet zou aan gaan, zoals medegedeeld tijdens de laatste gemeente raadszitting, werd door het Gemeentekrediet niet goed gekeurd, zodat een volledige afwerking van de ruwbouw van het Kultureel Centrum weer in vraag gesteld wordt. Dinsdagnamiddag trok een afvaardiging van het sche penkollege o.l.v. burgemeester De Bisschop opnieuw naar het Ministerie om nogmaals om tussenkomst te vra- gen bij deze nieuwe hindernis. Deze pad die Aalst opnieuw in de korf gezet krijgt, kan Al alleen maar een verdere vertraging van de afwerking van het Kultureel Centrum betekenen. (jv) Vc I wi te blazen. Met enkele kilo's cokes tuur gaan dikwijls samen en di houdt hij zijn oven uren heet. brengt voor de dorpelingen zaa Het gaat erom later die bouw- in 't bakske». *er steentjes aan de man te kunnen in het boekenrek naast ons staaw'' brengen. Voorlopig perfektioneer de meest uiteenlopende werker f®' ik het systeem. vooral over sterrekunde en na ge tuurkunde. «Sterrekunde is zee KULTUUR boeiend, vertelt Arthur Steeman; Arthur Steeman heeft wel enkele bovendien maak ik veel materiaa speciale ideeën omtrent de ma- ze|f. Ook de lenzen slijp ik met d> nier waarop er in Mespelare aan hand. Een werkje van geduld.» kuituur zou kunnen worden ge daan. «Eigenlijk bestaat dat Hoe langer wij er zitten, hoe m< woord hier niet,» meent hij. «Als wij in de ban geraken van St< de voetbalvereniging Maertens mans persoonlijkheid Hij is ni< inviteert op een avond, dan z0 maar een rare uitvinder, spreekt men hier van kuituur. Het dromer die de vogeltjes in 't c. zou hier anders moeten gaan. houdt of een wereldvreemde ste Misschien kon men de dorpskern rekijker. Hij is een man met eei in zijn vroegere staat herstellen, gezonde kijk, die zich bovendiei zodat de eigenheid van deze lan- dat kleine tikkeltje vrijheid delijke gemeente niet verloren veroorloven, waarvan wij allen zi gaat. Dan kan men door allerlei snel afgunstig worden. De vrijhe manifestaties de toeristen aan- van kunstenaar te zijn en zijn ie trekken. Er is van Mespelare wel Ven daarnaar te richten, wat c iets te maken, maar men moet anderen ervan mogen denken, het willen, écht. Toerisme en kul- Mare DE BACKER I L' Op zondag 28 juli is er voor wandelaars, fietsers, ruiters, kortorWc voor alle niet-gemotoriseerde toeristen en natuurliefhebbers, eenal buitenkans te beleven in de Falluintjesstreek: Baardegem, Her™ dersem, Meldert, en Moorsel. In samenwerking met de Vlaamse Televisie richt immers dfee WV-De Falluintjesstreek, gekoppeld aan de lustrumuitgave vaoo haar Pikfeest met Vlegeldans, een «BEENTJE BUITEN» in dootoer heen dit nog mooi en op vele plaatsen gaaf gebleven natuurgtHe bied. De afstand bedraagt ongeveer 25 km doch er is natuurlijk mogé lijkheid later in te springen of vlugger te eindigen. Een échte wil h1 natuurlijk integraal! Wat? Waar? Wanneer? 10 uur: Begin van de omloop op de Hoeve Van Nuffel, Boskanj Herdersem. 10.15 uur: Duivelsput: kort toneeltje. Gudulaspel door de Tone bond «Vriendenkring» Herdersem. Langs het Waterkasteel vaj Moorsel komen we op het Dorp. 11 uur: Opening door Burgemeester Uyttersprot van een pracht^ BLOEMENTAPIJT op het Dorpsplein met als achtergrond d aloude Gudula-kapel. Het wordt een symbolisch tafereel waart zowel de oogst (pikfeest) als de snijbloementeelt (rozen en anje lieren van Moorsel) aan bod komen. Bovendien wordt aan elk deelnemer 'n bloem aangeboden (gratis). Langs Waver, de Dra en de Abdij Affligem waar de oude ruïnes kunnen bekeken waf den gaat het naar Nievel. 12 uur: Hoeve Van Cauwelaert, Nieveldriesweg, Meldert. Optre i den van een befaamd Volkszanger. Via de oude Molenvijver va»; Meldert belanden we bij een Meiderts kunstsmid. 12.30 uur: Richard De Boeck stelt enkele van zijn smeedwerke tentoon en toont tevens zijn smidse in volle aktiviteit. Aan d Pastorij kijkt u even goed uit Iets speciaals! 13 uur: Langs de Kerk van Meldert, uit steen van de Melderta zandsteengroeven, komen we in de Putstraat. Hof Te Put: D| Kulturele Kring van Meldert zingt er een paar typische oogstlied® ren en graag hadden we dat u allemaal meezong. De tekst wordt ter hand gesteld. Ondertussen is er op het Hof van Boer Fons een tekenwedstri op de grote panelen van de B.R.T. en kan u, aan schappelijk prijs, een koud etentje verorberen en van een frisse drank genie ten. Dit alles kan zich afspelen op een grote boomgaard. Via het Kravaajbos (het gerij langs het Dorp) komen we aan d<: Villa Kravaal en zo te Baardegem. 14 uur: Van op de wagen van Pee Klak kan te Baardegem op he Dorpsplein iedereen die wat te zeggen heeft over milieuzaken zijf duit in het zakje doen. Snedige sprekers worden verwacht! Eve verder ziet u wipschieters op de staande wip en worden tal vap volksspelen georganiseerd. Via de Hoeve Loereman en Hoevi Muylaert hopen we dan rond 15 uur terug te zijn te Herdersem of Hoeve Van Nuffel waar dan het typisch pikfeest met Vlegeldans i wacht. f PIKFEEST: zowel op zaterdag 27 als op zondag 28 juli 15 uur: Veldaktiviteiten: pikken, binden, stuiken, x 16,30 uur: Schaftijd met hete worst en platte geuze. 4 17 uur: De oogst wordt binnengereden. Optreden van Zanggroep 17,30: Schuuraktiviteiten: vlegeldorsen, geselen, wannen, zifter 18 uur: Vlegeldans (enkele, dubbele, drie- en vierslag) 21 uur: Feestvuur op de weide. Einde bij dageraad. Tussendoor naar believen: Hete ovenkoeken met smout. Vlaai Boerenworst met brood. Kop met bruin brood. Platte geuze e ander vocht. Wafels vanop het vuur. J. MUYLAERl^ -Tl h< Aan de hand van de film van Frans Voor inlichtingen kan men schrijg( Buyens 'vechten voor onze rech- ven n^ar het sekretariaat van qbi ten' wordt een diskussie aange- Stichting Leon Lesoil, Washuifp; gaan over het politieke perspek- straat 12-14, 1000 Brussel. v< tief van de algemene staking. R De prijs is spotgoedkoop, 150 f^, DE LES VAN CHII I pCr dag (maaltiJden en Iüëei»en|e ut. Lts VAN CHILI bjj aankomst tc betalen. Volgen<jp A1 weken lees je meer informatie dy Als vertrekpunt wordt de film ge- dcze bladzijde over: V( bruikt waarin Regis Debray, Al- Intcmatiot lende intervieuwde. Hierin zet Al- nel Workshop/International. lende zijn strategie uiteen. De be- Route Pax Christi/Nieuw KELJn! doeling is ondermeer een kam- comité/Evangelische pagne op te bouwen om het strij- Bezinningsdagen/Bent u vreeitr1 dende Chileense volk tc steunen. deling. TONEEL: De toneelgroep het Trojaanse Paard bereidt een stuk voor over Agola (50 min.) Na de opvoering volgt zoals steeds een diskussie tussen akteurs en publiek. Voor groepen die een info-avond over de Portugese Kolonies willen organiseren (bijvoorbeeld ter gelegenheid van II.II.II) ligt hier een unieke kans te grijpen. De opvoeringen gaan door vanaf september 1974. Inlichtingen: Het Trojaanse Paard Waterloostraat 63 2000 Antwerpen Tel. 03/39.44.89 ANGOLA WERKKAMP Begin augustus wordt er een Angolakamp ingericht in samenwerking tussen VIA, Medisch Komitee Angola en Vlaams Angola Komitee. Het doel van dii kamp is inzicht te krijgen aan de hand van de situatie in Angola in het systeem van kolonizatie, uitbui ting en bevrijdingsbewegingen. Dit studie- en diskussieobjekt zal samengaan met praktijk- werk, nl. de produktie van brancards voor de medische diensten in Angola (SAM) en voorde PAIGC. EVEN DE VERENIGINGEN VOORSTELLEN: Over VIA moeten we misschien niet meer zoveel zeggen, reeds verschillende malen was er in deze rubriek over VIA sprake. VIA of vrijwillige Internationale Aktie richt vooral internationale werkkampen in voor jongeren vanaf 18 jaar in heel W-Europa 17 jaar voor België) en vanaf 21 jaar ook buiten W-Europa. VIA wil zich inzetten voor internatio nale verstandhouding en wereld vrede gebazeerd op rechtvaar digheid, solidariteit en eerbied voor het individu. MKA of Medisch Komitee Angola is een Nederlandse stichting die medische hulp verleend aan de bevrijdings bewegingen in Angola, Mozam bique en Guinee-Bissau. In dit laatste land heeft zij o.m. ook een dokter tewerkgesteld. Ver der zou ze een tweede Frelimo- ziekenhuis willen gaan bouwen. VAK of Vlaams Angola Komi tee wil door informatieversprei ding in Vlaanderen en materieel steun aan bevrijdingsbewegin gen het verband leggen tussen bevrijdingsjaar georganiseerd met de fietsenkaravaan die tijdens de laatste paasvakantie ook te Aalst en Sint-Nikiaas passeerde en waarbij 's avonds een info-avond werd ingericht KONKRETE INLICHTINGEN OVER HET KAMP: Het kamp gaat door te Rijme- nan (bij Mechelen) van 29juli tot 18 augustus 1974. Wegens het internationaal karakter van het kamp is de voertaal Engels. Je hoeft enkel 300 fr verzekering te betalen, voeding en onderdak worden gratis verschaft in ruil voor het werk aan de brancards. INSCHRIJVING: VIA Conciencestraat 46, Ant werpen, Tel. 03/39.50.39. SCHOLINGSKURSUS LEON LESOIL STICHTING De Stichting L. Lesoil die zich tot doel stelt kaders te vormen voor de arbeidsbeweging richt zoals elk jaar van 26 tot en met 28 juli een zomerkursus in. De kqrsus staat open voor alle sympathisan ten en belangstellenden. Het pro gramma staat dit jaar in het teken van de politieke aktualiteit van de klassestrijd in België en de daar- uitvoortvloeiende taken voor de arbeidersmilitanten. Vooral aan de pedagogische kant van de kur- sus zal een bijzondere aandacht besteed worden: voorbereidend politiek materiaal, korte inlei dende raportcn, films, trakten, dokumenten, groepsdiskussie. We pikten er ondermeer volgende punten uit:De staking 1960-61 Op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 augustus gaan te Moorsel de eerste grote prochiale feesten door. Deze feesten worden ingericht door de verschillende parochiale verenigingen, met het doel het «Parochiecentrum» te kunnen moderniseren. De feesten zullen plaatsvinden in een reuzetent, die ter dezer gele genheid zal worden opgesteld in de Statiestraat. Het algemeen programma van de feesten ziet eruit als volgt: Vrijdag 23 oogst Groot T-Dansant met als D.J.'s: Plaatselijke vedetten. Begin te 20 uur en de inkom is 30 fr. Zaterdag 24 oogst: Van 14 tot 17 uur Kindernamiddag. Men verwacht alle kinderen van onze en de omliggende gemeenten op dit groot kinderfestijn. Wat er allemaal zal gebeuren wordt nu nog niet veridapt Inkom is 15 fr. Vanaf 20 uur: Grote amusementsa vond met het gekende Oberbayernorkest van Werner Cuvron. Deze avond zal alvast een sukses worden, daarom verwacht men ook u. Ingang 50 fr. Zondag 25 oogst: Te 14.30 uur: Rendez-vous met de Derde Leeftijd. Op deze namiddag verwacht men alle mensen die reeds een beetje ouder zijn. Ze worden alvast verwent met het orkest «De Kleine vogels». Voor 50 fr. kan u veel plezier komen maken en u krijgt ook iets tussen de tanden, u hoeft dus geen boterham men mee tebrengen. Te 20 uur gaat men opnieuw ten dans met het orkest «The Musical Friends» en tot hoogtepunt van deze feesten brengt men u als animator en zanger de gekende T.V.- Vedette JAN THEYS. Ook deze keer kan men terecht in de reuzetent voor 50 fr. Naast de reuzetent waar al deze festiviteiten plaats hebben, kunt u ook nog een aperitief gebruiken in de Bodega en genieten van een lekker etentje in het Restaurant led er een is van harte welkom tijdens deze driedaagse parochiale feesten. F.V.B. Zo worden de steentjes gevormd (HDW) EEN OASE VOOR VRIJETIJD Van de schaarse zon toch nog even kunnen genieten en dan nog wel midden de Aalsterse Grote Markt, dat kan tijdens de vakantiemaanden. De auto's ruimden de baan voor de rustende bezoekers, wandelaars en toeristen (Ib) steentjes zijn erin verwerkt Als mortel gebruikt hij een speciale soort lijm die net hetzelfde uitzicht en resultaat heeft. De deuren en vensters zijn in echt hout. «Is dit nu niet veel mooier dan die bouwdozen met plastic prullen?», vraagt hij. Inderdaad. Het deed ons denken aan de Nederlandse ministadjes Madurodam en Mid delburg. Toch blijkt het niet het zelfde te zijn. Ginds zijn het be schilderde betonnen platen, weet Arthur Steeman te vertellen. Dit hier is een echte rekonstruktie. ten? Naast cfie oude perkamenten haalt Arthur nog een ganse bun del stambomen uit de kast. Het zijn enige stukken met de gravu res van de verschillende wapen schilden in prachtige kleuren. OP GROTE SCHAAL Of hij zinnens is zijn bouwsys teem verder uit te werken? «Reeds in 1972 heb ik een patent genomen op het systeem van bakken. Toen stond ik op het uit vinderssalon en onmiddellijk trok het zeer veel belangstelling. Mespelare, een van die dorpen waar men de straten in kassei zou wensen, waaruit men de villa's zou moeten bannen en de wagens achterlaten aan het naambord van de gemeente. Onder de vlag van de vooruitgang is er al heel veel kwaad geschied. Oude herbergen zitten weggedoken achter reklameborden van bier. ledereen kent alleman, maar niét met de familienaam. Mespelare, een dorp om van te dromen: twee herbergen, een mooi kerkje, veel rust en groen, een gemeenteraad waar af en toe gensters worden geslagen, een schepen met een beruchte mesthoop en verder weinig dingen om zich grote zorgen over te maken. Mespe lare, en dan vooral burgemeester Van den Hooff levert een moedige strijd tegen de mastodontadministratie te Brussel. Nooit gaat die het geld terugkrijgen dat men in het dorpje aan de Dender aan veel betere dingen heeft besteed dan die waarvoor de subsidie bestemd was. Mespelare, voor de stadsmens een onwezenlijk dorp, een niet in door te dringen gemeen schap, een wereld apart In dat dorp is Arthur Steeman, tweeëndertig jaar oud, neerge streken. Het zint hem wel daar waar de boeren in bruin bloot bo- venSjf een export drinken aan de toog. Maar Bever wou hij toch nog wat verder van de gewone wereld wonen. Zo ergens temidden van de velden, droomt hij luidop, waar ik niets anders zie dan groen. De natuur, daar hou ik van. Mo menteel doe ik een kranten ronde en soms ben ik wel een halfuur te laat als ik op mijn weg iets speci aals heb gezien. Ik kan uren de natuur observeren. Arthur Steeman is een krachtige gebaarde kerel, die zich interes seert voor alles wat rond hem ge beurt Hij is niet alleen natuurlief hebber maar ook nog amateur astronoom, verzamelaar van anti- kwiteiten, een beetje filosoof, knutselaar, maar bovenal maakt hij prachtige gebouwen op schaal, en het was eigenlijk daarvoor dat wij hem gingen bezoeken. Een bel vonden wij niet, en daarom trachtten wij eerst langs de open garagepoort binnen te geraken, maar ergens in een hoek horen wij een kwaadaardig gegrom. In het halfduister kunnen wij niet zien of het een jonge gro te, dan wel een oude kleine hond is. Voorzichtig blazen wij de af tocht maar het geblaf heeft de baas gealarmeerd en zo geraken wij toch binnen. In een dieprode fluwelen zetel met een donker bruine trappist op tafel, verloopt het gesprek nog zo gemakkelijk. Twee knappe wittekoppen spelen in een veranda. «Hebt gij mijn moto gezien?», vraagt de gast heer. Natuurlijk hadden we dat. Zo'n beest van een «trial» ga je niet zo maar voorbij. Deze mor gen ben ik ermee in een put ge sukkeld van een halve meter diep. Zij waren de weg aan het maken naar de nieuwe wijk en zonder enige signalisatie heeft men die put daar laten liggen. Ongeveer gelijktijdig met mij suk kelde er een wagen in. Resultaat: alle vier de banden kapot! Uiterlijk is er aan de moto niet zo veel te zien, maar misschien is er wel iets verwrongen. Zo gaat dat hier in Mespelare. 't Is hier juist één bouwwerf, en nergens vindt je een waarschuwingsbord». «Waarom ik geen rijkswachter gebleven ben?» Misschien houd ik te veel van dit vrije leven. Ik voel mij een kunstenaar. Ik heb tijd nodig om alles goed in mij op te nemen. Reeds tijdens mijn rijkswachtersperiode was ik bezig

De Voorpost | 1974 | | pagina 10