OPTEREN VOOR EEN GROOT AALST De Voorpost-19/7/74-19 e de kaart van het zuidoostelijk gedeelte van de provincie Oost-Vlaanderen bekijkt, wordt troffen door de enorme versnippering waarvan deze streek het slachtoffer is. Deel van deze rsnippering is ook het Aalsterse. ■Igië telt momenteel in het algemeen genomen nog teveel gemeenten. Nederland, Zweden waar men vlugger dan bij ons tot reorganisatie is overgegaan, beschikken momenteel reeds er levenskrachtige gemeenten die beter hun taken aankunnen. Enkele cijfers mogen dit istreren: in 1970 bedroeg de gemiddelde oppervlakte van de gemeenten in België 11,8 km2; in derland 35,5; in Italië 37,5; in Engeland en Wales 115; in Zweden 436. Het gemiddelde /onersaantal bedroeg in 1970 in België 3.625; in Italië 6.342; in Zweden 7.438; in Engeland en ïles 27.550. •ze versnippering betekent in konkreto dat al deze stuk voor stuk «zelfstandige» gemeenten zo tonoom zijn dat ze er enkel toe komen bijna machteloos te staan t.o.v. de problemen waar erede ze op vandaag geconfronteerd worden. Vastgesteld wordt dat meer en meer gemeenten in itei onmogelijkheid verkeren om de hen toebedeelde taken (en die nemen nog voortdurend toe) ro- een efficiënte wijze te vervullen. Daarbij komt dat sedert een kwarteeuw de zelfstandigheid n de kleinste administratieve eenheid (de gemeente) in sterke mate verminderd is.JOank zij s autonomie bezitten vele gemeenten momenteel de macht van de onmachte. J.'i huidige stads- en gemeen- Venzen zijn zuiver admini- gemeenten met een centrum- funktie op het gebied van on derwijs, tewerkstelling, kultu- rele uitrusting, medische zor gen, ontspanning, overheids diensten (rechtspraak, rijks wacht, brandweer, belastin gen, arbeidsvoorzieningen e.d.) Fusie beantwoordt im mers aan de aan onze tijd in herente tendens van schaal vergroting: meer en meer ta ken dienen op ruimere schaal te worden aangepakt. itieve kreaties die over het lemeen geen rekening eruden noch met de ekologi- nehe, noch met de sociale en- Hten: tal van ekologische en eipiale entiteiten worden in- eprdaad door gemeentegren zen versnipperd. Deze onlogi- Z%e situatie heeft niet alleen gevolg dat de zo nodige dolheid van aktie vaak totaal bestaande is (om niet te ggen vaak in tegenoverge- ,ilde richting gaat), maar bo- v'hdien dat de -financiële las- i binnen de entiteit op on- jhtmatige wijze verspreid r De financiële last die de n "fitrumgemeente met regio- 'eele verzorgingsfunktie mo- d5nteel draagt tengevolge 3 fin haar diverse centrumfunk- dlé (en waartegenover door dans geen financiële tege- wa>etkoming staat vanwege ter- randgemeenten) stelt die ie%n voor een voortdurend fi- öcincieel probleem en beknot h$ar aktiemogelijkheden op bdere domeinen op onver- ikewtwoorde wijze. Tenslotte dg dit: Het Aalsterse heeft jmenteel af te rekenen met bop van de hoogste pendelcij- uife van het land. Hoewel limze pendel voor een belang- t deel voortvloeit uit onze ögrafische ligging en als dafciaal verantwoord kan wor- jdjfc beschouwd, kennen we t®:h nog een belangrijk tekort n werkgelegenheid gezien ,art belang van de sociaal er{onverantwoorde lange ve^tandspendel. unjch de stad Aalst, al even- erji als andere gemeenten, aJinen het probleem momen- 3^1 aan. Intussen is men op ^arjerkommunale samenwer- (la.»g aangewezen in afwach- qe)g dat Groot-Aalst zowel ij^er de nodige gronden als er de vereiste financiële ^delen zal kunnen beschik- hjn om grote industrieter- te|jnen uit te rusten. De vesti- fgig van grote ondernemin gen is immers voor onze )e;eek en voor de jonge afge- or.jdeerden van alle niveaus 3ren vitaal belang. Enkel een ntjmensmelting van Aalst met omringende gemeenten jZ^n hier een oplossing bren- u|jn ten bate van de arbei dende bevolking van de a(sfeek van Aalst. Jfi OPLOSSING: HER- daTRUKTURERING e(£ enig realistische oplossing )pi>or deze problematiek is een n Ktekening van de gemeen tegrenzen, zodanig dat ze in te_'ereenstemming worden ge- rjj acht met de sociologische in_srkelijkheid, dus met de enörkelijke uitgestrektheid van g.t agglomeratie. Er dient en'ergegaan, op basis van ob- opktieve gegevens, tot de geK)dzakelijke samenvoegin gen teneinde aan de gemeen- »e|n een voldoende territoriale Omslag, een gezonde finan- ële basis en een aangepast Jministratief kader te geven 1 (xiat zij in staat zouden zijn aangepaste wijze de taken -igl te oefenen die hun toeko- len ter bevordering van het jelzijn van de bevolking. kandaar komt de idee van de ,hJSie van gemeenten, die sa- ien een zodanige bevolking, 2 jet een zodanig grondgebied suden omvatten dat talrijke .évolking, met een zodanig tondegebied zouden omvat- "tn dat talrijke gemeenschap- Q Blijke problemen op dit ni- Jwu een oplossing kunnen 'nden en niet meer, zoals nu jet geval is, bij gebrek aan .,en bestuur op een aange- 'ast niveau, afvloeien naar de rovincie of naar de staat, die omvangrijk en te verafgele- j en zijn. Die doelstelling rengt mede dat de samen- oeging van gemeenten geen Willekeurige op toevallige "foepering mag zijn, maar in- jjjjQéndeel moet overeen stemmen met een organische e enheid, waarvan alle onder halen werkelijk solidair zijn. jp het gebied van de ruimte- e ke ordening stelt men als al- emeen principe voorop dat e nieuwe besturen moeten E^groepeerd worden rond Behoefte aan een grote fu sie Het is duidelijk dat de vooruit gang, de demokratische ont wikkeling en de vrijwaring van de gemeenschappelijke auto nomie in de richting wijzen van het tot stand brengen van relatief grote gemeentelijke fusies (in het verleden zijn de reeds tot standgebrachte fu sies bijna allen te klein opge vat, zodat men na korte tijd tot verdere fusie diende te be slissen). De gemeenten zullen hun specifieke plaats enkel dan kunnen behouden wan neer ze worden geherstruktu- reerd op diepgaande wijze. Wanneer wij stellen dat de enig valabele oplossing voor onze kleinste demokratische instelling, de gemeente, be staat in de kreatie van grote levenskrachtige gemeenten is dit omdat dit de enige manier is om een grote zelfstandig heid te verwerven. Deze dient bereikt te worden langs rui mere financiële middelen om (o.m. door een eventuele aanpassing yan de verde lingsnormen van het Gemeen tefonds, meer bepaald de kreatie van een middenkate- gorie van centrumgemeenten) en door het herdenken van de administratieve voogdij (nog slechts één voogdijtrap). Mochten wij dan toch nog niet overtuigd zijn van de nood zaak van grote entiteiten en het onzinnige van kleine fu sies nog niet ingezien heb ben, dan hoeven we enkel te kijken naar de menigvuldige recente voorbeelden (en die zijn er te over) in eigen land, die het ontegensprekelijk be wijs leveren van de ineffi ciëntie van te klein opgevatte fusies, wat tot uiting komt in het feit dat vrij vlug na een eerste fusie dient uitgekeken naar een nieuwe, groter op gevatte fusie. Onlangs nog trok Gouverneur d'OUTRYVE d'YDEWALLE van West- Vlaanderen de konklusies uit de fusie-ervaringen van de provincie West-Vlaanderen, waar reeds meer dan 50 ge meenten werden gefusio neerd en waar aldus reeds verschillende groeipolen wer den gecreëerd (Brugge, Oos tende, Knokke, Heist, Veur- ne). Hij verklaarde zich bij die gelegenheid een radikaal te genstander van kleine fusies; de groeipolen moeten nog uitgebreid worden. Er moet een groot of nog groter Brug ge, Kortrijk, Roeselare, Oos tende. Diksmuide komen! Nieuwpoort is een typevoor beeld van een fusie die te klein werd gezien, met als ge volg dat de ene fusie nog maar pas achter de rug is of men denkt reeds aan een nieuwe! In Nieuwpoort vindt men nu bovendien dat het fu sieplan van het Ministerie van Binnenlandse zaken de fusie niet groot genoeg ziet! In de streek van Veurne-Diksmuide werd het aantal gemeenten in 1971 van 57 op 28 gebracht. Nu wil Binnenlandse Zaken er nog slechts 9 overhouden. Ook in eigen streek is men tot de bevinding gekomen dat b.v. Groot-Geraardsbergen nog te klein werd gezien. An derzijds mag men toch ook niet overdrijven en moet men er voor opletten om naast Brussel geen nieuwe masto donten te kreëren! recreatie, e.d.) mekaar zullen aanvullen omwille van hun komplementariteit. Het sa menhorigheidsgevoel onder de mensen zal in de hand gewerkt worden omdat de di verse maatschappelijke groep en mekaar zo broodnodig nebben, zij het alleen ai om samen gemeenschappelijk regionale belangen te behar tigen. De bevolkingen van alle betrokken gemeenten zullen ook aktiever bij het gemeen schapsleven betrokken wor den. Versterken op voor waarde dat de fusie groot ge noeg wordt opgevat! Zo zal een nieuwe volwaardige en autonome entiteit worden ge schapen die over de vereiste politieke macht zal beschik ken om ons deel in de koek te kunnen opeisen (en dit met meer succes dan dit tot op vandaag is gebeurd!). Enkel een grote fusie zal ons toela ten een valabel tegengewicht te vormen tegen de grote mastodonten die momenteel met een meer dan evenredig deel van de diverse kredieten gaan lopen. Het is evident dat na de herstrukturering van de plaatselijke entiteiten verder kan gedacht worden aan de vorming van federaties, met specifieke bevoegdheden. De bevoegdheden van de feder aties zullen bepaald worden door de belangrijkheid van de nieuw gevormde gemeenten: hoe belangrijker deze laat- sten, hoe enger de bevoegd heden van de federaties zul len dienen te zijn. Dit alles dient gepaard te gaan met een gedurfde en drastische uitdunning van de beslissingsniveaus, dus van de administratieve pyramide van instellingen, zodanig dat meer klaarheid wordt bereikt en dat ook alle mogelijke over lappingen van bevoegdheden (wat automatisch leidt tot be- voegdheidskonflikten en vaak tot immobilisme) worden uit geschakeld. Voor de burger is de doorzichtigheid in het poli tiek en administratief rader werk van het grootste belang! Daarom ons voorstel van de administratieve pyramide: Grote gemeenten (o.a. Groot-Aalst van minimum 100.000 inw.) Ruime federaties (Aalst- Oudenaarde) of kleinere pro vincies (bv. N. en Zuid Oost- Vlaanderen) Gewest Vlaanderen. Geregionaliseerd België. Fusie: dringend, doch geen improvisatie Een fusie dient mentaal en praktisch voorbereid te wor den (in Nederlands Limburg duurde de mentale en prakti sche voorbereiding van de fu sies 3 jaar). Fusies mogen in geen geval geïmproviseerd worden. Studie en overleg dienen eraan vooraf te gaan. Dus pas een beslissing na ob- jektigve studie van de reële mogelijkheden die in een sa menvoeging besloten liggen. De toekomst is beslist hoop vol wanneer men de fusies gedurfd, positief en eendrach tig benadert. Een dringende aanpak van de problematiek op het publieke forum is dan ook geboden. BUGGENMOU1 Een grote fusie die verrijkt en versterkt Een grote fusie zal ons allen verrijken en versterken. Ver rijken in die zin dat gemeen ten met verschillend karakter (landbouw, industrie, handel, VOORSTEL VOOR EEN GROOT-AALST Het Aalsterse staat momenteel voor een historische beslis sing: gaan wij ons neerleggen bij een tweederangspositie in het koncert der Belgische steden of gaan wij deze unieke kans aangrijpen om een vooraanstaande plaats in te nemen in het nieuwe België? De beslissing in deze zaak. ligt bij de mensen in het Aals- tersp zelf. Laat ons ondertussen vooral één zaak niet uit het oog verliezen: het Aalsterse komt momenteel nog niet vol doende aan zijn trekken! Juist om deze reden dienen wij in en rond Aalst onze ogen te openen voor de menigvuldige gemeenschappelijke belangen, die heel wat belangrijker zijn dan de enkele particuliere tegenstellingen. Daarom is er slechts één alternatief voor de huidige situatie: wij dienen ons één te gevoelen en samen op te gaan in een nieuw groot-Aalst! In het verleden werden reeds enkele fusievoorstellen gefor muleerd, waaronder het SODEGEC-voorstel en het voorstel van het departement van Binnenlandse Zaken (benevens nog een aantal andere). Volgens het SODEGEC-voorstel zou Aalst dienen uitgebreid te worden in het zuiden tot de autoweg,.door toevoeging van het deel van Erembodegem en Nieuwerkerken gelegen ten noorden van de autoweg, met uitzondering van de wijk Boekhout ten oosten van Erembodegem, die bij Hekelgem-Essene zou worden gevoegd. In het westen zou de wijk Onegem van Erpe en gans Hofstade, behalve de wijken Hoeksken en Eeckhout, bij de agglomeratie gevoegd worden. Dit alles zou ten tijde van het SODEGEC-plan een bevolking opgeleverd hebben van 55.000 inwoners. Tegen het voorstel van het Ministerie van Binnenlandse Zaken (samenvoeging van Aalst, Erembodegem, Hofstade en Nieuwerkerken, samen 69.258 inwoners) zouden wij on middellijk willen inbrengen dat het op te weinig criteria ge steund is: bevolkingsomvang en uitgestrektheid van het grondgebied vormen inderdaad een te smalle basis voor pen valabel fusie-voorstel. Geen van beide voorstellen zien o.i. de fusie van Groot- Aalst voldoende ruim. Met Halfwerk wordt niets opgelost, voorbeelden elders te lande hebben dit voldoende aange toond. Dat Groot-Aalst door deze beide voorstellingen te klein wordt gezien mag ook blijken uit een kort overzicht van de situatie elders te lande. Gaan wij ons tevreden stellen met de ronduit 70.000 inwoners, hetzij de omvang van een pro vinciestadje, wanneer andere vergelijkbare steden volgens de plannen van Binnenlandse zaken veel groter worden gepland? Bv. Leuven 101.511 inw., Mechelen 96.733 inw., Kortrijk 115486 inw., Oostende 79.181 inw., om van Groot-Gent (283.307 inw) en Groot-Antwerpen (618.332 inw.) dan nog te zwijgen! Om alle voornoemde redenen stellen we voor Groot-Aalst uit te bouwen tot een stad van meer dan 100.000 inwoners. Het is immers absoluut noodzakelijk om deze psychologisch zo belangrijke klip te halen om met meer gezag te kunnen onderhandelen in politieke kabinetten en departementen. Groot-Aalst, zoals wij het zien, zou op basis van de recent ste volkstellingsgegevens van 31 december 1970 zo'n 107.533 inwoners tellen en volgende gemeenten omvatten: inw. (per 31-12-1970) Aalst Moorsel Baardegem Meldert Erembodegem Nieuwerkerken Hofstade Erpe Mere Herdersem Lede Gijzegem Welle GROOT-AALST 46.659 inwoners 5.120 inwoners 1.901 inwoners 2.633 inwoners 11.794 inwoners 5.855 inwoners 4.900 inwoners 4.820 inwoners 4.838 inwoners 2.602 inwoners 10.316 inwoners 2.457 inwoners 3.638 inwoners 107.533 inwoners Dat op deze wijze een suksesrijke toekomst verzekerd is moge blijken uit de voorspoed die gefusioneerde gemeenten met voldoende omvang als Groot-Brugge momenteel ken nen. Hun actiemogelijkheden lijken onbeperkt. Een gedurfde verruiming biedt de mogelijkheid grotere uitdagingen met sukses te beantwoorden! - 7 I-s /SOUOEGEM k. -^DENDERBELLE fSCHELlEBECÏ LEBBEKE IERZELE ITEM) VIE Fusie: ook een zaak van mensen Fusie is niet enkel een zaak van administratieve reorgani satie: ook de burgers dienen mee te fusioneren! Daartoe is vereist: het scheppen van een gunstig klimaat door de bur gers uit te leggen dat in een gefusioneerde gemeente de service nog meer dan nukan uitgebreid worden doordat belangrijke middelen ter beschikking komen te staan; dat de burgers recht streeks betrokken worden bij het gemeentebeleid door een aangepaste informatie over dat beleid en door een ade quate inspraakformule; een doelmatige aanwen ding Van de geboden beleids instrumenten door een meer efficiënte organisatie van de gemeentediensten. Reorgani satie van de diensten door het introduceren van moderne beheers- en bestuurstechnie- ken (o.a. mekanografische en elektronische machines). Deze punten verdienen na dere toelichting. Samenvoe ging is vooreerst een zaak die in eerste instantie de betrok ken inwoners aanbelangt. Daarom is het akkoord van alle hierbij betrokkenen ver eist. Bij fusie mag ook niet uit het oog verloren worden dat de menselijke kontakten (de basis voor de struktuur van de lokale gemeenschap moeten behouden blijven. Deze schaalvergroting bete kent nipt dat de stad of ge meente haar menselijke maat verliest. Een modern georga niseerde gemeente wordt ge kenmerkt door interne demo- kratie (met o.m. gemeentelijke adviesraden, wijkraden, en dekoncentratie van de diensten. Fusie dient gepaard te gaan met institutionalisering van au thentieke nieuwe inspraakor ganen (dit teneinde met de fusie de afstand burger- overheid niet te vergroten). Centralisatie sluit ook de de koncentratie niet uit: alles wat de mensen rechtstreeks of in hun diepste bereikt moet ge- dekoncentreerd worden of blijven. Eens de hierboven geschetste hervormingen verwezenlijkt, zullen de gemeenten hun normale taken via een mo dern en efficiënt gemeentebe leid aankunnen. De gemeente zal aldus een nieuwe politieke dimensie krijgen in het kader van de geregionaliseerde staat van morgen. In de eerste plaats zullen de gemeentebesturen via een oordeelkundige politiek ter zake van stedebouw en ruim telijke ordening zelf kunnen instaan voor een onontbeerlijk grondbeleid, waarvan de so ciale betekenis nauwelijks kan worden overschat. OPMERKINGEN TEGEN DE FUSIE Tegen de fusie worden nog al eens wat opmerkingen gefor muleerd; doorgaans komen ze hier op neer: a) de vervreemding tussen de burger en zijn bestuur zal toe nemen; b) het zou hier gaan om een volkvreemde operatie; alles zou boven het hoofd van het volk beslist worden of zou reeds beslist zijn (plan Bin nenlandse Zaken); c) fusie is onmogelijk door te voeren omwille van de poli tieke oppositie ertegen (vrees voor verlies van politieke mandaten); d) fusie zou niet nodig zijn; e) fusie zal het leven voor de burgers duurder maken- het zou ons allemaal meer gaan kosten; f) de gefusioneerde randge meenten, vooral de kleinste zouden geminoriseerd wor den, om niet te zeggen ver waarloosd in het ruimer ge heel. WEERLEGGING VAN DE OPMERKINGEN Dat al deze opmerkingen kunnen weerlegd worden en iet enkel weerlegd, maar ook in de realiteit ontkracht, willen wij hier aantonen. A) Al evenmin als het verant woord is verkeersvrije winkel straten in te richten zonder ge lijktijdig in de onmiddellijke omgeving ruime parkeerfacili- teiten te voorzien, kan men een fusie doorvoeren zonder tegelijkertijd nieuwe inspraak organen (bv. dorps- en wijk; raden) te kreëren en dé service-diensten ten bate yan de bevolking te deconcentre- ren, dit tot in de kleinste kern. De oude gemeentehuizen kunnen gerust hun service- funktie blijven vervullen en bovendien kunnen suplemen- taire loketdiensten ingericht worden in de nieuwe wijken. Doel van deze operatie: de mens centraal te stellen. Een efficient beleid en een beter dienstbetoon gaan beslist hand in hand! B) Laat ons vooreerst klaar en duidelijk stellen dat tot op he den nog niets beslist werd: het werkdocument van Bin nenlandse Zaken heeft er en kel toe bijgedragen het pro bleem. aan de orde te stellen: het is een disKUSsie-basïs, zeker geen definitief projekt. Het probleem is dus gesteld; nu komt het er enkel op aan een brede diskussie zowel onder politieke mandatarissen als onder de bevolking op gang te brengen. Vermits het tenslotte om onze fusie gaat, dienen we dit zelf uit te pra ten. Fusioneren is immers niét én kel een administratieve reor ganisatie: een geslaagde fu sie gebeurt ook met het hart! C) Het verzet vanwege be paalde mandatarissen beho rende tot de verschillende po litieke partijen tegenover de fusie is algemeen bekend. We mogen ons echter geen illusie maken: nu hebben we nog de tijd om zelf de fusie van onze keuze uit te praten; doen we dit niet dan zal men ons van bovenuit een «regeling» op leggen die ons al dan niet zal bevallen. Dit enkel om te zeg gen dat de fpsie in eerste in stantie bij de huidige beleids mensen een mentaliteitsver andering vereist, zodanig dat zij de fusie positief gaan be naderen en zich bereid verkla ren om op een nieuwe schaal het beleid dichter bij de burger te brengen. Wanneer be paalde sjerpen inderdaad zul len vervallen, mag toch ook niet vergeten worden dat de nieuwe mandaten die in het gefusioneerde Aalst zullen ter beschikking staan zoveel be langrijker zullen zijn. Tevens zal een behoorlijke wedde voor de stadmagistratuur deze mensen de mogelijkheid bieden om van hun gemeente lijk mandaat hun hoofdbezig heid te maken, wat het Ge meentebeleid alleen maar kan ten goede komen. D) Dat de fusie integendeel absoluut en dringend nodig is menen we hierboven klaar en duidelijk aangetoond te heb ben. De absolute noodzaak van een ruimere en eenge- zinde aanpak voor tal van BIJ EEN FUSIEPLAN Een regering gaat, eén re gering komt. Er is een windstilte ontstaan rond de fusieplannen voor het Aalsterse arrondissement. Vroede burgervaders le ven weer op hoop van ze gen hun zetel tijdens de gemeenteraadsverdiezingen van 1976 nog te kunnen verdedigen. De fusie koorts.is weggeëbt. Al js het touw dat het fu siemes van Damokles bo ven hoofden der ge meenten ophoudt wat minder dun dan enkele maanden geleden onder de vorige regering, het is louter een uitstel. Intussen cirkuleren de plannen tot fusionering verder. Eind vorig jaar gaf onze mede werker Rony Boonen in een serie artikelen de fu sievoorstellen weer van diverse instanties en van pl de politieke partijen uit h«t Aalsterse. Van de hand van Martin Hutsebaut, so- fetoloog, ontvingen wij een Optie voor een Groot-Aalsi met meer dan 100.000 in- wbners. Een voorstel dat, wanneer het naast diverse andere plannen gelegd wordt, een vreemde eend in de bijt is, en meer dan alleen het reeds geani meerde fusiedebat kleur, bijzet. Wij willen dan ook niet dit plan aan onze la zers onthouden, opdat zij zich zouden een idee kun- npn >vormen van de di verse voorstellén en plan nen die er cirkuleren en waarvan er tenslotte, on afwendbaar, toch een van zal gerealiseerd worden in een al of niet nabije toe komst. J. VELGHE problemen laat ons immers geen andere keuze. Zo zou de inrichting van een verbran dingsinstallatie in een Groot- Aalst met 100.000 inwoners niet het minste probleem met .zich gebracht hebben: er was onmiddellijk een voldoende bevolkingsdichtheid voor een verantwoorde vestiging en exploitatie. Momenteel is Aaist aangewêzen op de steeds onzekere medewer king van een aantal randge meenten om tot realisatie te kunnen overgaan. E) In absolute cijfere uitge drukt en globaal gezien 100% akkoord: er zal meer geld mee gemoeid zijn (we willen er hier evenwel onmiddellijk op wijzen dat op bepaalde posten waar momenteel heel wat dubbelgebruik bestaat zal kunnen bezuinigd worden door het wegwerken van over lappingen). Relatief gezien, en dit is mijns inziens de enige juiste visie, hoege naamd niet akkoord. Wat geeft het immers dat het meer kost, als het ook meer op brengt! Wij zullen dubbel en dik ons voordeel halen uit het samen opgaan in één groter geheel, in een machtiger nieuwe entiteit, waarvan het beleid met meer dynamisme, progressisme en deskundig heid zal kunnen gevoerd wor den. F) Deze laatste opmerking lijkt ons volstrekt ongegrond in hét licht van de ervaring welke men heeft opgedaan met de fusies in Nederland alsook in eigen land. Van bij de aanvang dienen absolute garanties gegeven voor de demokratische verte genwoordiging en gelijkbe rechtiging van de randge meenten waarmede Aalst in de toekomst zal samengaan. Alle huidige randgemeenten, tot in de verst afgelegen wij ken, dienen evengoed uitge rust te worden als de fusie kern: de administratieve en sociale dienstverlenging dient verstrekt op gelijk niveau tot in de verste uithoeken van de gefusioneerde gemeenten. Fusie zou bovendien de rand gemeenten een lepel in de pap bezorgen inzake benoe mingen voor de diensten die momenteel reeds voor de Aalsterse agglomeratie wer ken en waarvoor de randge meenten financieel bijgedra gen,- maar waarvoor ze inzake benoemingen hoegenaamd niet aan bod komen. De ervaring elders te lande leert bovendien dat het zelfs niet uitgesloten is dat de nieuwe burgemeester uit één van de randgemeenten komt (denken we maar even aan Dendermonde waar de hui dige burgemeester afkomstig is van Appels). MARTIN HUTSEBAUT

De Voorpost | 1974 | | pagina 19