v.u ER KOMEN 150 SOCIALE WONINGEN OP DE KAALBERG ■ih K.P. B.S.P. GULDEN SPOREN- VIERING TERJODEN VAKANTIE VRIJE TRIBUNE Moorsel 2-19/7/74-De Voorpost De rrdaktir heeft het reeht de/e teksten in te korten Dertig jaar geleden De be vrijding. Reeds begin van dit jaar richtte ondergetekende zich tot het Aalsters stadsbestuur en tot de vaderlandslievende verenigin gen om hen te vragen welke de intenties waren omtrent de vie ring van onze bevrijding dertig jaar geleden. Van verschil lende verenigingen kwam als antwoord, dat dit best kon ge beuren door de vaderlandslie vende verenigingen met de steun van het stadsbestuur. Van dt stadsbestuur zelf kre gen we nooit antwoord. Vorige week nu lazen we in de mededelingen van de stad Aalst het kermisprogramma, en voor de bevrijdingsfeesten een verwijzing naar afzonder lijke affiches, die we nergens op de muren van onze stad hebben kunnen vinden. Wij zijn gewoon openhartig onze mening naar voor te brengen. En daar gaat ze dan weer. het komt ons voor dat het stadsbestuur niet erg haastig is om aan deze dertigste verjaar dag van onze bevrijding en van de nederlaag van het fascisme in ons land een bijzondere luis ter te brengen; wij betreuren dat de KP, die in de weerstand in ons gewest een bijzondere rol heeft gespeeld, nooit werd uitgenodigd vergaderingen ter voorbereiding van deze her denking bij te wonen; het ge vaar is groot dat deze herden king niet in verhouding staat tot de grote betekenis van de his torische gebeurtenissen dertig jaar geleden, en dat de bevol king er weinig bij betrokken zal zijn. Dat de Volksunie, die van de bestuursmeerderheid deel uitmaakt, niet erg haastig is om aan deze herdenking de no- cfige luister te geven, begrijpen we, maar vanwege de CVP en de PW is deze houding niet te verantwoorden. Wij zijn trou wens ook van mening dat de betrokken verenigingen of or ganisaties wel een meer ei sende houding hadden mogen aannemen. Het fascisme werd dertig jaar geleden wel militair verslagen, maar talrijke gebeurtenissen rondom ons en ook in eigen land, wijzen er toch op dat het beest lang niet dood is. Zegt het verder bestaan van het fas cisme in Franco-Spanje de oud-weerstanders niets? Wat denken zij over Griekenland en over de jongste gebeurtenis sen in Chili? Beroert het hen niet wanneer binnenlandse en buitenlandse fascisten op de IJzervlakte manifesteren? Oh ja, we weten, men zal ons weer verwijten patriotisme en politiek te vermengen. Wie heeft dan gelijk gekregen, die genen die het fascisme reeds begin van de jaren dertig be streden, of degenen die het slechts ontdekten wanneer het binnen onze eigen grenzen stond? Welk verschil is er tus sen Krupp en I.G. Farben die in 1934 Hitier aan de macht brachten, en ITT die vorig jaar in Chili Pinochet voor het ver moorden van de demokratie in Chili gebruikte? Wij willen niemand de les spel len, maar een herdenking van onze bevrijding dertig jaar ge leden, met veel tricolore maar zonder iets te verklaren of de band te leggen tussen toen en heden, zal de jeugd die noch tans zou moeten gewaar schuwd worden ijskoud laten. En dat hebben diegenen die voor onze vrijheid vielen niet verdiend. Ray DE SMET Na een maratonzitting van 17 uur, heeft de Senaat, vrijdagnacht, het wetsontwerp op de VOORBEREI DENDE gewestvorming goedge keurd. Er werd duidelijk voorop gesteld, dat het hier gaat om een voorlopige regime, een experi ment, een prefiguratie Konkreet betekent dit dat de gewe straden, samengesteld uit senato ren geen enkele beslissingsbe voegdheid hebben: zij kunnen slechts suggesties doen en advie zen geven, die vrij door de regering kunnen worden terzijde gescho ven. In de schoot van de regering zullen gewestelijke ministerkomi- tees worden opgericht, die de ge westen zullen beheren, zonder enige demokratische kontrole van de wetgevende gewestraden. De regering en het parlement behou den hun volledige bevoegdheid. Was dit de bedoeling van de Grondwetgever toen hij art. 107quater in de grondwet in schreef? Integendeel! Het centraal gezag zou bepaalde bevoegdheden af staan aan de gewesten, die over een zekere autonomie zouden be schikken op economisch en be stuurlijk vlak leder gewest zou een eigen gewestelijke politiek voeren, zonder inmenging van het centraal gezag, inzake ruimtelijke ordening, huisvesting, ekonomische expan sie, tewerkstelling enz Men kan zich dan ook afvragen welk het nut is van dit ontwerp. En wat meer is, het is bovendien ge vaarlijk. Men weet immers niet waar men naartoe wil. Herhaalde lijk werd er van socialistische zijde op aangedrongen de definitieve plannen van de regering te ken nen. Premier Tindemans blijkt het zelf niet goed te weten. Wordt het «voorlopige», zoals wel meer gebeurt, achteraf definitief dan zijn wij nog geen stap verder op het vlak van de staatshervor ming. De grond van de zaak ligt echter veel dieper. Dit ontwerp is het mager en pover resultaat van een lang en vrij ver warrend scenario: na het afsprin gen van de regeringsonderhande lingen met de socialisten en de vorming van de CVP-PVV minder heidsregering, is de eeuwige for mateur Tindemans noodgedwon gen op zoek gegaan naar een par lementaire meerderheid. De on derhandelingen met de federalisti sche partijen, te Steenokkerzeel en nadien in de Lambermontstraat, betekenden voor mijnheer Tinde mans slechts een kwestie van overleven. En hij werd gered door de Waalse federalisten van mijnheer Perin! Maar dit ontwerp is de prijs die moest betaald worden aan mijnheer Perin. De VU voelt zich bedrogen en te recht! Nadat de CVP en de PW een eerste maal gezwicht waren voor mijnheer Perin, die zich ver zette tegen de opname van de VU in de regering (omdat een vergelijk met de Brusselse imperialisten van het FDF onmogelijk bleek), kapitu- leert Tindemans opnieuw voor de eis van dezelfde Perin, de gewest vorming er in alle haast door te drukken, nog vóór het parlementair verlof. De verworvenheden en de geest van Steenokkerzeel zijn blijkbaar ver te zoeken en definitief dood en begraven. Van een zogenaamd Vlaams front dat er in werkelijk heid nooit een was is geen sprake meer. De VU, die nochtans tot het uiterste gegaan was in haar toegevingen, staat opnieuw in de kou en heeft haar harde oppositierol hernomen. De kansen op de grote verruiming in de herfst, waarop CVP en PVV gehoopt hadden, zijn definitief ver loren gegaan Ook de hoop van de heer Grootjans een centrum rechtse beweging, met andere woorden een anti-socialistisch front op te richten, is in rook opge gaan. DEFINITIEF De socialisten hebben in het Par lement dit ontwerp op een voorbe reidende gewestvorming hardnek kig bestreden en een eigen voor stel ingediend: elk gewest krijgt een rechtstreeks verkozen gewe straad, die wetgevende bevoegd heid heeft inzake bepaalde mate ries, en een uitvoerend kollege. Hierdoor blijft de BSP trouw aan haar kiesbeloften: dit voorstel is immers volledig in overeenstem ming met het gemeenschappelijk akkoord BSP-ABW. Dit voorstel voorziet in een werke lijke, doeltreffende, efficiënte en definitieve gewestvorming. Vooral dit laatste is van belang. Wij socia listen, menen dat er nu, eens en voor goed, een punt moet worden gezet achter de heftige commu nautaire twisten, waarover reeds zovele regeringen gestruikeld zijn. Dit is enkel mogelijk wanneer nu onze gemeenschapsproblemen definitief worden opgelost! Het ju ridisch steekspel interesseert de gewone man in de straat niet en hij begrijpt niets van een dergelijk par lementair spektakel met al zijn spitsvondigheden. In het najaar zal de regering Tin demans gekonfronteerd worden met meer vitale en fundamentele problemen: stijgende werkloos heid, galopperende inflatie, de af takeling van de koopkracht en het spaarwezen. Kompromisoplossin- gen zullen hier niet volstaan! Af doende en doeltreffende maatre gelen in het belang van de ganse werkende bevolking en vooral dan de kleine inkomenszijn niet te verwachten van deze regering, die samengesteld is uit rechtse krachten en patroons. Rendez-vous in de herfst, mijnheer Tindemans! Carla GALLE leefgeld Precies op J1 juli en met een roe rende eensgezindheid hebben de senatoren het wetsontwerp tot in stelling van een gewaarborgd in komen voor eenieder, met een eenvoudig woord «leefgeld» ge noemd, goedgekeurd. Het ontwerp werd verdedigd door minister De Saeger, mede namens zijn kolle ga's De Paepe en Califice, terwijl Stan De Clercq als verslaggever optrad: vier kristendemokraten die en/oor gezorgd hebben dat van 1 januari af de strijd tegen de ar moede doeltreffender zal kunnen gevoerd worden. Het ligt niet in mijn gewoonte van deze tribune misbruik te maken om te bakkeleien met de andere par tijen en zeker niet met senator Ver- nimmen, in de omgang een char mant man. Verleden week heeft hij in deze tribune het wetsontwerp als een «slag in het water» betiteld, een «ontwerp van liefdadigheid» enz Zijn artikel steekt af bij de merkwaardige tussenkomst die hij in de Senaat heeft gehouden bij de bespreking van het wetsontwerp. Men kan evenwel niet verhelen dat de kristen-demokraten, heel wat meer dan de socialisten, aandacht opbrengen voor de vergeten groe pen en de zgd. «vierde wereld». Zij hebben in het verleden vaak ge noeg de «sociale» departementen bezet om doeltreffende maatrege len ten voordele van de vele kate- gorieën die niet of onvoldoende de len van de welvaart, voor te stellen. Deze groepen zijn meestal klein, zodat zij politiek weinig rendabel zijn en de socialisten er weinig oog voor hebben. Voeg daarbij dat er inderdaad kloosterzusters zullen zijn die op de nieuwe wet beroep zullen kunnen doen en dat is voor bepaalde rabiate socialistische lei ders werkelijk teveel. Daartoe be hoort senator Vernimmen zeker niet, maar het is hij niet die de na tionale politiek van de BSP be paalt. Er werd kritiek geuit op de voorge stelde bedragen die te gering zou den zijn. Bij de invoegetreding van de wet, op 1 januari 1975, zullen de uitkeringen (gekoppeld aan de in dex en aan de evolutie van het al gemeen welzijn), bedragen: 72.000 F voor samenwonende echtgenoten, 52.000 F voor al leenstaanden en 36.000 F voor personen die, al dan niet bloed verwant, samenwonen. Deze uit keringen zullen.ieder jaar aange past worden en zullen in 1978 moe ten bedragen: 100.000 F.72.000 F en 50.000 F. Deze uitkeringen zul len, net als alle sociale tegemoet komingen, steeds te ontoereikend zijn, zeker in een eerste fase, maar het belangrijkste is dat men die eerste stap zet. Anderzijds blijft er steeds het probleem van de finan ciering. Voor deze wet zal de na tionale solidariteit worden aange sproken, m.a.w. iedereen zal, via de belastingen, zijn deel bijdragen. De verslaggever persoonlijk wou de financiering laten gebeuren door een belasting op de hogere inkomens (personen en vennoot schappen) om op die manier tot een herverdeling van de inkomsten te komen. Voorlopig zijn wij nog niet zover. De toekenning van dit gewaar borgd inkomen zal geschieden door de K.O.O.'s. Deze kommis sies zullen, na onderzoek van de aanvragen, ook instaan voor de uitbetaling. Meer nog, de helft van de bijstand valt ten laste van de K.O.Ó. Deze werkwijze heeft ook heel wat kritiek uitgelokt, omdat sommige K.O.O.'s onvoldoende gewapend zouden zijn voor deze opdracht en vooral omdat men eerst de hervorming van dé K.O.O.'s had moeten doorvoeren. Het is juist dat in België bepaalde hervormingen lang op zich laten wachten. Daaronder valt zeker deze van de K.O.O.'s. Onze kom missies moeten inderdaad opge bouwd worden tot centra van maatschappelijk dienstbetoon die een meer aktieve rol moeten krij gen. Zij moeten de opdracht krij gen de noodgevallen te gaan op sporen, vooral de verdoken ar moede te gaan bestrijden. Ze her leiden tot een louter betalingsor ganisme is reeds lang voorbijge streefd. De huidige wet zal, zeker voor de dynamische K.O.O.'s, een stimulans betekenen om, nog voor de hervorming van de K.O.O.'s zelf, reeds onmiddellijk en resoluut een nieuwe baan op te gaan. 11 juli is, op sociaal vlak, een be langrijke dag geweest. De senato ren hebben het wetsontwerp op het gewaarborgd minimum gestemd, en van hun kant hebben de volks vertegenwoordigers de wet op de welvaartsvastheid (het koppelen van de sociale uitkeringen aan de evolutie van het algemeen welzijn) goedgekeurd, wat volgens minister De Paepe voor de gegadigden een inkomstenverhoging van 6,8 mil jard F betekent. Dank aan onze CVP-ministers De Saeger en De Paepe voor deze mooie realisa ties. Hubert VAN WAMBEKE Arr. voorz. CVP maanden is voor de regering Tin demans erger dan negatief: het re sultaat is beschamend! Het hele hoofdstuk «gewestvorming» is een morele nederlaag geworden voor de H. Tindemans en een politieke nederlaag voor de Vlaamse ge meenschap! Een morele nederlaag voor de h. Tindemans! Inderdaad! Want van hem is toch de uitspraak: «Liever geen gewestvorming dan een slechte gewestvorming». En wat is er uit de bus gekomen? En hoe is het uit de bus gekomen? Eerst werd gezwicht voor het voor de Vlamingen vernederend veto van de Waal Perin tegen de Volksunie. Nadien werd gevolg gegeven aan de eis van diezelfde Perin om nog vóór de zomervakantie een voor lopige gewestvorming door het par lement te jagen Een morele nederlaag voor de h. Tindemans! Inderdaad! De man die andere zeden in de belgische politiek ging brengen, stapelt kapi- tulatie op kapitulatie, zelfs die van een slechte gewestvorming, met als enig doel zijn regering in het leven te houden en aan de macht te kunnen blijven. Men kan hier in alle oprechtheid de vraag stellen: Wat is hier in feite veranderd? Het antwoord is zeer eenvoudig: Niets is veranderd! Het hoofdstuk «gewestvorming» is niet alleen een morele nederlaag geworden voor de h. Tindemans, voor de Vlaamse gemeenschap is het een politieke nederlaag gewor den. Dezezgn. voorlopige gewest vorming legt de grenzen van de Brusselse agglomeratie niet vast, maar verklaart het debat hierover voor later. Voor de Vlamingen in het Brusselse uitvoerend orgaan is geen veto-recht voorzien, wat de franstaligen overal elders wel heb ben of via dubbele meerderheden, grendels of alarm-bellen kunnen laten gelden. De Vlaams- Brusselse senatoren worden uit de vlaamse gewestraad geweerd en er wordt zodanig een federalisme met drie voorbereid, dat de Vlaamse Beweging nochtans radi- kaal verwerpt enz Men begrijpt thans volledig het veto van Perin tegen de Volksunie. Met de Vlaams-Nationale partij in de regering, was een dergelijke gewestvorming nooit mogelijk ge- weest. Dat zou hij van de Volksunie- 1 nooit gekregen hebben. Er is inderdaad niets veranderd: de Volksunie blijft de enige politieke formatie waarop Vlaanderen kan rekenen! Dr. R. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger NIETS IS VERANDERD ledereen herinnert zich nog de pe perdure propaganda-kampanje waarmee de CVP de jongste ver kiezingen sukses geboekt heeft. Een ontelbaar aantal Tindemans- affiches moesten ons in koeien van letters overtuigen van het feit dat het met die man allemaal anders ging worden. Men stond voor een nieuw tijdperk in de belgische poli tiek. Er ging een ander klimaat ko men, een andere aanpak, een an dere politiek Heel wat mensen hebben het ge loofd. De propaganda-diensten van de CVP hadden het ook handig bekeken: tegen de achtergrond van de voorbije BSP-schandalen kon men een zeker sukses ver wachten van de belofte het anders en vooral properder te gaan doen. Vandaag staan we enkele maan den later. Er is een eerste konfron- tatie geweest met de politieke wer kelijkheid en de CVP, Tindemans aan het hoofd, heeft de kans ge kregen te bewijzen dat het nu alle maal anders kon dan vroeger. Welnu, de resultaten van de eerste maanden moeten een bittere ont goocheling vormen voor de men sen die op 10 maart van dit jaar gemeend hebben dat een stem voor de CVP een stem was voor een nieuwe aanpak en voor een andere politiek in dit land Inder daad, het resultaat vari deze eerste Vrijdag jl. kwam de Moorselse gemeenteraad in zitting bij een om slechts 7 agendapunten af te werken. De behan delde punten waren daarom echter niet minder belangrijk. Op de dagorde: Aankoop van een vrachtwagen, aanpas sing van het kontrakt voor de speciale ophalingsdienst, lening Intercom, verkoop van gronden, verstellingswerken aan de Trieststraat, aanvulling van het weddestatuut en beslissingen van de C.O.O. Raadslid P. Pieters was afwezig wegens ziekte en gemeen- tesekretaris Hendrickx was afwezig wegens priesterwijding van zijn zoon Frans. Het ambt van sekretaris diende tijdens deze zitting waargenomen door het jongste raadslid de heer Redant Oscar. VRACHTWAGEN Nadat het verslag van de vo rige zitting was goedgekeurd werd het eerste punt aange pakt: De aankoop van een vrachtwagen voor en door de gemeente. Enkele jaren gele den werd de beslissing goed gekeurd een traktor met aan hangwagen aan te kopen. Aangezien het nu een vracht wagen zou worden, eist de overheid een nieuwe beslis sing van de gemeenteraad. Vroeger werden kontakten opgenomen met bepaalde firma's voor de aankoop van een traktor en toenmalige schepen van openbare wer ken, de heer De Meersman getuigde: «Dat was niets voor ons». Het probleem was nu kopen wij een tweedehands vrachtwagen of een nieuwe? Voor een tweedehands pleit het feit dat de wagen niet veel kilometers zal moeten rijden, doch het kontra-argument was doorslaggevend: «Wij gaan de klodden van een an der op onze hals halen.» Een volgend probleem, en misschien wel het grootste, was een bergingsplaats voor de wagen. De bouw van een magazijn aan het kerkhof is in principe goedgekeurd door Stedebouw, maar dat maga zijn zal er morgen nog niet staan, dus dient een andere oplossing gezocht. Ideaal is het onteigende gedeelte van de hovingen van de familie De Rop achter de gebouwen van de gemeenteschool. Hier heeft men echter geen toe gang langs de openbare weg. Raadslid De Meersman stelde voor met de wagen over de speelplaats van de gemeen teschool te rijden. Dit is zeker geen gunstige oplossing als men weet dat de speelplaats niet volledig meer zou afge sloten zijn en dat die vracht wagen op elk tijdstip over de speelplaats zou bollen. Neem daarbij nog dat er een nieuwe grotere schoolpoort dient geplaatst. De enige oplossing zal dus zijn: pogen overeen te komen met de heer De Grauw, eigenaar van te ontei genen gronden, om de Kaal- bergstraat te kunnen door trekken tot aan de Baron de Meerstraat. Tenslotte werd beslist een 5 ton-vrachtwagen aan te kopen, dit met het oog op het ophalen van het groot huisvuil. SPECIALE OPHALINGS DIENST Tot nogtoe werden volgende sommen betaald voor de maandelijkse ophaling van speciaal huisvuil: 2000 fr per maand en 100 fr per gestorte camion. Nu werd eenparig beslist dit kontrakt als volgt te wijzigen: 3000 fr per maand en 500 fr per gestorte camion. WAARBORGEN VAN LE NING Intercom heeft een tekort van 96 miljoen voor de inrichting van het kabel T.V-net, daarom dienen zij een bijko mende lening aan te gaan bij het Gemeentekrediet. Het Gemeentekrediet eist een bij komende borgstelling van de gemeente voor zijn deel. Het Moorselse deel van deze koek bedraagt 1.824.000 fr Men dient deze som niet te betalen, maar enkel te waar borgen. Dit punt werd even eens eenparig goedgekeurd. VERKOOP VAN GRONDEN Op aanvraag van verschil- zal echter met bepaalde voorwaarden rekening dienen gehouden indien er meer kandidaten zijn als gronden: o.a. het aantal kinderen, nog geen eigendom bezitten, bin nen de drie of vijf jaar bouwen en een zeker percentage zal voorbehouden zijn voor ouder lingen. Dit waren zowat de voornaamste inlichtingen die we konden opvangen in ver band met sociale woning bouw. Een vaststaand feit is: Dit hoofdstuk is zeker niet in de vergeethoek geraakt! F. VAN BIESEN lende personen zullen ge meentegronden worden ver kocht aan de belanghebbende eigenaars. Het gaat hier om gronden in Hoile-, Kik- en Bredestraat die behoorden tot het vroegere wegennet en door de rechttrekking van de banen nu eigenlijk behoren bij de aangrenzende percelen. De verkoop van gronden aan de volgende eigenaars werd eenparig goedgekeurd: Roe land Bernard, Beulens Gus- taaf, Buggenhout Jan, Wau- ters Arnold, Wed. Van Driessche-Moens, Moens Pie- ter, Casman Pierre en De Proft Florent. TRIESTSTRAAT Zowel het wegdek van de Trieststraat, die de gemeen tegrens met Wieze vormt, als de Korte Trieststraat verkeren in slechte staat. Volgens de ontwerpers zou de kostprijs der herstellingswerken 7 mil joen bedragen, het aandeel van de gemeente Moorsel zou ongeveer 5 miljoen zijn. Vooral het uitwerken van het rioleringsplan zou hiér veel kosten, aangezien hier buizen van 1,20 m diameter dienen geplaatst. Het schepencollege stelt voor het wegdek van de Korte Trieststraat, dat er toch het slechts aan toe is, te be dekken met een laag asfalt van 3,5 cm. De kosten voor het nivelleren zou men uit trekken op de gewone dienst van de begroting. Het asfalt zou geleverd worden aan de eenheidsprijs van ondernemer De Jonghe. De raad gaf hier aan zijn goedkeuring. Vervol gens werd het weddestatuut aangevuld met de schaal van opsteller. In geheime zitting werden de beslissingen van de K.O.O. betreffende de weddeschaal voor de secreta ris eveneens goedgekeurd. SOCIALE WONINGBOUW Lange tijd hebben wij niets meer gehoord omtrent de bouw van sociale woningen op de Kaalberg. En nu stelde de burgemeester voor de be spreking van het verkave lingsplan nog op de dagorde te plaatsen, wat eenparig werd aanvaard. Het vroeger verkavelingsplan, uitgewerkt door urbanist Lahousse om vatte 14 ha. Om te kunnen genieten van de dienaan gaande wet zou men het plan willen beperken tot 9 ha 88 a. Aldus zouden de wegenis- werken 100% gesubsidieerd worden. Dit betekent dat de gronden langs het niet ver harde gedeelte van de Baron de Meerstraat zouden over gebracht worden naar de ge wone bouwzone en dat van de achtertuinen van de bewo ners der Beugemstraat (on pare nummers) 50 m zou on teigend worden om gevoegd te worden bij de sociale bouwzone. Bedoelde tuinen zijn heel diep en bijgevolg kan er wel 50 m af. Wat betekent dit nu allemaal? In de sociale bouwzone zullen ongeveer 150 woningen kun nen worden gebouwd. 2/3 er van zal bebouwd worden door een bouwmaatschappij in opdracht van het gemeente bestuur. 1/3 zal ter beschik king gesteld worden van eventuele kopers als sociale bouwgronden. Men dankt bouwgronden te kunnen ter beschikking stellen aan 30.000 35.000 fr per are. Er Het 11-julikomitee van E- rembodegem-Terjoden richtte woensdag 10 juli een Gulden Sporenviering in. De inleiding werd verzorgd door Marcel Eeckhout en dochter die een huidewoord brach ten aan F. Van der Burcht, overleden op 9 april 74 en aan E. Van Belle, overleden op 11 juli 73. De chiromeis jes van Terjoden beten de spits af van het ontspan nend gedeelte met een Vlaamse dans, waarna kunstgroep Wolfsangel dans en vendelzwaaien ten tonele bracht. Deh. Joris De Deurwaerder zorgde voor het officiële deel met een rede waarin hij vooreerst de historische veldslag op de Groeningekouter in herinne ring bracht die een nieuw tijdperk inluidde, met als einddoel de zelfverwezenlij king van de Vlamingen als mens en als volk. Hij drukte ook zijn dankbaarheid uit tegenover al diegenen die voor de nationale bevrijding van ons volk hebben ge werkt ten koste van zelfop offering en veel leed. Onder meer deze dankbaarheid motiveerd de h. J. Dedeur- waerder om amnestie te eisen voorde mensen die in het slechtste geval pionnen waren in de grote Europese burgeroorlog, maar onver dachte dienaren waren van hun eigen volk. Amnestie omdat Vlaanderen een land moet zijn waar Justitie en rechtvaardigheid samenval len. Over de zogenaamde faciliteiten te behoeven van franstalige inwijkelingen in de dorpen van Vlaams Bra bant is de h. Dedeurwaerder niet te spreken. Het gast vrije Vlaanderen wil deze inwijkelingen wel als vol- ve re waardige leden integreren in eï de gemeenschap; op voor-^ waarde dat zij zich aanpas-Sj sen aan het taalkundig en kultureel karakter van de*° streek waarin zij zich vesti- Lj6 gen. Het voorstel tot ge-flc westvorming kwam ook ter* sprake. De h. Dedeurwaer-.. der vraagt zich met grote"1 bezorgdheid af of dit ont werp niet een eerste stap is2® naar een federalisme metU€ drie. Om het met zijn eigen w woorden te zeggen: «van0^ een federalisme met zijn n' tru drietjes, verlos ons Heer.»®£ Er blijft in Belgisch verband3*^ maar één oplossing over:®01 federalisme met twee, met"0 evenveel pariteit in de Brus-Ze selse bestuursorganen alsoe in de Belgische regering. De~e spreker kwam ook p voor00 een strijd voor ekonomische1?6 demokratie en integrale de-nn mokratisering van onze sa-ee menleving. Hij stelde ook dena schandelijke wapenleverin-^.0 gen aan de kaak, die de°'r vlaamse inspanningen voorvai ontwikkelingshulp belache-'oe lijk dreigen te maken. Deraa doelstellingen van dekur Vlaamse beweging zijn nogtisc steeds zo ruim en zo rijk dat^a het meer dan ooit de moeite*)^ waard lijkt om er ons metten alle kracht voor in te zetten./Ve Wij moeten echter losko-3a men van de Luxe-euforie enDm de verburgerlijking die onzejen strijdbaarheid de laatste ja-Zjjr ren heeft aangetast. Tot slotper riep de h. Dedeurwaerder^ iedereen op om te bouwen^, aan de toekomst van Vlaan-00| deren. Het laatste deel vanjus de viering werd verzorgd^ door de fanfare van Haaltert,^ die door de regen genood-jgj' zaakt was in de zaal op te^ Doi Dirk Walgraef^p bim treden. ERH6ST. <v£ (fAAH CEN I Paar. fotos naken in BUt^^EN HOUT- BOS EN VAN pat ine /n 't zu/aKte in ouv geweesT ZyN- pllt-iH/lS/*

De Voorpost | 1974 | | pagina 2