EEN BROK TOERISME VOOR ÉÉN DAG DE VOORPOSTRALLY 5 8 september a.s. DE VOORPOSTRALLY REIS 5 .DENDERMONDE en AALST VILLERS-LA-VILLE De Voorpost -19/7/74-3 Ternat St. Kwintens Lennik Huizingen Halle Groenendal Beersel [Waterloo Rixensart," Ottignies Dendermonde Zaventem Jezus Eik Merchtem Court St. Etienne Viliers la ville Gedurende de tien weken dat deze toenstische pagina in uw weekblad De Voorpost verschijnt wordt een bon afgedrukt. Deelnemers aan de toeristische autorally van 8 september a.s. knippen deze tien opeenvolgende en genummerde bons uit; wie deze bons of een betalingsbewijs van abonnering op De Voorpost voorlegt bij zijn inschrijving voor de rally, krijgt een gevoelige vermindering van het inschrijvingsgeld. Ruine van de abdij van Villers-la-ville meubels Lodewijk XV en XVI en een belangrijke verzame ling Arabische wapens (kan bezocht worden tijdens de week-ends). In het kasteel Du Bois du Héron zijn de gemeentelijke diensten ondergebracht. ZaventemIs een nijver heidscentrum. De luchthaven van Brussel Na tionaal beslaat een opper vlakte van ongeveer 950 ha, er zijn vier landingsbanen en 15 km. berijdbare weg. Het lange centrale gebouw dient als wachtplaats voor het publiek, er is ook een spijshuis. Geleide bezoeken die onge veer een uur duren, omvatten het afdraaien van een film, een rondrit met een miniatuurtrein tot aan de loodsen en een be zoek aan de technische instel lingen. De Sint-Martinuskerk is een romaans-gotisch gebouw met een spitse toren, van een trap- torentje voorzien, die gevormd wordt door twee verschillende delen, beiden uit zandsteen van de streek. Het onderste is uitgesproken romaans, bovenste deel dag tekent uit de XVI" eeuw. Het beroemde schilderij van An- toon van Dijck «Sint-Martinus schenkt een deel van zijn man tel» of «De Caritas» kan men er bewonderen. De Stockmans molen, oud en ongebruikt, be vindt zich langs de Woluwe. Het gemeentelijk park omvat een zwembassin in open lucht (14 uur tot 19 uur), een visvijver en een kinderspeeltuin. Meise Het domein van Bou- chout ligt in een prachtig park van 93 ha. Het middeleeuws kasteel heeft een toren van 22 meter. Een plantentuin van de staat met tropische soorten is voor het publiek toegankelijk. Via Merchtem terug naar Aalst en Dendermonde. ROEL VAN DE PLAS kwieschrijn van Sint-Stevens, een juweel in goudsmeedkunst (16® eeuw). Het kasteel, een privaat eigen dom, gebouwd op een vooruit geschoven hoogte, is zeer so ber van bouwtrant. Op de ge meentelijke begraafplaats staat een Indisch mausoleum, 12 meter hoog, van de familie Goblet d'Alviella. Mooie wandelingen kunnen langs de rivier gemaakt wor den. Voor visvangst kan men terecht in de rivier en in de vij ver van de rue de Suzeril. Ottigniesstadje, omgeven door beboste heuvels. De plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft er wandelingen uitgestippeld. Het landschap, gevormd door de Sint-Remigiuskerk in renais sancestijl, de pastorij uit 1785 en het kasteel een woning uit 1626 met vierkante toren en puntgevels, is gerangschikt. Op enkele stappen van het kasteel staat een realistisch uitgevoerd oud eiken Kristus- beeld (rond 1500). BièrgesEen schilderachtig dorp in de vallei van de Dijle. De renaissance Sint-Pieters en Sint-Marcelinuskerk is ge bouwd op een heuvel, vanwaar men een groot zicht heeft op de vallei van de Dijle. De oude pastorij in privaat bezit, dateert uit 1600. De molen van Bièrges, op de Dijle, is een oud kasteelbedrijf. Nabij de brug staat een monu ment voor Generaal Gerard, die er tijdens gevechten met de Pruisen in 1815 gewond raak te. Rixensartwordt wel eens de parel van de Brabantse Arden nen genoemd. De lucht is er nog zuiver en verfrissend van wege de talrijke bossen. Wan delingen langs kronkelende bospaden en langs de valleien van de Lasne en het kasteel beekje zijn een gezondheids kuur. Wandelpaden zijn er aangeduid. Het kasteel van Merode of Kas teel van Rixensart, een kon- struktie in witte steen en bak steen is opgericht in de 16* eeuw en heeft een massieve vierkante toren en een renais- sancepoort (1650). De binnen koer heeft de vorm van een kloosterpand. De tuinen wer den getekend door André Le Nötre. Het kasteel bezit kunstverza melingen, tapijten van Beau- vais en Gobelins portretten, Kasteel in provinciaal domein te Huizingen Dit is de typische reis voor de trekker, die veel wil zien en beleven op één dag. Toch is elk centrum een uitstap op zichzelf. Er is zoveel te zien dat Gaasbeek, Halle, Huizingen, Villers- la-Ville of Waterloo het einddoel kunnen zijn. We trekken door het mooie Pajottenland met Breugheiiaanse landschappen, dorpskerken, kastelen, typische hoeven en hun stevige, Brabantse trekpaarden. We wandelen in de Zenne- streek met het golvende landschap, de vele kleine valleitjes en de weelde aan populieren. We verpozen in de bosrijke Brabantse Ardennen, na een klim op de heuvelrug, en proeven in één van de rustieke eetgelegenheden van de boerenboterhammen met hesp, de geuze en de We kéren later terug om de bouwtrant van de kastelen te bewonderen, de kunstvoorwerpen en het patrimonium nader te bekijken. e SS8 - TernatDe beschermde laat- Het kasteel Ter Linden is om- een watermolen zien. Het om- Iwalde slot Kruikenburg van de V|l6® eeuw met 15ha park, vij- 19 vers en speelterreinen is ge- Iff IP^*,"g*J&mr restaureerd. Thans is het slot Bi Jijpfe ?81 «Pi "1:- ISfw* in een school van de Broeders flV' f- der Kristeiijke scholen. 3HfeltolKZZ2 f" Sint-Kwintens-Lennik Het j rococokasteel met een mooi hek werd gebouwd in 1761 e" door de familie De Man d'At- "tenrode. De straat naast het kasteel langs het park, naar t links, leidt naar de mooie wa- t_ termolen aan de Slagvijver- jgbeek. etDe uitgestrekte markt is een ;n overblijfsel van de vroegere jn grootheid toen Lennik het cen- jntrum van het grote Vlaamse „Brabantse domein van Nijvels ld abdij, met markt, burcht en r schepenbank was. Op en ron- et dom deze markt staan nog hui- s.zen die dateren uit de 18" iis eeuw. 3eDe Sint-Kwintenskerk is een 0rbouwwerk van de 14" eeuw. neDe zeer hoge spits van de vie- e.ringstoren werd pas in 1864 na a.een brand opgezet en moest jenaar de legende zegt, zo hoog n.worden omdat de «heren» van jeSint-Kwintens- de «boeren» orvan Sint-Martens-Lennik de e-loef wilden afsteken. Achte raan in de kerk werd een (jekunstkapel ingericht, waar go- sgtisch beeldhouwwerk, een ro- latmaans kalvarierelièf, een mis- ite3ewaad en edelsmeedwerk iet tentoongesteld is. inWe rijden door naar 0_3aasbeek waar het kasteel en om 10 uur 's morgens zijn poor- ,zeten opent. Er zijn het bos met fa"zijn dreven, de vijvers en gras perken, de mooie fontein voor lerde ingang en de wallen om- enheen het kasteel. In het bos zijn 'n"ook barokke bouwwerken: het adlustpaviljoen voor de wallen en 9dde grote Sint-Geertruikapel ^•dieper in het bos, herinnering ,d"dat dit gebied vroeger van de teabdij van Nijvel was. Door de zware ingangspoort ïe,komt men in de mooie Franse binnentuin, van waaruit het casteel een veel minder som- >ere burcht lijkt, n het kasteelmuseum ligt een jrote hoeveelheid kunstschat- en en historische dokumenten roor de bezoeker uitgestald. )e vele kamers zijn zo inge- icht alsof de bewoners er nog Bik ogenblik zouden kunnen te- ugkeren. =r zijn wandtapijten, schilde rijen en beeldhouwwerken, kunstsmeedwerk en wapens. Op het dorpsplein van Gaas beek staat in het midden de Schandpaal en het kerkje, ge bouwd in de 15® eeuw, maar uitgebreid in de 18" eeuw. Alles aan de kerk herinnert aan de kasteelheren, de deuromlijs ting met hun wapenschild, de grafstenen en andere. Van Gaasbeek keren we terug over Sint-Kwintens-Lennik en pemen zo de weg naar Halle, waar we vooral op het grond gebied Leerbeek verscheidene mooie Brabantse hoeven zien. Halle: De meest zuidelijke stad van het Vlaamse land. De geklasseerde Sint-Martinus- of p.L.Vrouwbasiliek is een ju weeltje in spitsboogstijl, een der mooiste gebouwen in Bra bant. In 1341 namen de bouw werken reeds een aanvang maar de afwerking kwam er pas een eeuw later. De krypte (toegang op aanvraag) bevat de schat der Basiliek. Talrijke -kunstschatten, geschonken' De Basiliek te Halle door vorsten uit heel Europa, worden er bewaard. In de basiliek staat de ver maarde Zwarte Onze-Lieve- Vrouw, die het doel is van zeer veel bedevaarders. Op Pink steren gaat de historische stoet rond O.-L.-Vrouw uit en op de eerste zondag van oktober heeft de grote ronde van Onze Lieve Vrouw plaats. Op het marktplein staat het renaissance-stadhuis, even eens geklasseerd is het ba rokke Oud Hospitaal. Het Hallerbos, een staatsdo mein van 570 ha, is een der laatste overblijfselen van het grote Kolenbos (voor de lief hebbers van openlucht en rust). Gastronomisch is Halle be kend om zijn halssnoeren in mastellen, zijn krotten en zijn bier (duivelsbier). Huizingen Het Provinciaal Domein, ingeplant in een mooi natuuroord, is een uitstap op zichzelf. Het hek is een prach tig stuk smeedwerk, een waar dige toegang voor het speelse, temidden van roei- en visvijver opgetrokken kasteel, dat om gevormd is tot hotel-restaurant met terras. In het schilderach tig park is een volledig gamma rekreatiemogelijkheden, een speeltuin voor kinderen, ver warmd zwembad met sola rium, een hertenpark, grote kooien met zeldzame vogels e.a. Tegen de helling die naar het grote bos leidt, is een Alpentuin aangelegd met vijvertjes, wa tervalletjes en kleurrijke bloe men. Beerselis gebouwd op de steile rand van de Zennevallei. Op het dorpsplein staat de kerk waarvan slechts de toren uit de 15" eeuw dateert. In de kerk bewaart men de prachtige al basten grafmonumenten van Hendrik II van Wittem, kasteel heer van 1435 tot 1454, en van zijn echtgenote. Het feodaal kasteel ligt lager dan het dorp, tegen de steil- rand van de Zenne. Het is een versterkt waterslot uit de 13" eeuw, met een ophaalbrug, een oude toegangspoort en drie ronde torens De hoge puntgevels en de spitse daken dateren van 1617. Op het dak van de mees- tentoren werd toen een spits torentje geplaatst van waaruit de wacht elk onraad aankon digde. "s Avonds is er kunstver lichting. Van aan het kasteel leidt een korte wandeling naar de Zenneoevers met vele wei den door populieren afge boord. Te Beersel kan men lekkere geuze en kriek krijgen. Er is ook een manége. WaterlooHet Belgisch ge denkteken werd in 1914 opge richt ter herinnering aan de landgenoten die er sneuvel den. In de hoeve van Mont Saint-Jean bracht Wellington de nacht voor de slag door, de hoeve deed toen dienst als krijgsgasthuis. De neo barokke Sint- Jozefskerk, koepelvormig, is rijk aan herinneringen aan de strijd. We vinden er grafschrif ten voor Engelse, Nederlandse en Belgische officieren die er sneuvelden. Rechts ziet men een bronzen monument van beeldhouwer Wiener dat de overwinning uitdrukt. Links een ander door Willem Geefs dat de wapens van Groot- Brittannië voorstelt. Op het voorplan staat het borstbeeld van Wellington, overwinnaar van Napoleon. Rechtover de kerk staat de oude herberg waar Wellington zijn hoofdkwartier had. Sinds 1955 omgevormd tot een mu seum kan men er o.a. de tafel waaraan Wellington werkte, zijn bed, talrijke wapens en gravures gaan zien. Ook het houten been van Lord Ux- bridge is er tentoongesteld. Talrijke toeristen komen blik vanger «De Leeuw van Water loo» bezoeken. De 45 m. hoge heuvel ligt op het grondgebied van Eigen- brakel (Braine-L'Alleud). De top kan men bereiken langs 262 arduinen treden. De leeuw werd door beeldhouwer J.F. Van Geel ontworpen en in de werkhuizen van Cockerill te Seraing in ijzer gegoten, het weegt 28.000 kg. Aan de voet van de heuvel is het «Pano rama van de Slag» een groot cirkelvormig gebouw opgericht in 1912, en waarin op aangrij pende wijze het slagveld op de avond van de 18" juni is weer gegeven. Het is een komposi tie van de Franse schilder, Louis Dumoulin, en van een groep schilders van militaire onderwerpen. Men ziet on dermeer de charge van de Franse ruiterij, geleid door Maarschalk Ney. In het «Wassenbeeld-museum» zijn alle helden van 1815 aan de hand van historische doku menten, uitgebeeld. Enkele honderden meters verder staat de hoeve van Goumont «Ferme d'Hougoumont» (waar meer dan 6.000 soldaten het leven lieten) met op de binnen plaats het monument ter nage dachtenis van de Franse solda ten. Genappe gelegen aan de Dij le, is de kleinste gemeente van Brabant. De klassieke kerk is Leeuw van Waterloo Kasteel van Gaasbeek gewijd aan Johannes De Do per. In de afspanning «Koning van Spanje» overleed op 20 juni 1815 generaal Duchesne, bevelhebber van de jonge kei zerlijke garde. Een herden kingsplaat werd aangebracht. Villers-la-Ville Het is vooral door de charme en de groots heid die van de vermaarde ruinen van de Cistersiënzer abdij uitgaat en mede door een gunstige geografische ligging aan de oevers van «De Thijle» en «De Gentilsart» dat de ge meente als excursieoord een plaats inneemt. De abdij werd in 1146 door de monniken van Clairvaux opge richt (de Heilige Bernardus kwam in 1147 de grondslagen leggen). Gedurende meer dan zes eeuwen werd ze door de Cis- tersiënsters betrokken. Na di verse verwoestingen bete kende de Franse omwenteling in 1789 het einde van het mooie gebouwenkompleks, dat vlug aan plundering en ver nieling bloot stond. Het werd einde 19" eeuw gedeeltelijk ge restaureerd. De abdijkerk, het klooster, de refter en de brou werij konden van de volledige ondergang gered worden. De abdijkerk is het oudste be kende voorbeeld van gotische stijl in de provincie Brabant. In het klooster, oorspronkelijk romaans, bevindt zich een mu seum van opgegraven stenen en de graftombe van Gobert D'Aspremont, die ér na één van zijn kruistochten overleed. Zijn graf is afgesloten met een zwart marmeren grafsteen, waar het beeld van de ridder in een pij gehuld, rust. De tuinen zijn trapsgewijze aangelegd. De oude molen van de abdij is omgevormd tot restaurant. Men kan er bier en gebak naar oude recepten van de monni ken gebruiken. In de O.L.Vrouwkerk zijn reta bels uit de 15" en de 16" eeuw aanwezig. Het grafmonument van Frangois de Marbais (1610) bevindt er zich. Het centrum museum (Avenue Arsène Tournay, 3) is gewijd aan de Cisterdanen en aan Waals Brabant. Court-Saint-EtienneVolks- rijke en schilderachtige ge meente waar de Dijle, de Thijle en de Orne vloeien. De Sint-Stevenskerk, een harmonieuze bouw uit de 18® eeuw in barokstijl bevat enkele mooie schilderijen, het reli- Versterkt kasteel te Beersel

De Voorpost | 1974 | | pagina 3