KULTUURKALENDER WILHELM MECHNIG IN DE VERF APARTE VISIE OP DE ROL VAN HETPIKTURALE N Baardegem G rumoerige raadszitting WEGENS DE JAARLIJKSE VAKANTIE ZAL«DE VOORPOST» VOLGENDE WEEK NIET VERSCHIJNEN De Voorpost -19/717A - 9 ge Op woensdag 10 juli vergaderde de Baardegemse gemeenteraad om er volgende punten te behandelen: aanvullend polltiereglement, lening van Edas, voorstel tot wijziging van het gewestplan, inrichting van a= een jan Frans Vonckjaar, voorstel tot omlegging van rijksweg nr. 11 I en herziening van de zitpennlngen der raadsleden. .1 Na voorlezing en goedkeuring van het verslag van vorige zitting stelde de burgemeester voor volgende twee punten nog aan de en dagorde toe te voegen: reorganisatie van het gemeentelijk klasse nk mentsysteem en vaststellen van de werkuren van het gemeenteper- c ir soneel vanaf 1.1.1975. Met de toevoeging van deze punten was ieder- lle- een akkoord. AANVULLEND POLITIEREGLEMENT Het gemeentebestuur ontving een aangetekend schrijven van het mi nisterie waarin het advies van de raad had gevraagd betreffende een ontwerp van ministerieel be sluit omtrent rijksweg nr. 11. Dit ontwerp houdt in dat de rijksweg een algemene voorrangsweg zou worden, waarop inhalen is verbo den en een snelheidsbeperking van 60 km. per uur wordt inge voerd. De huidige maximumsnel heid zou dus worden gewijzigd van 40 km. naar 60 km. per uur. Wanneer men de opgestelde tekst letterlijk neemt, blijkt dat het elke bestuurder verboden is in te halen. Een fietser zou dus geen kar mo gen inhalen. Hierover zal uitleg ge vraagd worden bij de bevoegde in stanties en tevens zal men aan dringen op het aanleggen van pas sende parkeergelegenheden. LENING VAN EDAS Edas dient een lening van 96 mil joen aan te gaan bij het Gemeen tekrediet voor het aanleggen van het kabel-TV-net. Het Gemeente krediet eist de waarborg van de gemeente voor haar deel dat 713.082 F bedraagt. De gemeente hoeft dit bedrag niet te betalen, maar enkel te waarborgen waar mee de raad zich eenparig akkoord verklaarde. Hoever staat het nu met de kabel- TV in onze gemeente? De ge meente is verdeeld in twee sekto ren. In de eerste sektor is de hoofdkabel volledig geplaatst, men is er nu bezig met de aansluitingen. Verscheidene huizen ontvangen dus reeds beelden via de kabel televisie. Men heeft beloofd dat ie dereen die het wenst zal aangeslo ten zijn vóór 31 december. WIJZIGING GEWESTPLAN Omtrent dit punt is enige herrie ontstaan, wat elders in dit blad uit voerig beschreven is. De oppositie verliet de zaal zodat het verder ging met zes raadsleden. De bur gemeester zou trachten vrijdag bij de besprekingen, een uitbreiding van de bouwzone te bekomen. J.F. VONCKJAAR Aangezien de heren K. Baert, met vakantie en J. Dauwe, weerhou den wegens examens aan de uni versiteit, niet konden aanwezig zijn, wordt dit punt verschoven naar een volgende zitting. VOORSTEL TOT OMLEGGING VAN DE RIJKSWEG Omtrent het voorstel tot omlegging van de rijksweg nr. 11 kon de raad zich niet akkoord verklaren. Vol gens dit voorstel zou de rijksweg vanaf de woning van de heer Borms Philemon langs de Achter- bos achter «Maxens» aansluiten op de Opwijkstraat. Voor de ver bindingsweg zou tevens de woning van de heer P. Semal moeten ver dwijnen. Zoals gezegd werd dit voorstel door de raad afgewezen. ZITPENNINGEN RAADSLEDEN De zitpenningen van ae raaasie- den mogen van 300 F op 400 F worden gebracht. Te Baardegem bedragen zij nog steeds 200 F. De burgemeester stelt voor dit punt eveneens te verdagen wegens de afwezigheid van drie raadsleden en omdat de leden van het sche penkollege hierbij wensen afzijdig te blijven. REORGANISATIE KLASSEMENT SYSTEEM Het gemeentelijk klassementsys teem is niet overzichtelijk meer, men kan niets terugvinden. Men zou de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten laten over gaan tot de reorganisatie. Er was reeds een afgevaardigde op het gemeentehuis die een bestek zal overmaken. Die specialisten weten wat mag verdwijnen en wat bew aard moet blijven. Elk stukje papier wordt door hen behandeld en eventueel geklasseerd. Er zou een zestal weken werk zijn voor een specialist en dit aan 13.000 F per week, alles inbegrepen. Reeds 1218 gemeenten gingen over tot dergelijke reorganisatie. Voor het ogenblik is men ermee bezig te Meldert. De raad verklaarde zich hiermee akkoord. Ten slotte wer den de werkuren van het personeel op 40 uren gebracht vanaf 1.1.1975. F.V.B. I I b HDe schilder Wilhelm Mechnig is sedert enkele n.jaren geen onbekende meer voor al wie hiigeboeid wordt door de vele uitingsvormen van de hedendaagse schilderkunst. Momenteel kan men van hem een viertal ^«doeken bewonderen in een tentoonstelling ïJmet drie die in de galerij Valerius De Saedeleer ^plaatsgrijpt. •ge waren toen landschappen, marines, figuren en stille vens. Een van die stillevens kregen we te zien, een oerdegelijk werk voor een knaap van zestien jaar. Het stelt een doodshoofd op een boek met daarnaast een lamp voor, het geheel om- berkleurig. Toen ging zijn aandacht ook al uit naar de degelijkheid van de materie. Wilhelm Mechnig werd ge boren te Keulen in 1929 fmaar sedert jaren woont hij te Aalst. Hij was reeds zeer jong, nog op de lagere school, een uitblinker in alle r"as. wat met tekenen te maken F had. Hij kon er zich in s uitleven. En juist dat uitle- od- ven is voor Mechnig essen- •s tieel, de rest vindt hij artifi- s cieel. Tijdens de ooriog Jt* volgde hij als vrije leerling 4 f®* jaar de kursussen schilder ij* kunst, beeldhouwkunwt en grafiek aan de Akademie voor Schone Kunsten te n Aalst. "w kon er n,et al te 9oed opschieten met zijn leraars, ou. die naar zijn mening te strakke lijnen stelden en zijn kreativiteit afremden. Hij ziet in de akademische opleiding dan slechts zin op niveau van de technische J vorming. Wie geen artistie- ke talenten heeft, kan met technische bagage bitter V weinig beginnen. Gelukkig evolueert de dag van vandag ook de opleiding in de kunstakademies. En hij maaakte de bedenking dat de vernieuwde stromingen in de kunst er buiten de akademies gekomen zijn. Toen hij achteraf eens van de akademie een getuig schrift verlangde kreeg hij het niet. Van zijn vijftien jaar was Mechnich overtuigd kunst schilder te zullen worden. Door familiaie omstandig heden was hij verplicht an dere zaken te gaan doen, en zijn ouders zagen die kun stenaarstoekomst toch niet zo goed zitten. FIGURATIEF DEBUUT Uit het vroegere werk, schil derijen, tekeningen, aqua rellen, gouachen en grafi sche werken is zijn debuut als figuratief schilder duide lijk. Hoewel de kunstenaar zelf niet zo'n groot verschil ziet tussen zijn werk van de jaren 45-46, en dit van nu, maakte hij toch een zeer grote evolutie door. Het Het werk vertoont na al die jaren geen tekenen des tijds, ondanks de slechts omstandigheden waarin het tot stand kwam. In die tijd dacht hij helemaal niet aan de non-figuratieve mogelijkheden. Achteraf zijn die logisch voortgespro ten uit dit figuratief begin. GEVOEL EN KLEUR Schilderen is voor Mechnig een levensecht avontuur dat hij met plezier en durf aan gaat, ontzettend veel belang hechtend aan de verf zelf. Met een gamma van zacht- gloeiende roden, oranjen en bruinen schept hij een hele wereld. Hij houdt van de materialitiet van de verf die hij in de jaren 60 heel dik oplegt, dan weer dun uit strijkt, zodat een kloek schilderij met reliëf verkre gen wordt. Door het opper vlak van het paneel zelf uit te kerven weet hij door die lichtg getinte uithollingen een soort gloed in de diepte van zijn schilderijen te leg gen. Toch is er steeds een even wicht tussen de stoere bouw en de verfijnde afwerking, de sterke grondkleuren en de zachte schakeringen. Zijn schilderijen zijn vaak sterk gevoelsgeladen. Ge moedsgesteltenissen spe len bij alle kunstenaars een rol. Een reeks doeken die werden gekreëerd in een periode van moeilijkheden, kommer en zorg, zijn don ker, zwaar, zwartgallig. On bewust zelfs als je denkt kleurig te gaan werken ver gaan die kleuren steeds naar donkere moedeloze tinten en sombere vormen zegt Mechnig. NAAR DE ABSTRAKTIE Ook al is Mechnig niet akkoord met het duidelijk onderscheid maken tussen diverse stijlen, (hij hecht er geen belang aan) toch is het duidelijk figuratieve uit zijn werk verdwenen, zonder daarom het herkenbare he lemaal te weren. Lijn en kleur maken het bij Mechnig. Steeds weer on derzoekt hij de waarden en kleuren, de onderlinge in werking, de intensiteit, de spanning. Schoonheid, de onderlingen inwerking, de intensiteit, de spanning. Schoonheid speelt bij Wil helm een primordiale rol, de kwaliteit is van belang. Hij ziet slechts twee soorten kunstwerken goede en slechte. Een figuratief werk verkoopt beter omdat de mensen zich gemakkelijk vasthaken aan een tema, het dwingt niet tot inspanning. Optornend te gen de konventie heeft Mechnig een hekel aan be titeling van zijn schilderijen. Hij vindt een titel geven een volstrekt overbodige zaak, en geeft de voorkeur aan nummers. Als er titels moe ten zijn dan heeft dit allen zij voor non figuratief werk. Titels zijn een noodzakelijk kwaad voor begeleidende Katalogi. Dat Mechnig op zijn sterke afkeer wel ietwat teruggekomen is konden we lezen op de katalogus van zijn laatste tentoonstelling in de Belfortkelder. De woorden «insekt», «stad», «eiland» waren,dan ook een minimale literaire begelei ding. BOEIENDE WERELD Mechnig werkt tematisch. Zijn inspiratiebron is de werkelijkheid rondom ons, enerzijds de natuur, vissen, TELEX AALST TELEX AALST TELEX AALST TELEX AALST TELEX AALST TELEX Kunstgroep Wolfsangel nog altijd met dezelfde naam doet het de jongste weken bijlange niet zo slecht/Een stroom van optredens voor deze jongens van het Aalsters v.T.I. instituut: zangreeST, Ijzerbedevaart, bloemenstoet Blankenberge, 11- julivieringen, viering 50 jaar V.T.B. en het laat niet af want vorige zaterdag zijn ze voor een tiendaagse reis naar Zuid-Tirool, waar verschillende optredens gepland zijn/ Je gaat het een weekje zonder Voorpost moeten stellen/Vrijdag a.s. 26 JUU gaan we met vakantie/ 11 juli te Aalst/Niet meer, ook niet minder leeuwenvlaggen aan private woningen/De nieuwe richtlijnen omtrent de bevlagging op 11 juli, verschenen in het staatsblad werd voor de openbare gebouwen bijlange nog niet gevolgd/Geen vlag aan het Atheneum, geen vlag aan het Rijksadministratief centrum aan de Graanmarkt/Op het stadhuis had de driekleur nog voorrang op de leeuwevlag/We zijn nochtans ver van 1922 toen kandidaat burgemeester K.L. Van Opdenbosch op 11 juli de leeuwevlag aan het stadhuis liet uithangen Een nieuwe loonsovereenkomst bij Tupperware te Aalst bracht geen sociale rust in het bedrijf/Vorige vrijdag kwam het tot spontane werkonderbrekingen/Het konflikt zal zijn beslechting krijgen na de vakantie die eindigt op 4 augustus a.s./ De wolkbreuk boven Aalst, zaterdagnamiddag jl. liet ook zijn sporen na/Aan de Dendermondsesteenweg ter hoogte van de nieuwe viadukt van de ringlaan konden de riolen al het water niet slikken en de steenweg kwam blank te staan/ Vrijdag en zaterdag dirigeerden de majoretten met de stick Herdersem/43 majoret- ten en 13 tamboer-majoors gaven heel wat dijenwerk ten beste/Dat de organisatoren er alles voor veil hadden om lang naar de jongedames te kijken bewijst de recordduur van de verkiezing, vrijdagavond tot liefst half twee en zaterdag tot één uur, maar dan van drie uur in de namiddag af /De brave borst van een tweede schepen was toch vrat overmoedig wanneer hij het vrijdagavond over het goede weer had in zijn openingswoord/Bestendig afgevaardigde Timmermans was vrijdagavond in geen Herdersemse velden noch wegen te bespeuren/Herdersem bleef in de kou en zonder medailles voor de provinciale kampioenen zitten tot maandagnamiddag/Gustaaf Lambrecht weet iets af van hespen van tien frank/Vlugge knapen hadden het tijdens het kampioenschap te Herdersem door, met een spandoek «Wedden voor een pint, dat Bernadette wint» presenteerden zij zichzelf voor een pint, want met ieder ander lief kind op het podium veranderden zij vliegensvlug hun spandoek met een nieuwe naam/Deze allemans vrienden moeten in de politiek gaan De Aaisterse pakkemannen zijn met zijn 109/Uit een keurig verslag over hun wel en wee, anders gezegd hun aktiviteiten gedurende 1973 halen wij het volgende: 1505 maal haakten zij de telefoon af voor noodgevallen/Twee individuen pikten zij op voor bedelarij/733 Aalstenaars mochten enkele minder godvrezende woorden slaken bij de vaststelling dat hun fiets gepikt was/26 automobilisten kregen van hetzelfde laken een broek/39 autodiefstallen bleven echter bij pogingen want bij de pinken zoals de Aaisterse politie is, werden deze onverlaten tijdig bij de lurven gevat/Met zijn 52 zijn ze die de politie kon inrekenen voor dronken sturen, wat een niet zo aardige boni betekent van 24 meer dan in 1972/Acht Aalstenaars permiteerden zich de lukse nog voor de streakers-mode zich aan exhibitionisme te wagen, terwijl zeven het bij landloperij hielden/Eén enkele moordpoging en drie moorden/Dat Aalstenaars niet zo'n tamme jongens zijn bewijst het cijfer van 217 opgestelde processen verbaal voor opzettelijke slagen en verwondingen/41 milieuschenners stortten vuil waar het niet hoorde en kregen een boetesommetje gepresenteerd/Zouden wij de grote bedrijven hierbij aantreffen? ./In het verkeer is een Aalstenaar niet altijd een heer want 1367 ongelukken deden zich voor, dit allemaal in 1973/Twee doden vielen hierbij te betreu ren en 67 iwaargewonden/Eén verkrachting Waar de pakkemannen toch wei duidelijk een oogje dichtknijpen is wel voor het «wateren op de openbare weg», want slechts zeven onfatsoenlijke lieden werden bij deze handeling op de bon gezwierd/Erger is het met de normen van de moraliteit bij 237 lieden gesteld die vluchtmisdrijf pleegden/Als oorzaken geeft het verslag op voor verkeersongelukken: 213 gevallen van overdreven snelheid, 341 schendingen van de voorrangsregel en 45 gevallen van dronkenschap/Tot daar de blote cijfers over de kriminaliteit te Aalst/ 15 augustus a.s. neemt het schepenkollege van Aalst te baat om even naar Bergen (Noord-Holland) te reizen/Daar dient alles geregeld te worden voor een intense kunstenaarsjumelage/De Bergense klok zal zich te Aalst in artistiek gezelschap ko men te bevinden/ Aan de Zeebergbrug ademt men intussen verder het giftig stof van nv. Betonwe- genbouw in./ BRENDAN insekten, vlinders en ander zijds de stad met hoogbouw en torenkonstrukties. Hij vertrekt van een duidelij ke impressie, die naarmate zijn kreatief werk vordert steeds afwijkt van het oor spronkelijke gegeven en nog slechts vaag het uitgangs beeld suggereert, veeleer een indruk oproept. Om die sfeer te kunnen realizeren bezit de kunstenaar tech nisch vaardige hand. En hij eksperimenteert, zoekt steeds verder naar meer mogelijkheden op dit ge bied. Dankzij de plasticiteit en de uittrukkingskracht, zijn kleurrijk maar zachte tonaliteiten met honderden schakeringen', gaat van zijn soms stekelige dierimpres- sies een bekoring uit die vele kunstliefhebbers aan spreekt. Tijdens het gesprek met de kunstschilder hadden we ook de gelegenheid met zijn lieve vrouw kennis te ma ken, die zo zegt hij steeds een trouwe steun in donkere en blije tijden voor hem geweest is, een kameraad die hij voor geen goud van de wereld zou willen mis sen. En daar zat dan lachend met zijn lievelingsvogel de parkiet op zijn hoofd, los een fles bier in de hand, de man met een doordrij vend en hardnekkig karak ter, de scherpe observator wiens hand een technische vaardigheid bezit en door een groot aantal tentoon stellingen in binnen en bui tenland, door het behalen van diverse prijzen, bewezen heeft dat hij zowel als kunst schilder en als graficus een man is met een gedegen vakkennis, met een sterk koloristisch vermogen, en vooral een schilder met een heel aparte visie op de rol van het schilderen en van het pikturale. Mechnig is een boeiend mens, een vaste waarde in de Aaisterse Belgische en zelfs buitenlandse kunstwe reld. Roel Van de Plas VRIJDAG 19 JULI Affligem Tot 4 augustus tentoonstelling in het Kultureel Centrum van wer ken van Michel Bracke. Aalst Tentoonstelling in kapsalon New Reform, Naarstigheidsstraat 61, Aalst «Mijn kleine kollektie» met werken van Joseph Beuys, Pa- namerenko, Schwind, Hervé Fi scher, Stephan Wewerka, Ben Vautier en Günther Uecker Vrij toegankelijk elke dag van 8 tot 18.30 uur. behalve op zondag en maandag. Tot 31 augustus in Galerij Vale rius De Saedeleer, Keizerlijk Plein, tentoonstelling van werken van Maurice De Clercq, Mechnig en Nicolas. ZATERDAG 20 JULI Affligem De diamontage «Affligem, verle den en heden» kan op aanvraag door groepen nog gezien wor den. ZONDAG 21 JULI Aalst 11 uur: Grote Markt, Koncert door de Kon. Harmonie «De Oude Garde» o.l.v. Fr. Schol- laert. 20.30 uur: Grote Markt: beiaard- koncert door Kristiaan Van Inge- Igem. WOENSDAG 24 JULI Aalst 20 uur: woensdagavond gesprekken, in c.s.v. - 'tfabriks- ken, Wellekensstraat 45. Buurt werking - buurtcafé. Geen sa menlevingsvernieuwing zonder buurtwerking. ZATERDAG 27 JUU Herdersem Vanaf 15 uur, op de hoeve Van Nuffel: pikfeest met vtegeidans ZONDAG 28 JUU Herdersem Vanaf 15 uur, op de hoeve Van Nuffel, pikfeest met vlegeidans. 10.15 uurv aan de Duivelsput opvoering van een Guduiaspel door de toneelmaatschappij «Vriendenkring» Meldert 12 uur: aan de hoeve Vein Cau- welaert, Nieveldriesweg: Wein- kunstvoorstelling 12.30 uur: bij de kunstsmid Ri chard De Boeck: tentoonstelling smeedwerken. 13 uur: Putstraat, Hof ten Put de Kulturele kring van Meldert zingt oogstliederen.

De Voorpost | 1974 | | pagina 9