Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek MBIIEKSSMD AALST VERUEST SIMBÜOL ZWART OP IUIT IN TERLINDEN? VAN LIMBERGEN EREMBODEGEMSE KAPELLEKENSDAGEN VOLKSE EN DEVOTE REMEDIETEGEN «KWALEN BIJ HET KEREN VAN DE JAREN»». WELDRA HELEMAAL BLOOT? I IVIft ro- ids St.- I De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 27' JAARGANG NR. 31 12 F DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER - ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053/70.41.19 Jaarabonnement 545 F Halfjaar 280 F Trimester 145 F EDITIE AALST Neem een goede start met een huwelijkslijst bij Van Limbergen HOOGSTRAAT 28 KATTESTRAAT 73 AALST AALST Alle gekende merken samen in een grote geschenkenzaak Aalst telt een fabrieksschouw minder. Het eerste merkteken van Aalst fabrieksstad dat de schippers die de Dender opvaren, de 42 meter hoge schoorsteen van de Lion d'Or-fabriek aan de Verbrandhofstraat-Bredestraat, bemerkten, viel dinsdagnamiddag even voor vier uur, met donderend geraas en wolken stof naar bene den. Drie arbeiders van de firma Mengé uit Sint-Amandsberg specialisten voor dergelijke klusjes begonnen dinsdag morgen de schoorsteen met pneumatische hamers te on dergraven, nadat de val van het gevaarte berekend werd. Op een verharde weg van circa vijftien meter breedte tussen een bomenrij en een stel stookolietanks diende het ge vaarte te belanden. De schoorsteen, gebouwd tij dens de eerste wereldoorlog, in 1916, gaf zich nog niet zo dadelijk over. Het gevaarte had immers een omtrek van 13,65m en een diameter van 4,3 meter. Aan de voet zelf was de schoorsteenmuur zestig centimeter dik en dit in deugde lijke Boomse steen. Haar laatste adem had de schoorsteen al zesentwintig jaar geleden uitgeblazen, op wat verbranden van oude rommel na, toen het bedrijf in 1948 de spiritus en gistafdeling sloot en meteen ook de stoke rij. Reeds tijdens de tweede wereldoorlog trof een bliksem de schoorsteen, doch pas na het in ongebruik geraken be gonnen de eerste tekenen van verval zich te vertonen. De mogelijke gevaren die hieraan verbonden waren, zijn de di- rekte aanleiding geworden tot het slopen van het gevaarte. Het oude Aalsterse bedrijf Lion d'Or werd opgericht in 1731, waarna het in 1904 overgeno men werd van de familie Van Assche, door de families de la Kethulle de Ryhove en de Hemptinne Na de spiritus en gistverwerking werd in 1948 overgeschakeld op moutver- werking en veevoeders, sedert een tiental jaren uitsluitend nog mouterij. Dit geautomatiseerde bedrijf stelt een vipgtal arbei ders en bedienden te werk. Niet alleen zij zullen het ver trouwde beeld van de schoor steen nabij de ingang van het Wijngaerdindustrieterrein mis sen, doch allen die het wel en .wee van de Aalsterse bedrijven meemaakten. JOHAN VELGHE Het begin van het einde De oude reus stort naar beneden, zich nog even draaiend op zijn sokkel(lb) Wie van Aalst naar Erembodegem gaat langs de Kapelle- kensbaan, bemerkt op enige meters van de spoorweg, links van de straat uiteraard een kapelHier komen de mensen van Erembodegem en omliggende ieder jaar O.L.Vrouw Ter Muren aanroepen. Tijdens de plechtige novenen,vanaf het feest van O.L. Vrouw ter Sneeuw, op 5 augustus, tot Maria's ten Hemelopneming, 15 augustus komen duizenden hier Maria ten voet vallen. In de volksmond heden deze dagen de «kapellekensdagen». Over de gebeurtenis die tot de stichting van de kapel aanleiding-gaf, is geen enkel dokument bekend. Men be schikt enkel over een nog gangbare overlevering die in historisch vaststaande ge gevens een aanknopings punt vindt. Simon van Hale bezat te Erembodegem ver scheidene goederen en lan derijen, onder meer het Hof te Hale, naar hem genoemd. Na zijn dood werd dit door zijn weduwe bij haar dood overgemaakt aan de abdij van de Groenenbriel. Tot daar de dokumenten. Vol gens de overlevering hing aan een muur van het hof te Hale een schilderij op eiken hout, Maria verbeeldend die het Kindje Jezus, op haar schoot rechtstaand vast houd. Op een zeker tijdstip brak brand uit op het hof. De beeltenis bleef echter onbe schadigd aan de verschroei de muur hangen. Om dit wonder te vereeuwigen, bouwde men op het erf een kapel, waar het volk Maria kwam vereren onder aanroe ping van O.L. Vrouw Ter Muren. In 1582 staken de geuzen de kerk in brand. Zonder twijfel zullen zij de kapel ook niet gespaard hebben. Het herbouwen van de kapel kan men dus bij benadering op het einde van de 15de of begin 16de eeuw plaatsen. In de 17de eeuw kende O.L. Vrouw ter Muren reeds een grote toeloop van bedevaarders. Nochtans werden er voor 1723 geen missen gelezen. In dat jaar werd de Kapel gewijd en in 1724 verleende Thomas de Bossu, aartsbisschop van Mechelen, 100 dagen aflaat aan de gelovigen die de kapel op de feestdag van O.L. Vrouw ter Sneeuw zou den bezoeken. Het kapelle ken geraakte vervallen en werd te klein voor de steeds groeiende schare bedevaar ders. In 1762 werd een smeekschrift gericht aan de. aartsbisschop; deze gaf toelating tot het verplaatsen van de kapel. Ze werd in 1763 gebouwd op de plaats en zoals ze nu staat. Een steen met het jaartal 1763 steekt in de voorgevel. Uit geschriften van Boudewijn Braeckman, onderpastoor te Erembodegem in 1763 blijkt dat de feitelijke aan- roeptitel O.L.Vrouw ter Sneeuw is. Of dit voor de bouw van de nieuwe kapel ook zo was weten we niet. In de volksmond blijft het ech ter O.L. Vrouw ter Muren. Het h. Sakrament berustte vroeger dus maar één dag in de kapel, op de feestdag van O.L. Vrouw ter Sneeuw, 5 augustus. Volgens een re laas van een geboren Erem- bodegemse werd de beelte nis door de sansculotten uit de kapel gehaald en in stukken geworpen. Een godvruchtige persoon heeft destukken zorgvuldig opge raapt en bijeen gebracht. Rond 1797 verkochten de Fransen de kapel aan een zekere Opsomer uit Wette- renDaarna behoorde ze aan de familie Le Marois die de kapel in 1838 terugschonk aan Erembodegem, met las te van een jaarlijkse mis. In hetzelfde jaar verleende de Paus een volle aflaat mits de kapel te bezoeken van 5 tot 12 augustus. In 1913 onder ging de kapel grondige her stellingen, zowel binnen als buiten. Het kruis aan de noorderkant dateert van 1929 en is een gift van de parochianen. Volgens de in ventaris van de relikwieën- schat der kerk is de relikwie die in de kapel vereerd wordt «ex lecto B.M.V.» De authentieke bevestiging da teert van 18 december 1822. Thans wordt O.L. Vrouw ter Muren aangeroepen tegen zenuwziekte.» Ook tegen «Flecijn» en «kwalen bij het keren der jaren». Dit jaar gaan de kapellekensdagen door tot 15 augustus. Maar zelfs in deze volksdevotie is er een evolutie merkbaar. Waar vroeger de dorpsjeugd ka pelletjes met schelpjes of steentjes op stoep of trottoir legde, zodat de godvruchti ge voorbijganger er wat cen ten zou ingooien, gebeurt dit nu met kroonkurkjes van flesjes die gewoonlijk een minder zaligmakende in houd hebben dan wijwater. D. Walaraef Gaan we nu werkelijk helemaal bloot gaan? De aangekon digde belastingsverhoging laat geen twijfel open. Het voorop gestelde getal van negentien miljard dat de staatskas dient binnen te rijven lijkt nogal labiel, want hoeveel precies de nieuwe belastingen dienen op te brengen en wélke de te vullen schuldput is blijft een open vraag. Het is evident dat er belastingen dienen betaald te worden. Aan een goedkoop poujadisme gaan doen, waarbij alle ver antwoordelijkheden van zich afgeschoven worden, is al te gemakkelijk en biedt geen alternatief. Dit belet helemaal niet dat er nog altijd normen van redelijkheid en van doeltreffend heid zijn. Voorstellen alsof de nieuwe belastingsgolf de man uit de straat helemaal niet raakt, is op zijn zachts uitgedrukt, een vertekend beeld geven van de realiteit. Of wordt het grote gezin, dat zich willens nillens moet verplaatsen met een wagen van meer dan vijf PK, niet getroffen? De gegoede zakenman die aan vrouw en zoon of dochterlief een stadswagentje als presentje kadeau doet komt er nog voordeliger uit. Je kan een wagen voor een groot gezin toch geen buitennissig bezit meer noemen? f<£4/VA Wat ons het pintje gaat kosten is nog niet uitgemaakt, de prijs van de sigaretten zal alvast om en rond de 25 fr komen te liggen. Buiten beschouwing gelaten of jan-met-de-pet hier door niet geraakt wordt, valt het lukrake waarmee men belas tingen heft op, waarbij niet eens uitgemaakt wordt hoeveel die precies zullen opbrengen. Worden de belastingen berekend op het aksijnzenbedrag of op de totale prijs? Deze twee geven totaal andere inkomsten bedragen. Hoe oraktelt men dan het getal van 197 miljard? De strijd tegen de belastingsfraude die men raamt op zowat vijftig miljard, zou een goede zeven miljard kunnen rekupere- ren. De overige 43 miljard blijven in de mist hangen, van inefficiëntie gesproken. ledereen dient dus maar weer eens wat burgerzin op te bren gen om de verhoogde lasten te dragen. Een voorbeeld kunnen alvast dezen die het volk heten te vertegenwoordigen opbren gen. Het afschaffen van dit in het perspektief van een steeds groeiende rijksschuld allerlei prioriteiten die rege ringsleden, senatoren en volksvertegenwoordigers genieten, zoals het gratis treingebruik, vrij van briefport, vrijstelling van belastingen op een belangrijk deel van de parlementaire wed de, zou een niet onaardige financiële meeropbrengst voor de staat betekenen, doch tevens een lichtend voorbeeld. Of moe ten we geloven dat het groteske schuld- en -boetevertoon dat Nixon momenteel op onze schermen opvoert, ook nog ooit eens het deel zal worden van onze politici wanneer de rijks schuld niet langer zal vereffend worden met een vicieuse nieuwe belastingskringloop? JOHAN VELGHE V M fflS w pi|K Wie gooit er wat in mijn kapelleken?(lb) Een paar jaren zullen er vast nog overheen gaan vooraleer het Domein Terlinden een definitieve bestemming krijgt. Het kasteel der grote verdoemenis, stadseigendom, ligt immers tot 1976 verbonden aan een huurkontrakt. Met een paar toeristische bespiegelingen als vooroordeeld willen we hier trachten een bondige schets te geven van het «bestemmingsplan Terlinden». "Ten stad huize is men de mening toegedaan dat het huidige kollege hier geen beslissing meer dient te treffen. Erg logisch en verantwoord als men weet dat de voormalige eigenaars met het stadsbestuur een huurkontrakt hebben afgesloten dat tot eind 1976 loopt. Geruchten als zou het bestuur geen stelling in nemen omdat het schepen kollege nogal uiteenlopende ideeën heeft voor wat de definitieve bestemming betreft worden wel serieus uiteengera feld door een beslissing van enkele maanden terug: omdat men het volgend bestuur geen onnodige erfenissen aan de hand wil doen werd het verzoek van de huidige bewoners een nieuwe huurtermijn niet ingewilligd. In de Sint-Anna-buurt zijn er alleszins een paar verenigingen die met begerertd oog naar het komplcks lonken. Voor hen is het duidelijk dat hier met de inrichting van een reeks verga der- en konferentiezalen een resem groeperingen een gat in de lucht zou springen. Al rijst hier dan toch de vraag ofen gezien de ligging is daar geen ontko men aan een louter parochiale aanwending werke lijk je van het mag heten. Over een aspekt dat onder geen enkel beding over het hoofd mag worden gezien gaf Frits Cour- teaux ons een paar woorden verklaring: «Hoewel de WAK hier nog geen enkele aanwijzing heeft gegeven kunnen we toch stellen: aan het karakter van het gebouw het kasteel is niet zo fantastisch oud maar heeft toch heelwat waardevols zou men niets mogen afdoen. Het zou uiteraard een schone zaak zijn als de «groene zone» niet werd aangeraakt. Tenslotte zitten we niet afgeladen met kastelen die historisch iets hebben betekent.» Zijn wij zo vrij deze schets af te ronden met een enkele beden king. Aalst heeft via het Dirk Martensjaar over het toeristisch infobureau wel een paar ernstige inspanningen geleverd om zowel dagjesmensen als wat men echte toeristen pleegt te noemen beter, ruimer, degelijker te ontvangen. Herhaaldelijk wijst men er van de zijde der vroede vaderen op dat het hier maar om een vertrekpunt gaat. Misschien zit er wel een mogelijkheid in om van het Domein en kasteel Terlinden een stukje (zo brood nodige) «ontvangstzaal» te maken. Om maar iets te noemen dat tot de werkelijke kansen behoort: een jeugdherberg. Er zijn geschikte lokalen, kon- kurrentie is er in de onmiddellij ke omgeving nieet op dat vlak. Op de binnenpagina's vind je een nadere omschrijving van het kasteel Tcrlinden. ANDRE HEYVAERT

De Voorpost | 1974 | | pagina 1